BERICHTEN Uit den Omtrek Woorden zijn mooi, Daden zijn beter. Toont uw solidariteit met uw hongerende ka meraden door de daad. Waar gaan wij heen ernstig geteisterd is kan ïüet in zijn ge heel worden betreden. In de kapel die in het noordelijk transept is gelegen en het minste is beschadigd!, heeft kardinaal Lueien, aartsbisschop v. Reims, de Nachtmis opgedragen. DE TABAKSBELASTING IN DUITSCHLAND. Met het invoeren van de nieuwe ver hoogde belasting op tabak is tegen 1 Fe bruari niet te rekenen omdat de techni sche toebereidselen dan nog niet gereed kunnen zijn. Het zal, volgens de Duitsche bladen wel 1 April worden. DEENSCH—DU1TSCH INCIDENT. Te Flensburg kwam Vrijdag 'n Deensch 6chip aan met Kerst geschenken voor de bevolking. Aan boord waren meer dan der tig personen, die geen Duitsch pas-visum hadden. De Duitsche autoriteiten maakten deze passagiers er op opmerkzaam, dat zij Flensburg niet mochten betreden zonder visum. De leider der expeditie antwoord de dat dan de geschenken niet konden ge geven worden. Voor het vertrek van het schip had de Duitsche gezant te Kopenhagen het comi té dat de geschenken verdeelen zou mede gedeeld, dat slechts drie of vier leden het visum konden krijgen. De houding der Denen, die zith niet ivo ren wilden aan de Duitsche bepalingen, wordt door de burgerij van Flensburg be- sehouwd als een provocatie en demonstra tie fliet politiek karakter. GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN. In het proses voor den Fransohen krijgsraad te Mainz tegen de zeventien burgers en militairen wegens het smokke len van* levensmiddelen uit het bezette gebied naar Duitsobland is thans uitspraak gedaan. Slechts één beklaagde is vrijge sproken. Acht Duitschers, zes Fransehen, één Amerikaan en een Spanjaard zijn elk tot een straf varieerend tusschen de vijf maanden en vijf jaar hechtenis veroor deeld. Volgens een mededeeling van het rijksministerie voor economische aangele genheden is de stand van de Duitsche ar beidsmarkt in November ongunstiger ge worden. De werkloosheid is gestegen. Er is groote navraag te eonstateeren naar opengevallen betrekkingen, terwijl het aantal van deze vacatures sterk daalt. Voor 100 vacatures waren 173 mannelijke en 329 vrouwelijke sollicitanten, terwijl in October het aantal 150 en 115 bedroeg. Vanaf heden zullen wekelijks drie sneltreinen vertrekken van Berlijn (An- halter Bahnhof) naar Weenen en omge keerd. Op bevel van de Duitsche rijkeregee- ïdng werden alle ammunitie- en kruitfa brieken gesloten en de arbeiders ontsla gen. Het plan der Fransche regeering, be treffende de nieuwe belasting op schouw burgen, cinema's en dansgelegenheden, van tien tot twintig percent, wordt met groot misbaar door de direetteureb en d® pens begroet. Zij verzekeren, dat dit de dood dear soh ouwburgkunst is. De „réveillon", den 31en December, is dit jaar in Parijs verboden. Alle gelegen heden moeten dan als altijd om half 12 worden gesloten. De restaurateurs dringen w op aan tot twee uur te mogen openblij ven, maar het is niet waarschijnlijk dat dit zal worden toegestaan. Sedert een maand is in Toulouse een staking in het schoenbedrijf gaande, waardoor bijkans 15.000 arbeiders zonder werk zajn. Thans hebben de gedelegeerden van alle arbeideTSgilden besloten om voor heden de algemeene staking af te kondigen, in dien de patroons der sdhoenfabrieken de eischen hunner arbeiders niet inwilligen. De Fransche Minister Louoheur gaat deze week naOS Brussel om overleg te ple gen in het FranschBelgisch conflict in zake de steenkool-leveringen van België aan Frankrijk. Deze kolen waren zoo slecht en met zand vermengd, dat Frank rijk na vele waarschuwingen heeft ver klaard, dit niet langer te dulden en den uitvoer heeft verboden van ijzererts, dat In ruil naar .België werd uitgevoerd. UIT ONZE VORIGE OPLAAG; 1 Garnizoensberichten. De milicien-soldaat P. D. van het 10e Regiment Infanterie, wordt op 7 Januari 1920 wegens verbeterd gedrag uit te tuoht- klasse te Edam ontslagen. De 1ste luitenant J. A. Olaessen van bet 17de Regiment Infanterie, wordt met ingang van 1 Januari 1920 overgeplaatst bij het 10de Regiment Infanterie. «Sint Paulus". Belanghebbenden werden er opmerkzaam op gemaakt, dat het bureau van den Bond «Sint Paulus" (R.-K. gemeentewerklieden) niet meer is Drift 10, Utrecht, doch Laan M, Den Haag. Aanbesteding. Voor den dienst der genie werd heden morgen in café Brinkrnann alhier aanbe steed; Bestek no. 20: Het éénjarig onderhoud v. de militaire gebouwen en werken te Haar lem, Overveen en Schoten. (Raming 23.130.Bestek no. 9. Het éénjarig on derhoud van de militaire gebouwen en werken van het noordelijk gedeelte van 't westelijk front der Stelling van Amster dam. Raming 17.800.—; Bestek no. 23. Het éénjarig onderhoud van de militaire Sebouwen en werken van het zuidelijk ge- eelte van het westelijk front der Stel ling van Amsterdam. Raming 19.750. Be stek no. 27. Het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken van het gedeelte van het westelijk front der Stel- hjua van Amsterdam bij U maiden. Raming 4800.Allee onder het beheer der Genie te Haarlem. Als volgt werd ingeschreven: No. 20: N. Coibelenis, Schoten, 25.300.- J. W. F. Lauw Haarlem -2C382.M. Alders idem 34.325.—; L. H. van Essen Halfweg 24.900.L. H. Rengs, Sant poort 24.495.J. N. v. d. Vlerk Haar lem 25.400. No. 9. L. H. Rengs Santpoort 2(050.—; J. Henneman, Heemskerk 19.828.A. Groot, Woud© 19.800.—. No. 23. C. Munnikhuijzen, Uithoorn. 23.000.H. Pennings, Sloten ƒ25.250.—; W. Groot, Spaaxnwoude 23.000.—; J. de Graaf Halfweg 21.965.—; L. H. van Es sen Halfweg 21.500. Ne. 27. L. H. Rengs, Santpoort 5200.—; L. H. van Essen Halfweg 5200. Kinderfeest „Geloof en Wetenschap". Zaterdagmiddag werd vanwege de welbekende vereeniging „Geloof en We tenscbap" een kinderfeest gegeven in het zaaltje van de Sint Jozefs-Gezellenveree- niging aan de Jansstraat. Na een hartelijk welkomst woord je van den voorzitter, den heer Mackielse wer den door het koor van mej. Pielage eenige aardige kerstliedjes gezongen. Professor Antonini die hierna aan de beurt was, wist de kleinen ge ruimen tijd met z'n wonderlijke kunsten heel aardig bezig te houden. De toehoorders werden met eenige ver- snaperingenverraet en teen werden ze vergast op een poppenkastvertóoning, die de kinderen natuurlijk bovenmate ver maakte. De kleinen gingen dan ook geheel vol daan naar huis. Wij hopen dat dit kinderfeest van „G. en W.", nog door vele dito's gevolgd mo ge. worden. Een trouwe hond. De heer L. uit de Anthoniestraat ging gisteren uit en moest zijn bond thuis laten Van leed sprong het beest door de spie gelruit in de etalagekast Een trouwe hond maar voor den eigenaar een beetje kost baar op die manier. Jaarwedden Burgemeesters, secretaris sen en ontvangers. te Heemskerk en te Wijk aan Zee en Duin: 2400—ƒ3000, 2200—ƒ2800, 12001800; te Haarlemmerliede en Spaarnwoude: 32004000, 29003700, 1900— 2700; te Zandvoort: 3600ƒ4500, 3200—ƒ4100, 23003200; Schoten: 4000—5000, 3600—4600, 2700—3700. Bepaald is, dat het besluit wordt geacht in werking te zijn getreden 1 Januari 1919, Provinciate Statenv .1 iezing. In de vacature v. Hinte werd heiden d,oor het Centraal Stembureau gekozen verklaard tot lid id|er Provinciale Staten van Noord.Holland dje heer, R. Steenhuis uit Amsterdam. Voor de Weensche kinderen. De afd.ee ling Haarlem van den Nederl. Schildersgezellenbond heeft besloten, om 8 uur loon af te dragen ten bate van het Weensche kin$. Aan de patroons zal me dewerking hiervoor worden verzocht. Het publiek bij een arrestatie. Aanbesteding. Heden werd onderhands aanbesteed: het ver bouwen van perceel Kl. Houtstraat Ji8 alhier. Inschrijving als volgt: Firma Voornveld en Kluit 4725, A. J, Lubbers 4873, F. Timmer 4950. Pluimvee. EEN NIEUW STUK VAN DEN HEER J. B. SCHUIL. Niet onder het gewone hoofd: „Waar gaan vrij been?" willen wij het nieuwe stuk van den heer J. B. Schuil, „De Zede- 1 ijkheidsd ictator", waarvan Zaterdag avond de eerste opvoering in den Stads schouwburg ging, bespreken, omdat wij niet tot de conclusie kunnen komen, dat men er been moet gaan! Ofschoon 't overigens onze gewoonte is, over niet aanbevelenswaardige stukken te zwijgen, willen wij voor ditmaal een uit zondering maken. Er zal vermoedelijk omtrent een nieuw stuk van een stadgönoot-tooneelschrijver een gerechte nieuwsgierigheid bestaan, terwijl bovendien de titel„Zedelijkheids- dictator" sensationeele gedachten kan wekken, die hierbij ten eenen male mis plaatst zijn. De schrijver is tegen tooneelëensuur, te gen de bevoegdheid aan de burgemeesters bij art. 188 Gemeentewet toegekend, om ter handhaving van openbare orde en ge zag, de opvoering van een bepaald tooneel- stnk te verbieden. Om oeze bevoegdheid te hekelen, schreef bij zijn stuk, dat hij een „spotternij" noemde. In den opzet zat al dadelijk iets verkeerds. Stukken met een strekking, z.g. tendez-stukken kunnen heel goed zijn; maar er is niets gevaarlij ker voor de kunst, dan ér de tendenz o p- z ettelijk onder te schuiven. De ware opvoedende kracht van kunst immer» wordt geboren, doordat de propaganda er van zelf uitslaat. De „spotternij" van den heer Schuil zou nu een polemiek over art. 188 geworden zijn. Maar daarvoor is bij te verstandig: de menschen hebben het land aan polemiek en zeker op de planken. Als geroutineerd tooneelman, maakte hij daarom een aar dig speelstuk vol öneohulddge grappen en geestigheden. Het eerste bedrijf speelt in do directiekamer van een tooneelgezel schap. Wij krijgen daar een kijkje achter de schermen, hoe de kasstukken worden gemaakt, op de jalousie van tooneelhel- den en -heldinnen, op de per® en de pri meurs der dagbladen enz. Waar het stuk dan ook geslaagd is, heeft het niets met den eigenlijken opzet te maken; 't zijn geestige bijkomstigheden. Want de satyre zélf is zeer zwak. In het 2de bedrijf wordt een burgemeester vertoond, die vroeger een ai te vroolijk le ven heeft geleid en onder meer ook een meisje bedrogen heeft. Dit meisje ging buiten zijn weten naar het tooneel, schreef 10 jaar later een stuk, getiteld: „Politieke haar bedrieger, die wnatweis burgemees ter van Dordtwijk en Kamerlid geworden is, de opvoering. Om het toch maar heel erg te maken, beeft de burgemeester het «tuk niet eens gelezen, maar is afgegaan op het advies van zijn secretaris, die hem vertelde, dat met de hoofdpersoon van ..Politieke Weer hanen" de (reehtsche) Minister van Bin- nenlandsche Zaken was bedoeld. Het Ka merlid-Burgemeester verbood daarom het stuk; het mocht hém eeus in zijin politie ke carrière schaden! Om den censueerenden burgemeester maar goed in het zonnetje te zetten, ko men bovendien nog een paar hooggehoede figuren bij hem, het bestuur van „Plicht en Deugd" (lees Voor Eer en Deugd) voor stellend, een paar onsympathieken zemel- knoopen, die den burgemeester voor zijn wijs besluit eerbiediglijk komen bedanken de „hope" uitspreken dat „de Heere" enz. Met zulke „argumenten" is artikel 188 bestreden; nu bet zal er niet dood van gaan!!! De toeneelcensuur heeft harder proeven doorstaan. Jammer, dat een zoo talentvol tooneel- sohrijver voor zijn gaven geen beter on derwerp heeft gekozen. Ned. R.-K. Grafische Bond. Zaterdagmiddag vier uur hield de afd. Haarlem van bovengenoemden Bond in de sociëteit Sint Bavo een buitengewone leden vergadering in hoofdzaak ter bespreking Van en stemming over het nieuwe arbeidscontract Daar geen wijzigingen meer konden wor den aangebracht, beperkten de besprekingen zich in hoofdzaak tot dé verschillende arti kelen waarvan nadere nadere toelichting wenscheliik was. Het belangrijkste punt van bespreking was: Haarlem in een hoogere loonklasse. In gevolge opdracht der vorige vergadierbag, was door het bestuur, inzonderheid door den voorzitter, oP de vergadering te Utrecht het mogelijke gedaan om dit alsnog m het con tract veranderd te krijgen, echter zonder re sultaat. omdat geen wijzigingen meer mo gelijk waren. Daar echter de mogelijkheid van klasse- verhooging in het contract is toegelaten, werd het bestuur gemachtigd onmiddellijk na het in werking treden der nieuwe over eenkomst met alle hun ten dienste staande middelen, klasse-verhooging te verkrijgen. Ten slotte werd het contract met bijna algemeene stemmen aangenomen: alsook de volgende motie: „De Ned. R.-K. Grafische Bond. aid. Haarlem, in vergadering bijeen op Zaterdag 27 December 1919, ita de sociëteit Sint Ba vo. ter behandeling van het concept der col lectieve Arbeids-Overeenkomst in de Grafi sche bedrijven, ingaande 1 Januari 1920; overwegende dat Haarlem geplaatst is in de III gemeente klasse: gezien het verslag uit de commissie, in gesteld door den Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraph ie, welke rapport uitbracht van dm levensstandaard der ver schillende gemeenten, w.o. Amsterdam. Den Haag. Rotterdam en Haarlem, waaruit blijkt 'dat Haarlem eene eerste plaats inneemt, in 1 levenskosten boven Den Haag en Rotter dam staat: gezien de plaatselijke directe belastingen van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Haarlem, waaruit blijkt dat Haarlem als hoogstaangeslagene staat aangeschreven; gezien dat Haarlem door de Regeeriag is geplaatst in de eerste gemeente klasse, wat aangaat de Post en Telegrafie. Rijks ambtenaren en beambten enz.; gezien dat de ambtenaren en werklieden in dienst der gemeente Haarlem de hoog ste loolnen genieten in vergelijking bij andere groote gemeenten; overwegende dat alle plaatsen welke met Haarlem in de derde gemeente klasse zijn geplaatst ongeveer de helft van het zielen aantal bereiken van dat in Haarlem besluiten de collectieve overeenkomst aan te hemen, doch blijven op grond van boven staande motieven protesteeren tegen de in deeling der gemeenteklassen. Na bespreking van de aanstelling vatn eenige districtspropagandisten en mondeling op eenige huishoudelijke zaken, sloot de voorzitter {e ongeveer kwart voor zevenen de vergadering met gebed. Ontvangdagen Mevr. Roëll. Men verzoekt ons mede te deelen, d|at Mevr. Roëll-baronesse de Vos van Steen- wijjk, te beginnen met 7 Januari e.k. we derom elke Woensdagmiddag zal ontvan gen. Een jubilPnm. Vrijdag 26 December is op feestelijke wijze herdacht bjet 25-jarigen ajnbtsjubi leum van d,en heer P. v. 't Hof, als ar- men-coilectant aan de kerk van den H Antonius, aan de Nieuwe Groenmarkt. Echt katholiek, werd deze dpg aange vangen met een H. Mis in de parochie kerk, waaronder alle heeren collectanten tot de H. Tafel naderden. Des middags werd de lieer van "t Hof in de 3.maandelijksche vergadering van het college van collectanten gecomplimen teerd door den ZcerEerw. Heer Pastoor Reynenberg, die daarbij eenige welgeko zen woorden omtrent den i rbeid van den collectant sprak. Des avonds had in het gebouw St. Bavo de feestelijke huldiging plaats. Na van zijn honing te zijn afgehaald, werd dp jubilaris in bet gebouw St. Bavo door den president, dpn heer F. .W. Tegeler, verwelkomd, Deze laatste sprak na zij ner gelukwensch, vele hartelijke woorden tot den heer van 't Hof, en bood hem een fauteuil aan. Met een kort wcond dankte de heer van 't Hof. Het verdere gedeelte van den avond, was daarna ge wijd aan muziek*en humor. O.a had een soortement wedstrijd plaats, ten bate van de Missie. Na een heel prettig verloop was het resultaat ruim f 5. Om 12 uur was deze mooié bijeenkomst geëindigd. Derde Bachconcert. Herplaatsing wegens misstelling.) Om een of andere gelukkige reden speelde de Weinachtsoratorium. Men schrijft ons: Op Dinsdag, 30 December as., hoogt de Christel. Oratortum-vereeiuging te «aar- lem het Weichnaohtsoratonum van J. b. Bach uit te voeren in de sociëteit „Vereeni ging." De C O. V. heeft zich in de weinige jaren van haar bestaan, een eervolle plaats veroverd onder de vele Haarlemsche muziek- vereenigingen. Hare uitvoeringen werden door publiek en pers ten zeerste gewaardeerd- Ook die van het vorige seizoen het „Re quiem" van Syarubaté en de „Menios" van Handel maakte op wie ze hooren een die pen indruk en genoten de eer van een uiterst vleiende critiek- De naam van haren directeur. Johan Schoonderbeek. is dan ook een waarborg voor den ernst van haar streven en voor de degelijkheid van hare prestaties. Onder diens kundige en bezielende leiding hebben hare koren zich tot een klankrijk en zeer muzikaal geheel ontwikkelt. Het zal door onze lezers ongetwijfeld op prijs gesteld worden dat hun de gelegenheid geboden wordt met het grootsche werk van Bach, dat zulk een zeldzaam muzikaal ge not verschaft, voor het eerst of bij vernieu wing kennis te maken. Ongesteldheid maakt het den heer Schoon derbeek onmogelijk de leiding van het door hem ingestudeerd werk op zich fe nemen. Het is het bestuur der C. O. V. echter gelukt zich de medewerking te verzekeren van den bekenden en bekwamen dirigent Jos Vranken uit Rotterdam. Deze heeft, als leider van de afd. Toonkunst van Vlaardingen, dezer da gen hetzelfde werk aldaar ten gehoore ge bracht. Als solisten zijn uitgenoodigd de dames Marie Haitsma Muiier en Hermine Scholten, dc heeren Georg Wattes (Berlijn) en Maz Kloos. De orgelpartij is opgedragen aan mej. Truus Lasschuit, terwijl de vleugel bespeeld zal worden door den heer A. van der Horst. Verder begeleidt het Haarlemsch orkest, ver sterkt met blaasinstrumenten van het Con certgebouw (solo-trompet, de heer D. Speets). Ook de o-enerale repetitie, op Maandag a.s. is voor het publiek toegankelijk. BURGERLIJKE Sri.AND Geboren: 23 Dec. z. v. W. M. v. Herwaar- de-Verzijlberg. 24 Dec. d. van L. S. Spaan- Mctenkamp. 25 Dec. z. van C. Snoeks.Ber- tholee. d. van W. A. v. Dodeweerd-Radecker. 26 December d. van A. Hendriks-Kruup. gracht. W. A: Huisintve!d-v. d. Linde," 31 M. v. Heemskerkstraat. HEEMSTEDE. Dammen. - Vrijdag, Tweeden Kerstdag, werd voor de leden en donateurs van de Damclub „St. Bavo" een groepenwedstrijd gehouden, waarvoor twintig deelnemers hadden ingeschreven. De uitslag was, dat de heer W. J. v. Looy den prijs won in de eerste klas; de heer Timmermans in de tweede klasse, de heer J. Veen in de derde klas A; de heer Janson in de derde klasse 15 en H. Timmermans in de vierde klasse. Tot sluiting van dezen wedstrijd t^erd door den heer W. J. V. Looy Zondagmid dag een simultaan seance gegeven, waar dertien personen aan deelnamen. De heer v. Looy won er negen en speelde er een i-emise. Hij verloor 3 partijen, n.l. van de heeren: P. Veen, J. Timmermans en H. Timmermans. Het was voor de damclug „St. Bavo" een goede propaganda. SCHOTEN. Brandje. Donderdag, le Kerstdag, ontstond te ruim 6 uur bij den groentenhandelaar, G. J. Smit, Kloos terstraat 21, een begin van brand, doordat de Kerstboom te kort bij de gordijnen ge plaatst was. De brand was spoedig ge- bluscht en bleef beperkt tot de gordijnen. DUITSCHE VERTEGENWOORDIGING BIJ DEN H. STOEL. BERLIJN. Naar verluidt, is Dr. von j Ier gen, die als eerste vertegenwoordiger door het Duitsche Rijk bij den H. Stoel zal optreden, naar Ro-me vertrokken. Tege lijkertijd wordt de aankomst van tien Beierschen gezant bij" het Vaticaan, Dr. von Ritter verwacht, daar de Beiensclie vertegenwoordiging hij den H. Stoel ge handhaafd zal blijven. [WARMOND Woensdag jl. is in den voorn van een Kerstgeschenk aan -T. Handgraaf, een gebrekkig werkmam die zich tengevolge van ziekte niet anders dan op krukken kon voortbewegen een wagentje ter waarde van f 400, door ver schillende ingezetenen op initiatief van. den heer v. Delft en A. Oudshooru Dij-* eengebracht geschoonken, wat natuurlijk! onder dankbetuiging werd aanvaarJ. WARMOND .Vrouwen en de E.K. Kies- vereeniging. Het bestuur van de R.K, Kiesvereenigiug, zal de vrouwenbeweging aanvatten en in de Januarimaand begtu- nen met een Vrouwenvergadering, waarin een Bpreker zal optreden om de politiek in te leiden. SPAARNDAM Burgerlijke Stand Ge- boren: d. van M. E. Erdstck Barske-— z. van M. KokValster. Getrouwd: J. de Vries en M. Valient- g<Sr^ R- Donkelaar en B. Wagenaar W. Privest en J. I Schild Ondertrouwd; C. Klomp, en L- Conté- lissen. K Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben een nieuwe regeling van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers ontworpen, die thans bij Koninklijk besluit is goedgekeurd. Volgens deze regeling beloopen de jaarwedden: te Haarlemvan burgemeester van 9000— 10.000; van secretaris van 70008000 en van ontvanger van 5500ƒ6500; te Haarlemmerliede onderscheidenlijk ƒ5000 6000, 4300—5300, 3200—4200 te Velsen onderscheidenlijk 55006500, 4SOO—5500, 3600—f 4600; te Bennnebroek en Spaarndam, onderschei denlijk 16002000, 15001900, 700 1100; te Beverwijk, BloemendaaV, Heemstede en Zaterdagavond, bij het uitgaan van de Cinema vei stoorde een tweetal onder den invloed van sterken drank verkeerende personen de openbare orde in de Groote Houtstraat. Door twee agen ten van politie werden de heeren tot kalmte aan gemaand, waarop een hunner de agenten een duw gaf. Natuurlijk werd de kerel vastgepakt, en daar kon men de medewerking van het pu bliek bij de arrestatie van een dronken schreeu wer en rustverstoorder bewonderen! Het begon hinderlijk op te dringen en zelt6 dreigde iemand, een zekere W. T. met een mes, Dit brutale heerschap kreeg met de blanke sa bel een ferme tik op het hoofd. Door het hevig verzet echter moesten de agenten de arrestanten loslaten. Op het Verwulft moesten de agenten, die in middels versterking hadden gekregen, nogmaals van de sabel gebruik maken, om het publiek uiteen te doen gaan. Bewonderenswaardig, zulk een optreden van de zijde van het publiek! Om van te walgen! De messenheld werd later beschonken aan het bureau gebracht en in arrest geseeld. In het gebouw Harmonie heeft op de Kerst dagen een druk bezoohte tentoonstelling plaats gehad van de Haarlemsche Konijnenfokkers- vereeniging „N. E, S. T." In het geheel waren 182 nummers ingezon den. De jurie bestond uit de heeren N. Dekker, van Zaandam en G. H. Stouten te Haarlem^ De prijzen werden als volgt toegekend: J. A. Bruigam 4 tweede, 2 derde, x eereprijs; J. Quax 1 eerste, 2 tweede, I derde, 1 eereprijs; D. van Bragt 9 eerste, I tweede, 10 eereprijzen» J. Donkelman 1 eerste, 2 tweede, 1 derde prijs J. v. d. Eem 5 eerste, 2 tweede, 2 derde, 3 eere prijzen; J. H. van Wijk, 1 eerste, 1 tweede, I eereprijs; A. P. v. d. Linden, 1 tweede, I derde, I eereprijs; P. Haan, 1 eerste; J. v. Daalen 2 tweede; P. J. Vester 2 eerste en 2 eerepr.; P. Haan 1 tweede, 3 derde; G. Ravensberg 1 eer ste, i eerepr., P. Wielart 4 derde, 1 eereprijs; A. v. Iperen, I eerste, 3 derde, 1 eereprijs; H. Beenders, 5 tweede, x derde; A. J. Timmers I 'eerste, 2 tweede, 2 derde, 1 eereprijs; G. H Houten, 4 eerste, 3 tweede, 3 eereprijzen; P. J, Scbeelings 7 eerste, 4 tweede, 1 derde, 5 eere prijzen; P'. J. W. Ides 2 eerste, 1 tweede, 4 derde, 1 eereprijs; H. Niege 4 eerste, 3 tweede, 3 derde, 6 eereprijzen; de Nunnink' 3 eerste, 1 tweede, 1 derde, 3 eerepr.; C. v, Horick eerste, 2 tweede, 2 derde, 2 eereprijzen; J. J. v, Staveren 4 eerste, 4 tweede, '3 derde, 3 eereprij zen; A. J. Sweerts 1 eerste, 1 tweede; P. Geluk Jr. 1 tweede, 1 derde; W. Beek x eerste en 1 eereprijs. We«rhanen" en van ;dait stuk verbiedt solist van <len avond niet bet Concertstuk van Weber, maar Beethóvens vierde klavierconcert. Nu werd de verwachting van den pianist den beroemden Arthur Schnabel meer gespannen. Ik geloof dat dit vierde concert het minst van Beethoven's muziek geschikt is voor dirigenten- breedte, dirigenten-charges, dirigenten-heroiek; en wel omdat 't stuk de intimiteit van kamer muziek heeft; 't is zacht gerythmeerd zacht gezongen, zacht geïnstrumenteerd, alles is dolce in dit sublieme werk waarin hij werkelijk bevrijd schijnt te zijn van alle ongeluk. De eenige verschijning der levens hardheid (het begin van 't tweede deel) wordt wonderlijk vervaagd en ten slotte geheel vef- schemerd door de liefelijk melancholische muziek die nu den gelukkigen dichter bezielt en godde lijk beheerscht. Dan springt de vreugde op en stijgt voortdurend, schitterend en krachtig. Mengelberg ineerde na Schnabel's inzet nogal zwaar. Hij hield zoo het eerste deel in een symphonische gewichtigheid, waaraan de ryth- niek van deze muziek juist geheel ontsnapt is. Het tweede deel moest door de grove bezetting van het orkest vanzelf wel hard en hevig worden en 't was in 't voordeel van de pianist. Zoo werd de wondere dialoog op 't uiterste gedreven. In dit deel had Schnabel zijn gelukkigste voordracht. Het pleit voor hem, hij bewees er mee artist te zijn: Hij voelde de schoone droomerigheid, den zwevenden zang en speelde in 't zuivere accent. Dit alles was beter dan zijn voordracht der an dere deelen. Het bleek inderdaad uitstekend te zijn, dat dit concert gekozen was ïn de plaats van Weber's concertstück. Mengelberg was met een keurig correcte uit voering van de Oberon-ouverture begonnen. Ik vermoed dat Weber zijn stuk juist met een de helft-kleinere bezetting zal gespeeld hebben. Ik begrijp niet waarom Mengelberg zijn orkest met de jaren grooter, langer, breeder en dikker maakt; want het is waar dat de mooiste werken waarlijk niet voor de grootste bezettingen ge schreven zijn. Dit zal voor de toekomst even zeer waar zijn als voor 't verleden. Mengelberg's uitvoering van Berlioz' symphonie Fantastique was ongeëvenaard. Hij maakte de duivelachtige expressie verbazend van plastiek en men bleef tot 't eind verrast over zooveel virtuositeit en bovenal over zóó .waarachige begeestering! H. F. A. Overleden: 23 Dec. J. H. Kools, 7r j., M. v. Heemskerkstr. A. P. M., 9 m., d. van H. Sehlhoff, W. Hcerenstraat. 24 Dec. J. Boer, 56 j., Harmenjansweg. 25 Dec. N. v. d. Steeg- Molenaar, 34 j., Leliestraat. J. Dirkzwager, 47 j., Kinderhnissingel. H. Schetter, 69 j., Groendaalsteeg. Getrouwd: 27 D.cember 1. C. M. Sucr- hoff én J. M. G. Ravenswaaij. Geboren: 24 December z. van J. J. v. Bruggen- Bakker. d. van S. W. v. Lunenburg-v. Eeden. d. van J. Neugel-Bout. 25 December d. van H. M. v. d. Coes-Bouma. d. van C. G. B. Kuiper-Evers. d. van S. J. v. Rijswijk- Weeda. d. van J. Dijt-v. d. Meijde. 26 December z. van M. J. J, Bonsel-Meeuvvsen. d. van A. A. M. v. d. Vossen-Koehorst. z. van I. M. J. Hessels-Joolen. d. van J. P. v. d. Broek-ter Smitten. 27 December d. van E. Waleveld-v. Buuringen. z. van W. M. C. v. de Leer-v. Scbuijlenburgb. z. van H. A. Winnubst-Goossens. z. van J. Böhm-Dam. d'. van A. Steman-Vlaar. 28 December z. van A. J. Spits-Lennings. z van S. Ku':k- Brussel. z. van J. C. Horsten-Stoef. 29 December z. van G. Born-Baltes. Overleden: 25 December M. de Winter-Snij ders, 65 j., Oranjeboomstraal. I. H., I mnd., d. v. T. P. Meijers, Nassaulaan. J. P., 10 mnd., z. v. P. J. Roest, Gasthuislaan. 27 December N. Radder, 55 j., Frans Halsstraat. 28 December A. C. Butot, 84 j., IIakervesscf-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 6