Sport en Spel Uit den Omtrek STADSNIEUWS Missie Kalender. Missie Kalenders Telegrafisch Weerbericht LAATSlTmBÜWS Yoor onze abonné's stellen -wü, tegen Staling van slechts 0.50, verkrijgbaar af te halen in onze Tijdingzaal, Groote Houtstraat 15, tnsschen 8—12fc! uur en VA en 6 uur. (5868) de administratie. Nieuwjaars-Voetbal. Nieuwjaarsdag speelt de Groniugsche kainpioen-elut> Be-Quick een wedstrijd te gen Blauw-Wit in het Stadion. Bloemendaal H. D. M. H. O. C. M. C. H. Togo Amsterdam Victoria gesp.gew.gel.vcrl.v.-teg.pnt. 6 7 6 6 2 1 3 1 5 6 21—6 28-15 23—13 13—9 11-11 10—26 3—29 6 0 0 Uitslagen. Nederland sche Korf bal bond. Westelijke ie klasse. A Amsterdam: D. E. V.Vitesse (L.) 95 STAND. Westelijke le klasse C. D. O. S. O. 7601 38—18 10 D. D. V. 7502 35—22 21 Haarlem 6402 2b16 8 Atlvendo 7403 1617 8 A. W. 8107 12—29 2 Hercules 7106 17—42 2 HAARL. VOETBALBOND. Uitslagen 21 December. LA Schoteu 2B. V. C. 2 gest. R. C. H. 2—H. F. C. 3 4—1 F. H. B -V. V. H. 8-3 Edo 2—H. S. V. 2 0-0 IBH. F. C .4—Stormvogels 2 8—5 Haarlem 4D. O. A. 41 Ivo—V. S. V. 2 6-3 Zandvoort—R. C. H. 3 niet gesp. 'A H. F. C. 5—T. H. B. 2 1-4 H. S. V. 3Dio gest. 2CD. O. A. 2V. V. H. 2 3-4 dB Stormvogels 4D. O. A. 3 61 H. B. C. 4—Ivo 2 mot geep, V. V. H. 3E. H. S. 1-2 Programma 1 Januari 1920. Bekerfinale op het Haarlem-terrein: H. F. O. 3Zandvoort. Programma 4 Januari 1920. IA V. V. H.—Edo 2. Haarlem 3H. S. V. 2. IB D. O. A.—Zandvoort. 215 '1'. H. B. 3Spaarndam. 2C R. O. H. 4—V. V. H. 2. Edo 4—D. O. A. 2. 8A H. F. C. 6—R. C. fl. 5 8BD. O. A 3V. V. H. 3. H. B. C. 4Spaarndam 2. Ivo 2Stormvogels 4. 3A H. F. O. 6—R. C. H 5. 3B D. O. A. 3—V. V. H. 3. H. B. C. 4Spaarndam 2, Ivo 2Stormvogels 4. HEEMSTEDE. Dammen. Vrijdag, Tweedien Kerstdag, werd voor de leden en donateurs van de Damclub „St. Bavo" een groepenwedstrijd gehouden, waarvoor twintig deelnemers hadden ingeschreven. De uitslag was, dat de heer W. J. v. Looy den prijs won in de eerste klas; de heer J. Timmermans in de tweede klasse; de lieer J. Veen in de derde klas A; de heer J. Jan son in de derde klasse B en H. Timmermans in de vierde klasse. /Tot sluiting van dezen wedstrijd werd door den heer W. J. v. Looy Zondagmid dag een simultaan seance gegeven, waar dertien personen aan deelnamen. De h'eer v. Looy won er negen en speelde er een remise. Hij verloor 3 partijen, n.l. van de heer en; P. Veen, J. Timmermans en H. Timmermans. Het was voor de damelug „St. Bavo" een goede propaganda. SCHOTEN. Brandje. Donderdag, le Kerstdag, ontstond te ruim 6 uur bij den groentenhandelaar, G. J. Smit, Kloos terstraat 21, een begin van brand, doordat de Kerstboom te kort bij de gordijnen ge plaatst was. De brand was spoedig ge- bluscht en bleef beperkt tot de gordijnen. Medegedeeld door het Koninklijk Neder- landsch Meteorologisch Instituut te De Bildt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van den 29en December 1919. Hoogste barometerstand: 765.2 Breslau. Laagste barometerstand: 733.0 Seydis- fjord. Verwachting van den avond van -den 29en December 1919 tot den avond van den 30en December 1919: Meest matige tot krachtige zuidelijke tot westelijke wind. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk zachter in het Voerden. DIHTSCHE VERTEGENWOORDIGING BIJ DEN H. STOEL. BERLIJN. Naar verluidt, is Dr. von Bergen, die als eerste vertegenwoordiger door het Du it sche Rijk bij den H. Stoel za.l optreden, naar Rome vertrokken. Tege lijkertijd wordt de aankomst van den Beierschen gezant bij het Vatieaan, Dr. von Ritter verwacht^ daar do Bedersehe vertegenwoordiging«bü den H. Stoel ge handhaafd zal blijven. R. C. H. 3Schoten 3. 31. SCHAKEN. Batch om het kan pioen ;hjap vai. ..Vdor- .land. 11|! De stand van dit tournooi, jd|at te Den Haag .wordt gehouden en door den Ne-, derl. Schaakbond is uitgeschreven, is na de 2e ronde als volgt: Max Eu we iya, G. J. van Gelder, 1 te Kolsté, lyi End J. Loman, 1, M. Marchand ya R. A J Meijer Mr. G. C. A Oskam, l,ya ,W. A TSchelf hout, ,ya. op uou tweeden Kerstdag is deze wea- fitrijd iu „Café Hollandais" begonnen en eindigt op 31 December. •Wetr' jd te Rotterdam. Op den len Kerstdag had; te Rotter dam een ontmoeting plaats jsschen de Arbeiders Schaakclu.- „Rotterdam" en de Haagsche Arbeiders Schaakclub, welke jdoor de Haagsche club met 9x/a tegen 4yj punt gewonnen werd. Clubmatch „ilaarl. Schaakgezelschap'' „Nationale Schaakclub"' Amsterdam. Deze .wedstrijd, welke op Dinsdag 30 Dec. in de vergaderzaal van het Haar lem's Schaakgezelschap gehpuden zou wor den, kan helaas niet doorgaan, wegens pnvoldoande deelneming der Ainsterdam- sche club. Vermoedelijk zal hij nu plaats hebben in liet laatst van Januari. WIELRIJDER. Onze landgenoot Leene w.ni in Parijs. AGENDA 30 december Museum van Kunstnijverheid Ten toonstelling van Japansche en Chincesche Kunst. St. Mai'tha-Vereeniging KI. Houtweg 13 Betrekkingsburcau van 3—4 uur „De Kroon" half 9 uur IJsclub voor Haarlem en Oms! reken. Bisschoppelijk Museum. Eiken werk dag geopend. Garnizoensberiehten. Do milicien-soldaat P. D. van het 10e Regiment Infanterie, wordt op 7 Januari 1920 wegens verbeterd gedrag uit te tueht- klasse to Edam ontslagen. - De 1ste luitenant J. A Claessen van het 17de Regiment Infanterie, wordt met ingang van. 1 Januari 1920 overgeplaatst bjj het 10de Regiment Infanterie. „Sint Paulus". Belanghebbenden worden ei* opmerkzaam op gemaakt, dat het bureau van dien Bond „Sint Paoilus" (R.-K, gemeentewerklieden) niet meer is Drift 10, Utrecht, doch Laan 24, Den Haag. Aanbesteding. Voor den dienst der genie werd heden morgen in café Brinkmaan alhier aanbe steed: Bestek no. 20: Het éénjarig onderhoud v. de militaire gebouwen en werken te Haar lem, O ver veen en Schoten. (Raming 23.130.Bestek no. 9. Het éénjarig on derhoud van de militaire gebouwen en werken van het noordelijk gedeelte van 't westelijk front der Stelling van Amster dam. Raming 17.800.—: Bestek no. 23. Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken van het zuidelijk ge deelte van het westelijk front der Stel ling van Amsterdam. Raming 19.750. Be stek no. 27. Het éénjarig onderhoud van de militaire gehouwen en werken van het gedeelte van het westelijk front der Stel ling van Amsterdam hij IJmiuiden. Raming 4800.Alles onder het beheer dei- Genie te Haarlem. Als volgt werd ingeschreven: No. 20: N. Ooheleins, Schoten, 25.300.—? J. W. F. Lauw Haarlem 24.482.M. Alders idem 34.325.—; L. H. van Essen Halfweg 24.900.—: L. H. Rengs, Sant poort 24.495.—; J. N. v. d. Vlerk Haar lem 25.400.—. No. 9. L. H. Rengs Santpoort 20.050.—; J. Henneman, Heemskerk 19.828.A. Gróót, Wonde 19.800.—. No. 23. C. Munnikhnijzen, Uithoorn. 23.000.—; H. Pennings, Sloten ƒ25.250.—; W. Groot, Spaamwoude 23.000.—; J. de Graaf Halfweg 21.965.—; L. H. van Es sen Halfweg 21.500.—. No. 27. L. H. Rengs, Santpoort 5200.—; L. H. van Essen Halfweg 5200.—. Kinderfeest „Geloof en Wetenschap". Zaterdagmiddag werd vanwege de welbekende vereeniging „Geloof en We tenschap" een kinderfeest gegeven in het zaaltje van de Sint Jozefs-Gezeldenveree- niging aan de Jansstraat. Na een hartelijk welkomst woordje van den voorzitter, den heer Machielse wer den door het koot van mej. Pielage eenige aardige kerstliedjes gezongen. Professor Antonini die hierna aan de beurt was, wist de kleinen geruimen tijd met z'n wonderlijke kunsten heel aardig bezig te houden. De toehoorders werden met eenige ver- snaperingenverrast en toen werden ze vergast op een poppenkast vertooning, die de kinderen natuurlijk bovenmate ver maakte. De kleinen gingen dan ook geheel vol daan naar huis. Wij hopen dat dit kinderfeest van „G. en W.", nog door vele dito's gevolgd mo ge worden. Een trouwe hond. De heer L. uit de Anthoniestraat ging gisteren uit en moest zijn hond thuis laten Van leed sprong het beest door de spie gelruit in de etalagekast. Een trouwe hond maar voor den eigenaar een beetje kost baar op die manier. Jaarwedden Burgemeesters, secretaris sen en ontvangers. Provinciale Staten r. i Liezing. Iu de vacature v. Hinte werd hefl;en d,oor het Centraal Stembureau gekozen verklaard tot lid rijer Provinciale Staten van Noord,Holland de heer R. Steenhuis uit Amsterdam. Voor de Weensche kinderen. De afdeeling Haarlem van den Nederl. Schildersgezellenbond heeft besloten, om 8 uur loon af te dragen ten bate van het Weensche kind. Aan de patroons zal me dewerking hiervoor worden verzocht. Het publiek bij een arrestatie. Zaterdagavond, bij het uitgaan van de Cinema vei stoor<i?e een tweetal onder den invloed van sterken drank verkeerende personen de openbare orde in de Groote Houtstraat. Door twee agen ten van politie werden de heeren tot kalmte aan gemaand, waarop een hunner de agenten een duw gaf. Natuurlijk werd de kerel vastgepakt, en daar kon men de medewerking van het pu bliek bij de arrestatie van een dronken schreeu wer en rustverstoorder bewonderen 1 Aanbesteding. EEN NIEUW STUK VAN DEN HEER J. B. SCHUIL Niet onder bet gewone hoofd: „Waar gaan wij heen?" willen wij het nieuwe stuk van den heer J. B. Schuil, „De Zede- lijklheidisdictator", waarvan Zaterdag avond de eerste opvoering in den Stads schouwburg ging, bespreken, omdat wij niet tot de conclusie kunnen komen, dat men er heen moet gaan! Ofschoon 't overigens onzè gewoonte is, over niet aanbevelenswaardige stukken te zwijgen, willen wij voor ditmaal een uit zondering maken. Er zal vermoedelijk omtrent een nieuw stuk van een stadgenoot-tooneelsehrijver een gerechte nieuwsgierigheid bestaan, terwijl bovendien die titel„Zedelijkheids- dictator" sensationeele gedachten kan wekken, die hierbij ten eenen male mis plaatst zijn. De schrijver is tegen toone el censuur, te gen de bevoegdheid aan de burgemeesters bij art. 188 Gemeentewet toegekend, om ter handhaving van openbare orde en ge zag, de opvoering van een bepaald too.necl- stuk te verbieden. Om deze bevoegdheid te hekelen, schreef hij zijn stuk, dat hij een .-spotternij" noemde. In den opzet zat al dadelijk iets verkeerds. Stukken met een strekking, z.g. tëndcz-stukkcn kunnen heel goed zijn; maar er is niets gevaarlij ker voor de kunst, dan Cr de tendens: o p- z e 11 0 li j k onder te schuiven. Dc ware opvoedende kracht van kunst immer» wordt geboren, doordat de propaganda er van zelf uitslaat. De „spotternij" van den heer Schuil zou nu een polemiek over art. 188 geworden zijn. Maar daarvoor is hij te verstandig: de mensehen hebben het land aan polemiek en zeker op de planken. Als geroutineerd tooneelman, maakte hij daarom een aar dig speelstuk vol onschuldige grappen en geestigheden. Het eerste bedrijf speelt in do directiekamer van een tooneeïgezel- schap. Wij krijgen daar een kijkje achter de schermen, hoe de kasstukken worden gemaakt, op de jalousie va.11 tooneelhel- den en -heldinnen, op de per.s en de pri meurs der dagbladen enz. Waar het stuk dan ook geslaagd is, heeft het niets met den eigenlijken opzet te maken; 't zijn geestige bijkomstigheden. Want de satyre zélf is zeer awak. Lx het 2de bedrijf wordt een burgemeester vertoond, die vroeger een al te vroolijk le ven heeft geleid en onder meer ook eon meisje bedrogen heeft. Dit meisje ging bniten zijn weten naar het toon eel, schreef 10 jaar later een stuk, getiteld: „Politieke Weerhanen" en van dat stuk verbiedt haar bedrieger, die inmiddels burgemees ter van Dordtwijk en Kamerlid geworden is, de opvoering-. Om het toch maar heel erg te maken, heeft de burgemeester het stuk niet eens gelezen, maar is afgegaan op het advies van zijn secretaris, die hem vertelde, dat met de hoofdpersoon van Politieke Weer hanen" de (rechfsche) Minister van Bin- nenlandsehe Zaken was bedoeld. Het Ka merlid-Burgemeester verbood daarom het stuk; het mocht hem eens in zijn politie ke carrière schaden! Om den censueerenden burgemeester maar goed in het zonnetje te zetten, ko men bovendien nog een paar hooggehoede figuren hij hem, het bestuur van „Plicht en Deugd'' (lees Voor Eer en Deugd) voor stellend, een paar onsympathieken zemel- knoopen, die den burgemeester voor zijn wijs besluit eerbiediglij'k komen bedanken de „hope" uitspreken dat „de Heave" enz. Met zulke „argumenten" is artikel 188 bestreden; nu het zal er niet dood van gaanlü De tooneeleensuur heeft hardier proeven doorstaan. Jammer, dat een zoo talentvol tooneel- schrijver voor zijn gaven geen beter on derwerp heeft gekozen. Ned. R.-K. Grafische Boud. Zaterdagmiddag vier uur hield de aid. Haarlem van bovengenoemden Bond in de sociëteit Sint Bavo een buitengewone leden- vergaderin™ in hoofdzaak ter bespreking van en stemming over het nieuwe arbeidscontract Daar geen wijzigingen meer konden wor den aangebracht, beperkten de besprekingen zich in hoofdzaak tot die verschillende arti kelen waarvan nadere nadere toelichting wenscheliik was. Het belangrijkste punt van bespreking- was: Haarlem in een hoogere loonklasse. In-" gevolge opdracht der vorige vergaderii.ig, was door het bestuur, inzonderheid door den voorzitter, oP de vergadering te Utrecht het mogelijke gedaan om dit alsnog in het con tract veranderd te krijgen, echter zonder re sultaat. omdat geen wijzigingen meer mo gelijk waren. Daar echter de mogelijkheid van klasse- verhooging in het contract is toegriaten, werd het bestuur gemachtigd onmiddellijk na het in werking treden der nieuwe ovei"- eenkomst met alle hun ten dienste staande middelen, klasse-verfiooging te verkrijgen. Ten slotte weid het contract met bijna algemeene stemmen aangenomen: alsook de volgende motie: „De Ned. R.-K. Grafische Bond. afd. Haarlem, in vergadering bijeen op Zaterdag 27 December 1919, in de sociëteit Sint Ba vo, ter behandeling van het concept der col lectieve Arbeids-Overeenkomst in de Grafi sche bedrijven, ingaande 1 Januari 1920; overwegende dat Haarlem geplaatst is in de III gemeente klasse; gezien het verslag uit de commissie, in gesteld door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraphie, welke rapport uitbracht van den levensstandaard der ver schillende gemeenten, w.o. Amsterdam. Den Haag. Rotterdam en Haarlem, waaruit blijkt dat Haarlem eene eerste plaats inneemt, in levenskosten boven Den Haag en Rotter dam staat: gezien de plaatsehfe directe belastingen van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Haarlem, waaruit blijkt dat Haarlem als hoogstaangesilagene staat aangeschreven; gezien dat Haarlem door de Regeerkig 's geplaatst m de eerste gemeente klasse, wat aangaat de Post en Telegrafie. Rijks ambtenaren en beambten enz.; gezien dat de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Haarlem de hoog ste lootoen genieten in vergelijking bij andere groote gemeenten; overwegende dat alle plaatsen welke met Haarlem in de derde gemeente klasse zijn geplaatst ongeveer de helft van het zielen aantal bereiken van dat in Haarlem: besluiten de collectieve overeenkomst aan I te nemen, doch blijven op grond van boven staande motieven protesteeren tegen de in deeling der gemeenteldassen. Na bespreking van de aanstelling vaia eenige districtspropagalndisten en mondeling op eenige huishoudelijke zaken, sloot de voorzitter te ongeveer kwart voor zevenen de vergadering met gebed. Ontvangdagen Mevr. Eoëll. Men verzoekt ons mede te deelen, Ipt Mevr. Roëll-baronesse de Vo- van Steen- wijk, te beginnen met 7 Januari e.k. we derom elke Woensdagmiddag zal ontvan gen. j Een jubibmui. 'Vrijdag- 26 December is op feestelijke wijze herd,acht hjet 25-jarigen ambtsjubi leum van d:en lieer P. v. rc Hof, als ur men-collectant aan ds kerk van den H. Antonius, aan_.de Nieuwe Groenmarkt. Echt katholiek, werd deze 'dag aange vangen niet een H. Mis in de parochie kerk, waarom!r alie iieeren coTectanten 1 ot de H. Tafel naderden. Des middags werd, de heer van "t Hof in de 3-jnaandelijksc'ic vergadering vdn het college van collectanten gecomplimen teerd door dien ZeerEerw. Heer Pastoor lieynenberg, dje daarbij eenige welgeko zen woorden omtrent den ree id van den collectant sprak. Des avonds uad in het gebouw St. Bavo de feestelijke huldiging plaats. Na van zijn woning te zijn afgehaald,, werd d,© jubilaris in liet gebouw St. Bavo door dpn president, dpn heer F. W. Tegckr, verwelkomd., Deze laatste sprak 11a zij ner geiukwensch, vele hartelijke woerden tot den heer van 't Hof, en bood hem een fauteuil aan. Met een kort wcordj dankte de. heer van 'c Hof. Het veixure gedeelte van den avond, was daarna ge wijd aan muziek en humor. O.a., had een soortement wedstrijd plaats, ten'bate van d,e Missie. Na een heel prettig verloop, was het resultaat ruim f 5. Om 12 uur was deze mooie bijeenkomst geëindigd. BURGERLIJKE STAND Geboren23 Dec. z. v. W. M. v. Herwaar- Je-Verzijlberg. 24 Dec. d. van L. S. Spaan- Molenkamp. 25 Dec. z. van C. Snoeks-Ber- tiliolee. d. van W. A. v. Dodeweerd-Radecker. 26 December d. van A. Hendnks-Kruup. Waar gaan wij heen? Weinachtsoratorianu Men schrijft ons; Op Dinsdag, 30 December a-s., hoopt de Chris [O:. Gralor 1 um-,vereenigino te Haar* i' Uitslagen. Nederl. Hockey en Bandybond. Ie klasse. Rotterdam: VictoriaH. D. M! I kwam tegen de volgende rijders: den Franscli- man Pouchois, den Italiaan Bergamini en den Deen Ellegaard. Leene wist in drie van de vier manches als eerste te eindigen en aldus de over winning te behalen. Na afloop van den wedstrijd werd Leene har telijk toegejuicht. *58 I2 5 6 4 5 3 3 2 1 2 2 D. E. D.Fluks 24. B Den Haag: A. L. O.O. S, C. R, 49 Uitslagen, H. F. C. 3—V. V. H. Schoten 2H. S, V. 2 Haarlem 4—H. F, C. 4 Haarlem 6—D. I. C. 2 I—I 3—0 8o 3—0 Als bijzonderheid dient hierbij opgemerkt, dat de wedstrijden tusschen Haarlem 4H. F. C. 4 steeds in een gelijk spel eindigden Nu maakten de roodbroeken echter korte wetten met de H. F. C.'ers. Alzoo zijn gisteren op 't Haarlem-terrein in drie wedstrijden 17 goals voor gescoort en nui tegen. Een mooie prestatiel® Deze strijd wint de jongere generatie op regelmatige wijze. R. C. H. Ill vindt voor rust 3 maal het Schotennet, Schoten daartegen 1 maal. i\a rust een gelijk opgaand spel. Als het tijd is hebben de jonge blauwzwarten verdiend gewonnen. Zondag werd te Parijs eea springwedstrijd gt jou Jeu. v'aariu snue landgenoot Leene uit- Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een nieuwe regeling van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers ontworpen, die thans bij Koninklijk besluit is goedgekeurd. Volgens deze regeling beloopen de jaarwedden: te Haarlem: van burgemeester van 9000— 10.000; van secretaris van 70008000 en van ontvanger van 5500ƒ6300; te Haarlemnrerlietie onderscheidenlijk ƒ5000 Gooo, 43005300, 32004200; te Velsen onderscheidenlijk 55006500, 4500—5500, 3600f 4600; te Bennnebroek en Spaarndam, onderschei denlijk 1600 2000, 15001900, 700 1100; te Heemskerk en te Wijk aan Zee en Dum: 2400ƒ3000, 2200ƒ2800, 12001800; te Haarlemmerliede en Spaamwoude: 3200—4000, 29003700, 1900— 2700; te Zandvoort: 3600ƒ4500, 3200ƒ4100, 23003200; te Beverwijk, Bloemendaal, Heemstede en. Schoten: 40005000, 3600—4600, 27003700. Bepaald is, dat het besluit wordt geacht in werking te zijn getreden 1 Januari 1919. Het begon hinderlijk op te dringen en zelfs dreigde iemand, een zekere W. T. met een mes, Dit brutale heerschap kreeg met de blanke sa bel een ferme tik op het hoofd. Door het hevig verzet echter moe?ten de agenten de arrestanten loslaten. Op het Verwulft moesten de agenten, die in middels versterking hadden gekregen, nogmaals van de sabel gebruik maken, om bet publiek uiteen te doen gaan. Bewonderenswaardig, zulk een optreden van de zijde van het publiek! Om van te walgen! De messenheld werd later beschonken aan het ■bureau gebracht en in arrest geseeld. Heden werd onderhands aanbesteed: het ver bouwen van perceel Kl. Houtstraat 118 alhier. Inschrijving als volgt: Firma Voomveld en Kluit 4725, A. Jt Lubbers 4873, F. Timmer 4950. Pluim vee. In het gebouw Harmonie heeft op de Kerst dagen een druk bezochte tentoonstelling plaats gehad van de Haarlemsche Konijnenfokkers- vereeniging „N. E. S. T." In-het geheel waren 182 nummers ingezon den. De jurie bestond uit de heeren N. Dekker, van Zaandam en G. H. Stouten te Haarlem^ De prijzen werden als volgt toegekend: J. A. Bruigam 4 tweede, 2 derde, 1 ©ereprijs; J. Quax 1 eerste, 2 tweede, 1 derde, 1 eereprijs; D. van Bragt 9 eerste, 1 tweede, 10 eereprijzen, J. Donkelman 1 eerste, 2 tweede, 1 derde prijs. J. v. d. Eem 5 eerste, 2 tweede, 2 derde, 3 eere prijzen; J. H. van Wijk, 1 eerste, 1 tweede, 1 eereprijs; A. P. v. d. Linden, 1 tweede, 1 derde, 1 eereprijs; P. Haan, 1 eerste; J. v. Daalen 2 tweede; P. J. Vester 2 eerste en 2 eerepr.; P. Haan 1 tweede, 3 derde; G. Ravensberg 1 eer ste, 1 eerepr.,'P. Wielart 4 derde, 1 eereprijs; A. v. Iperen, 1 eerste, 3 derde, 1 eereprijs; LI. Beenders, 5 tweede, 1 derde; A. J. Timmers I eerste, 2 tiweede, 2 derde, 1 eereprijs; G. H Houten, 4 eerste, 3 tweede, 3 eereprijzen; P. j'. Scheelings 7 eerste, 4 tweede, X derde, 5 eere prijzen; L'. J. W. Ides 2 eerste, 1 tweede, 4 derde, 1 eereprijs; H. Niege 4 eerste, 3 tweede, 3 derde, 6 eereprijzen; de Nunnink 3 eerste, 1 tweede, 1 derde, 3 eerepr.; C. v. Horick 1 eerste, 2 tweede, 2 derde, 2 eereprijzen; J. J_ v. Staveren 4 eerste, 4 tweede, 3 derde, 3 eereprij zen; A. J. Sweerts 1 eerste, 1 tweede; P. Geluk Jr. I tweede, 1 derde; W. Beek X eerste en X eereprijs. Overleden: 23 Dec, J. H. Kools, 71 j., M. v. Lk-emskerk'str. A. F. M., 9 m., d. van H. Sehlhoff, W, Heerenstraat. 24 Dec. J. Boer, 56J., Harmenjansweg. 23 Dec. N. v. d. Steeg- Molenaar, 34 j.( Leliestraat. J. Dirkzwager, 47 j., Kindcrhuissingel. H. Scheffer, 69 j., Groendaalsteeg. Getrouwd: 27 December I. C. M. Suer- hoff en J. M. G. Ravenswaaij. Geboren: 24 December z. van J. J. v. Bruggen- Bakker. d. van S. W. v. Lunenburg-v. Eetjen, d. van J. Neugel-Bout. 25 December d. van H. M. v. b. Goes-Bouma. d. van C. G. B. Kuiper-Evers. d. van S. J. v. Rijswijk- Weeda. d. van J. Dijt-v. d. Meijde. 26 December z. van M. J. J. Bousel-Meeuwsen. d. van A. A. M. v. d. Vossen-Koehorst. z. van I. M. J. Hessels-Jooien. d. van J. P. v. d. Broek-ter Smitten. 27 December d. van E. Waleveld-v, Buuringen. z. van W. M. C. v. de Leer-v. Schuijlenburgh. z. van H. A. Winnubst-Goossêns. z. van J. Böhm-Dam. d', van A. Steman-Vlaar. 28 December z, van A. J. Spits-Lennings. z. vaa S. Ku.k- v. Brussel. z. van J. C. Horsten-Stoef. 29 December z. van G. Born-Baltes. Overleden: 25 December M. de Winter-Snij- ders, 65 j., Oranjeboomstraat. I H., 1 mud d. v. T. P. Meijers, Nassaulaan. J. P., 10 mnd., z. v. P. J. Roest, Gasthuislaan 27 December N. Radder, 55 j., Frans Halsstraat. 28 December A. C. Butot, 84 j., Bakenesser- gracht, W. A. Huisintveld-v, d. Linde, 31 j., M. v. Heemskerkstraat. Derde Bachconcert. (Herplaatsing wegens misstelling.) Om een of andere gelukkige reden speelde de solist van den avond niet het Concertstuk van- Weber, maar Beethovens vierde klavierconcert. Nu werd de verwachting van den pianist den beroemden Arthur Schnabel. meer gespannen. Ik geloof dat dit vierde concert het minst van Beethoven's muziek geschikt is voor dirigenten breedte, dirigenten-charges, dirigeaten-hcroiek; en wel omdat 't stuk de intimiteit van kamer muziek heeft; 't is zacht gerythmeerd zacht gezongen, zacht geïnstrumenteerd, alles is dolce in dit sublieme werk waarin hij werkelijk bevrijd schijnt te zijn van alle ongeluk. De eenige verschijning der levens hardheid (het begin van 'f tweede deel) wordt wonderlijk vervaagd en ten slotte geheel ver- schemerd door de liefelijk melancholische muziek die nu den gelukkigen dichter'bezielt en godde lijk beheerscht. Dan springt de vreugde op- en stijgt voortdurend, schitterend en krachtig Mengelberg ineerde na Schnabel's inzet nogal zwaai. Hij hield zoo het eerste deel in een symphonische gewichtigheid, waaraan de ryth- niek van deze muziek juist geheel ontsnapt is. Het tweede deel moest door <je grove bezetting van het orkest vanzelf wel hard en hevig worden en 't was in 't voordeel van de pianist. Zoo werd de wondere dialoog op 't uiterste gedreven. In dit deel haa Schnabel zijn gelukkigste voordracht. Het-pleit voor hem, hij bewees er mee artist te zijn: Hij voelde de schoone droomerigheid, den zwevenden zang en speelde in 't zuivere accent. Dit alles was beter dan zijn voordracht der an dere deelen. Het bleek inderdaad uitstekend te zijn, dat dit concert gekozen was in de plaats van Weber's concertstück. Mengelberg was met een keurig correcte uit voering van de Obeior,-ouverture begonnen. Ik vermoed d?t Weber zijn stuk juist met een de helft-kleinere bezetting zal gespeeld hebben_ Ik begrijp niet waarom Mengelberg zijn orkest met de jaren grooter, langer, breeder en dikker maakt; want het is waar dat de mooiste, werken waarlijk niet voor de grootste bezettingen ge schreven zijn. Dit zal voor de toekomst even zeer waar zijn als voor 't verleden. Mengelberg's uitvoering van Berlioz' symphonie Fantastique was ongeëvenaard. Hij maakte de duivelachtige expressie verbazend van plastiek en men bleef tot 't eind verrast over zooveel virtuositeit en bovenal over zóó waarachige begeestering! H. F. A.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 2