Missie Kalender. Missie Kalenders Orde en Arbeid Leger en Vloot INGEZONDEN Uit den Omtrek jHandel en Nijverheid Kunst en Kennis Voor onze abonné's stellen wij, tegen betaling van slechts 0.50, verkrijgbaar af te balen in onze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 15, tusschen 8—1234 uur en en G uür, (a8G8-) de administratie. 1M Amsterdammers eu Friezen. Het gestrande stoomschip Mirfak. Men meldt uit Noord wijk aan Zee: De kapitein en de le stuurman van de Mirfak hebben Maandagavond te 4 uur het schip verlaten. De eerste werd met groote moeite gered in de reddingsboot. De kapitein verliet zijn se-kip het laatst met de scheepspapieren en den scheeps hond, Het wippertoestel met broek van de Reddingsmaatseliappij is van groot nut gebleken. BELANGRIJKE POSTDIEFSTAL. Voor een paar weken werd te Dussel- clorf (Rijnprov.) een belangrijke postddef- et-al gepleegd. Een dei- z.g. schatkamers van een postkantoor werd met een val- schen sleutel geopend en een groote hoe veelheid gouden, zilveren en doublé hor loges, kettingen, ringen, broches enz. wer den ontvreemd ter waarde van wel 10.000 Vermoed wendt dat er sieraden over de grens via Aken, naar Nederland zouden worden gebracht. De recherche van de gem en te-poli tie te Kerkrade vernam, dat ten huize van den Duit-sober J. aldaar een groot aantal gou den sieraden was gezien. De recherche ging aanstonds op onderzoek uit en met succes. Toen ze binnentrad in de woning van J., vond zij na eenig zoe ken een massa sieraden ouder een tafel kleed. J. word gearresteerd en die siera- volgende huiszoeking werden uit den schoorsteen weer een massa gouden en andere sieraden gehaald. De recherche toog naar Aken en met behulp van de eriininal-polizei aldaar werden te Dusseldorf gearresteerd twee postbeambten en een smid, de maker van den valschcn sleutel. In Aken werd voorts nog gearresteerd de vrouw van J., en een andere heelster, en werden nog een aantal der gestolen voorwerpen in beslag geno men. Op enkele kleinigheden na is alles terecht. J. zal aan de Duitsehe justitie worden uitgeleverd. Een ongeluk komt nooit alleen. Ontevreden' over de Invaliditeitswet &ÜÜTË BERICHTEN. chine, door E. H. Uylings. De witte oli fant, door Chr. G. K. Een Eoomsche kunstenaar van het Eriesehe land. Zijn strijd door Tanckseo. Een schitterende partij, door Mevr. J. R. van der Lans. Om de week een vraag. Rebus. Arbeiders Tuinbed rijf. De R.-K. Vereeniging van Arbeiders in het Tuinbouwbedrijf te Langendlijk (N.H.) heeft besloten, aan de eventueel o-p te richten Patr 00nsvereen igi 11 g een collectief arbeidscontract voor te lggeen, waarin een minimumu-loon van 20 per week wordt vastgelegd met den vrijen Zater dagmiddag en meer of minder langen werktijd al naar den tijd van liet jaar. Door de neutrale vereeniging wordt 24 per week gevraagd. Staking van putjesscheppers. In Amsterdam hebben de putjesscheppers ten getale van 35, het scheppen der putjes gestaakt. De Klompen-industrie. UIT BOEK EN BLAD DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Een tragisch monument. „Op termijn". Grootvaders bier. ï)e macht van het kleine. De toestand in Petrogad. De Roomsehe kunstenaar van het Frie&che land (3 platen). De spoor brug aan de Koningshaven te Rotterdam. Versiering der St. Theresiakerk. Een Wagenaar-penning. De duiven van den Keulschen dom. Lady Astor in een kin derziekenhuis. De toren van Edam. Varkentje wil ook geaaid worden. Hei lige herten. De genoegens van het bui tenleven. TEKST: Het geheim van de sohrijfma- Een nieuwe vezel. Do heer Albert F. W. Br.umiuer, direc teur der N.V. de Hollandsche Huiden- en Leder-Maatschappij te Buasum, heeft in vereeniging met zijn zoon, den heer J. J. Brummer, een vinding gedaan om van iu- heemsehe planten, voornamelijk bie&en en rietsoorten, door chemische bereiding, ecu vezel te verkrijgen, die soepel, dun, sterk en spinbaar is. De behandeling geschiedt in hoofdzaak met alkali- of aardalkali- sulphide. Wel heeft men reeds vroeger getracht, vooral door behandeling van natrum-ioog, kopersulfaat, ammoniak en chloor hetzelfde doel te bereiken, doch de werkwijzen stuiten af op de hooge kosten zoowel van de chemische producten als van de bereiding en op de moeilijkheid om de planten-kleefstof kwijt te raken en. de daardoor verontreinigde chemicaliën te kunnen regeneveeren, voor herniouwd ge- bnuik. Op deze vinding is in Nederland en in verschillende andere landen octrooi verleend. Een Mexicaansche Monsterkamer. De nieuwe suikerregeling. zijn gansche stoffeeriug in 'n zacht, bevend licht gehuld. Zonder eenige inleiding begonnen ,,de jongens" te zingen van de herdertjes. De groote broer zat vol aandacht te luisteren naar de lieve, glas-heldere stemmetjes. Toen kwam 't coupletje van: „Ach Kindje, ach Kindje, dat heden In 't need'rige stalletje kwaamt, Ach, laat ons Uw paden betreden; Want Gij hebt de wereld beschaamd. Gij komt om de wereld te winnen, Den machtigsten vijand te slaan 'j De kracht Uwer liefde van binnen Kan wereld noch hel weerstaan Ineens nad de dokter nu veel haast om weg te gaande jongens vonden, dat hun groote broer erg bleek zag maar t was al haast donker en dan bij dat licht van die kaarsjes.,. 't kon ook verbeelding zijn. Moeder liet hem als altijd uit. Bij de voordeur schraapte hij z'n keel en begon „Zeg, moeder, hoe laat begint ook morgenochtend de nachtmis hier „Om vijf uur, jongenwou je d'r heen gaan i „Da's te zeggen.... 'kweetnog niet zekerU begrijpt. Moeder begreeper was 'n „zij." „Maar" vervolgde hij wat hakke lend. „Kijk...nu wou 'k 't zóó eens aanleggen.... u gaat toch óók, hè Kijk, als u of vader nu om half vijf even wou komen bellen,... aan de nachtscheidoor de spreekbuis zegt u maar, dat u 't bentde rest maak ik in orde Zoo werd afgesproken. Op den morgen van den eersten Kerst dag, nog even vóór half vijf, ging bij Dr. Steffingtoos de nachtschei over. 't Ge sprek door de spreekbuis was maar heel kort. Mevrouw Steffingtoos was ook wak ker geworden eu vroeg als gewoonlijk, wat 't was Op ietwat onnatuurlijken toon ant woordde de dokter ,,'n Klein kindje verlangt naar me." ;,'t Zelfde van gisteravond „Nee, 'n ander...» ik kan zoo gauw niet op den naam komen't is daar achter 't Plein ergens." Half slapend keek ze naar z'n haastig aankleedenhij vergiste zich nu en dan met iets aantrekkendat ge beurde nooit.... ze wilde hem echter niet hinderenhij had 't wat druk gehad de laatste dagen Toen hij klaar was trok ze haar peig noir aan en liet hem uit.... meer uit angst voor 't niet secuur sluiten, dan uit hartelijkheid. Op de slaapkamer teruggekomen keek ze even uit 't raam. 't Was nog pikdon ker, maar de lantaarns wierpen groote lichtplekken in de straat. Er liepen warempel al heel^ wat men- schenen allemaal zoo één richting uit... Toen klonk door de nachtstilte het heldere geklep van de Kerkklok, wier tonen licht en blij over 't stadje zweef den, als riepen ze „kom" - „kom." Ach, ja, da's waar ook.'t is Kerst mis vandaag.... Kijk, al maar méér menschenwat 'n idee om zoo in den nachtZij zou wel met de kinderen naar 'n stille mis gaan.... zoo tegen half tienNu herinnerde ze zich in eens weer. dat Jopie en Tini van de week Da militaire groet. op 'n avond zoo gezanikt hadden, om naar de nachtmis te gaan. daar was 't altijd zoo mooi, hadden ze bij „oma" en „grootpapa" gehoord. Ze was niet eens op 't gezeur inge gaan Bim-bambim-bam. Leuk gehoor zoo in die stiltenog nooit zoo duid.ijk gehoord.... Opeens hield ze den adem in...» ,,'n Klein kindje verlangt naar me" Wat had ie dat eigenaardig gezegd vond ze nu ineensen die zenuw achtige haasten 't verzwijgen van den juisten naam.... 'n Klemkindjeverlangt Ze boog het hoofd de kamer n wat was dat In 't kamertje van Jopie hoorde ze iets.... huilde 't ven tje Voorzichtig ging ze naar de deur van 't kamertje.... ja.... 'twas zoo... „Wat is er, Jopie, heb je dorst „Neemaatjeik wouzoo graag naar.... naar de Kerstnacht.... waarom mag dat toch niet D'r gaan zooveel andere k nderen wèl heen.... en 't behuilde gezichtje verdween in 't kussen'L ventje snikte.... Voor den inhoud dezer rubriek stelt tie Redactie zich niet aansprakelijk R. C H.—E. D. O. Mijnheer do Redacteur. Bij deze verzoek ik u beleefd opname van het volgende in uw geëerd blad. Hoewel 't mijn gewoonte niet is eritiek op een verslag te maken, wijk ik daai thans van af, om de zeer onjuiste voor stelling van het geval Vrenegoor-De Ko ning. Het schijnt dat men van zekere zijde tracht Vrenegoor in een zoo slecht moge lijk daglicht te plaatsen. Bij de vorige ontmoeting E. D. O.—R, C. H. schrijft een toeschouwer in de Sportkroniek over het gemeen© nemen van De Koning door Vre negoor. De scheidsrechter, de heer v. d Molen, uit Den Haag, ging op bedoeld stukje in. Deze schreef de oorzaak toe aan het gevaarlijk spel van De Koning, welke door te laag koppen, zelf de oorzaak van het ongeval was. Nu het geval van Zondag. De Koning loopt in vollen vaart tegen het gesfcrekten been van Vrenegoor. De Koning viel in elkaar als een zak zand; echter geen mi nuut later rende De Koning langs het lijntje alsof er niets gebeurd was. Nu mis ik in het verslag, dat Jacobs en v. d. Hurk ook voor den grond werden ge kropen. Beiden lagen minstens eens zoo lang als I>e Koning. I>us het geval was blijkbaar de moeite niet waard. De Ko ning is een zeer vlugge, doch klein© spe ler, welke zich niet ontziet in vollen ren tegen zijn tegenstander op te vliegen, wat tegen een groote tegenstander niet altijd ongestraft gaat. Hopende, dat het geval hiermede recht is gezet, met dank voor de plaatsing, A. M. Over het bovenstaande nog het volgen de: De wedstrijden t.ussohen beide vereent gingen dreigen zoo langzamerhand be rucht te worden. Dat is nu de tweede maal een kwestie Vorenegoor-De Koning. Eerstgenoemde is een stevig speler. Wanneer stevige spelers, vooral tegenovei liehteren van hun kracht gebruik maken, valt dit dadelijk op en wordt het optre den, dikwijls ten onrechte; unfair ge noemd. Over Üe vraag of dit Zondag al dan niet het geval is geweest, luiden de oordeelen verschillend. Wij geven inzender en ook vooral den schrijver van het gewraakte verslagje in overweging op dergelijke kleine inciden ten niet zoo spoedig d© aandacht te vesti gen. Dit toch draagt er allerminst toe bij om de ontmoetingen tusschen beide vereeni- gingen aangenamer te doen worden. Red. SC HAG EN. Burgerlijke Stand. Geboren: zoon van N. Kuiper en A. K. Goeken. Overleden: J. Brommer, 53 jaar, echt genoot van M. Delver. Mevrouw stond besluiteloosD at kind.»., en zij ,,'n Kleinkindje... verlangt naar me,"„.. Bij de ouders van Dr. Steffingtoos was 't na de nachtmis weer die echte ouderwetsche gezelligheid. 't Versche Kerstbrood géurde op ta felde groote kan met extra sterks koffie pruttelde gezellig...» de kaarsjej brandden allemaal.» .de os en ezel knik ten „ja" „ja"...» allen zongen ze Kerstliedjes. En ook de groote zoon, de dokter, zong mee, voor zoover 't dan nog zoo'n beetje ging. Hij had tranen in z'n oogen.maar daar wilde expres nie mand op letten Ef werd gebeld.... Hé, wat kon dat zijn, zoo vroeg al I Even later stapte mevrouw Steffing toos met haar twee kinderen de kamer binnen. Direct viel ze haar man om z'n hals „Vraag niets, vraag niets..... Jk ben naar 't zelfde kindje geweest, dat ook naar jou verlangdeG. N. verhuurder, een bouwkundige, schriftelijk tot bescheid 250. De teleurgestelde sollicitant naar een behoor lijk onderdak, heeft tegen dezen bouwkundige een aanklacht ingediend bij den ambtenaar van het Openbaar Ministerie te 's.Gravenhage. DIAMANTEN VAN DüITSCHE -1 ER- KOMST. In de jongste Amsterdamsche raadszittingen heeft de heer Kleerekoper, zooals onze lezers weten, er herhaaldelijk op gezinspeeld, dat het raadslid Lisser zou zijn in het bezit van dia manten van duistere herkomst, die deze tever geefs zou hebben getracht aan den man te bren- gen. Wij deelen hier tnede, schrijft het ,,Hbld. wat ons in zake dier geruchtmakende kwestie ter oore kwam. Gedurende de eerste maanden der vestiging van de sovet-republiek in Rusland werd door 'Öe communisten hier te lande met hun geest verwanten in Rusland contact gezocht en ver kregen Van haar kant steunde de Russische re geering de revolutionnaire propaganda in Duitschland en in 1 Nederland met geld uit de Staatskas, - En menige chèque op een onzer groote bank instellingen, heeft aan die propaganda hier te lande de middelen verschaft. Deze wijze van steunen merd dit jaar moeilijker. Ler.in en Trotzky hebben geen' geld te missen, w ant niet alleen hun Hollandsche geestverwanten, doch .vooral de Duitsche Spartacisten hebben groote sommen uit de Russische staatskas ge-bi uikt. Er .werd nu iets anders op gevonden. Koeriers van 'de Sovjet brachten door de Russische regeering geconfiskeerde diamanten en juweclen over Duitschland in ons land; en de bedragen door verkoop van die weelde-artikelen verkregen werden tot het voortzetten der communistische propaganda aangewend. Een onzer landgenooten door zijn verblijf in R'etrograd met de Sovjet- regeerders bekend, en die ook onder hun bewind èen belangrijken post had vervuld, is latèr naar ons land' teruggekeerd, waar hij zich in een pro vinciestad vestigde. Zijn echtgenciote, eveneens de bolschewistische denkbeelden toegedaan, heeft kortgeleden van hier uit eenige malen een be- zoek aan Rusland gebracht. Zij kwam met ge confiskeerde diamanten en met diamanten be zette voorwerpen terug. Op een dezer reizen is zij op verzoek der Haagsdie politie bij haar terugkomst te Oider.zaal aangehouden, doch na een voorloopig verhoor te hebben ondergaan, kon zij haar thuisreis vervolgen. Er was name lijk niets strafbaars in, dat zij diamanten in het land" bracht. Bovendien, hoe men de zaak ook bezag er was geen enkele grond aanwezig tot eeriig gerechtelijk optreden I11 hoeverre nu speciaal heit raadslid Eisser met diamanten voor het bekende doel werd be giftigd', is ons niet bekend; maar een feit is liet, dat de laatste weken aan verschillende juweliers diamanten zijn te koop geboden, waar van desgevraagd, de herkomst niet werd' rrfede- gedeeld. EEN BENDE WINKELDIEVEN. GEAR RESTEERD De Centrale Recherche te Amsterdam heeft dezer dagen een bijzonder goede vangst gedaan, door een bende winkeldieven te arresteeren. Het was de politie opgevallen, dat op den Zeedijk aldaar den laatsten tijd door verschil lende personen luxe-artikelen gedragen werden, waarvan de waarde de financieele koopkracht der eigenaars verre te boven ging. Die artikels bestonden uit sjaals, bontwerken, dure dassen, boorden, enz. enz. Door de inspecteurs werd toen een uitgebreid onderzoek ingesteld. Het bleek hun, dat de ben de, in 't klein begonnen, zich hoe langer hoe meer uitbreidde. Herhaaldelijk werden ver dachte individuen gevolgd. Niet alleen Amster dam werd door de winkeldieven als operatie terrein uitgekozen, maar ook Den Haag, Utrecht, Haarlem, Tilburg, Rotterdam, Nijmegen, kort om, alle groote steden van Nederland. Twee maanden lang is men aan den arbeid geweest en ten slotte was men geheel en al op de hoogte van het doen en laten der bende. Ook van de tactiek d'er verdachten. In den regel gingen twee mannen en een vrouw, chique gekleed den winkel binnen en lieten zich daar tal van dingen, in hoofdzaak bontwerk en dassen, voorleggen. Een der ,.heeren!' leidde de aandacht van den verkooper of verkoopster af, door naar den ahderen kant van den winkel te loopen en te verzoeken daar iets te mogen zien. In dien tijd stalen de andere dieven wat binnen hun bereik kwam. In de hoofdstad werden o.a. de dupe Au bon Marché. Maison de Bonncterie, de bontwinkel an Volk van Hees aan den Amstelveenschen weg, de Bijenkorf en tal van andere groote zaken. Op zekeren dag vloog eerf gedeelte der bende tr in te Alkmaar, waar een drietal gearresteerd erd. Ook in Utrecht werden er gearresteerd.' Toen achtte de Amsterdamsche recherche den tijd gekomen om in te grijpen. In 't geheel werden veertien personen (vier vrouwen en tien mannen) gearresteerd. Een gedeelte hunner heeft reeds bekend. Nu nog melden zich benadeelde winkeliers' aan; uit de aangiften is gebleken, dat nu- en dan bestellingen werden gedaan op naam van gefin geerde personen. Dit gebeurde in de gevallen, dat de dames en heeren geen klein artikel koch ten. Mogelijk doet zich in andere garnizoenen eveneens voor dat Friezen en Amsterdammers in den regel geen gezworen kameraden zijn. In Amersfoort is dat verschijnsel steeds opgevallen.- In den mobilisatietijd konden geen groepen van beide vaderlanders elkaar passeeren ook al waren zij in militair verband, of de scheldwoorden knalden. En die antipathie is niet geweken bij het eindigen- van de mobilisatie. Zaterdag is te Amersfoort een groep Friezen hutstoe gegaan, 's avonds tevoren Ulom in de cantine 't hartelijk afscheidnemen tot een vol slagen vechtpartij, waarbij de meubels als strijd materiaal dienst deden. De kazerne werd ge sloten en de wacht moest losse schoten afgeven voor de kalmte eenigszins intrad. Den volgenden morgen kwam een kleine her haling waarbij de militaire politie heeft inge grepen, den werden in besla-g genomen. Bij eten Men meldt uit Voorburg: Een heer, die per fiets langs de Koningin- Wilhelminalaan reed', kwam in een geul terecht, zooals er in dezen weg tengevolge van de slechte bestrating zoovele zijn. Hij kwam daarbij zoodanig te vallen, dat hij met eene ernstige hoofdwonde bewusteloos bleef liggen. Bij dr. Oostgijzen alhier' binnengebracht, leg de deze hat eerste verband. Toen de patiënt den geneesheer wilde betalen, kwam hij tot de min der aangename ontdekking, dat men hem, tij dens zijne bewusteloosheid, zijn portemonnaie, waarin een vrij aanzienlijk bedrag aan geld', had ontrold. Te Oud-Karspel heersoht groote ontevreden heid over de uitvoering van de Invaliditeitswet. De ontevredenheid leidt zoover, dat een actie op touw gezet wordt om eendrachtig met alle af- deelingen van de beide markten protest tegen betaling der premie aan te teekenen. Vrij zeker zit dit zoover worden doorgevoerd dat een drachtig het plakken van zegeltjes en de daaraan verbonden betaling werden geweigerd. EEN BRAND IX DE ALEXANEERKA- ZEitXE. Naar het Haagsche Correspon'dëntieb'ureau uit zeer betrouwbare bron verneemt, is het on langs in de dagbladen verspreide bericht om trent een begin van brand, welke zou plaats ge had hebben in de Alex ander-kazerne te 's-Gra- venhage, volstrekt onjuist, Een ingesteld onderzoek heeft uitgemaakt, dat van brand hoegenaamd niets is gebleken. Het bericht vond waarschijnlijk zijn oorsprong in het feit, dat de brandbluschmiddelen kort geleden waren nagezien en gedeeltelijk ver nieuwd. 1 de RAMP VAN DE „HERCULES" Door den heer Joh. F. Wysmuller, directeur van het Bureau Wysmuller te 's-Gravenhage is 10.000 beschikbaar gesteld voor de achter gelaten betrekkingen van de met de sleepboot „Hercules" verongelukte opvarenden. Boven dien blijven de. gages tot nader order vol door betaald. HET ST. THOMASLUIBEN De brigade marechaussee te Heerenvceri is tijdelijk versterkt om dienst te doen in de dor pen Oranjewoud, Katlijk en Oudehorne. Daar houdt men nog het oude gebruik in eere, van Kerstmis tot Nieuwjaar, dag en nacht de dorps klokken te luiden. St. Thom-asluiden, verboden, tegen den zin van een deel der be volking. De burgemeester gaat nu met alle kracht het verbod uitvoeren. Een te Bathmen (O.) wonende weduwe, die aanspraak heeft op ouderdomsrente, heeft daarvoor bedankt, als reden opgevende, „dat zij er niet om verlegen is, en 't daarom niet eerlijk zou vinden, die rente te aanvaarden." Dinsdagmorgen waren eenige arbeiders aan den weg HuizenNaarden bezig met 't rooien van hooge boomen. Door een verkeerde handgreep kreeg een hunner, de werkman TeeuwiSsen, uit Huizen, den boom tegen de borst en was terstond dood. Woensdagnamiddag heeft de 14-jarige F. de R., den 9-arigen G. B., wonende Westzeedijk, Rotterdam, met wien hij tijdens het spel in het Park twist kreeg, met een windbuks in het rechteroog geschoten. Het jongentje is in het ziekenhuis opgenomen en zal wellicht het oog moeten missen. De commissaris der Koningin in Drente heeft op advies van den districtsveearts te Gro ningen het bevel uitgevaardigd dat alle honden in deze provincie die niet op een afgesloten erf aan een ketting liggen, voorzien moeten zijn van een muilkorf. Te Hengstdijk is een landbouwer door het schrikken van zijn paard van den wagen geval len en hem door de juist passeerende stoom tram het hoofd verpletterd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Op den overweg bij de halte de Hoek van de spoorlijk Deventer-Ommen, geraakte het rijtuig van den heer van Doorminck van huize „Oxerhof" onder den lokaaltrein. Het rijtuig werd gedeeltelijk verbrijzeld. Een der inzittende dames werd licht gekwetst. De be doelde overweg wordt nooit afgesloten. De rechtbank te Middelburg heeft rechts ingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen den 19-jarigen P. M-, -wonende te VUssin- gen, verdacht van tfpttchtltig van een landbou- wer te Krabbenelijke voor een bedrag van 23.000 aan effecten en geld, waarvan hij goede sier maakte. —Te Ter Apel (Grong.) is de scheepsjager H. Bands in staat van verdooving tusschen de tram rails gevonden, 't Bleek, dat hij aan het hoofd' verwond was, zoodat de man naar het zieken huis te Groningen werd gevoerd, waar hij ech ter denzelfden dag is overleden. De politie doet onderzoek. Banus was weduwnaar en laat vier kinderen onverzorgd achter, Maandagnacht is een arb'eider in de Kunst zijdefabriek te Arnhem, die werken moest aan een zuurhoudende tank, door daarin achterge bleven gassen bedwelmd en gedood. Men meldt uit Doetinchcm: De klompenmakers in de Graafschap hebben besloten wegens algemeene malaise met I Jan. a.s. het bedrijf voor onbepaaklen tijd stop te zetten. Naar hat persb. V. D. verneemt, zijn bij de Mexicaansche Regeering plannen in voorberei ding tot inrichting van een monsterkamer te Amsterdam, ten einde den handel tusschen Ne derland en Mexico te bevorderen. Bij de nieuwe suikerregeling zal de bon- suiker op het bestaande prijsniveau gehand haafd blijven. Gehandhaafd blijft daarnaast ook de z.g. vrije suiker, die voor de winkeliers ver krijgbaar blijft tegen den thans geldenden prijs, dus 94, plus 1 voor zakken, plus 1.50 bij afneming van minder dan 10 zakken. Daar deze prijs eohter ver beneden den wereldprijs is, zal de Minister «in zooverre aan de wen- schen der raffinadeurs tot verhooging tegemoet komen, dat naast een der 'e suikersoort, z.g. „exportsuiker" geheel in den vrijen handel zal komen en de prijs daarvan dus inderdaad zal stijgen op het niveau van deu wereldprijs. Een regelingsprijs wordt daarvoor dan ook niet vastgesteld. De suikerverwerkende industrieën, die voor export werken, zullen verplicht zijn, uitsluitend deze duurste suikersoort te verwer ken. Teneinde te voorkomen, dat de fabrieken, ter ontduiking dezer regeling bij de winkeliers Buiker opkoopen, is een overeenkomst met de N. U. M. getroffen, in dier voege, dat dit lichaam geen consent voor uitvoer van suiker werken zal afgeven, indien bij de aanvraag niet wordt overgelegd een factuur, dat voor een ge lijk gewicht als de voor uitvoer bestemde sui kerwerken exportsuiker is aangekocht. Door dezen maatregel wordt voorkomen, dat de sui ker voor het publiek nog duurder zal worden, terwijl tegelijk de Minister in niet onbelangrijke mate tegemoet komt aan de wenschen dc( raffinadeurs. Den Minister van Marine hebben klachten bereikt over het door militairen van de Land macht slecht nakomen van de verplichting tot het brengen van den militairen groet aan hunne meerderen van de zeemacht. De Minister van Oorlog wensoht dat toege zien wordt dat aan dezen groetplicht streng de hand gehouden wordt. Indien voor het hou den van theorieën behoefte bestaat aan platen waarop de marine-uniformen en -ondersohei- dingstcekenen zijn afgebeeld, kunnen daartoe strekkende aanvragen gamizoensgewijze wor den ingediend, uiterlijk tot I Januari 1920.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6