BINNENLAND' Üemengd Nieuws OPRUIMING VÖLKSON ER WIIS. Nederland en België. Slobkousen vanaf f 1.45 SIPKES' Borstplaat] is de fijnste lekkernij i Vragenbus W0EMS3AG if BECE&ÏBER 1819 42ste JAARGANG No. IOI28 ~DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENPER KWARTAAL *2,60; PER WEEK 20 BUREAU VaSSAULAAU 4., HAARLEM - TELEFOO» .426 ER 2741 - TELEFBOH AFCEEUHG „DRUKKERIJ" tip. !748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 12,95 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENT1EN 23 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 biaden Met het oog op de vroeg tijdige verschijning van de Zaterdagsche Courant, Ver zoeken wij onzen HH. ADVERTEERDERS beleefd advertentiën, bestemd voor het Zaierdagnummer, öfEEOS VRIJBBAI3 i.i te zenden. DE ADMINISTRATIE Vandaag komt in den Haarlemschen Ge meenteraad de vraag ter sprake, of aan de Vereeniging „Volksuniversiteit" voor Haar lem en omstreken een subsidie uit de gemeen tekas moet worden gegeven. Deze vraag is reeds te voren besliste de grooic meerderheid van den Raad n.m. beantwoordt haar toe stemmend. Daarom hebben wij ons ook niet gehaast om over dit vraagpunt iets te zeg gen, voordat de Raad besliste; de meenhigen staan vast: de stemming is vooruit te bepa len. Toch willen wij wel eenige opmerkingen maken alvorens wij het debat in den Raad hebben aangehoord en daarvoor is-het thans het geschikte oogenblik. De meerderheid van het college van B. en W- (dat zijn de voorzitter en de beide Katholieke wethouders) adyiseeren om de subsidie-aanvrage af te wijzen. Dat is ge- deeltelijk tegen de verwachting. De Raad meende een prae-advies van B. en W. te krijgen, waarin de meerderheid zou voorstel len het subsidie toe te kennen en de min derheid (mrs. Heerkens Thijssen en Ro mans) op Katholieke gronden een afwijkend oordeel zouden uitspreken. Stond de zaak zóó dan viel er niet veel over te praten. Ons Katholiek standpunt immers tegen z.g- neu trale entwikkeiings-instituteu als openbare leeszalen en „Volksuniversiteiten" is bekend. Men wraakt het in een Katholiek afge vaardigde. wanneer hij op grond van zijn (beginsel tegen overheidssteun aato zulke in stituten stemt. Wij geven u, wat gij vraagt voor uwe Katholieke instellingen, zoo redeneert men dus moet gij ook ons de Dit standpunt is niet juist. Wij Katholie ken moeten nu eenmaal krachtens ons begin sel op dit .punt onverdraagzaam zijn en tegelijkertijd verdraagzaamheid van anderen verlangen. Dit moge onbillijk schijnen, het is zulks niet. immers, ons beginsel zegt ons, dat 't geestelijk voedsel, hetwelk door woord en geschrift wordt aangeboden, niet zonder eigen controle aan de massa mag worden toegediend terwijl het vrijzinnige en ook het protestantsche beginsel het vrije onderzoek voor een ieder eischt. De laatsten moeten ons Katholieken dus volle vrijheid laten, terwijl wij principieel steeds tegen neutrale ontwik keling gekant zullen blijven. Maar, zooals gezegd, dit standpunt mag bekend worden geacht. En wanneer de Ka tholieke minderheid van het Haarlemsche college van B. en W. op dien grond zich tegen het subsidie aan de Volksuniversiteit had verklaard, dan viel er niet veel te pra ten. Er is echter in het college van B. en W. een meerderheid tegen het subsidie en nog wel op algemeene gronden. En het doet ons genoegen, dat ook deze nu eens openlijk en officieel naar voren zijn gebracht. In het af wijzend prae-advies wordt de Volksuniversi teit als zoodanig bestreden. De opzet van zulk een instelling is om „wetenschappelijke ontwikkeling in den ruimsten zin te bevorde ren in alle kringen der maatschappij." Dit nu is onmogelijk, zeggen B. en W. Om wetenschappelijk onderricht te ontvangen be" hoort een zekere mate van ontwikkeling aan wezig te zijn. Bij de bezoekers der Volks universiteit nu zal die vereischte ontwikke ling om ten aanzien der verschillende tak ken van wetenschap en kunst de leergangen en voordrachten met voldoende vrucht te volgen niet aanwezig zijn. Daarom dient zulk een instelling waarvan het nut zeer problematisch is geen geld te ontvangen uit de openbare kas. Aldus in het kort de meening van B. en W. Wii juichen het toe, dat dit standpunt van overheidswege nu eens royaal is uitgespro ken. Wij durven beweren, dat er onder de niet- Katholieken zeer velen zijn, die dezelfde mee.kiig zijn toegedaan, maar -deze terwiile van zoogenaamd democratische princiepen niet durven uitspreken. De tijdgeest immers eischt, dat ieder die voor verlicht wil doorgaan, achter de leus van „volksontwikkeling" aanloopt, zonder te vragen of door bepaalde middelen de werke lijke ontwikkeling vato het volk ook inder daad bereikt wordt. .Ging het er om cursussen te steunen, waar in aan vast omschreven groepen de kennis van een bepaald onderwerp zou worden bij gebracht, de zaak stdnd heel anders. Oesteld er wordt een leergang georganiseerd om aan volslagen werklieden, leden van vakorgani saties. de algemeene beginselen van arbeids wetgeving te doceeren en de toepassing daar vato in de Nederlandsche wetten aan te too ien het geval zou heel anders staan. „Maar een „Vólksuinversiteit" neemt den scnim aa« all* mogelijke takken van weten schap in populairen vorm aan de massa te kunnen bijbrengen: geneeskunde, wiskunde, natuurlijke historie, sociologie enz. enz., men heeft maar voor het uitzoeken! Een dergelijke opzet werkt den waan in de hatod, alsof wetenschappelijke studie geen voorafgaande vorming eischt; het kleineert de ware wetenschap. Hoe paedagogen van naam aan dergelijke dingen kunnen meedoen is ons altijd een raadsel gebleven. De groot ste moeilijkheid ia het onderwijs is altijd het vinden van goede schakels- De overgang van lagere naar middelbare, van middelbare naar hoogere school blijft altijd een groot probleem in onderwijskringen. Maar wanneer de leus volksontwikkeling wordt aangeheven, dan vallen plots alle be zwaren weg: men opent zonder eenige ge wetensangst een Volkshoogeschool en promo veert den werkman of klerk, die nooit anders dan een lagere volksschool doorliep, zonder meer tot student aato de Volkshoogeschool. De ernst is hierbij zoek; en wanneer wij de magnetische kracht van leuzen van den tijd niet kenden, zouden wij dergelijke vergis singen niet kunnen verklaren. Wij voelen machtig veel voor volksontwik keling. Direct, nadat de beweging hier voor een volksuniversiteit opkwam, hebben wij ge adviseerd om de cursussen, die ook hier van v.cge R.K. Volksbond en atodere Vereenigin- gen worden gegeven, meer te centraliseeren en uit te bouwen. Men kan langs geleidelij ken weg, voorzichtig en omzichtig, zeer veel aan werkelijke volksontwikkeling doen. Daar vcor is noodig zijn publiek te schiften, de leerstof te beperken, den schijn te vermijden alsof men hooger onderricht, wetenschap^ pelijke kennis, bijbrengt, terwijl men niets anders doet dan de meest elementaire be grippen ontvouwen. Wie anders doet offert óf wel aan den schijn, óf'wei verspreidt licht, dat de zwakke oogen zijner toeschouwers verblindt, laat woorden klinken, die meer verwarren dan verhelderen,: in beide gevallen tot groote schade van de deelnemers, die wanen wijs te worden, maar het op zijn best tot waanwijs -lieid kunnen brengen. GEMEENTERAAD EN PERS. Onder kon, die anub'fcs- ol' beroepshalve vergadering-en van de gemeenteraden moeten bijwonen, beknoren ook de verte genwoordigers dor Pers. De praatzucht vau meer dan één gemeenteraadslid., leidt dan ook voor keu tot overmatig' lange werkdagen. Be Ams'terdamsclie briefschrijver van 't „Vau.", roer t dit them a op de volg ende geestige wijze aan: „Omdat Burgemeester Tellegen toch zooveel mogelijk wilde afmaken, hield hij, in navolging van zijn zwager Boek, den president der Tweede Kamer, 't door hem gepresideerde college tot middernacht of nóg later, bijeen. Dat heeft toen tot daad werkelijk verzet van de zijde der pers ge leid, in de Kamer maar óók in den ge meenteraad van Amsterdam. En de jour nalisten in die Hoofdstad hebben door hun verzet bestaande in het om klok slag elf uur ontruimen van de perstri bune bereikt dat nu de raadsvergade ringen op een behoorlijk en tijd eindigen, z-oodat zij een voldoende eten-s- en rust tijd kunnen genieten. En nog verder strekt zich thans de welwillendheid van het Gemeentebestuur ten aanzien van de per-s uit. Kort na het daadwerkelijk ver zet van de journalisten tegen het al te langdurig vedgaderen, klaagde een hun ner er tegenover een der wethouders) over, dat de pers gedurende de lange en vaak afmattende zittingen op een droogje zit. D-e raadsleden kunnen af en toe naar de anti-ehamib-re gaan om een kop thee tot zich te nemen, maar de aran-c perssla- ven kunnen geen ogenblik weg en ont beren dus elke verkwikking. Nauwelijks had de journalist die klacht zoo en pas sant geuit, of van hoogerhan-d werden er maatregelen genomen om aan dien toe stand een einde te maken en voortaan krij gen alle bewoners van de perstribune nu 's middags twee kopjes gemeentelijke thee Het is een vriendelijkheid van het Ge meentebestuur en dan in het bijzonder van den B-nr-gemeeste die een geestig col lega in zijn Eaadsoverzieht vol dankbaar heid deed zingen: Teilegen, Gezellige, Wij zweUigen Uw thee. Zoo slap en zo zeurig Als hier het debat: Zoo sterk en geurig, Uw kostelijk nat." HET „HANDELSBLAD" EN DE MINIS TER VAN MARINE. Het „Hbld." heeft het heengaan van den heer Bijleveld gevoeld als een bijzonder triestig oogenblik. „Daar ging een jonge, krachtige man, vol heilig vuur, met groot misschien te groot vertrouwen in zieli zelf en in het groote, goede werk, dat hij als her vormer van onze verwaarloosde marine, als mo-dem en radicaal geneesheer jegens deze oude zieke, zou kunnen doen. Hij mo ge dan in al te feilen ijver wat onbezon nen zijn geweest en dientengevolge nu en dan zijn uitgegleden, zijn wil was goed en vast, zijn geloof was groot. Er ging kracht van hem uit. Hij was wi, die hem zijn beg r o o ti ngs r ede hoorde uitspreken, zal dat durven betwisten een figuur." Het blad schrijft verder, dat de parle mentaire tactiek van dezen minister niet feilloos is gebleken. „Maar moest dat alles nu genoeg reden zijn om dezen minister, alweer een minis ter en juist dezen minister, weg te zenden alsof er niets goeds van liem te wachten was? Gesproken van fouten, van overijlde be slissingen, van onberaden stappen Heeft niet do Kamer er ook een te haren laste? Een- kolossale? Dit roekeloos weg stemmen van eeu Minister op 12 Decem ber? Dat renden door de artikelen van de begrooting, zonder een ander geluid dan dat van 's voorzitters hamergeklop, dat leek op een woeste, jacht van een blood- dorstigon troep, die alles voorbij stuift om maar gauw aan het doel te komen: den dood van het wild. Bevolking van Nederland. Op BSt einde van 1918 6.778.699 inwoners. telde ons land: Peulvruchten. De minister van L. N. en H. maakt bekend dat idjo termijn, binnen welken peulvruchten welke met recht van uit voer zijn verkocht, kunnen worden uit gevoerd, tot een nader te bepalen datum wordt verlengd. Onze Aardappeleövoorzieiiing. De Haagsche Verb ruiker? r aad hand haaft, ondanks de ined|edeelingen van den Directeur van het Rijkskantbor voor Aard appelen, zijn meening', dat do aard,appe- lenvoorziening niet behoorlijk verzekerd is. HEliSCII ATTINGEN HUUR WAARDE EN MEUBILAIR. In verband met de stijging rfpr huur prijzen van verhuurde per.meden, meldit het „Hbld."' den laatsten tijd. over liet gelieele land hersciiattingcn plaats van de belastbare huurwaarden dpr perseelen In 1920 zal deze algemeene herziening volbracht moeten zijn. Cok zal in dat jaar móeten aanvangen cn afkopen een her schatting va.n de waarde van het meubi lair in verband met de hoogere verkoop waarde van de stoffeering dpi' per joelen en van hetgeen verder onder dp meubi- la irbelastipg valt. DE CRISIS AAN MARINE. Naar de „Avp."' verneemt is de vice- ad-miraal Smit ter zake van de criiis bij Marine M H. M. do Koningin ontboden, na een onderhoud met d|en minister-pre sident. I Of men in djt feit een aanwijzing moet zien, dat den heer Smit dp portefeuille van Marine zal worden aangeboden en hij deze zal accepteeren, isde groote vraag. Admiraal Smit is de oud p te vlagofficier der Marine, niet van reehtsche poLiüske richting. Ilij staat bekend als een veel zijdig ontwikkeld of li j .r mot groote ga ven; dus heeft men in marinekringen ver trouwen in hem. Zoo hij h/ot ministerschap aanvaardt, zou het bij de Marine over liet algemeen worden toegejuicht. Ter zake van d.e kruisers is hij .voor stander van hun behoud. STATEN.GENERAAL. TWEEDE KA5SER. De moties der socialisten werden door den heer Bomans zuiver „politieke" moties getooemd. Spr. wilde streven naar het bereikbare en daarom kan hij aan het politieke spel der S. D. A. P. niet meedoen. Door dezen minister is thans een stap op den goeden weg gezet en zoolang hij op dien weg is. kan hij verzekerd zijn van den steun zijner politieke vrienden en hij begrijpt niet waarom de linkerzijde zich niet bij dien steun aansluit. Hij hoopt ten slotte, dat de minister bij dit debat soepelheid zal betrachten, opdat de resultaten uit het debat zoodanig zullen zijn, dat wij nog verder den weg opgaan, welke in de Memorie van Antwoord is in geslagen. Zoowel de heer HAAZEVOET (R. K) als de. heer SCBEURER (A. R.) bespra ken in afkeurenden zin den geest in het leger, vooral onder de onderofficieren, zoo ais die door „Ons Belang" wordt gekweekt. Beiden drongen er bij den Minister op aan, om krachtig tegen de ontevreden elementen op te treden en ze te ontslaan. De vergadering werd daarop verdaagd. Na heropenüng der Kamer is de Minister aan 't woord. P. W. TWEEHUIJZEN wegens verbouwing HET VERGAAN VAN DE „LIBERTY Op Schiermonnikoog is de lading van het verongelukte stoomschip „Liberty aan gespoeld waaronder een groote partij zeer kostbare'kisten va'n allerlei soort en grootte, die kerstgeschenken, keeding, schoenen, ja van alles bevatten, ook tabak, wijn en spece rijen. Alles is bedorven door het oliebad, dat de laditag van het gebroken schip heeft ondergaan. Een soort bruine olie, peiroleum-residu. heeft aile kisten doortrek ken. Tevens zija daar aangespoeld 10 mijnen meest van Duifsche herkomst, welke mijnen door Nederlandsche militairen worden opge- ruimd. Nog wordt van het eiland aan het „N. v. d. D-" gemeld, dat er een boot geland is met 12 persotoen en bij het dorpje Mod dergat op de Friesche kust een boot met 8 personen. De andere twee booten niet 20 personen hebben zeer lang op zee gezwalkt; zoo is er een op het Duitsche eiland Juist geland met 4 dooden en 6 levenden, doch dezen moeten er zeer slecht aan toe zijn. De 5e boot is geland te Emden (Duitschland), lijk is deze in zee vóór'de Eems opgepikt, is deze in zee vóór de Eems opgepikt. Men begrijpt hier niet. waarom Zater dag 1.1. tooi het overal heengeseind was, dat er nog booten met schipbreuketüngeii voor de kust rondzwalkten, er niet terstond uit Terschelling met een paar torpedobooten en uit Delfzijl met sleepbooten gezocht is. Hoogstwaarschijnlijk had men de menschen nog vóór het donker werd gevonden en an ders Zondagmorgen. Hier is vanwege de reddingmaatschappij den geheelen nacht van Zaterdag op Zondag een wagen langs het stratod gezonden. Schipbreukelingen die in het duister den wal hadden bereikt, had men aldus terstond kunnen helpen. Het zou ook zeer gewenscht zijn ais in zulke gevallen de droogbüjvende zandbank zooals Engelsch mansplaat, Simonszatod, Boschplaat enz. werden bezocht om te zien of-daar ook schip breukelingen op terecht waren gekomen. Dit was Zaterdag het geval op de Eu- gelschmanplaat ten W- van Schiermonnik- koog. De verkleumde schipbreukelingen, blij dat ze althans op het droge waren, vod den echter niets dan een leeg houten vlucht- huisje van de N. en Z. Holl. Redding Mij. Gelukkig lag er een kleine schuit aan de zuidzijde die de schipbreukelingen naar Moddergat bracht. Zonder die hulp zou den de meesten va(n koude en ontbering zijn omgekomen. Reeds leed er een aan een he vige longontsteking, zoodat hij niet vervoerd mocht worden. De schipbreukelingen die hier Zaterdag aankwamen zijn Woensdag ifn de beste con ditie naar Amsterdam vertrokken. Zij lieten in Hotel v. d. Werff een getuigschrift achter door allen onderteekend. vol lof over de goede verzorging. Er waren, onder hen, die hun portret afs totoden met een van dankbaar heid getuigend bijschrift. Zij reisden van hier over Oostmahorn. Anjum Leeuwarden. Door tusschenkomst van hotel v. d. Werff was gezorgd, dat zij in Leeuwarden, waar zij twee uren oponthoud hadden, van den trein werden gehaald en dat er een flink maal voor hen gereed stotod. Volgens het zeggen van den len stuurman der Liberty" was hem de route in de Noord zee waarbinnen de mijnen geveegd waren, niet bekend. Wordt het niet hoog tijd de schepen goed in te lichten? Dit was reeds het derde of vierde stoomschip dat op een mijn loopt. ftOiTTE BERICHTEN. Vr. vau J. to H. Antw.: Wendt u tot deu chef van do controleurs. - sopte- vrijheid laten onze ideeën te verwezenlijken. de STAND DEI! ONDERHANDELINGEN. Over - dien stand wordt aan dc „Msb. uit Brussel gemeld: Staatsminister SeëeIS, de eerste Belgische gedelegeerde bij de onderhandelingen, beeft aan de „Métropole" de volgende mededeclingen ge daan over den stand der Nederlandsch—Belgi sche onderhandelingen: Da Nederlandsche gedelegeerden hebben een voorstel aangenomen van een politieke overeen, komst, luidens welke de kwestie der waarborgen voor de veiligheid van België, ter vervanging van de waarborgen van de verdragen van 1839, zou overgedragen worden aan den Raad van den Volkenbond. Nederland zou zich aan de beslissing van den raad onderwerpen. Op het oogenblik worden onderhandelingen gevoerd met de kabinetten te Londen en te Parijs, welke ten doel hebben te onderzoeken of de waarborgen, in i839 gegeven, door Engeland en Frankrijk zouden kunnen verlangd worden, opdat de onafhankelijkheid en de onschendbaar heid van het Belgische grondgebied zouden ver zekerd zijn tot de Raad van den Volkenbond zich zal hebben uitgesproken. Wat betreft het verdrag dat de Nederlandsch- Belgischc economische vraagstukken moest op lossen, zijn de gedelegeerden der beide landen in hoofdzaak overeengekomen. Alleen, enkele punten van ondergeschikt belang, moeten nog geregeld' worden. Op het oogenblik zij" de delegaties bezig met een rapport voor te bereiden, dat moet over handigd worden aan de Commissie van Veer. tien, welke belast is met de bekrachtiging van het verdrag. Dit zal bevredigend zijn voor beide landen. Het -waarborgt zooveel mogelijk de Neder landsche souvereinitcit, maar het houdt terzclf- 'dertijd rekening met de Belgische cischen betref fende de Schelde, het kanaal GentTèrneuzen, het kanaal van Antwerpen en den Rijn, cn dc wateraftrapping van dc Maas. De gedelegeerden zijn overeengekomen hunne werkzaamheden zoo spoedig mogelijk te beëin digen en 5 Januari naar Parijs terug te keeren om het verdrag en de annexen aan de Commissie van Veertien voor te leggen. Vergadering van 18 Dcc. 1919. De oarlogsbegroolii'.g. Bij 't vervolg der algemeene beschouwing, bleek de heer DRESSELHUYS (V. L.) nóch voor, nóch tegen het beleid van den Minister te zijn. Hij had grieven tegen hem, natuurlijk; maar ook, hij erkende dat de Minister „friscbe" denkbeelden had. Als grieven speelde hij uit, dat Z. Exc. het initiatief voor reorganisatie en bc. zuiniging door de Kamer moest worden opge drongen en de wisselende houding jegens 'iet kader, waardoor de geest in het leger niet is verbeterd door een behoorlijke traktemerusiege- ling. Komend tot de toekomstplannen, wenscbie de heer Dresselhuys gaarne le weten hoe de Minister tot de overtuiging is gekomen, dat een leger van 200.000 man noodig zal zijn. Verder bepleitte hij vrijstelling der kostwinners, waardoor 20.000 van de óo.ooo jongelui vrij zouden komen. Ook ver klaarde spr. zich voor het heffen eener hooge weerbelasting van dc gegoeden onder de 17000 die dan nog vrijlaten. Een jaarlijksch contingent van 23.000 leek den lieer Dresselhuys hoog. Dc dalende lijn moet wor den gezocht door uitbreiding van den Vrijwilli- gen Landstorm bij middel van 'vrijstelling van dienstplicht voor de Landstormers cn den Land storm in mindering te brengen van dc iegcr- sterkte van 200.000 man. En wat de begrooting betreft, als de amen dementen der Commissie van rapporteurs zijn aangenomen (beperking paardenopleiding eenvou diger inrichting der rnotorafdeeling en geen nieuwe oefenterreinen) zai dc begrooting er een zijn, die in afwachting van reorganisatie alleen het noodzakelijke bevat, indien ook nog, in ver band met de tegenwoordige legersterkte van 450000 man, het contingent van 23000 man voor 1920 wordt ingekrompen. Door den heer Dresselhuys werd aan 't einde zijner reden een motie ingediend met de uitspra ken, dat op de militaire uitgaven aanzienlijk moet worden bezuinigd en dat in afwachting van een gehecle nieuwe militaire organisatie voor 1920 het contingent belangrijk moet worden ver. minderd. De christ.-soc. heer v. d. LAAR wcnschte ons leger te verwerken tot een politieleger. Aan-een politicleger van eenige duizenden menschen, goed georganiseerd en toegerust, heeft men z.i. zoowel voor de binnenlandsche rust als tegen buiten- lancsche aanvallen meer dan aan een sterk mili tair leger. Ook de heer A. P.' STAALMAN, (Ohr. dem.) wensoht een politieleger. Overigens bestond diens rede uit weinig meer dan scherpe critiek op het beleid des heeren Alting von Geusau. Den heer BOMANS (R.-K.) is het te doen om bevredigende resultaten cn daarom wil hij den Minister steunen, die z. i. 11a heen en weer ge wankeld te hebben, thans op den goeden weg is. Dé Kamer moet ook' dezen minister steunen, al heeft hij het gelieele officierenkorps tegen zich en al schaart zich zelfs generaal Snijders onder zijn tegenstanders. De officieren scharen zich thans tegenover den minister, omdat hij op de aller eerste plaats rekening houdt met de algemeene belangen en niet, zooals de officieren willen, met de militaire belangen. Deze minister wil evenals de heer Bijleveld, tegen den militairen stroom krachtig oproeien en al heeft hij daarbij een enkele maal schipbreuk geleden, dat is voor hem geen reden om hem nu alle steun verder te onthouden. Hij kan dezen minister dan ook ivcl de ver zekering geven, dat hem de steun van zijn naaste politieke vrienden niet onthouden zal worden. Hij wil den minister ccht-cr verzekeren, dat zijn wenschen inzake beperking der bewapening en bezuiniging veel verder gaan dan dc minister in zijn Memorie van Antwoord aangeeft; hij voor zich is zelfs voor afschaffing van het staan de leger. In de gemeenct Nuth (L.) en ook in de omstreken is opnieuw typhus geconstateerd. Ai- leen in Valsrade zijn 4 gevallen, waarvan reeds één met doodelijken afloop. Te Zeelst bij Eindhoven had niej. M. van Hapert uit Woensel Zondagavond het ongeluk onder de stoomtram te geraken, doordat zij uit stapte, alvorens de tram stilstond. Tc Eindhoven naar het Liefdehuis vervoerd, bleek dat cén been tot boven de knie moest geamputeerd worden, terwijl het andere ernstig was geblesseerd. Te Delft is Maandagnacht ingebroken in de slagerij van den heer K. op de Kolk. Een lessenaar werd geforceerd, daaruit is een vrij groot bedrag aan contanten en een gouden hor loge met ketting gestolen. In het Mastbosch bij Breda is Zondag liet lijk gevonden van een als heer gekleed mans. persoon. Het gezicht was bebloed; bij het lijk lag een revolver. De politic te Middelburg heeft een inval gedaan in een perecel aan de Lange Brcestraa. aldaar, dat reeds lang in verdenking stond, dat er gelegenheid werd gegeven voor hazardspel, Het bleek maar al te juist te zijn, want eei. 4-tal personen werden aangetroffen, dat met zulk een spel bezig waren. Totaal werden 7 personen naar het politiebureau overgebracht, terwij! teger. den bewoner, J. P. v. d. B., proces-verbaal werd opgemaakt wegens het gelegenheid geven tot hazardspel en wegens overtreding der drankwet Dc bakker Alph. Willcms te Selzaete is waarschijnlijk door den mist, met kar en paard bij Sas van Gent in het kanaal geraakt. Het lijk is benevens dat van *het paard, alsmede de kar op liet droge gelegd. Dc omgekomene laat zeven kinderen 11a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1