Gemengd Nieuws Militaire dekens en kleeding. Binnenlandse!) Nieuws. Ter waarschuwing. Het wordt mis# Nederland en België KERS FE BLAD Extra droge Turf DINSDAG 10 FEBRUARI 1920 43ste JAARGANG No 15194 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENPER KWARTAAL f2,927,; PER WEEK 22»/, CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFOEËLING „ORUKKERiJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING Dit nummer bestaat uit 2 bladenj BUITEN RANTSOEN* AF TÈ HALEN VAN TERREIN OUDEWEG. Gebroken harde turf 2-80 per 100 K.G. Kluiten van aanmaakturf o-50 per 100 K.G. Lange losse turf (aanmaakturf) 1.85 per 100 stuks. Kolige turf (extra zwaar) 2.— per 100 stuks. Thuisbezorgd per 100 K.G. 75 ets. extra; per lüö stuks 50 ets. extra. Bons bij vooruitbetaling verkrijgbaar aan liet Brandstoffenbureau, dagelijks van 912 uur. 7*985 Directeur Brandstoffen-Bureau, R. C. J. WILLINK. De Directeur van het Gemeentelijk Le- versiniddelenbureau te Haarlem, brengt ter kennis, dat de uitreiking der bestelde goederen, voor zoover die van Rijkswege zijn toegewezen, zal plaats hebben voor al len die nog in het bezit zijn van een volg nummer op Woensdag 11 dezer van 9—12 uur v.m. (8861) dat vanaf Woensdagmiddag 2 uur, zoo lang de voorraad strekt, de verkoop zal werden voortgezet voor ingezetenen dezer gemeente, op vertoon der rautsoeneerings- kaart, lederen werkdag (uitgezonderd Za terdag) van 912 en van 24 uur. Kunstwollendekens f 3.—. Moltondekens f 1. Borstrokken f 0.50. De Directeur voornoemd, F. DE JONGE. Dat er aan de agitatie, weike in som mige streken van ons land tegen dè Inva liditeitswet op touw gezet wordt, meer vast zit, dan uien .oppervlakkig wel meent, is gebleken te Gorrcdijk in de Frie se he gemeente Opsteriand. En wat bleek nu op die vj^gadering! Dat er ook anarchistische afgevaardig den aanwezig waren, wien het natuurlijk niet te doen was, om rustig over de ge paste en geëigende middelen te beraad slagen, waardoor langs wettelijk en weg de noodige wijzigingen konden aangebracht worden, maar die alles op haren en sna ren zetten, om de wet eenvoudig te sabo- töorBD. We achten dit een bedenkelijk verschijn sel, waartegen te waarschuwen, plicht is. Te meer, omdat op deze vergadering bleek, dat lang niet alle aanwezigen tegen d® wet als zoodanig waren. Wel opende de voorzitter dè bijeenkomst door te zeggen, dat men kwam om tegen <1® wet zelf te protesteeren, maar al heel verklaarden meerdere aanwezigen T,e®"Ér te zijn van het voeren eener propaganda voor verbetering met behoud van het premiestelsel. a En toen zich tenslott, toch een meerder heid voor een premievrij stelsel uitsprak, traden een paar leden uit het Comité. Trouwens, die heele vergadering stond in het teeken van: zooveel hoofden, zoo veel zinnen. Hetgeen wel heel duidelijk bewezen werd door het feit, dat eenigen riepen om aansluiting hij den Bond van Staats- pensioneering, anderen zich verklaarden voor het blijven voeren eener zelfstandige actie. Hoe hopeloos verdeeld de tegenstan ders der Invaliditeitswet onder elkaar wa ren, kwam tot liiting door de omstandige heid, dat geen enkel positief resultaat be reikt is op de met zooveel ophef bijeen getrommelde vergadering. Toch diende een besluit genomen te worden, en daarom zullen de heeren op nieuw bijeenkomen, thans te Leeuwarden, opdat de beweging zich niet meer alleen tot den Zuid-Oosthoek der provincie be perk e. Ook werd een verzoek gericht aan het bestuur der Frieeehe Mij. van Landbouw, om een buitengewone ledenvergadering te beleggen ter bespreking dier Invaliditeits wet. Wij behooren niet tot degenen, die er trouwens nagenoeg niet zullen zijn die de techniek dezer wet niet voor verbete ring vatbaar achten. In tegendeel, wij meeneu met bijna allen, ulo met de praktijk ervan in aanraking kwamen, dat die techniek behoefte heeft aan herziening. Echter, men stelle daarbij scherp als be ginsel voorop, diat de Invaliditeitswet een sociale wet bij uitnemendheid is, die dud- ZeM ten zegen zal «trekken. doordring# zich van de gelukkige I, ^elpkheid, dat ook deze wet, evenals alle wetten, ingevoerd moet worden. Wenschen nu organisaties of vereent- gingen vergaderingen te beleggen, om in alle kalmte te beraadslagen over de ge breken welke de Invaliditeitswet aankle ven en om de middelen te bestudeeren en op te sporen tot verbetering, dan valt o.i, daar niets tegen in te brengen. Maar men plaatste zich bij die besprekin gen enz. met beide voeten op den vasten bodem der wet en stelle zich van meet af op het standpunt, dat de gebleken bezwa ren, met redenen omkleed, en in behoorlij ken vorm ter bevoegde plaatse dienen ken baar gemaakt te worden. De R.-K. Vereeniging van Dames-con- feetiefabrikanten, gaf dienaangaande reeds het navolgenswaardig voorbeeld. Vooral were men bij die beraadslagin gen, beslist, alle revolutionnaire element ten, wien het allerminst te doen is om ver betering te krijgen in de techniek va.n welke wet ook, maar die er slechts op uit zijn, om aan de verbetering van alle vi- geerende wetten hinderpalen in den weg te leggen, zoo mogelijk, de uitvoering te be letter: en daardoor hun misdadig doel te bereiken. De Olie-fabrieken van Calvé te Delft hebben honderden werklieden gedaan moe ten geven omdat export onmogelijk wordt. Te Breda heeft de bekende Kwatta-fa- briek haar geheele nachtploeg, driehon derd man sterk, moeten ontslaan. Op heel het platteland van Noord-Hol land en waarschijnlijk ook wel overal elders staan kool en andere groenten op het veld te verrotten, omdat ze dóór onmogelijkheid van uitvoer het arbeids loon niet kunnen opbrengen, dat besteed móet worden om de groenten ter markt te brengen. Die voorbeelden zouden heel gemakke lijk met een kolom andere tevermeer deren zijn. Onze kooplieden zitten met pakhuizen vól goed dat ze niet kwijt kunnen. Geen wonder, als de Duitschers ons voor iederen gulden zoowat veertig of meer marken moeten betalen als wij onzen vriendelijken Zuiderburen voor den gul den vijf of vijf en een halven frank moeten vragen, terwijl de Fransohe frank er al even slecht aan toe is en zelfs het pond sterling al een clerde van zijn waarde heeft moeten inboeten! Zoo helpt het ons weinig, of onze gul den met nog weinige andere munt-eenhe- den (Spanje, Aiuprika, enz.) zich hóeft kunnen handhaven! De natuurlijke weg zou zijn, dat door sterke stijging van den invoer uit Duitsch- land en België naar óns land de handels balans ten gunste dezer naburige rijken zou omslaan en de valuta-moeilijkheden daardoor zouden verdwijnen. Do tóestand daar te lande schijnt echter zóó moeilijk, dat kunstmatige middelen wel zullen moe ten meehelpen om de „duurte" van den gulden tegenover mark en frank te ver minderen en ons den export weer mogelijk te maken. En dan misschien wat God verhoede nog staking in de havens! Ook Nederland schijnt niet te mogen ontkomen aan dè wereld-ellende, nasleep van den oorlogl I® OVEREJ^N.KOMST De Belgische ministerraad is Zondag j.l- bijeengekomen, om over het Nederlanósch- Beigisch verdrag te beraadslagen. Afwezig waren de ministers Hijmaus, Woutersen en Anseele, die de griep hebben. Volgens bericht uit Brussel aan de „Msb." gal staatsminister Segers, de eerste Belgische gedelegeerde te Parijs, een uiteenzetting over de onderhandelingen en het ontwerp-ver drag. Daarop begonnen de dicsussies artikelsge wijs. De besprekingen liepen alleen over ar tikel 1 van het ontwerp, waarin bepaald wordt, dat artikel 7 van het verdrag van Londen van IV April 1839, betreffende de blijvende neutraliteit van België is afge schaft. Langdurige gedachtenwisselingen hadden plaats OYer de opheffing der Belgische neu traliteit welke in het verdrag zou zijn vast gesteld. alsmede over het feit, dat België nog geen nieuwe waarborgen van de mogendhe den heeft verkregen. Een besluit werd niet genomen. De besprekingen zijn tot Maandag 16 de zer uitgesteld. Men hoopt, dat minister Hijmans dan de aoodige inlichtingen kan geven. D« „Etoile Beige" meent al vast te weten, dat de dinisterraad zich voornamelijk heeft bezig gehouden met de kwestie der waterwe gen, op de eerste plaats betreffende die der provincie Luik. Het blad gelooft, dat de ministerraad be sloten heeft aan de Nederlandsche gedele geerden te Parijs eenige wijzigingen te vra gen inzake den houw van 't kanaal van Luik naar Lixhe Hasselt en Genck met een zijkanaal naar de Maas in Holland en dat de besprekingen om deze reden een week ver lengd zijn. Dit laatste klopt intusschen niet met het beilcht aan de „Msb." hetwelk luidt, dat in den ministerraad nog geen enkel besluit ge nomen is. DE DUURTEWET. Verschenen is de Memorie v. Antwoord betreffende de Duurtewet. We oritlc.erien er, het volgende aan; Organisatie. In het economische pro ces dat de maatschappij na den oorlog doormaakt kan de voorgestelde organisa tie welke in de toepassing, gelijk de Mi nisters van Landbouw en Justitie zich die denken, weinig kostbaar zal zijn, een be langrijke rol vervullen; dit zal, nu ook bier de behoefte daaraan wordt gevoeia, des te meer het geval kunnen zijn naar mate bet ontwerp spoediger in werking treedt. Spoedige indiening was gewenscht. Zooveel mogelijk tót een spoedige behan deling mede te werken beeft er ook toe geleid met de iiidieting niet te wachten op de ontvangst van het adres van den Nij- verhéideraad; miskenning van dè betee- kenAs van dien Raad mag daarin niet worden gezien. De uitspraak and de praktijk. Omtrent de gevolgen welke de voorgestelde wette lijke maatregelen tegen duurte zullen heb ben kan slechts d©: praktijk uitspraak doen. In hoeverre den verder gaand ingrijpen resp. een ingrijpen in andere richting dan thans in dè wetsvoordracht wordt voorzien te zijner tijd wellicht nóg mo gelijk zal zijn; zal naar dè- Ministers de zaak thans zich voor een niét gering deel afhankelijk zijn van de adviezen welke de organen krachtens do Duurtewet in het levpn te roepèn, óp grond van door hen in te stellen enquetes, aan de Regeering zul len uitbrengen. Het ontwerp dient geen privaat belang. Dat het verleenen der bevoegdheid om prijzen tot een redelijk peil terug te bren gen, er op zou wijzen, dat de maatregelen te veel van een privaatrechterlijke gedach te uitgaan, kunnen de Ministers niet toe geven. Gelijk in de Memorie van Toe lichting uitvoerig werd betoogd is het al gemeen belang doel en grondslag van 't ingrypen. Niet het private belang van par- tijeü, doch bestrijding van de duurte is 't uitgangspunt; hiet gemeenschapsbelang hierbij betrokken motiveert het ingrijpen in het particuliere bedrijfsleven. Geen scherpere bepalingen. Tegen over het practische resultaat van verscher ping en- uitbreiding van de strafbepalin gen «taan zij eenigermate sceptisch. Combinaties en Prijsopdrijving. j)e Regeering erkent gaarne, dat ook in het Nederlandsche bedrijfsleven het beginsel voor den oorlog aan den dag trad. Vooral de oorlog eohter heeft het aanzien gegeven van aaneensluiting en trustvorming reeds aan verschillende vormen van combina ties, waarbij, zonder nut van beteekeni» voor do maatschappij uit anderen hoofde» het doel van prijsopdrijving 0p jen voor grond treed. Van eene tr ust b es trijding als in de Ver- eenigde Staten, waar inderdaad door het overgroote deel der bevolking trustvor ming als iet» strafwaardigs werd be schouwd, is dan ook in bet ontwerp geen sprake. Bevoegdheid Centrale Duurteraad.De Regeering erkent dat het wetsontwerp voorstelt aan den neutralen duurtecraad bevoegdheden te geven van ingrijpenden aard. Zij is echter van oordeel, dat daarte gen op zichzelf ff6011 0verwegende beden king behoeft te bestaan mits slecnts vast sta dat overheidsingrijpen onvermijdelijk en de materie van "«zonderen aard is. De schildering, het Voorloopig Verslag geeft van de gevolgen, welke de toekenning der voorgestelde bevoegdhe den zullen hebben, schijnt niet vrij van eenige overdrijving- Mocht het ingrypen van den duurte raad zoo veelvuldig worden vemsoht als het Voorloopig Verslag schijnt te vreezen dan zou dit moeten leiden tot die conclu sie dat, door welke omstandigheden (jaI1 ook, het juiste inzicht op wat „redelijk" is, in belangrijko mateverloren ging en dat de perken van het redelijke thans maar al te veel worden overschreden» noodzake lijkheid van wettelijk togx-ijpen zou daar in echter te sterker motiveering v^n(jen. Dat van verleende bevoegdheden een onjuist gebruik gemaakt kón worden, be wijst op zichzelf niet dat van het verlee nen van die bevoegdheden moet worden afgezien. Samenstelling duurteraad. Wat be treft die samenstel ling van den central en duurteraad wordt medegedeeldv dat het steeds in dè bedoeling heeft gelegen mh leden van de rechterlijke macht of aan mét hen geljjk te stellen personen een be- langriik aandeel in de uitvoering der wet te geven. Hierin ligt reeds opgesloten, dat aan belanghebbenden de beslissing niet zal worden toevertrouwd; het voorgestelde instituut der buitengewone leden beoogt slechts' te voorzien in de behoefte aan des kundige voorlichting uit het bedrijfsleven. Bevoegdheid. Het oordeel van som mige leden, als zouden de aan den centra- len duurteraad en d© duurteraden tocge- kende bevoegdheden in strijd zijn met art, 153 der Grondwet is niet met redenen om kleed. Geen hooger beroep. Hoezeer ook de Kegeering in beginsel voor een beroeps college zou kunnen gevoelen, blijven zij. op de gronden in de Memorie van Toelich ting ontwikkeld van oordeel, dat tot de in stelling van 'n tweede instantie niet moet worden overgegaan. Niet revolutionair." De Regeering kan niet toegeven, dat de omstandigheid, dat aan den eentralen duurteraad een groote macht wordt gegeven de regeling „revolutionair" of „anarchistisch" 20U ma- ken en evenmin, dat het toekennen deze macht een ,,stap op den weg van do vei> krachting van het recht" is. Voor deze critiek zou wel grond bestaan indien aan den raad deze macht werd gegeven om de ze „naar willekeur" te gebruiken; dit zon inderdaad niet sterk genoeg kunnen wor den afgekeurd. Maar het ontwerp rust op geheel anderen grondslag. Instelling gerechtvaardigd. De Regee ring blijft van oordeel, dat slechts dan de duurte kan worden bestreden, wanneer aan den Raad de bevoegdheden worden toegekend, welke hem door het ontwerp zijn toegedacht. Hoezeer ook zij beseft dat daaraan bezwaren zijn verbonden, acht zij de voorgestelde, maatregelen in deze bij zondere tijden gerechtvaardigd. Leden van den Raad. De leden, die in de daden vertegenwoordigers van ver bruikscoöperaties en arbeidersorganisaties wilden zien opgenomen, hebben de raden waarschijnlijk als een vertegenwoordiging allereerst van de belanghebbenden groe pen gedacht. In den gedaebtengang van de Regeer iug is echter in do raden geen plaats voor vertegenwoordigers van be paalde economische inzichten; als deskun dige getuigen zullen de raden op hunne voorlichting echter ongetwijfeld wel prijs stellen. WATERLEIDING VOOR N.-HOLLAND Het „Hbld." weet mede te deelen, dat, op, Óen schrijven van het gementebestuur van Purmerend, Gedep. Staten hebben bericht, dat zii ten volle overtuigd zijn van een spoe dige totstandkoming van een deugdelijke drinkwatervoorziening voor Purmerend en omliggende gemeenten. Zij wijzen er op, dat dit kan bliiken uit het feit. dat reed# gelden voor de aanleg van een waterleiding van den watertoren van Assendelft naar Purme rend, Edam en Monnikendam zijn toegestaan en dat bereids een plan voor die buisleidiog in bewerking is, in vtrband waarmede bin nenkort met de belanghebbende gemeen ten gemeenten overleg zal worden gepleegd. DE GROENTIJD TE LEIDEN AFGE SCHAFT. Op de daarvoor belegde vergadering van het Leidsch Studentencorps, is de corpswet in dien zin gewijzigyi, dat de groentijd komt te vervallen en het patro naat wordt ingevoerd, waardoor de nieu weling op voet van gelijkhedd wordt be handeld. Zoo heeft dan toch de voortdurende krachtige aotle tegen 't menschonteerend groenlaopen, een schitterende overwinning behaald. Na Leiden zullen de andere universitei ten wel volgen DE EX-KEIZER NAAR DOORN. Naar wij vernemen, vordert de verbou wing van het huis, dat de gewezen Duit- eche keizer bewonen zal, zooveel tijd, dat het wel Juni of Juli zal worden, al vorens de verhuizing van Amerongen naar Doom kan plaat» hebben. DE KACHEL-ONTPLOFFINGEN. Door het lid der Tweede Kamer, den hr. Ter Hall, zijn de volgende vragen tot den Minister van L., N. en H. gericht: 1. Is het den Minister bekend dat de oorzaak van de vele kachelontploffingen, waarvan men in den iaatsten tijd hier te lande hoort, van vakkundige zijde in het orgaan „De Christelijke Mijnwerker" wordt toegeschreven aan de mogelijkheid dat er zich tusschen de kolen afkomstig uit de Staatsmijnen patronen bevinden, z.g. Si- krit-munitie, welke in het Staatsmijnbe- drijf gebezigd wordt tot het schieten van kool doch welke munitie van zoo slechte hoedanigheid is dat bijv. voor 'n schot dat met 6 patronen sikrit bezet is, slechts 3 pa tronen ontploffen, terwijl de rest in de boorgaten blijft zitten, zoodat deze niet- outplofte patronen gemakkelijk in de ko len terecht kunnen komen en in het vuur ontploffen! 2. Is het juist dat op de Staatsmijnen nog duizenden kilo's van deze gevaarlijke munitie liggen terwijl bovendien munitie van slechte kwaliteit tegen enorm hoogen prijs aan arbeiders wordt verstrekt, die zelfs het onbruikbaar gebleken gedeelte dier munitie desniettemin moeten betalen! 8. Is de minister bereid met het oog op het feit, dat door heel Nederland de kolen uit onze Staatsmijnen gebruikt worden en het publiek met groote gevaren bedreigd wordt, zoo spoedig mogelijk een nauwge zet onderzoek naarecu en andes in te stel len en, bij juistbevinding der feiten, onver wijld afdoende maatregelen tenemen in 't belang van de veiligheid van het Neder landsche publiek en ter voorkoming tevens dat de Nederlandsche arbeiders in het Staatsmijnbedrijf de hun verstrekte waar- delooze munitie evengoed moeten betalen als de bruikbare munitie! SUBSIDIE TüBERCULOSEBE- strijding. De Minister van Arbeid brengt ter ken nis van de belanghebbende vereenigingen, dat de aanvragen voer het verkrijgen van een subsidie de tuberculosebestrijding- als ook voor de verpleging van lijders aan tu berculose, bij op zegel gesteld verzoek schrift aan H, M. de Koningin moeten worden ingediend vóór 1 April 1920. DE VEEL BESPROKEN KRUISERS. Thans is naar den Raad van State ver zonden een wijziging der Credieten voor het departement van marine betreffende den afbouw van de voor Indië bestemde twee kruiters, waarop minister Ruys do' Beerenbrouek de vorige week in de Eer ste Kamer bij de algemeene beschouwin gen over de Staatebegrooting doelde. VOOR-ONTWERP GEZONDHEIDS- DIENSTENWET. Aan verschillende autoriteiten heeft de Minister van Arbeid een vóór-ontwerp betreffende gezondheidsdiensten gezonden^ met verzoek hun gevoelen daarover mede te deelen. De strekking van het ontwerp is, dqt de Koningin de bevoegdheid zal verkrijgen^ gezondheidsdiensten aan te wijzen In ieder district zal er zijn een gezondheidsraad die onder hooger toezicht de noodige ver ordeningen vaststelt, betreffende de bij "of krachtens de wet aangewezen distriete-ge- zondheidsbelangen. Ietier district zal een gezondheidsdienst hebben met een deskundigen leider. DE HEER J. T. CREMER. Naar wij vernemen, is de gezondheids- toestand van. den hoer Cretmer, onzen go- zant te Washington, op 't oogenblik gun stig. OPHEFFING UITVOERVERBODEN. Tot nadere aankondiging is van af 15 Februari uitvoer van koffie en thee toege staan. Eveneens is toegestaan die uitvoer van gort, indien dit product is aangevoerd met buitenlandsche schee ps ruimte. Met ia gang van heden, 10 Februari 1» toegestaan de uitvoer van aUe uit leder vervaardigde ari keien, behalve van scheed eel, waaronder ook pantoffels vallen. DE EX-KROONPRINS STELT ZICH BESCHIKBAAR. „Hbld." ontving een door majoor Mukïner von Mülnheim onderteekenden, uit Amsterdam verzonden brief, waarin hij de redactie verzoekt, den tekst te pu- bllceeren van een telegram, dat de voor malige kroonprins aan de koningen van Engeland, België en Italië, de presidenten der Fransche republiek en der Ver. Staten en den keizer van Japan heeft gericht: Het telegram luidt: De eisch tot nitleve- ring van Dnitsche mannen uit alle be roepskringen heeft mijn door vier oorlog», jaren en één jaar van den zwaarsten bln- nenlandsohen strijd diep ter neer gebo gen vaderland opnieuw tegenover een cri sis geplaatst, gelijk tot dusver In dè we- roldgeschledemls in het leven van een volk nog niet is aanschouwd. Het is buitengesloten dat er in Dnitaeh- Iand hoegenaamd een regeering zal rijn te vinden, welke de verlangde uitlevering ten uitvoer zon brengen. Onafzienbaar zijn voor Europa de gevolgen van een ge welddadig ten uitvoer brengen van dtezen eisch. Haat en wraak zonden er door ver eeuwigd worden. Als voormalige troonopvolger van mijn geliefd vaderland wil ik in dit noodlottig# uur voor mijn liBudgenooten in de plaats treden. Hebben de geallieerde en geaasoci. eerde rqgeeringen een slachtoffer van noo dle. laat haar dan mij nemen In dè plaat» van dè negenhonderd Duitschers, die geen andere misdaad pleegden, dan" dat zij hun vaderland ln den oorlog hebben gediend. Wieringenv 9 Februari 1920. NU HET WATER WEG IS. Uit Maastricht meldt men: Nadat gedurende een vijftal dagen d« Maas nog weder een halve meter was ge stegen, 1» zij nu gelukkig flink aan het vallen, zoodat de rivier nu bijna haar nor male winterpeil bereikt heeft en het wa ter op de ondergeloopen landen grooten- deels is weggezakt. Nu heet het echter dubbel oppassen voor de gezondheid. Van Eijaden tot Gennep blijft in dezen na-watersnood-tijd een ernstig gevaar de volksgezondheid van het Limburgscha volk bedreigen. Al wat dè Maas aan be smetting heeft uitgeworpen over de Maas- dorpen ligt er nog weken en weken op te ontkiemen. Bijzondere zorg en ernstige maatregelen zijn dringend noodig om da bedenkelijke gevolgen daarvan te voorko men of te neutraliseexen. Honderden hui zen hebben de ziektekiemen van het vuil» Maaswater in kamers en stallen opge nomen, waterputten zijn verontreinigd, landerijen en weilanden bevuild, rottende cadaver» en achtergebleven uitwerpselen '3* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Daar ts Zaterdag j. 1. een vergadering gehouden van tegenstanders der wet. Vertegen woon'"V "nrpn een 20-tal dor pen En de creciieten. door onze regiering te verstrekken aan het naburige buitenland om daar de valuta te verbeteren, zullen dan ook aan het eigen land in do hoogste mate ten goede kómen. ■WW Vraag en aanbod. De Kegeering ziet in het wetsontwerp in de eerste plaats een middel 0111 de nivelleerende werking van de wet van vraag en aanbod, die door de verstoring van het economische organisme verminderd is, zooveel mogelijk te her stellen. Hiervoor is niet enkel noodig dat het publiek het gezicht op de prijzen her krijgt iet» wat door de beslissingen der in te stellen lichamen in sterke mate in de hand kan worden gewerkt maar ook dat aan uitwassen op het gebied van trustvor ming zooveel mogelijk paal en pefk wordt gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1