TWEEDE BLAD BUITENLANE HET WITTE HUIS. Uit den Omtrek Mandel en Nijverheid! Kunst en Kennis FEUILLETON VRIJDAG 13 FEBRUARI 1920 De uitleveringskwestie. •nieuw: büjbesch treurspel, i SCHOTENUND KEIN ENDE. (Dit stuk werd reeds eenige dagen ge leden geschreven, maar kan, we-gen6 plaatsgebrek, eerst heden worden opge nomen. Wij wezen reeds op de wèl-gelnkte po gingen van eenige Schotenscke notabelen om hun gemeente een zekere vermaard heid iu den lande te geven op het stuk van mislukkende „causes eélèbres". Juist op den üag, dat wij schreven, dat de vervolgiugsnianie en personen-ver vol ging een hoogtepunt had ber,eikt in de mak-Hotteveel, vooral om de persoonlijke wraakneming, die er uit sprak, werden in de raadsvergadering vragen gesteld aan B. en W., of het ook bekend was dat in do zaak-Botteveel door een andoren hoofd ambtenaar der gemeente 1509.waren gegeven aan de heeren Dies en Verkooy, om daarmede van de hoeren Pigge en Bos man het materiaal te koopen, dat moest getuigen iegen den inspecteur van poli- üe en, zoo mogelijk, logen den gemeente secretaris. in ge wijnen in de zaak wisten wel, op welke geruchten gedoeld werd, maar nn heeft de kwestie in een der plaatselijke bladen aanleiding gegeven tot ten twist geschrijf, hetwelk ook buitenstaanders een kijikje geeft in die onwelriekende geschie denis en waarvan wij onzen lezers ook wat wilien voorieggeji om met kennis van zaken te pordeelen. Do heer A. van der Stel, directeur der gasfabriek, verdedigde zich tegen de be schuldiging-, dat hij die 1500.-— met dat doel zou hebben gegeven, met te zeggen, dat hij dat deed om den heer Rotteveel voor geldelijk nadeel te behoeden. Dit wordt bestreden, door niemand min der dan den heer Pigge, een der belang hebbenden en wel op de volgende wijze, die onze lezers direct zal doen toegeven, dat wij niet ten onrechte op de vooze plek in Schoten's openbaar leven wezen. De heer H. J, Pigge schrijft: Op het moment, van Blom's fi- nantieele ineenstorting eischte Rot teveel zijn aandeel (in de Haarl. Gie terij van Massa-artikelen Red.) te rug. Do heeren Bies en Verkooy hiel pen ons in den nood, nadat zjj de zaak onderzocht hadden. Ze bezorg den ons een geldschieter, in den per soon van den gasdirecteur, die na tuurlijk voelde, dat Blom c.-s. getrof fen kon worden en mij dus volgaarne aan 1500.hielp. rjjj verstrekte mij een wissel nadat hij zich vergewist had in mijn be scheiden, dat hier wild te jagen was!! Aan de bank der gasfabriek, Eve- nard Co. werd deze wissel, door eken heer Van der 6tel ondtyrioa- kend, gehonoreerd. Tot mijn be vreemding, daar de directie van de Bank rnü verzekerde, dat de heer Van der Stel geen geld bad staan. Later werd. deze vordering, waar voor ik schuldbekentenis teekende, overgedragen op den vriend van mijn beschermer, n.l. den heer Van der Plaat, daar de gasdirecteur, zoo als zijn vriend me vertelde, liever achter de schermen bleef!! Laat ik vaststellen, dat de hee ren mij hielpen, m t de speciale bedoeling, door my <len heer Rotteveel CA te kunnen treffen! De spatieeering is van ons. - Het is fraai, als bet juist is! Een hoofd- jmbtenaar gebruikt dan gemeentegeld om collega's te kunnen treffen! De Inzender vervolgt: Eveneens wil ik de schandelijke verdachtmaking als zou ik den heer v, d. Stel om advies, gevraagd heb ben, hoe ik de geleende 1500 in mijn kasboek ten laste van den heer Rotteveel zou verwerken, logenstraf ^Neen heeren, jelui inspireerden mij daartoe, doch op advies van mijn advocaat weigerde ik dB. en deelde zulks aan den heer Rotteveel mede, die den officier van justin wel ingelicht zal hebben. Heer gasdirecteur, wat voor belang zou ik daarbij gehad hebben! Of nn de heer v, 'd. Stel die som van mij te vorderen heeft of de heer Rotteveel, blijft kamfer® gelijk! De aandachtige opmerker voelt wel in wiens belang deze transactie geweest zou zijn. Eerst toen ik een eigen wil toonde en niet langer de marionet van den heer v. d .Stel en. wenschte te zijn, was ik geen bruik baar werktuig meer. Plotseling werd de wissel aangeboden, hoewel we mondeling overeengekomen wa ren dat die som voor één jaar ge leend was. Bij mij komt de vraag op, of de voorloopige rehabilitatie van den heer Rotteveel soms ook het zijne er toe bijgedragen heeft? Actie mis lukt, geld terug? Dit zij ten slotte vastgesteld* dat de heer Blom in de raadsvergade ring waarheid sprak toen hij vertel de dat de gasdirecteur van Schoten gelden beschikbaar stelde om ande re hoofdambtenaren te treffen. Ook de heer Rotteveel verzet zieh te gen de gestie van den heer v. d. Stél, als zou deze uit louter naastenliefde te zijnen opzichte hebben gehandeld. R, schrijft; Hij zou door die bedoelde 1500 te hebben verstrekt, mij hebben be hoed voor grooter geldelijk nadeel! Van der Stel, wees kerel. Ge hadt me niet daarvoor te behoeden, om dat er niets te behoeden viel. Ik had geen geldelijk nadeel meer te wach ten. Sedert 27 Nov. was ik los van alles. Wat te verrekenen was, was verrekend op dien datum. Ik hjcb thans nog mijn geld wol niet, maar dat komt wel goed. Met welk doel gij die 1500 ver strekte laat ik over aan het oordeel der Lozers. Men moet wel walgen bij het kennis ne men van al dat fraais en onwillekeurig roept men om de flinke leiding, die aan dat gerei een einde maakt, In dit geval werden drie personen, de heer Rotteveel, de gemeente-secretaris en de agent Tijstermam ©enige dagen lang van hun gemoedsrust beroofd en aaai de verachting van het publiek prijs gegeven. Eu dan durft b.v. de heer Verkooy nog volhouden, dat zijn beschuldigingen juist zijn en dat hij niet van plan is zijn agita tie te laten varen. Een krachtig woord van protest is hier niet misplaatst. 1 De „Temps" geeft een oplossing De Parijsche „Temps' wijdt een hoofdar tikel aan de uitleveringskwestie en dringt er op aan. dat de Geallieerden bij hun eisch zullen volharden. Van een berechting dei „misdadigers" door Duitsche rechtsbanken, wil het blad niet weten: ook niet door neu trale rechtbanken, dan legt men, volgens de „Temns" ..hun ©en verantwoordelijkheid op, waarop zu niet vooraeraa zijn, iw, niet het recht heeft hen te binden en waaraan zij zich waarschijnlijk zooveel mo geliik zouden onttrekken. Het verdrag moei dus uitgevoerd worden, aldus vervolgt hei blad. „Weigert Duitschland de schuldigen ui. te leveren? De artikelen 228, 229 en 23b geven geen enkel middel aan om deze uit levering te verkrijgen. Wij zijn ei niet minder om gehouden om bij onze mili taire rechtbanken vervolgingen aanhangig te maken tegen de schuldigen, die wij heb ben aangewezen. Er moeten instructie, worden geopend. De schuldigen moeten hé- récht worden, al is het bij verstek. De af wezigheid der beklaagden zal niet beletten de bewijzen voor de misdaden te verzamelen, getuigen te hooïen en aan de processen de meest mogelijke openbaarheid te geven. De geheele wereld moet in kennis worden ge steld van de feiten, die de justitie heeft vast gesteld. De algemeene opinie zal ook harer zijds haar vonnis vellen. En als de schuldi gen hun stem verheffen om uit te roepen, dat zij niet gehoord zijn. zal men hun ant woorden: „Waarom zijt gij niet tegenwoor dig geweest? Uw vlucht wijst er met op, dat uw geweten gerust is-" Het is ten slotte ook een tuchtiging om door het menschel ijk geslacht veroordeeld te worden." Het is wel merkwaardig, dat een zóó heet gebakerd blad als de Temps'' reeds begint te praten van veroordeelen bij verstek!" D® bewijsgrondfin. Er is in de Duitsche kranten reeds op ge wezen hoe gebrekkigen indruk het „bewijs materiaal" maakt, achter vele namen afge drukt in de officieele uitleveringslijst. En als typisch voorbeeld hiervoor is geciteerd het geval-Hindenburg, voor wien zeer belas tend genoemd wordt zijn verklaring in een interview van November 1914, een mede werker van de „Neue Freie Presse" gege ven, waarin hij zei, dat de barmhartigste oorlog de onbarmhartigste oorlogvoering is, omdat deze den oorlog zoo kort mogelijk maakt. Nu vinden we in de Duitsche bladen nog andere staaltjes vermeld. Een Badenser ka pitein wordt opgeëischt, omdat de verkla ring yan een ongenoemden Duitschen ge vangene belastend voor hem is. Verder heeft een vrouw hem een brief geschreven, waar in gezegd wordt: „Wij vrouwen zouden geen gevangenen maken, die alleen maar ons brood opeten." Een generaal wordt beschuldigd van „plundering" op grond van een bericht in een dagboek van een luitenant, waarin o.a. staat, dat bij den marsfch door Réthel op last van dezen generaal uit een meisjes school een tafel en een paar stoelen genomen zijn voor de loopgraven. In de aanklacht tegen den ex-kroonprins wordt de verklaring geciteerd van een bewoner van Mallanvil- liers, die bii het requireeren van een wagen zei. dat hii tot het leger van den kroonpins behoorde en dat er een bevel was gekomen alle dorpen te verbranden, waarin Fransche soldaten gevonden waren. Opmerkelijk is het, dat de Franschen bij na al hun materiaal putten uit het jaar 1914. Vele verklaringen moeten dus 4 tot 5 jaar na de gewraakte handelingen afee~ legd zijn. nadat de Duitschers het bezette gebied hadden ontruimd. Tegenspraak. Het Wolffbureau heeft beweerd dat Bel gië niet het recht had de uitlevering der oor logsmisdadigers te eischen op grond van een in November 1919 met de Duitsche re geering gesloten financieele overeenkomst. De Belgische regeering spreekt deze bewe ringen officieel tegen. „Bij geen enkele gelegenheid heeft de Belgische regeering afstand gedaan van haar recht de uitlevering der oorlogsmisda digers te eischen." &LEESWIJK. Het Deensche blad „Politiken" consta teert. dat de geheele eerste zone van Slees- wijk dadelijk na afloop der daar gehouden stemming volgens het vredesverdrag het lechtmatig eigendom van Denemarken is. Volgens dit verdrag kan de Deensche re geering dadelijk na publicatie der officieele cijfers de geheele zone bezetten. Als dit thans niet geschiedt, zegt het blad, dan is dit in overeenstemming met de internatio nale commissie geschied, die voorloopig de bestuursbevoegdheid zal Uitoefenen- Dit vindt in de eerste plaats zijn oorzaak in den moeilijken economischen toestand, met name wat betreft de douane-politiek en de valuta-kwestie. Men wacht volgens het blad het resul taat in de tweede zone af. De mannen en vrouwen, die gisteren vóór Denemarken stemden, zijn gewend geduld uit te oefenen en zullen zich gemakkelijk over den langen duur van den wachttijd heenzetten. 0>E NATIONALISATIE- QUAESTIË IN ENGELAND', i Bij de debatten in het Engelsche Lagerhuis ver het antwoord op de troonrede, bracht het aarin de regeeraig" \vcrd"'gevr5ag'3Ttii'5fi<l?'if^ satie der mijnen toe te staan. Hij wees er op, Jat <!e toezegging daarover aan. bet Lagerhuis gedaan, gebroken was. De mijnwerkera wensch een nationalisatie, omdat die zou leiden tot: zuiniger beheer; grooter veiligheid bij den ar- oeid in de mijnen, en een maximum opbrengst. Zij stelden voor de mijnen te koopen, niet met ;eld, doch met schuldbewijzen van den staat. Uoyd George wees op het ernstige van dezen isch. Hij wees er op dat Lunn, een der Jeiders der mijnwerkers in Yorkshire feitelijk had ge zegd, dat, bijaldien hij en zijn vrienden de meer derheid des volks niet tot hun denkbeelden -ouden kunnen bekeeren, revolutie zou volgen. „Dat was,'' vervolgde de premier, „een uitda ging tegen de constitutie van een vrije regeering en daarvoor zullen wij vechten tot het einde toe." Lloyd George wees in dit verband op de bols- jewiki, die spraken van gedwongen arbeid en zeiden, dat met nationalisatie een drang zou volgen voor een stelsel van federatie, dat in werkelijkheid het beheer der mijnen daaraan zou overgeven. Het Lagerhuis verwierp het amendement- Brace met 339 tegen 64 stemmen. ONDiERPRODüCTl® OE SLECHTE LEIDING? De directie van de pianofabriek van Brins- mead, heeft besloten het bedrijf stop te zetten, omdat de voortzetting er van te veel verlies zou opleveren, De directie verklaart, dat de produc tiekosten te boog rijn geworden. Niet alleen doof bet dure materiaal en de hooge kxmen, maar vooral och. door de veel geringere presta ties van de arbeiders, dan vroeger. Thans doen zes-en-twintig arbeiders hetzelfde wat vr.oeger zes deden en tegen de gevolgen van zulk een onlust in werken is niet op te tomen. Daarop komt in hoofdzaak de redeering van de direc tie neer. Het besluit van de firma heeft in Engeland nog al opzien gebaand. Men ziet in, dat het hier een zeer belangrijke qüaestie geldt De nood> lottige invloed van de verslapping van het pro ductief vermogen der arbeiders blijkt nu eens duidelijk', zoo merkt men op. De heer Henry BilHnghurst, directeur van de fabriek, heeft verklaard, dat het besluit tot stopzetting met bloedend hart is genomen. Maar tegen het euvel van onderproductie schijnt niet3 te doen en de fabriek moet dus worden gesloten, juist nog wel in een tijd, dat ze met bestellingen over laden is. De productie der arbeiders is echter zoo gering, dat op elke piano moet worden toegelegd. Op die wijze is natuurlijk geen zaak' te drijven. En de heer Brillinghurst wees er op, dat ook in andere bedrijven de gevolgen van onderpro ductie zich doen gevoelen. Zoo moeten de ver koopsprijzen stijgen en wordt concurrentie op de wereldmarkt onmogelijk. Ln Amerika worden ook hooge loonen betaald, maar men werkt er dan ook naar. De firma zal zch nu aan ander werk moeten gaan wijden, dat welKcht loonen- <hr zal zijn. Tegenover de beweringen van de directie komen de arbeiders op. Zij wijten de vermin derde en duurdere productie aan slecht mate riaal en aan de slechte leading van de fabriek, die tijdens den oorlog vliegtuigen is gaan maken en nu met een heele staf van ondeskun dige leiders en chefs opgescheept zit. Het kwaad zit niet bij de arbeiders, van wie er velen jaren lang in de fabriek werkten, maar bij hen, die een pianofabriek willen besturen zooder van de pianonijverheid verstand te hebben. De directies van verschillende andere piano- fabrieken komen in een gemeenschappelijk schrijven aan de „Times" eveneens op tegen de beweringen van de firma Briosmead. Deze firma zegt, dat 26 man nu noodig zijn voor het werk, dat voor den oorlog door 6 man werd gedaan en dat dit een vrij algemeen verschijnsel is. Dat nu is niet juist, zeggen de andere pianofabri kanten. En zij komen eveneens op tegen ver schillende andere beweringen. Een onpartijdig onderzoek, zou wel aan het licht brengen, dat in die fabrieken, waar een goede leiding is en aandacht wordt gewijd aan goede arbeidsvoor waarden, de arbeiders de leiding loyaal steunen bij de overwinning van de onvermijdelijke moei lijkheden, die de reconstructieperiode nu een maal met zich brengt. En ai die fabrieken zijn van oordeel, dat die moeilijkheden dan ook zullen worden over wonnen. Er zal nu nog een bespreking plaats hebben tusschen de directie van Brinsmead en de arbei ders dezer fabriek. DE CONFERENTIE TE LONDEN. De zitting van den Oppersten Raad te Londen duurde gisteren zee uur. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat de bijeenkomst te Londen veertien dagen zal duren. De werkzaam heden nemen een minder ving verloop dan te Parijs, tengevolge van de moeilijk heid met de taal. Nifcti en Miller and spre ien geen van beiden Engelsch, welke taal Clemenceau volkomen meester was. Poeh woonde de middagzitting bij. Ame- rikaansclie afgevaardigden waren niet tegenwoordig. In het Engelsche Lagerhuis heeft Chamberlain van de dringende noodzake lijkheid eener hulpverleening aan oen- traal-Europa gewaagd. De Britsehe re geering is bereid daartoe, in aansluiting bij de reeds goedgekeurde 12% millioen pd.st., een verder bedrag bij te dragen, hetwelk niet de helft van de door de Ver. Staten bijgedragen som en evenmin de tien millioen zai overschrijden. Hjj ver trouwt dat andere geallieerde en neutrale regeeringen zullen medewerken om in den wauhopigen nood in midden-Europa te voorzien. De giften moeten worden ge bruikt tot het aansporen der productie en het uitwisselen van goederen tusschen de landen, welke steun noodig hebben, opdat zjj zich zelf kunnen gaan helpen. GEMENGDE BUJTENL. BERICHTEN. D© 48-uren-wefik. De „Globe" verneemt van leden der Engelsche Labour-partij dat deze niet wil toestemmen in de 48 uren-wet, die vol gens de Troonrede aan de orde zal ko men. De Labour-party is voornemens daar over een eigen ontwerp in te dienen met de bedoeling van een 44 uren-week voor het geheele land, maar voor vele bedrij ven zal zij nog korter werktijd eischen, In de metaai-industrie bijv. wordt ge vraagd een werkdag van zee uren en die eiscli zal binnenkort ook worden gesteld door machinisten en stokers op de spoor- spoorwegen. Ook in de textiel-nijverheid, wordt de eisch voor den zes-uren-dag ge.» Spco.wegstaking voor! O nea. f Naar aanleiding van het besluit der, Fransche regeering om den orrloogsbij» slag van 720 francs voor het spoorweg» personeel te handhaven, heeft het bestuur der federatie van spoorwegpersoneel be» sloten, dat het conflict voorioopig ver meden (is. (Er zijn ten aanzien van dej rechtspositie wan het personeel en de loom» schaal nog eischen gesteld, waarvan def invoering einde Maart verlangd wordt.) Dit besluit is intusechen niet naar denj zin van de vereenagingen van spoorweg personeel tvan Parijs en de 8eine. O.a pis men niet tevreden, dat er ook niet 'op, nationalisatie is aangedrongen. Kelts jak ter dood gebracht? De Londeiwche „Daily Herald" deelt mede, dat Kolsjak ter dood zou zijn ge bracht. j Toen de Antwerpsche electriciteits» maatsciiappij, gelijk we gisteren meld den» bes»oten had geen stroom meer te leveren, meeft de stedelijke regeering dea minister .van economische zaken telegra fisch op de hoogte van den toestand ge» steld .en Dinsdagochtend kwam een afge vaardigde -yan het ministerie te mntwer» pen een onderzoek instellen, en als ge volg daarvan is Antwerpen van kolen voorzien en eenige uren later v. as de stad weer voorzien van electrisch licht en electrische beweegkracht. Door de af» sluiting van den stroom weraen de au.» tomobielfabriek .-Minerva, de meeste dia mantslijperijen en het havenbedrijf g^, troffen. De opbrengst der Fransche ind, belas tingen en staatsmonopolies over Januari van dit iaar heeft in het geüeelöö8.44y.yuo francs bedragen, een vermeerdering van 257.366.900 francs vergeleken bij dezefde maand van het vorige jaar. Dit is het hoog ste cijfer, dat tot dusver bereikt is; het be draagt 41 pet. meer dan de raming voor deze maand. De vermeerdering, vergeleken bij de overeenkomstige maand van vóór den Oorlog, bedraagt 529.400.700 francs of 150 pet. De Fransche minister van openbare werken Le Trocquer heeft den president een besluit doen teekenen, waardoor verschillen de beperkingen worden aangebracht in bet gebruik van electriciteit- Verder is besloten geen kolen meer te leveren voor danszalen. De Fransche minister van binnen- Iandsche zaken Steeg, heeft den minister raad de instelling doen goedkeuren van een interdepartementale commissie ter be studeering van de vereenvouoiging der werkzaamheden, aan de burgemeesters opgedragen door de verschillende openbare diensten. Volgens de .«Pol. Pari. Nadmchten" zullen Sonnenfeldt Jr. bekend van de Sklarz-afiaire en de hem begeleidende Gertrud Schlack den I9en Febr. in Gro- nau door Nederland aan de Duitsche overheid worden uitgeleverd. rtaoul Peret is met 372 stemmen van de 405 stemmen tot voorzitter der Fran sche Kamer gekozen. vifjtiloZtjïi. Wij vernemen, dat de grinóprijzen vermoe delijk wel snel zullen dalen. In den ouden Rijnmond ia de buurt van Lo- bith liggen zooveel duizenden kubieke meters grind, dat bijna steeds de verzoeken aan de Re gistratie om eenige kubieke meters weg te halen worden toegestaan. Er wordt dan ook van de verkregen vergunningen druk gebruik gemaakt OPENING JAARBEURS. De officieele opening der Vierde Ne- derlaadeche Jaarbeurs zal geschieden door den Minister van L, N. H., op Maandag 23 Februari. De beer H. W. Hogenstijn, onderwijzer aan de Rv-K. Mulo-school voor jongens te Deventer, heeft een nieuw Bijblesch treurspel geschreven- getield „Jozef en zijne Broeders," dat de be kende stof behandelt van Jozef in Dothan. Het stuk, dat geheele oorspronkelijk bewerk is, werd in Alexandrijnen geschreven en teV circa 800 regels. DdB WIJNHUISTOREN. De commissie voor den herbouw van den Wijahuisfcoren te Zutphen, beeft thans reeds de beschikking over ruim 12.00a 1 Dg. E. B KIELSTRA j Naar de „Tel." verneemt, heeft Dr. E. B. Kielstra bedankt als voorzitter van den Raad van Beheer van het Nederlandsch Tooneel. 113. Charlies nog Eduard had dit noodig, daar zij, om het lastige kraken te voorkomen hpnnie laarzen hadden uitgetrokken. „Zi©, daar ligt zij",-'sprak de geneesheer Eduard tot vóór do glazendeur van de achterkamer l-eidende, en terwijl hij de ge plooide gordijn, die er voor hing, ophief, ging hij voort: ,,'t Is jammer dat zij' ons enkel haren rug te zien geeft, doch het zal niet Lang meer duren of zij ont waakt, en dan kunnen wij haar van top tot (een aanschouwen". De kamer waarin zij zich ter rust had gelegd, bevond zich aan de straat, en. •ohoon do gordijnen van beide ramen wa len opgehaald, was zij ten gevolge van hetsombere weer zoo schraal verlicht, dat er een droefgeestige toon heerschte welke iemand van Eduards gestel zeer ernstig moest stemmen. Het witte mor gengewaad, dat de tengere leden der jonge dochter omhulde, was niet in staat dit tb verbeteren, en 't scheen zelfs of de eenvoudige meubelen waarmede het ver trek versierd was, in die sombere ge moedsstemming deelden, zoo eenzaam en verlaten als zij zich aan het oog des jonkmans vertoonden. Met ingehouden adem sloeg hij de tee- dere gestalte van het meisje gade, en al stond hij daar als in gepeins verloren, hiet ontging hem niet hoe 'de dokter iedere beweging, iedere handeling van hem bespiedde. Zijn hart klopte onrustig, zijne slapen gloeiden, en hij bevond zich over 't geheel in zulk een gejaagde stemming, dat hem zelfs het staan hinderlijk begon te worden. Ttoch wist hij zich geen vol komen rekenschap te geven van den in vloed waaronder hij leefde en welke de aanleidende oorzaak was tot de zenuwach tig© beving die hem beving. Mijnheer Chantilgois bood hem jud3t bijtijds een stoel aan waarop hij schielijk plaats nam, en toen deze hem vroeg, of hij naar be neden wilde gaan, schitterde er een traan in het oog des jongelings en. hij maakte met het hoofd een ontkennende beweging Een oogenblik was er dat hij, onver wachts h«t gelaat van het meisje afwen dende, bemerkte dat de geneesheer mét zijn vriend een zeker opmerkelijk teeken van geheime verstandhouding wisselde. Dok meende hij een paai: minuten gele den, toen zij zich nog beneden ophielden,, in d® gedragingen van beiden iets waar genomen te hebben wat hem zonderling toescheen, maar hij 0Ilï£af het zich, daar de heer Chantilgois eni Gharles vrienden wa ren en zij al Ücht iets konden hebben wat voor hiem geheim moest blijven, wat zij elkander door een enkel gebaar ken baar wilden maken. Weder hield hij den blik onafgewend op, d© rustbank gevestigd. Er kwam niet de minste beweging in de slaapster, onver wrikbaar lag zij d331' aan een marmeren beeld gelijk. Charles scheen even ernstig gestemd als Eduard, toen hij boven kwam had hij nu en dan nog ©en enkel woord fluisterend gesproken, doch hij nam thans voortdurend een stilzwijgen in acht, dat zijn ouden vriend zeer welkom was. maar hem toch bevreemdde. Het verwonderde Eduard evenzeer dat bedden heeren er niet meer op aandrongen om naar beneden te gaan, daar hij zeker meende te weten dat zij zich verveelden, althans moest dit het geval zijn met den heer Chantilgois, die toch dagelijks in de gelegenheid was zijne pleegdochter gade te slaan. Zonderling te moede ate hij zich gevoel de, werden er allerlei gissingen door hem gemaakt, welke Ipj even spoedig moest verwerpen als zij bij hem opgekomen wa ren, daar hij weder ontdekte dat zij1 meest al grond van waarschijnlijkheid misten. Daar schoot hem eensklaps een gedachte t© binnen, welke hem veel nader aan de waarheid bracht dan hij aanvankelijk ver moedde. 't Was of zijn vermoeide geest plotseling 'door een lichtstraal verhel derd werd. „Zoo dit denkbeeld eens waar bleek te zijn, hoe onuitsprekelijk gelukkig zou ik mij dan gevoelen", sprak iiij fluisterend, „maar neen, laat ik mij door geen onzinnige droomen in slaap wie gen, want de teleurstelling, welke ik bij liet ontwaken zon moeten ondervinden, betaalt zulk eene verleidelijke betoovenng veel te duur. Ik heb immers de verzeke ring dat d© hoop mijns levens mij voor al tijd ontnomen is, hoe ben ik dan nog dwaas genoeg om, daar zekere verscuijn- selen eenigszins met die van hare geschie denis overeenstemmen, een hoop te voeden waarvan ik in mijne ziel overtuigd ben dat zij verijdeld zal worden. Weg met die schoone gedachte. Weg meit die heerlijke droomen. Ik heb mij hier reeds lang genoeg opgehouden, waar om zooveel belangstelling getoond voor ©en wezen dat ik nooit heb aanschouwd. I>waz@ grillen, onmannelijke flauw hartigheid. 't Is weer dat gevoelige hart dat mij looze trekken speelt". Eetn licht gekraax stoorde hem in zijne wrevelige mijmering. Hij had bij die alleen spraak met strakke blikken voor zich heengezien, doch eloeg zijne oogen thans weder op. Het nette kleedje dat de maag delijke gestalte omhulde onderging een lichte golving, de rustbank kraakte, een vlijmende zucht werd vernomen, langzaam richtte zij zich op als uit een droom ont waakt ©n staarde peinzend voor zich heen. Zij scheen zich te bezinnen, en duide lijk was het zichtbaar dat zij niettegen staande de verkwikkende rust welke zij genoten had, zich aan een lusteloosheid ten prooi gevoelde, die haar de kracht be nam onmiddellijk op te staan. Nqg altijd zat zij met den rug achterkamer gekeerd. Haar blondlokkig hoofdje viel zijdelings tegen de leuning der canape, als gevoelde zij zich machteloos om het op te beuren. Eenige minuten verliepen to©n scheen zij eene overwinning op zich aelve te behalen, en met meer vlugheid dan m©n aanvankelijk van haar zou ver wacht hebben, sprong zij op den grond en keerde zich in hare geheele lengte naar dfSte wachtenden, d o haar in ademtoo- z© stilte gadesloegen, .(Wordt vervolgd)»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5