TWEEDE BLAD BUITENLAND HET WITTE HUIS. BINNENLAND W at de Pers zegt Onmacht der Entente? FEUILLETON WOENSDAG II FEBRUARI 1920 De uitleveringskwestie. Wc]neen, Duitschland moet dien eifloli tot uitlevering van een zoo groot getal „oorlogsschuidigen" zoo tragisch niet op nemen, zegt de Entente. 't Is heusch zoo kwaad niet bedoeld! Eigentijk alleen eerbied voor liet vre desverdrag, dat toek uitgevoerd moet wor den! Jawel, maar met dit al zit de Entente er toeh mee. Van hun eisch afzien, nu Duitschland een krachtig: „wij kunnen niet!" doet hoo- ren Dat zou natuurlijk het prestige dei- geallieerden een geweldigen slag toebren gen. Door geweld den nu eenmaal gestelden eisch kiacht hij zetten en de vervulling af dwingen'? Och, of men niet wist hoe hopeloos zwak de overwinnaars zijn. Zwak? Ja, door eigen verdeeldheid en inwendige be roeringen. Amerika? Moet van heel het vredesver drag niets hebben. Italië en Japan voelen niemendal voor de uitlevering der oorlogs- schuldigen. Engeland evenmin en bo vendien heeft, het in Ierland en in zijn Azi atische koloniën de handen vol. Zullen Frankrijk en België het dan klaarspelen? Frankrijk zou wel graag willen en spreekt al van een soort halve annexatie van het Rijnland de droom der Fran- sehe imperialisten. Maar wie gelooft, dat Frankrijk alléén bet tegen den erfvijand opnieuw zou dur ven opnemen? En op de hulp zijner bondgenooten moet het,als gezegd, voor de kwestie van de uitlevering der oorlogsschuidigen maar niet te zwaar rekenen! Tenzij men tot eiken prijs het „prestige" zou willen redden Het zal er wel mee gaan als niet de uit levering van den ex-keizer zelf! r- WEG MET DE DAGDIEVEN. Onder dit opschrift schrijft „Het Rechte Spoor orgaan van den Ned. R.-K. bond yfn kfloor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael'o.m.: „Onze huidige samenleving lijdt in he vige mate aan kwalen, aan haar eigen toedoen te wijten, 't is een gemakkelij ke methode om al de tegenwoordige el- lende te schuiven op den rug" van het oorlogsmonster en nog makkelijker en voor roode ooren bovendien nog heel wat aangenamer, het kapitalisme voor alles debet te stollen. Maar wij voor ons heb ben de overtuiging dat de oorzaak die per veel dieper iig-t eu zoowel oorlog als <le uitwassen van het kapitalisme slechts vruchten zijn geweest van het hoogver heven maatschappelijk stolsel zonder God. In de toepassing der liberale en so cialistische maatschappijleer zijn de oor zaken terug te vinden van alle maat schappelijke en geestelijke ellende die wij thans beleven." Na er op gewezen te hebben, dat zoowel op staatkundig, economisch, sociaal en we tenschappelijk gebied, men zich jaren ach tereen heeft uitgesloofd, om steleels en theoxiën te bouwen, die moesten bewijzen, dat de mensch het hoogste wezen was, die naar God, noch naar Zün gebod te luiste ren bad en waaruit de massa haar conse quenties trok, vervolgt „Het Rechte Spoor" ..De stakingskoorts, waarmee thans een groot deel van Europa's arbeiders- •LLLU be6met to. niet anders dan L a? Vaf !areuiange socialistische op voeding, doen wier rijp-wording door de omstandigheden en gevolgen van den oorlog verhaast en bevorderd is. En met het rijp-worden dezer bittere, wrange roode vrucht, komen ook hare zedelijke eigenschappen des te duidelij ker aan het daglicht De massa's socialistische arbeiders hebben geleerd, den arbeid in de aller eerste plaats niet te beschouwen als een last en noodzakelijkheid, maar als een lust. Zij zien niet in hun dagelijksch werk, een plicht hun opgelegd door hun Schepper, een middel, een der zekerste middelen ter bereiking der eeuwige za ligheid, voor deze verdwaalden een belachelijke gedachte maar zij voelen hun arbeid als een knellenden band, dien zij ten koste van iederen prijs zoe ken te verbreken. Dat zijn feiten, naak te waarheden, die voor iederen gewonen opmerker waarneembaar zijn. Een gevolg van deze verkeerde opvat ting van den arbeid is de tegenwoordig veelvuldig voorkomende arbeidsschuw- heid. Het moge gewaagd schijnen een dergelijke bewering te schrijven in een blad, dat speciaal voor arbeiders ge schreven wordt, maar dat kan ons toch niet weerhouden om op dit afschuwelijk verschijnsel van onzen hedendaagschen gcmakzuchtigen tijd het volle licht te doen schijnen. En wij doen dat des te vrijer, omdat wij steeds en altijd onzen menschen hebben voorgehouden hun plicht, hun arbeid in alle opzichten be hoorlijk te verrichten; maar ook, met een zeker gevoel van vreugde, omdat wij de wetenschap hebben, dat onze mannen, dank zij de juiste opvoeding, die zij in onze beweging genoten hebben, zich over het algemeen aan deze lage en ar- beidersonwaardige practijken niet over geven! Maar toeh komt ons goed voor, tegen deze hoogst bedenkelijke kwaal, van onzen tijd: tegen de arbeidssehnw- heid en de. luiheid, met alle klem te waarschuwen. Wij ijveren uit alle macht en uit volle overtuiging voor behoorlijke niet te lan ge arbeidstijden. Dat is onze plicht waar van wij ons ten allen tijde hebben ge kweten en ons ook in de toekomst hopen te kwijten. Maar iedere arbeidsschuw- heid en luiheid moet ieder fier en recht geaard arbeider met al het vuur dat in hem is bestrijden. Den tijd dien wij op onzen post, waar dat ook zij, moeten zijn, moeten wij werken en niet dagdieven. Aan dat soort diefstal mogen wij ons evenmin schuldig maken als aan ande re gauwdieverij." Het standpunt der Duit sche llegecring. Over de mogelijkheid van een vergelijk in zake de uitlevering sprekende, zegt de „.Deutsche A.lgemeine Zeitung" dat van welingelichte zijde beweerd wordt, dat de Duitsebe regeeriDg haar standpunt in de nota van 25 Januari duidelijk heeft uiteen gezet. Het is niet, mogelijk de daarin ge stelde grenzen te oversciirijaen. Even on- uitvoeroaar is het voorstel een gerecht, in Feuten te doen zetelen. Daardoor zou den de aangeklaagden ia de macht der Euiente geraken. Het blad protesteert met kracht tegen de clausule iu de begeleidende nota, vol gens we.ke de geallicerue regeeringen zeg gen dat ze geen amnestie vermenen voor de misdaden van hen wier- namen niet op dc lijst voorkomen. De commissie vopr uuitenlandseiie zaken heeft zich Maandag met de uitleyerings- quaestie bezig gehouden. Aan liet slot der besprekingen, die ge lijk aile zittingen der commissie struct geneirn gehouden werden, vatte de voor zitter, de lieer Seheidemann, den uitsiag der besprekingen samen in de volgenue medcdeeiing: Zonder in bijzonderheden te treden, kan ik medcdeelen, dat de com missie verklaart in zake de uitlevering het eens te zijn met de houding en de de plannen der regeeriug. Ve commissie vertrouwt dat zij van verdere ingrijpen de maatregelen acor de regeering te tref fen, zoo tijdig op de hco„e zat worden gestold, dat zij daaromtrent naar gedrags lijn zal kunnen bepalen. Een compromis? Telegrammen uit Londen en Frankfort doen vermoeden, dat ex iaderuaad gestreefd wordt naar een compromis, en dat de stuwende kiacht hierbij is lord Birkenhead, den Brit- schen premier afvallend. De „Frankf. Ztg." heeft haar informatie uit Parijs, de „Man chester Guardian'' uit Londen. En de eerste informatie is een uitvoerige bevestiging van de tweeoe. De Londensche correspondent van de „Manchester Guardian" schrijft: ,,lk weet met wat vooi een overeenkomst er in over ging is genomen, doch het komt mij voor, h i! Wf'?e reybtbank ook de piocessen zal behandelen, deze zal moeten beginnen, als epn soort van.groote jury, met het voorloo- pig onderzoek van de bewijsstukken, waarop de actie berust. Hetgeen in een aantal geval len zou kunnen leiden tot het intrekken van de aanklacht." De Parijsche berichtgever van de Frankf. Ztg. zegt. dat ei reed3 een compromis is hetgeen wel zat öeteekenen, dat de entente geneigd is concessies te doen van den om- 1H.) „Ik kom zoo spoedig mogelijk", sprak Eduard, nadat hij zijn ledikant was uit- gesprongen en de deur had geopend. Char octlter reeds vertrokken en las j,?"11 do ontbijttafel de courant. „Altijd Laura, aitijd Laura." sprak Edu- ZelLen' U2" baar dan nooit vergeten. O mijn God, hoe zal haar plaats ooit weer in mijn hart door een ander worden ingenomen". Onder deze droefgeestige mijmering hal verwege zijn toilet gekomen, wierp hij met een zucht het venster open en ademde met welgevallen de. frissche morgenlucht in „O, twelke donkere wolken zie ik ginder aan den hemel. Dat voorspelt zeker weer Ben treurigen dag", ging hij voort, „Zal dan 's levens morgenzon nimmer vcor mij schijnen? Neen, ik heb te veel misdreven jwn nog zegen op mijn weg te hopen, laat ik slechts pogen om zonder nieuwe nns- gïepen mijn graf te bereiken alles is ofi <Jezo wereld voor mij verloren". Dit zeggende legde hij de laatste hand aan zijn toilet, liep snel do trap af, en de kamer binnentredende waar Charles zat, zaide hij, na hem „goeden morgen" gewenscht te hebben „Ziedaar. Hadt ge me wel zoo spoedig verwacht? Ik wil 't weer goed maken dat ik u zooveel te doen heb gegeven om mij te wekken. Maar, wat is het treu rig weer. Ik kan niet zeggen dat mij dit zeer aangenaam stemt." „Een treurige morgen heeft een vroo- 1 ij ken dag", sprak Cnarles opgeruimd. „Het is een betrokken lucht vandaag, maar men heeft dit meer in den zomer dat hot toch zonder regen afloopt. Ik ge loof dat het warm zal worden. Willen wij beginnen?" Beide vrienden plaatste zich aan de ontbijttafel en lieten 't zich zeer goed smaken. Charles was vroolijk, Eduard ern stig en stroef. „Waar gaan wij nu 't eerst heen?" vroeg de laatste niet zonder zijn ontre- duld te verraden. „Wij zullen om te beginnen mijn vriend dien advocaat Chantilgois bezoeken, die moet ons zoowat op de hoogte helpen", was Clxarfes' antwoord. „Hadt ge dat gisteren gedaan, dan waren wij er thans klaar mede geweest", vang ia hel compromis vastgelegd, waar over dan met de Duitsdhe regeering nader onderhandeld zal worden. De functie van de „groote jury" is als volgt in dit compro mis gestipuleerd: de beklaagden, die hun verdediger mogen kiezen, hun getuigen a dé charge mogen üithoodigen, zullen onderwor pen worden aan een voodoo pig onderzoek, waarbij zii in de gelegenheid gesteld worden de beschuldigingen te ontzenuwen. Van het resultaat van dit voorloopig onderzoek zal de verwijzing naar de beslissende rechtbank afhangen. „Deze handelwijze zou het gevolg heb ben, dat de Duitsdie regeering allereerst slechts haar prindpieele bereidwilligheid tot het uitleveren van schulidge personen heeft te betuigen- Zij zou dan aan het voor onderzoek ter verdediging der beklaagden kunnen deelnemen. De quaestie betreffende de uitlevering zou pas na het sluiten van het onderzoek worden opgelost." Hieruit mag m^n concludeeren, dat al thans het voorloopig onderzoek niet za' plaats hebben op niet-Duitsch gebied. Volgens dit compromis voorstel na tuurlijk dient afgewachtte worden of «e geallieerden het inderdaad zullen indienen wordt he voorstel der Duitsche regee ring zoo gewijzigd, dat niet de geheele pro cedure in Duitschland zal plaats 'hebben, onder controle van de Entente, doch het voorloopig onderzoek, van welks resultaat zal afhangen of de uitlevering toch ge- eisclit moet worden. Hel dient erkent, dat de Entente dan een tegemoetkomende houding zou aanne men, die in Duitschland waardeering moet vinden. Natuurlijk zal dat niet naar den zin der chauvinKfische elementen zijn die van het doorzetten van den uitleveringseisch een op laaien van de volkshartstochten verwachten en een val der regeering, noch naar den zin der onafhankelijke socialisten» maar de srroo- te meerderheid van het volk zou de oplos sing toch toejuichen. De inhoud der lifst. Op de Belgische lijst komen blijkens een Havas-bericht in de „Etoile Beige" o.a. voor generaal von Gronen (bedoeld is vermoede lijk Gröner, de opvolger van Ludendorff als eerste generaai-kwartiermeester) en admiraal von Schroeder. de commandant der marine aan de Vlaamsche kust. Volgens het „Berl. Tageblatt" zijn later nog op de uitleveringsliist gezetgeneraal üoemringer. omdat hij een rabbijn van Lu- neviile en diens dochter levend in de syna goge verin and zou hebben; verder de onbe kende bevelhebber van het 16e Beiersche in- fanterieregiment in Badenweller, wegens de portatie van burgers uit België, in het bij zonder van vrouwen boven de 13 'aar, met onbehoorlijke bedoelingenen ten slotte kolo nel Schleswig. wegens wreedheden begaan in het dorp Auoun le Remain. Een Havas-bericht ui} Parijs meldt, dat o.a. op tie Fransche lijst slaan generaal von Strantz. die te Ethe Gomerv in Augustus 1914 tachtig Fransche gewonden liet fusil- leeren en vervolgens een antbuiance met 300 andere gewonden het m brand steken, zoodat zij in de vlammen omkwamen. Generaal v. Bulow liet in Augustus 1914 te Luik de volgende legerorder uitvaardigen: ..Met „liin toestemming iieeft de bevelvoeren de generaal de gebeCle plaats lalen veibran- den en ziin ongeveer honderd personen ge fusilleerd." Hij is bovendien verantwoorde lijk voor de beschieting in de kathedraal van Reims en de stad. De Kroonprins wordt opgeëischt wegens verantwoordelijkheid, die bij op zich nam in de bevelen, welke gegeven werden, om alle dorp™ te verbranden, waar zich Fransche soldaten mochten bevinden, verantwoordelijk heid voor de moorden te Ethè Gomery en verantwoordelijkheid voor de cnmineeie von nissen uitgesproken door den krijgsraad, dien Tij ia September 1914 presideerde. Generaal von Kluck wordt beschuldigd van brandstichtingen, plundering, terecht stelling van burgers re Senlis (o. w. de bur gemeester) en tal van gemeenten in het de partement der Oise. Kluck verklaarde met name in Augustus 1914 tot Favre, voorzitter van de kamer van het hof van appèl te I arijs, die te Hassigny woonde: „Wij willen Frankrijk vernietigen. Het moet verdwijnen. Binnen drie dagen zul len wii te Paiiis ziin. Wii zullen alle kunst- en handelsschaden wegvoeren; alle» plunderen en verwoesten en er zullen slechts ascJi en Puinhoopen over blijven. Pariis maet, m5t ffieer bestaan." Prins Eitei Friedrich van Pruisen wordt beschuldigd van diefstal m taj van kastee- len, waar hii de meubelen en alle dingen van kunstwaarde liet wegha.en. Dr. Nuckelsohn wordt beschuldigd van misdaden, die den dood van tal van zieken en gewonden tengevolge hadden. Te Vicoigne liet Pnns '£®arck. kleinzoon van den kanselier, zijn veertien slachtoffers bijeenbrengen, in het openbaar geeselen en 'vervolgens terechtstellen. Daarna liet hij' de aangrenzende huizen in brand steken. Bijzonder uitvoerig is de beschulidiging te gen Hindenburg en Ludendorff, personen van de regeering en van den grooten staf, die verantwoordelijk zijn voor stelselmatige verwoestingen, het misdadige wegvoeren van vrouwen en meisjes, plunderingen, vernielin gen met ontplofbare stoffen, branden, het kwellen van burgers, zoogenaamde genees kundige onderzoekingen van vrouwen en meisjes, schending van graven, besmetting van waterpuiten, afzagen van 'boomen, het stelen van levensmiddelen van de Ameri- kaansche hulpverschaffing, enz-, algemeene verwoestingen, stelselmatige verwoesting van fabrieken, wegvoei'ing achter het front van alles wat waarde had. kostbare metalen, tin, koper, brons, nikkel, aluminium zink kerk goederen, ijzer (algemeene orders van het Pruisische ministerie van oorlog). Hindenburg heeft met name in November 1914 verklaard: ..Hoe onmeedoogender de oorlog gevoerd wordt, hoe menschel ijker hij eigenlijk is. want hij voert ons dan sneller naar het einde." De lijst sluit met een aantal fabrikanten en handelsbedienden, die deel hebben geno- Hjen aan de algemeene verwoesting de stelselmatige verwoesting van Fransche fa brieken in de bezeite gebieden. DE OOSTENRIJKSCHE KINDEREN. Zaterdag- heeft, blijkens een Wolff-be- rieht, president Seitz geconfereerd met de diplomatieke vertegenwoordigers van die landen, welke de ondervoede kinderen gast vrij hebben opgenomen. Daaronder bevon den zich de vertegenwoordigers van Ne derland, de noordelijke staten en Duitsch land. Piosident Seitz roemde de buitenge woon groote hulp van Zwitserland, Neder land, Zweden, Noorwegen en Duitschland, in het algemeen van schier alle Europee- sche cultuurvolken. Hij dankte de diploma ten en verzocht hun, daarvan hunne re geeringen in kennis te stellen.«ln den loop der conferentie deed de onder-burgemees ter Winter van Weenen ontstellende me- dedeelingen over de heersehendo ellende onder de kinderen. DE AMERIKAANSCHE SENAAT EN HET VREDESVERDRAG. Dc Senaat heeft met 62 tegen 10 stem men een motie aangenomen, die zoowel door de Democratische als door de Repu- blikeinsehe leidor6 was gesteund. De motie bad tot strekking het vredesverdrag te rug te verwijzen naar de commissie voor de buiteniandsehe aangelegenheden, met de opdracht, er nogmaals rapport over uit te brengen en in dat rapport de aanne ming aan te bevelen van de Republikein- sche punten van voorbehoud, die in de vo rige zitting waren aangenomen. Do commissie komt heden bijeen; men verwacht, dat zij onmiddellijk haar rapport zal uitbrengen. STAKING VAN SPOORWEG ARBEIDERS. De vereenigiug van wegwerkers der spoorwegen lm Detroit (Vereenigde Sta ten), die 300.000 leden telt, heeft besloten met ingang van 17 Februari het werk te staken. DlE OPEMLSCl VAST HET KNOELSCItE PARLEMENT De Koning heeft gisterenochtend om 10.20 met vollen luister liet Pailement ge opend. hit werd geestdriftig begroet door de dichte menigte, die langs den weg naar het Parlement was opgesteld. De Troonrede oes Konings tot de veree nigde Lords en Lagerhuisitden bevat mede- deelingen met beti ekkmg tot de huitenland- sciie politiek, met inbegrip van Rusland en Oost-Europa; tot de economische wereldver- houdingen; de stand van de valuta; de binnen andsche aangelegenheden in het alge meen en de komende wetgevende periode, met bijzondere verwijzing naar de lerscne wetsontwerpen. BEtic.NbüE BUITENL BERICHTEN. Malversaties. De „Rheinisch-Wt6tialische Ztg." meldt dat het openbaar ministerie te Essen een aanklacht heeft ingediend tegen het Rijks bureau voor vischvoorziening te Berlijn en den gewezen voorzitter van dit liebaam Nathan, wegens verregaande knoeierijen. Genoemd Rijksbureau liet beslag leggen op groote zendingen gezouten haring, die firma's te Essen hadden laten komeD, uit Nederland tegen 390—405 mark per ton. Zij betaalde dezen firma's te Essen per ton ongeveer 30 mark, doch bood later deze zelfde haring anderen aan voor 450 mark per ton. De heer Nathans is onmiddellijk gear resteerd. De boeken en het bankconto van het Rijksbureau, ten bedrage van 120 mil- lioen mark, ziin in beslag genomen. Een gevecht met negers. Uit Lexington in Kentucky (Vereenigde Staten) wordt gemeld: De menigte poog de Maandag het gerechtsgebouw te be stormen ten einde een neger te lynchen, die een blank schoolmeisje had vermoord; De troepen gaven vuur en doodden twee mannen en twee vrouwen, terwijl er ver scheidene gewond werden. De menigte was bij het afzenden van dit bericht bezig de ijzerwinkels te plunderen teneinde meer; vuurwapenen te verkrijgen; zij is vastbe sloten den neger in handen te krijgen. De gouverneur heeft nog 400 ruan troepen ge- requireedd. Volgens offieieele berichten zijn tweeduizend Koreanen, in hoofdzaak be wapend door bolsjewiki, Korea binnen gekomen uit Kirin (Mantsjoerije). Zij vie. len des nachts een Japansche post van 700 man aan, doodden er 300 en joegen de overigen op de vlucht. In de kantons Bazel en Zürieh is het voorstel tot invoering van vrouwenkies recht bij volkssteming verworpen. De bladen melden dat Beta Kun vol gens een offieieele mededeeling aan asth ma en zenuwziekte lijdend is. Hij is giste ren van Karlstein naar het ziekenhuis in Schockerwau bij Weenen overgebracht. De Opperste Economische Raad heeft een antwoord opgesteld aan de coö peratieve vereenigingen te Moskou, die, op ruil van benoodigheden hebben aange drongen. In dit concept-antwoord wordt verklaard, dat de coöperatieve vereenigin gen buiten Rusland bereid zijn met een delegatie uit Moskou besprekingen te hou den. De „Princess Anne" is gisterenmor gen in tweeën gebroken, nadat het overige deel der bemanning er behouden was af gehaald. Uit Cuxhaven wordt aan de „Frankf. Ztg." gemeld, dat to Brunsbuttel-Koog op het laatste oogenblik het clandestiene vervoer van twee torpedobooten naar Ne derland werd verhinderd. De Ti mes "-correspondent te War schau seint dat Poolsche troepen succes volle aanvallen hebben gedaan op de bol sjewisten en de verbindingen der roode legers aan het front in Wolhynië hebben gedesorganiseerd. VERMOGENDE NEDERLANDERS NAAK HET BlUENdAND. Zooais men zien zal nanimo, en, nad het Tweeoe Kamerlid, de heer Juten, eenige vragen tot den Minister van Financiën gericht inzake het zich vestigen van ver mogende Nederlanders in 'l buitenland,, vooral in Brngië. De heer J uteu, die blijkbaar van oordeel is, dat ten spoedigste inaai-r€ge,en geno men mouten woruen, om dit wegvloeien van belastbare vermogens en insomeus uit ons iauu te beletten, vroeg of de Mi nister dit xuet met hem eens was. Uit bet thans verscuenen antwoord van den heer De Vries, blust uai z.i. er in Europa weinig lanuen zijn, nie uit een oogpunt van betastmguruk boven ons Ruk de voorkeur verdienen, althans zullen bifj- ven ver-dienen. iereent somt Z.Exc. dan ook tot het be sluit, oat er ook anuere reueueu zuilen be staan dan het wiiien ontgaan van onzen betastinguruk, waarom sommige personen thans uitvoering geven aan hun reeus tang' gesoesterd voornemen om zien buiten het Ruk te vestigen. Inmiddels achte de Minis ter ue zaait be langrijk genoeg, om de inspecteurs oer re gistratie le verzoeken, hem na 1 Augus tus op le geven, hoeveel personen in net algeioopen belastingjaar ontheffing van vermogensbelasting wegens hét metter woon veriaten van het Ruk nebben ver zocht en naar welk vtmogen ieuer hunner was aangeslagen. Deze opga ve zal hij aan de Tweede Ka mer mededeel en. DE AL'iiE vAN HET SsPOuR- EN TRAM WEüPEKöOa EEl. Reeds meerdere dagen geleaen. dee.den we mee. cat oe commissie van acnt uit de spootwegbesturen heelt veAiaaru. ttoor toe passing van net middel „het neuerleggen van Qen arueid dat is tegenwoordig de gebe- zigoe omschrijving van to token" net ge vraagde te verkmgen. wanneer niet aan ue eisutfm van het personeel wordt voldaan. Vóór deze verklaring atewden de B. A. N. 6.. de Neutrale Bond en de Neo. Veiee- niging: er legen stemden de P. G- B. en St Raphael. In verband met deze beslissing lijkt het ons niet ongewenscht, een m ander mee te deelen omtrent de getalsterkten dezer organi saties. .sprak Eduard o-p eemgszins verwijtenden tocra, „wat gaan we nu eigenljjk doen?" „Ik geloof dat ge mcl uw verkeerden voet het bed uit zijl gestapt", gaf Char les ontwijkend ten antwoord, „ten minste je voorhoofd is Ms met donderwolken overtrokken. H, J® °ok zwaar ge droomd van nacht?' „Dit zoudt ge w°i kunnen raden ja, ik heb een akeugen droom gehad, die echter later zoo schoon, zoo hemelsch werd, dat het mij SP'R door uw bonzen op de deur er uit gewekt te zijn. Ik heb Laura gezien, Lauia, zoo schoon, zoo beminnelijk als ooit", en zijne oogen vul den zich met tranen. „Hebt ge?" vroeg Charles met meer belangstelling en zelfs verrassing in zijn blikken dan het bericht van een een- voudigen droom er anders in opwekken moest; „welnu, dit moest u vroolijk stemmen". „Droom,en hebben alleen waarde zoo lang zij bestaan," zeide Eduard. „Zondor ling is het evenwel, en ik heb die op merking meer gemaakt, dat droefheid en vreugde beide in den slaap meer omvang verkrijgen, of liever zich sterker doen gevoelen dan wanneer men werkelijk lijdt of geniet". „Ja„ ik heb er nooit zoo aan gedacht" sprak Charles, „maar nu gij die opmer king maakt, moet ik u gelijk geven. Naar het mij voorkomt, zou men de oorzaak daarvan moeten zoeken in den veiwaruen toestand, waarin de geest altijd in zulke oogenbiikken verkeert. Ik houd niet van droomen." - „Neen, de waarheid, de werkelijkheid is beter, althans als zij van de beste soort zijn, maar daar valt doorgaans nog wel iots op af te dingen twintig tra nen tegen één lach" „Komaan, moed gehouden", riep Char les vroolijk, „het geluk is de wereld nog niet uit, gij zult nog wel eens lachen. Eb en vloed.... misschien is de vloed aan het opkomen en nadert u het geluk zonder dat gij het verwacht". Op deze wijze werd het gesprek nog eenige minuten voortgezet. De beide vrien den maakten het echter aan de ontbijt tafel zeer kort en waren spoedig op weg naar het huis van den advocaat, dat zeer dicht bij dat van Charles gelegen was. Toen zij aangebeld hadden werd de deur door den ouden knecht geopend, die hun mededeelde, dat mijnheer zoo pas was uitgegaan, maar waarschijnlijk spoe dig zou terugkomen. Zijn broeder de dok ter, kwam naar voren en noodigde de hee- ren uit om binnen te komen en een opgenblikje te wachten. „Dat is de eerste tegenspoed al", mees muilde Eduard, „hm. een mooi begin." „Houd u nu een oogenblik bedaard, want gie zit hier niet op een hei en zult eens. zien boe vriendelijk ge ontvangen wordt", fluisterde Charles hem toe. Dokter Chantilgois opende zijn salon, de heer en traden binnen, en spoedig zat men in ©en vertrouwelijk gesprek om de fafel Wederzijdsche plichtplegingen, hoofdza..e lijk de nieuwe kennismaking betreffende, werden gewisseld, en onuer de woorden: „Mijn broeder zal u niet lang laten wachten", bood de dokter zijn bezoekers eenige ververschingen aan, waarvan, uit» hoofde van het pas genoten ontbijt, geen gebruik werd gemaakt. De geneesheer was een dier gelukkige lieden, die ons altijd op de aangenaamste wijze kunnen bezighouden. Hij had daarbjj! een minza^rn voorkomen en drukte zich uit in zeer verstaanbaar vloeiend Fransch waarin zijn coLLega, dokter Boestei, hem niets gewonnen gaf. De Laats ten kwamen eindelijk op een zeer vertrouwelijken voet toen zij als echte mannen der wetenschap da geneeskunde gingen behandelen, (Wordt vervolgd)*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5