BUITENLAND Gemengd Nieuws Kerk en School Orde en Arbeid HET WITTE HUIS Kunst en Kennis FEUILLETON vermogen onzr lezers neieedigen, indien wij gingen uitleggen wat de vanzelfspre kende redenen zijn waarom namen als die van Hindenburg en Ludendorff of Beth- mfl.rm Hollewg er nooit op hadden mogen voorkomen. Deze mannen zïjn alleen in dit vergezocht opzicht oorlogsmisdadigers, dat zij onder den keizer stonden als de op perste leiders van het Duitsche leger en den Duitsehen staat. De lieden, die teor be straffing opgeëischt hadden moeten wor den, zijn de generaal, die het hevel gaf en uit liet voeren tot de plundering van Leu ven, de duikboot-commandanten, die lie ten'schieten op hospitaalschepen of zeelie den lieten verdrinken, de burgerlijke en militaire overheden, die onmiddellijk vei> antwoordelijk waren voor de uitzettingen uit Bijssel of voor het ongelooflijke schan daal van het gevangenkamp van Witten berg. Men schijnt te verwachten, dat men ons in koele bloede vijftien maanden na het eindigen van de vijandelijkheden een man zal uitleveren, die de plaats bekleedt heeft van een Hindenburg. Het springt evenzeer in het oog, dat het voorvDuitsch- land heel iets anders zon zijn om een eisch te weigeren, die beperkt was tot den ver woester van Leuven, de vernielers van hospitaalschepen en de andere met bloed bevlekte misdadigers tot wie de lijst nauwkeurig beperkt had moeten blijven. En aan 't slot: De lijst zou grondig moeten worden na gekeken, voordat er iets anders wordt ge daan. Dat, en niet het toegeven aan het Duitsche verzoek om een Duitsche of Duitschgezinde rechtbank in te stellen, schijnt ons het eenigo richtsnoer voor het oogenblik. Gelijk piet ziet, moet men in Engeland niet veel van den uitleveringseisch heb ben en 't vermoeden wint veld, (reeds Za terdagavond door ons uitgesproken) dat het den hranschen voornamelijk tc doen is een Duitsche weigering uit te lokken om zoodoende gelegenheid te hebben, nog meer Duitsch gebied te annexeeren. Dit vrmoeden wordt bevestigd door de commentaren der Fransche pers, die ge heel in tegendeel met de Engelse he, de uitleveringslijst toejuichen. Do heele Fransche pers wijst er op, dat de onmogelijkheid, waarin de Duitsche re geering zich beweerd te bevinden, een in breuk op het verdrag is, die de geallieer den het recht geeft die te veranderen en te verzwaren. De „Éclair" acht dit een schitterende ge legenheid om tot volledige ontwapening van Duitschland over te gaan. De „Gauiois" zegt, dat het linker-Rijn- gebied voor goed moet worden afgestaan en de „Vietoire" merkt op, dat artikel 428 de geallieerde verplicht tot de door Foch voorgesteld oplossing (annexatie van het Rijn-gebied) over te gaan. Dat Engelsch-Fransche meeningsver- schil kan nog interessant worden! Hedenochtend wordt inmiddels uit Berlijn gemeld, dat de Duitsche minister van Bui- tenlandsclie zaken Herman Muller, en Fran- schen zaakgelastigde Marcilly de officieele De Duitsche zaakgelastigde te Parijs, dr. Mayer, zal Maandag de vergadering der commissie voor buitenlandsche aangelegen heden uit de Nationale Vergadering bijwo nen. Dinsdag vertrekt bij naar Parijs. In de houding der regeenng ten opzichte van de uitleveringskwestie is geen wijziging gekomen: er bestaat nog steeds volkomen eenstemmigheid en alle pogingen om in het kabinet, hetzij door persoonlijke, dan wel door nartiigeschillen. oneenigheid te ver oorzaken, kunnen als mislukt beschouwd worden, daar de regeering overtuigd is van de onuitvoerbaarheid der uitlevering. Ook de bespreking, welke gisteren tusschen de leden van het kabinet en de leiders der meerderheidspartijen gehouden is. heeft vol komen overeenstemming opgeleverd. DE VERGADERING VAN DEN RAAD VAN DEN VOLKERENBOND. Reuter verneemt, dat een van de voor naamste onderwerpen, die aan de orde zullen komen in de vergadering van den Volkenbond die op 11 dezer te Londen bijeenkomt, de kwestie zal zijn van de benoeming van een internationaal ge- gereciilshof. Verder zal beraadslaagd wor den over dé benoeming van een Imogen commissaris voor Dantzig, van de be stuurscommissie voor het Saar-dal en over de. toelating van Zwitserland tot den Vol kenbond. de meisies. die de machines stop zetten zon der eerst haar grieven kenbaar te maken en daarom ontslagen werden, niet wieder in dienst te nemen. In de laatste dagen is het, naar we vernemen al meermalen gebeurd, dat de meisjes machines gingen stopzetten ob: haar grieven kenbaar te maken. D® DREIGENDE STAKING IN HET tbansportbedcrijf. Volgens „De Rotterdammer" is als het uiterste tijdstip voor het proclameeren van een eventueele staking Zaterdag 14 dezer vastgesteld. De „Tel." verneemt eenerzijds uit Roter- dam dat het proclameeren der staking ver moedelijk a.s. Donderdag zal plaats heb ben, doch anderzijds uit Amsterdam dat men in reederskringen er zich op voorbe reidt. dat Woensdag a.s. de staking zal af gekondigd worden. MAANDAG 9 FEBRUARI 1920 De uitieveringskwestie. Het wordt een rare geschiedenis mjet de uitleveringskwestie! Eerst heette bet, dat de Gezantenraad te Parijs na de weigering van von Lersner, aan den Engelschen Lord kanselier, Lord Birkenhead, bad op gedragen, de lijst met op te eisehen Duit sche „oorlogsmisdadigers" rechtstreeks EEN; GEVAARLIJK HEERSCHAP ONT SNAPT Zaterdagavond hebben in Den Haag 2 rechercheurs op de Prinsengracht den 18-, jarigen W. G. trachten aan te houden, die den vorigen avond bij zijn arrestatie wist te ontkomen door bjj zijn overbren ging naar het politiebureau op zijn bege leiders te schieten. Nu trek hij zijn revolver en lostte tweo schoten, welke door de rechercheurs on middellijk werdpn beantwoord. Er o...s^-nd een hevige paniek, vooral toen G. Lileef vuren. De drukte op de markt was oor zaak dat de vluchteling voor de tweede maal ontkwam Door de drukte kon de politie niet raak schieten. Ten slotte verdween G. in een slop, dat vergeefs werd doorzocht. Het is meer geluk dan wijsheid geweest, dat niemand bij deze vechtpartij is ge raakt Hij heeft, zooals hij schrijft, mijn raad en hulp noodig in een zaak, welke hij alleen niet weet 'te beredderen. Elr heerscht iets onbepaalds, iets onduidelijks in zijn schrij ven, dat mij nog te meer 'aandrijft om aan zijn verzoek gehoor te geven, hedenavond vertrek ik naar Rotterdam, waar ik den nacht zal doorbrengen, om morgen met de boot te vertrekken welke «deren Woensdag vaart." „Gij reist er wat aan af", sprak zij, „ik kan niet zeggen dat ik er mij erg over gesticht voel, nu krijg ik u in acht dagen lang weer niet te zien. Hoe zult gie 't met uwe overige patiënten maken?" „Zooals ik ditiederen keer, wanneer ik op reis ging hèb gemaakt," aeide hij; „een mijner doctorale vrienden zal in dien tusschentijd mijn praktijk waarne men." „Ik verzoek dan beleefd van zijn visi les verschoond te blijven, ik gevoel mij f Umtsene BiaOën maEen gewag van een draadloos telegram uit Moskou, inhoudende dat de radenregeering heeft besloten Koltsjak naar Moskou te laten overbrengen om hem daar voor het revolutionaire hooggerechtshof te laten te rechtstaan. Het gebied van Oost-Pruisen, waar een volksstemming moest plaats vinden, is sinds den 6den dezer door de "Duitschers geheel ontruimd. ontvangst van de uitleveringslijst met -de begeleidende nota heeft doen toekomen. Een verdere verklaring der Duitsche regee ring zal in de eerstvolgende dagen niet wor den afgelegd,, de Duitsche regeering zal wachten op het in e begeleidende nota aan gekondigde nadere antwoord der geallieer den op de Duitsche nota van 25 Januari.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5