TWEEDE BUD. BUITENLAND BINNENLAND HET WITTE HUIS. In en om Haarlem bmnentanascn Nieuws Uit de Raadzaal van Yelsen. De Overstroomingen. FEUILLETON DINSDAG 27 JANUARI 1920 oiiS naariefli s Muziekkorps. aanslag op minister erzberger Door het Bestuur der Conoertvereenigiog Haarlem's Muziekkorps is aan den gemeen teraad verzocht de subsidie aan die vereem- STod f 30.000 per jaar te 'brengen, Dat is f 15000 meer dan tot nu toe werd ge- g€De meerderheid van het college van B. en W. adviseert afwijzend op dit verzoek te beschikken. Wii kunnen ons ditmaal niet met het ad vies van de meerderheid van 't college van B. en W. vereenigen en het zou ons spijten wanneer de meerderheid van den Raad het praeadvies van de grootste helit van B. en W onderschreef, tenzij voor de afwijzende houding andere motieven aangevoerd worden dan de in het praeadvies genoemde. Want voorop stelien wij en niemand zal ons dat tegenspreken, dat Haarlem's Muziekkorps, al mag het dan niet Miner de allerbeste gezelschappen van ons vaderland gerekend worden, een attractie van Haanem is. In een luxe-stad als Haarlem behoort een goed muziekkorps en een jieihebberij-gezel-, schap moge. zoo goed zijn als het wil. het zal voor een amateur-korps a.tud moeilijk blijven even hooge kunst te geven als een korps, samengesteld uit beroeps-musici. In Haarlem bestaat zulk een korps zeker met, dat met Haarlem's Muziekkorps kan con- curreeren en het zal ook wel zeer lang du ren, eer un het geval zal zijn. Wij durven dit zeggen zonder ook msnr ecnififszins Sein de werke.ijk zeer goede Praties van de hier ter stede gevestigde amateur-gezelschap pen te kort te u De concerten in den Hout en de volkscon certen zijn bovendien een stuk Haarlemsche traditie geworden, dat aan velen kunstge not geelt als todhoordeis maar ook niet gaarne gemist zou worden door hen, die niet gewoon zijn in den Hout aeze concer ten te gaan beluisteren. Niet alleen ons. maar verreweg den meesten Haarlemmers zou het spijten, als de concerten in den Hout tot het velleden gingen behooren. Wij voorzien zelfs dat de gemeente gedwongen zou worden door de publieke opinie die concer.en in eere te her stellen. hetzij door korpsen uit andere ste den te la.en komen, heizij door uitvoeringen van amateur-gezelschappen. In beide geval len zal het de gemeente niet weinig geld kos.en en tegen het tweede veronaerstelde geval henben wij bovendien dit bezwaar dat kunstgenot niet opweegt tegen dat, verschaft door Haarlem's Muziekkorps, misschien ze fs in vele gevallen minderwaardig zal zijn. Om al deze redenen zou 't ons spijten wanneer Haarlem's Muziekkorps zou ver dwijnen en toch zal dit het geval zijn, wan neer ue suosidie van 30.000 wordt ge weigerd. Wij weten het wel: vereemgingen als het Haarlems Muziekkorps moeten natuur,ijk op de eerste plaats zich zelf kunnen be druipen en als tegenover uitvoeringen en volksconcerten van net koros een iinaucieele prestatie der gemeente s'aat en moet staan dan erkennen wij ook dat hieraan grenzen zijn en dat de gemeente niet alle' bedragen kan toestaan, die gevraagd kunnen worden. Maar het is de vraag of de gevraagde, f 30..000 te vc-el is. Wanneer het tekort op de rekening der vereeniging een gevolg is van slecht beheer of onbekwame leiding, of indien met grond kan worden verondersteld dat een ander be heer en andere leiding dit tekort zou kun nen verminderen of geheel doen verdwijnen, dan ware er. naar onze meening. reden voor de gemeente om de prestaties van 't korps •«genover haar behoorlijk te honoreeren en niet verder te gaan. Doch in hun advies maken B. en W. op het beheer en de lei ding geen aanmerking. De re-oenen voor het «iwuzend advies zijnvrees voor steeds klim mende subsidies en de benarde toestand der gemeehie-financiën. Het eerste modef onderschrijven wij niet, omdat de gemeenteraad elk geval dat een hooger subsi-oie gevraagd wordt kan en zal beoordeel en. Voor den naren toestand der gemeenteftaanden zijn wij zeer gevoelig. Maar wij vragen ons af of de bezuiniging van f 15.000 niet te duur is gekocht met de opheffing van Haarlem's Muziekkorps. Wij gelooven dat B. en W. wiilen zij succes in den Raad verwachten voor hun standpunt met andere 'motieven moeten komen om de afwijzing te motiveeren en zou tten moeten aantoonen dat de concertveree- niging de ontbrekende gelden niet alleen moet, maar ook op anaere wijze San vinden. Is het tekort niet anders dan met ge meentegeld te dekken, dan meienen wij dat de Raad wel 30.000 voor het voortbestaan van het korps mag overhebben. Daarvoor behoudt Haarlem een luxe- en muziekstad immers? de attractie een eigen muziekkorps te bezitten, dat per jaar niet minder dan zeventig populaire concer ten geeft. Dit laatste is op zich zelf ook een at tractie en wel in staat tot op zekere hoogte mede te werken aan de kunstopvoeding van de bevolking. Wii zouden nog kunnen zeggen dat het geld in waarde is verminderd en de nu toe gestane f 15.000 subsidie dateeren van vijf jaar terug. Wij zouden ook nog kunnen aan voeren, dat, naar onze meening, de ge meente wel verplicht z?l zijn, ophe -> van Haarlem's Muziekkorps, toch muziek uitvoeringen door andere korpsen te doen geven, wat natuurlijk maakt dat de uitge spaarde f 30.000 zeer zeker niet geheel zullen terugvloeien in de gemeentekas. In- tesgendeel. Maar wij z«l en he hie h late' Resumeerende meenen wij dat het jam men zou zijn als Haarlem's Muziekkorps dat op het punt staat verjongd te worden, zou worden opgeheven en dat de meerder heid van B. en W. haai- standpunt althans juister dient te motiveeren dan met 'n beroep op den slechten toestand der gemeentekas. Waarom wij eigenlijk tot bet bijwonen dezer laatste vergadering opgeroepen wer den, is ons tot dusver niet recht duidelijk Verre van ons echter het gemeentebe stuur het verwijt aan te wrijven, dat het zou spotten met de waarde van onzen tijd en onze schoenen. fmmers waren die heeren om het warmst de idee toegedaan, dat alle besprekingen rondom de details der begrootingen ijdej en nutteloos waren, genoeg om hen te nopen den jongen raadsleden met zachten drang te brengen tot kinderlijk vertrou wen in hun beheer en kennis van zaken. Edoch, de jonge Raadsleden in dit ge val. wilden aan dien kant geen ooren heb ben. Zij eischten en verkregen, Jat .een tweede vergadering aan de eerste zou wor den vastgeknoopt. Met het gevolg, Jat de tweede vergadering te harer ure gehouden werd en.... evengoed gesloten had kunnen blijven. Een tweede gebrek, dat wij naast ...va" de Periodieke behoefte van geld smijterij, meenen te moeten signaleeren ais aanklevend aan het grootste gedeelte van onze vroedschap. Een tweede Gebrek dat wantrouwen heet. Conslateeren wij dat niet bij elke gele genheid? Telkens weer zoekt men angeltjes en addertjes. Steeds opnieuw zet men groo- te brillen op en steekt men gloeilampjes aan om zich te overtuigen, dat hier geen handigheidje, daar geen onrecht, ginds geen bedrog achter schuilt. Zij doen het schier allen. En zij kun nen het niet van eikaar verdragen. Het bewijs hiervan leverde een incident van deze laatste zitting. Als de heer Fusenius, jong lid van een even jonge partij, ruim een uur gegraaid en gegrabbeld had in de cijfers van Openbare Werken, zulks tot zichtbare ergernis van zijne medeleden, iwist de ruwhartige, maar even sluwe Schilling i hem de bekentenis te ontlokken, dat hij toch eigenlijk niet van dit en van dat, en dat hij begon te gelooven, dat er de laat ste jaren zoowat niks uitgevoerd was aan Openbare Werken. Het wantrouwen dus „en frngrant délit". En toen had men moe ten zien die verontwaardigde gelaten en moeten hooren die schande-trompettende stemmen. „Nou gaat mijn pijp uit: gromde de een. „Ik snap er geen lor van", wist de ander. Dat alles om te bewijzen, dat vertrou wen gewenscht en noodig wordt geacht door allen, de delinquanten incluis. Inderdaad is dit noodig. Voor het ge meentebelang. Voor de goede verhouding. Stel: men is burgemeester. Men pluist, prakkezeert. wikt, weegt en maakt advie zen en regelingen op. Moet men in casu dus de burgemeester dan niet een engelachtig karakter en zenuwen nis ankerkettingen bezitten om den boel er niet bij neer te gooien, of althans het hart voor de zaak te verliezen, als steeds de monocle van het wantrouwen over het verrichte loert en zijne stem ongeloovig vraagt: „Is het wel zoo?" Laten de heeren de dame rekene zich een oogenblik bij dat gezelschap toch van elkander gelooven, dat hun woorden de toets der oprechtheid te allen ure kun nen doorstaan. Laten ze elkaar steeds aan durven blikken daar, in het wit der oogen zonder achterdocht, zonder wantrouwen. En laten ze dan, als die zienswijzen met elkan der in strijd zijn, de hand opsteken en zeggen: „Gij hebt de zaak wel vast, maar niet bij het rechte eind!" ïWaaiönt zouden zij zltu niet toeleggen op deze gedraging, waar zij zoo pas ge toond hebben voor elkaar .vertrouwen te wenschen Twee mannen, die jaren lang nederzaten in de ruime raadszetels, verlaten ons. De socialist Brink nam thans reeds afscheid. De burgemeester kondigde aan, dat H. M. de Koningin zijn ontslag had aangenomen. Zij mogen gaan, vergezeld van de beste wenschen der gemeente, die zij naar hun behoorlijkst kunnen dienen. Zij mogen gaan, om plaats te maken, 'de socialist voor een gematigder collega, de burge meester voor een krachtiger vuist. De heer ver Loren van Themaat bleek niet opge wassen tegen zijn zware taak. IJmuiden Men denke aan de krachtige overheid, die noodig is om dien boel te regeeren. Vel- senMen herinnere zich het geweld, dat zoo vaak ontketend werd over Je zaal, waar onze Raad bijeen groepte. Hier is het niet genoeg rechtvaardig en goed te zien. Men moet er heerschen vooral door het overwicht op elk gebied. Intussehen mag onze vertrekkende bur gemeester zich vleien zelfs de achting der sociaal-democraten naar zijn nieuwe bestem ming mede te nemen. Brink zei het, toen hij afscheid nam, zei het, dat hij achting voelde voor den man, die politiek zijn te genstander. erkend moest worden als den verdediger van het recht voor allen. Misschien hadden wij den socialist eenige vleiende woorden na kunnen geven bij zijn aftocht uit de raadszaal. Misschien hadden we kunnen zeggen: Brink was scherp en fel, maar een goed mensch was hij toch en een dienaar van het recht naar zijne opvattingen. MisschienMaar, neen, hij heeft ons den weg afgesneden tot genadigheid door zich zoo zeer te buiten te gaan in zijn af- scheidsperoratie tot de aanblijvende rnode broeders. Als een Spartacus zijn opwin dend woord uitbulderend over de schare der door hem aangevoerde slaven stond, hij te midden der zijnen. iWat kon liet hem schelen of rond de tafel nog ande ren zaten van tegenovergestelde wenschen en gevoelens. Wat maalde hij er om, dat hii Jiun ooren beleedigde en hun overtui ging krenkte. Hij wilde en hij zou het zeggen, dat zij, de soci's, het waren, die de aarde in een zevenden hemel veran derden en de stoffelijke gelukzaligheid over de menschen zouden tooveren. Jawel, de heeren geloofden het wel. Zij werden noch groen, nóch geel van. geest drift. Zelfs maakte een der sociale broe deren een gebaar van: „Hou asjeblief op, m'n waarde!" Niemand gaf 'n kik. Brink ging zitten en.... het volgend punt werd aan de orde gesteld. Sic transit. Zoo gaat hij, die acht jaar het socialistisch principe in ons midden voorstond. Zoo zal zijne leer eenmaal ver dwijnen ais hij, moe en gebroken HET HONGAAIlbCHE VREDESVER DRAG. De te Neuilly vertoevende militaire vertegenwoordigers van Hongarije, over ste Dajig-, majoor Von Ottrubay en kapi tein ter zee Von Koiieli, bobben den ge volmachtigden van de Entente een memo randum overhandigd, waarin gewezen wordt op het onmogelijke van de militai re voorwaarden in het vredesverdrag. De 35.000 man, die de Entente Hongarije wil laten houden, zij.n niet voldoende om on der de tegenwoordige buitenlandsche en binn en.i an u se lie onus tand ighe-dien de bin- nenlandische orde te handhaven, de gren zen van het land te beschermen tegen het bolsjewisme en het naleven van de vredes voorwaarden te waarborgen. Toen minister Erzberger gisterenmid dag "tegen half drie het gerechtsgebouw van Moabit verliet en in zijn rijtuig wilde stappen, schoot een jongmenseh tweemaal met een revolver op hem. Het eerste schot kwetste den minister links^ in den schou der, de tweede kogel trof Erzberger in de buikstreek, maar schampte af op een me talen voorwerp, dat hij in den droeg. De dader is in hechtenis genomen. DE TOESTAND IN IERLAND. De politiekazerne te Mor roe, die door acht politieagenten was,CZ(j werd Zater dag, kort na middernacht door een troep van ongeveer veertig '11Uu aangevallen. Het vuren, dat te ruim twaalf uur btgon, duurde tot twee uur voort. De aanvallers lieten een bom ontploft011 bij k't gebouw. Toen politieversterkingcu Van Limerick aankwamen, was het vuien reeds gestaakt en waren de aanvaller9 uiteengedreven. De ter hulp uitgezonden politiebeambten werden zeer belemmerd ui Hun bewegin gen, oraaat ue wegen met boomen en steenen waren versperd. Over groot© af standen waren de telegraaf- en telefoon lijnen doorgesneden. De „Tim;cs"-eorrespondent te Dublin deelt ühede, dat in de buurt der stad Kil- lorglin, graafschap Kerry, een troep ge maskerde mannen het huis binnendrong van den landbouwer Timothy Vangan, dien zij aanvielen en met touwen bonden. Daarna knipten zij met een landbonw- sehaar Vangan de ooren af. Vangan's toe stand schijnt ernstig te zijn. Politie-man- nen en soldaten bezochten later het huis, doch tot dusverre is nog niemand gear resteerd. Deze en dergelijke berichten komen da gelijks binnen en wijzen op den ernst van den toestand. In een interview dat Lord French, de Iersche onderkoning, gehad heeft met een vertegenwoordiger van „Le Journal", zei- de hij: „Het heeft er alles van dat Ierland veroordeeld zal wezen ten eeuwigen dage te b]ijven vechten. Telkens weder zullen wij de agitators vernietigen en zal een periode van rust volgen, doch dan zullen de moeilijkbeden zich weder herhalen." Toen de interviewer er zijn verbazing over uitsprak, dat een aanslag op het le ven van Lord French was gepleegd, zei de deze: „Degenen, die dat deden, zijn niet de mannen, die die werkelijke gevoelens van hun ras vertolken; bot zijn lieden, die bui ten de beschaafde wereld staan. Om hun misdaden moet men niet een geheel land veroordeel en. In het verdere onderhoud antwoordde Lord French in antwoord op een vraag of hii aan Ierland geen voldoening zou kun nen geven door een goeden maatregel als Home Rule, dat dit niet zijn taak was, doch die van den Iersehen secretaris Mac- pherson; hij verborg niet zijn teleurstel ling dat Lloyd George's jongste plannen zoo weinig aanhangers vonden. De veldmaarschalk weet de moeilijkhe den in Ierland voornamelijk aan het feit. dat de laatste viif jaar de emigratie niet is doorgezet, waardoor duizenden dienst weigeraars in het land zijn gebleven, die nu moorden en plunderen. Men zou daar een eind aan kunnen ma ken door den staat van beleg af te kon digen; maar dat zon de bevolking nog meer prikkelen. GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN. .Wolken-krabbers. Sir Martin Conway directeur-generaal van het Rijks-oorlog-museum te Londen, heeft in een interview te kennen gege ven, dat de eeriige manier om in den woningnood te vcorzzien en de sloppen op te ruimen voor eaen stad als Londen, is het bouwen vein etager woningen van een veertig verdiepingen, die zeker een lü.OUt) kle.ne huizen van het tegenwoor dig model k-nuen vervangen. Hij meent- dat het-stelsel van tuinsteden voor een stad als Londen niet alleen kostbaar is, maar dat het veel te veel grond ver- eisclit en de menschen op te grooten af stand van hun werk moeten wonen. Sir Martin meent, dat die wolieu-krab- bers den menschen zullen geven lucht en licht en goede woningr imte. Hij stelt zien die woningen voor natuurlijk met liften, centrale---verwarming, kinder be waarplaatsen, kinen.o 's, c.ub-veru'ekken en winkels, en gelooft dat zij aan een par ticuliere onderneming behoorlijke r nui zouden ai werpen. Hij gaat zetis zoo ver te meenen, dat dergelijke woningen de klasse afschei ding zullen ku n n verminderen, omdat er niet het minste bezwaaar kan bestaan die reusachtige woningblokken in te rich ten voor aile soorten en standen in on-e samenleving. Een gevonden schat. in „Bookman's Journal" wordt meiding gemaakt over het vinden van een schat, iemand kocht een oud heereuhuis in ïierUordsiirre en eenige weken later door- snalielde hij zorgvmdig aile vertrekken ook de zo.dcrka.aers. in een daarvan vond üij verborgen een aantal verwaanoosae oude boeken. Eeu er van opende hij uit n.euws0iciiön en op een der bladzijden vond hij een auuteek. n.ug omtrent in het huis verstopt© kostbaarheden, die verbor gen waren in de dagen der revolutie van 17-iö. in verband daarmeue liet üij den v.oer opereken onuer een oude kast cn vond toen in een noite duizend gouden gu.n.jcs, een hoeveelheid ze!d aam poree- ,e.n en zi.ver eu de eerste uitgav'en van eon-reve, Wyencrly, Dry ..en en eenige an.ere schrijvers uit den Eiizabetn-ij a..en o geus gewoonte van ui-n tijd zoig- vuidig in zijden omslagc gew is-ae.u. De Fransche naven- en dokwerkers-^ federatie heeft besloten dat op Dinsdag 27 Jan. de haven- en dokarbeiders van alle Fransche havens aan den Atlanti- schen Oceaan een solidariteitsetaking van 24 uur zullen afkondigen ten gonste van hun makkers van Lorient, die sedert 5 weken in staking zijn. Indien deze 24- urige .werkstaking niet voldoende blijkt, zal een meer energiek en meer uitge breide beweging op touw gezet worden. Een afdeeling Somali s van Koord Ju baland is aan het muiten geslagen. Zij vermoordden hun commandant, deserteer den en vluchtten naar Somaliland. -Twaalfduizend studenten van de uni versiteit te Tokio hebben een betooging- gehouden voor algemeen kiesrecht. Japan heeft China doen weten dat het in opvolging van het Vredesverdrag afstand deed van de Duitsche rechten op Kiautsjau en bereid was te qhderliaiidep len over de ontruiming van het pacht- gebied. Japan zou dan de bewaking van den Sjan ,.oeng-spoorweg opgeven. Veertig Jagansche motorbooten met; 300 visschers zijn in een storm ter hoogto van Sasebo verloren gegaan. De Beriijnsche correspondent van het; HbL verneemt dat de rijksminister van spoorwegen, in overeenstemming met de rijks- en staatsministers, bes o,en heeft dertien spoorweg-werkplaatsen te sluiten en de daar werkende arbeiders te ont slaan. Het doel van dezen maatregel is een eind te maken aan den volkomen om- houdbaren toestand, die in de spcorweg- werkpiaaisen heerseht en de prestatie in deze werkplaatsen grooter te uiaaeii ucor. het invoeren van het stukloon. Er zijn Vrijdag te Beattie (Ver. Sta ten; drie aardscuokKen waargenomen, io Bo.iingham braken vensterruiten en scheurden muren. Te Vancouver en Vic toria en andere steden in Britsen Co lumbia werden eveneens aardschokken ge voeld. Ofschoon het stadje C u y k nagenoeg vrij van water is, is door het langzaam wegkopen van het water de toestand in de overstroomde streek nog wein-g verbeterd. De huipverleenir.g aan de slachtoffers, van wie velen in hun wo. ningen op zolder zitten, is thans uitstekend geor ganiseerd. Men is in Cuyck vol lof over het kranige werken van de mariniers. Meer en meer blijkt, dat de materieele schade buitengewoon groot is. Ook de Minister van L. N. en H., bezocht de plaats der dijkdoorbraken te Cuyk. De watersnoodcommissie heeft den burge meester van Cuyk bereids 10.000 ter onder steuning der slachtoifers noen toekomen. Uit O ss wordt gemeld, dat het water der Beersche Maas aldaar langzamerhand begint te vallen. Bedroeg de eerste val 26 c.M. in de 24 uur, het laatste etmaal viel slechts 25 c.M. val te constateèren. De bewoners wier woning bijna droog ligt, maken kistdammen voor hun deuren en hoozen het binnenstaande water de woning uit, om reeds binnenshuis schoon schip te kunnen maken en de allernoodigeste herstellingen zeli te verrichten aan wat het water vernield beeft. Meerdere woningen zijn door den golfslag be. schattig*?. Een algemeen overzicht is nog niet te krijgen daar te veel woningen nog door het water zijn omgeven. De Lither en Oyenschetveg zijn weder gedeeltelijk begaanbaar. Bij Zutphen. De IJsel blijft daar vanen. Langzaam doch merkbaar zakt bet water weg. De verbinding met Eefde is nu hersteld. De tram Zutphen Emmerik rijdt nog niet. Btj Deventer. Ook daar ts het water van de IJsel voortdu rend aan 't zakken. Op een gedeelte van de kaden na, zijn de overstroomde straten weer droogge- loopen. De schipbrug kon weer worden gelegd. D.- Geldersch-Overijselsche stoomtram heeft den dienst volledig hervat. Een locomotief en een tweetal zand wagens uit Borculo, zijn aangeko men, voor aanvoer van materialen ter herstel van de schade door de overstrooming aan het tramemplacement veroorzaakt. TEGEN DE DUURTE. Door de drie middenstandsbonden, den land el ijken Bond tot bestrijding der duur- te eu hot Ned. Fabrikaat waa een studie- commissie ingroateid» om een plan van uit- voering te ontworpen en aan te geven hoe een verbruikereraad be-hoort samenge steld te zijn en welke wijze van werken een dergelijke raad moet hebben. De commissie heeft thans rapport uitge bracht. Zij wil a. d-e insteBing van een Nauwelijks had zij het zeer prachtigen kruisbeeld, dat een hevigen indruk op haar maakte, en de fraaie bidbank aanschouwd, of zij begreep dat de pastoor beide voor werpen had gezonden en al had de eerwaarde man noch hare meesteres er haar iets van ge zegd, doorzag zij toch zeer goed wat dit alles moest beteekenen. Dadelijk was zij als een bekwaam timmerman met haar hamer in de weer, en na een stevigen kram opgezocht te hebben, sloeg zij deze in een der muren van het slaapvertrek, waarheen bij hetontwaken het eerst de aandacht werd getrokkenen binnen weinige minuten had zij het kruis beeld, met behulp van Martha opgehangen en de bidbank zooals het behoorde daaronder eene plaats gegeven. De slaapkamer van me vrouw Traumbach was een dier ouderwetsche vertrekken welke men op de heerlijke voor- brengselen der oudhollandsche schilderschool 100 dikwerf aantreffen, zij bevatte geen be nedenramen, maar het licht viel van boven door een klein venster in, en Clara had ge zorgd dat het kruisbeeld zoo was geplaatst, dat het bij dag den vollen glans van 't licht opving. Hare meesteres gaf volstrekt geene verklaring van het verschijnsel en zij was bescheiden genoeg om niet naar opheldering te vragen. Verstandiger vond zij het ook de goede vrouw, die in de laatste dagen haar weinig zorg had gebaard, maar stil haar gang te laten gaan, en zoo zag zij iedereen morgen en avond mevrouw voor het kruisbeeld lig gen, terwijl zij in stillen eenvoud haar gebeden te Hemel zond Bij zijn dagelijkse bezoeken vond de pas toor het niet noodig haar aan iets te herin neren; alleen had hij gezegd, toen mevrouw hem voor zijn fraaie cadeaux (bijzonder werd hier gedoeld op de mooie bidbank) bedankte, dat hij zich genoeg beloond zou rekenen, zoo zij er het gebruik van maakte dat zij hem had beloofd. Eenige dagen later vroeg hij haar of zij tegenwoordig nogal lust tot lezen gevoelde, waarop het antwoord luidde, dat iedere lec tuur, zelfs al was zij niet zeer ingewikkeld, haar vermoeide, maar.dat Clara nog wel eens de goedheid had haar voor te lezen. Hierop overhandigde de pastoor haar een door hem geschreven werkje, getiteld„De Roomsch katholieke godsdienst, voor onze dwalende broeders en zusters opgehelderd en toegelicht." waarin al de aanvallen tegen de biecht afgeslagen. de geiaeeilschap der heili gen als noodzakelijk be oug en de leer dar aflaten op zulk een bonülg afdoende wijze verdedigd werd, dat alle v dere redeneering van zelf overbodig wei y vetzucht Clara hare meesteres uit dit L J dagelijks voor te lezen, en deze vervulde naderhand de haar opgedragen taak met een mnig genoegen; zij vond in hare meesteres eene toehoordster, die door hare vrome aandacht nai e moeite dank baar beloonde, terwijl zij zich voortdurend mocht verheugen in den terugkeer van een waren zielsvrede, welken zij vroeger nooit had opgemerkt. Zoo stonden de zaken toen op zekeren avond de postbode weder twee blieven bracht, een aan het adres van Clara en de andere an dat van Eduard. Men zal begrijpen dat zij van de hand van Charles waren en met reikhal zend verlangen in ontvangst werden geno- Als wij een blik werpen op dien Eduard, lezen wij daarin, dat de zaken van Charles naar wensch gingen en hij zich langzamerhand tehuis begon te gevoelen in een land dat hij zich in zijn jeugd als een eldorado droomde, maar dat toch ook zijn schaduwzij de, had, waarmede men zich op den langen weg eerst kon verzoenen. „Alle beginselen," schreef hij, „zijn moeie- lijk, en het onaangenaamste in den vreemde is wei dat men geene vrienden heeft ik ben sedert mijn laatste schrijven met verschillende familiën in aanraking gekomen en waar ik, het best ben ontvangen, heb ik mijn anker neergelegd. Waar ik mij echter het prettigst gevoel, is altijd ten huize van mijn goeden vriend. Chantiigois, met wien ik, zooais ik reeds in mijn vorigen brief meldde, op de boot onder minder aangename °mstan(këbe^0"' kennis heb gemaakt. Zijn broeder, de o is ook een hupsche vent, en zijn vro beminnelijkste Frangaise die ik.ooitwmijn leven op den ganschen aatdboi heb ontmoet, "tls iammei dat dit paar geene k nderen heeft dat behoort ook tot de grootste teleurstel- 1 ngen huns levens, ofschoon k geloof dat, zoo de Hemel hen met kroost mocht zegenen, zij er al te goed voor zouden zijn en het zeker bederven zouden. „Het meisje door het kinderloos echtpaar in huis genomen, is hun mchtje niet, zooais de oude knecht mij verkeerd heeft gezegd het is zelfs in de verste verte geen bloedverwante van hen. Eenmaal was ik in de gelegenheid het lieve schepsel te zien, op den naamdag van mevrouw Chantiigois toen hare vrienden en bekenden baar kwamen bezoeken en geluk- wenschen. Zij bleef slechts eenige oogenblik- lcen in ons gezelschap, daar zij zich niet op haar gemak scheen te gevoelen, en vertrok evenzwijgend als zij was gekomen, ik nou; de haar naderhand op hare kamers h en en weer luopen, en deed mij zeer pijnlijk aan, daar zij den indruk bij mij had achtergelaten dat zij zich zeer ongelukkig gevoelde. Het is een van die beminnelijke schepsels, die, zonder juist op schoonheid aanspraak te mogen maxen reeds op het eerste oogenblik ons hart voor hen innemen en zoo spoedig onze gene genheid winnen. Toch kan men haar geen bevalligheid ontzeggen zij is eene blondine, naar gissing, van nog geen twintig jaren, met een open gelaat, oogen welke et eps ge voel verraden en een droevigen ren mond, die u zegt, dat »j voor haar jaren reeds te veel uit den lijdensbeker heeft ge dronken Ik kan u niet zeggen hoe reiknak urn meer van haar te weten. Intusschen zoudt ae wellicht uit mijne belangstelling voor haar verkeerde gevolgtrekkingen kunnen maken, welke ten nadeele van Clara Bolard konden uitvallen, die altijd de eerste plaats m mijn hart bekleedt. Het is ook meer een gevoel van vriendschap dat ik voor het meisjeJaierboven beschreven, in mij omdraag daarbij medelijden met haar omdat ik haar ongeluk kig weet. Nog zoo jong en dan reeds zo lijden verbeeld u, zij is sprakeloos 1 (Wordt vervolgd!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5