HET WITTE HUIS. BUITENLAND Een werk, dat voor zich zelf spreekt. FEUILLETON Ehee'"'" TP Z''n r:iu Dinsdag 30 December Tweede Blad In Bloemendaal is de grondslag gelegd van een Roomsch werk, dat geen aanbeve ling. "een reclame behoeft, maar voor zich zelf spreekt, omdat het zoo geheel past in het kader van dezen tiid en bewonderens waardig is van eenvoud'igen en toch zoo Romnsche werk bedoelt de bekeering yan Nederland, de missie onder eigen land- genooten. De bedoeling is een aantal Roomsche 'dames uit den deftigen stand op te leiden tot .Catechisten, die de blijde boodschap hebben te brengen aan de Nederland'sche „heidenkinderen." - Sinds een tweetal weken is de naam van de heerlijk gelegen villa „Kijkduin» oip t iKopje, vanwaar men zoon prachtig mooi vergezicht heeft op de duinen en de zee aan de cene zijde en Haarlem met zijn mooie omgeving aan de andere zijde, veranderd in „Bethanië" en worden er reeds een zestal dames voor liet bovenomschreven, mooie d°De 'ZeerEerwaarde heer pastoor Wiilen- boig van Bloemendaal, wien wij om bijzon derheden betreffende de nieuwe stichting vroegen verwees ons, terecht, naar een uit voerig artikel van den bekenden pater Je zuïet ïac, van Ginneken. in de groote R-R- dagbladen. Uit den aard der zaak is op t oogenhlik Inog weinig toe te voegen aan deze gegevens De stichting is nog nieuw en, al zijn de verwachtingen hoopvol, de tijd zal moeten leeren of en in hoever zij levensvatbaarheid heeft. Wij ontkenen daarom aan het artikel van pater van Ginneken, het volgende, dat een juist denkbeeld van de stichting zal geven Hij schrijft: „In den ouden tijd is in de Kerk het Cateehumenaat blijven bestaan, zoolang er in West-Europa heidcben en voorai aankomende heidenkindei>n te bekeeren waren. Op het oogenblik zijn onze groote steden weer van heidenktnderen vol. Wij. moeten dus in dien ouden nood weer de aloude heilmiddelen gaan toepassen. „Het voorbeeld van kardinaal Lavige- rie die in Midden-Afrika het oude Cate ehumenaat herstelde, en hiermee helden vai jeugdige martelaars kweekte, was ePn spoorslag te meer, om in denzelfden geest, ook voor de heidensche kinderen onzer steden eenzelfde gelegenheid te openen. „Maar bovendien wijzen de stukken uit, dat de vrouw, en wel meer in het bijzon der de vrouw uit den hoogeren stalnt: „een van de groote factoren geweest is bij de propaganda van hét christendom." De diako,nessen zijn in de katholieke Kerk met het Cateehumenaat uitgestorven. Moeten ook zij niet herleven? „Zii waren behulpzaam bij het do open, hij het godsdienstonderwijs, het ziekenbe zoek. Ook zorgden zij voor het overbren gen van kerkelijke verordeningen en handhaafden de orde en kerkelijke tucht. Maar steeds en in alles wareu zij de die naressen van de kerk. en nimmer van het altaar. Haar dienstbetoon werd door de Kerk op hoogen prijs gesteld, in die mate, dat. im de apostolische constituties zelfs sprake is van een soort kerkelijke wijding, en een eigen zegeningsgebed," waarin aan Maria herinnerd wordt: Jezus maag delijke moeder. „Juist in dezen tijd van de emancipatie der vrouw in het politieke en sociale le ven. moeten zoo de beste voorhanden krachten onmiddellijk naar de wijze dei- eerste Christelijke eeuwen worden geor ganiseerd. „Als echte wijingaardeniersters worden onze catechisten uitgezonden Inaar de meest verwilderde hoeken van den wijn gaard des Hemelschen Vaders om er met godsdienstonderricht en'* maatschappelijr ken arbeid alles in Christus te herstellen" Waar naar geen priester zou worden geluisterd waar arme religieuzen weinig anders te beurt zou vallen dan spot en minachting ,waar alleen de mondaine- rijke, maar zachte vrouw nog met eenig ontzag wordt aangestaard, zullen zij in de Weeding van hun stand, die gerust in alle zedigheid kleurig en fleurig mag zijn, met fijne .'beschaving, blije ruimte des geestes en moederlijke teerheid de blije boodschap brengen van Hem, die voor alle eeuwen zeide: Laat de kinderen tot Mii komen. Geen belofte van armoede dus voor onze Catechisten, wijl juist de recomman datje van stand en inkomsten, aan hun werk ter eere Gods niet slechts meer uiterlijken glans verleent, maar bet ook' cm genoemde reden, inwendig versterkt en leven geeft- Om zich echter aan die heldinnent.aak te kunnen wijden en als ware Engelen in 't vleesch hun verreinende taak te ver vullen, moeten zij allen bij hun intreden het vaste plan hebben om in oveizienba- ren tiid niet te huwen, maar zich geheel en al aan Gods goede zaak over te geven Een jaarlijksche gelofte vain kuischheid zal dit voornemen sterken. Maar geen lijdend lichaam zonder mi litaire tucht. Vandaar dat allen, na hun oefen tiid een plechtigen eed v,an trouw en gehoorzaamheid zullen zweren aan de Algemeene Overste, die het heele korps bestuurt- Deze gehoorzaamheid mag echter nooit het persoonlijk initiatief verstikken. Daar om zullen allen steeds de volle vrijheid hebben, om door zelfbedachte voorstellen aan dè Overste, hun eigen plan- en or ganisatietalenten te oefenen." De eigenlijke taak dezer dames zal zijn de bekeering der heidensche kinderen ia Ne derland. Van lieverlede zal in elk onzer groote steden een huis verrijzen, voor dit doel in gericht. Tweemaal per week of vaker wor den er openbare samenkomsten gehouden, toegankelijk voor alle kinderen tusschen 5 en 15 jaar. Op deze samenkomsten wordt gezongen, voorgedragen en verteld: vroom, troostend en gezellig; zoo mogelijk zelfs echt mooi. Op de Zondagmorgenibijeenkomsten lee ren de kinderen God kennen als den Loouer van hfet goed en straffer van het kwaad, wiens stem tot hen spreekt in hun geweten, die zii langzamerhand in het gewetenson de vier uitersten, het doel van het aardsche leven, het Qtize Vader, de tien Gdboden Gods en het akte van berouw; kortom de natuurwet met hare voornaamste plichten. Deze lessen worden voortdurend op pla ten. in liederen, vertellingen toegelicht door de geschiedenissen van Oude Testament, die ook in levende beelden en zangdiensten- zullen worden voorgesteld. Er wordt gebe den kinderlijk en vroom. Zijn er einder de nieuwelingen kinderen van goeden aanleg en buitengewoon braaf karakter, wier huiselijke omgeving echter hun goede opvoeding in gevaar brengt, dan 'tumipn er hiervan met toestemming hunner ouders een klein getal gratis als interne leerlingen worden aangenomen. Deze interne kinderen .moeten als het ware de kern vormen van het nieuwelingen corps. Aan hen worden heele bijzondere zor gen ten koste gelegd. Zij vormen saingn een gezin, waarvan de hoofd-Catechiste de moeder is. In dit interne gezin der nieuwelingen zul len de meisjes den tocia aangeven, en wor den vooral de vrouwelijke deugden beoe fend van zich te schikken en te plooien,, van stil. zedig en netjes te zijn. De losbandig heid zal onder alle vormen worden bestre den en afgeleerd. Van nieuwelingen worden de kinderen ingewijden en ten slotte uitverkorenen. Is de moeder van het gezin der ingewij den over een harer kinderen zóó tevreden, uitverkorenen te doen' overgaan, dan wordt, als d'it verzoek reeds niet vroeger is inge willigd. aan de ouders de vraag gesteld, of het kind katholiek gedoopt mag worden. Wordt deze toestemming geweigerd, dan mag het kind, zoo de ouders hier geen bezwaar tegen hebben,, ingewijde blijven tot bet meerderjarig wordt. Is daarentegen de toestemming verkregen, dan mag de in gewijde tot de uitverkorenen overgaan. Behalve hun eigen samenkomsten, moeten de uitverkorenen alleen nog de openbare kinderbijeenkomsten bezoeken, en daarin de leidster op allerlei wijze behulpzaam zijn, vooral door goed voorbeeld en voordrach ten in zatng en spel. 82.) De legger zag den dokter met een doordrin- fei'dcfhijblik aan' en zbn han(len ineenslaande „Daa.r zal je 't waarachtig hebbenover die medaillon, ik denk er alle dagen over— Dan is u bij de waarzegster geweest," hernam hij wat vriendelijker. „Ja eigenlijk bij den veerschipper, of schoon ik bij hem in huis ook de vrouw heb gesproken, die gij bedoelt. De man droeg het omdat ZlJn hf\e" Wi-de het niet afstaaa omdat het, zooals hl) zeide, mijn eigendom niet was. Die cude tooverheks heeft S uw adres opgegeven en gezegd dat als de recht matige eigenares gevonden werd, zij de be- deeienf"W 6 Voor k™ „Dat is toch eerlijk van dat wijf," SDrak de „Menheer, ging hij voort, „die vrouw het vei"teld wat met me gebeurd is en euren zal, dat 'k 't je niet zeggen kan Ze kan 't kunzie, hoorZe weet er van Het ze u ook de waarheid gezegd „Zij heeft mij hare voorspelling opgedron gen, sprak Eduard ontwijkend och, ik ben alweer vergeten wat zij gezegd heeft— ik hecht aan zulke dingen niet." „Maar menheer, je hecht er niet aan En as ze je nou dingen vertelt die gebeurd bin- of "niet" "m0t 26 26 t0Cb bakoven, of je wil „Dat staat nog altijd in je beleefdheid, sprak de dokter lachend maar," vervolgde hij, daar dit onderwerp hem begon te vervelen aat ons daarvan zwijgenik ben eigenlijk gekomen om narichten in te winnen omtrent fret meisje dat het medaillon heeft f?cdra£?en zoudt ge wel zoo goed willen zijn om mij dui delijk te vertellen op welk een wijze gij in het bezit van dat voorwerp zijt gekomen „Och, ja," sprak de legger, „menheer za heb WC* deidcen ^at ket gestolen „Hoe komt je zoo iets in het hoofd was de uitroep van verwondering welke den dok ter van de lippen vlood, daaraan heb ik nooit gedacht. „Zoo, dan is het goed ja wat wilde u nou weten, hoe ik aan het medaillon ben ge komen, of waar het meisje gebleven is „Met mij dat beiden te zeggen, en, bijzon- HOOG WATER. Ook het buitenland heeft zwaar te lij den van den hoogen waterstand der rivie ren. De stand van den Rijn in Dusseldorf be droeg gisterenmorgen vroeg S'A meteir. In alle aan den Rijn gelegen steden staat een groot gedeelte van de straten onder wa ter. Het laden en lossen moest gestaakt worden. Ook de scheepvaart op don Rijn en zijrivieren is onmogelijk geworden. In het transport van d<e kolen is dientenge volge opnieuw stagnatie gekomen. Zondag rekende men er op, dat liet wa ter den hoogsten stand had bereikt. Doch gisterenmorgen word opnieuw melding ge maakt van langzaam stijgen, ten gevolge van don voortdurenden regenval. Het water in Rijn en zijrivieren heeft thans een hoogte bereikt sedert 1882 niet genoteerd. In Kehl is de Rijn 1.35 meter gevallen; in Kobienz 0.6 meter; de Moezel bij Trier 1.33 meter. Bij Mannheim stijgt de Rijn nog langzaam. In het Zwarte Woud richt het doer het snelle smelten van de sneeuw veroorzaak te hoogwater groote schade aan. De centra le te Lauffenberg kan door het onderloo- pen harer werkplaatsen geen stroom meer leveren, zoodat het heele zuidelijke Schwarzwald zonder licht en kracht is. In de dalen staan de boerderijen metershoog onder water en op verschillende plaatsen zijn de spoordijken weggeslagen. De schipbrug der D^imlerfabrieken bij Vooral op Kerstavond was d'e toestand vreeselijk en moest alles in het. werk ge steld worden om menschen en vee- te red den. In Donaueschingen en Villingen is de toestand hachelijk. Heidelberg staat groo- tendeels onder. Te Schorndorf is een trein op de üjn naar Welzheim ontspoord, door dat de dijk doorweekt was. Een te GaiLs- dorf gebouwde noodbrug is weggeslagen. Uit Parijs wordt gemeld: Nadat in het Oosten reeds groote ge deelten overstroomd zijn, betgeen veel el lende en schade veroorzaakt, zijn tlhans door de aanhoudende regens ook de Seine en Marne zeer gezwollen, waardoor de ko- lenaanvoer nog aanzienlijk belemmerd wordt. j DE UITLEVERINGSEISCH. De „Petit Parisien" verneemt, dat e.r te Londen algeheele overeenstemming tus schen Frankrijk en Engeland is verkregen betreffende de aanvraag tot uitlevering van de schuldigen aan oorlogsmisdaden. Do complete lijst is thans opgesteld, waar op op verzoek van Frankrijk de Duitsche Kroonprins voorkomt, wegens moord, roof eu brandstichting. Nog enkele ondergeschikte punten zul len tijdens de conferentie tusschen Lloyd George en Clemenceau te Parijs, begin Ja nuari worden geregeld. DE VREDE MET TURKIJE: De Turksche groot-vizier heeft Tewfiik pasja, voorzitter van de commissie, belast met de voorbereiding van de verdediging der Turksche belangen vöor de vredescon ferentie, verzocht aan de sub-comimi.ssies te vragen zoo spoedig mogelijk haar ver slagen te willen uitbrSngen, omdat de Turksche delegatie vermoedelijk binnen- der het laatste, zult ge mij zeer verplichten.' „Ja zie je, dat s heel moeielijk 't kan best wezen dat ze dood is." „Zou er misschien nog hoop bestaan dat zij leeft, vroeg Eduard met iets smeekends in zijn oogen dat het den ruwen zeeman trof „Ik geloof, menheer dat het 't beste zai zal zijn u de geheele geschiedenis te vertel len net zooas ie gebeurd is, vindt ie dat ook met goed „Zeker, niets zal me aangenamer zijn,' zeide Eduard. J Kort door de vredesconferentie zal worden opgeroepen. Het wordt bevestigd, dat de hooge com-,Hr' missari&een der geallieerden den groot-*" vizier te verstaan hebben gegeven, dat de vrede met Turkije weldra za] kunnen wor den gesloten. DE HULP AAN OOSTENRIJK. De Weensehe bladen publiceeren een me- dedeeling van luit.-kolonel Ounnregham, volgens welke de inzameling die te 1 /inden wordt gehouden voor het hulpfonds ten bate van Weenen, reeds 45.000 pd. st. heeft opgebracht. Daarbij wijzen de bladen op de belangstelling, die Engeland toont voor het lot van Weenen. De Neue Freie Presse schrijft: „Wij be groeten dit rils éen bewijs van ware vre- desstemming, na het treurspel va.n den oorlog." Zondag fs er in alle kerken van Frank rijk gecollecteerd voor de Oo-stenrijksehe kinderen. De collecte moet heel wat opge bracht hebben. De Oostenrijksche staatskanselier Renner ontving Van den Itaüaanschen minister president Nitti een telegram, waarin deze meedeelde, dat de graanleveranties den 24en December begonnen waren en dat zij met de grootste snelheid zouden worden voortgezet tot het- geheele contingent gele verd is. «DE ENGELSCHE NIJVERHEID. De „Daily Mail" voorspelt aan de Brit- sehe nijverheid en handel een jaar van buitengewonen voorspoed als zij vair die, him geboden gelegenheid partij weten to trekken. Er is een buitengewone vraag naar Engelsche goederen en de handel herleeft. In liet afgeloopen jaar is voor 240 millioen pond nieuw kapitaal in be staande en nieuwe ondernemingen gesto ken een bedrag dat overeenkomt ïTiot bet kapitaal dat in het jaar voor den oorlog belegd werd. Ongelukkig verlamt de staking van dc vormers de machine-nijverheid nog altijd op een tijdstip waarop de natie al nare> krachten moet inspannen om de productie op te voeren. De staking is maanden geleden begon nen 0111 een loonsverhoogihg van 15 shil lings in de week en duurt nog altijd voort. Er zijn 50.000 stakers en vijf maal zo-ovcol werklieden in andere takken van nijver heid die door de staking gedwongen zijn het werk neer te leggen. Het blad legt dan nog eens uit hoe be langrijk het werk van do vormers is. Negen tiende van de onderdeden van machines en turbines, enz., komen van do vormers. Een man ontwerpt bijv. een cy linder. De teekenaar maakt de teekening. De modelmaker maakt den cylinder in hout en het model gaat naar den vor mer onder wiens toezicht het stuk van mo taal gegoten wordt. Het werk van dien vormer is de essentieele verrichting. Zonder hem is het werk van degenen die voor of na hem komen nutteloos 0'. onmogelijk. Het belangrijkste gedeelte van liet werk is het uitdrijven van de lucht ais het; gesmolten metaal wordt uitgegoten Gebeurt dit niet goed, dan is bet gietsel bedorven. Bovendien kan het metaal dan als een fontein opspuiten en ongelukken veroorzaken. HET COMMUNISTISCH COMPLOT IN BOEDAPEST. Minister president Huszar heeft in een vergadering van de Christelijke Nationale Vereeniging verklaard; dat het onderzoek in de aangelegenheid betreffende dc com- munistiecbe overrompelingspoging tot dusver beeft aangetoond, dat niet zoo zeer do arbeiders als wel do inteliectueelen bij de samenzwering betrokken zijn. Er is vastgesteld dat. de draden van liet aanran dingsplan tot Lenin reiken. Het is niet- slechts in liet belang van Hongarije, doch ook in d'at der naburige landen en weste lijke mogendheden om de zaak op te hel deren en de schuldigen te straffen want indien in Hongarije 'net Bolsjewisme we derom herleeft zou het stellig niet aau do grenzen halt houden doeh de rust in geheel Europa verstoren. Volgens de bladen bevindt zich ondier de communisten die wegens het smeden van een complot tegen de regeering en de legeraanvoering in hechtenis genomen zijn ook dd broeder van den voonnaliigeu volkscommissaris Tibor Szamuely, Ladls- laus Szamuely genaamd, die reeds een bekentenis heeft afgelegd Hij heeft zich na den val vaai de raden- heerschappij ondér een valschcn naam iu Boedapest verborgen gehouden. In zijn wo ning werden een groot aantal kostbare voorwerpen gevonden. DE KATHEDRAAL VAN REIMS. De kathedraal van Reims, die van Sep tember 1914 tot November 1918 aan tal rij kö beschietingen h|ceft blootgestaan is den eersten Kerstdag opnieuw in gebruik ge nomen. Het gebouw dat op vele plaatsen IJsbrand sprong van de kajuitskap en noodigde den dokter uit naast hem op het kippenhok plaats te nemen, aan welk ver zoek deze onmiddellijk voldeed. Daarna ver zocht de zeeman een weinig geduld, wijl hij nog niet gereed was om zijn verhaal te be ginnen, haalde uit de bijna grondelooze diepte van zijn rechterbroekzak een reepje negro- head te voorschijn, waarvan hij met be hulp van een klein mesje een stukje afsneed dat hij achter zijn kiezen duwde, terwijl hij den dokter zeer vriendschappelijk het re stant aanbood, dat deze echter beleefd wei gerde. „Een goed kostje, menheer," zeide hij; „dat en 'n bórrel is wat de zeeman toekomt." Vervolgens wierp hij het rechterbeen over zijn linker, cn de palm van zijn hand bij wijze van een zakdoek aan zijn neus brengen(]ej veegde hij het opgevangene aan zijn pik broek af. „Nu ben ik klaar," vervolgde hij, „as je nou maar luisteren wil." „Vriend," sprak Eduard, ik zal geheel ge hoor wezen, dat beloof ik je, je weet niet hoe veel aanspraak je op mijn dankbaarheid hebt, wanneer je me alles tot in de minste bijzon derheid mededeelt. Ik stel in dat meisje het hoogste belang." „O, dan was 't zeker je liefje, hè Heb ik 't niet geraden vroeg IJsbrand. Eduard kon, hoe ernstig ook gesteld, een lach niet onderdrukken, en beantwoordde tot voldoening van den ouden zeerob deze naïeve vraag met een bevestigenden hoofd knik. IJsbrand zag hem met zekere kluchtige meewarigheid aan en zeide 't Is al verduiveld ongelukkig, als je zóó je scliatje verliest De dokter zuchtte en gaf eenige blijken van ongeduld toen de verhaler begon „Wij hadden drie weken in Nieuwediep ge legen, met contrarie-wind, en 't begon den ouwe mooi te veróelen en mij waarachtig ook een beetje, want er is niets lamlendiger voor '11 zeeman, die graag vooruit wil, dan op goeie wind te motten wachten, dat kan je be grijpen. Dc passagiers waren allemaal aan boord op Wee na, die er maar niet konnen. begrijpen waar ze bleven, want ze hadden al passage genomen naar Melbourne, waar heen onze kast bestemd was. Het waren twee vrienden, zooals de kapitein mij zeide, en een daarvan had hij leeren kennen. Ons vaartuig was een bark van driehonderd last en heette De Zeemeeuw. Menheer, 'n scheepje, je hebt er nog nooit zoo een gezien 't was 'n aardig ding Als 'k je dat nou zeg, mot ja niet denken, dat ik meen zooas 't er van bin nen uitzag, waar jelui, landkrabben, altijd het liefst naar kijkt, dat komt er minder opaanneen, 't had 'n mooi beloop,.; 't was vlug gebouwd, en als 't heelemaal 'opgetuigd was en de wimpels waaiden in top en de Hol- landsche driekleur van achteren, dan lag 't daar of 't vliegen mosten 'k heb wel ereis gedocht as 'k eens me leven dood in men graf leg, en ze zouën me reis eventjes aanstooten, en mij toeroepen„IJsbrand, De Zeemeeuw leit zeilklaar," dat ik in eens op zou springen en zeggen Wacht, jongens, ik ga met jelui mee, want ik heb hier lang genoeg gelegen 1" U iWordfc vervolgd.) i 1 dat zii hoopt het kisod bitnmenkort tot de In den laatsten Vastentijd voor hun Doopsel onderhouden zij al de onthoudingsvoorschriften der Katholieke Kerk, mogen zij niet snoepen of rooken, en moeten zij in hun dagelijksche bezig heden ware modelletjes zijn van kinderlijke christendeugd'. Op Paasch-Zaterdag worden zij gedoopt en ontvangen onmiddellijk daarna de Eerste H. Communie. Van Paasch-Zaterdag tot Beloken Pasohen, blijven alle gedoopten zoo internen als externen, in een blijde retraite in het Catechumenaats- huis bijeen. Zij wonen eiken dag de H. Mis bij en gaan daarin dageljjks gezamenlijk ter Heilige Tafel. Als jongelui boven de 15 jaar de samenkom sten bezoeken, of als de nieuwelingen en inge wijden den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, worden zij naar de samenkomsten der oudere verwezen. Voor de samenkomsten der oudere jongens wordt een hoogstaande externe katholieke leek als leider uitgenoodigd. Met de samenkomsten der oudere meisjes belast zich de hoofd-cate- chiste zelf. Voor de moeielijke taak', die hun wacht, wor- ptjsi den de dames opgeleid in net oeienliuis nor cathechisten te Bloemendaal. Qp de eerste plaats zuilen zij in het Oden- huis onderwijs ontvangen in de geschiedenis van het Oude en Nieuwe Testament, de leerstukken van den katholieken godsdienst, en de hoofdlijnen tier Kerkelijke geschiedenis, om zoodoende 't Bisschoppelijke diploma in R. K. godsdienston derricht te behalen. Ten tweede zullen zij zoowel theorethisch als praktisch door bevoegde krachten onderricht worden in allerlei vormen van maatschappelijk kinderwerk: opvoedkunde, spelleiding, clubwerk', muziek' en zang, gymnastiek, houtsnijwerk, ver bandleer,-' waschbehandeling, voedingsleer, tui nieren, kinderlectuur, Fröbel- en Montessori- materiaal; maar verder zullen zij ook, zooveel doenlijk onderlegd worden in algemeene sociale aangelegenheden, als: arbeiders- en midden- standskwestie, beroepskeuze, sociale hygiene, woningvraagstuk, armenzorg, dienstbodenvraag- stuk, arbeidersbudget, enz. De dames-catechisten worden onderscheiden in practische werksters en beschouwende leden. Na hun noviciaat leggen de beschouwende leden eeuwige geloften van armoede, zuiverheid en gehoorzaamheid af, en voegen daarbij een vierde gelofte, dat zij hun levensoffer willen brengen, om te bidden, lijden en werken voor de bekeering van Nederland. Hunne patrones is de H. Lidwina van Schiedam; en geheel hun levensopvatting zal in het tceken staan van de hooge ideale offerliefde, gelijk die door Huys- mans in zijn Vie de Ste Lidvyine is geteekend. Levenslang zullen de beschouwende leden in het Oefenhuis het koorgebed in optima forma verrichten. Daartoe zullen zij een grondig onder richt in het kerklatijn, den Gregoriaanschen zang en de liturgische rubrieken Ontvangen, Zij zijn de opvoedsters der werkende leden, en zullen haaf in alle Christelijke deugden, niaar vooral in boetvaardigheid en versterving altijd ten voorbeeld zijn. Verder verrichten zij al het naai- en handwerk voor de Catechumenaten. Maar ook zullen zij binnen de muren met al hun krachten mede werken aan de bekeering van Nederland vooral van de Nederlandsche jeugd door het schrijven van handboekjes en zoogenaamde zangdiensten of godsdienstige zangspelen van het Cateehumenaat, het samenstellen of vertalen van apologetische en ascetische geschriften en verhalen, het dictaten maken voor de werkende leden, het correspon- deeren en mondeling onderricht geven aan be keerlingen of katholiseerende andersdenkenden, onz. Alle leden moeten levenslang in hun eigen uitgaven overeenkomstig hun stand'kunnen voor zien, en de werkende leden moeten dus behalve hun eigen uitzet en huisraad een inkomen heb ben van ca. 2000 per jaar. Daar zich echter waarschijnlijk nog wel eens bijzonder geschikte candidaten zullen aanbieden, die ter meerdere eere Gods, hoewel een geringer inkomen bezittend', bezwaarlijk zouden kunnen worden afgewezen, zal aan zeer rijke ouders voor hunne dochters een jaarlijksch inkomen van 3000 of hooger worden gevraagd. Voor de beschouwende leden wordt hetzelfde gewenscht, als voor de werkenden regel is; maar daar hunne levensonkosten in Bethanië niet zoo hoog loopen, als die in een groote stad, zal voor hen-gemakkclijker met een kleiner inkomen ge noegen worden genomen. Tijdens hun proeftijd hebben' zij geen van allen de vrije beschikking over hun inkomsten, maar stcll-on zich tevreden -mét <Ie woning en de voe- ding in het Oefenhuis. Na hun proeftijd krijgen de werkende leden de volle vrije beschikking over hun inkomsten terug, met dien verstande evenwel, dat zij aan het Cateehumenaat een zeker pensioen betalen voor de door hen bewoonde vertrekken, de voe ding en het huishouden met gemeenschappelijke keuken. De beschouwende leden zullen echter, na hunne geloften te hebben afgelegd, noch indi vidueel, noch collectief iets meer kunnen bezit ten. Daags voor hunne geloften staan zij hun bezittingen en inkomen per officieel contract aan de stichting af. Over het begin der uitvoering van dit werk schrijft pater van Ginneken dat met medewerking van pastoor L. J. Willenborg te Bloemendaal bij Haarlem een gedétailleerd plan werd ontworpen, dat op den feestdag van Maria Onbevlekt Ont vangen door Zijne Doorluchtige Hoogwaardig heid Monseigneur Augustinus Gallier voorloopig werd goedgekeurd. Zoo vond onze geëerbiedigde Bisschop goed, dat aan deze, door Hem als „een zeer sympathiek werkbegroete onderneming, een begin van uitvoering zou worden gegeven, opdat wat Mgr. noemde „deze heerlijke poging tot bekceriug van Nederland" in de moeilijk heden der praktijk haar groei en levensvatbaar heid toone, en daarna de definitieve kerkelijke sanctie erlange. Twee dagen daarna veranderde de bekende villa Kijkduin bij het Bloemendaalsche kopje ge legen plotseling van naam, nu heet ze „Bethanië. Een jong R. Iv. industrieel uit den Haag gaf reeds een renteloos voorschot van f 8000. Een jong R. IC. Handelsman uit Twente gaf met een renteloos voorschot van f 3000 nog een andere 3000 cadeau. Een pas tot het R. Iv. geloof bekeerde finan cier gaf iooo voor de Oefenhuiskapel en nam de eerste beurs van ƒ6000 (tien j.aar lang ƒ600) Een bekend R.IC. kerkgever uit Helmond gat 1000. Maar ook van werknemerszijde liet men zich niet onbetuigd. Het R. K. Vakbureau te Utrecht geeft voorloopig elk jaar 600. Reflecteerenden en weldoeners kunnen zich wenden tot P. v. Ginneken of pastoor L. J. Willenborg van Bloemendaal. De ZeerEerw. heer pastoor Willenborg heeft de meest hoopvolle verwachtingen van het werk. Er zijn talloos vele meisjes uit den gegoeden stand, die zich zoo gaarne verdienstelijk zouden willen maken, ook en vooral op godsdienstig ter rein. „Geef mij nuttig werk, waaraan ik mij kan wijden" is zoo menigmaal de verzuchting van da mes, die met haar tijd eigenlijk geen raad weten. Ziehier een mooie gelegenheid voor haar zich verdienstelijk te maken. Het werk steunt" op eeuwenoude traditie der H. Kerk. Het is niet iets nieuws, maar een werk van alle eeuwen. Daarom dwalen zij, die mec- nen, dat het hier geldt een soort Roomsch Leger de's heils. Als het dit zou zijn dan is de navol ging niet aan de R.-IC. zijde, maar aan die van het Leger des Heils. De „Nieuwe Rott. Crt.'', het artikel van pater Ginneken resumeerende, sprak als haar mcening uit, dat het werk li. i. veel kans van slagen had in ons vaderland. Het zij zoo en laat ons Gods besten zegen over den nieuwen arbeid afbidden, tcsamen met de beschouwende leden, wier groote taak het zal zijn den Goeden God geweld aan te doen, voor de bek'eering van ons dierbaar Nederland. Comnstatt aan do Neokar ia weggespoeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 5