J Zoowel aan onzen winkel als aan onze filialen dagelijks versch verkrijgbaar Alles Ie kwaliteit N.ll. Broodfabriek DE ZEEUW, v.h. B. HUS Koudenhorn 24 - Telefoon 1780 RLOEMENDAAL Burgerlijke Stand. Ge« toren: ids. van M. L Verduin—Haagen ft. van A1. G-. van Eixel—Dingerdi3 z van A. R EichhornKool. Ondertrouwd: LW, Kruup en C. Hoogen- Btein. J. E A van G-ulick jen E V ogt A. D. C. van fter LVelde en S Swen Getrouwd: J. K. Verstelt en V. Mul- 'Ger. S. Hendriks en W. J Gravestcijn Overleden: N. J. Zwager 80 j. 'J A. 'Wilhelm 53 j., wonende te Bussüm. IA. C. Heineken 80 j. 'A Hoek 64 j. E. M C Goosen 69 j HEEMSTEDE ,B. en W. zijn. voornemens den Baad voor te stelienn het tarief voor een abonnement op de gedrukte stukken en notulen van den Raad over een kakn- derjaar ,met inbegrip van begrootingen, verslag enz. te verhocogen v,ajn. f 3 pip f 5; SPAARNDAM Agenda voor de Raads vergadering van hedenavond1; 1. Notulen 2. Voorstel verleenen ontslag aan Mej. M. de Zwart, onderwijzeres; 3. Behande ling begrooting 1920. VELSEN. Kennemer kegelbond. De uit slag van de door d;en Kennemer, kegel bond gehouden consumptie- en vrije baan- wediStrijden, op d,e banen van den heer Klauwers te Santpoort, is als volgt: Consumptie-wedstrijd. 1ste prijs D. J. Heijkoop, Velsen, 69 p. 2e prijs J. Ea- bois, Velsen 69 p. 3e prijs, Liclitendaal 68 p. 4e prijs H. Jt Klauwers, Sant poert, 68 p. 5e prijs, J. W. Klauwers, id 68 p. be prijs, G. A. Tijsser, id ,67 p; 7e prijs H. G. Vriend, lJmuiden, 66 p. 8e prijs, D. Walter, Blooemendaal 65 p. 9e prijs, C. Hin, IJmuiden 64 p. 10e prijs J. Koevoets, 62 p. Negenprijs A. W. C v d Eem, Bioe mendaal; Achtenprijs van Berkum; zeven- prijs, .Th. Klauwers, Santpoert; zessenprije F. R. C. Rijkens, Beverwijk; vijvenprijs, Nuyens, id.; vieren-prijs, F. Coppens id drieën-prijs G. Houtgraaf. Damesprijs, mej. O. Diepeveen, 49 p. Vrije booouwedstrijd, Seno res. 1ste prijs A. W- C. v d Eem, Bioemendaal, 2o prys J. B. Klauwers, Santpo.ort, 43 p. 3e prijs J. Klauwers, id. 42 p 4e prijs, Dr H Heslinga, .Velsen, 42 p. 5e prijs H. J Klauwers, Santpoort 42 p. 2 Dagprijzen, A. W. C v d Eem Vrije baan. Juniores: 1ste prijs H. v. d. Schoot, Santpoort, 44 2e prijs G. Hin IJmuiden, 43; 3e prijs H„ G. Vriend, jjdw 41_40; 4e prijs Liclitendaal, 41—39: öe prijs van Berkum, 41. Dagprijzen H. v. d. Schoot en H. G Vriend HAARLEMMERMEER. Woensdag 24 December 1919 heeft de Raad van deze ge meente vergaderd vain 'smorgens 10 tot des avonds 7 uur en allerlei belangrij e beslui ten genomen- De notulen van de vergadering van 17 November 1919 werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaain van de nieuwe ealarisregeling van den burgemeester, secre taris en ontvanger, wier jaarwedde nu be dragen f 6000.f 5300.en 4200. Een verzoek van de Kerkvoogdij der Ne- derlandsch Hervormde Kerk te Nieuw-Vea- neip om aldaar een Hervormde Christelijke school te mogen stichten werd in handen van Burgemeester ei. Wethouders gesteld' ter afdoening Bericht was ingekomen van de Koninklijke goedkeuring op de wijziging van de veror dening op den hoofdei ijken omslag, zoodat voortaan zal worden afgetrokken voor le vensonderhoud 600— plus 100.voor ieder kind beneden den leeftijd van 14 jaar. Een verzoek van de Coöperatieve bouwver- oeniging „Volkshuisvesting" te Zwanenburg om steuln voor den bouw van arbeiderswo ningen aan de Friedalaan aldaar, werd in handen van B. en W. gesteld om behandeld te worden in de volgende vergadering, wan neer zal worden beslist :omtrent de richting waarin het gemeentebestuur de verbetering van de volkshuisvesting zal wenschen te leiden. t Naar aanleiding van een adres van de af- deeling Aalsmeer en omstr. van de Neder landsdie vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken om op den komen de Nieuwjaarsdag den verkoop van alcohol houdende draimken te verbieden, deelden B. en W mede dat zij daartoe een verzoek tot alle vergunninghouders zouden richten, met mededeeling tevens, dat tot algeheele slui ting van de tapperijclh zou moeten worden overgegaan, wanneer aain dit verzoek niet mocht worden voldaad. Het verzoek van den Landstorm waarbij gevraagd werd een prijs, hetzij in geld hetzij in natura voor den groeten inatio- nalen schietwedstrijd, welke weldra zal worden uitgeschreven, lekte nogal eenige be spreking uit. B. en W- stelden voor drie gouden medail les beschikbaar te stelten, tot een bedrag van hoogstens f 75.—. waarvaln 2 voor de te houden wedstrijden in eigen "gemeente en 1 voor den wedstrijd te 's-Gravenhage. Dit voorstel werd bestreden door 2 soci aal-democraten en tenslotte aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Op een verzoek van het bestuur van de vereeniging ^Volksbelang" te Zwainenburg om van gemeentewege een duurtetoeslag te verleenen op den aankoop van brandstoffen, hadden burgemeester en wethouders een uitvoerig praeadvies samen gesteld, hetwelk leidde lot de conclusie, om daartoe voorals nog niet te besluiten. Ook dit voorstel werd aangenomen met 12 tegen 4 stemmen. Daarna kwam aan de orde een voorstel betreffende de drinkwatervoorziening. De voorzitter gaf door voorlezing vain een zeer uitgebreid praeadvies een uitvoerig overzicht van hetgeen door het gemeente bestuur sedert 1910 is gedaan om tot een betere watervoorziening voor deze gemeente te komen. Daaruit bleek van tallooze confe renties en correspondenties; hoe eerst ge poogd was om met enkele omliggende ge meenten tot een gezamenlijke drinkwater voorziening te komen; hoe daarna enkele ja ren gewerkt is aan een uitvoering van het zoogenaamde Vechtwaterplan, terwijl daar na medewerking was verleend tot het ont werpen en zoo mogelijk ten uitvoer leggen van het groote Lekwaterplan. Ook ten op zichte van het dorp Zwanenburg zijn be langrijke onderhandélihgen gevoerd met Halfweg en Amsterdam; welke evenwel tot heden ook nog niet tot eenig resultaat heb ben geleid. Een bijzonder woord van danfc werd daarbij gebracht voor den directeur valn het rijksbureau voor drinkwaterleiding, die zich in deze zaak buitengewoon veel moeite getroost heeft. Burgemeester en wethouders meenden, dat er nu aanleiding was om op deze kwestie terug te komen omdat die provincie Noord- Holland een provinciaal waterbedrijf heeft gesticht en de mogelijkheid alzoo niet is uit gesloten. dat het zuidelijk deel van deze pro vincie het eerst zou kunnen worden gehol pen door het maken van een waterleiding buis vain Heemstede over Hoofddorp, Aals meer en Uithoorn naar Ouderkerk a. d. Ara- Stel. Met algemeene stemmen werd besloten Burgemeester en wethouders te machtigen om aan Gedeputeerde Staten te verzoeken aan een betere watervoorziening van het zui delijk deel van deze provincie allereerst de noodige aandacht te schenken en in ieder geval het dorp Hoofddorp in de gelegen heid te stelten water te betrekken uit de winplaats der gemeente 'Amsterdam op Ltijduin onder Heemstede en hen mede te deelen welke maatregelen door het gemeente bestuur zouden kulnnen worden genomen om het gewenschte resultaat te verkrijgen, ver klarende de gemeente Haarlemmermeer zich bereid volledige medewerking te zullen verleenen. De huurwaarde van de woningen vain de hoofden van de openbare lagere schoten werd vastgesteld op dezelfde bedragen welke in een vorige verordening waren opgeno men. Op een adres valn het bestuur der school voor gereformeerd onderwijs te Nieuw-Ven- nep, houdende het verzoek om aan de Kroon te vragen vaststelling van een vergoeding voor de lessen, door 't hoofd der school bui ten de gewone schooluren gegeven, weird besloten aan dit verzoek niet te voldoen als zijnde niet op de wet gegrond. Burgemeester en wethouders hadden een voorstel aanhangig gemaakt om de onlangs aangekochte boerderij te Nieuw-Venlnep ge reed te maken voor klein grondbedrijf en daarvoor een kostenberekening overgelegd van ruim f 21000; op verzoek van enkele leden werd de beslissing aangaande deze zaak aangehouden tot de volgende vergade ring. Een breede discussie ontstond bij de be handeling van het voorstel valn burgemees ter en wethouders, hetwelk strekte om een regeling te maken, dat de vele kinderen, die vanwege de groote afstanden tusschen hun ouderlijke wohing en de school 's middags op de openbare en bijzondere scholen tus schen den morgen- en middagsohooltijd moe ten overblijven om hun boterham te nuttigen, bij het gebruik van hun boterham zullen krijgen een beker melk. Voorgesteld wordt dit te doen bij wijze van subsidie aan cotiunissiën valn ingezete nen, die zich tot dit doel voor elke school mochten vormen; deze subsidie zal zn 50 pet. van de kosten van aanschaffing van de benodigde materialen en een wisselend be- benoodigde materialen en een evenredigheid van het aantal kinderen, dat gedurende een aantal dagen van de hulp van de commissie heeft geprofiteerd, echter met dien verstande, dat dit bedrag in het geheel nooit meer zal bedragen dan noodig is om het tekort van de exploitatie te dekken en in ieder geval ook niet meer daJn hetgeen door belangheb benden ten bate van de kas der commissie is bijeengebracht. Van anti-revolutionaire zijde werd dit voorstel ernstig bestreden als te liggen op 't terrein van de sohooJvoedihigdoor de meer derheid van burgemeester en wethouders en enkele raadsleden weid het warm verdedigd met 't oog op de bijzondere karakteristieke omstandigheden van dit groote polderland, enkel en alleen uit een oogpunt van de be vordering "van de gezondheid van de school jeugd. Met 9 tegen 7 stemmen werd in beginsel besloten zulk een regeling te maken; en met 10 tegen 6 stemmen werd goedgevonden deze subsidie niet alleen in uitzicht te stel len voor de wintermaanden, maar ook voor de zomermaanden. Afwijzend werd beschikt op een verzoek van J. Bremer oru te mogen bouwen aan een landpad te Hoofddorp, hetwelk niet voor tevens besloten om met den eigenaar van dat land een samensprekilng te zien verkrijgen. Met 11 tegen 5 stemmen werd besloten tot algeheele electrificatie van de gemeente Haarlemmermeer. Het plan omvat den bouw van een, hoog spanningsnet en een laagspanningsnet door de -directie van het provinciaal electrisch bedrijf te Bioemendaal. Het laagspannings net zal een lengte hebben van ruim 200 kilo meter; in meer dan 70 transformatorenzui len zal dé hoogspadning in laagspanning worden omgezet; in iedere woning zal gra tis één complete lamp worden aangebracht en in iedere boerderij gratis één stopcointact voor kraoht (tenzij deze woningen meer dan 40 meter van den openbaren weg zijn ge legen. Het gemeentebestuur zal voor den bouw van het hoogspanningsnet aan de provincie nog een subsidie bijdragen van f 89000 de stroom wordt haar door de provincie te gen gewoon tarief geleverd; de bouw van het gemeentelijk distributienet zal door de provincie geschieden oinder goedkeuring van den directeur van het gemeentelijk electrisch bedrijf tegen kostenden prijs plus 10 pet- winst. De totale kosten worden geraamd op f 1.200.000 en de duur van het werk op 3 jaar. Alle raadsleden waren diep overtuigd van de wenschelijkheid op de heele gemeente van electriciteit te voorzien vooral met het oog op den toekomst van den landbouw, maar enkeie durfden met het oog op de hooge prijzen vain materialen en arbeidsloo- nen thans nog niet tot den bouw te besluiten en wilden liever de uitvoering van het plan tot gunstiger tijdstip uitgesteld zien Als een bijzonderheid kan hierbij nog worden opgemerkt, dat het opzetten van dit plan buitengewone studie vereischt heeft om dat een speciaal dorschnet moest worden ontworpen, hetwelk het mogelijk zal maken dat in enkele weken van het jaar alle boerde rijen tegelijk voldoenden stroom zullen heb ben om hun lalndbouwwerkzaamheden elec trisch te kunnen verrichten, gedurende vele weken van het jaar zal dit net dus onge bruikt zijn, terwijl het in enkele weinige weken vol belast zal worden. Zooals gezegd werd het voorstel van bur gemeester en wethouders tm slotte met groo te meerderheid aangenomen, zoodat vrii ze ker zeer spoedig met de uitvoering daarvan zal worden begonlnen. HALFWEG Naar .aanleiding van de mo tie aangenomen in de jongste vergadering van Öen Raad djer gemeente SLoten, om zoo mogelijk het platteland dier gemeente niet te voegen bij Amsterdam, maar bij Haarlemmerliede en Spaarnwoud©, schrijft men madier aan het „Hbld." dfit in het lan delijk deel zich Idjen laatslen tijd een be: weging openbaarde tegen de annexatie bij Amsterdam. Aanvankelijk bestonden daardoor ook plannen bij Ged. Staten en burgemeester Michielsen van Haarlemmerliede heeft er destijds zeer voor geijverd, doch toen be stond er te Sloten niet veel medewerking ook al, daar nog mogelijkheid bestond d|at Sloten een zelfstandige gemeente zou blij ven, üat thans door |d(e veranderde tijds omstandigheden niet mogelijk is. Het gemeentebestuur van Haarlemmer lied© is lang niet ongenegen bet lande lijk deel bij die gemeente gevoegldi te zien, dat dan zou bestaan uit het djorp Sloten Osdorp en de IJpolders en waar de be langen, de bronnen van inkomste de aard der streek enz. zooveel overeenkomst hebben; -te meer nog is die samenvoeging voor die gemeente van. belang, daar bij de grensuitbiteiding van Haarlem een be langrijk deel dier gemeente bij Haarlem wordit geannexeer|l. Halfweg als hoofdplaats met den Raajdi huis etn de woonplaats der hoofdambtena ren, nu liggende aan den Oostelijken rand der gemeente, zou bij samenvoeging aar dig in het centrum liggen der, nieuwe niet onbelangrijke gemeente. Nog worde liierbij opgemerkt, dat |dje te- gehwoordïge burgemeester, van Haarlem merliede c.a. de heer Simons, vctrheen velg jaren werkzaam was ter Secretarie der gemeente SLoten. HILLEGOM Aan ons Station. Het verwondert ons ten zeerste, dat r.og geen ernstige klacht door II i lieg om nu rs en niet.Hillegommers is gestuurd naar de Di rectie der H. IJ. S M inzake niet ver warming der wachtkamers. Het is toch eenvoudig .ongehoorid, dut niet één wacht kamer iaan het geheele stationsgebouw verwarmd wordt. Maar het is niet alleen ongehoord, het is cok onbillijk. De wacht kamers in de steden zijn centraal ver warmd en toch als er bezuinigd moet worden zou het in de stedpn beter kun nen dan buiten. Waarom? |Wijl van uit de steden druk ker verkeer der treinen is, zal het wach ten daar zich tot enkele minuten bepalen Wie er een trein mist, krijgt vrijspoedig een volgende Duurt liet wachten h,em te lang en zouden de wachtkamers niet ver warmd tzijn liet is niet zoo heel slim: immers aan den overkant is een café en kan men onder liet drinken v. n' oen warm kop koffie zich en passant heerlijk warmen. Hier is in alles contrast. Wie de trein mist, moet soms een paar uur of langer wachten in de kou. Van buiten naar het Station ij soms een half uur gaans of langer. Men stapt flink dioor en komt warm aan 't station om in de koude wachtkamer af te koelen of een ziekte op het lijf te halen. Of men komt er dcornat, of besneeuwd aan, de gewone winter verschijnselen. Was er nu een „heilig huisje"' in de onmiddellijke (nabijheid, het zou r.og zoo heel erg niet zijn. Doch toen voor 2 jaar "t Statioonskoffiehuis verkocht is, is er geen gelegenheid, meer daar iets te ge bruiken; "t is een par'i ulkr woonhuis geworden. Te hopen is, dat ce Buec.ie diit onder de oogen ziet. Is er brandstolfennood, dan overal kou lijden, doch niet buiten alleen. De Maatschappij, die de rei. igers, ook 4e buitenmenschen heusch niet voor niets meeneemt, heeft o|i. tot plicht te zorgen, dAt althans één der wachtkamers ver warmd iwordt. 't Is zóó gek, d(at het vo rig jaar wel-en thans niet verwarmd wordit. HILLEGOM iB'.óembollencuEuur. Tot lid •van het Hoofdbestuur is gekozen de hheer R. Ueldhuijzon van Zanten, alhier (huis Tor Laan). LISSE ..Vanwege het' Comité ter onder steuning van Weenen werd eergisteren behalve een groot aantal kleëdingstuk- ken een waggon met 9000 K.G. levens middelen naar het Centraa Comité ver zonden. AANBEVELEND. f- openbaren noch bestemd is en HALFWEG. Bij de te Amsterdam gehouden aanbesteding door de Genie, van militaire ge bouwen en werken bij Amsterdam, ten Zuiden van het Noord-Zeekanaal. Raming 14.575, was laagste inschrijver W. Coruelissen, Half weg 14.752. SCHOTEN. Geboren: z. van H. Wijers en, W. P. Heijmans. d. van H. de Kleijn en M. M. Smink. z. van J. H. Korstjens en J. E. van der Werff. d. van H. Posthumus en F. C. de Moor. d. v. J. Pieters en A. P. Dullaart. d. v. J. Hovenier en A. W. Plantjé. Overleden: J. Veth, echtg. v. T. Selhorst, 68 j. C. M. J. Saunier, echg. v. W. van de Vall, 38 j. I Getrouwd: N. Kooij en M. E. van Welsum. S. Beugman en K. Edelenbosch. Ondertrouwd: G. C. W. Stegwee en E. Ploeg. H. Blokdijk en W. Chr. Wildschut. VOOR DEN OUDEJAARSAVOND Sneeuwballen, Berliner Appelbollen, Appelbeignets Boter- en Gembercakes, Diverse Boter- en Amandelkoekjes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1919 | | pagina 7