Levensmiddeienvoorzlening. BINNENLAND, SCHELVISCH eerste BLAD Indrukken van den dag Binnenlandsch Nieuws. De Watersnood. OPKHSSVUNa Kunst en Kennis Brandstoffendistributie. MANDAG 26 JAMtSAR! 1920 43ste JAARGANG No 15182 DE ABGKSSEfêENTSPRliS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,027*; PER WEEK 22V2 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 3,25 Bil VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFBEEL1NG „DRUKKERIJ" No. 1748 AOVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING ,Dit nummer bestaat uit 2 bladenj VERZOEK. het burgemeestersambt, P. W. TWEEHiJIJZE^ wegens a.s. verbouwing van ALLE aanwezige goederen. BETER EN GOEDKOOPER BROOD. JLucht verkeer. TENTOONSTELLING VAN POLLEPELS Teneinde de advertentiën met de ver- eischte zorg te kunen zetten, worden H. H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zaterdagsche Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. De Directeur van het Gemeentelijk Le- vensmiddclerihureau te Haarlem brengt ter kennis, dat verkrijgbaar wordt ge steld: Op Dinsdag 27 J«nua«"i 1920 op vertoon van VIschkaart No. 20001—24000 en op Woensdag 28 Januari 1920 op vertoon van Vischkaart No. 1—4000; telkens van 10 uur v.m. tot 1 uur u.m. per persoon EEN POND SCHELVISCH, a 17 cent per pond ïn de Gem. Vischha-1. Directeur van het Bronds toff en bu- reau voor Haarlem en Omstreken brengt tor kennis van de ingezétenen, dat vanaf heden bij den betrokken, handelaar be schikbaar wordt gesteld: OP BON No. 161 H L. COKES terwijl, zoolanr de voorraad strekt, door de handelaren Nos. 22, 26, 29, 41, 42, 60 en 69 Jnplaata van 1 H.L. cokes ook 50 K.G. bruinkoolbriketten mag worden afgele verd. EXTRA DROGE TURF Buiten rantsoen at te balen terrein Oudeweg. Gebroken harde turf 2-80 per 100 K.G. Kluiten van aanmaak turf 3.5© per 100 K.G. Lang® losse turf (aanmaakturf) 1.85 per 100 stuks. Kolige turf (xti'a zwaar) f 2.— per 100 stuks. Thuisbezorgd per 100 K.G. 75 ets. extra; per 100 stuks 50 ets. extra. Bons bij vooruitbetaling verkrijgbaar aan het Brandstoffenbureau, dagelijks van 9—12 uur. 7875 De Directeur voornoemd, R. C. J. WILLINK. EEN SCHOON PLAN. loen eenige weken geleden de actie ten 3 noodlijdend Oostenrijk in ons land het krachtigst was een denreliike actie laait op of luwt (menschelijker wij ze zeer begrijpelijk), al naar gelang tu die pers daaromtrent de berichten verschij nen toen klonk van meerdere zijden, zij het ietwat sehuehter, de vermaning: „Laten we in onzen ijver voor het vreem de land toch vooral het e i g en land niet vergeten! Ook hier zjjn immers kinderen in over vloed, die behoeftig genoemd moeten wor den! Zij, die zoo spraken of schreven, kregen gettjk het in dergelijke omstandigheden gebruikelijk is den wind van voren; de stemming voor Oostenrijk was in die dagen te heet, dan dat men in 't algemeen die stemming ook maar in 't minst zou hebben willen bekoelen door hl te verstan dige overwegingen; en toch hadden de schuchtere stemmen in zóóver gelijk: dat de steun-beweging ten gunste van Oosten rijk niet mocht verworden tot een mode gril, dat men volkomen eerlijk en vol komen nuchter moest blijven overwegen: op hoeveel hebben onze eigen behoeftigen recht, als er zooveel voor Oostenrijk wordt gedaan, daarbij iu aanmerking genomen, dat de nood in Oostenrijk natuurlijk on vergelijkelijk veel grooter was en is dan in Nederland. Men begrijpe ons goed: wij willen niet in 't minst afdingen op het algemeene streven, het noodlijdende Oostenrijk te helpen integendeel, niets zien wij liever dan dat het vreeselijk arme Oostenrijk den bijstand erlangt, welke het noodig heeft; en wij willen blijven staan in de voorste rijen van hen, die geen moeite en rg te groot achten tot bereiking van dit heerlijke ideaal. t Is echter alléén de kwestie: dat men "iet uit mode-grilligheid of uit aan trek k ingskraeht van het „vreemde" de juiste verhoudingen van behoefte hiér en in Oostenrijk uit het oog verliest en oewel goed bedoelend niet eenigszins onbarmhartig wordt ten opzichte van die armen, die wij altoos om ons heen heb ben. Zóó was de kwestie zuiver gesteld, toen tot voor korten tijd alles in Neder land zijn geragelden gang scheen te gaan en men zich vrijwel ongestoord geven kon aan de steunbeweging voor, Oosten rijk. Zóó is de kwestie ook thans nog zuiver gesteld, nueen groote, een geweldige ramp óver ons land is gekomen, nu op meerdere plaatsen dijken doorgebroken zijn en tallooze medeburgers verjaagd zijn van huis en hof om elders men weet, hoe gebrekkig dit meestal moet gaan in den nood cenig onderdak en eenig le vensonderhoud te bekomen. Zie! Thans is er wijziging gekomen in de verhoudingen tusschen den nood hier en iu Oostenrijk; wij willen niet zeggen, dat er voor Oostenrijk nu minder gevoeld en minder gedaan, moet worden wij hopen, dat men voor Oostenrijk even roy aal zal blijven! doch onafwijsbare eiaoh van het oogenblik is toch, dat er thans meer dan tot op heden gevoeld en ge daan zal worden voor den nood in eigen land. Een waarheid als een koe! welke wij hier echter toch willen uitspreken, omdat het R.-K. Huisvestigings-Comité te 's-H«r- togenbosch met een schoon plan voor den dag is gekomen: Blijkens een communiqué aan de bladen toch heeft het hoofdbestuur van het R.-K. Huis vos tigiuge-eoiuité te 's-Herto- genboseh, 17 Januari j.L aldaar in verga dering bijeen, naar aanleiding van de dien dag plaats gevonden hebbende dijkdoor braak te Ouijk aan de Maas besloten zulks met goedkeuring van Z.Exc. den Mi nister van Binnenlandsche Zaken om, waar noodig, hulp te verleenen aan. d® door den watersnood geteisterde dorpen. Het comité is bereid om kinderen uit die dorpen tijdelijk onder te brengen in ge zinnen, welke zich voor het opnemen van Weensche kinderen hebben opgegeven, doch voor wie deae kinderen nog niet zijn aangekomen. Hjet getuigt voorzeker van een breed standpunt per slot van rekening het eenig-juiste standpunt in onze hedondaag- sehe steunbeweging dat het R.-K. Huis- vestigingscomité zélf het initiatief neemt, om de liefdadigheid, welke in deze dagen zoo gul voor Oostenrijk betoond wordt, in verband te brengen met de liefdadigheid welke thans ook voor Nederland geëiseht wordt en dat het »r ernstig naar streeft, deze liefdadigheid (in goeden zin) „uit te buiten" ten gunste van do watejnsnood-on- gelukkigen onzer dagen. Ons dunkt: thans vindt een ieder prach tige gelegenheid om te toornen, dat hij zich niet door modegrilligheid of iets dór- gelijks aan liefdadigheid wijdt, doch dat hij helpen wil dd&r, waar het de juiste nood-verhoudingen en de „liefde tot zijn land" in aanmerking genomen h~ meest noodig is. Moge het schoone plan van het id.-K. Huisvestings-Comité veel bijval vinden! Een burgemeester moet, eigenlijk het zij met allen eerbied gezegd, voor alle bur gemeesters, van af dien burgervader der Hoofd stad, tot aan den burgemeester der Bourtanger moerassen in Drente - een Manusje van alles wezen. Een burgemeester moet alles kunnen en alles weten. Als hoofd van politie staat htj dag en nacht klaar. Hij moet op de hoogte zijn van alle wetten en voorschriften waarmee het gemeentebestuur te maken heeft. Hij moet de administratie beheerschen, den Raad kunnen leid'en, stuwkracht geven aan al het vele, wat tegenwoordig in 't belang <ler gemeenschap te doen is. Hij moet «huis zijn in de arbeiders beweging en met arbeiders kunnenomgaan, ter wijl tevens, en terecht, van hem verlangd wordt, dat hij zal staan boven de werkgevers en an deren wier geld vooral in een kleinere gemeen te nu eenmaal een groote rol speelt. Maar, zoo hooren we zeggen, dan moet zoo'n man, als hij voor dit alles bekwaam is en ge schikt ook ten flinke bezoldiging genieten en niet behoeven te piekeren over: waar zal ik het geld van daan halen om morgen met mijn gezin mijn burgemeestersbuik rond te eten en waarvan zullen we ons kleeden. Het mocht wat; uit eigen middelen den boel bijspijkeren, dit mag hij. We hebben dit gezien in het geval van bur gemeester Van Heemstra, van Arnhem. De man acht zich niet verantwoord tegen over zijn gezin als hij langer het hoofd der gemeente blijft en dus uit eigen middelen maar moet blijven bijpassen. Daarom heeft hij gezegd: Salut, Adie, ik groet je, en gaat hij heen. Er komen gelukkig steeds meer burgemees ters, die 't niet worden om »t eervolle baan- je, doch die, verlangen met de ernstige bek doeling, zich voor 't gemeentebestuurn uttig te maken. Maar de bezoldiging blijft zuchten onder iden druk der overlevering van 't eerebaantje. En dit heeft tot gevolg, dat velen uiter aard niet de slechtsten noodgedwongen een anderen werkkring zoeken, waarin hun ener gie niet door geldzorgen wordt gedoofd en dat, 't geen nog meer te betreuren is, anderen geldelijk in het moeras geraken, wijl 't bij hen met een ontslagname, zooals we dat in Arn hem zien, maar niet goed te maken is. Deze categorie van ambtenaren houdt geen schreeuwende meetings, schrijft de „Maasty'', terecht Daarom is het maar eene goed, dat dit eens in 't felle Hc-ht deropenbaarheid gesteld wordt. STAKING .VAN, HOTELHOUDERS. Zoo hebben dan dia menschen in Frlesland's hoofdstad, die de hongerige, dorstige en slape rige vreemdelingen vaa eten, drinken en nacht- logies moeten voorzien, er het bijltje bij neer. gelegd. Aan al de hotels, café-restaurants en andere inrichtingen van dien aard, prijkte van af 23 Jan. een groot biljet, waarop te lezen stond. ,,Deze zaak is heden gesloten, als protest tegen het voorstel van den gemeenteraad om verkoop van sterken drank op Zaterdag en Zondab te verbieden. Medewerking van het publiek wordt beleefd verzocht." De staking duurt tot 26 Jan. en is dus heden, Maandagochtend, om 6 uur geëindigd. Alvorens in 6taking te gaan, kwamen de hotelhouders, plechtig in vergadering bijeen. Bij acclamatie werd een motie aangenomen van den heer M. Vermeulen, voorzitter vn den Frie- schen Bond van Hotel en Caféhouders, waarin werd te kennen gegeven, dat de staking moet dienen om aan te tooaen wat het hotel-restau rant 'en cafébedrijf in cen hoofdplaats van een provincie bctcekend en waarin tenslotte werd geprotesteerd tegen de mtcning van sommige raadsleden, dat het besluit tot staking als drei. gement moet worden opgev&t. Alsof het een „gewone1' staking van huis- óf tuinmenschen gold werden er „posten" uitgezet Het gekste van het curieuse geval was, dat de staking der hotelhouders ea der aan hun verwant te zielen, een groote schadepost geweest is voor vele neringdoenden, tooals slagers, bakkers, si garenwinkeliers ent. De marktbezoek»* op Vrijdag is het markt dag in Leeuwarden poetsten onmiddellijk de plaat, tcten zij hun natje en droogje moesten mist sen en keerden hals oven kopt zoowel per trein als per fiets of paard en wagen terug om er bij moeder thuis maar eentje te pakken voor de schrik. Overigens nant men het in de stad zelf maar gemoedelijk' op, wat heel verstandig was. Naar't oordeel van het stakingscomité is deze „demon stratie" volkomen geslaagd. Het comité meent dat het dat zaakje maar wat kranig heeft aangepakt, 'en dat 't en aan provinclegenooten en aande an dere gasten 'eens getoond heeft wat voor man netjesputters die hotel- en vergunninghouders eigenlijk zijn, als zij eenmaal beginnen. Des avonds vertoonde zich bij de aankomst der treinen heel deftig een deputatie der „sta kers" aan 't station, om eventueele gasten met den toestnd op de hoopte fe stellen en hun in overweging te geven naar Fraueker door te rei- zeF> waar zij onder dek konden worden gebracht. Dat het hoofd der gemeente .Leeuwarden, waar men die „buitenissigheden" doorzette, wei wat met de handen in het haar zat, is licht te begrij pen. Teneinde raad heeft hij den ingezetenen, die bereid waren een of meer nachtlogies te ver schaffen, verzocht, dit op te geven aan het poli tiebureau met vermelding van den Iogeerprijs. Alles behalve genoegeüjk voor de logeergas ten; maar nood breekt wet. Ook al de verlofzaken sloten hun inrichtin gen. Een der voor vela Leeuwarders onveardedige gevolgen was, dat de algemeene vergadering van het Gewest Friesland van het Kon. Ned. Gym- lastiekverbond niet te Leeuworden gehouden is. De heereu hebben in het Friesche Haagje, Heerenveen, vergaderd, AARDAPPELEN Bij DE VLEET. Niet wij zeggen, dat ea- op 't oogenblik aardappelen bij de vleet in ons dienbaar vaderland zijn; want al weten we veel, dat weten we niet, omdat we geen tijd heb ben die aardappelen e én veer één te tellen. Wie daarvoor wel tijd schijnt te hebben en die er trouwens voor is aangewezen, dlat is de Directeur van bet Rijk&kantoor voor aardapp«leD- aardappeldieskim- dige bij uitstek, heeft aan de „H. Ort," verteld, dat er in 0)18 l®nd meer dan ge noeg aardappelen «jn, zooveel zelfs, dat wij uitvoer naar het buitenland hebben kunnen toestaan van vrij groote hoeveel heden van veen- en zandnardappelen. De hoeveelheden Kleiaardappelen is ech ter niet zoo groot, dat wy daarmee tot aan het begin van dien volgenden oogst zouden genoeg hebben. D^pronkelijtk de regeering zich de J^roikking verzekerd over een hoeveelheid van pl.m. 20.000 wa gons Meiaardappolen. Dea© zonden met de z.g. vrije aardappelen voldoende moeten zijn voor onze behoefte tot einde Juni. Toen echter d« vrye aardappelen in prijs gingen stijgen, werden langzamerhand en kele hoeveelheden van bovengenoemde 20 duizend wagons vrijgegeven. Toen dezer dagen een inventarisatie plaats had, bleek, dat tal van boeren zon der vergunning vtjj belangrijke hoeveel heden hadden verkocht. De overgebleven hoeveelheid was toen nog pl.m jj.ooo wa gons. Deze hoeveelheid is by uitsluitend ge bruik van kleiaardappelen, slechts vol doende tot begin Mei. Zoodat er per saldo een vraagteeken achter bovenstaand opschrift moest staan. Niet alleen Braband en Limburg, neen, ook Gelderland en Overijsel, hebben danig met den waterwolf te kampen, die er treurige verwoes tingen aanricht. De IJsel, is niet minder dan de Maas, Waal en Rijn, hx vollen opstand. In de streek tusschen Zutphen ea Deventer ziet het er treurig uit. In de „Maasb." wordt er een beschrijving aan gegeven, waaraan we het volgende ontleenen: We wilden in Zutphen naar .de IJsel-' kade, maar slechts enkele honderden meters buiten ons hotel zaten we reeds voor een straat rivier, die we noch doorvaren noch doorwaden konden. Langs geïmproviseerde bruggetjes waren eenige huizen te bereiken, maar verder hield iedere communicatie tusschen droog en nat Deventer op. De gansche straat stond meer dan 20 c.M. onder water en men kan zich voorstel len, hoe liefelijk het er in de binnenskamers en ln de souterains of kelders der aanliggende huizen moest uitzien. De IJselkató'e bleef onbereikbaar, de schip brug lag ver van den wal en het slibbige IJscl- water spoelde zachtjes over de straatsteenen, net als de zee ever het strand bij hoog getij. Transformatoren, lantaarnpalen, wachthuisjes van de tram, opslagplaatsen en kiosken, 't stond alles in het water als bakens in zee, waaruit riten zoo ongeveer kan afleiden, waar eigenlijk de kademuur moest liggen Na door een half verdronken plantsoen te zija getrokken, kwamen we aan tóe hooge spoorbrug over oen IJsel. We klommen er op en konden toen van uit de hoogte de inunda tie overzien. Het aan de overzijde van den IJsel gelegen gehucht Stcenenkamer, het park de Worp en de wijk de Hoven met haar vele woningen stonden geheel blank. De bewoners tóezer wijken, men sprak van 1200 en 1000, hadden hun huizen in den steek moeten laten en hadden een onderkomen gezocht bij familie in de stad of in de scholen waarvan er vier tot vluchtoord zijn ingericht. Oproep om steun. Te Maastricht heeft zich cen walfers- noodcoinité gevormd, waarin de volgende dames en lieeren zitting hebben; mr. L. B J van Oppen.., burgemeester van Maas tricht, voorzitter; R. Nafzger, wethouder; mr. 'H. Paulussen, oud;-wethooder; mr. T Janssen, Lid van den gemeenteraad; J. B, H. Klijnen, idem; J. H Paris, idem; mevrouw Th. Schoon -Philipsmevrouw B. HaeneeourCoenegracht; mej. M, Schaepkens van Riempst, allen te Maas tricht; J. .Wijnands, Heugem; Gh. Grabal, Scharnlerweg en -J. A. M. .Waszink, Lim- mel. Het comité d,oet een beroep op alle Nederlandsche ingezzetenen om het lot der slachtoffers van den watersnood in Limlurg te helpen verzochten, i Van liet bedrag der gift-en, welke men het comité zal toezen ion, zal een. derde gedeelte bestemd .worden voor de gemeen te Maastricht, waarbij sinds eenigen tijd de plaatsen Heugem, Scharnderweg en Limmel, welke zeer veel geleden hebbesi zlijin ingelijfd Het overige dus twee-dei> do gedeelte zal worden verdeeld onder <ke andere plaatsen in Limburg-, welke door den watersnood geteisterd zijn. Giften kunnen worden ingezonden a n Mr. L. 13. J van Oppen, Burgemeester van Maastricht, voorzitter van het Wa tersnood-Comité, ONTSLAG GENOMEN. De Iand bou wspeeiaJiteit, Mr. J. baron de Wijekersjoot, lid dar Tweede Kamer, heeft ontslag genomen ais lid der Staatscom missie tot bestudeering van het pacht- vraagstuk, daar hij wegens ongesteldheid niet voldoende heeft kunnen deelnemen aan d'e voorbereiding van het eerlang te wachten Rapport der Staatscommissie over enikele maatregelen, in verband met genoemd vraagstuk te nemen. ALWEER EEN MELKOORLOG? Zoqals men weet, vervalt op 15 Februari de bijslag, die hét Zuiveikautoor uitkeert aan de melkinrichtingen en de melkslij- ters in de groote steden. Naar aanleiding van dezen maatregel acht de redactie van het Nederlandsch Tijdschrift voor Melk hygiëne, officieel orgaan van de Ned. MeJMndustrieele vereeniging, Bond van Melk-inriehtdngen en Fabrieken van Melk producten de mogelijkheid zeer groot, dat op 15 Februari een melkoorlog ontstaat. DE BOEREN EN DE INVALIDITEITS WET. Wij maakten reeds meermalen melding van bezwaren, die de landbouwende be volking in enkele streken van ons land heeft, tegen de invoering der Invaliditeits wet. Thans heeft het Ned. Laadbouw-Co- mitó het plan opgevat om over 't geheels land na te gaan, in hoeverre er in land- bouwkringen bezwaar bestaat tegen de huidige inrichting der Invaliditeitswet en daarna de regeering te verzoeken deze bezwaren zoo mogelijk weg te ruimen. In verband hiermede zijn door de Zeeuw- sche Landbouw-Mij. tot de afdeeiingis- en kring»ecretarissen en hoofdbestuursleden de volgende vragen ter beantwoording toe gezonden: 1. Hebben de landbouwers in uwe omge ving bezwaren tegen het plakken voor in wonende zoons en dochters? 2. Acht men ook in uwe omgeving die invoering van dagzegels voor losse werk lieden gewenscht? 8. Zou u het wenschelijk achten, dat de uitvoering der wet opgedragen ware aan een instelling als de Landbouw-Onder- linge? 4. Zoo ja, waarom? 5. Zijn n verdere klachten over en be zwaren tegen de wet bekend? ZONDAGSWET. De secretaris van den Middenstands ra ad heeft vanwege de regeering de verzekering ontvangen, dat vóór de indiening der Zon dagswet het gevoelen van den Raad om trent het ontwerp zal worden gevraagd. De nood te Weenen. Te Leeuwarden zijn Donderdagmiddag ongeveer 500 Weensche kinderen per extra trein uit Arnhem aangekomen. Zij werden in het beursgebouw door liun gastbeeren en gastvrouwen afgehaald. Het was den meesten aan te zien dat ze in den laatsteu tod onvoldoende waren gevoed.; over het algemeen waren ze op geruimd en zaten ze goed in de klceren. Een 40-tal is te Makkuin en te Dronrijp onder dak gebracht. HOE ZIT DAT NU? Het Ministern \aa Buitetilcn 'scheu Za ken had bekend gemaakt, dat Nederlan ders, die zich naar of dcor het bezede gebied in Duitscliland wen chcn te be geven geen visum van een der geal-- lieerdc jnogendceden meer nco li; he,ob<-n. Echter nu deelt men aan de Msb. mede, dat hiervan bij het I'ransehe Consulaat t-e Rotterdam niets bekend is. Nederlan ders, die een reis als bovenbedo li wil len maken, zij derhalve geraden ton ein de 'teleurstelling te voorkomen, zirii vi_o.- af tot het Consulaat om inlichtingen ie wenden. Gék a-?n het Belgische Consulaat te Am sterdam is van vermeide regeling niets be- kenl. j Hoe zit dat ni eigenlijk? We zouden van. dit zaakje wel gaarne haring of kuit willen hebben. De ..R.K. Bakker" weet mee te deelen dat de mogelijkheid groot is. dat. indien de Ne- derlandsche regeering een flinke hoeveelheid Noord-Amerikaansch meel contracteert, ui terlijk met Paschen hier broad gebakken kan woden van de kwaliteit als voor den oorlog. Tevens is uit officieele stukken ge bleken, dat een verlaging van den brood prijs met 10 pet- binnen eenige weken mo gelijk is. .ALWEER WAT NIEUWS. De Raad van Schagen heeft volgens het „Hbld.'> besloten, zich tot de Regee ring te wenden met het verzoek een wijzi ging in de Gemeentewet te brengen en wel in dien zin. dat de gemeenteraden meer in vloed krijgen op dekeuze van een burge meester. De Raad wenscht, dat door dit lichaam een voordracht opgemaakt zal worden waar De Raad zal zich tot de gemeenten van Noord-Holland wenden met het verzoek 7it H. M. de Koningin een keuze zal doen. van instemming. HET VLIEGKAMP TE EGMOND AAN DEN HOEF. Het aan den weg van Alkmaar naar Egmond aan den Hoef ingerichte vlieg kamp heeft Donderdag zijn eerete vlieg tuig ontvangen. Het is uit Duitschlaml af komstig. Het deed dien middag uit het nieuwe kamp een vlucht over Alkmaar en omgeving, bestuurd door den Duitschen vlieger. Vrijdag maakte een der directeu ren van het vliegkamp, de heer H. A. Haarsma aan Oucoop, als passagier een vlucht mede. Het nieuwe vliegkamp behoort van de Eerste Nederl. Lueht-Reederij en beeft als directeur, behalve den bovengenoemde* nog den heer Leurink te Alkmaar, die bin nenkort zijn fuctie van inspecteur van po litie zal verwisselen met die van vlieger. We hadden het Woensdag of Donderdag over een wedstrijd voor d® versiering van pollepels. Deze versierde lepels zijn thans tentoongesteld in een der zalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Tal van fraai gesneden pollepels zijn in gezonden en eenige daarvan zijn bekroond. Op een ervan staat, „Spreek, wat waer is, Eet, wat gaer is." Niet alle zijn even doelmatig, toch is het aardig te zien, met hoeveel zorg en kunstvaardigheid de groote lepels be werkt zijn door de Beoefenaars van de volkskunst Deze kunst moet eenerzyds on, dersehedden worden van het kunstambacht en anderzijds van huisvlijt. Eerstgenoem de moet aan de ambachtslieden worden overgelaten, die huisvlijt aan hen, wien men bezigheid wil geven. Daar tusschen staat de volkskunst, het eigenaardig ven mogen, dat zich uit in het vervaardigen van voorwerpen, die ofschoon niet ain kunstvoortbrengselen bedoeld, toch door de bedrevenheid en den goeden smaak het oog behagen. De eerste prijs is toegekend aan een le pel, waarvan de steel bewerkt is ln den vorm van vlammen, terwijl de knop tot een pan gesneden is, welke op het vuun staat. -*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1