Uit den Omtrek INGEZONDEN r. f~ 'Aw.gsandé «t«an rOof a* Weenenscne «flnfle. rep. w«rd besicrtert, zoo er gelegenheid voor iwortft gegevtr:, hiervoor 8 uur over te werken en niet d«* Tweeden Kerstdag. Met algemeene stemmen werd d;t besluit genomen. Garninoensberichteri. D» milicien-soldaat O. j. B. van hek ltte Regiment infanterite ia vetroordeeiT tot vier maanden gevangenisstraf wegens het opzettelijk nalaten en uitdrukkelijk weigeren van de orders van deengenen die "die boven hem is gesteld. De milicien-soldaat P. d. V. van het, 10e Regiment Infanterie is veroordeeld tot vier maanden militaire detentie we gens het verkoopen van kleeding en tot ae* weken gevangenisstraf ter zake van diefstal j Provinciale .Staten' van Noord-Holland Bii punt 7. voorstel ten aanzien van de subsi dice ring vau het vakonderwijs, deelen Ged. Staten mede dat zij haar eerste voorstel intrekken omdat de wet op het Nijverheids onderwijs. waarschijnlijk in 1920 nog niet in werking zai kunnen treden. Mededeeling werd gedaan van maatregelen, die Ged. Sta ten willen nemen om de betrokken instellin gen daarvan geen nadeel te doen ondervin den. Zonder discussie werden daarna ver schillende subsidies toegekend, zooals door Ged. Staten was voorgesteld. Bii het voorstel om aan de tentoonstelling van werk, vervaardigd door leerlingen der kunstambachtscholen in Nederland met cog gers te Haarlem in 1920 te houden, deelde <ie beer Micheis mede, dat Ged. Staten dank baar zijn voor de volmacht om desgewenscht een hooge subsidie te geven, maar daarna zeer waarschijnlijk geen gebrcik zullen ma ken, omdat zij f 500.voor deze tentoon stelling met congres voldoende achten in ver band met het daaraan verbonden Provinci aal belang- De heer BROMMERT verklaarde zich, (namens zijn fractiegenooten tegen subsidie aan proeftuinen. De kapitalisten moeten zelf zorgen voor verbetering hunner producten. Spr. zal althans deze niet steunen. De heer MICHIELSCHEN verzei zich te gen het subsidie aan de adviescommissie van bouwontwerpen en uitbreidingsplannen in IN. H. Hetkomt spr. voor niet alleen dat deze commissie weinig goed doet, maar zelfs kwaad doet. De gemeenten moeten voor die zaak zorgen en minstens ligt het op den weg der Vereen, van Nederlandsche Gemeenten. Bovendien houdt zij de instelling van een commissie, met officieele kracten iegen. Ook werkt zij remmend op den woningbouw. De commissie heeft weinig belangstelling onder vonden van de zijde d ergemeente en de ge meenten die gebruik maakten van de dien sten. waren niet altijd tevreden er over. De heer v. d. WAARDEN kaïn vele be zwaren van den heer Michielsen onderschrij ven, maar Zou weigering van de subsidie betreuren. Spr. wil de commissie nog één faar gelegenheid geven, een normaal jaar, om te laten zien wat zij kan. Na de over strooming heeft zij aardig werk geleverd om den bouw van aardige huisjes. Remmend kan de commissie niet werken, want het vra gen van advies is vrij. Als de Vereen, van Neder. Gemeente een commissie wil instel len, laat zij dan in contact treden met deze commisie. De heer DEKKER verdedigde eveneens het geven van subsidie. Het subs'd:' ""rd verleend met 58—10 stemmen. De heer BKuivimERT verzocht aanteeke- ning, dat hij tegen het subsidie is aan de R.K. openbare leeszaal te Hilversum. De heer MIRANDA verzet zich tegen het voorstel van Ged. Staten inzake artikel 35 der Warenwet. Spr. wil nog wat wachten om te zien hoe de zaak zal loopen. De heer v. LENNEP, lid der Ged. Staten, verdedigde het standpunt van Ged. Staten. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van den heer de Miranda om de beslissing door Ged. Staten gewild, uit te stellen, ver worpen met 3931 stemmen. Het voorstel van Ged. Staten werd daarna aangenomen. Na do pauze vroeg.de heer Heerkens ffhijssen bij do voordracht ter benoeming van Commissieleden voor de Krankzinni gengestichten en electriciteifcsbedrijf meer rekening te houden met de belangen dier tR.K., die in deze commissies niet naar ibehooren zijn vertegenwoordigd. Wanneer binnenkort voordrachten moeten opge maakt worden voor de commissie voor de pensioenen, hoopt spr. dat met deze opmerking zal worden rekening gehouden De Voorzitter zal, voor zoover hij de gemaakte opmerking begreep, deze aan Ged. Staten overbrengen. Tot lid van den Raad van Toezicht op de Provinciale bedrijven werd. benoemd de lieer H. P. Maas Geesteranus, Hoofdin genieur, chef van wegen en werken bij Üe H.IJ.S.M. te Amsterdam; Mr M Slin- genberg, lid der Prov, Staten te Haar- Uem, K. Ter Laan burgemeester van Zaan dam, R P.. van Roy en, dreioteur der Gemeente-Waterbedrijven .te Amsterdam, Jhr. J. p. w. van Doorn, te Heemstede Tot lid der Commissie van bestuur van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort iwercl benoemd de heer J, A. van Ziut- plien. Bij de verkiezing van. een lid van .be stuur voor het Provinciaal Ziekenhuis te iBakkum werd benoemd mevr. v. Iiuyk- hof— Koedijk met 31 stemmen; de heer v. Spanje verkreeg 20 st.; mevr. Aukea- dimmers 10, blanco 2, Uitgebracht wa ren 63 sfc. De lieer de Vries c.s. stelde voor d,al voortaan de Provincie ook de gemeente zal steunen in den strijd tegen dp tuber culose en d esbetreflende in die zomerzil ting met voorstellen te komen. Het voorstel werd in handen gesteld» van Ged. Staten om advies. De Jic-ai DE HARTOGH informeerde of, tijldens het onderzoek der commissie naar plaatsruimte voor krankzinnigen verple ging ia N.H. de verplaatsing van patiën ten naai' het Zuiden wordt stopgezet, vooral omdat het bezoek door bloedver wanten zoo lastig is. Verder mi spr. in de bedoelde commissie gaarne een der vorplegendeu opgenomen hebben gezien. De heer VAN LENNEP betoogde dat erplaatsSng y,iet stopgezet kan wor den, omdat anjdjers weldra de provincie geen ruimte meer, zal hebben. Dat liet element verpleging in de commissie nog niet voldoende is vertegenwoordigd, kon spr. niet inzien. 'Aan de bloedverwanten die de patiënten in het Zuiden willen be zoeken wordt vanwege de Provincie, als zij dat wenschen reisgeld vergoed; lot een beperkt aantal malen per jaar. Verder deelde spr. nog mej dat de commissie nog- .een. vergadering moet houden cn ('(al; dan het rapport kan worden vastgestel'l Goedgekeurd .wend,; het voorstel van Ge deputeerde Staten tot, toekenning van een uitkeering ineens aan de Provinciale Amb tenaren, nadat de lieer Gerhard deze voor stellen had verdedigd. De uitkeering is voor kostwinners f 150 en f 20 kindertoeslag en f 112.50 voor niet-kostwinners. Ten opzichte van liet personeel van het waterleidingbedrijf zal een zoo billijk mogelijke regeling gemaakt worden. Besloten wordt het pensioenregle ment aldus te wijzigen, dat het provin ciaal personeel voortaan zal ontvangen: a. -een ouderdomspensioen van djrje-vierde van het loon (maximum f 4000); b. wedu wen pensioen van }[t van liet loon (maxi mum f 1200) en een weezenpensioen van één-zesde van het loon. Mevrouw Bois- sevain-Pijnappel bepleit volledig pensioen bij geheele invaliditeit. Dit punt zal in aar- behandeld worden a-Ls de geheele regeling van salarissen enz. van het provinciaal personeel in buitengewone zit ting aan de orde zal komen. Eveneens wordt aangehouden oen amend^ment-Ce- ton om het geheele loon als pensioen to geven; voorts ook een serie amendementen van den lieer Lieftinck o.a, om de grens van f 4000 voor ouderdomspensioen te laten vervallen. Bij de behandeling van het Pensioenre glement werden eenige voorstellen gedaan waarover Ged. Staten in de volgenjdje zitting advies zullen uitbrengen. Een voorstel van den heer Ceton om het pen sioen gelijk te stellen met het loon .werd d,oor dezen ingetrokken om later tech nisch juister, wedjer in te dienen. De lieer GERHARD zei dtat de nieuwe pensioenregeling ook zal gelden vodi' pen sioenen verleend na 1 Januari 1918. De voorstellen werden daarna goedgekeurd. De lieer v. d, .WAARDEN stelde voor aan het hoofdbestuur van den Ijsbond» „Holland"s Noorderkwartier" een subsidje te verleeneu. Het voorstel werd bestreden ripor den heer Hendirix, en verworpen met 2831 stemmen. De eer MICHIELS F, acht het bedrag van f 400.000 buitengewoon hoog. Het is hooger d.an de schafctingscommiseie voor stelde. Bovendien vraagt dp lieer Boreel tegen een luttel bedrag water voor zijn huizen gedurende 15 jaren en nog jacht teelt. Het bedrag van f 125000 voor schade- snijding- aclit spr. geheel ongemotiveerd te meer waar do heer Boreel niet ge neigd is het stuk grond, id,at de snijding 5veroorzaakt aan de provincie te geven. Spv. zal echter niet tegen stem men, om dte watervoorziening niet door lange onteigeningsprocedure in gevaar te brengen. Spr. doet hét met "t mes op de keel. Bloembollencultuur. SCHOTEN. Uit het land der Commission. SPAARNDAM. De volgende week zal de aanbesteding plaats hebben voor den nieu wen schoolbouw. Z ANDVOORT. Door de politie is aan gehouden G. C. de Vr„ verdacht van oplich ting. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. R. K. Werkgevers, Steun aan Wpenon. De heer, BROMMERT kan zich in hoofd zaak vereenigen met wat de heer Michiel sen wide. Hij hoopte alleen dat |d|e belang rijke sommen die den heer, Boreel nu weer voor den gron« .,u\jgt, wederom spoedig in handen der gemeenschap terug komen. De heer VERKOUTEREN. dringt er op aan dat de provincie zich ld(en eigendom verzekert van de duinenstrook en d;e gronden niet meer te verkoopen maar in erfpacht te geven. Wat dit laatste betreft dee kip de lieer Hendjrix mede, dfat Gedep. Staten bezig zijn met de onteigening. Het voorstel van Ged. Staten wordt aan genomen. Bij liet voorstel tot vaststelling van een derde suppletoire begreoting van d© P. E. M- voor 1919 klaagde de lieer Buys over de ve leystortingen in liet P.EM.-netdie telkens de iieele Provincie in duister zet ten en waardfoor de schuld over en weer aan de Provincie en de gemeente wordt ygegeven. .Verder wijst spr. er op dat dte R. E N. f 150 000 verlies heeft gemaakt, terwijl gemeenten, afmyimsters van het P. E. M. een f 150.000 winst maakten Spr. vraagt wat de Provincie in deze denkt te doen en welke maatregelen de provincie denkt te nemen. Bovenuien zijn er gemeenten, o.a. Beemster die op door de Provincie aangelegde lekjingen verd.n- de en 't daaruit verkregen koper met oor logswinst verkochten. Dat noemt de lieer de heer Duys schande. De heer Duys werd beantwoord dpor de heeren v. d. .Waendien en Hondrix, waarop <le verordening z.h.s, werd aan genomen. Hierop, werd de vergadering verdaagd. Zie vervolg 1st© blad, Ned. R.-K. Hond van Post-, Telegraaf, en Telefoonpersoneel. De R.-K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel „St. Petrus" afdeeling Haarlem, hield op Maandag 15 December een algomeene vergadering in het geb. Sint Bavo. De voorzitter opende ten 8 u. do vergadering. Goinstaleerd werden 4 nieuwe leden. Daarna was het woord aan den bouds- fteeretaris den heer Moonen, die het onder werp; de salarisactie en de houding van den Bond smt Petrus, behandelde. Hij schetste het verloop van de sala risactie van den laatsten tijd, vanaf de salarisregeling van de commissie-Stork, waarnaar iedereen had uitgezien, maar welke niemand bevredigde. Daarna kwam de voorloopige salaris regeling, waarop de meeste bonden niet .wilden ingaan. Eindelijk was de definitieve regeling klaar maar alleen voor het Post-perso- neel, De regeering wilde ze echter eerst in Januari 1920 doen ingaan, met het be kende gevolg, de woelingen van de Neu trale en Moderne Bonden. Nu de geheele regeling klaar was, bleek dat de postale ambtenaren achtergesteld waren bij de overige rijks-ambtenaren, zoodat een herziening weer moest komen, met het gevolg dat ze Januari 1920 nog niet klaar ?,al zijn. Spreker wekte allen op tot tevredenheid en plichtsbetrachting, daar' wij Katholie ken toch niet voor liet geld alleen op de- zo wereld geplaatst zijn; maar naar een hooger doel moeten streven. Bij de beraadslagingen was den steun betrof aan de Weensche kinderen, daar over zou in het honds-bestuur beslist wor den. Na nog eenige mededeelingen en vragen sloot de voorzitter met gebed de bijeen komst. Maandagavond vergaderde de afd. Haarlem der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur in een der zalen van de „Nijverheid," onder voorzitterschap van den heer G. J. van Meeuwen. Deze meende door verandering van werkkring zijn functie te moeten neerleggen,, vandaar dat aan de orde werd gesteld de benoe ming van een voorzitter. Vóór dat daartoe werd overgegaan, nam de heer J. M. C. Hoog het woord, om na de van veel waardeering getuigende woorden reeds in de vorige vergadering gesproken, opnieuw te verklaren dat het heengaan van den heer Van Meeuwen, door bestuur en leden wordt bfc- trcurd, omdat deze laren lang met de grootste toewijding de belangen der afdeeling had be hartigd. Als voorzitter werd daarop met op I na alge meene stemmen gekozen de heer J. M. C. Hoog. In de daardoor ontstane vacature werd voor zien door de benoeming van den heer F. C. van Meeuwen. De heeren J. Mooy en J. F. C. Six, die perio diek' aftraden, werden als bestuursleden herko zen, terwijl als afgevaardigde ter algemeene ver gadering werden benoemd de heeren J. Mooy en C. J. Couwenhoven en als plaatsvervanger de heeren L. C. Mooy en j. J. Kuyper. De beschrijvingsbrief voor de op 22 dezer te houden algemeene vergadering werd» daarop behandeld. De afgvaardigden ontvingen mandaat, om te handelen in den geest der praeadviezen van het hoofdbestuur en ^oor de vacature in dat hoofdbestuur te stemmen op de candidate» der afdeeling de heeren W. Warnaar, Th. Hoog en R. Veldhuijsen van Zanten Gz. Bij de rondvraag dankte de secretaris, de heer J. H. Kersten den afgetreden voorzitter voor diens hoogst aangename en bizonder gewaar deerde samenwerking en namens de aanwezigen sprak de heer J. J. Kuyper in gelijken geest, en de voorzitter op zijn beurt legde getuigenis af van zijn voldoening over de steeds ondervonden medewerking van secretaris, bestuur en leden, zoodat het leiden der vergaderingen hem steeds een genoegen is geweest. De vele jaren aan de afdeeling verbonden, zullen hem dan ook steeds in aangename herinneang bijblijven. BLOEMEN DA AU. Vergadering van den Raad der Gemeentè Bloemend aal te houden op Donderdag,. 18 December a.s. ten Raadhuize te Overveen, des namiddags 2 uur. De agenda vermeld: i. Onderzoek geloofsbrief gekozen Raadslid. 2. Ingekomen stukken. 3. Vrij stelling artikel xo bis der Bouwverordening. 4. Benoeming van eene Onderwijzeres aan de sohool Vogelenzang. 5. Uitgifte in erfpacht van grond' aan de Woningbouwvereeniging RIoemendaal Noord. 6. Vaststelling suppletoire begrooting 1919. 7. Betaling uit den post van onvoorziene uitgaven. 8. Wijziging Raadsbesluit d.d. 1 December 1919 in zake aankoop van grond. 9. Verharding Zeeweg. 10. Verkoop grond Bent veld. 11, Verleening van voorschot voor den bouw van middenstandswoningen. 12. Aankoop grond voor verschillende doeleinden. 13. Vast stelling suppletoir kohier, Hoofdelijken Omslag. 14. Verhuring van Dunenburg. Schoten is het land der „kwesties" en der „zaken" en der commissies, die in opdracht heb ben deze te onderzoeken. Thans zijn een tweetal commissies met haar werk klaar gekomen. Zoo is verschenen het ra- port der commissie benoemd bij raadsbesluit d.d. 17 April 1919, met opdracht rapport uit te bren gen omtrent de oorzaak van een merkbaar con flict tusschen den vroegeren wethouder, den heer Boxs en den directeur van gemeentewerken en andere gemeente-ambtenaren. Deze commissie moest omtrent de volgende punten klaarheid brengen: 1, De laatste tijd is gebleken, dat de verhou ding tusschen den wethouder en directeur vau Openbare Werken van dien aard is dat voor- during hiervan niet mag plaats hebben. Onderzocht zal dus moeten worden aan wel. ken kant de schuld ligt. 2. De wethouder Boxs heeft aan derden medegedeeld, dat de metselaar-timmerman-voor man, Cnossen, niet geschikt is om als voorman bij den schoolbouw op te treden. 3, De wethouder Boxs heeft zich ook tegen, over derden uitgelaten, over grondaankoop door den gemeente-secretaris aan dc gemeente, op een wijze, die voor dien hoofdambtenaar zeer com. promitteerend genoemd moet worden. 4. De wethouder Boxs heeft eens in een schuitje, waarmede een kort dienstreisje gemaakt werd, zich op onbehoorlijke manier uitgelaten ten opzichte van ambtenaren, en zelfs op, vooi een wethouder minder passende manier, gespro ken over het college van burgemeester en wet houders, in het bijzijn van een gemeentewerk man. De commissie, bestaande uit oe heeren Ver ton, Hooy en Bies, komt tot de volgende co»>- c usie: „Waar de wethouder van openbare werken voor de commissie niet verder is gekomen dan het uitspreken van enkele vage vermoedens en ingebreke is gebleven door het aanbrengen van feitenmateriaal te bewijzen, dat de vermoedens op waarheid berusten, kan het niet anders, of oe conclusie moet niet gunstig zijn voor den be trokken wethouder. Tegenover den gemeente-secretaris is de hou ding van den wethouder, zacht uitgedrukt, at heel zonderling en onverklaarbaar te noemen. Inunera, in de vergadering van burgemeester en wethouder#, d.d. 25 Maart 1919, verklaarde hij, dat dc kwestie van den grondaankoop voor school C tot zijn bevrediging was opgelost, ter wijl hij voor de commissie, d.d. 17 Juni 1919, verklaarde, dat er met den grondaankoop iets niet in den haak is. Op uiterst lichtvaardige wijze is hier omge sprongen met de eer en g'oeden naam van twee hoofdambtenaren. Moet dit steeds ten strengste worden afge keurd', zeer zeker moet het geschieden wanneei een wethouder zich hieraan schuldig maak(. Het wil der commissie dan ook voorkomen, dat de houding door wethouder'Boxs in deze zaak ingenomen, moeilijk is overeen te brengen met de verantwoordelijkheid en positie van wet houder en allerminst overeenstemt met de waar digheid van gemeentebestuurder. De commissie wenscht uitdrukkelijk met hei uitspreken van haar oordeel de rehabilitatie der betrokken hoofdambtenaren te bewerkstelligen. En de andere kwestie is deze: I11 de laat9te gehouden besloten vergadering van den Raad werden de heeren Tb. Hooy, \V. van de Vail en H. Souverein, aangewezen, ten einde een onderzoek in te stellen naar de git ra gingen van den deurwaarder der belastingen Braam. Op de eerste vergadering van deze commissie werd besloten, dat als voorzitter zou fungeeren de heer Th. Hooy en als secretaris de heer W. van de Vall. Na opmaking en vaststelling van een werk plan werd besloten in de volgende bijeenkoms, de twee voornaamste getuigen in deze zaak te hooren, t.w. de heeren Chr. Blom en den heer A, P. A. Verkooy. Deze bijeenkomst kon echter niet doorgaan, aangezien er staande de vergadering een tele gram kwam van den heer Blom, dat hij dien avond niet aanwezig kon zijn. De heer Verkooy werd van dit niet-doorgaan op de hoogte ge. steld. In de derde bijeenkomst van de commissie bleef zoowel de heer Blom als de heer Verkooy, zonder kennisgeving, afwezig. Voor de vierde keer werd een vergadering uitgeschreven, waarbij alleen de heer Blom was uitgenoodigd op het uur door dezen zelf aange geven, maar na een half uur te hebben gewacht moest de commissie wederom onverrichter zake huiswaarts gaan, aangezien ook daar de heet Blom niet verscheen. Deze onaangename erva ring noopt de commissie den Raad mede te deelen, dat zij, niet bij machte zijnde met haar werk te ^beginnen, genoodzaakt is er het bijltje bij neer te leggen. De commissie verzoekt den Raad dan ook iaar te willen ontheffen van de haar opge dragen taak. SCHOTEN. Te Aud-Schoten, Parochie H. Bavo, is opgericht De Eucharistische Bond, waarin 7 Dec. 1.1. de eerste Eucharistische dag werd gehouden. Ook is nog opgericht een afdee ling voor jongens en een afdeeling voor meisjes van Voor Eer en Deugd. SCHOTEN. Bij de bewoners van Soenda- Biliton-Atjehstraat en omliggende straten circu leert een lijst voor handteekeningen om te trach ten voor electrisch licht de leiding in die straten te krijgen. Na voldoende handteekeningen zai die lijst aan B. en W. van Haarlem met memo rie worden aangeboden. SCHOTEN. Naar we vernemen zal het ge meentebestuur dezer gemeente, nu de nieuwe O. L. aan de Overtonstraat de vol. tooing nadert, worden verzocht, de hulpschool op het Pretoriaplein tot noodwoning in te rich- ten. Voorzeker geen weelde. SPAARNDAM. Men schrijft uit Spaamdam: In den nacht van 12 op 13 dezer mocht het den rijks- en onbezoldigd' rijksveldwachters v. d. Bosch en Walter op het Noorder-Spaarne geluk ken, eenige vischstroopers aan te houden. De vischzegen was reeds te water gebracht. Het arresteeren der stroopers leverde nog al veel moeilijkheden op, aangezien zij de politic-roei boot wilden doen kantelen om zoo de veldwach. ters te water te krijgen. Bij deze gelegenheid werd ter zelfverdediging van de revolver gebruik gemaakt, met gevolg, dat een der stroopers in den pols geraakt werd'. Van een en ander wordt proces-verbaal opgemaakt, terwijl de pl.m. 160 meter lange vischzegen in beslag is genomen. R.-K. VROUWENBOND. Nu is, op uitdrukkelijk verlangen van Z. D. H. den Bisschop In Haarlem een R'.-K. Huisvestingscomité voor de meest dan ongelukkige Oosteurijksche en Hon- gaarscho kinderen opgericht. Nu voelt 't Bestuur van den R.-K. Vrouwenbond de behoeft nog eens heel bijzonder de aan dacht op dat Comité te vestigen. Ja, 't is zoo, de collecte, tot leniging vaii don vreesel ijken nood, is al geweest; maar ach. er is zoo ontzettend veel noo- dig: doet uwe beurzen nog eens open, wijd open; als er dezer dagen nóg eens bij u aangeklopt wordt om: Huisvesting; Geld; Kleeren; Levensmiddelen; Steun, in welken vorm ook! Als het op medelüden en liefdadigheid aankomt, moeten de leden van den Vrou wenbond' dan niet vooropgaan? En dat willen zij ook wel, we hebben 't zoo dikwijls al gezien en daarom ook ho pen we nu wéér op hare groote offervaar digheid: Gisteren nog bood een moeder met 9 kirderen, de oudste 12 jaar, uit een arbeidersgezin, zóó hartelijik huisves ting aan voor een ongelukkig, Oosten- rijksch kindje dat ik er diep door getrof fen werd. O, laat u dit aanmoedigen en tot navolging dwingen; wijst ze niet af die U in Gods Naam kamen vragen om te helpen om te doen wat gij kunt. Met het grootste vertrouwen beveelt het bestuur van den Vrouwenbond de onge lukkige kinderen in uwe liefde aan. HET BESTUUR VAN DEN R--K. DIOO. VROUWENBOND. Het Bestuur van het R.-K. Werkgevers Ver bond' van Wcrkgeversvakvcreenigingen dringt er bij alle R.-K. Werkgevers op aan het honge rend "VVeenen op de volgende wijze ter hulp te komen i°. Wanneer dc arbeiders den wensch te ken nen geven, buiten den gewonen fabriekstijd ar beid te verrichten, om zoodoende de nood der; Weensche bevolking te helpen verlichten, zoo; zullen de werkgevers hun medewerking daartoe verleenen. Iedere werkgever spreekt met zijn eigen arbeiders af, op welke dagen extra gewerkt zal worden b.v. op 27 December den gcheelen dag, of twee vrije Zaterdagmiddagen of geduren. de 7 dagen iedere» dag één nur, al naar gelang de eischen vau liet bedrijf. 2°. Het door de arbeiders verdiende extra- loon dragen de werkgevers af ian een door de. arbeidersorganisaties in iedere gemeente gevorm. de commissie, 3°. De werkgevers dragen evenveel bij als de arbeiders gezamenlijk. Dit bedrag gelieven zij te zenden aan het R.-K. Huisvestingscomité (Monseigneur Diepen) 's-Hertogenbosch met vermelding van „Gift der R.-K. Werkgevers". Tevens geven zij aan het Bureau van het R.-K Verbond kennis, welk bedrag zij afdroegen. Namens het Verbond, JAN VERHEYEN, Voorzitt r, Mr. L. G. KORTENHORST Secretaris. DE NOOD IN OOSTENRIJK EN HONGARIJE. „Er is geen luier meer voor de pasgeborenen; de moeders pakken de zuigelingen in kranten en papier en dat veroorzaakt op de, bij gebrek aan zeep, slecht gereinigde huid, een af- schuwelijkeii uitslag en tenslotte den dood." De schrikkelijke ellende eu ontbering in de Donau-landen wordt wel het felst ge- teekend in deze weinige regels, ontleend aan het Handelsblad van Zaterdagavond 13 December. Eén der vele schrijnende me dedeelingen over den toestand in Honga rije waarmede kolommen gevuld zijn, maar een mededeeling die ons als moe ders het meest heeft getroffen. „Drie servetten kunnen een kindje redden," schreef Mad. Vajkai, die kort geleden in Zwitserland om klee- renbedelde. (Handelsblad). Drie servetten, een flanelletje, 'n hemd je wellicht, redt een kinderleven! Hoort U dat wel: redt een kinderleven! U heeft al gegeven! Zeker maar wij vragen nog meer en met aandrang en gij moet aan onzen oproep gehoor geven. Als oud-onderwijzeressen kwamen we op het denkbeeld de oudste meisjes-leer lingen der diverse scholen iu Bloemendaal aan het werk te zetten in de vacantie. We willen ze één, twee, misschien een drietal dagen verzamelen in- de school der Bloe- mendaalsche Schoolvereeniging die voor ons doel op onze eerste aanvraag onmid dellijk: werd afgestaan; en ze daar die eenvoudige onderkieèrtjes laten maken, waaraan de meeste behoefte bestaat. Nu hebben we stoffen noodig: oud fla nel, katoen, linnen, coupons, uude hand doeken en servetten die u niet meer ge bruikt, maar die uitstekend geschikt zijn. voor ons doel. Bezorg ze aan een der scholen of aan het adres van een der ciKiergeteekenueu tlje, gesteund door de kinderen de rest zullen doen. Mevr. BBO U Yv ER—G OBEL, Kieverlaan 26. Bloemendaal. Mevr. WiBöGN— KRIJN Kleverlaan 35, Bloemendaal. Geachte Redactie. Toen ik gisteravond het verslag las. der Hanze, af'u, iiillegjni. en daarin zag, dat er aanmerking gemaakt werd. dat vooral ue N. H. Courant meer werk maakt van. de verslagen uer Werklieaenorgauisatie* dan die oer middenstanusvereenigingen, meende ik hier toch niet een enkel woord te moeten protesteeren. De ervaring heeft mij bewezen, dat dit gezegde op die vergadering geheel bezij- den de waarheid is, aangezien de N. H. Courant ten allen tijde bereid is geweest naar geiaug plaatsruimte het vanzelf toe- liet, alle aan haar gezonden verslagen met de meeste welwillendheid te plaatsen. Dat er echter meerdere versiagen ia voorkomen van werkliedenorganisaiies dan wel van middemstaudsvereemgingen» ligt, m. i, aan den middenstand zelve. Op de eerste plaats is de actie der midr denstanders oneindig veel minder dan die der arbeiders, eu zelfs in deizen tijd, waarin fay geregeld aangevallen wordt en met de liefelijke namen van Woekeraar en 0, W.'er üestempeld wordt, hoort men zoo goed als niets van den middenstand om zich van dien blaam te zuiveren. Up de tweede plaats scüijut de middenstand, het machtige middel van propaganua, 11 et- welk ons dagblad oplevert.; heel slecht te begrijpen. Van daar dat wij zoo weinig verslagen der middenstanuis-afdeeliugen in ons blad zien verschijnen. Laten ech ter do besturen zorgen dat de redactie voldoende van den arbeid op de hoogte blijft en aizeo zelf een kort verslag van hunne vergaderingen inzenden: ik ben er van overtuigd dat ten alie tgde piaats be schikbaar gesteld wordt. Wij zullen toch niet kunnen vergen dat voor elke vak- of afd.-vergadering een verslaggever ver schijnt, dit ware toch zeker onmogelijk. Doch mijn ondervinding is deze: wan neer een vergaderig belangrijk genoeg is, de redactie steeds gaarne bereid blijkt 'n vertegenwoordiger te zenden. Hier treft dus de redactie der N. H. C. in het geheel geen blaam ,doch den be trokkenen zelve, welke zoo weinig van zich laten hoeren. Hier even op te wijzen meende ik ver plicht te zijn. U dankend voor de verleende plaats ruimte. Hoogachtend, Voorz. afd. Smedenpatroons C. ALDERS.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6