JAARLIJKSCHE vanaf Maandag 19 Januari tot en met Zaterdag 24 Januari De magazijnen zijn die dagen geopend van 9 tot 12 uur en van 2 tot 7 j, uur, Geen Zichtzendingen. HAARLEM. Niet Ruilen. 1. J. tlf WIJN Wz„ Gramophone-Maim Wissteog 3 Extra aanbevolen „HERNANDITA" de beste 12 cents sigaar. van diverse Wat is de Iflïrona? N. V. v. d. Sluis9 Vleesch- en Veehandel Abonneert u op de N. Haarl. Ct. OPROEPING. Een geheel nieuw spparaai voor de Gramophone, in plaats van Hoorn en Toon. ■rm. hls deze van uw Machine roestig of beschadigd is, plaats er dan de NIBONA op en U heeft weer een nieuwe Gramophoon. Komt, ziet en overtuigt van dit Instrument Op den iSeharnder weg staat het water reeds tot aan den overweg' en wordt de gemeenschap met karren en bootjes onderhouden. Aan de Heerdearbrug, die ge bouwd is met het oog op den hoogen wa terstand, reikt het water tot aan den brug. De inwoners van Am by, Heer, Scharen en Keer kunnen aileen langs deze brug de stad nog bereiken. Ook op den Heersse- nerweg stroomt het water onder de nood bruggen door en neeft de heele streek in een groote waterplas herschapen. Ook aan de noordzijde der stad, in het Bosecher- veld, worden de mensehen door het water geteisterd. Velen zijn er geheel door in gesloten. Toch is dit alles nog niets, vergeleken met wat de menschen op de dorpen heb ben te verduren. Slechte noode verlaten ze hun woningen. Zooveel mogelijk heb ben ze bun vee in veiligheid gebracht. Ze huizen met varkens en kippen op den zoiücr. Ook in de stad kwamen Woensdag menschen om onderdak vragen die hun hujsjts moesten verlaten. Aan de Belgische grens, bij Kledij La- naye is de stand zóó onrustbarend, dat men hang is voor hetbezwijken van den dijk en men dien aan het versterken is. De heele bevolking is onder den iydruk van de ramp, die men eerst kan, over zien als het water aan het zakken gaat. De geteisterde dorpen zijn niet te berei ken. Voor levensmiddelen wordt zooveel mogelijk gezorgd. Uit Lith, bij die bekende Beersche Maas gelegen, komen schrikbarende berichten af. In die streek werden de boeren van den Maaskant juist te laat opgeroepen om een nieuwe overstrooming te belet ten. De vorige week was bet water bedui dend gevallen en reeds op verschillende plaatsen kwamen de wegen weer droog, maar de hevige regenbuien en stormen deden den vloed opnieuw wassen. Na heal wat gedelibereer der polderbesturen zijn de boeren toen opgeroepen oan d» keer ka de der Beersche Maas op te hoogen. On- verrchterzake moest men naar huls om voor de tweede maal zijn have tegen den griminigen waterwolf te beveiligen. In de overiandsche Maasdorpen, Alero, Maren, Keseel en Lith, was men druk in de weer met het verplaatsen van sfcroo- bargen en hooimijten. De aanstTOomende vloed zon thans een veel grooter© hoogte bereiken dan den eersten keer, toen in- tusschen reeds veel van den wintervoor raad is verloren gegaan. In 't vorig jaar had men in deze dor pen minder last van 't water gehad om dat men den Beerschen overlaat had op gehoogd. Ook dit jaar; had men hierop gehoopt en de akkers vol" winterkoren gezaaid. Allies is verloren en de schade bedraagt duizenden guldens. In Maren en Kessel en op het Wilt onder Alem is die toestand wel op z'n ergst. De huizen die niet «a-u den grooten Maasdijk zijn gelegen, staan allen in het water. De polders zijai volgeloopen, in de schuren en stallen en zelfs in de wonin gen staat biet water een halven Meter hoog. Tooh moeten de menschen daarin verblijven en coo goed en kwaad als het ging, hebben ze in hunne huizen nood- vloaren gelegd, waaronder het water lus tig heenspoelt. Keukens en woonkamers zijn in stallen voor. het vee veranderd. Op de zolders liggen de aardappelen aan de vorst blootgesteld en alles wat men niet spoedig kon bergen is door het water nu weggespoe 1 cLDaarbij kan men slechts met de grootste moeite zijn woning bereiken. Van de eene hofstede roer it men naar de andere. Verschillende boeren beschikken echter dit jaar niet meer over een boot, daar zij die verkocht hebben in de hoop dat de Beersche Maas voortaan elk jaar gedicht zou worden. Moeilijk is het onder cijfers te brengen hoeveel schade hier wordt geleden. In Kessel treft men boeren aan, wier verlies aan winterkoren met meer dan 2000.niet is te dekken, terwijl schade- postjes van 400 en 500 regel zijn. Groot is ook het verlies van meststof fen. De mestvaalten zijn weggespoeld en het door faecaiiën verontreinigde water dringt de huizen binnen. Men kan bergij- pen, wat zulks voor den gezondheidstoe stand zeggen wil. Het verleenen van medische of geestelij ke hulp in de afgelegen woningen gaat met de grootste moeite, gepaard. De ge neesheer woont te Lith en oefent zijn Praktijk uit in negen dorpen, die allen door het water zijn geïsoleerd. De voorziening van steenkolen laat veel te wenschen over en men begrijpt, dat door al die misère de tevredenheid der be volking er Met op vooruitgaat De men schen klagen dan ook geweldig en ais men den toestand hier ziet voelt men dat die klachten grond hebben. De toestand, in de komende dagen, nu men hier het water van de boven-rivier, nog te wachten heeft, ziet er dan ook treu rig uit. Uit Gorcum, Gennep, Tiel, Lobith, Nij megen, de Ooypolder (bij Nijmegen) en Arnhem bereiken ons droeve berichten omtrent de alles verwoestende overstroo ming. Bij Gennep brak de dijk door, waardoor het geheele dorp onderliep. De bewoners vluchtten uit hun woningen of namen hun toevlucht tot den zolder. De ongeveer 1000 HA. groote Oooypol- der is geheel door het water verzwolgen. En nog is het einde van den watersnood niet te voorzien. Telefoon Hiermede bericht de KLEINE HOUTSTRAAT 82 haar geachte Clientele, dat zij de prijzen van het RUND-enYARKENSVLEESCHmet f O.IO per Kilogram heeft verlaagd. DE DIRECTIE. 1835 T elef oen 1835 Allen die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of borgtochten als anders zins onder hunne berusting hebben betrekking hebbende op de nalatenschap van den Heer 7608 NIC0LAAS DAMES, in leven bloemboUenkweekerj gewoond hebbende te Lisse en overleden aldaar 2 Janu ari 1920, worden verzocht daarvan vóór den 25sten Ja nuari a.s. opgave, betaling of afgifte te doen aan het Bu reau van Successiezaken van E. Fakkeldij te Haarlem; Jansweg 57^elef. 2048. en Kinderkleeding Peek Clopppehburg nzrïï 3 IBSSÏ5J-S53W 'x&a&cieaitMMÊÊSm EffiS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10