Missie Kalender. BINNENLAND STADSNIEUWS Uit den Omtrek Missie Kalenders Luchtverkeer. KERSTMIS. LAATSTE i\ LEU WS drankbestrijding UIT ONZE WEST VAN ONZE RECHTBANK Voor onze abonné's stellen wij, tegen betaling van slechts 0.50, verkrijgbaar af te halen in onze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 15. tusschen 8—12^ uur en VA en 6 uur. (5868) DE ADMINISTRATIE. maar dat werd natuurlijk van de hand ge wezen en de 'besteding ging naar een En- gelsche firma, die 150 per honderd meer vroeg dan de Duitsche. Het koddigste moest echter nog komen. Bij de levering werd vastgesteld, dat de stof dit Duitschland afkomstig was, en wel van de fabriek, die een aanbod had durven doen. Met het oog op de groote koude die op het oogenblik te Berlijn heerscht, zal van 19 December tot 20 Jainuari Kerst- /acantie worden éegeven, daar de scholen niet over genoeg brandstof beschikken. De kolennood te Hamburg is zoo hoog gestegen, dat zelfs de broodvoorziening der stad gevaar loopt, omdat de meeste meel fabrieken hun werk hebben moeten inkrimpen Ook de koelhuizen, de tram en de lichtfa brieken zitten zeei krap. Te Lübeck is het al net eender. Beide steden kregen vroeger hjuïi kolen grootendeels van de Roer. doch- daar kan men. tengevolge van de groote leveran ties aan de Entente, nog slechis geringe boeveelheden voor de beide Hansesteden af zonderen. -- Volgens de Avanti dreigt in Italië nu reeds een minister-crisis. Generaal Albric- ci, de minister van oorlog, heeft reeds zijn ontslag ingediend. Aan het hoofd van het departement van oorlog zal geen militair neer komen, maar waarschijnlijk de tegen woordige minister van justitie Mortara. Volgens de Skandinavische bladen zijn te Stockholm in den laatsten tijd verschil lende gevallen van slaapziekte geconsta teerd met doodelijken afloop. De Berlijnsche restaurateurs hebben be sloten heden en morgen alle restaurants gen de maatregelen va'n de regeering op ïluikhandel. De Kantoo. bedienden en noodlijdend .Weenen. Waar. zooals bekend, de handarbeiders- orgamsaiies oesloten ten bate vaia Weenen, een aag aroeiü te leveicn, siaan de kantoor. beuienuen practised voor ae mogelijkheid om op uezeude wijze het menscblievende doel te steunen. Menig kantoor toch kan eenvoudig niet laien werken als de Beurs gesloten is. waarom nebüen de leiders der 4 Lande lijke oecuencienorgamsaties oesloten tot een anoer aavies. n.l. dit: „uat elk Dediende een bedrag in geld af- zondere. bii de loonöetaling van 27 of 31 December a.s ten bedrage van 1/14 van hef week- oi 1/60 van het maandloon. H. H. werkgevers wordt dan verzocht een geliik bedrag als door het gezamenlijk becuenuenpersoneel opgebracht te storten. De inzameling geschiedt op lijsten en zal op ieder kantoor en in elke winkelzaak in Nedefiand, waai de naar schatting 200.000 bediencen werken, een lijst circuleeren. De centrale leiding van deze steunbewe ging onder de bedienden welker opbrengst wordt aigedragen aan het Algemeen Comité uit de Vakbeweging, berust, voor het Comité van Actie, gevormd uit de 4 Kantoorbedien denorganisaties, bij den voorzitter van dat Comité, W. Brouwer Jr., Veerstraat 12 te Amsterdam, tot wien eventueele verzoeken om inlichtingen zijn te richten en die gaarne geldzendingen verwacht van ieder werkge ver of bedienoe wien onverhoopt geen lijst ter teekening mocht worden voorgelegd. De EriiPihe boeren en de Invaliditeitswet. Tal van boeren in Friesland storen zich nog niets aan de voorschriften der Invalidi teitswet. Zij iedeneeren aldus: „toen de Scheurwet er was, stooraen wij ons daar ook niet aan: er is ons niets overkomen en nu is die wet weer ingetrokken, terwijl de boeren, die wél scheurden, daardoor schade leden. Zoo zal hei met de Invaliditeitswet ook wel gaan en daarom doen wij niet mee." PEK,,l.,iiLTALlNG LOSSE AliLEIDEfifc Op vragen van den heer Rink betreffende de regeling der premiebetaling voor losse arbeiders ingevolge de Invaliditeitswet heeft de Minister Aalberse geantwoord, dat hij niet ontkent, dat de regeling der premiebe- betaling ten aanzien van de losse arbeiders eenige moeilijkheden met zich kan brengen. Het komt hem evenwel voor, dat belangheb bende patroons en arbeiders zelf middelen vinden om bezwaren, welke uit de aange haalde wetsbepalingen mochten voortvloeien, te ondervangen. Hij gaf daarbij reeds enkele middelen aan. Vooralsnog acht hij wetswijzi ging dan ook niet noodig. Intusschen blijft zijn aandacht op dit punt gevestigd. Mocht te zijner tijd biijken, dat tot wetswijziging moet worden overgegaan, dan betwijfelt hij, of de oplossing wel in de eerste plaats ware ie zoeken in de invoering van dagpremies en dagzeg/els, daar dit de administratie zeer omslachtig zou maken en belangrijke ver andering van het stelsel der Invaliditeitswet, dat, ook bii de berekening der rente, van het betalen van weekpremiën uitgaat, met zich zou brengen. Bovendien valf te vreezen. dat bii zulk een regeling het bedrag der invalidi- teits- en ouderdomsrente zou worden gedrukt DE OORLOGSBEGEOOTING. Bij de behandeling d.er ooi'logsbegroo ting heeft de Tweede Kamer gistere. iJdag verworpen de moiie-Mareiianfc (oer ogsbe- grooting terug brengen tot de uitgaven die onmisbaar zijn om den dienst gaande te houden) met 59 tegen 23 stemmen; en de motie Dresselhuijs (vermindering contingent in 1920) verworpen met 45 o7 stemmen. GEZAKT f. CREMER. Blijkens bij het Departement van Bui- te lilaulsche Zaken telegrafisch uit .Was hington ontvangen ocricht is de to stand van den NederiahcHschen gezant aldaar, den heer Cremer, bevredigend en gaat de patiënt goed vooruit. Van "t Hof. Met ingang van 1 Maart 1920 is door H.M. d® Koningin op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan Jonkvr. L. P. Van d e Poll, belast met de opvoeding van Prinses Juliana, onder warme dank betuiging van de vele eri belangrijke diensten, welke zij met de grootste toe wijding, de meest nauwgezette plichtsbe trachting, groote opgewektheid en zelf verloochening gedurende een reeks van jaren aan Harer Majesteit's Huis heeft bewezen in het belang der Prinses. Hare Majesteit beeft daarbij bepaald dat Jonkvrouwe van de Poll haar rang en anciënniteit van Dame du Palais ho noraire blijft behouden. Evenais vorige jaren heeft H.M. de Ko ningin wederom een aantal liefdadige in stellingen in den lande verblijd met eene bijdrage uit het Sofiafonds, tot Haar be schikking gesteld, door wijlen H. K. H. Groothertogin Sophie van Saksen Weimar, Prinses der Nederlanden. Drenk bestrijd r rsdag. Te Hoorn zal op den Tweeden Kerstdag een groote drankbestrijdersdag gehouden worden, uiigaande van de N.-H. Propagan- daclub. Ik' tocht van Ross Smith. Een correspondent van de „New-York Sun'' tc Port Darwin heeft een onderhoud gehad met Ross Smith, die daar eenige da gen uitrust, voordat hij naar Melbourne vliegt. Ross Smith verklaarde aan den jour nalist dat hij in 124 uur naar Australië is gevlogen met een gemiddelde snelheid van /5 mijl per uur. Hij zag Australië op een afstand van 40 mijl op eene hoogte van 6000 voet. De langste tijd, die hij in de lucht neeft doorgebracht was 9(4 uur. toen vloog hij van Karatchi naar Delihto, daar hij toen verplicht was de groote woestijn te vermij den, opdat het fijne woestijnzand zijn ma chine niet zou verontreinigen, liet ongun stigste weer dat hij had, was in het gebied van de Himalaja, waar het zeer heet en drukkend was. Met dankbaarheid sprak hij over de gastvrijheid, welke hij in Neder- landsch-lndië heeft genoten, De „todo birre' Onlangs werd in Nederlandsche bladen gemeld, aat een klein visenje op Cuba, ge- uaama gamoussra afjiius, een waaruevoi iiuipnudcel oplevert tegen de malaria, ornaat het zien Dijna uitsluitend voedt met muskietemarven. jjt West', welke het bericht begrijpelij- kerwijze interesseerde, is er achter gekomen, dat het visenje, dat zoo n geleerden naam araag i. ook ui Suriname ïnneemscn is en naar toao birre wordt genoemd. In een tien jaar geleden door het Landbouwdepar- tement te Paramarioo uitgegeven bulletin wordt het vischje in alle bijzonderheden oescareven. De toao birre komt in bijna alle siooten en plasies voor. Door hun kleinheid, door de weinige eischen. oie zij stellen om in het leven te kunnen blijven en zelfs voort te planten, en voornamelijk door hun bijzondere voor liefde voor muggenlarven zijn zij wel de aangewezen dieren om alle drinkwatervoor- raden vrii te houden van muskietenlarven, zonaer aat men zich behoeft te verontrus ten over het verontreinigen van het, op deze wijze schoongehouden water door uit werpselen of door eventueel afsterven van een of meer der vischjes. Doode vichjes toch woraen in korten tijd door hiin soortgenooten nagenoeg geheel opgegeten (het geraamte van den kop en een deel van de ruggegraat blijft alleen netjes afgekloven over.) Ter bestrijding van ae malaria, welke zij den grootsten geesel der kolonie acht, en van andere ziekten, waarvan de kiemen door muskieten worden verspreid, beveelt „De West" aan, overal ..todo birre" te poten. Met eenige voorbeelden toont zij aan, dat deze vischjes uitnemende diensten kunnen bewijzen tegen de muskietenplaag- Zou ook het aankweek en van de „todo bir re" in de poelen, plassen en siooten van Haarlem's omstreken, geen overweging ver dienen. AGENDA 19 DECEMBER Sociëteit „Sint Bavo" Esperanto 8 u. Ned. .Taalcursus Vrouwenbond 8 u. Be stuur Technici 8 u. Hoofdbestuur Volksbond 8 uur. Rederijkers 8 uur Bestuur Meubelmakers 8 u. Tuinders 7 uur. Waaggebouw 10—5 uur Kunst zij Ons Doel. Tentoonstelling. Spaarbank St. Rosa. Van half 8 tot half 9. Patronaatsgebouw, Nassau laan 50. Paleis van Justitie. Jansstraat. Half 2, bureau van Consultatie. Bisschoppelijk Museum Geopend el- ken werkdag. OOSTENRIJKSCHE KINDEREN. Heden zal vanwege het R.-K. Huisves tingscomité een trein kinderen uit Wee nen vertrekken, waarbij kinderen voor Amsterdam en Haarlem. De trein wordt Zaterdagmiddag in Am sterdam verwacht. Daar nog niet bekend is, hoeveel kinderen medekomen, kan nog naet worden aangegeven welke pleegou ders een kind met dit eerste transport ontvangen. De secretaris van het R.-K. Comité ver zoekt- ons mede te deelen dat de pleegou ders, die volgens de ingekomen opgave 't eerst in aanmerking komen om een kind ter verpleging te krijgen, vermoedelijk Zaterdag een schriftelijke uitnoodiging zullen ontvangen dat kind in ontvangst te komen nemeu. Tijd en plaats worden daar bij bekend gemaakt. Jringend worden de pleegouders ver zocht goed nota te nemen van den te ver strekken levensregel en slechts de kinde ren te voeden volgens de daarin vervatte voorschriften. Anders loopen zij dc kans, door hun goedheid de kinderen binnen één dag ziek te maken. Bij het R.-K. Comité zijn nu totaal ingekomen ruim 300 aanvr. om kinderen, terwijl, sinds dc vorige opgave bij het R.- Kath. Comité inkwamaan geld van ver schillende gevers 62.50; van de leerlingen der Mariaschool aan de Koningstraat 150. opbrengst gezellig avondje. Haar- lean's Tooneel-ensemble 3,23; van den kr. G., drogist te Heemstede een kist bussen- melk eu een groote partij kindermeel, vi- rogeen en bouillon; van N. N„ verschil lende kleedingshikken; een partijtje schoenen; van den lieer R. te Overvéen een zak bruine boonen. Garnizoensbériehten. De adjudant-onderofficier A. N. K. Hop man van Staf Xe Inf. Brigade, is van zijn delaeheering hij liet 3de Regiment Infan terie ontheven. Museum van Kunstnijverheid Haarlem. Na de zoozeer geslaagde Tentoonstel- lang van Aesthethiseh Uitgevoei-de Ge bruiksvoorwerpen, zal thans van 24 De cember 1919 tot en met 9 Januari 1920 Japnnsehe en Chineeschu kunst te zien zijn, deels uit particuliere verzamelingen, deels eigendom van het Museum. Het ligt in de bedoeling voortaan tel ken jare belangrijke voor- eu najaars-ex- positie'* in té richten. Voor de eerste maal zal in Mei of Juni 1920 eène Inter nationale Tentoonstelling van Weefsels, Borduursels en Ceraaniek gehouden wor den. Men zal dan tevens de zeer zeldzame stoffen en borduursels enz, te zien krij gen, welke door plaatsgebrek jarenlang iu kasten en laden van het Museum ble ven opgeborgen. Deze zullen als het ware een achtergrond vormen van het heden- daagselie werk. Andere tentoonstellingen in voorberei ding zijn: die van Zwitserse he kunstnij verheid; van producten, dér Wiener Werk- statte eu vermoedelijk ook van de „Vrouw en ile kunstnijverheid". Aldus, een 'belang rijk en welvoorzien program voor de toe komst. Nieuw lid van den Gemeenteraad. Door liet Centraal Stembureau werd he denmiddag tot lid van den gemeenteraad gekozen verklaard (vV'.c, A. Nagtzaaim): mej. W. G. van Vliet. Aanbesteding. Hedenmorgen werd door het Provinci aal Bestuur van Nooi-a-Holland aanbe steed het maken van een verdediging van de Hooge Gronden en het Strand te Mui- derberg. Laagste inschrijf ster was de fa. Mh C. H. Visser te lemmer, voor de som van 286.000.—. OP STRAAT GEZET. Gistermiddag heeft ziel) zulk een treurig Éooneejtje weer eens afgespeeld. In de Oranjeboomstraat werd iemand door een deurwaarder gerechtelijk uit z'n woning, perceel 28, verwijderd. De geheel e inboedel werd op straat gezet. Een en an der lokte zooveel nieuwsgierigen, dat een oogenlbljk zelfs de openbare orde dreigde verstoord te worden. Het gezin werd door bemiddeling van Bouw- en Woning toezicht in een barak op 't Cavalerie-ter- rein ondergebracht. Besmettelijke Ziekten. Blijkens een opgaaf in de StOt. zijn in het tijdvak van 7 tot en met 13 Decem ber alhier 4 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van diptherithis voorgekomen. T© Heemstede kwam 1 geval van rood vonk voor. Haarlem's Muziekkorps. Het bestuur van de concert-vereendging „Haarlem's Muziekkorps" heeft besloten de benoeming van een nieuwen dirigent aan te houden totdat de gemeenteraad de verhoogde subsidie zal hebben toege staan. Voorloopig heeft onder de leden van 't orkest een stemming plaats gehad, over de keuze van den meest gew enschten di rigent. Deze hadtot uitslag dat 21 leden zich voor den heer N. J. Gerharz verklaarden en 3 voor den heer L. C. Boer. 8 stemmen waren blanco uitgebracht. BILJARTBOND HAARLEM EN OMSTR. Kastanjeboom—Door Een'!recht Sterk Gisteravond .werd in café Vendpnschot in klasse A de wedstrijd; gespeeld tus schen KastanjeboomDoor Eendracht Sterk!. De uitslag was: Kastanjeboom 391 ca ramboles; Door Eendracht Sterk 463 ca ramboles. Rijwiel. Op 24 April van dit jaar had {die wal- schipper A. V.t e IJmuiden zijn rijwiel voor een pakhuis aan den overloop al daar neergezet. Toen hij een poosje la ter terugkwam was zijn stalen ros den weg van zoovele zijner voorgangers op gegaan. Hiervan zou W. d. V. meer we ten te vertellen, doch hij had het niet noodig geoordeeld], voor de edelachtbare heeren te verscijnen. Uit de getuigenverklaring bleek, dat hij het rijwiel voor f 35 verkocht had aan den Amsterdamsche koopman T. v. V De officier vorderde, mede met het feit, dat beklaagde reedp meerdere malen is veroordeeld een gevangenisstraf voor (den tjjd van 9 maanden. Uitspraken. J. H- koopman te Haarlem; 2. 'J. J de K. koopman, te Haarlem, heiden thans ged. H. van Bew. te Haarlem, diefstal door 2 vereenigde personen, 9 maanden gevangenisstraf met aftrek preventieve hechtenis: A. A. O. granietwerker te Haarlem, diefstal 3 maanden gevangenis- 'straf; G. v. E. "bleekersknoci: te Heem stede, 'diefstar, geldjboete van f 10 tehs, 10 dagen hechtenis; Th. J. I. ali; 2-i' te Jan Gij zen vaart, vrijgesproken, W. v. 't H. koopman, te Nieuw-Vennep, mis handeling, geldboete van f 15 subs. 10 dagen hechtenis; C'. de W. sigarenmaker te Veis en, het opzettelijk waren welke op hare verpakking valschelijk voorzien zijn van het merk waarop een ander recht heeft, verkoopen, geldboete'van 1' 25 subs. 10 dagen hechtenis; J. B. 'aigarenwinke- Olier .en barbier te Veisen, vrijgesproken P. S. schilder, te Amsterdam, vonnis Kantonrechter bevestigd; tl. v. d. W. ar beider te IJmuiden; P. J. K. arbeider te .Ben nebroek, diefstal door 2 vereouig- dc personen, ieder geldjboete van f 5 subs.. 1 wéék tuchtschoolO. 11. V scha renslijper te Haarlem, verstek vonnis be krachtigd; I. J. II. II fabriekvarbei Lr te Schoten bij verstek, 2. D. de W. fa briek -arbciJei' te Schoten, bij verstek, 3. C. II. fabrieksarbeider te Haarlem, bij verstek, J. L. P fabrieksarbeider te HHaarlem, diefstal Nos. 1 2 en 3 ieder geldboete van f 10 subs. 10 dagen hech tenis, No. 4 geldboete van f 10 subs. 14 dagen tuchtschool; H. G. v. Z bloem- en boomkwëeker, te Amsterdam voonv. gev. straf van 1 jaar met een proeftijd van 3 jaar; J. W. v. E varensgezel te Be verwijk. bij verstek, 2. L. K. arbeider te Beverwijk, 3. 11. G. arbeider te Be verwijk, diefstal No. l geldboete vau f 5 subs. 5 dagen hechtenis, Nos. 2 en 3 geldboete van f 5 subs. 1 week tucht school. De apothekers en de Ziekenfondsen. Naar aanleiding van ret verzoek der Haarlemsche apothekers tot de ziekenfonds- besturen gericht om over te gaan tot het in 't leven roepen v?Jn een loonraad. met het doel dat deze onmiddellijk aan het werk eal gaan om een onderzoek in te stellen naar het voldoende of onvoldoende hciao rarium van den apotheker, hebben de geza menlijke fndsbesturer, besloten om aan de apothekers kennis te geven dat zij daarmede niet aecöord kunnen gaan. Op allelei manier is steeds gebleken de groote moeilijkheid om het voldoende rono- rarium 'van den apotheker vast te stellen- Om uitiiig te geven aan hunlne bereidverkla ring m mede te werken tot een goed eind resultaat zijn de fondsbesturen geneigd, om een verzoek om verhooging vain honorarium, wanneer zulks noodig mocht blijken, geza menlijk met de apothekers iu overweging te nemen. Een dusdanig verzoek kan echter to iet eer der in behandeling genomen worden, dan zes maanden na de inwerkingtreding van de laatst plaats gehad hebbende verhooging van het honorarium. Van een loonraad zooais de apothekers zich dien rebben ingedacht verwachten de fclndsbesturen geen goede uitwerking, even min als zij achten dat daardoor een goede verstandhouding zal worden bevorderd tus schen de apothekers en de fondsbesturen. B. en W. hebben aanbesteed het vervoeren van lijken van onvermogende Protestanten en Israëlieten vain de woningen of instellin gen van weldadigheid of eiekenverpleging, waarin de lijken aanwezig zijn. naar de be graafplaats der gemeente, van van die der Roomsch-Katholieken naar de begraafplaats St. Barbara te Schoten. Ingeschreven werd als volgt: a. naar de Alg. Begraafplaats, J. J. Sdiolten. Haarlem, 12 jaar en boven f 18.75,, 5 jaar tot 12 jaar f 10,50, bene den 5 jaar 8.50. b- naar St. Barbara resp. 18.75, 10.50 en f 8.50. Ruigrck v. d. Werve. Haarlem resp. f 21,50. f 9,en f 9. P. v. d. Bunt resp. f 21.50. 10.25 en 9. A. J, v. d. Meer, a. resp. 21, 10.50 en f 9.50; b. f 21.50 f 11 en 10, „Arbeid Adelt". *De R.-K. Coöperatieve Broodbakkerij en Verbruiksvereenigïng „Arbeid Adelt" heeft thans hare afdeeling kruidenierswaren ge opend in het perceel Kamperstraat 29. Al- zoo bezit men door deze uitbreiding van deze R.-K. Coöperatie hu ook een kruideniers winkelwmkel. Posterijen en' Telegrafie. Met 't oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarwisseling wordt het publiek verzocht voor 't binnenland bestem de brieven, briefkaarten, prentbriefkaarten, visitekaartjes en circulaires, welke men bij voorkeur op 1 Januari wenscht te doen be stellen te voorzien van twee elkaar schuin snijdende strepen getrokken over de geheele adreszijde en die stukken reeds iin 't tijdvak van 23 tot en met 27December ter post te bezorgen. Zij kunnen dan tijdig voor de be stelling worden gereedgemaakt, blijven tot 1 lanuari op de kantoren van bestemming bewaard en worden zooveel mogelijk op dien dag in de bestellingen opgenomen. De promoties bij ambtenaren. Men schrijft ons: Door de Afdeling Haarlem van den Centr. Ned. Ambténaaisbond en de Afd Haarlem van den Alg. R. K. Ambtenaars- bond wordt Zaterdagmiddag 4 uur in de Sociteit de Nijverheid. Jansstraat eene ver gadering gehouden, uitgeschreven voor Ambtenaren ib dienst der gemeente Haar lem en het gemeentebestuur, alwaar door den Heer Klein, lid van den Raad. nadere uiteenzetting zal worden gegeven, naar aan leiding van het door hem gesprokene in den Raad, bii d behandeling der promoties voor gemeente-ambtenaren, ingediend bij de be groofing. Tot zoover het bericht. De mededeeling ging vergezeld vain een uitnoodiging aan de Pers om bij de vergade ring tegenwoordig te zijn. Een enkele op merking. Het blijkt meer en meer gewoonte te worden vergaderingen op Zaterdagmid dag ie houden waarbij vaei liefde aan den dag wordt gelegd voor de aanwezigheid der Pers. Zouden de heeren er ook niet eens rekening mede willen houden, dat ook de GEDICHTEN VAN PATER VAN ME( «S, Zij 11 bijzonder geschikt vooe -••>*«'.ge schenkje. verkrijgbaar aan onze bureaux Nassau- iaan 49 en Groote Houtstraat 15. Gewone uitgave 0.25 Op luxe papier 0.40 Nog slechts eeu zeer beperkt aantal voorradig. 500.; H.H. vedslaggevers zeer gesteld zijn op een vnien Zaterdagmiddag? HEI1 A.S. SJ> A B-CONGRES Het a.s. congres der S. D. A. P. zal gehou den worden op 4, S en 6 Apri! 1920 in ht-t „Isrongebóuw" te Haarlem. (Volk). Burgerlijke Stand. Geboren: 16 December: van J Bey- ens—Assenberg; 17 December van C. A. M deBeer—Penger; z. van H. P. Ange- vaare— de Groot; 18 December, d. van C. M. J. Staphorst—dc Boer; d van P J v. Vlietv. Vliet. Ondertrouwd: 18 December: S. L. v. d. Berg en L. Funke; J. C. Wackwitz en J, Sehravendijk. Getrouwd: 18 December: J. Lahaise en C. J. van Kuijk; N. de Jong en C. Akker man; C. Sprui.it en A. Quist; J. A. Brou wer eu H. Rubbert; W. de Jong en C. C. H. Muller; P. J. Valkenaar en M. P. Keeres; J. Lodder en J. de Jong-. Overleden: 17 December: K. P. Provily, i jaar, Zijlvest. SCHOTEN. B. en YV. beveleu aan ter benoeming tot schoolarts: no. 1 <j.e heer G. A. Ootinar en no. 2 de heer J. W. Lin- denbergh, arts te Schoten. B. en YVT stellen voor den administra tieven ambtenaar bij den dienst der ge meentewerken, D. H. Sucrink en den klerk bij het gasbedrijf J. W. Shiyter van een vaste aanstelling te voorzien eu den pen sioengrondslag vast te stellen resneetieve- lijk op 2000 en 1800. B. en W. stellen den raad voor hen uit te noodigen, zich tot Ged. Staten te wenden met het verzoek, alsnog te beslui ten de nieuwe jaarwedden der wethouders te doen ingaan op 1 Januari 1919. B. en W. stellen voor, ter voorziening in de behoeften aan kasgeld voor den dienst 1920 een tijdelijke geldleening aan te gaan, met- dien verstande dat het geza menlijk bedrag der opgenomen eu nog niet weder afgeloste sommen, het bedrag van 400.000 niet mag overschrijden; dat de rente niet meer mag bedragen dan 1 pCt. boven het promesse disconto drr Ne derlandsche Bank; dat de leening ^óór Mei 1921 geheel zal worden af ge los', B. en W. stellen voor tot 1 Januari 1921 aan hen, die vroeger als hoofdambte naar, ambtenaar, of beambte of werkman in dienst der gemeente werkzaam waren en thans pensioen genieten ten laste van het pensioenfonds voor de gemeente-amb tenaren of wel na het aan hen verleend eervol ontslag in het genot zijn gesteld eener toelage uit de gemeentekas, een tij- delijken toeslag te verleenen van 1. per week. De grondaankoop der gemeente Schoten. B. en W. schrijven den raad o.m. „Tot dus ver heeft de heer Ch. A. Blom geen gevolg gegeven aan zijn toezegging, dat hij voor den aankoop van den grond van den heer J. J. Nelis Czn. het benoodigde ge!d zou fournee- ren tegen 5 en een koers van 99. Intusschen heeft de overdracht van den grond plaats gehad. De betaling daarvoor is geschied uit andere middelen." Op grond van de omstandigheid, dat het bij den tegenwoordigen rentestandaard onmogelijk is om onder bovenstaande voorwaarden het benoodigde geld te erlangen, stellen B. en W. voor een geldleening aan te gaan van ^n hoogste 49000, tegen een rente van ten hoogste 6 's jaars en een koers vau ten minste 89 VERNIETIGING VOORGESTELD. Men seint ons uit Amsterdam: Gedep. Staten van Noord-Holland zullen aan do Kroon vooi'steileu het besluit van den Amsterdamse hen gemeenteraad om 1.000.000.gulden voor den nood in Oos tenrijk te volceren als zijnde in st ijd met de wet te vernietigen. MGR. W. v. d VEN Men seint ons uit 's-Bosch: Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven, bisschop van 's-Bosch, zijn uit voorzorg de laatste H.Hi Sacramenten toegediend. SPOOR WEG ÜIEPS J ALlEN Rotterdam. Men is hier op het spoor geko men van een dievenbende, die reeds get tu rn en tijd era werkt van maakt goederen uit spoorwegwagons te stelen. Zelfs worden verschillende spoorwegbeambten verdacht In verband hiermede is een vijftal spoor wegarbeiders en conducteurs aangehouden. ONLUSTEN IN SPANJE PARIJS. In het Oosten van Spanje zijn ten gevolge der stakingen onlusten uitgebro ken Er hadden ongeregeldheden plaats ia Madrid terwijl in Barcelona bommen werden geworpen. Een aantal personen werd ge wond, waarvan enkele ernstig. VLIEGER CH. MEULEMANS. Onze landgenoot de vlieger Ch. Meute m^as die tiidens den oorlog inFranscben dienst is geweest en o.a- het Legioen van Eer verwierf, vertoefde te Nijmegen Hü deelde aan een berichtgever van tiet Hbld." mede voornemens te znn 01 n<Ui* kort wellicht reeds Zaterdag a.s.. met eea Avion-Laudroto den vliegtocht Amsterdam- Batavia te ondernemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2