BERICHTEN Uit den Omtrek HILLEGOM. De pollepels rijm aanïïfif gesneden of ge brand, aoodat de tentoonstelling, ■waarop UIT ONZÉ VORIGE OPLAAG Waai* gaan wij heen ook nog eenige andere voorwerpen van Jiniselijk gebruik, kunstig bewerkt, te zien rijn, voor huisvrouwen, die slechts de glad de, gewone pollepels kennen, wel de moei te waard is even bezichtigd te worden. Personalia. De beer M. A. Jacoibson alhier is ge kozen als voorzitter van den Centralen Eaad in bet grafisch- en boekbedrijf. 'De verplaatsing van den heer E. W. 'Boswinkel, rijksklerk 3e kasse der Directe 'Belastingen alhier, 2e afd„ naar Amsterdam is ingetrokken. Jnbilenm. Gisteren 'herdacht de heer D. Zijlstra, ooorder bij de Werf Conrad, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad. Door "de directie werd hem bij die ge legenheid een couvert met inhoud aange boden, terwijl hij den dag in huiselijke kring mocht doorbrengen. Verk ezing Kamer van KoopJmndeJ. Bij de heden middag gehouden verkiezing van de Kamer van Koophandel is met 21 stem men gekozen de heer T. i ronker, directeur der Stoomvaartmaatschappij W. Bus, in de vacature van den heer A. F. Kremer. Op dr heeren F. H Smit en G. T. C. Kroon, zijn respectievelijk 2 en I st. uitgebracht. I stem blanco. Inbraak. In den afgeloopen nacht is het slot van per ceel Ripper<-a«teeg 6, waarin gevestigd is het pakhuis van den koopman T. H. S. door middel van een scherpe tang opengebroken. In het pak huis waren ga'anteriën opgeslagen, waarvan ech ter, naar men vermoed, mets ontvreemd is. Overtreding IJkwet. Gisteren zijn niet minder dan J2 processen, verbaal opgemaakt, tegen verschil'ende «winke liers, wier gewichten niet van het vereischte ijk- teeken waren voorzien. Kooi s 'e sport beweging. R.-K. Vereeniging van leiders en leidsters van Bciiaainsoefeningcn in het Bisdom Haarlem. Zondae 25 Jan. te half drie zal de jaarverga, denng dezer Vereeniging gehouden worden te Amsterdam in het St. Willibrorduspatronaat. (VV UibrordusstraatJ. Alle R.-K. leiders(sters) en gymnastiekleraars (essenworden tot deze vergadering uitgenoo- digd. GEMEENTEZAKEN. B en W. stellen voor hen te machtigen bet noodige te doen. tot bestendiging tot 31 December 1920 van de thans bestaande re geling. vo gs welke in het Noorder Buiten- spaarne. behalve de vaargeul voot kleinere schepen, de door de gemeente in 1883 ge baggerde geul ter diepte van 4.20 M. plus A. P. door het Rijk, de provincie Noord- hollandhol and. bet Hoogheemraadschap Rijnland en de gemeente Haarlem met eene doorloopende bodembreedte van minstens 25 M. wordt onderhouden met dien verstande (jat de daaruit voortvloeiende kosten met inbegrip van die voor het Zuider Buiten- spaarne in 1920 niet meer zullen bedragen dan f 2500, zoodat de bijdrage der ge meente Haarlem het cijfer, dat tot dusverre daarvoor op de begrooting werd gebacht, niet zal ovesch rijden. B. en W, stellen den raad voor ter hunner beschikking te stellen, ten behoeve van de invoering .van autotroctie bij den dienst der Gemeen te-Reiigig een bedrag van f 28000. In hun toelichting wijzen B. en W. er op, dat door aanschaffing dezer au- totractie de reinigingsdienst belangrijk, zal worden gebaat en bovendien zes paarden overbodig zullen worden. Plaatselijke Commissie van toeztehf op het M. O. Aan de leden der Plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, de heeren Dr. H. Brongersma, F. C Dulour, Dj;. L. C. Proot. A. C Sanches, A van der Valk en Jhr. C. J. A. Reigers man werd. op hun verzoek, onder dankbe tuiging ontslag verleend bij besluit van 3 December 1919 evenzoo aan den heer Mr. 1. H. 1. Simons bij raadsbesluit van 14 Januari j.l. Daarenboven moet m 2 vacatures worden voorzien door periodieke aftreding, op 31 December j.l- van de dames mevr. P. J. Willekes MacdonaldReijnvaan en mej. 1. Haakman. Genoemde Commissie biedt thans den Raad de volgende dubbeltallen aan ter voor ziening in deze vacatures: I. 1. de beer H. A. f de Bvli Nachenius; 2. deh eer R. van Harencarspel. Il.i. de heenP. J van Voorst Vader; 2. Mr. Dr. F. C. Witteveen. III. 1. de heer Dr A A van Schelven; 2. de heer P. K. J- Tervooren. IV. 1. de heer Mr. A. S. Miedema; 2. de beer H. Buisman. V. 1. de heer M A. Reinalda; 2. de heer Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink. VI. 1- de heer G. Adrian; 2. de heer H. W. Westerveld. VII. vacature Mevrouw Wille kes Macdonald—Reijnvaan: 1. mevh. R. M. M. van der MuelenSalomonson; 2. mevr H. D. Slingenberg—Bleeker. VIII. vaca ture Mej. Haakman; i. Mevr. C. F. M. Westerman—Kocb2 mevr. L. H L. Plan- tenga—Wijsman. IX. vacature mr. Simons: I. de heer Dr. A. M. M. van Rooy; 2 de heer w G. H. Jacobs. Het bestuur van de Concertvereeniging Haar lem's Muziekcorps, heeft den raad verzocht, o u de subsidie aan die vereeniging te willen bren- op 30.000 per jaar. Naar het bestuur mede* •ee,t- is het noodzakelijk, dat, wil men de ver eeniging m stand houden, tot een in het ver- zoe r t geschetste reorganisatie wordt over. gegaan. Ten aanzien van het hieromtrent uit te brengen advies, heerschte in het college van B. en W. geen eenstemmigheid. De minderheid in het College is van meening, ,dat het orkest voor onze gemeente behouden moet blijven wijl het, zoowel des zomers als des winters, in niet geringe mate muzikale uitspan- 'nïng verschaft aan triï gf-öot gedeelte 3é« Suf- gerij. Zij kan zidfi met dé té dien opzicKté door de Commissie van Toezicht in haar advies gegeven beschouwingen geheel vereenigen 'en meent dan ook den Raad in overweging te moeten geven de gevraagde subsidie te verkenen. De meerderheid: van het College, onbesproken latende de vraag of door toekenning van de gevraagde subsidie van 30.000.de door de minderheid gewenschte mogelijkheid voldoende wordt geopend en of ter bereiking van het be oogde doe] het bedrag der subsidie niet veel grooter moet zijn, is van oordeel dat men een maal den weg van hoogere subsidieering betre dende, allengs gebracht zal worden tot het ver. leenen van steeds hooger klimmende subsidiën. Maar ook afgescheiden van deze overweging acht de meerderheid, in verband met den benar den toestand der gemeente-financiën, op dit oogenblik inwilliging ten eenenmale onverant woord en adviseert mitsdien op het verzoek af wijzend te beschikken. Het testament van' Johannes Col om b ie. Wanneer iemand die arm is, die in geldge brek leef}. 10 gulden krijgt dan is dat voor hem een tijdelijke uitkomst. Hij kan er misschien enkele dagen van leven, en is dan weer even ver als voor hij die 10 gulden kreeg. Boven dien, het ontvangen van een aalmoes blijft toch altijd min of meer vernederend. Heel anders wordt het echter wanneer men zoo iemand werk zou verschaffen. Hij heeft dan door prestaties van zijn kant recht op een vooraf overeengekomen belooning. De questie is echter maar dat het niet altijd mogelijk is personen welke tot armoede zijn vervallen en wel in staat en ook bereid zijn te werken, hun dit werk te verschaffen. Nu leefde *er 1800 in de kleine. Hout straat een horlogemaker met name Johan Colombie. Hij was ongetrouwd en maakte den 25 Juni 1804 voor Notaris J. Schouten zijn testament waarin hij een middel aan de hand doet, en de eerste daad stelt tot een stichting wier doel het is behoeftige en tot armoede vervallen lieden werk te verschaf fen, en tevens de Ncderlansche nijverheid te bevorderen. Hij vermaakte zijn vermogen aan het Nederduitsch Gereformeerd Diaconie huis, het st Jacobs Godshuis, eD het Lutersche weeshuis allen te dezer stede en ieder gelijke lijk voor een derde. Hij maakte de bepaling dat de regenten van deze drie stichtingen Het vermogen moesten administreeren Gedurende ccn tijd van tweehonderd jaar moet het kapitaal hetwelk ongeveer zestien duizend gulden bedroeg onaangeroerd blij ven en steeds met rente op rente vermferde- ren. Wanneer men bedenkt dat een kapitaal a 5 in 14 jaar rente op rente verdubbeld, kan men nagaan de het in het jaar 2004 en kele honderden millioenen moet bedragen. Dan eindelijk in het jaar 2004 moet het geweldige kapitaal gebruikt worden tot het oprichten van fabrieken vooral van goederen welke uit Engeland hier worden ingevoerd b.v. zijden en wollen stoffen, lakens,grof en zijn kant en borduurwerk, alsmede van ijzerkramerijen, spijkers sloten enz. Verder moet worden opgericht een kousen- fabriek Indien het kan ook nog groote schapenfok kerijen om zooveel wol te winnen als mogelijk. Ten slotte nog een fabriek van Engelsche horloges, pendules enz., waarvan alle be- noodigdheden door ter zake deskundigen zul len moeten worden aangekocht. Het eigenaardigste echter is de bepaling, dat van het in 2004 daarzijnde kapitaal een aanzienlijk deel zal moeten worden gereser veerd, en de rente daarvan zal moeten wor den aangeroerd om eventueéle schade, ver lies te dekken, want de verkoopsprijzen van alle goederen moeten beslist 5% lager zijn dan die van goederen, welke uit andere landen worden ingevoerd. Met al deze bepalingen en de dan op te richten instelling wordt bereikt ten eerste dat het Nederlandsch fabrikaat wordt gepro tegeerd, en ten tweede dat, aan de armoede ten minste gedeeltelijk een einde wordt gemaakt, want in zulke groote inrichtingen kunnen natuurlijk heel wat menschen werk zaam zijn, en de werkkrachten moeten vooral gezocht worden onder lieden, welke tot ar moede zijn vervallen, die materieel achter uitgegaan zijn, en dan de behoeftigen. Wanneer de erfgenamen zijn uitersten wil niet op de gestelde voorwaarden wilden aanvaarden, zoo moest zijn vermogen ver deeld worden onder de armen van de Nederduitsch Gereformeerde Gemeente, en die van de R. Katholieke gemeente te Heem stede. De verwezenlijking van al deze plannen zullen we wel geen van allen meer beleven, maar het eigenaardig idee is in ieder geval sympathiek en zal misschien nog eens nut kunnen stichten. V Stadhuis brand? Hedenmorgen om ongeveer 8 uur wed door een gemeente-werkman brand geal armeerd od het stadhuis. Onmiddellijk ruk ten «Spuit X, Jetje en de ladderwagen uit, doch behoefden, ter plaatse gekomen, geen dienst te verrichten. Op het dak van perceel Barteliorisstraat 46 was n.l. de loodgieter S. bezig werk zaamheden te verrichten. Door B. en W. was hem vergunning verleend op gemeld dak een vuurpot te stoken. De rook van deze pot, deed vanuit de straat gezien, de gedachte wekken, dat er brand was op het stadhuis. Een loos alarm dus! Patronaat O. L. Vrouw. In het patronaatsgebouw aan de Ko- ningstynstraat, werd gisteren aan de be gunstigers een feestavond aangeboden, die zijn doel, vTOolijk en gepast te verma ken, volkomen bereikte. Wat de directeur, de WelEeirw. Heer J. A. J. van Rooy, in zijn geestig welkomstwoord durfde belo ven, werd volop gegeven en niet één van de talrijke aanwezigen is onbevredigd naar huis gegaan. De Haagsohe dnettisten André van Vel- sen en Bertus Paardekooper hebben er slag van het publiek urenlang In een vroo- lüke stemming te houden. De verschillen de nummers van hun uitgebreid program ma gingen er In, „als koek" en men was ntog niet uitgelachen ovór "Sé eene komi sche mop of de andere deed opnieuw scha teren van gezonden lach. Gerard Scholtes zorgde op verdienstelij ke wijze voor de begeleiding maar hij deed méér. Aan de piano zong hij met zijn zwaar en toch buigzaam geluid enkele pakkende liederen. Vooral „Moeder" en de variatie op het Lünburgsch volkslied mot 'n autl-amnexlonilstische strekking sloe gen in. Tot het laatste toe bleef de stemming in de zaal opgewekt en applaudlseerend stemden allen fan, toen de directeur aan 't slot humoristen en pianist-zanger een har telijk „tot weerzien" toeriep. Woningbouw. Bij Koninklijk besluit van 7 Januari zijn de bij Koninklijk besluit van 7 September 1918 aan de gemeente Haarlem toegeken de voorschotten uit 's-Rijks kas ten behoe ve van den aankoop van grond en den bouw van 182 arbeiderswoningen door de Woningbouwbouwvereeniiging JSt. Bavo", alhier, verhoogd tot ten hoogste 240.026 en 1.068.480 en die aan die gemeente toe gekende buitengewone jaariijksche bijdra gen in de betaling van de annuïteit van het bouwvoorsohot tot ten hoogste de som van 1467.10/4 en 21.963.25. Verder zijn de bij Koninklijk besluit van 26 September 1918 aan de gemeente Haar lem toegekende voorschotten nit 's-Rijks kas ten behoeve van den aankoop van grond en dien bouw van 184 arbeiderswo ningen en 1 kantoortje, door de Haar- lemsehe Stichting voor Woningverbete ring aldaar, verhoogd tot ten hoogste 202.000 en 1.001.500 en de aan die ge meente toegekende buitengewone jaarlijk- ^che bijdragen in de betaling van de annu ïteit van het bouwvoorsohot tot ten hoog ste 1388.12 en 21.724.60J4. Biljartbond Haarlem e.o. J Woensdagavond werd in café Dekker te Jan Gijzenvaart, in klasse A gespeeld, tusschen Krijt op Tijd en Voorwaarts. De uitslag was als volgt. Krijt op Tijd 477 en Voorwaarts 486 caramboles, Hooge Onderscheiding. De Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", die indertijd een der eerste was om een welda digheidsconcert te geven ten voordeele van de uitgewekenen uit België, mocht nu de hooge eer te beurt vallen, ter gelegenheid van het 3°-iar-K bestaan der liedertafel een groote verguld zil veren medaille ontvangen van Zijne Majesteit den Koning van België, om te dienen als prijs voor den zangwedstrijd, die ter viering van dit 90-jarig bestaan in Juni a.s. in Haarlem zal worden gehouden. Geloof en Wetenschap. Om kwart over achten opend Dr. Schuyien- burg gisterenavond de vergadering van Geloof en Wetenschap met den Christelijken groet en gaf 't woord aan den beer H. F. Andriessen. Op zeer duidelijke wijze deed hij de aanwezige de schoonheid der antieke en nieuwe Jtalioan- sche aria's inzien. De aria is 't muzikale resultaat der Italiaan- sohe Renaissance, omstreeks 1600 en viel tret- fend samen met de polypijioe school van den Nederlandschen Palestrina. 't Gevolg was een plotselinge harmonische omwenteling van- de voornaamste elementen, de melodie. De Nederlandscbe muziek, vooral van den onovertroffen F'a'estrine, beheersche kerkelijke en prafane muziek. Hij scheen den Florentünen toe, niet overvleugeld te kunnen worden, het einde en was ook het begin. Zij, de Florentijnen, konden de decadentie niet afwachten. De Nederl. school bestond uitslui tend uit vocale muziek. Meer in de Renaissance kwam de zelfbewustheid tot het hoogtepunt, zoodat men de vocala muziek ging afvtllen. De uiting van persoonlijkheid werd algemeenheid; men had geen behoefde meer aan haar. Zoo ont stond de aria. Ze zeiden, we hebben een stem gekregen, die we niet moeten kleineeren dooi koor. Persoonlijkheid vulde ze dus. de persoon lijk gezongen aria. De aria is de ideele lyrische verlengen der let tergreep. Ze was overdag vol van ideaal en "t overige werd verwaarloosd, zoodat de begelei ding aan den componist werd overgelaten. In de eeerste plaats kwam melodie. De vurige Italiaan begon gewoon te zingen, raakte dan in vervoerig van zijn eigen stem, en op 't einde herhaalde 't laatste vol ideëele ver siering. Tot voorbeeld zong Mina Peltenburg met haar schoone stem eenige heerlijke aria's van Caccini, Cesti, Zatti en Durante. Na de pauze.ging Hendrik Andriessen door met vertellen van de nieuwe aria's. 't Verloop der Renaissanse beginselen In Europa was later afhankelijk geweest van de nationaliteit. In Italië, en vervolgens in Frank rijk en Spanje, is de aria 't zuiverst gebleven. In onze Noordelijke landen trad 't leelijke op den voorgrond, de metriek, in 't Zuiden het schoone, de harmonie, de uitdrukking der stem ming van de muziek. De aria werd de schoone, nobele muziek, vol hartstocht, maar daarom niet minder edel. Nog veel meer werd cms van 't schoone ge leerd en telkens verlevendigd door onze, ieder treffende, Haarlemsche muziekster, Mia Pelten burg. Te vroeg was 't gedaan, helaas. Dr. Scheulen- burg sprak nog eenige hartelijke en waardeeren. de woorden tot onze groote musici, waarna de heer Philips nog eenige mededeelingen deed. Hij zeide dat 't bestuur in een nieuwe richting ging werken. En 't eerste gevolg hiervan was wel de oprichting van een R.-K. Leesporte feuille, hij spoorde allen hieraan «mede te doen, omdat 't van zoo groot nut is. Daarna zeide hij, dat er van den zomer nog een kinderfeest zou volgen en nog twee heerlijke avonden voor de volwassen, nog zoo'n avnd als er nu geweest was en een lezing van den heer Kruitwapen over de boekdrukkunst. Tot slot spoorde hij de introduces aan lid te worden en daarna werd de heerlijke avond ge sloten op de gebruikelijke wijze. Re zaal was goed bezet. Rectificatie. In dan Burgerlijken Stand van gisteren stond o.m.: Ondertrouwd; 0. p. j. Smite en J. M. v. Nederland. Dit moet zijn: G. P. J. Smits en J; M, "V. h- Nederend, r 1 I 1 Catharinn <v]a» Rennes Men schrijft ons: Dinsdag a s. kom ik weer in Haarlem. Weer in de Vereeniging en weer met een portefeuille vol groote en kleine liederen en klaviervertellingen. En dezen keer zal 't wezen: Speelsche Wijsjes (voor de kleintjes) In de muizenwereld, vertelling aan 't kla vier. Uit de kleengedichtjes van Guido Ge- zelle. Het Alphabet aan de piano, en lie deren uit verschillende bundels, voor de grootereu. Het zal dus een avond worden voor kin deren en kindervrienden die lang in het ge heugen zal blijven. en Het Concertbureau Vernout heeft zich met de regeling belast. DE SPOORWEGSTAKING IN ITALIË. ROME. De Itaiiaansche regeering is in zake de spoorwegstaking meester van don toestand. Zij heeft laten bekend maken, dat degene, die 23 Jan. niet op het werk ver schijnt, is ontslagen. HANDELSBETREKKINGEN IN RUSLAND. STOCKHOLM, In een draadloos tele gram verklaart de Russische Sovjet-regee ring, dat zij ieder oogenblik bereid is, han delsbetrekkingen met de geallieerden aan te knoopen, doch dat clan eerst een wapen stilstand moet worden gesloten. DE TOESTAND IN TURKIJE. KONSTANTINOPEL. De Brifeehe, Frarache en Italiaanscbe hooge commis sarissen hebben een nota aan de Tnrkscbe Regeering gericht, waarin zij berichten, dat Kutejuk, en KemaJ Paehi. minister van Oorlog, alsmede dc chef van den ge- neralen staf een toenemende vijandelijk heid gaat betoonen. ten opzichte der ge allieerde en blijkbaar onwiliikliedd aan den dag leggen om de voorwaarden van de wapenstilstand in te voeren. Tengevol ge van deze nota zijn de minister en de ©bef van den genera] en staf afgetreden. De Engelsche generaal Millner heeft zich beklaagd over de Turhsehe militaire overheden. AAN HET NEDERLANDSCHE VOLK. Landgenooten, In onze onmiddellijke nabijheid in de Vlaamschc streken van België wordt door ruim 3000 gezinnen bittere ellende gele den, die bij het naderen van den winter steeds meer nijpt. Leeraren van Gymnasia en van Middelbaar Onderwijs, onderwij zers, ambtenaren van spoorwegen, post en telegrafie, van politie, jn staats- en gemeentedienst, enz., zijn ontslagen, of zijn sedert maanden, soms wel sedert één jaar in de gevangenissen en hunne ge zinnen gewend aan een bescheiden wel stand lijden armoede. Het huisraad werd verkocht maar de opbrengst is al lang verteerd. De vrouwen beproeven door lang® de huizen te venten, hnn kinderen te onderhouden, maar gaan onder in deze ongewone worsiellng om het bestaan. Wij laten hieronder een uittreksel vol gen uit een brief, geschreven in de gevan genis door een hoofdonderwijzer, die reeds sedert één jaar onder politieke verden king opgesloten is, zonder geoordeeld te z«n geworden: Met vrouw en vier kinderen (twe^ eigene en twee onderloozo weesjes, waar over ik voogd ben) ben ik gebroodroofd. Sedert begin Januari zit ik in de ge vangenis, altoos op mijn eerste gerechts- uitwijzen wachtend. Denkelijk zal ik nn tech een dezer dagen voor *t gezworenen hof verwezen worden om misschien daar na voor te komen. U zeggen, wat mijn vrouw sederi; mijn aanhouding reeds beeft moeten doen om voor baar zelve en de vier kinderen het levensnoodige te bekomen, laat ik liever aan anderen over, die van haar toestand op de hoogte zün. Alleen wil ik u zeggen, dat ze na den verkoop onzer piano en schoonste meubelen en het opleven der op brengst daarvan, haar bestaan tracht te vinden in het verhandelen van winkel waar en andere, dingen, welke ze van huis tot hnis gaat aanbieden aan vrienden en kennissen; gelukkig als ze na een dag Ioopcn weer al het broodnoodige heeft kun nen verdienen voor haar gezin. Wat mij daarbij eehter onrust baart, is het afne men harer lichaamskrachten en de toene mende moeilijkheden, welke zij bij 't gaan ontmoet. Zal ze haar liefdewerk kunnen volhouden?...." Dit is geen alleenstaand gevalt Het re gime, waaronder deze menschen gebukt gaan is zóó erg, dat reeds ettelijke onder hen het niet langer konden verduren.... en zich van het leven hebben beroofd! Ve le gevangenen zijn in vrijheid gesteld, om dat ze geen strafbare daden hebben ge pleegd, maar zijn niettemin tot armoede gebracht, na vier, vijf maanden hechtenis. Bij hnn pogingen om weder een betrek king te vinden, ontmoeten zij alle denkba re geheime tegenwerking. Nederlanders, die met zoo milde hand geeft voor Oostenriiksche en Russische noodlijdenden, zult gij het oor sluiten voor het hulpgeroep van uwe vrienden?.... Vrienden!Terecht is Nederland ver ontwaardigd over de aanvallen, waaraan het thans van zekere Belgische zijde bloot staat. Maar deze mannen en vrouwen wor den meerendeels vervolgd om hunne Vlaamschgezjndbeid. om hunne vereering voor de Nederlandsehe Taal, omdat zij niet willen meedoen aan de verfranschiug van België, omdat, zij afkeerig zijn van elke vijandelijke daad tegenover Neder land. Zij zijn de meest ontwikkelden uit het Vlaamscbe Volk, dat men in hen wil treffen. Zal Nederland zijn stamgenooten in deze diepe ellende verlaten? Ook hun vrouwen en kinderen? Wij kunnen dat niet gelooven. Er wordt tegenwoordig veel be roep gedaan op Uwe menschlievendheil. Toont die in de eerste plaats jegens'deze noodlijdende Vlamingen, die steeds met 200 groote vereering tegen Nederland op zagen, zoo hartelijk Nederlandsehe bezoe ken ontvingen en slachtoffers zijn van de zelfde poliMeÈ, rdïë thans 'door enkels krin gen tegen ons land geroerd wordt. Geeft met milde tonde, want de ollende is groot! De heeren Drs. E. Besse, Hondeeoeter- straat 17 I, Drs. A. J. Hofman, Nassau kade 174 en Dr. A. Zij dei1 veld, Joh. Vermeer- straat 75, te Amsterdam, zijn bereid alle giften in entvangst te nemen, die zullen worden verantwoord. Zij, die bereid zijn tijdelijk Vlaamscbe kinderen, van broodeloos gom aakten in huis te nemen, hetzij kosteloos, hetzij te gen een geringe vergoeding, gelieven te vens daar hun adres op te geven. Nopens de regeling van deze kinderplaatsing zul len met dezen nadere regelingen worden getroffen. Prof. Dr. H, Bavinck. Amsterdam; B. G. J. Blanke, Bilthoven; Mevr. D. Bogaert- De Stürler de Friemisberg, Utrecht; Adam Boshoff, Amsterdam; Philip R. Botha, Amsterdam; Jhr. Mr. A. K. C. de Brauw, Den Haag; Dr. C. P. Burger, Amsterdam; Dr. Frederik van Eeden, Bussum; Marcel- lus Ernants, Den Haag; Mr. W. J. L. van Es, Gouda; Mr. L. J. C. van Gorkum, Litt. Doets.. 's-Hertogenbosch; Jhr. J. A. I. H. Graafland, Maastricht; C. Hülsmann, Am sterdam; Ir. A. J. L. Juten, Bergen-op- Zoom; Mr. P. W. de Koning, Amsterdam; Jhr. Mr. A. F. de Savornin Lobman, Den Haag; Dr. N. Mansvelt, Amsterdam; Dr. H. W. E. Moller, Tilburg; Mej Dr. J. AleL da Nijland, Amsterdam; K. E. Oudendijk, Den Haag; Th. van Weideren baron Ren ders, Qenkerk; Mr. P.H.Rltter Jr. Utrecht; Dr. Felix Entten Geulle (Limburg); Jhr. Dr. C. G. S. Sandherg, Heemstede; Jhr. J. C. C. Saudberg, Deu Haag; Dr. J. 3. Schepers, Haarlem; Jhr. Mr. Iv. J. Scho- rer, Utrecht; L. Simons, Den Haag; J. H. Sonne, Delft; Mevr. do wed. Mr. J. W. Th. Cohen Stuart-Abendanon, Delft; Jhr. Mr! O. Q. van Swindereu, Groningen; Jac. P. van Term, Maastricht; A J. van Vessem Utrecht; C. W. de Visser, Bloemendaal; J. Visser, Leeuwarden; Mr. J. A. G. Baron de Vos van Steenwijk; Noord wijk aan Zee; Dr. J. W. Wicherink, Alkmaar; F, J. A M. Wierdels, Amsterdam; Prof. Jhr. Dr. B. H. C. K. van der Wijck, Doom; H. G. van Wijngaarden, Amsterdam; J. IJzer man, Amsterdam; Drs. E. Besse, Honde- ooeterstraat 17 I, Amsterdam; Drs. A J. Hofman, Nassaukade 174, Amsterdam, Rijkspostgiro 23176; Dr. A Zjjderveid, Joh. Vermeerstraat 75, Amsterdam; S. v. Lemiep, Amsterdam. r"" ..HULL. 1 1 1,11. v De Hanze. Vrijdagavond hield de afd. Hillegom en Omstreken in hotel Sistermans haar jaar vergadering. De voorzitter, de heer C. G. o. Poll, opent de vergadering met den Christelij ken groet en heet allen welkom. Dmai-h 't d>e oeret© vtirgad«rin(r in hftf fli UWü jaar wecscht spr. den leden voor.rich en hun gezin een voorspoedig en gelnkklg nieuwjaar. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die, behoudens een kleine opmerking, onveranderd worden goedge keurd. Vervolgens brengt spr. het jaar verslag uit en deelt mede dat 't ledental is gestegen tot 69; dat inhet afgeloopen jaar vele goede dingen zijn fcot statui ge bracht en er zeer zeker vele min dor goede dingen zijn afgewend: doordat er oen 1L-K. Middenstandsbond bestaat. Nu trad de uitgenoodigde spreker op, de heer P. A. Zebens afgevaardigde aan de Hanzebank uit Delft. Wanneer men dezen zakelijkeu «preker hoorde, was het zeer te betreuren dat de opkomst voor deze vergadering slecht was te. noemen. Zijn korte, doch zakelijke rede traehten weer te geven zou aan zijn he- toog meer afbreuk dan goed doen; alleen kan er dit van gezegd worden: dat. moch ten er 011 Ier de toehoorders tot heden nog geweest zijn, die geen zaken met de Han- zebank deden, deze zeer zeker nu beelofen zullen hebben zich in v tbindinpr te «tel len met onze bank. Na enkele vragen,.naar genoegen beant woord te hebben nam deze eminente spre ker afscheid en werd de agenda der jaar vergadering verder afgewerkt. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek dat or een tekort in kas was van 100. Het bestuur had aan de hand van deze begroeting gemeend dat dc contributie moest verhoogd worden van ƒ6.op 8. Na eenige discussie werd dit voorstel door de vergadering aangenomen. Tevens werd besloten de contributie per kwartaal te innen; telkens 2. Intusschen hadden de.heeren J. B. de Groot en F. J. A. J. van Gennip de be scheiden van den penningmeester nage zien en In orde bevonden en werd deze, onder dankzegging voor zijn gehouden be heer, gedechargeerd. De heeren Oopini en R. J. v. d. Meer werden als bestuursleden bij acclamatie herkozen en heiden namen hnn herbenoe ming aan. Hierna moesten 3 leden gekozen worden om zitting te nemen in den Raad van Be roep voor de Duurtebestrijding. Voot deze functie werden gekozen de heeren P. Kla ver, H. Jonkman en J. C. Groot. Vervolgens bracht de beer C. J. L. v. d. List een keurig verslag nit van den ge houden Centralen Raad te Amsterdam, waar tevens het 12V2-jarig bestaan v. den Bond werd gevierd. Het verslag gaf de vergadering een goe den kijk op de gehouden besprekingen. Wolk een indruk moet het gemaakt heb ben op de vergadering te Amsterdam toen daar dat eenvoudige, maar veelzeggende vaandel werd onthuld met het. beeld van het H. Hart in bet midden. En wat een ontroering werd teweeg gebracht toen daar het gouden kruis van verdienste van den Pang gehecht werd op de borst van

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2