"liiiiiiiip* iBINNENLAND het .westelijk bloc en i STADSNIEUWS Sa ShS. 'e "i,vra OPRUIMING hekste BLATj Defensie. Slohkousen vanaf f 1.45 drankbestrijding VRIJDAG 19 DECEMBER 1919 fx typ- 42*t* JAARGANG No. IO 8 OP ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENPER KWARTAAL f2,60; PER WEEK 20 BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 TELEFOON AFDEEL1NG „DRUKKERIJ" No. 1748 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t2,95 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENTIEN 25 CENTS PER REGEL, BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Pil nummer bestaal uit 2 bladen Uitreiking Brood- enSuikerkaarten UITREIKING BLOEMKAARTEN De Tweede Kamer heeft deze week de be- rooting van Marine „afgedaan" door den Minister naar huis te zendenthans verdiept zij zich in de oorlogsbegrooting door het ontwerp zoodanig te amendeeren. dat er van het oorspronkelijke weinig of niets overblijft- Die „verbeteringen" der amendeerders be staan dan hierin, dat er van de begrooting allerlei stukken worden afgeknabbeld, zon der dat er nieuwe denkbeelden worden voor gedragen. Wij schreven het reeds na het afstemmen der marüne-begrooting: al dat negatieve werk maakt een naargeestigen indruk. Wij moeten niet in de Staten-Generaal hooren, wat er niet, maar wat er wel moet geschie den voor onze toekomstige landsverdediging; ieder geval zou men, zoowel van regee •dngszijde als van den kant der Kamerleden roogen verwachten, dat men zich met ernst in de problemen der landsverdediging had ingedacht, alvorens over zoo hooge belangen, als de handhaving en verdediging van onze nationale zelfstandigheid en liet behoud on zer rijke koloniën in liet openbaar door de .Volksvedtegenwoordiging wordt gedebat- ieerd. Deze gedachte dringt zich telkens op, walnneer over de netelige kwestie onzer landsverdediging een deskundig advies ver schijnt. De Berlijnsche correspondent van het Handelsblad seinde gisteren aan zijn blad een interview over, hetwelk hij met een der eerste Duitsche marine-autoriteiten ter zake de verdediging onzer kolotoies heeft gehad. Die autoriteit is kapitein Bartenbach, de man, die tot aan het einde van den oorlog belast was met de leiding van alle Duitsche duilc- bootstaticlns in Vlaanderen en dus practisch den duikbootoorlog in het Westen heeft ge voerd. hij was ook tijdelijk belast met den aanbouw van duikbooten voor de geheele 'Duitsche marine en trad onlangs voor de commissie tot onderzoek naar de schukt- viaag van den oorlog als desku'ndig getuige Deze bij uitstek zaakkundige zeeofficier <»af onder meer als volgt zijn meening weer over de verdediging der Nederlandsch Oost-In dische koloiën: lo. Er kan geen sprake van zijn 'voor dc verdediging van Nederlandsch-Indië een legermacht op te bouwen, in staat op den duur de verovering van dit eilandenrijk door een groote mogendheid definitief te ver hinderen. Men kan er slechts naar streven ±\jrvenn$ VOor d«n Vijand tot een vonr dt Ien^CrnfmmS fe Illaken' dat zij T- tegenstander gcen voordeel meer «edt ol dat hu tegen andere verplichtingen gavJ." st3cT IS df, beervoor bemoedigde utt- «FJc ,d°«. V J|ic|.[cif js dc digiKjrv'. dc verueaiging onder alle omstan- tienen vol te houden 2o. Het zou verkeerd zijn de verdediging van Indië slechts uit onderzeebooten en ior- pedobootjagers op te buwen, Met onder zeeërs alleen zou Duitschland den oorlog nooit hebben kunnen voeren. Voor een ver dedigingssysteem zijn nog andere oorlogs schepen noodig- Anders legt de vijand reeds spoedig met weinig middelen de duikbooten in haai- havens vast. Ook de Belgische kust is slechts door den indirecten druk. dien onze hoogzeevloot op Engeland uitoefende, zoo ver vrijgehouden, dat de duikbooten in- en uitloopen konden...- De Engelschen waren genoodzaakt hun hoofdmacht bijeen te hou- den. do. Laadigen kunnen door de langzame onderzeebooten niet woiden verhinderd, vooral niet in dit uitgestrekte gebied. Zij kunnen den tegenstander, die zijn troepen ver zorgen moet, echfex- belangrijke schade be rokkenen en hem tot een grootsch aangelegd verdedigingssysteem noodzaken, vooral wan neer hii op grooten afstand van zijn havens werkt. - 4o. Het aanwezig zijn van strijdvaardige kruisers noopt dan den vijand tot een groote machtsontwikkeling, daar hij om veilig te zijn steeds en overal de meerdere in macht zijn moet en de Nederlandsche kruisers het moment van den aanval bepalen. 5o. Verkenningen moeten door vliegers ge schieden. Indien de vijand hen daarin be lemmeren wil, dan kost hem dit groote in spanning. Desniettegenstaande zal hij er toch niet in slagen de opstijgende vliegers het verkennen definitief te beletten, Resumeeiend zou ik dus willen zeggen: Wat de marine betreft moet het verdedi gingssysteem als volgt zijn samengesteld: a Een kern van onderzeebooten, waarbij een ige. die een zeer groot bewegingsveld be zitten (15 a 20 duizend zeemijlen') om den tegenstander ook' daar op te zoeken, waar hij hem in het geheel niet verwacht.; b. Een aantal strijdvaardige zeer snelle kruisers. 1 c- Een groot aantal verkenningsvliegtui gen tot groote vluchten in staat en talrijke vliegterreinen. d. Een groot aantal mijnenizoekers en tor pedojagers tot het vrijhouden der toegangen tot de steunpunten. Aanbevelenswaardig zou ook de inrich ting van moederschepen voor de voorziening der duikbooten zijn, ten einde in dit uitge strekte gebied zoo noodig snel de steunpun ten te kunnen verplaatsen. Hiervoor zouden groote stoomschepen, niet tanks, ingei-icht voor brandstoffen, genomen kunnen wonden. Ik zou verder nog willen opmerken, dat de vergelijking van uit den oorlog, wat de successen der Duitsche onderzeebooten tegenover de convooien en transporten be treft, niet juist zijn. Overigens is de taak der Duitsche onderzeeërs een andere als die der Nederldndsche bij de verdediging van Nederlandsch-Indië, de meenïhg van iemand, die een mag hebben, van een man uit de Aldus meening praktijk. Ons bezwaar is, dat er bil de debatten over de Marine-begrooting zoo weinig van deze meeningen gehoord werden en thans bij de Oorlogsbegrooting zoo weinig wor den gehoord. Men verdiept zich in bezuini- gngen in „bevriezings". en ontdooiïngs"- moties; men praat over al of niet afbouwen van kruisers, over inkrimping van materiaal en manschappen, alleen uit een bezuinigings oogpunt. Sociaal-democraten komen daarbij zelfs met pauselijke brieven aandragen en nemen het dan natuurlijk zoo nauw niet met den tekst in hun ijver om op dat punt pause- lijker dan de Paus te zijn. Aan heel de wereld verkondigt de Neder- landsche Volksvertegenwoordiging van welk gehalte het „oud-roest" der marine en het moreel van den troep is. Men beijvert zich op z'n hardst 'in het af breken maar 't getal van diegenen, die Wijk geven met grooten ernst studie te hebben gemaakt van wat er op de puinen van de afbraak moet worden opgebouwd, is heelaas zeer klein. De weifelende houding der Kamer tegen over den al of niet afbouw der kruisers, steekt tegenover de bovenstaande vaste en helder omschreven meening scherp af. Wij eisclien niet, dat men het daarmee eens is, maar men hebbe althans een meening! De Kamer moet toch tegenover een zoo be langrijke zaak als die der 1 ands verdediging een ander beeld geven als van een stel dilet tanten. Daarvoor zijn die belangen toch te groot! Wij herhalen, wat wij schreven na den val van mr. Bijleveld: het wordt tijd, dat men nu eindelijk eens weet wat men wil en een vasten koers gaat met onze defensie Beter misgetast in onderdeden, die later ie verbe- HET PLICHTSGEVOEL BIJ AMBTE- NAREN. - Stcwai-Bijleveld 'heeft aangeitolclidl, uat zelfs uit het departement van den Mi nister, wapens tegen hem verstrekt zijn. Het ergste is wel geweest, het schrijven van den luitenant ter zeo 1ste klasse, Oli vier, die in de „N. R. Crt." zelfs mededee- iing dood, dat de Minister in een concept- Memorie val Antwoord, d.i. das een stuk dat niet voor publiciteit bestemt is, den afbouw der kruisers zou hebben verdedigd. Deze manier van doen is zóó onbehoor- Hik, dat ieder eerlijk ïucnsch er tegen in opstand komt. Kon minister moet kunnen rekenen op net plichtsgevoel van zijn departement ambtenaren, die geroepen zijn en verplicht zijn eiken minister, van welke politieke kleur en van welke inzichten ook, met de zelfde trouw te. dienen; en als dat gevoel niet genoegzaam bij onze departementale ambtenaren aanwezig is, moet het er maar met den sterken arm worden ingebracht, want zoodra als een minister niet meer op zijn departement kan rekenen, is voor hem alle regeeren onmogelijk. Erkennen wij niet in het particulier be drijf, zoo zeer de noodzakelijkheid van ge heimhouding door het personeel, dat wij in ons Strafwetboek met een straf van tot 6 maanden gevangenis bedreigen, wie opzettelijk aangaande eene onderneming van handel of nijverheid, hij welke hij werkzaam is of geweest is, bijzonderheden, waarvan hem geheimhouding is opgelegd, bekend maakt? In verband met bovenstaande beschou wing, lezen we in het „Vad." de volgende uitspraak, waarmee we ons volkomen kun nen vereenigen: „Het is droef om te constateoren, dat het plichtsgevoel bij sommige d'eparte men ts-ambten aren in den laatst en tijd be denkelijk begint te verslappen, zoodat wij het zelfs in den laatsten tijd meer, dan eens beleefd hebben!, dat geheime circulai res terecht kwamen op de tafel van de re dactie van „Het Volk", die belaas niet hoog genoeg stond om van materiaal, op zulk een wijze verkregen, geen gebruik te maken. Wenschelijk ware het, dat hier zeer krachtige maatregelen van Regee- rirgswege genomen worden, om den schul dige of de schuldigen te. ontdekken en aan dezen een voorbeeld te stellen. Al zijn wij geen bewonderaar van de geheime circu laires, die aldus bloot kwamen, dat belet toch niet, dat wij de daad, om ze aan hen in handen te spelen voor wie ze niet be stemd zijn, in de bo'ogste mate verachte lijk vindien. En anders dan Philippus van Macedonië, die van de verraders zei do: Gebruik ze, maar veracht ze, zouden wij willen zeggen: Veracht ze, maar gebruik ze niet." EIKELS VOOR VARKENS. Op de vraag van het kamerlid, do heer Salines, betreffende de aflevering van acht wagons eikels voor een ander doel dan voor de bereiding van koffiesurro- gaat, heeft minister Van IJsselstein ge antwoord, dat de bedoelde acht wagons eikels ingevolge zijn opdracht afgeleverd werden aan den opperhoutvester te Apel doorn, den heer O. E. IT. Tutein Xolthe- lüua en bestemming hadden om te dienen als voedsel voor wild. De Minister gaf daarbij de volgende toe lichting: De fabrikanten van koffiesurrogaat, die door hun afspraken met het Rijkskantoor voor Thee en Koffie verplicht waren den geheel en eikeloogst 19.18 af te n em en, heb ben zioh in de tweede helft van September van dat jaar tot bet Rijikskantoor ge wend en getracht, in verband mot de moei lijkheden: welke zij toen begonnen te on dervinden bij den export van hun product, afkomstig van den yorig.en oogst, van hun genoemde verplichting ontslagen te wor den. Het Rijikskantoor beeft de fabrikan ten echter aan hun verbintenis moeten houden, al heeft het zijn medewerking verleend bij het pogen elders een bestem ming te zoeken voor den oogst of althans voor een gedeelte daarvan; die pogingen zijn echter toen zoowel als later mislukt, omdat de kostprijs der eikels te hoog was om ze d'e eenig mogelijke andere bestem ming die van veevoeder te geven. Toen intusscben zich de gelegenheid voordeed om een zij bet ook zeer klein, ge deelte van de'n oogst die 800 wagons groot was tested© van de 500 A 670 wagons gelijk geraamd was tegen den daarvoor vastgcstelden prijs te verknopen, heeft de minister gemeend haar niet ongebruikt voorbij te moeten laten gaan, En dit te minder, omdat het voederen van het wild, ia het bijzonder van de wilde zwijmen, die binnen een omrastering worden gehouden, voorkomt dat zij uitbreken om daar bui ten voedsel te zoeken en daarbij schade veroorzaken. GELD TE VEEL. De jongste weekstaat der Ned. Bank heeft weer 'ns een top-cijfer. Abnormale tijden als deze produceeren top-eijfers op allerlei gebied. Ka zijn de creditsaldi der paritienliere Banken in rekening-courant met de Ned. Bank gestegen over de honderd millioen. Nog nooit vertoond, zeggen dc statistie ken. Nog nooit hebben die particuliere Banken zóóveel geld te goed1 gehad! hij de Ned. Bank. Mat beteakent dit? De „Gelderlander" licht, het als volgt toe Dat er ruim honderd millioen gulden renteloos bij de Ned. Bank ligt, waarvoor geen plaats is in handel en industrie. Slecht toeken, nietwaar? Er moest honderd, millioen tekort zijn, om alle handen aan bet werk te zetten, die de prodnktie kunnen vei-hoogen. Honderd millioen, die slapen, omdat de tijden te onzeker zijn, om op pad te-gaan. Nog eens, liet is een slecht teek en. dat ook Nederland zich bij het Westelijk bloc zou aansluiten, schrijft' de Haagsche redacteur van het Rotterdainsehe orgaan, het volgende aan zijn blad: „Wij vernemen, dat tot op het «ogen blik in Den Haag nog geen diplomatieke stappen zijn gedaan om Nederland uit te noodigen, zich bij het Westelijk b!oe aan te sluiten, ja zelfs, dat bjj de Nederland- sehe regeering omtrent de formatie van een Westelijk bloc niets bekend is. Onze indruk is, dat, wanneer een der gelijke uitnoorMging mocht worden ge daan, Nederland zijn oude standpunt om zieh zelf t© helpen, niet zal verlaten. In militair opzicht het Westelijk bloc zou immers volgens onzen Brusselsehen redacteur het karakter hebben van een defensief verbond zal Nederland zieh noch aan het Oosten noch aan het Wes ten willen hinden." DE „KATHOLIEKE ZIJ DE" N, R. CRT. DER NEDERLAND. Naar aanleiding van het bericht onder bovenstaand opschrift van den redacteur van de „Msb." te Brussel aan zijn blad, dat de stichting; van een Westelijk bloc 'n voluongun feit is geworden en dat men in b uit en Jan dscTie r egeeriugslt ringen hoopte, In de „Msb." komt Dr. A. C. A. Hoff mann te Gouda op tegen de „oude thans, weer opgediepte legende, dat hij de be ruchte „Katholieke zijde" dor ,,N. R. Crt." zou wezen. Deze legende word. aldus 't- Kotterdam- sche Katholieke orgaan, weer eens opgc- diseht door „De Res.b." en. op haar ge zag, door „Het Overijsselseh Dag bi." Dr. Hoffman verklaart pertinent, dat hij die schrijver niet is. Hij heeft in geen enkel opzicht iets met hem te maken. De schrijver is hem geheel onbekend. Het „Overijsiselsch Dagblad" nam in middels zijn „insuniatie" terug. Van lxet Hof. De grootmeester en de chef van het Mi litaire Huis van H. M. de Koningin, ma- kon bekend, dat de autoriteiten, corpora ties, vereenigingen en particulieren* die hunne opwachting wenschen te maken bij H. M. de Koningin, beleefd worden uitge- noodigd zieh daartoe schriftelijk aan te melden, wat de eivielen betreft bij den dienstdoend grootmeester, wat de militai ren 'betreft bij den adjudant van dienst van H. M. de Koningin, beiden ten Pa- leize Noordeinde te 's-Gravenhage. Het is Harer Majesteit» bedoeling allen, die zieh voor deze audiëntie aanmelden, bij verschillende gelegenheden te ontvan gen, betzij in de hoofdstad des Rijks, het- zü elders, al naarmate de omstandigheden zulks zullen veroorloven. DE DIAMANTEN VAN DEN TSAAR. 1 In ons nummer van Vrijdag j.l. beeft men in kleuren en geuren het verwijt kun nen lezen door Kleerekoper tot den com munist Lissen- in den Amsterdamschen Raad gericht, dat deze te Amsterdam een diamant ter waard* van 150.000 te gelde tracht te maken. Van deze beschuldiging hadden Wijn koop en consorten toen zoo goed als niets temg. Thans wijdt do „Tribune" een hoofd artikel aan die diamanten-historie. Het blad schrijft: „Maar vragen wij, op onze beurt, als bet den Russen nu eens gelukte ons door alle barrières been wat geld, diamanten, of waardevolle zaken te doen toekomen, als dat eens waar was, zou daarop iets zijn aan te mei-keu? Als, om bij de diamanten te blijven, on ze makkere ons eens 'n handvol van deze voor hen waardelooze prullaria want in het land van den arbeid heeft deze on zinnige tooi dei- decadente bourgeoisie alle waarde verloren konden doen toe komen, omdat ze zeer goed weten, dat 't kapitalisme meer dan ooit van zijn gel delijke overmacht gebruik maakt om onze beweging dood te drukken, wat dan? Is het dan „oneerlijk" verkregen goed? Erkennen wij liet recht der sovjetregee- ring om alle voor wei-pen van luxe in be slag te nemen of niet? En had de S. D. A. P. het vroeger ook niet steeds over de „onteigening der kapi talisten? Alles in Rusland', dat niet tot persoon lijk gebruik dient is thans wettelijk eigen dom dCr gemeenschap en het orgaan dier gemeenschap heeft het recht daarover vrijelijk te beschikken." „We weten nu meteen teekent ,J)e Maasb." hierbij aan vanwaar de dia manten afkomstig züu, waarmee die heer bisser Amsterdam afloopt om ze te geldt te maken: geroofd n.l. door de Russische Bolsjewieken van den door hen vermoor den Tsaar. De beer Wijnkoop vindt bet echter een doodgewone zaak de gestolen diamanten als geschenk aan te nemen. In Nederland en in eiken wel-geordenden Staat wordt men in 'n dergelijk geval als heler achter slot en grendel opgeborgen. In Rusland, waar de bolsjewistische die ven- en moordenaarsbende de dictatuur ia handen heelt maakt men zich over derge lijke „futiliteiten" niet druk. De Russische bolsjewiek en de Neder- landselie communist: het is dief en dief jesmaat". Opheffing van uitvoerverboden. De Minister van L. heeft tnet ingang van 22 dezer tot nadere aankondiging dispen satie verleend van het verbod van uitvoer van onspinbare plantenvezels voor de bor- stelindustrie vallende onder het uitvoerver bod van plantenvezels en alle daaruit ver vaardigde artikelen; van kleefstoffen, val lende onder het uitvoerverbod van zetmeel én de daaruit vervaardigde producten; en P. W. TWEE HU IJ ZEN wegens verbouwing van geschaafd hout, vallende onder het uit voerverbod van alle hout. Generaal B. R. E. van Vlijmen f Te Schijndel (N. B.) overleed gisteren op 76 jarigen leeftijd, generaal Van Vlijmen, oud-lid der Tweede Kamer. De ontslapene diende 25 jaren als actief officier hier te lande en in O.-ludië. Destijds was hij afgevaardigde voor Veciiel. Hij was kaïnerheer in buitengewonen dienst met kap en degen van Z. H- den Paus en ridder iu de orde van den Nederlandsch en Leeuw. Bond van' Gepensicrneerden. Door het hoofdbestuur van den Ned. Bond valn Gepensionueerden is een adres- gericht aan de Tweede Kamer, waarin verzocht wordt er toe mede te werken, dat de gepen- sionneerden, als zijnde oud-ambtenaren, dit hun werkkracht in den Staatsdienst hebben besteed en verbruikt, (niet langer blijven verkeeren in de-armoedige omstandigheden, waarin zii sedert de jaren 1915 en 1916 door de enorme prijsstijging van de eerste levensbehoeften zijn geraakt. Gevraagd wordt een verhooging, ingaande op een gun stig te stellen tijdstip, van minstens 50 pet. Het) telegrafisch verkeer met Engeland. Reuter seint uit Londen: Jn antwoord op een vraag verklaarde Pike Pease namens den „postmaster general" in het Lagerhuis, dat de vertraging in het telegrafisch verkeer tusschen Engeland en Nederland een gevolg is van het buitengewoon groote aantal ter verzending aangeboden telegrammen. De dienst is nog onlangs verbeterd en er zijn stappen gedaan om nog meer verbeterin gen aan te brengen. Weer in de Kamer. Voor het eerst sedert zijn langdurige on gesteldheid. woonde de heer de Wijkerslooth de Weerdestein. Donderdagmiddag, de ver gadering der Tweede Kamer weer bij- Vergoeding aangeboden. Thans heeft de Britsche regeering aan de Nederlandsche doen weten, dat een nader onderzoek in zake het werpen van bommen uit vliegmachnes op Cadzand (25 Augustus 1917) Axel (7 November 1917) Sas van Gent (7 November 1917, 20 Mei 1918), Hoek (16 Februari 1918), St. Anna ter Mui den (17 Februari 1Ö1S), Koewacht (20 Mei 1918), en Aardenburg (22 Juni 1918,) haar tot de overtuiging heeft gebracht, dat deze aanvallen aan Britsche luchtstrijdkrachten zijn toe te schrijven- De Britsche Regeering heeft haar leedwezen voor het gebeurde be tuigd en vergoeding aangeboden voor de toe gebrachte schade. Geen alcohol op haringschepen. Naar de „Tel." verneemt, is door het I!eldersch Drankweer-Comité adhaesie be tuigd aan het verzoek van het Centraal Di&nkbestrijders-Comité in de gemeente VeJ son aan de Reeders-vereeniging te IJmuiden, Katwijk, Scheveningen, Maas sluis en Vlaai-dingen, om voortaan gen alcohol meer mede te geven op de haring schepen. Gariiizoensberieliten. De Ladstormplichtige soldaat B. v. R. van het 10de Regiment Infanterie is veroor deeld tot drie maanden militaire detentie wegens eerste desertie in tijd van vrede. Commissie van Overleg. Op 15 December vergaderde, onder voor zitterschap van Mr, J. B. Bornans, de Cen trale Commissie van overleg voor de ambte naren. In behandeling kwamen eenige voorstel len valn hoofden van lakken van dienst tot uitbreiding en bevordering van het perso neel. Naar aanleiding daarvan werden breedvoerige besprekingen gehouden ten aahzien van de vraag of dergelijke voorstel len bij voortduring naar de Commissie van advies behooren te worden gezonden. Met groote meerderheid werd deze vraag bevestigend beantwoord. Bit de behandeling van de aan de orde gestelde aangelegenheden betreffende het personeel bij het gemeente-electriciteitsbedrij f en het kantoor van den Gemeente-ontvanger vereenigde de Commissie zich met de voor stellen van de betrokken hoofden van takken van dienst. a Bij deze besprekingen werd er vam ver schillende zijden op gewezen, dat voor het verkrijgen van werkelijk goede krachten de bestaande salarisregeling niet meer voldoen de is te beschouwen. Ten aanzien van enkele voorstellen door één dér organisaties toegezobden aan de Commissie van overleg werd besloten deze voorstellen, welke behooren te worden gezon den naar B. en W., aan genoemd College door te zenden. Ten slotte zal worden aangedrongen bij B. en W. op herziening van het salaris van twee amanuenses, alsmede op spoedige be slissing in zake de positie van de bewaar* ders van scholen. Eindelijk zal B. en W. worden verzocht nadere regelingen omtrent de wijze van be- 'rekeifling van het kindërsupplefidoon ,n dverwèginsr ie nemen. J Dfe. fttJUwn&IWfc'l ornuo rrnnn .cnCL-l IMC nmiKVPRII" fc!n I7AR k Ditect'-nr van het Gemeentelijk Lcvens- mhirteteiSurcnu te HAARLEM brengt ter kermis: nat uitreiking' van broodkaarten en suiker- kaarten zal plaats hebben op de navolgende dagen aan het Lev.ensmtddelenburéau (kamer no. 4) en wol op: Maandag -3 December voor de nummers 150011800. Dinsdag 33 December voor de nummers ïSooi21000 Woensdag 24 December voor de nummers 31 co 324000. telkens van des v.ni. 8 uur tot des n.m. 4 uur; dat men in ontvangst beeft te nemen brood kaarten voor 4 tijdvakken benevens de suiker- kaarten voor de 2e periode, dat men verplicht »s de broodkaarten en sul- kerkaarten bij ontvangst na te tellen, daar NA liet verlaten van het lokaal geen acht op reclames kan worden geslagen; dat men zich met eventueele klachten dient te wenden tot den zich in het lokaal bevin denden chef; dat voor ontvangst der broodkaarten vakje 30 der rantsoeneeringskaart wordt geknipt het daarom aanbeveling verdient dat een ieder zich overtuigt dat vakje 29 en 30 niet reeds ge knipt zijn; DAT aAN KINDEREN GEEN BROOD KAARTEN WORDEN AFGEGEVEN. dat voor hen, die in aanmerking komen voor blocmkaartcn ten behoeve van kinderen beneden den leeftijd van één jaar, op de dagen, waarop zij hun broodkaarten in ontvangst kunnen ne men, tevens gelegenheid bestaat bloem .marten te ontvangen; dat geen verstrekking van bloemkaavfceh zal plaats hebben dan tegen overlegging van het GEBOORTEBEWIJS van het kind, waarvoor bloem wordt beschikbaar gesteld. De Directeur voornoemd, F DE JONGE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 1