binnenland IS NIEUWJAARSCHWENSCH jn en om Haarlem NIEUWE HMRLEMSCHE COURANT Luchtverkeer. L. S. EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen DIMSSMG 16 BECE^SSER I9!9 itste JAARGANG No. IOI2& DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,60; PER WEEK 20 ^3. 49, HAARLFM - TELEFOON .42. EH 274, - TELEFOON AFDEEL^ „DRUKKERIJ" No. ,748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12,95 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KOSTING; Reeds gedurende zeer veie jaren is het de gewoonte,bijde wisseling des jaars aan Familie. Vrienden. Bekenden, Clientèle, Begunstigers, enz., de beste wenschen aan te bieden. Onder de verschillende middelen, welke daarvoor het meest gebruikelijk zijn, nemen het zenden van visitekaartjes en het plaatsen van z.g. Nieuwjaarsgroeten in de dagbladen wel de eerste plaats in. Het zal U opgevallen zijn, dat het plaatsen van Nieuwjaarsgroeten in de laatste jaren aanmerkelijk is toegenomen. Vooral echter nu de Visitekaartjes zoo enorm in prijs gestegen zijn, verwachten wij, dat de toeloop dit jaar nog grooter zal zijn dan vorige jaren. Wij maken onzen lezers dan ook bekend, dat dit jaar wederom de "gelegenheid wordt aangeboden tegen vergoeding van 50 ct. een Nieuwjaarsgroet in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 4 regels plaatsruimte mag beslaan. Dubbele grootte f I.— Vierdubbele groot e f2- Verzoeke beleefd onderstaanden bon uiterlijk ZATchUAö Cl DECEMBER, duidelijk ingevuld met toevoeging van r aan onze bureaux NASSAULAAN No. 49, of aan onze TIJDINGZAAL GR. HOUTSTRAAT Na. 15 te HAARLEM, te doen bezorgen. Ook onzen courantenbezorgers en agenten kan de ingevulde bon ter hand worden gesteld. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden NIEUWJAARSGROET in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad gaat hierbij). S. v. p. Duidelijk met potlood invullen. A. N AG'i'Z'AAM. t oPn zoetig gesteld briefje heeft de heer Nagtzaain ontslag genomen als lid valn den een vertrekkend raadslid, wiens capaciteiten, als zoodanig boven net middelmatige gingen, eeimge rege len van waardeerüng ,te wijden en, wil-hebben, geen reaen om ditmaal anders te doen Men kan onze raadsleden in heel wat cate- go neen eu schakeeringen indeelen. maar toch ook, en dat zeer gemakkelijk, in deze drie- slechte raadsleden, middelmatige en. Zesieditede iSdsSm zijn zij, die eigenlijk niet in den gemeenteraad tehuis Wij bedoelen niet de zwijgende raadsleden dat zijn de slechtste dikwijls niet. maar hen, die de noodige capaciteiten mis sen, het noodige inzicht en wat het ergste is, den noodigen ijver om de gemeentezaken te (behandelen. Hun aanwezeig'heid in den raad is een schande voor dat college, voor de stad en voor hen zelf, omdat zij het vertrou wen hunner kiezers beschamen. Raadsleden van het middelmatige genre zijn er vele. De meeste belmoren er toe. En dat is ook voldoende. Aan hen kunnen de ge meentebelangen gerust worden toevertrouwd Zij beschikken over de noodige capaciteiten en het noodige inzicht hetzij door deskun digheid op een speciaal gebied, hetzij door algcmcene ontwikkeling, oei nuttig voor dc 6tad hunner inwoning werkzaam te zijn. Wanneer zij niet spreken, luisteren zij naar de corypheeën in den Raad en hun nuchter verstand geeft den eenen dan wel den ande ren snreker gelijk en bepaalt alzoo hun stem, waarvan men hopen mag dat zij in t ware belang der gemeente wordt uitgebracht en dat helpt bevorderen. Maaj dan zijn er ook nog de zeer goede raadsleden, van wie leiding uitgaat, na* wie met belangstelling geluisterd wordt als zii spreken. Tot deze laatste categorie behoorde de heer Nagtzaam. Onderwijzer op wachtgeld sinds de ophef fing der school aan de Voldersgracht en Sindsdien om welke reden kunnen wij in het midden laten! nimmermeer voor een nieuwe plaats voorgedragen, beschikte de heer Nagtzaam over een massa tijd, dien hij ook gebruikte om op sociaal gebied werk zaam te zijn. Hij had den tijd de gemeente zaken. goed te onderzoeken en deed dat ook. Dit bezorgde liem een grooten voorsprong op de andere raadsleden, die bijna allen ®erst den dag hadden vol te werken ter wille van het dagelijksch brood en de studie der gemeentezaken tot den vriien tiid moesten verzetten. Maai-, het zij tot zijn eer gezegd, de heer Nagtzaam profiteerde dan ook van d'ie gunstige omstandigheid en onderzocht de gemeentezaken deugdelijk. Zou een of andere aangelegenheid in den Raad behalndéd worden, dan trok de heer Nagtzaam er niet zeld ,enna bestudeering der stukken, op uit om zich persoonlijk van den stand van zaken op de hoogte te stellen, eens te gaan praten met de betrokkenen of met den chef van dienst onder wiens ressort het onderwerp behoorde, Inlichtingen te vra gen, en zidh dan een eigen oordeel over de zaak te vormen. Dat is natuurlijk de ideale behandeling van gemeentezaken, maar zoo lang wii nog niet geregeerd worden door be roepsgemeenteraden en de hemel 'beware ons daarvoor! zullen wii het wel moeten doen met raadsleden,, die geen tijd hebben voor zooveel voorbereiding. Misschien zou het ook iniet goed zijn, want als alle raadsleden zich deskundig gingen voelen, kwamen zij nooit tot overeenstem ming. XT Daar kwam voor den heer Nagtzaam noa bi] dat fail voor velen, ook niet-socialisten, „de klachtenbus" bij uitnemendheid was en daarvoor ook gaarne poseerde. Langen tijd scheen hii het eemige raadslid te zijn dat ooren had voor echt of vermeend onrecht, totdat aliidere raadsleden 'hem in' dezen naar de kroon kwamen steken. Het gevolg van een en ander was dat de heer Nagtzaam in den raad altijd welbesla- geen ten ijs kwam, ja niet zelden, door de inlichtingen van derden, beter op de hoogte en geoutilleerd was dan de betrokken wet houder zelf en daar in den Raad een handig gebruik valn wist te maken. Daarbij kwam dat hii van zijn socialistisch standpunt be zien altijd wat aan te merken had en ia den voor de S. D. A. P. gelukkigen tijd leefde van afbrekende critiek, zonder dat zij nog aan opbouwen behoefde te denken. Maar in den Raad wist bij de gesmede wapens wèl te halnteeren en hiermede komen wij aan het geheim van 'sheeren Nagt- zaam's succes. Dat geheim zat o. i. in zijn welbe spraaktheid, wat men nu ook weer niet moet opvatten alsof de heer Nagtzaam een schit terend redenaar is. Dat is hij niet. Maar de heer Nagtzaam kende het geheim om te boeien. Hij was oud-onderwijzer en had zich de lessen der pedagogiek ten nutte gemaakt. Wanneer wij den heer Nagtzaam hoorden praten dan konden wij ons nooit onttrekken aan de overtuiging dat de spreker den ge- heelen raad, plus den burgemeester, den se cretaris. de ambtenaren, de boden, de pers en de publieke tribune, beschouwde als een klas schooljongens, aah wie hij wat duide lijk moest maken. Zijn zwarte oogen tracht ten dan als 't ware fascineerend de aanwezi gen vast te houden, zijn opgeheven wijsvin ger, dien hii zoo overtuigend en overtuigd voor zich op en neer kota laten gaan, zijn telkens en telkens weer herhalen in andere woorden van wat hij reeds eenmaal gezegd had. zim nog eens, en nog eens met meer nadruk onderstreepen. vab een of anderen' volzin, zijn eindelijk resumeeren van het ge sprokene, maakte dat de heer Nagtzaam door iedereen met gemak te volgen was. Maar vooral zijn toon van vaste overtuiging, tot het betweterige toe, bracht iederen toe hoorder in den waan dat het werkelijk iets bijzonders was wat de heer Nagtzaam zeg de of te zeggen had. En dat was echter lang niet altijd het geval. Jammer genoeg begda de heer Nagtzaam ten slotte zelf te meenen dat hii een veelbelovend lichtontstekeg was. Deze welsprekendheid was o.i. het geheim van ziiln succes zoowel in den Raad als in zijn •partij. Hij bofte bovendien dat hij in dit opzicht, weinig serieuze tegenstanders had- Allerminst in zijn partij, en ook niet in den ouden Raad. die. met uitzondering van een drietal wethouders, zoo goed als geheel ge speend was van goede sprekers. Ontegenzeggelijk was de heer Nagtzaain een ijverig raadslid en begaafd met helder inzicht. Maar wie hem., nu, zooals gedaan is, wil voorstellen als een „buitengewoon" knap man, een genie, wie het wil voorstel len alsof der gemeente door zijn heengaan dngeveer een ramp treft, bewijst hem. naar onze meening, te veel eer. Met een Hulawit, een v, Styrum, een Mr. Amdreae. een mr. Thiel, is* de heer Nagtzaam allerminst te vergelijken. Hij is een goed raadslid, zoo goed als eigenlijk alle raadsleden, zij worden dan toch gekozen om een stad als Haarlem te besturen, feitelijk moeten zijn- Men vergeet dat te veel en de raadsleden zelf zijn dikwijls geneigd zich in het land der blinden als eenoogige, koning te wanen. De heer Nagtzaam heeft nog in ander op zicht geboft. Een jaar of zeven geleden kwam hij bij Nadien zag hij het aantal socialistische raadsleden voortdurend grooter worden. Eerst Poppe. toen Reinalda, Groenendaal, Koppen, Gerritsz en nu is hifn aantal ge stegen tot dertien. Hij was en bleef lid van den Raad in een tijd dat de roode vloed over heel het land en ook over 'Haarlem ging als een waterhoos en zoo scheen het dat Nagtzaam gelukte wat vroegeren socialisti- schen kopstukken als Hugenholtz, tijdens hun raadslidmaatschap iln Haarlem niet konden bewerken. Maar nog eens het was schijn, want propagandist was Nagtzaam niet be ter dan Hugenholtz. Het succes lag aan de tijdsomstandigheden. En het geluk zal hem (nog dienen!, want ongetwijfeld zal het aan tal roode raadsleden nu weer afnemen, maar niet omdat Nagtzaam heen is gegaan, maar omdat de roode vloed' haar hoogtepunt heeft bereikt- I Echter heeft de heer Nagtzaam met zeer veel tact èn zijn groeiende raadsfractie èn ziijü roode (Haarlemsuie partij weten te lei den, hier wat remmende, daar wat stuwende, zich zelf met zelfgenoegzaamheid' beschou wende als de man. die dit alles wrochtte en vooral berekenend op welke wijze hem de loop der zaken voordeel kon brengen. Dit laatste, deze „streberei" was oorzaak dat naast vele vrienden, de heer Nagtzaam er ook velen stelde, die hem niet konden uit staan. die hem beschouwde als een der ty pen van hen, die „langs den rug der arbei ders en ten koste van de trainen van wedu wen" naar boven klauteren en hun eigen doel trachten te bereiken. Bij den heer Nagt zaam klonk nooit die eerlijke overtuiging, die ons. ondanks alle fouten, iln den heer Poppe zoozeer treffen'. De heer Nagtzaam had zich een doel gesteld, toen hij eenmaal als raadslid succes had. Hij wilde meer lid der Provinciale Staten en lid der Kamer worden, maar voor dit laatste moest hij vree zen dat hem de tijd niet meer zou gegeven zijn. Aan dit streven schrijven wij het dan ook toe dat de mislukking om e€n wethou- dersstoel machtig te worden zoo'n gewel digen indruk op hem maakte, Men herin nert zich nog hoe hij, (nadat hij de misluk king zag van de programma kwestie, zelfs, tegen de afspraak in, persoonlijk moei te ging doen, toch wethouder te worden, hoe hii zich in die dagen liet verleiden tot voor buitenstaanders onbegrijpelijke tac tische fouten ih de raadszaal. Hij was totaal de kluts kwijt en zijn teleurstelling vond dan ook zijn uitwerking m <jeze ontslagname als raadslid. Nu zijn doel. wethouder te war den. misgeschoten was> was het ook uit met zijh liefde voor de gemeente, ihet zijn ijver voor de gemeentezaken, zijn „belangelooze" behartiging van ieders belangen, en gaat hij heen. Wij gelooven dat de heer Nagtzaam, met zijn helderen kop, een goed organisator is en in zijn nieuwen werkkring veel goeds zal lot stand brengen. Als raadslid heeft hij veel goeds gedaan, zonder dat men hem echter een plaats mag geven onder de allerbeste stadsbestuurders, dl® het Prinsenhof betra den. Wel had hij dezen eigenwaan. De crisis aan Üapine. Obize meening, dat de meerderheid dei- Kamer. door het gevallen votum, haar ver trouwen alleen aan den Minister van Ma rine ontzegd heeft en dat diens aftreden geen verzwakkende invloed op de kracht van het Ministerie zal uitoefenen, wordt o.m. door het liberale „Vaderland1" gedeeld. Het blad. dat den val van den heer Bij- leveld toejuicht, schrijft in verband daar mede: „Wii voor ons meenen niet, dat het mi nisterie door het gebeurde is verzwakt. Dit zou het geval wezen, als men had kunnen verwachten ,dat het defensievraagstuk, al- lijd moeilijk, maar thans moeilijker dan ooit, direct voor finale oplossing mogelijk was. Maar hier is afwachten aan den eenen en dadelijke voorbereiding voor de nieuwe aera aan den anderen kant noodzakelijk, en de juiste grens voor het eene en het andere is niet zoo gemakkelijk te vinden. Wij hoorden dezer dagen de opmerking', dat een minis terie er niet sterker op wordt als het in den tijd vain één jaar twee van zijn ledema ten verliest, maar dat dunkt ons geen juiste beschouwing. Onder het ministerieeie ge bouw staan genoeg krachtige pijlers, wat als te zwak daaronder wegviel, moet door be ter wagenschot worden vervangen; ook het Ministerie-Heemskerk heeft zich tweemaal vergist, vóór dat het Colijn verzocht om toe te treden, en vctad in hem niet weinig ren- forcement." De Regeering zorge thans met een Minis ter van Marine voor den dag te komen, die evenals de heer Colijn in het Ministerie Heemskerk, bijdraagt tot haar meerdere kracht DE TRAMSTAKING OP DE ZUID- HOLLANDSCHE EILANDEN. De Minister van Waterstaat heeft, in antwoord op de vragen van het kamerlid, den heer Ketelaar, ten aanzien van de sta king bij de R. T. M. op de Znid-Holland- eohe en Zeeuwsche eilanden o.a, medege deeld, dat de Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten een onderzoek heeft in gesteld naar de bezwaren ingebracht te gen het laten dienst doen van verschillen de personen als machinedrijver en stoker op de locomotieven dier maatschappij en deze van oordeel is, dat geen aanleiding tot ingrijpen bestaat. Het hoofdbestuur der Neder 1. Vereen, v. Spoor- en Trainegpersoneel deelt nu me- da, dait een jongen van 17 jaar dienst doet als machinist, hetgeen in strijd is met ar tikel 71 van de Wet op de Locaal Spoor wegen dat een leeftijd van 21 jaar voor schrijft. Ook lichamelijk ongeechikten als lijders aan. toevallen en bijzienden en iemand met slechts één oog wien vroeger niet of niet langer den dienst op de machine werd toevertrouwd, zijn thans werkzaam ge steld. Zelfs personeel dat indertijd wegens ongeschiktheid als machine-beambte udt den dienst werd genomen of zelfs ontsla gen vervult thans weder de functie van machinist. Het hoofdbestuur-van de genoemde Ver- eeniging- heeft zich met een aantal ge vallen tot den Minister gewend en ver zocht naar die feiten een onderzoek te la ten instellen. UITGEPUTTE CANDID ATEN- LIJST. Tn verband met hetgeen te Venlo plaats heeft waar door het bedanken van een gemeenteraadslid zijn plaats onbezet blijft, omdat de lijst waarop hij gekozen werd, geen namen meer bevat, vestigt men onze aandacht op het hierbij waargenomen .ver schijnsel. dat het ontslag slechts hetzelfde gevolg heeft als de voortdurende afwe zigheid van het raadslid. Een lid toch kan wel bedanken, maar zoolang' er geen op volger is blijft hij lid. In artikel 18 der Gemeentewet staat n.l.: „Zie, die hun ontslag hebben ingezon den, blijven leden van den raad totdat de geloofsbrieven hunner opvolgers zijn goedgekeurd." Aangezien die geloofsbrieven wegblijven daar er geen brengers zijn kunnen ze niet werden goedgekeurd eii blijft het lid dat zijn ontslag neemt lid tegen wil en dank, tot de volgende aigemeeue verkiezing. „De Tijd". Grensverbeteringen? Aan het „Dagbl. v .N.-Br." wordt ge schreven: Door den burgemeester van Baarle-Nas- sau is op bevel der hoogiere autoriteiten ter kennis van de ingezetenen gebracht, dat de Belgische landbouwers zullen opge ven, hoeveel hektaren zij op Nedenlandsek gron dgobied en omgekeerd1, Hoeveel hekta ren door Nederlandsehe landbouwers op Belgisch grondgebied bebouwd worden. Zou dit in verhand kunnen staan met 'n eventueele betere grensregeling1? Beschuit. De Minister van L., N. en H. heeft be paald dat uitsluitend aan bakkers, dje ge^ woon zijn beschuit te bakken, indien zij zulks wensoben door bet Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel weder regeeringsbloem ten behoeve van de be- schuitbereiding zal worden verstrekt. De verstrekking zal gelden voor n tijd vak van ongeveer 30 dagen aanvangende 1 Januari 1920. Bakkers, die bloem voor de besclmibbe- redding ontvangen door tussohenkomst van bet distributiebedrijf der gemeente hunner inwoning, zullen hun aanvragen om regeeringsbloem voor de beschuitberei- dlg zoo spoedig mogelijk en uiterlijk vóór 24 December aanstaande hebben te richten tot den secretaris van den Bond van Be schuitfabrikanten in Nederland Maurits- straat 2, te Dordrecht onder opgave van de verlangde hoeveelheid regeeringsbloem in kilogrammen uitgedrukt. Ontslagname van wethouder Stulenieijer. De heer H. Stulemeijer, lid der Tweede Kamer en wethouder van Rotterdam,- heeft ontslag genomen uit deze laatste functie. Geheime zitting der Tweede Kamer. Gisteravond 8 uur kwam de Tweede Ka mer in geheime zitting bijeen voor do be handeling van de interpellatie-Visser V2TI IJzendoorn over de herziening van de tra et-aten van 1839. De geheim© vergadering duurde tot kwart voor 11. Ministerieel bezoek. Z;ine Exc. Minister P. J. M. Aalberse, bezocht Zaterdag Rolduc. Oud-Minister van Oorlog De Jonge. De oud-Minister van Oorlog, Jhr. mr. B. C. de Jonge, die, na zijn aftreden een reis naar Nederlandsch-Indië, China, Ja pan en Noord-Amerika maakte, wordt te gen het einde dezer maand in Nederland terug verwacht. DE NED. MIDDENSTANDSBOND. In de Jaatst gehouden vergadering van liet bestuur van den Nederlandse-hen Mid denstandsbond zijn tot leden van den Raad van Advies van dezen bond be noemd de lieeren mr. M. W. F. Treub, oud-Minister van Financiën en mr. D, Foek, voorzitter der Tweede Kamer, zulks ter vervulling van de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren dr. J Hi. de teser en mr. P. J. M. Aalberse, die iu het aanvaarden van het Minister schap indertijd aanleiding hebben gevon den liet directe en nauwe contact met der Bond op te heffen. Mr. Pi ©lib heeft zich bereid verklaard op het op 21 Januari a.s. te Amsterdam te houden buitengewoon middenstandseou- gres stellingen te verdedigen over liet Cooperatievraagstuk. BEHANDELING VAN CONSENT- AANVRAGEN. Het zal belanghebbenden verheugen, dat met ingang van 15 dezer, voor de be handeling van co ns en taan vragen door de N.U.M. een werkwijze is ingevoerd, dif een snellere afdoening zal bevorderen. I oor de Weensehe kinderen. Het gehecle personeel der machinefa briek van Gehr. Stork en Co. te Hengelo (O.) heeft 1 December één uur langer ge- werkt ten bate der Woensche kindexen waardoor het 1097.97 kon bijdragen. D* iirma voegde er eenzelfde bedrag bij. (5 EMOEDSBoZ WAREN. De voorzitter van den Raad van Arbeid, te Goes heeft aan hen, die hun rentekaar- tcn en boekjes wegens gemoedsbezwaren hadden teruggezonden, een brief gericht, waarbij hij kaart en boekje voor de twee de maal toezond met de mededeeling, da/ de wet op hen in al zijn gestrengheid zal worden toegepast, indien zij weigerachtig bléven zich aan d© bepalingen der Invali diteitswet te onderwerpen. KAPITEIN HOWELL VERONGELUKT, Kapitein Howell, een der mededingers va; Smith's vliegtocht naar Australië, is op li Dec- ter hoogte van Corfoe iln zee gevallen en verdronken. Redding was onmogelijk Uit gevonden onderdeden heeft men de idea tireit van vlieger en vliegtuig kunnen vast stellen. CONGRES TEGEN DE DUURTE. Te Amsterdam is een congres tegen dc duurte gehouden door.het N. V. V en het N. A. S. Op deze vergadering werd door den voorzitter er aan herinnerd, dat de pogin gen, om met de Roomsch-Kntholieke en Christelijke vakcentrales gezamenlijk den strijd tegen de diuurte te strijden, waren mislukt-, omdat de confessioneels vakbe weging zich afkeerig toonde van het inaehtiuiddel der demonstratieve werksta king. Ook met het Neutraal vakverbond was geen basis vooor samenwerking te vinden. Op dit congres werd in een resolutie de meening uitgesproken, dat het tot direc te leniging van den nood noodzakelijk is dat door de regeering de volgende voor zieringen worden getroffen: a. Wettelijke maatregelen tot ernstige bestrijding van den door industrieelen boeren, groothandelaars en winkeliers uit- geoefendeu woeker, waarbij aan de vak- vereenigingen overwegende invloed wordt toegekend in de officieele organen, die met het onderzoek en de bestraffing der woekerpractijken zullen worden belast; b. prijszetting van de voornaamste voor het levensonderhoud benoodigöe artikelen met bijslagen van regeeringswege op die artikelen, waarvan de prijzen door prijs zetting nog te hoog blijven om door arbei ders to kunnen worden bekostigd; dat de volgende artikelen in prijs moeten worden verlaagd; 1. wittebrood; 2. aardappelen; 3. peulvruchten; 4. vet, spek, visch en vleeseh; 5. Meeding, schoeisel en dekking; 6. brandstoffen; Verder wordt er in de resolutie bij d« Regeering op aangedrongen, dat zij on verwijld maatregelen neemt, waardoor aan deze eisehen der arbeiders wordt vol daan. Ten slotte worden de besturen van hei N. V. V. on het N. A. S. gemachtigd, al die maatregelen te treffen, welke nuttig en noodig zijn om inwilliging der gestelde eisehen te krijgen. DE VLUCHT NAAR NEÜ.-IND1E. In de „Sydney Times" beschrijft de vlie ger Ross Smith zijn vlucht in bijzonderheden en zegt dat de prompte aanleg van vlieg velden in Ncderlandsch-Indie, op last van den Gouverneur-Generaal, in hooge mate de vlucht vergemakkelijkt heeft. Inderdaad zou iiEiviuisiEisciEÏl1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1