I BINNENLAND Gemengd Nieuws Gebroken harde Turf het recht zegeviert. Binnenlandsch Nieuws, i De ex-keizer schrijft. SIPKES'JAHIS Luchtverkeer. KtiKSTË BLAD EISCHT STEEDS f f h B1KS0AG 27 JANUARI 1320 43.te JAARGANG No 15183 WéP SSSf Sa* ïsi^ DE ABÖNNEMEÏITSPBIJS; BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,927$ PER WEEK 22»/2 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,25 BIJ V00RUIT3ETALIN9 BUREAU: NASSAUL/&AN 49, HAARLEM - lELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „ORUKKERI"' No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. BH CONTRACT 8ELAN8RUKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 blader,; BUITEN RANTSOEN AF TE HALEN VAN terrein oudeweg. per 108 K.G. 2.80 thuisbezorgd per 501 K.G. Ï3.5U 73 ceut lier 100 per 1000 K.G. 28.50 K.G. extra. Bons bij vooruitbetaling verkrijgbaar aan het Brandstoffenbureau van 9—12 u. Directeur Brandstoffen-Bureau, 11. O. J. WILLINK. Met belangstelling zal men uitzien naar wat de buitenlandsche pers wel over het afwijzend antwoord in zake de uitlevering van den Duitschen keizer te vertellen heelt. Jiet antwoord onzer regeering toch moge in onze oogen juist, afdoende en rechtvaar dig zijn, het is niet zonder belang te weten, hoe men er over denkt in die landen, wier staalkundige leiders het goed hebben ge acht aen uitlevermgseiscb te stellen. Welnu wii hebben de moede genomeneen dertigtal' meeningen van de lingelsche en Frawsche pers door te lezen en kennis ge nomen van uitspraken van een aantal Fran- sche deskundigen op het gebied van volken recht. En onze eindindruk is, dat onze Re geering me; haar kloek besluit het pleit gé- wonnen heelt. Wat de Belgisch-annexionistische pers over bet geval zegt. zullen wij maar ver zwijgen, Men kan dat wel raden enhet heeft evenveel waarde als een kinderstem in een familieraad. Van dt Fransche pers handen wij een scherpe afkeuring over bijna heel de li-oio verwacht Merkwaardigerwijze blijft deze. vrij wel uit- Wei betreuren chauvinistische bladen als de „ïemps" en „Éclair" en ,-üaulois" het natuurlijk, dat Nederland met over zijn be waren is heengestapt en Wilhelm von Ho- lienzollern niet uitlevert; maar de lange arti kelen en de onlogische argumenten, die zij gebruiken en die den intelligenten Fransch- man zoo vreemd staan, bewijzen, dat al die redeneeringen maar drogredenen zijn, waar van men zelf heel goed de "onjuistheid gé- voel d Zoo beroept zich o.a. de „Temps" op de onthoofding van Oldenbarnevelét, om aan te toonèn, dat Nederland niet altijd naar geschreven recht heeft gevraagd, om uit den wer te 'rf^ep, wien het schuldig achtte. Het is moeilijk, een zwakker redeneering Ie oedenken! Hadden wij een Fransche ver taling bii de hand van Vondels wraakroep, waarmee de groote dichter eens Oldenbar- neveldtjs rechters achtervolgde, wii zouden ze aan de Temps" zenden. Misschien kwam het blad tot inkeer. Maar persbeschouwingèn van dezen aard vormen een uitzondering onder de vele, die op echte Fransche manier kort en bondig uitroepen: laten wij met de comedie ophou den. Als hier schuld is, dan ligt de schuld bii de Fransche regeering, dié de zaak ver keerd aanvatte. Of wél: ais wij verder gaan ei den D«,t*rhen. keizer in Holland halen, xna.cfn wil van hem een martelaar en dat is hij niet waard. Gf anders: veroordeel hem bii verstek en praat er verder niet over, dan redt gii nog het best uw tatsoen. Een der meest gezaghenoende organen zoowei jn als buiten Frankrijk, een blad, dat ^7® h* ,dcn oorlog nu en dan een koel en verstandig woord kon zeggen nm hel ..Journal des Débats" schrijft ie moeten toe geven. dat de stelling, door Nederland in genomen, zeer sterk is en van juridische zijde weinig vat op critiek geeft. Het blad voegt er alleen bij, dat Frankrijk er belang bij heeft, met Nederland schikkingen te itreffen voor de interneering van den ex- keizei „Wii gelooven niet," zegt het blad. „dat men er op 't moment aan denken kan, ster ke pressie op Nederland uit te oefenen. Het komt ons ook verkeerd voor. een overmatig gewicht aan deze zaak te hechten. In ieder geval mag men de openbare meening niet tegen Nederland opzetten." Verder hebben de Fransche bladen hun specialiteiten ia het internationaal recht laten spreken, in zooverre zij spreken wil den. Eenige van hen wilden zich n m. over de kwestie niet uitlaten en dat zwijgen is teeke nend, vooral als men hoort, wat hun col lega's zeggen.Slechts één liet zich onstui mig tegen Nederlands weigering uit: het asylrecht zou volgens hem verouderd zijn! Alle overige en 't zijn er velën, geven volmondig toe, dat Nederland zijn plicht ge daan heeft en uit een oogpunt van recht niet anders mocht handelen. Merkwaardig is de verklaring van een Parijsch professor, die erkent: als rranschman wensch ik <je be straffing van alle schuldigen, vooral van den grootste, maar als jurist meen ik, dat de aanvraag van de Entente alle basis mist. En de groote Fransche rechtsgeleerde Clunet, hield zijn vroeger reeds gegeven meening vol, dat Nederland aan deze recht spraak niet mag meewerken. Tot zoover de Fransche openbare meening. Een der Fransche bladen, dat het hef tigst tegen Nederland uitvalt, de Éclair, maakt de opmerking: >,De houding van de Nederlandsche re- ^eriass ?al stellig ten strengste worden veroordeeld in Engeland, waar de open- ai e meening in afwijking van den staat van zake bij ons te lande hartstochtelijk belang stelt in alles, wat de bestraffing van den gewezen Keizer betreft." Welke een komische vergissing- In Enge land heeft alleen de beruchte Northcliffe- pers, de befaamde oorlogspers. tot nog toe gezwegen. Welk een merkwaardig stilzwij gen". Maar wel een twintigtal andere En gelsdie bladen en daaronder zijn er van den eersten rang, juichen onee regeering ioe, zooals wij het zelf niet 'beter kunnen doen, of wel maken op echt Engelsche ma-, nier eenige fijn sarcastische opmerkingen aan het adres hunner eigen regeering, die door het weigerend antwoord van Neder land zoo leelijk te kijk is gezet. Wil men en kele staaltjes uit vele: Het slot van een atikel in de Observer: Wij zullen den keizer niet krijgen. Als wij hem hadden, zouden wij in den gewonm zin van het woord geen proces tegen hem kunnen voeren. Wij zouden een rechtbank kunnen instellen om hem te bestraffen, maar niet om recht te doen. Wij zonden hem dan kunnen ophangen- Wii zouden een pseudo-proces kunnen voe ren, voor wij hem ophingen en natuurlijk verdient hii gehangen te worden. Voor de brieven van Willy aan Nicky verdient hij alleeen eenige' malen opgehangen te wor den, maar niet krachtens een wettig proces. Als hii ten tijde van den wapenstilstand te- recfl tgcsfeld was, om voor ijn zonden te boeien wie, zou er dan iets tegen gehad hebben? Het vredestraetaat is nu echter ge- teekend. En de Keizer is nu van onèindig minder belang en een individu dat aan de minachting overgeleverd is. Een vervolging van hem is nu iets geworden, dat geen zin heeft en vervelend is. Uit een beschouwing van de „Manches ter Guardian": „De weigering van do Nederlandsche re- geering om den keizer uit te leveren, be- teekent een nieuwe wending in een kie- sehe diplomatieke scherm partij. Zij is bij zonder kiesch, omdat geen toeschouwer precies wéét, welke stoot en alleen maar schijn bewegingen zijn en welke p&rcerbe- wogingen niet werkelijk de bedoeling heb ben, om de stooten af te weren. Stellig }s onder menschen die gewoonlijk niet licht- geloovig zijn, de meening verspreid, dat de geallieerden of de meesten hunner Neder-, land hartelijk dankbaar zouden zijn, in dien het een middel kou vinden om hen te ontheffen van de beloften om den Keizer op te hangen, die dagtcekenen uit oorlbgs- en verkiezingstijd." „Alle omslachtige argumenten,", schrijft "de „Star", „van dé pleitbezorgers van do coalitie on lmn kornuiten in Parijs zullen de klucht niet langer in stand kunnen houden. Het laatste redmiddel van een proces zonder den Keizer zal do laatste steen zijn, die een groot verkiezingsboe- renbedrog zal dichtdekken." „De aanvraag voer de uitlevering," schrijft de „New Statesman", „heeft vrij wel geen belangstelling of commentaar in de Engelsehc lu-rs veroorzaakt. Duitieljj- ker dan ooit blijkt, dat niemand verlangt, dat de Keizer naar Londen gebracht wórdt en dat, indien de Nederlandsche autoriteiten toegaven, ze iedereen in moeilijkheid zouden brengen." Een gezagvol blad als ue Westminster Gazette brengt in nobele taal een ecrc- saluut aan a e fiere Nederlandsche regee ring en net Engelsche Kegeeringsblad de üsuiy Chronicle vermijdt ia een belangrijk hoofdartikel om over de al of niet juist heid der weigering zelf te spreken. Het waarschuwt tegen het op de spits drij- ven van deze zaak; omdat daarmee de dui aelie Keizer-vrienden te sterk zouden worcitu en net dringt er op aan om met Nederland een arcaordje te sluiten ten einde Wilhelm, te irüerneeren. 'lot diezelfde conclusie komen verschei dene andere k'ransche en Engelsche bla den; cn dit zal dan ook wel het einde van deze vervelende historie worden. Toch is het verheugend te constatoe ren, !ioo het zakelijke antwoord onzer Regeer,ng steun vindt bij alien, die nog een nuchter oordeel behouden Rebben of zien op zuiver rechtss tanupunt plaatsen los van valsche vaderlandsliefde. Wanneer de Regcering in den Haag nu eens het advies van „de Telegraaf" had gevolgd en Glemenceau naar den mond had gepraat, hoe beschaamd hadden wij dan thans voor heel de wereld gestaan! DE NOOD IN WEENEN. Dc vijfde lijst van het Centraal Bureau van het R.-K. Huisvcstings-Comité loo- pende van 8 tot en met 21 Januari, ver meldt een bedrag van ingekomen giften van 29.560.10. Hiervan droegen bij: het comité Alkmaar 609.92; Hillegom 345; comité Burg-Texel 1100.R.-K. Jon gensschool Sint Jozef Purmerend 20.30; Comité Assendelft K. S. A. 750.—. Vorige opgaaf 115.785.37; zoodat totaal is ingekomen 145.345.47, TEGEN DE INVOERING EENER WEELDEBELASTING. In do druk bezochte algemeen© vergade ring van den Bond van Ned. Fabrikanten van en Handelaren in Gouden en Zilveren werken, gehouden te 's-Gravenhage op 21 Januari 1.1. is met algemeen© stemmen een motie aangenomen» waarin men zich uitspreekt tegen de invoering van een weeldebelasting. Deze motie zal tor kennis van den Minister van Financiën worden gebracht. Zaterdag n.m. is door de „Neue Berl. Zeit." een brief gepubliceerd, dien de e'x-keizer op 2 Jan. 1920, uit Amerongen moet geschreven hebben aan vorst Fürstenberg. Wij laten den brief, vertaald, hier volgen: Amerongen, 2 Januari 1920. Beste Vriend, Hoe hebt ge het Kerstfeest en Nieuwjaar ge vierd? Ik was blij, toen Mü'iler, die met Wilhelm meekwam, mij zeide, dat in de harten van mijn volk nog menige kerstboom voor mij brandt. Maar ik ben zonder hoop voor mijzelf en heb bijna geen wenschen meer. De toekomst is don ker en als ik denk aan de kleinen in Postdam, heb ik sombere uren. Wilhelm klaagt vaak per brief en mondeling over de inkrimping, otjidat alles zoo duur is en hij zuinig moet zijn wegens Cacilie's verlies der Russische papieren. Ik heb hem herhaaldelijk ge. ho'.pcn, maar ben er toch voor, dat hij zoo spoe dig mogelijk met de zijnen naar Oels(?) gaat, waar hij goedkooper leeft. Van alle kinderen kregen Victoria en ik Kerstgroeten, uitgezonderd van Eitel, die zelf hier was, echter niet zonder de bekende „frois- sements." Wat zegt ge van de gewelddadige onwettige publicatie van mijn brieven aan Nicolaas? Die menschen hebben geen sprankje gevoel in hun lichaam en ik mag blij zijn, indien alles zonder veranderingen wordt afgedrukt. Ik heb overigens Löwenfcldt iaten schrijven, ■dat hij tegen de publicatie der particuliere brie ven moet protesteéren, maar aangezien dat ge schiedt in de vijandelijke landen, zal hij minder kans op succes hebben dan in het geval-Bis- marek. Dat ook Duitsche bladen aan deze vuile practijken deelnemen, verwondert mij niets na de behandeling, die ik van dit volk heb onder vonden en nog dagelijks ondervind. Ik heb niet het verlangen ooit naar Duitsch. land terug te keeren .De aanblik van de ineen storting door eigen schuld zou mij te smartelijk zijn/Daarbij komt het gevoel, dat allen mij be drogen en daarop verlaten bobben. Ik kan mij, na alles wat ik van de beroemde commissie van onderzoek las, niet losmaken van het gevoel, dat ik zelfs door mannen als Bcnth- mann en Ludendorff, Tirpit niet te vergeten, om den tuin geleid- ben. Misschien is mijn wan trouwen een gevolg van de eenzaamheid, waar in ik leef en die slechts nu en dan door bezoeken van Wilhelm, Eitel en Kriege wondt onderbro, ken, welke laatste bewijst een getrouwe te zijn, ook thans, nu het moed- eischt trouw te zijn. Ik verheug mij op Doorn. Dezer dagen las mij Ilsemann uit de krani voor, dat Sir Franje J^asceJJes gestorven is, die ook een getrouwe was. Weer eên van de oude garde verdwenen en nog wel een, die zich voor- deelig onderscheidt van hen, die thans en sedert de laatste tien jaren de Engelsche politiek maken. Ik schatte hem zeer hoog. Ik vatte vriendschap voor hem op sedert hij Mellet aflos te en heb hem vaak bij mij gezien. Zijn dochter, die ik hielp uithuwelijken, was een lief kind. Hij begreep Duitschlands recht om te leven. Maar in Londen dead men dat niet en zond Go3chen. Ik geloof, dat men in Londen zeer boos was, omdat ik ham bij zijn afscheid den Zwarten Adelaai verleende, maar dit was een behoefte. Ik sukkel thans veel met mijn gezondheid, de oude pijnen in rechterbeen en arm, maar nog meer geestelijk, wegens de onzekere toekomst. Wat zal er gebeuren? Ik verwacht niets gun stigs, daar sedert Nicolaas' tragisch einde door de kogels der keizermoordenaars liet monarchis tisch solidariteitsgevoel uit de wereld verdwenen is en anderen misschien gelooven hun troon te kunnen verzekeren door mij aan mijn lot ove» te laten. De smeekbeden van Heinrich en Vic toria zijn verstorven zonder gehoor te vinden. Vaarwel, beste vriend 'en vveeg ]lartei;jk ge_ groet van uw toegenegen (get.) wilhelm i. r. WAT MEN AAN-T VEE TE ETEN geeft. Dikwijl sterven koeien, terwijl de oor zaak aanvankelijk lU t duister blijft. La ter blijkt dan dat sen-arp© voorwerpen in het voedsel door de maagwanden in het hart en andere iawemligiQ organen van die dieren waren doorgedrongen. In de „Veehandel lezen we een en an der omtrent „scherpte In 't hart bij run deren." De scbruver zegt daar in, wel boertjes te kennen, die eerst een koe of tien verloren hadoien, voordat zij de noo- dige voorzorgen gingen namen. „Scherpe voorwerpen in Ret hart of in het hartezakje veroorzaken een hevige ontsteking van dit nohaainsdeeL, tenge volge waarvan inassas stinkend vocht in de borstholte zich óphoopen, met aandoe ningen van borstvliee eD lomgen. Wordt een koe met zulk een hartziekte en borst- aandoening tijdig nit nood geslacht (her stel is absoluut onmogelijk), dan kan bet vleesch nog wel voor de consumptie goed zijn. Door de slecbte werking van bet hart ontstaan ook groote vochtophoopingen onder de huid aan de voorboret, onder de keel, enz., waardoor bet vleesob wed min derwaardig, maar toch niet ongeschikt voor de consumptie wordt. Laat men de dieren echter lang staan, dan ontstaat er een soort van bloedver giftiging, die bet vleesch vrijwel onge nietbaar maakt, ofschoon het door var kens of bonden wel kan worden gegeten. De gevaarlijkste voorwerpen zijn altijd stopnaalden en rechte stukken ijzerdraad, die in hun geheel naar het hart verhui zen. Spijkers net koppen gaan ook wei door den maagwand, maar kunnen met den kop in de maag blijven zitten. Koeien zijn bij het inslikken daarvan niet té kies keurig Ik herinner mij in de maag van een schiHenkoe eens ongelooflijke hoe veelheid messen, scharen, spelden, spijkers en geldstukken gevonden te hebben, die een. hooger dunk gaven van dé sterke maag der koe dan van de zuinigheid en do voorzichtigheid van huismoeders en dienstmeisjes DALING VAN VEE- EN VLEESCH- PRIJZEN. De snelle daling der prijzen van het slachtvee, hebben de vleesch etende menseh beid wel wait natuurlijk aangenaam verrast. Binnen drie weken tijds zijn de runde ren wed 30 cent per pond, de varkens nog meer in prijs teruggeloopsn. Het prijsni veau van Januari 1918 is vrijwel weer be reikt- Deze week geven alle markten denzelf den toen aan als verleden week: ruime aanvoeren van slachtvee, varkeus, wolvee, kalveren, prijzen weer dalende. Ondanks de vrij hoog© prijzen der vel len, zoo lezen wii in de „Vee- en Vleeseh- hajidel", gingen de nuchtere kalveren een stuk terug, te Rotterdam zoowel als in 't Noorden; te Smeek brachten ze b.v. pl.m. 15.minder op. Zie komen op vellen- prijs (pLrn. 12-14) wordt gezegd. De mesters moeten da vette varkens met schade van de hand doen. Bij de huidige maisprijzen kan men zeker niet mesten. Een prijsdaling van de veevoeders is dan ook zeer zeker geweuscht- voor de varkeuis- productie. üoede vette varkens waren voor 60 en 62 cent per pond levend gewicht koopbaar; dus ongeveer een dubbeltje per pond min der. Vette schapen en vette kalveren de laatste in mindere mate volgen den al- gemeenen teruggang. Er wordt in de dagbladen verondersteld dat vele watersnood-koeien voor de slacht bank ter markt zullen komen en mede prijs-drukkend zullen werken. Tot heden is hiervan nog weinig merkbaar: de prijsda ling zet zich zonder da t steeds voort tot er ovenwicht komt tusschen aanbod en vraag. Hoelang er teveel zal zijn? Vrijdag was te Leeuwarden iets meer vraag naar slachtvee de prijzen waren echter even goed iets lager. In den kalf- en melkveehandel is het zeer stil; de aanvoeren zijn beperkt. De prijzen loopeu week aan weeik iets terug, maar zijn nog lang niet gelijk aan die vuh Januari 1918, zooals met het slacht vee. De verwachte uitvoer van kalf- en melk koeien zal den verderen teruggang der prijzen kunnen beletten; ©en prijsstijging volgt waarschijnlijk niet, meent het blad. TOCHTIGE MAILBOOTEN. De heer Henri Bord, die dezer dagen met het sjs. „Vondel" naar Indië vertrok ken is, schrijft uit Southampton, aan het mV&dL" dat 't verglijf op een voor d«e tro pen gebouwde boot in koude streken g~een pretje is. „I)c Nederlandsche mailbooten zijn over 't algemeen uitstekend, de tafel, hoewel niet meer zóó uitgebreid als vroeger, is ruim voldoeude en vooral die zindelijkheid is voorbeeldig, maar 't tocht er verschrik kelijk. Er wordt niet de minste zorg be steed voor die gezondheid der reizigers in dit opzicht; op die meest roekelooze wij ze worden deuren en vensters tegen el kaar opengezet, en men kan geen gang doorloopen naar toiletten of salons of ©en ijzige tioohtstroom komt u tegemoet. Een onzer inede-paasagiors, die als dokter naar Indië gaat en die er dus over kan oor- deelen verklaarde mij gisteren, dat vooral do kinderkamer niet minder dan levensge vaarlijk is (hij gebruikte dit zelfde woord) Alles tocht daar tegen elkaar in en geen enkele passagier vertrouwt dan ook zijn kind in dit tochtgat zoolang wij nog niet Ln de tropen of althans in een zachter kli maat zijn. Ik heb heel wat op bet ge bied van reizen in mijn leven meege maakt maar nog nooit heb ik in zulk een venijnigen, gevaarlijken tocht geleefd, als nu op de Vondel en ik ben ook nog nooit zoo verschrikkelijk verkouden geweest. Er zou, door doelmatig: sluiten vun deuren en vensters zeker heel wat aan te doen zijn, i"!""1 met een zorgeloosheid, die on gelooflijk schijnt, laat men dien ijzigen wind door gangen en salons waaien. De tochtige vestiaires, bij de opening indertijd van den Princesse-schouwbirrg zijn er win- dselooze lustoorden bijl" De beer Borel hoopt dat zijd brief op de een of andere wijze onder de oogen der Mij Nederland zal komen. Dat hopen wij óók, in het belang der onze, naar Indië vertrekkende lanidgenoo- ten. OPGEPAST! Er zijn valeche Belgische bandbiljetten in ons land. Dit wordt ter algemcene kennis gebracht door het Ministerie van Financiën, dat blijkens ontvangen inlich tingen vernomen heeft, dat een aantal valsche Bankbiljetten van 1000 francs naar Nederland zouden zijn geëxporteerd. Deze biljetten kunnen aan de volgende kenteekenen herkend worden: L De nummers der series zijn slecht ge maakt, vooral de 8 is slecht. Wanneer de serienummers bevochtigd worden en er wordit over gewreven vlekt de inkt. 2. De borst op de vrouwelijke figuur wordt op de echte biljetten gevormd door een zuiver afgeronde lijn, Op de valsche biijetten is deze lijn in drie stukken verdeeld. Na „ondankbare" Belgische buren, ook nog „valsche" Belgische bankbiljetten. We kunnen ze beiden missen ais kiespijn. DE ACTIE IN HET HAVENBEDRIJF. Maandagavond is een spoedvergadering van den Nederl. Christ. Fabrieks- en Transportarbeiders afd. Amsterdam ge houden, waarin besloten werd een stem ming oitder dè leden' te houden over de vraag of tot staking zal worden overge gaan. HET REIZEN DOOR BEZET GEBIED. Thans wordt door het Ministerie van Buitenlandsche Zaken meegedeeld, dat 't bericht, als zou voor de reizigers naar of door het bezette gebied in BuitschTand een visum wan eeu der geallieerde mo gendheden of een vrijpas niet-meer ver- eisoht zijn, nog bevestiging behoeft, zoa dat aan belangstellenden moet worden aangeraden, zich daarvan te blijven voor zien, DE POKKEN TE ARNHEM. Te Arnhem nemen de pokkengevallen toe. Er zün er weer twee bijgekomen, waardoor het aantal tot 20 gestegen is. Zt zijn in de barakken opgenomen. Drie lij ders zijn er ernstig aan toe. NORMALISATIE VAN RIOLEE- RINGEN. Er zijn, naar de „N. Crt." verneemt, in den laats ten tijd besprekingen gevoerd tussoheu de directie van het Normalisa tiebureau to Delft de stichting van de Maatschappij van Nijverheid en het Kon Instituut van Ingenieurs de Vereeni- ging van Nederlandsche Gemeenten, voor een normalisatie van. de gemeentelijke rio- leeringen, wat tot een aanzienlijke koo tenbesparing kan leiden. EEN PROTEST. De oud-directeur van het rijkskantooj voor zaden, Dr. K. Tjehbes, heeft er zich bij den Minister van L. N. H. over be klaagd, dat verschenen is een rapport van de Crisk-enqueteoommissi© aangaande een kwestie van beleid van dit kantoor, waar in ook zijn naam wordt genoemd. Al« oud- directeur van genoemd kantoor, nog io functie, toen de besproken kwesties zaeh afspeelden, protesteert hjj ertegen dat een onderzoek in dezen geheel buiten hom om heeft plaats gehad en dat bedoeld rapport is gepubliceerd, zonder dat hij zelfs is ge. boord. Hij vraagt den minister, aan de Crisie-euauetecommieaie een motiveering tie vragen van het fait, dat hij £n deze zaak aietb werd geboord. - - DE VLIEGTOCHT NAAR 1NDIE. De eerste vlieger heeft zich bij den Mi nister van Waterstaat aangemeld, met het verzoek in aanmerking te mogen komen voer den steun welke de Regeering toe gezegd heeft voor den vliegtocht naar In dië. Het is de heer A.^Picard die in Fran- schen militairen dienst gevlogen heeft. Daarna was hij korten tijd als Instruc teur van den marine-luchtdienst op De Kooy ln Den Helder werkzaam. Picard is 26 Juni 1889 te Ainbarawa op Java geboren en zoon van wijlen den hr. A. Pieard, gep. majoor van het Ned.-InA leger. REEDS VER GEKOMEN. In de „N. H. Crt." stond dezer dagen de volgende annonce: NedarL Herv. Kerk te Middellie. Zondag 14 September. Onderwerp: De Jezus, die nooit bestaan heeft Zoover is het dus ook in ons land reeds gekomen, dat men in een Kerk, die aan den dienst van Christus gewijd is, samen komt, om van den kansel te vernamen, dat Hij nooit bestaan beeft. WILDDIEVEN BETRAPT. Zaterdagmiddag werden in de afgeras terde bosschen van Jhr. Repelaer van Driel bij Hoender!00 (Geld.) een viertal stroopers ontdekt, bezig met het vervoe ren van twee pas geschoten herten. Een hunner, zekere S. te Loenon, ook behoo- rende tot de slroopersbende, welke on langs de herten van het kroondomein wist te bemachtigen werd gegrepen, de drie overige wisten te ontsnappen. Hun namen zijn evenwel bekend, BELOONDE IJVER. Vrijdagmiddag om één uur waren door Z. K. H. prins Hendrik ten paleize Het Loo ontboden de beide Apeldoornsche re chercheurs, wier ijverige nasporingen er toe hebben geleid, dat de daders van den brutalen wilddiefstal, waarbij in de nabij heid van Uddel zes waardevolle herten ge stolen werden, zoo spoedig werden ont dekt en in verzekerde bewaring werden gebracht. In tegenwoordigheid van den r FPW

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1