stadsnieuws Uit den Omtrek lar ger voor 40 oents gedurende anderhalf uur de stad te doorkruisen. Zijn eiseh om leonsverhooging is thans '•doer den hoofdmarktmeester ingewilligd en voortaan zal Tinus tegen een met 50 pot. verh. loon de vischgragen ter markt nood en. 12i/2-Jarig Jubileum der V.V.li. „Eigen Hulp.'" Bij wiel. Gestolen is een rijwiel, djat onbeheerd voor de Melkinrichting' „De Sierkan" stond Het politierapport vermeldde gistermor gen niets anders dan de diefstal van een rijwiel. O EMEENTEZAKEN. Woningbouw. B. en vr. stellen'voor: 1. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerd© Staten der provincie Noordholland aan ld© alhier ge vestigd© Woningbouwvereeniging „Rose- haghe" te verleenen een voorschot, groot hoogstens f 991.800.voor den bouw van J38 eéngezins-arbeiders woningen. 2. Behoudens goedkeruring van Geampu teerde Staten der provincie Noordt-Hol land' aan de Woningbouwvereeniging „Roseha- ghe"* voornoemd te verleenen" eene bui tengewone j aarlij ksche bijdrage in do be- talling van die annuïteit over het sub 1 bedoelde voorschot tot een bedjrag, ge lijk aan vier derde maal dp som der bij drage, welke de gemeente te dezer zake uit 's Rijkskas zal ontvangen. 3. Zich te wenden tot Hare Majesteit de Koningin met het verzoek, om aan de gemeente vooi liet sub 1 omschreven doel einde, een voorschot uit 's Rijkskas te verstrekken ten bedrage van hoogstens f 991.800.—. Gemeenteraad. H. H. B. S V. Steun voor do noodlijdend© .Weensch© Kinderen. Btoeinen-Tentoonsteüing 192». Weldadigheid naar Vermogen'. VAN ONZE RECHTBANK - HILLEGOM. 'pater J. P. v. d Hulst Deze Missionaris van 'het H. Hart hield Zondag In zijn parochiekerk van den H. Joseph een afscheidspredikatie voor zijn vertrek naar Brazilië, inen collecteerde voor deze nuitigc missie. De parochia nen van St. Joseph zullen zich zeker niet onbetuigd laten. HILLEGOM. Dc Raai vergadert Vrijdag 19 Dec. des namiddags te 2 uur. De agenda bevat dc volgend© punten: 1. Vaststelling van do notulen der vorige vergadering; 2. Ingekomen stukken; 3. Benoeming van 4 leden van de Gas-com- misste; ,4. Benoeming van twee leden van de Garantie-commissie. 5. Benoeming van twea leden van de Plaatselijke Schoolcom missie; 6. Benoeming van een lil van he.t Burgerlijk Armbestuuur; '7. Benoe ming van 2 leden en 2 plaatsvervangers ;der permanente commissie Werklieden- reglement; .8. Benoeming van 2 leden en 2 plaatsvervangers van het scheidsge recht „Wcrkliedenreglement; 9. Verzoek van den heer L. Westerman om eervol ontslag als onderwijzer aan de Openbare School voor 9 en U.L.O. 10 Rekening cn verantwoording Kamer van Koophandel en fabrieken 1918. 11. Verzoek van de vereenignig „Goed Wonen" 0:11 een voor schot en een bijdrage uit de gemeentekas in de kosten van woningbouw. 12. Ver zoek van de afd. Hillegom van dpn Lan- delijken Bond tot bestrijding van duurte, om subsidie. 13. Verzoek van de afd. Hil legom van id. om vergunning tot het plaatsen van een tent. 14. Coiutabiiitcits- besluit. 15. Benoeming van 3 leden van de commissie van advies voor die werk loosheidsverzekering. 1G. Voet-stelling sup pletoir© kohieren van den IJ. O. en de Hondenbelasting. HILLEGOM. De Hanze. Deze hield een, ledenvergadering in café „Flora" Wijl de voorzitter bericht van herhin- dering gezonden had werd do vergadering gepresideerd dtoor den 2en voorzitter, den heer B. A. Copine. Deze opent met den Chr. groet cn heet de heeren weikma. De notulen worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken werd inzake het plaatsen van. een gedenkraam in de St. Jiavo besloten bij de eerste contri butie betaling 10 ct. per lid meer te vra gen voor dat mooi© doel. Nog was ingekomen een schrijven van de Hanzebank om den directeur met 2 Hanzeloden te doen assisteere-n om aan deeien der Bank te plaatsen. Hiertoe werd besloten en evenzoo om in de eerstvol gende ledenvergadering een spreker uit te ncodiigen ter propaganda voor de Han zebank. Hierna ,werd door den heer Sneeboer een keurig verslag uitgebracut van den Centralen Raad. Inzake wijziging Bonds- statuteu op de Centralen Raad van 21 12 .wensehte men art. 14 zoo gewijzigd te krijgen, dat leden niet 3 maar 2 jaar zitting nebben. Dit weid met meerderheid van stemmen aangenomen. •Bij art. 8 wenscht de heer v. d. List de volgende wijziging „Zij kiezen haar eigen bestuurder en voegen daaraan toe de voorzitters van aanges.oten vakvereeni- gingen. Waar meer aan 5 vakaidoe.iugen zijn, kan het bestuur e n Bestuursraad met de voorzitters der vak^treemgingeu samenstellen, waarin alle punten, welke op eenigerlei wijze de vakveraenigin.gen raken, moeten worden behandeld". Dit voorstel werd door de vergadering aangenomen. Tot afgevaardigden naar den Centralen Raad werd gekozen de heer J. Q. L v. d. List. Een der leden meent d© aandacht er op te moeten vestigen dat in de R.K. blader vooral iu do „nieuwe Haarl. Crfc." meer werk gemaakt wordt van de verslagen van .werkliedenvergaderingen dan van Middenstandvergaderingen. Na óospre- king wordt besloten, net bestuur op te dragen hierover te schrijven aan bedoel de Redactie. De heer de Boer doet medjedeeling van de opgerichte R.K. Gemengde Zangver- eeniging als onderafdeeiing van de Hanze De heer v. d. List heeft ge.ezen, dat in Amsterdam alle coöperaties, ook R.K. zich conoentreeren en vraagt of a. mag. De Geestelijke Adviseur vindt, na dé zaak van alle kanten bekeken te heb ben dat daar principieel niets tegen ia en constateert, dat de naam van den Bondeadviseur Rector Siroonar daar vol doende antwoord op geeft. De heer Fan Gennip maakt aanmerking op enkele onjuistheden in de verslagen van den secretaris. Deze be'Jooft beter schap! De heer Lubbe vraagt of het boetestel! sell nu niet eens strenger kan worden toegepast. Dc voorzitter d oet toezegging. De G. A. maakt er aanmerking op, diat er na die feestvergadering le Lustrum ge danst is, dit mag niet in een R.K. ver gadering. De heer Van Riek had van den voorz- der opgerichte zangvereeniging een klei ne aanbeveling verwacht. De heer de Boer neemt van dezen wenk nota. De voorzitter meent, dat de propaganda hiervan in het Bestuur dier onderafdeeling "t best op haar plaats is. Hierna sluiting met den Chr. grooet?. j Dat Hercules er slag van heeft hare her denkingsfeesten op waardige wijze te vieren, is algemeen bzkend. Hetgeen Zaterdagavond door de V# V_ II. werd egegven kan in alle opzichten prachtig worden genoemd. Als om ongeveer kwart voor acht de heer G. Hirs, «erevoorzitter der vereenigiug zijn feest rede houdt, blijkt de ,,Kroon"-zaal geheel te zijn gevuld. De heer Hirs bracht dank aan allen die V. V. H. hadden gecomplimenteerd en in liet bij zonder de afgevaardigden van II, F_ C. Haar lem, Edo en H. S. V., welke vereenigingtn fraaie bloemstukken zonden. Verder wcesspr. op de harmonie welke onder de leden van V. V, H, zoo schitterend is. Al was het succes op het voetbalveld, vooral ge durende de laatste jaren niet zoo bijster groot, toch neemt de vereeniging steeds in bloei toe. Bewijzen hiervan zijn wel de cricket en athle- tiek club, die als onderafdeelingen der vereeni ging zijn opgericht. Na deze openingsrede werd opgevoerd de speciaal voor deze gelegenheid door tien heer Bakker gemaakte revue „Er wordt gebeld," Over den inhoud van het stuk zullen we het niet hebben. Die was als van alle revues. Door alle medewerkende werd goed werk gekeverd. Verschillende fraaie tafreelen vielen op, waarvan vooral ,,Lou op de Wacht." Aan het einde van de voorstelling kregen de medewerkenden uit de hoofdrollen, vau de vereeniging fraaie bloemen, welke met eenige hartelijke woorden door den eere-voorzitter werden overhandigd. Nog geruimen tijd hierna bleven de V^ V, H.ers in feeststemming gezellig bijeen. Met genoegen kan de feestcommissie op haar werk terugzien. Deze heeren bleken volkomen berekend voor hun taak. Met hen kan V. V. Ht nog diverse genoege- Iijke avondjes organiseeren, Het refreudum heft uitgemaakt, dat slechts ecu zeer kleine minderheid zich verklaart voor afschaffing van het dividend; een 200-tal le den 19 voor ebperking van het dividend en om het overige ten dienste te stellen van de coöpera. tie; en een zeer groote meerderheid, welke bei de vorige groepen overtreft, is voor voortdu ring van den tegenvvoordigen toestand. Politie-Rapport. Vergadering van den Raad der gemeente Haar lem op Woensdag, 17 December a.s., des na middags ten 1% ure, in de Statenzaal (Prinsen hof.) De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Medodeelingen en ingekomen stukken. Ver zoekschrift eervol ontslag tijd .leeraar H. B. S. 3-j. cursus. 2. Voorstel B. en W. vaststelling ie suppl. begrooting, dienst 1919. 3. Id. id. goed keuring suppl. begrooting Burg. Armbestuur, dienst 1919. 4. Id. id. id. begrooting Burg. Arm bestuur, dienst 1920. 5. Id', id. verleenen subsi die afd. Haarlem Vereeniging t5t steun aan ver waarloosden en gevallenen. 6. Id- id. verhooging subsidie Centraal comité van drankbestrijdende vereen.gingen. 7. Id. id. verleenen subsidie Herwonnen Levenskracht 8. Id. id. verkenen bijdrage Eerste Ned. Wegencongres. 9. Id. id. verhooging subsidiënVereeniging voorAmbacbts- en Middelbaar Technisch Vakonderwijs, io. Id'. id. handhaving L. W. Havelaar directeur duin waterleiding en laboratorium 11. Id. id. vast stelling tarief onderstand 1920. 12. Id', id. wijzi ging zekerheidstelling gemeente-ontvanger 13. Id. id. verdeeling kieskringen in stemdistricten. 14. Nader voorstel B. en W. bouw arbeiderswo ningen van gemeentewege. 15. Voorstel B. en W. verkoop grond van Eedenplein. 16. Id. id. intrekking onbewoonbaarverklaring Saenredam. straat 31, 17. Id. id. instellen rechtsvordering ontruiming Jansstraat 60. 18. Id. id. aankoop perceel Jansstraat 23. 19. ld. id. wijziging kada strale nummers raadsbesluit 26 Nov. 1919 no. 14. 20. ld. id. id. id. id. 26 Nov. 1919 no. 13, 21. Id. id. verkenen voorschot woningbouwver eeniging „Rosehaghe 22. Id. id. verleenen ver gunning hebben stiger Spaarndamschen weg. 23. Id.jd. vaststelling ie suppl. kohier pi. dir. 'ink. belasting, dienst 1919, 24 Id. id. verhooging haven- en marktgelden. 25. Id. id. wijziging aan ,eden Commissie A wering schoolverzuim, id. aangaan overeenkomst met Schoten inzake vleeschkcuring. 27. Id. id. vaststelling be sluit in verband met pensioen gewezen directeur cursus hoofdacte. 28. Id. Commissie art. 166 Ge meentewet aanvulling als?, pol. verord. (bioscoop bezoek door kinderen). 29. Id. B. en W. uitbrei. ding personeel Openbare Werken. 30. Id. id. verzoekschrift Vereeniging „Volksuniversiteit" subsidie 1919 en 1920. 31. Aanbeveling B. en W. benoeming lid Burg. Armbestuur. 32. Voor stel B. en W. benoeming lid plaats, commissie van toezicht L. O. 33. Aanbeveling Regenten be waarschool Barbaragasthuis benoeming regent. 34. Aanbeveling B. en W. benoeming directeur openbaar slachthuis. 35. Aanbevelingen B. en W. benoeming tijd. lee.raar H. B. S. 5-j. cursus. 36. Voordracht' B. en W. benoeming onderwijze res sclftDol 4. 37. Voordrachten B.en W. benoe. ming 2 onderwijzeres (essen) school 7. Deze vereeniging hield Zaterdagavond een Bij zondere Algem. Vergadering in de achterboven zaal .van Brinkman. Na de opening werden de notulen gelezen en hield de voorzitter eenige uitvoerige besprekingen over den zeer bevre digenden gang van zaken in de H. II. B. S. V., over den Ned. II. B. S.-bond en over de Cen trale commissie. Omstreeks half tien werd overgegaan tot de afschcidshiildiging van Fr. van Maas, dirigent van het II. II. B. S. V.- strijkje. In een zeer hartelijk specchje bedankte de voorzitter de Haas uit naam van het gehecle bestuur, den naar Indië, vertrekkenden dirigent voor het vele dat hij voor de H. II. B. S. V. heeft gedaan. Een hartelijk applaus stemde met de woorden van den voorzitter in. Nadat deze aan van Maas een blijvend cadeautje met in- criptie had overhandigd, voerde van Maas het woord. Hij zeide steeds met genoegen in de H. H. B. S. V. te hebben gewerkt en voegde hieraan toe, dat hij steeds de belangen van deze vereeniging zoo veeel mogelijk had behartigd. Een tijd lang werd nog gezamenlijk doorge bracht. Het strijkje liet vroolijke muziek liooren en enkele nummers zang en voordracht vulden het verdere gedeelte.der avond. Ioen om half twaalf de voorzitter de verg. sloot ging elk zeer voldaan huiswaarts. Ned. S, B. S. Boud Het tweede congres van dezen bond heeft plaats op Zaterdag 27 December a.s. Afgevaar digden der H. H. B. S. V. zijn: J. 6. de Haas, Ph. Clous en G. F. M. Schutte. Centrai© Commissie. Naar we vernemen geeft de Centrale Com missie der Haartemsche schoolverenigingen dit jaar wederom een serie lezingen. We noemen hiervan: De heer Boshof, over Z.-Afrika. Prof. Casimir, over lichamelijke opvoeding. Dr. Walch en mej. Salomons, op literair gebied. De lezingen beloven zeer interessant te worden In een Donderdagavond buitengewoon druk bezochte ledenvergadering van de afdeeling van den Bond van Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakgenooten, is met aigemeene stemmen besloten, 8 uren te werken ten bate van de noodlijdende Wcensche kinderen. Op een Maandagavond te houden gecombi neerde besturenvergadering, zal getracht worden, ook voor de leden der andere organisaties een dcrslijk besluit te nemen. Men stelt zich voor, twee Zaterdagmiddagen daarvoor te nemen. Bij de firma Nederkooru, Groot Heiligland, wordit reeds heden Zaterdagmiddag voor dit doel algemeen doorgewerkt. Op initiatief van de Commissie van uit voering, zullen Woensdag 17 Dec. besprekingen plaats vinden tusschcn de besturen der metaal- bewerkersorganisaties, teneinde voor bovenver meld doel te trachten, een gelijkmatig besluit te nemen. Daarna zal hierover met de betrokken werkgevers in verbinding getreden worden. Op denzelfden avond komen mot hetzelfde doel de besturen der verschillende Bouwvak, arbeiders organisaties bijeen. ,Rcxld i ngs wezen." In Mei van dit jaar hield de heer A. J. Meye- rink. Secretaris van den Nederlandschen Band tot het Redden van Drenkelingen op verzoek te Amersfoort een lezing ove^ het reddingswerk zooals dit in Haarlem is georganiseerd: titans lezen we in het Amersfoortsolto Dagblad dat reddingsposten aldaar zijn geïnstalleerd. De bekende Haarlemsche haken en ook red- dingslijnen zijn op verschillende 'plaatsen aan gebracht, terwijl een lijst der namen van de dichtbijwonende redders, leden van de Amers- foortsche Brigade, op de posten aanwezig is. Haarlem werd dezer dagen bezocht door een Inspecteur van Politie uit Den Haag, die op dracht had kennis te nemen van de organisatie van onze Brigade. Seinposten, ladderposten en de sleepdreg werden in oogenschouw genomen, de oproepdienst toegelicht, terwijl de verwach. tóng wend uitgesproken dat de Haagsche auu> riteiten de reddingsmiddelen wel zullen aan schaffen. Dat de belangstelling in het reddingswerk toeneemt bewijst ook het feit dat de heer Meyerink is uitgenoodigd om voor leden van de vereeniging „Het Stille Strand" een lezing te houden, naar aanleiding van verdrinkings- gevallen in Scheveningen voorgekomen. De voordracht is bepaald op 9 Januari in Den Haag. Op den 6den December is door den voorzitter der Aigemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur overgegaan tot de installatie der ten. toonsteUings-comtmssie /I921, wc'ke uitgaat van voornoemde vereeniging. Hierbij was liet Hoofd bestuur vertegenwoordigd door de hecren Ernst H. Krelage, voorzitter, A. S. Rymicrse, H. M 'Ruysenaars Hz. en J. H. Wentholt, Algem! secr.-Penn. Vooits waren aanwezig de leden T. van Wave'ren, voorzitter, J. M. C. Hoog, c! Ludwig, J. Preyde Gz., Jos f t. J. Braam E. H. Kruyff Lz., Jacob W. Bijvoet, en Jan Koes; namens de Vereeniging Kweekersbelang te Naar- den de heer G. A. van Rossem; namens den Aalsmeerschen Ttnnbouwbond te Aalsmeer de heeren J. M. C. Mensing en M. Aldcrden Cz.; namens de Pomologische Vereeniging te Boskoop de heer J. Dijkhuis, benevens de heer H. J. Voors, secretaris der t entoons te 11 in gs.comm is - sie. Aan het jaarverslag van de Vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen," uitgebracht in de gistermiddag gehouden vergadering, ontlcenen wij het volgende: Het begint met leedwezen melding te maken van het overlijden van den 'eere-voorzitter jhr. mr. W. B. Sandberg, en van den trouwen ad ministrateur den heer F. C. Keeser, wiens doch ter, mej. M. C. J. Keeser, als zijn op volgster is benoemd. Vervolgens geeft het verslag de verschillende mutaties aan, die in den loop van het jaar plaats hebben gevonden, waarin liet uitvoerig behandelt de circulaire van het bestuur der Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid, welke quaestie ech ter nog niet is afgehandeld. Een andere zaak die het bestuur bezig hield was de opvoeding en opleiding der kinderen, waarvoor dan ook het verleenen van bijdragen gcwenscht en zeker zeer nuttig is. De uitkeering van zijnlosse giften, d.w.z. de ondersteuning van gezinnen of alleenstaande 'per sonen. die voornamelijk des winters en eerst na grondig onderzoek blken niet zonder steun te kunnen rondkomen, veranderde, dank zij den oorlog, eenigszins van karakter en bleek bet tioodig daaraan uitbreiding te geven en tevens eenige dier gezinnen naar een afdeeling te ver wijzen, waarvan ruimer steun het gevolg is. Door bemoeiingen der vereeniging werden daaren boven een 10-tal gezinnen stille arnien gesteund uit een fonds nagelaten door een dame difc de vereeniging vele jaren ter zijde stond. Aan bet cinoe van het vorige jaar waren in behandeling 113 gezinnen. Gedurende het afgeloopen boekjaar konden om verschillende redenen 10 gezinnen worden af ge. voerd, terwijl 11 naar de afdeelingen werden gezonden, zoodat op ultimo October j.l. 114 ge zinnen ondersteuning genoten door de afdeelin gen. Deze 114 gezinnen bestaan uit 56 mannen, 112 vrouwen en 491 kinderen, totaal 659 leden. Hiervan bestonden 50 gezinnen met 283 'eden tot de Ned. Herv, Gem., 54 gezinnen met 329 leden tot de R.-K, kerk, 9 gezinnen, tnet 43 leden tot de Luthersche gemeente, 1 gezin met 1 lid tot de Geref. kerk en 3 leden tot de Doopsgez, kerk, Het aantal gemengde huwelijken bedraagt'13.* Onder de bedeelden bevonden zich 43 perso nen boven den leeftijd van Go jaar, 1 weduwe met 2 kinderen en S3 weduwen met 220 kinde ren. In de registers staan op 31 October 1919 ingeschreven 2122 gezinnen. Verder beschikt ale vereeniging nog over gegevens betreffende ruim 700 gezinnen, welke door de vereeniging tijdelijk ondersteund werden of nog worden. In den loop van het vereenigingsjaar kwamen 38 vragen om ondersteuning binnen. Hiervan werden 20 aangenomen, terwijl 18 moesten wor den afgewezen. Door de afdeelingen werden verstrekt 13.322H K.G. regeeringsbrood. Rijst kon met het oog op de tijdsomstandigheden niet worden be schikbaar gesteld. Wel werd voor zoover dit mogelijk was, melk verstrekt aan zieken en zwakken, doch alleen op attest van den behan del enden geneesheer. Aan losse giften werd besteed; een bedrag van 1150. Van de Kinderbeu,aarpiaats en van het Tehuis voor schoolgaande kinderen wordt nog steeds weinig gebruik gemaakt; oorzaak niet bekend. De commissie welke zich ten doel stelt naai en breiwerk uit te geven aan vrouwen, die aan huis zijn gebonden, zette ook dit jaar haar werk met goeden uitslag voort onder leiding van mevr. S. M. C. TollenaarOldemboom. Opge merkt zij hierbij, dat mej. Keeser dagelijks van 9- I en van a4 uur op lie>t bureau frove- n-iershuis aanwezig is en zich gaarne belast met den verkoop en de behandeling van bestellingen. Aan giften cn legaten ontving de vereeniging in het afgeloopen jaar f3300. Van Z D. H. Monseigneur Gallier, Bisschop van Haarlem S20, ter vcrdceling gedurende 13 winterweken aan een 10-tal niet R.-K. gezinnenvoorts van de firma Peek en Cloppenburg een hoeveelheid kleedingstukken, evenals van de Ned. Naaiver- eeniging te 's-Gravenhage, benevens van het ge meentebestuur 6 O zakjes miellies, een geschenk van de Zuid-Afrikaansche regeering' Tarwe. J- S., 58 jaar, schipper te Zwartsluis heeft op zijn schuit, genaamd „de Onderneming", een paar kippetjes, zooals hij gisteren voor die Haar lemsche Rechtbank vertelde. Niet dat deze ge beurtenis de rechtbank zoo bijzonder interesseer de, doch S. had ten voordeeie van deze kip petjes een hoeveelheid tarwe genomen uit een lading, dien hij moest vervoeren van Rotterdam naar Wormervcer en die toebehoorde aan de N. V. Wessanen en Latin's Koninklijke fabrie ken aldaar. Dit interesseerde de Rechtbank wèl. Op de vraag van den president, of hij het feit gepleegd had, bekende bekl. het ten laste gelegde, 4 emmers, tezamen wegende 82 K.G. zei-ede hij te hebben weggenomen. Dc N. V. vér! miste in het geheel echter niet minder dan 1200 K.G. Of de kippetjes nu de rest reeds verorberd hadden, afwel dat er een andere oorzaak was bleek met recht duidelijk. De officier eischte één maand gevangenisstraf. Bedel, zeide dat hij thans een andere betrek king had, eveneeens als graanschippcr. jjij voerde verder ter zijner verontschuldiging aan dat hij nog nooit met d'en strafrechter in aan' raking was geweest. De rest van zijn verdedi ging speech mislukte, Verduistering. In December van het vorige jaar moest de 33-jarige schippersknecht Z. de W. te Krom menie voor de N. V. Zaandmsche Stoomboot Mij-, waarbij hij in dienstwas, een kwitantie innen. Het geïnde bedrag, groot 9g7o be_ hield hij voor zich zeiven, inplaats van het aan zijn patroon af tedragen, aan wie hij vertelde, het bedrag te hebben verloren. Terzake dit feit vorderden het O. M. een voorwaardelijke gevangenisstraf van 1 tnnd voor een proeftijd van 2 jaar en daarenboven de bepaling; dat het verduisterde bedrag bin nen een door de rechtbank te stellen termijn zal worden vergoed. Een waterig bittertje en haar gevolgen. Een groot gezelschap verscheen daarna in' het beklaagdenbankje Dit laatste was zelfs te kleit). Van de 7 beklaagden moesten er drie maar blijven staan. Alle 7 waren 't pootige jonge kerels van 22 tot 24 jaar, en woonachtig te Uit geest en onderscheidenlijk genaamd' C. B van beroep smid; \V. R., A. V., P B. en S. R. fabrieksarbeiders; J. P„ tuinknecht en R. V.' fabrieksarbeider. De jongens hielden van een pretje en waren op Donderdag 6 Februari op de schaats naar Krommenie getogen, alwaar ze des middags in liet café van dcu heer Gr. aan- belandden. Er werd duchtig gedronken; door andere bezoekers zelfs zoo, dat de kastelein het noodig oordeelde, bij eeri hernieuwd: rondje wa ter inplaats van drank te schenken Een opknap pertje voor de heeren. Edoch, per vergissing bereikte „liet water." bovenbedoeld achtbaar ge. zeischap en deed' de verontwaarddiging hoog op- laaien.Ze dachten daaraan niet beter uiting te geven, dan maar een hevig bombardement op het buffet te openen. Bierfleschjes en glazen, stoelen incluis vlogen als een wervelwind op het buffet. De kastelein bleven alleen de brok jes maar over. Deze werpoeiening veroorzaakte een schade van bijna 200, die ti'og niet is aan gezuiverd. Bekennen deden 'ze goed beschouwd geen van allen. Geeischt werd voor ieder drie weken gevan genisstraf. Op dc vraag van den president of ze daarop nog iete te zeggen hadden, hoorden we mompe len vrccselijk, jammer, onschuldig veroordeeld, etc. Aan drie weken brommen zullen ze bij hun krachtprestatie ook wel niet gedacht hebben. Uitspraken. J. v, M., bloemistknedn te flillegom, ver duistering, voorw. gev. straf van 14 dagen met een proeftijd van 3 jaar, W. A. II. varensgezel te Hillegom, wedcrspatmighcid, geldboete van 15, subs. 5 dagen hechtenis. J. A. v. N. bloemistknccht te Warmond, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. H. M. W., hvr., Th. v. d. M. te Lisse, bij verstek, diefstal, 8 dagen gevangenis straf. C. v. L., scheepsmaker te Alkcmade, vrij gesproken. J. E, vrachtrijder, tc Haarlemmer meer, diefstal door 2 vereenigde personen, 3 maanden gevangenisstraf. 1. A. J. S. te Haarlem mermeer, bij verstek, 2. G. K. te Haarlemmer meer, diefstal door 2 vercenigde personen met braak, ieder 1 jaar gevangenisstraf. A. S. te Zaandam, diefsiat. voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. 1. S. K., werkman te Zaandam. 2. F. B., loswerkmau, te Zaandam, diefstal door 2 vereenigdc personen, voorw. gev. straf van 1 maand met een proeftijd van 2 jaar. 1. C. v. K., los werkman, te Pur- merend, bij verstek. 2. B. de W. te Wormerveer, bij verstek, opzettelijk en wederrechtlijke vernie ling van aan een ander toebchoorend goed, ieder een geldboete van f 25, subs. 15 dagen hechtenis. I. W. F. R., arbeider zonder vaste woon- of verblijfplaats, bij verstek. 2. G. J. S., arbeider, zonder vaste woon- of verblijfplaats, bij ver stek, diefstal door 2 vereenigingde personen, 6 maanden gevangenisstraf B. V., varensgezel, tc Volendam, bij verstek, wederspannigheid', 1 maand' gevangenisstraf. W. L. M. v. D., eotn. missionnair in effecten te Amsterdam, appèl, overtreding motor en rijwielwet, een geldboete van s, subs. 5 dagen hechtenis. De zaak Blom. De „Gazet van Antwerpen" las in ,,De Tele graaf" liet bericht dat de heer C. A. Blom ge royeerd was als lid der R.-IC. Kiesvereeniging en knoopt daaraan de volgende beschouwing vast: Oh. A_. Blom.I Er bestaat al weinig twijfel cf wij hebben hier te doen met den al te berucli- ten „Duitschen burgemeester" van Zwijndrecht, wiens fratsen nog niemand vergeten heeft. Een heeien tijd vóór den oorlog kwam deze man uit Holland naar België „afgepikkeld" de man „pikk'elbeende" moet ge weten. Hij bezat eene bijzondere manier zich overal in te dringen, kreeg een voet in huis op vcrschillige dagblad- bureelen, want de man had een goed gesneden pen, en wist zelfs in politieke middens ingang te vindenverstand en werkzaamheid' konden hem niet ontzegd, en spijtig genoeg dat deze twee hoedanigheden niet altijd deugnieterij en kuiperij uitsluiten. De oorlog moest uitbreken om hem toe tc laten zich in zijne ware gedaante te ontpoppen. Blom woonde te Zwijndrecht. De eerste dagen van den vrecsriijken storm die over ons ongeluk kig land losbarstte, stond hij aan de zijde der Belgen om den afschuwelijken overal der Du.t- schers te laken, doch Blom zag de Moffen nader en nader komen, en vermits de wind in de Duitsche zeilen blies, hing hij dan ook maar de huik naar den wind. Antwerpen werd' belegerd, dc bevolking sloeg op de vlucht. Onder de vluchtelingen was ook' de burgemeester van Zwijndrecht Blom vluchtte niet, hij wist dat hij van de Duitschers niet te vreezen hadzoo weinig zelfs dat hij van dc allereerste dagen der bezet ting tot burgemeester der gemeente gebombar deerd werd. Nu begon 't plezante leventje voor Blom. Hij sloeg zijne tenten op in 't gemeentehuis, was onmiddellijk onhebbelijker dan een echte Duit sche junker, dikte de bevelen welke hem van den overweldiger toekwamen nog wat aan en voerde in de gemeente een echt schrikbewind. Wee den burgers en den boeren die niet als lijfeigenen tot hem, den „burgermester" opkeken of hem anders dan met zijn titel dierven aau- spreken. Blom die tot op die dagen door 't leven „sukkelde was er nu gauw boven op, leerde paard rijden en wij zien hem nog altijd 'als een slotheer, onberispelijk uitgedost, met zijn vurigen schimmel door de gemeente dravend', de groeten afdwingend van de geterroriseerde bevolking op zoek naar overtreders van de Duitsche verórd- nungen en bekantinachungeu en wakend of Me slavenarbeid, door den vijand aan het volk opge legd, behoorlijk en vlijtig werd uitgevoerd. De heerschappij van dien „vervloekten' Hol lander" zooals het volk hem betitelde, heeft maanden, lange maanden geduurd. Hij viel nochtans voor 't einde van den krijg; de glorie ha'd hem verblind en het weeldeleven waaraan hij geproefd had, stelde gedurig hooger eischcn. Openlijk werd over zijne knevelarijen geklaagd en gezegd dat het ongenadig boeten- systeem dat hij toepaste niet enkel zijnen Duit- schen meesters ten goede kwam, maar dienen moest om den nieuwen stand, welken hij in liet leven veroverd had, op te houden. t Kwam tot regelmatige klachten die 't zelfs den weinig kieskeurigen Duitschers ten slotte niet meer mogelijk maakten hem de hand boven t hoofd te houden en de dag brak aan dat de bevolking van Zwijndrecht de zoete wraak smaakte den ellendeling als beschuldigde opge bracht te zien. Meer dan eens is het parket van Dendermonde zich met deze zaak komen be moeien, doch over zooveel invloed toch scheen Blom nog bij de Duitschers, wier schommel- meid" hij was geweest, te beschikken, dat het tot geen ontknooping kwam. Van dan af was evenwel zijn macht gebroken en Blom verdween uit de „circulatie". Best ook', want zoo'n grenzeioozen haat had hij op zich ge laden, dat bij de bevrijding het ergste voor hem ware te vreezen geweest. Hoe deze gluiperd, in de veronderstelling dat Ch. A. Blom van Zwijndrecht ook de Blom ii van Schoten, daar in de kiesvereeniging en ir den gemeenteraad als achtbaar lid" verzeilde, vonden wij tot nu toe nergens vermeld. Maar deugd doet het ons toch aan 't hart dai daar ook de dag van ontmaskering voor hem gekomen is. Nog eene bijzonderheid. Binst dc bezetting was Ch. A. Blom correspondent van verschillige Hollandsche bladen, verdedigde natuurlijk al wat dc Duitschers in België uitrichtten cn maakte, al even natuurlijk den lof van het laagste soort activisme dat zich tot verraad leende.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6