ingezonden Kerk en School Leger en Vloot Orde en Arbeid Handel en Nijverheid Rechtszaken IVoor den infeaud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk ite heer TOULON VAN DEB KOOG weerlegt de beweringen van dien beer Poppe, die z. i. niet opgaan. De heer v. d. KAMP verklaart, verrast te zijn omdat het lid dat zijn draai geno men heeft hier niet is. Z. i. is het lid maatschap der Tweede Kamer en het wet houderschap van Haarlem niet wel ver een igbaar. Verder treedt spr. in een warme verdediging van het voorstel van B. en W„ met het oog op de treurige wij- se, waarop tal van menschen gehuisvest zijn. De heer SLINGENBERG zegt dat hem persoonlijk over de 6 woningen door tien heer Klein ter sprake gebracht, niets be kend is. Spr. handhaaft de cijfere dier grootte; in de kosten beeft hij zich ver gist. Verder beantwoordde hij de verschil lende sprekers. De heer v. d. BERG dringt aan op het aannemen der voorstellen van B. en W. De heer GERRITSZ repliceert.Hij wenscht een amendement in te dienen in den geest zooals door den heer Slingen- berg werd aangegeven. •De heer GERRITSZ dient een amende ment in, dat door den voorzitter aange geven is. Het amendement-Gerritsz wordt verwor pen met 17 tegen 14 stemmen. De heer VAN OMMEREN dient een motie in, om zolderverdiepingen te bon wen. De heer JONGKBLOEDT verlangt na dere toelichting. De heer VAN OMMEREN geeft deze toelichting. De heer VINCENT LOOSJES vraagt welke finaneieele gevolgen üie bouwerij heeft. De heer v. d. KAMP vraagt of de heer van Ommeren geen genoegen zon willen nemen met de toezegging, om zijn voorstel in ernstige overweging te zullen nemen. Aldus wordt besloten. Het voorstel van B. en \V. wordt z.hat. aangenomen. De heer Peper jg er tegeD. Verkoop grond. B. en W. stellen voor aan H. M, Foc- kens en consorten, te Heemstede, in Ikoop af te staan tegen den prijs .an f 15 per M2 een gedeelte grond, gelegen aan het Van Eedenplein, ter groote van ongeveer 6ó0 M2. De heer PEPER blijft er zich tegen ver zetten, dat grond van de gemeente in han den overgaat van particulieren. Hij is dus tegen het voorstel. B en W. stellen voor dc onbewoonbaar, verklaring van Saenredamstraat 31 in te trek ken. In bet gebrek is voorzien. Aangenomen. B en V\. stellen voor een rechtsvordering in te stellen tegen J. de Vries, tot ontruiming van bet perceel aan de Jansstraat no. 60. Aangenomen. B. en VV. stellen voor aan te koopen voor de som van 13.000.perceel Jansstraat 23 De heer JONGKBLOEDT acht dezen prijs veel te hoog. Dat huis is niets dan afbraak. Laat de Raad nog afwachten, dan maakt hij zich sterk het veel goedkooper te krijgen. De heer POPPE spreekt in gelijken g<00.g De heer SLINGENBERG erkent, dat de prijs hoog is. Maar de verbetering der straat is er mee gemeeld. Het voorstel wordt in stemming ge bracht en verworpen met 19 tegen 12 stemmen. Woningbouw. B. en W. stellen voor: 1. Behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten der provincie bi oordholland aan de alhier ge vestigde ,Woningbouwvereeniging „Rose- haghe" te verleenen een voorschot, groot hoogstens f 991.800.voor den bouw van 138 ééngezins-arbeidexswoningen. 2. Behoudens de goedkeuring der Gedepu teerde Staten der provincie Koerde Hol Land aan de W oningbouwveree niging „Roseha- ghe'" voornoemd te verleenen eene bui tengewone jaarlijksche bijdrage in de be- talling van de annuïteit over het sub 1 bedoelde voorschot tot een bedjrag, 'ge lijk aan vier derde maal de som der bij drage, welke de gemeente te diezer zaké uit 's Rijkskas zal ontvangen. 3. Zich te wenden tot Hare Majesteit de Koningin met het verzoek, om aan de gemeente vooi het sub 1 omschreven doel einde, een voorschot uit 's Rijkskas te verstrekken ten bedrage van hoogstens f 991.800.—. De heer MIEZERUS maakt eenige eri- tisehe bemerkingen over dezen woning bouw. Hij keurt deze woningen om meer dere redenen af en geeft den Raad in overweging om de de stukken naar „Ro- eehaghe" terug te zenden. De heer v. LIEMT ontwikkelt eveneens zijne bezwaren tegen dezen woningbouw. Mij zal daar aan de voorzijde der straat het drogen van wasschen zien enz., dat een onoogelijk aanzien geeft. Het zijn wo ningen, die in de toekomst niet zullen voldoen. Wij mogen onze stemmen voor die woningen niet geven. De heer POPPE verdedigt den bouw der huizen van „Rosehaghe". De heer KLEIN weerlegt in 't kort de bezwaren van den heer Mieze rus. De heer SLINGENBERG zegt, dat de toelichting van het bestuur van „Rose- haghe" en den architect, de bezwaren die er tegen waren, veel hebben verminderd. Spr. verdedigt verder het voorstel van B. en W. Hij stelt de architectonische capa citeiten van den heer van Lochem hoog op prijs. De heer MIEZERUS blijft by zijn cri- tiek op den onderbouw der keukens. Er kunnen een 5 6 huizen vervallen om de kamers te verbreed en. Spr. leest een paar adviezen voor van deskundigen, die ongunstig luiden voor den voorgenomen bouw van „Rosehagbe". De heer JONCKBLOEDT heeft de over tuiging, dat deze bouwerij enkele maan den moet uitgesteld worden. De heer v. LIEMT weerlegt het door den heer Poppe aangevoerde, op practi- sche gronden. De heer DIJK voelt veel voor hetgeen door Üe deskundigen Jonefcbloedt ©n Mie zerus is gezegd. Hij zal tegenstemmen. Het voorstel wordt met 21 tegen 10 st. aangenomen. Tegen de voordracht in zijn geheel ver klaart zich de heer v. d. Kamp. B. en ,W. stellen voor aan de firma W. A. van Zanten, aanneemster, alhier tot wederopzeggens doch uiterlijk voor den tijd van 4 maanden vergunning te verleenen A. tot het maken en hebben van een los- en .la&dsteiger boven den Oostelijken berm van den Spaarndam- sehen .weg vóór het perceel kadastraal be kend gemeente Schoten Sectie B No. 409 en B tot het leggen en gebruiken van een spoor dwars over den sub A genoem den weg. Goedgekeurd. B. en \V. stellen voor, het 1© supple toir® kohier van die plaatselijke directe belasting naar het Inkomen dezer gemeen te voor het dienstj aai- 1919 vast te stellen tot een bedrag van 70644.04. Goedgekeurd. Haven- enf marktgelden. Teneinde de opbrengsten dier gelden bij den dienst van Haven- en Marktwezen gelijk te d,oen zijn aan de uitgaven stei lten B. en den Raad voor le Het ha vengeld in deze gemeente met 50 pCt. te verhoogen en te brengen van 2 cent op 3 cent per ton. De abonnements- ©n andere tarieven eveneens met 50 pCt. te verhoogen. 2e. Alle marktgelden in deze gemeente: te verdubbelen. Wordt aangehouden. B. eu W. stellen voor te bepalen dat de commissie A tot wering v. schoolverzuim voortaan uit 7 in plaats van uit 9 leden zal be staan. Aangenomen. i U. en W. stellen voor met de gemeente Schoten een regeling aan te gaan, waar door het mogelijk wordt, dat keurmeesters van het Openbaar Slachthuis binnen d© gemeente Schoten vleeschkeuringen ver richten. De gemeente Schoten zal daar voor aan Haarlem 400 per jaar moeten betalen. Aangenomen. Het biose©op-bezo©k door kinderen beneden 36 jaar verboden. Voorgesteld wordt een bepaling in de Algemeene Politie-verordening op te ne men, luidende als volgt: „Met boete van ten hoogste 25 wordt gestraft de onder nemer eencr hisoscoopinxichting, die tot het bijwonen eener voorstelling toegang verkent of doet verleenen aan kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren. Onder nader doer hem vast te stellen voorwaar den kan door den burgemeester onthef fing van deze bepaling worden verleend. Wat dit laatste betreft, meent de Rechts- kutLdig^ commissie, dat die burgemeester zich zon kunnen laten voorlichten door de z.g. bioscoop-commissie. De heer REINALDA vraagt wat is de praetisehe befceekenis van. bet vuomten Worden de kinderen met de ouders ook niet toegelaten? Er is ook een rijksrege ling- in bewerking. Verstandiger zou zijn, die af te wachten. Mevrouw WILLEKES-MACDONALD zou ook willen wachten tot er een rijks- verbod komt, ofschoon de zaak dringt. Spr. vestigt de aandacht op de schoolbios coop in Den Haag. De heer WOLZAK zegt, dat het de be doeling is, kinderen beneden 16 jaar uit de bioscoop t© weren, ook al zijn ze bege leid van de ouders of ouderen. De heer NAGTZAAM heeft de ervaring, dat het groote kwaad voor jonge kinde ren zit in de manier waarop die voorstel ling in de films voorbijgaan. Z.i. behooren jonge kinderen niet in de bioscoop. De heer BRUCH sluit zich aan by de meening van hen, die de bioscoop in zich voor kinderen ontoelaatbaar achten. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 10 stemmen tegen. B. en W. stellenvoor, voor uitbreiding van het personeel bij den dienst van Open bar© Wei-ken ter hunner beschikking te stellen 17.300. ten laste der geineentebo grooting, dienst 1920. Aangenomen. V olksimiversiteit B. en W. brengen den Raad prae-advies uit omtrent de kwestie van verleenen van subsidie ten behoeve van de Volksuniver siteit. De minderheid van het College achtte genoegzaam termen aanwezig om tot inwiRiging van het verzoek te advi- seeren. De meerderheid daarentegen was van ander gevoelen. Hare bezwaren waren van min of meer principieelen aard. De meerderheid adviseert dus het verzoek af te wijzen. Wordt aangehouden. Daarop gaat de Raad in besloten zitting. Na heropening wordt overgegaan tot de benoemingen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur wordt benoemd de heer v. d. Kamp. Tot lid der Plaatselijke Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs de heer W. Kraak. Tot Regent van de Bewaarschool Bar- baragasthnis de heer Mr. F. G. Schalk wijk. Tot Directeur van het Openbaar Slacht huis de heer Dr. F. P. Keyzer, Directeur van het gemeente-slachthuis te Alkmaar. Tot tijdelijk leeraren aan de H. B. S. met 5-jarigen cursus: de heer J. B. A. de. Vries en de beer W. A. J. Goeting te Haarlem. Tot onderwijzeres aan school 4 mej. A. H. de Zwart te Spaamdam. Tot onderwijzer aan school 7 de heer J. C. A. Croin te Haarlem en mej. A. Bal der te Haarlem. Ingekomen is een schrijven van dien heer De Braai, dat hy bedankt als lid van de verordening op de winkelsluiting. De heer DIJK stelt voor om zijn voor stel inzake den nood der Weenscbe kinde ren te zenden om praeadvies aan B. en W. Dit voorstel wordt aangenomen- De bied! MIEZERUS spreeikt over dien polltie-agent van der Laan, die geen wo ning heeft en die geen woning van St. Ba- vo kan krijgen, omdat bij neutraal geor ganiseerd is. De beer SLINGENBERG zegt, dat als de zaak is zooals de heer Miazerus mee deelt, de handelwijze van St. Bavo niet juist, is. De heer KLEIN geeft een toelichting. In de statuten van St. Bavo staat niet, dat men lid van deze of gene vereeniging moet zijn. Maar het bestuur kan de wo ningen geven aan wien het wil. Hier is geheel volgens de afspraken met den wet houder en met den Commissaris van po litie gehandeld. De heer REINALDA spreekt critiek uit over de handelwijze van St. Bavo. De heer SLINGENBERG zal d© zaak met Sint Bavo bespreken. De heer KLEIN ontzegt den heer Rei- nalda het recht om uit te maken wie al of niet goed Katholiek is. Gehuwde' onderwijzeres. Het hoofdbestuur van den Boni, vai Ned. .Onderwijzers, dpt in beroep was ge gaan tegen het ontslag, gegeven aan een onderwijzeres te Katwijk a.d. Rijn, we gens haar op 6 Maart 1919 gesloten huwe lijk heeft bij besluit van 11 Dec. van den Minister bericht ontvangen, dat er geen termen zijn het genomen besluit te ver nietigen. De Minister zegt, dat het niet toelaat baar is, dat een gemeentebestuur als re gel a priori besluit, een onderwijzeres we gens haar huwelijk ontslag te verleenen, elk geval moet op zich zelf beoordeeld worden en daarbij behoort elke gemeente raad te beoordeeeln of het geven van ont slag al dan niet in het belang van het, onderwijs is. In het onderhavige geval is de Minis ter van oordeel, dat er niet gebleken is van bijzondere- omstandigheden, die het in functie blijven van de onderwijzeres wenschelijk maken, zoodat het ontshg ge- handhoofd blijft. .-oüomic. In de week van 813 December werden 14 candidal en voor het examen in Po iale Economie geëxamineerd, Geslaagd de heeren: J. v. Buitenen, Hof van Delft; P. Stoop Rotterdam; A. Angenent, Hcorn; M. Kra mer, Utrecht; J. Groene veld, Velsen; A. Hertog, Arnhem; J. A. Brinkman, Apel doorn; G. Steggink, HerigeLa (Ov.); A. v. Md, Zoeterwoude. Afgewezen 5 can didate n. Het staat op dit oogenblik bovendien reeds vast, dat het 4e kwartaal in dit cijfer nog verbe tering zal aanbrengen. Van 3 vakbonden is ons reeds bekend', dat zij sedert 1 October met een snel treinvaart vooruit liepen. Zoo liep onze Bouwvakarb'eidersbond tot bo ven de 20.000 leden, de Textielarbeidersbond bracht het reeds tot 16000 en de Metaalbewer- k'ersbond heeft door een speciale propaganda- maand zijn ledental tot ongeveer gelijke hoogte opgevoerd. Alleen deze 3 zullen dus over-het laatste kwar. taal een 7000 nieuwe leden voor hunne rekening nemen. Moge dus onze raming na het eerste kwartaal, toen wij van 150.000 leden gewaagden, wat al te hoog zijn gemikt; het laat zich wel aanzien, dat we op 1 Januari a.s. de 140.000 leden zeer dicht zullen benaderen Georganiseerd overleg. De onderofficiersvereeniging „Ons Be lang'" heeft in een adres aan dén minis ter van Oorlog aangedrongen op de in voering in het leger van een georganiseerd overleg. Betoogd wordt, d(at de thans in gevoerde commissiën van overleg als zijn de onpractisch, wederom dienen te --rval len; en dat het wenschelijk is de ont werpregeling voor georganiseerd overleg tuusschen de Regeering en haar vertegen woordigers e enerzijds en dp mi ilaire vak organisaties anderzijds, gelijk tji-e dcor de algemeene vergadering van On.s Belang is goedgekeurd, in te voeren. In afwachting van deze invoering, woodt verzocht met de bonden zooveel moge lijk volledig overleg te willen plegen om trent nieuwe of te wijzigen wetten, voor schriften pn bepalingen van algemeen n aard en omtrent plaatselijke toesanden met de plaatselijke afdeelingen s'pr orga nisaties. DE MELK- EN VEEPRIJZEN. Wij lezen in „De Vee- en Vleeschhandel": Gewoonlijk is het half December in den vee handel en het si age rsbed rijf slap. Deze week is de stemming dan ook lusteloos en de meeste vee- soorten moeten voor lagere prijzen van de hand ook de vette koeien, Dinsdag te Groningen en heden te Leeuwarden. Vergissen we ons niet, dan staan we voor een prijsdaling in gebruiksvee. Het aanbod' er van is zeer ruim, grooter zelfs dan in 1917 om dezen tijd. De hooge melkprijzen hebben nog steeds de veeprijzen op abnormale hoogte gehouden. Maar er is geen kentering in de zuivelprijzen waar. neembaar. Het buitenland is niet koopkrachtig genoeg orii onze dure boter en kaas te betalen, past er voor en ondanks de mindere heffing op export, gaat de afzet der groote voorraden slecht. De Regeering is zelfs voornemens de heffing van melkgeld er aan te geven en 't lijkt ons niet waarschijnlijk, dat zij uit „eigen beurs" toeslag op de consumptiemelk zal verleenen. Bij grootere productie zullen de melkprijzen snel omlaag gaan en gelijken tred daarmee zal houden de daling der veeprijzen. Het melkvee is tweemaal zoo duur als in Dec. 1917» het slachtvee kostte toen 2/3 van thans. Te verwachten is, dat de verhouding spoedig weer gelijk zal zijn aan die van 1917. Er zullen minder natte en meer droge koeien komen, het aanbod van slachtvee de kwaliteit moge dan te wenschen overlaten za! grif toenemen. Amerika zal ons volop veevoeder aanbieden, beneden den prijs in het productieland, nu het noch aan Frankrijk, noch aan Duitschland op crediet wil leveren. De varkens, nu reeds zoo ruim ter markt als in Dec. 1917 toen de varkensöistributie naar het einde liep zullen steeds overvloediger ko men en de langzaam ingezette prijsdaling zal grif voortgang hebben. De komende maanden, in normalen tijd gevend de hoogste slachtveeprijzen, zullen nu wellicht een prijsdaling te zien geven. Ten overvloede komt de Regeering nog met haar voorraden bevroren buitenlandsch vleesoh ,,op de markt.'' Tot heden waren er enkele ge meenten en gestichten, die vrij geregeld bestel den, binnen enkele dagen zal het bevroren vleesch nu aan al de gemeenten, die zich op. gaven, worden aangeboden. Slagerscombinaties kunnen mede van de offerte gebruik maken Of ze het zullen doen, hangt van den prijs af. Hand haaft de Regeering haar prijs van i.g0 per K.G. en ditschijnt haar voornemen dan voorspellen we haar een klein debiet. D>© groei der B- K- Vakbeweging In de „R..K. Vakbeweging" lezen we o.m.: Het groeicijfer van het R--K. Vakbureau over het 3e kwartaal is in totaal 7135 leden tegen 8164 in het 2e en 15382 in het ie kwartaal van dit jaar. Het 3e kwartaal is dus verreweg het minst productieve, vooral a's men 'a aanmerking neemt, dat daarbij nog zijn inbegrepen 1300 le den van de 2 nieuw aangesloten bonden van Werkmeesters en Kappers- en Barbiersbedien den. Over de eerste 3 kwartalen beliep dus het aan tal bijgekomen leden in totaal 30581, dus gemid. deld 10227 per kwartaal, wat ongetwijfeld! als zeer bevredigend is aan te merken. Aan lief. Arbeidende V»lk van Nederland. Kameraden, De laatste weken, zijn onze besturen voort durend bezig geweest met het overleg om te komen tot een gezamenlijke steunbeweging voor de noodlijdende Oostenrijksche kinderen terwijl id onze besturen nog zal worden over wogen, ook de kinderen in andere noodlij dende steden in Oostenrijk en Hongarije te helpen. Uit de berichten in de pers kent ge den ont zettende nood, die daar heerscht. weet ge hoe heel dat volk wordt bedreigd met den hongerdood. Onze besturen meenden, dat menschelijke plicht gebood hier te helpen zoo snel als het kan en zoo goed als het kan. Wij wenden ons daarom nu tot u. die ten getale van meer dan SOO.OOO mannen en vrouwen bij dn ze Vakcentralen zijt aan gesloten. Na gezette overweging meenden wij, dat een steunbeweging nimmer zooveel zou kun nen opbrengen als noodig en gewenscht is en als menschelijke plicht voorschrijft en dat, om tot een hooger bedrag te kunnen komen, de georganiseerde arbeiders niets beters zouden kunnen doen dan de opbrengst van eenige uren arbeid disponibel te stellen. Wij noodigen u daarom uit in de maand December 8 uren arbeid te verrichten ten be hoeve van de noodlijdende Oostenrijksche kinderen. De vorm waarin zulks zou kunnen geschie den, kan en moet voor ieder afzonderlijk wor den vastgesteld. Naar den aard der bedrij ven zal kunnen worden overgewerkt, twee Zaterdagmiddagen worden doorgewerkt of wel den tweeden Kerstdag kulnnen worden gearbeid Daarover is overleg met uwen werkgever noodzakelijk. In iedere plaats zullen uit de verschillende stroomingen in de vakbewe ging. plaatselijke comité's worden gevormd. 1 reedt met deze in overleg, benoemt uit uw midden een commissie, die met uwen werkge ver gaat overleggen op welke wijze onze oproep kan worden uitgevoerd. Makkers, wij vertrouwen op uw solidari teit, op uw ernstige wil er voor te zorgen dat de georganiseerde Nederlandsche arbei ders hun kameraden in Oostenrijk op schit terende wijze te hulp komen. Met onderscheiden werkgeversvereenigin. gen is overleg gepleegd, met anderen heeft dat overleg nog plaats. Zij zullen leden op wekken, met de werklieden, beambten en ambtenaren mede te werken en bij het loon bedrag der werknemers een even groot be drag te storten voor hetzelfde doel. Daardoor staat dus vast dat niet eenig werkgeversbelang wordt gediencL doch uit sluitend en alleen wordt gewerkt ten bate van de hongerende kinderen. Kameraden. Groot is de nood van onze maats, die met vrouw en kinderen verkommeren Daaraan moet onze wil, hen te helpen, evenredig zijln. Overwint alle bezwaren en moeilijkheden- Slaat uwe handen ineen en verleen hulp! Voor het Ned. Verb, van Vakvereen. R. STENHUIS. Voor het R.-K.Vakbureau. J. Th. NIJKAMP. Voor het Chr. Nar. Vakverbond J. S. RUPPERT jr, Voor het N. A S. B. LANSINK Jr. Voor het A. N. V. F. C. v. INGEN SCHENAU. Hef eene doen' en het andere niet laten. Het eene goede werk na het andere vraagt in d.ezen tijd onzen steun. Noodjig zijn ze alle en, goddank, vinden alle een goed onthaal. Hetgeen pleit voor den. ©delmoedagen liefdadigheidpzin van ons katholieke volk Op die edelmoedigheid vertrouwend, dur ven ,wij, ook waar er zoo velen vragen, toch in alle .bescheidenheid mee blijven 1 vragen voor onze arme nieuwe parochRfc* Straks eindigt 1919 en gaan wij <1© eindsom .van dit jaar weer opmaken om! de opbrengst aan den Bisschop te ver antwoorden. De rubriek onzer periodieke bijdragen zal zeker blijken te zijn voor uitgegaan: want de opbrengst is nu reedsi hooger. Maar de losse giften hebben de eindsom van 1918 nog niet bereikt. En diie mogen toch niet achterblijven! Waar, de behoeften groeien moet ook on? in komen groeien. Mogen .wij dus met een beroep op. het spreekwoord:, dat men, om het ©ené goede werk te doen het andere niet be hoeft te laten onze hand nog eens; ophouden voor de arme nieuwe pa rochiën van ons Haariemsche bisdom? Wijj vertrouwen ze niet teleurgesteld te moe ten sluiten; want wie helpt met Kerst mis niet gaarne aan de stichting van een huis voor den menschgeworden Zoon van God? Ons adjres is bekend: Redactie „Sint Bavo'", Huize Bijdorp, Voorschoten. TH. M. P. BEKKERS, Rector BE SCHEEPSRAMP TE NOORHWIJK AAftf ZEE. V De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het stTanden en volslaan benoorden Noord- wijk op 24 November 1919 van het zeilvisschers- vaartuig Noordzee V. Kw. 47, bij welke ramp een der leden van de bemanning om het levert kwam en drie leden van de bemanning der ta hulp gekomen reddingboot verdronken. Gehoord werd de schipper J Ros, die ver klaarde, dat de Noordzee V een stalen zeiivis- schersvaartuig was, bemand met 13 koppen. De schipper voer reeds zeven jaar als schipper. Men was ongeveer vijf weken aan het visschen ge weest onder de Engelsche kust. Op 23 Noveni. ber 's middags te half vijf had men de thuisreis aangevangen. Men was ongeveer 70 mijl van IJmuiden verwijderd. Om half twaalf was d€ schipper naar kooi gegaan en had de wacht aan den stuurman' overgelaten. Om half twee was hij door eenjongen en later door den stuurman gewekt. Toen hij aan dek kwam, stond er een hevige storm en men kon geen hand voor oogen zien. Hij had toen last ge geven het anker uit te werpen, teneinde het schip water te doen houden. Om drie uur lag het schip met den kop naar het strand, de storm was op zijn hevigst. Luiken en deksels werden! weggeslagen. Het volk was in het voorwant ge klommen aan stuurboordzijde. De roerganger, een jongen, was op het achterschip gebleven tot do zee hem wegspoelde. Hij werd later gered. De toestand' aan boord was onhoudbaar. De schipper was tegen den mast gaan staan. Een van de leden der bemanning was van uitputting en koude kort daarna gestorven. s Morgens om acht uur werd het hei Ier; men was op ongeveer 300 meter van de kust. Toen was de reddingboot in zee gestoken en! deze naderde »an bakboordzijde. Door de hooga zee was deze kort daarna omgeslagen. De Scliip„- per, de stuurman en een jongen waren- van boord' gesprongen en naar de kust gezwommen. Er stond een hooge zee en er was een sterke strooming in noordelijke richting. Later was de reddingboot weer in zee gestoken om de achter gebleven schipbreukelingen van boord te halen. De stuurman J. Zwaan, deelde mede dat hij de wacht van den schipper had overgenomen, doch deze op eigen verantwoording weer had' overgegeven aan twee jonge matrozen. De lichtmatroos A. Hoek, verklaarde dat hi| niet met den ouden stuurman op wacht bad wil len staan en liever de wacht alleen voor zijn rekening had willen nemen. Zijn verzoek was door den stuurman ingewilligd. Later had hij de wacht overgegeven aan J. v d. Plas, even. eens een licht matroos. Deze legde eveneens een verklaring af. Vervolgens werd als getuige gehoord het lid van de plaatselijke commissie der Redding maatschappij, in Noordwük aan Zee, J. v. Kan. Om kwart over zes was hij gewaarschuwd dat een schip in nood was. Om zeven uur was de reddingboot aan het strand met vijf vaste leden! der bemanning en vijf vrijwilligers. Kwart over zeven was men in zee gestoken. Buitenom had men het schip willen bereiken, omdat er zuik een sterke trekking vlak bij de kust stond. Men had toen ook geen last van de branding gehad. Juist had men de dreg willen uitwerpen in de nabijheid van het schip, dat in nood verkeerde, toen een zware zee de reddingboot .ondersteboven deed slaan en allen te water geraakten. De boot was aan kust gedreven en kort daarop weer in zee gebracht met zeven man aan boord. De tweede tocht was goed geslaagd en acht man waren van het in nood verkeerende vaartuig gehaald. Nadat de secretaris van de Noord- en Zuid- Holiandsche Reddingmaatschappü, de heer Dü Booy, eenige gegevens verstrekt had omtrent den Sard van de reddingboot te Noordwijk in gebruik, sprak de president van den Raad mr. Cnoop Koopmans, de kranige redders Van Kan en Amerade toe, waarbij hij hen hulcligde voor, de koene redding en de hoop uitsprak dat ze, wanneer het wederom noodig mocht zijn, huil diensten voor het reddingwezen zouden be schikbaar stellen, waarop Van Kan in eenvoudige! zeemanstaal antwoordde: „dat men op hem reke„ nen kon.'' De inspecteur van die scheepvaart, de heer Leffers, meende dat het ongeluk met de „Noord wijk V" geheel te wijten was aan de nalatigheid van den schipper, die maar rustg in zijn kooi was gebleven, terwijl het boven spookte en m het geheel geen voorzorgsmaatregelen had geno men. Hij meende dat dezen een zeer ernstige straf moet worden opgelegd. De Raad zal later uitspraak doen, Niet strafbaar. De directeur der Hima-Rijwielen fatriek1 M. A. te Amsterdam liet geregeld in „De Kampioen" prijsraadsels opnemen, waarbij! aan een d,oor het lot aangewezen goedea oplosser een Hima-rijwiel onderdeel wtrdl toegezegd. De Hooge Raad vereenigde zich met het oordeel van de Amsterdamsche rechtbank die het feit niet strafbaar had geoordeeldl en verwierp het tegen deze beslissing ge richte cassatieberoep van den officier van justitie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6