Kerk en School Uit den Omtrek Oscar Smit's CBanfi LEDER. Zoolleerplaten Behangers Stoffeerders Meubelmakers Wagenweg 104 - Telephoon 2808 I AMEUBLEMENTEN I NATIONALE BANKVEREENIGING/ AaoimiANlSKANTOUK S w. roodenburo Prachtcollectie Deventer Wilton Axminster karpetten SPECIALE AANBIEDING"! incasseerihg OPRUIMING ZOOLLEDER Vragenbus Rechtszaken Landbouw en Visscherij. Handel en Nijverheid ederom Groote Prijsverlaging van e voordeeiige aankoop eener GROOTE PARTIJ telde ons in staat de prijzen van Stukken Zooileder met 20 pCt. te verlagen. HAARLEM - SANTPOORTERSTR. 49 WISSELS en QUITANTIEN UITGESNEDEN ZOOLLEDER 10 pCt verlaagd G, HORN, Korte Begijnestraat 28 GEBRs. RU1GROK HAARLEM, Kruisstraat 9 Telefoon 1906 Grootebrosk, Hoorn, Monnikendam, Purmerend. 00MWASSCHERIJ - A'damschevaart 16-18 Wascht met bactérie-vrij water Reini gen van wollen en gewatteerde dekens Koningstraat 13 Aanbevelend, Telefoon 3535. H. G. DE BROUWER. GOEDKOOPST ADRES VOOR FOURNITUREN. Zie daarvoor Etalage. 9093 KAPITAAL en RESERVES! f 7.200.000.- Kantoor HAARLEM Nassauplein I Verhuizingen door het geheele land onder volledige garantie en vakkundige leiding. van Tarief op aanvraag verkrijgbaar. Slechts eenige dagen van een partij prima stukken tegen sterk verminderde prijzen ZIET ETALAGE Alle Fournituren tegen concurr. prijzen VOGELENZANG, Tel. 3, BEN NEB ROEK Districts agenten voor Excelsior, Reading-Standard en Villiers Motorrijwielen en Duo zittingen. Alsmede diverse 1e klas 2de hands Motorrijwielen, Zij- spanwagens en Automobielen Ruilen en Repareeren van alle merken, vakkundig en billijk willig bij de politie aangemeld'. De oor zaak was familietwist De politie te Amsterdam heeft een. 11-jarigen jongen opgebracht die met ee- nige andere bengels had getracht brand te stichten in een kiosk in het Sarphatipark. Ze gooiden brahdende lucifers naar bin nen. Enkele tijdschriften hadden vlam ge vat. De brandweer moest er nog hij te pas komen. De stoomtram Haarlem-Alkmaar heeft Zondagavond even voorbij Heiloo overreden den heer W. uit Mteöeanblik, werkzaam aan de gemeente-secretarie te Uitgeest. De jonge man need tegen de tram en zag door den neerslaanden damp niet dat er van de tegenovergestelde zijde een andere fietser aankwam. Er volgde een botsing, waarop W. onder de tram viel. Hij werd terstond naar het Sint Elizabeths-gesticht te Alkmaar vervoerd, waar hem beide beenea werden afgezet. De toestand van den patient is ernstig. Zondagnacht reed te Breda een auto, bestuurd door den heer v. T., uit Dongen, tegen de Tolbrug. 'n IJzeren lantaarnpaal werd omvergesmeten; een zeer zware hard steenen paal knapte doormidden. W. D., die toevallig daar aanwezig was, geraakte onder de auto en een geneesheer gelastte opname in het R.-K. Gasthuis. De toestand van D., die over pijn in de borst klaagt, is niet ongunstig. Terwijl de bewoners naar de kerk waren, is Zondagochtend ingebroken in de woning van K. aan den Hoorn te Hof van Delft. Met medeneming van de in huis aanwezige contanten en eenige gouden en zilveren sieraden zijn de dieven verdwenen Onder de militairen te Deventer ko men vele gevallen voer van Spaansche griep. Eenige gevallen gaan gepaard met longontsteking, en dragen een ernstig ka- dak ter. Te Oude Pekela zijn gisteren in de cartonfabriek „Albion" die sedert maanden gesloten is geweeset, weder 30 personen aan het werk gegaan. In de Lemmer is bericht ontvangen, dat B., ontvanger van het waterschap der zeven grietenijen en de Stad Slooten, ver dacht va.n verduistering, te Brussel is aangehouden. De Maatschappij Feijencord te Rot terdam is door vervalsching van een kwi- -antie voor 7000.opgelicht. De koop man A. M. en de boekhouder J. B. zijn als verdachten aangehouden. Zondag is te Brussel aangehouden Albert B., die er dezer dagen met een be drag van ongeveer 40.000.—, eigendom van een hanlelsbureau in Friesland, van door was gegaan. Het grootste deel van het geld was nog in zijn bezit. Yr.: Kunt u mij zeggen ,waar ik mij ver voegen moet om aan een betrekking te komen van Rijksveldwachter! Antw.: Tot den Minister van Justitie. Yr.; Wie der kinderen moet de moeder onderhoudende jongste of de oudste? Ér zijn er acht. Antw.;-De onderhondsplicht dear moeder rust op alle kinderen. Dat moet onder ling geregeld worden. Bij verschil van meening en wanneer de moeder zich ver ongelijkt acht, kan deze zich wenden tot den kantonrechter. Vr.: Heeft een commensaal, die per week kostgeld betaalt het recht, wanneer hij 'n paar dagen voor pleizier uitgaat, of 3 a 4 dagen voor een lichte ongéitèrcrfieidl"haar huis gaat, dit van zijn kostgeld af te hou den of daar eenige vergoeding voor te ver langen? Antw.: Neen tenzij vooraf anders is over eengekomen. Duurt de afwezigheid lang-, dan brengt de billijkheid mede, dat van weerszijden wat wordt toegegeven. Vr. van A. H. S. te Hillegom. Antw.: Nog niet uitgeloot. Wendt u met uw stukken tot een effectenhandelaar om ze te laten nazien of ze goed zijn en nog waarde hebben. Vr.: Hoeveel beloopt voor het belasting jaar 1 Januari 1920—30 April 1921 de fac tor, bedoeld in art. 11 van de Haarl. Ver ordening op de heffing eener pi dir. be lasting naar het inkomen, waarmede het bedrag der beffingstabel wordt vermenig vuldigd? Antw.Nog niet bekend. Vr.: Ik heb kippen, die er beslist goed uit zien en buitengewoon goed leggen. Het zijn jonge kippen van den eersten leg. Nu worden zjj allemaal kaal aan het onderlijf. Zoudt u nijj hiervoor raad kunnen geven? Wat moet ik daar aan doen? Antw.; Vermoedelijk is het veeren-eten. Het allerbeste middel is de aluminium-sna- velring. Raadpleeg intussohen nog eens 'n deskundige. Vr. De Duitsche keizer wordt volgens het Nederlandsche. asyl-recht niet uitgele verd aan de Entente. Maar wanneer Duitschland hem opgeëisoht, had, zou Ne derland hem dan wel uitgeleverd hebben? Ook al verkoos hij liever hier to blijven? Antw. Elk verzoek om uitlevering wordt getoetst aan de bestaande uitleve- ringstractaten der verschillende landen. Het zou hebben afgehangen van de gron den, waarop de uitlevering zou zijn ver zocht, Vr. Ik heb een takshond, ongeveer 2 jaar oud, l jaar in mijn bezit. Nu doe ik alles om hem trouw te maken, wat echter niet wil lukken. Kimt u mij daar misschien de reden van opgeven? Antw. Uw vraag is wat onvolledig. In welk opzicht is hij niet trouw? Loopt hij weg of is hij ongehoorzaam? Is het ecu reu of teef. Of ie het een allemansvriend? Kunt u niet wat meer bijzonderheden op geven? Vr. Mijn leeftijd is bijna 61 jaar. Ben ik nu verplicht om bij den Raad van Arbeid wekelijks 39 cent te 'betalen, om op mijn 65 jarigen leeftijd, daarvoor ouderdomsren te ontvangen, of ontvang ik dat toch zon der die contributie te betalen? Antw. Als vrijwillig verzekerde be hoort u tot uw 65ste jaar een wekelijksehe premie van 39 cent te betalen, te rekenen van 3 Dec. 1919 af (cLi. vanaf den dag v.d. inwerkingtreding der Ouderdomswet). Ver zekert u zich niet vrijwillig, dan krijgt u geen ouderdomsrente. Vr. Wat is het juiste adres van. de Mij. Holland-Amerikaliin? Antw. Wilhelniinakade, Rotterdam. Vr. Ik heb in mün wollen donker pauw- blauwen mantel een petroleumvlek. Hoe is die te verwijderen? Antw. Met benzine en daarna zeep. Is de vlek groot of gevaarlijk te verwijderen, dan laten uitstoomen. Vr. Mijn dochter is naaister en ge buurd per week. Mevrouw zegt haar zon der reden op, zonder inachtneming van den termijn. Heeft mijn dochter recht op schadevergoeding en waar moet zij zich vervoegen? Antw. Uw dochter heeft recht op één week loon als schadevergoeding. Wendt u tot het R.-K. Bureau voor Arbeidsrecht dat eiken Donderdagavond in het geboüw St. Bavo te Haarlem zitting houdt, ook voor menschen van buiten Haarlem, Vr. van J. B. te O. N. Antw. U kunt niet aangeslagen wor den voor inkomen dat er niet geweest is. Wendt u tot den Directeur der Belastin gen. Van zulke gevallen bestaat het recht van reclame. Handelsadressen worden in deze rubriek niet opgegeven. p EEN MERKWAARDIGE RRIKSTKR- WIJDJNG. j Wij lezen in de ,,Z. W. V."; De heer Johan van Rijckevorscl uit Helmond, thans student in het college der Voortplanting des Geloofs, te Rome, zal op 19 Maart a.s. de H. Priesterwijding ontvangen uit de handen van kardinaal van Rossum. Na eerst bij de Eervv. broeders van St. Louis te Roermond de voorbereidende studiën ge maakt te hebben, ging hij vandaar naar het Bisschoppelijk College te Roermond. Na een paar jaar kwam hij op het klein seminarie van het bisdom Den Bosch, dooh moest op de vijfde klas wegens ziekte ophouden met de studie. Toen werd hij eenvoudig leeke-broeder bij de missionarissen van H. Hart te Tilburg. Een paar jaar was hij in het klooster te Ant werpen en vier jaren te Leuven. De Generaal der Congregatie riep hem naar Italië en hij verbleef vier jaren in het Noorden in Omegna. Toen moest hij naar Rome en na een paar jaren in het voorjaar 191S reisde hij bij het uit breken van den oorlog tusschen Italië en de centrale mogendheden wegens familieomstandig heden naar Holland terug. Met Kerstmis van hetzelfde jaar, ving hij de terugreis aan. Hoewel hij al de H. Geloften afgelegd had, kon hij liet kloosterleven vaarwel zeggen met toestemming van den H. Vader zelf. Kardinaal Serafini nam hem op in het college van de Voortplanting des Geloofs. Men begrijpt, dat er heel veel energie noodig was 0111 op den leeftijd van 38 jaren de studie nog aan te durven en te kunnen. Het resultaat is echter schitterend en verblijdend. Na zijn priesterwijding zal de heer Van Rijckevorsel nog zijn laatste studiejaar te Rome moeten afmaken. In het najaar zal hij naar Denemarken gaan zoodat hij daar als missionaris zal kunnen wer ken en eindelijk! dan toch zijn levenswensoh en illusie bereikt hoopt te zien. „AD VERTIEREN." In een hoofdartikel in „De Katholieke School" vertelt de redacteur, de heer T(eyssen), dat de groote katholieke staats man, Windhorst, op de vraag, op welke wijze de Roomsche pers het best gesteund kan worden, antwoordde„Abonnieren, corr espondier en u.nd advertieren", T. klaagt er dan over. dat advertenties van uitsluitend of overwegend katholieke ge meenten en zelfs van katholieke schoolbe sturen wel te vinden zijn in klenrlooze ad vertentiebladen en maar zelden in de ka tholieke pers. DE STOK OP SCHOOL. De volgende aardige anecdote lezen wij in het paedagpgisch bijvoegsel van het „Kath. Schoolblad": „Toen de groote Amcrikaansche psycho loog, dr. Stanley Hall pas bij het onder wijs in functie trad, waren er eenige leer lingen in zijn klas, die grooter waren dan hijzelf. Den eersten dag begonnen twee de zer jongens in de klas tabak te pruimen. Hij onderhield hen er over, miaar ze stoorden er zich niet aan. Voor hij dien dag de school verliet, verborg hij een dik ken stok onder het hout, diat bij de ka chel lag. Den volgenden morgen pruimden de jongens als-gewoonlijk en hij verzocht ze opnieuw het te laten. Zij gaven bruta le antwoorden. Leerlingen en onderwijzer werden handgemeen. Dank zij den stok, behield dr. Hall de overhand en slaagiden erin beiden de deur uit te werken. Den volgenden dag werd hun de toegang ont zegd. Eerst na eenige dagen, toen zij be terschap beloofden, mochten ze binnen komen. Er was nu tucht. Maar het opmer kelijke is zegt dr. Hall, dat als hij in zijn later leven deze twee mannen ontmoette, zij hem dikwijls aan dit voorval herinner den en nooit nalieten hem hartelijk te be danken voor de tuchtiging, die zij in hun „Schlüngel-periode" op den j iristen tjjd hadden ontvangen. De schrijver voegt hieraan toe: „Vele onzer humanitaire would-be pae- dagogen zullen vreemd opzien, als zij een der grootste opvoedkundigen van onzen tijd zoo weinig „humanitair" zien optre den!" Valsche verpakking. Herhaaldelijk wordt door fabrikanten en handelaars geklaagd, over namaak van hun etiketten, die onder valsche verpak king, firmanaam én merk, door concur renten in den handel worden gebracht, zij het dan soms ook met een geringe afwij king van den echten naam. Dit is bij art. 337 Wetboek van Strafrecht, strafbaar ge steld en wel met een maximum van drie jaar gevangenisstraf. De Amsterctamsche rechtbank had Vrij dag zulk een zaak te berechten. De bekl. had tabak, die hij had gekocht in Rotter dam, en welke was bewerkt in ons land in den handel gebracht onder den naam: „The Drake Tobacco Works", waardoor de kooper in den waan werd gebracht met Engelsche tabak te doen te hebben. Zelfs den naam van een Engelschen drukker had hij gefingeerd. Ter terechtzitting ver klaarde de man. niet geweten te hebben een strafbaar feit te hebben gepleegd. Hij beriep er zdch bovendien op dat vele groo te firma's zich aan hetzelfde euvel schul dig maken. Ten bewijze hiervan legde hij aan de rechtbank venschillend© pakjes tabak en sigaretten over. Het O. M. had tegen beklaagde 100 boe te, subsidiair 30 dagen hechtenis geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot 50 boete, bij niet-betaling hechtenis voor den tijd van 25 dagen. JACHT EN VISSCHERIJ. ~Aan belanghebbenden wordt door den heer Commissaris der Koningin in. de pro vincie Noord-Holland, ter kennis ge bracht: a. dat de jacht op eenden in deze pro vincie zal worden gesloten op Zaterdag den 28sten Februari 1920, met zonsonder- gang; b. dat de jacht op ander waterwild, zal worden gesloten op Maandag den 15en Maart 1920, met zonsondergang; c. dat het weispel van kwartelen met steekgaren of vliegnet zal mogen worden uitgeoefend van 1 Mei tot en met 15 Juli 1920, i j;j i i'-fV e——ft DE KLOMPENINDUSTRIE. Naar verluidt, zullen door de gezamen lijke Klompen makersbonden één of twee personen naar Amerika worden gezonden teneinde te trachten aldaar een afzetge, bied voor deze industrie te vinden. SCHOTEN. Door de Bouwcombinatie te Schoten is een adres aan den Raad ge richt, waarin wordt gezegd, dat bon de me dedeel] ng door den voorzitter van den Raad in de openbare zitting van 5 Febru ari j.l. gedaan, n.l. dat er nog geen aanvra gen voor voorschotten z n ingekomen; ton zeerste bevreemdt. Deze bouwcombinatie werd tot heden nog niet één keer in de gelegenheid ge steld haar plannen te ontvouwen. Het eerste ver-zoek daartoe hebben zij reeds ingediend op 16 April 1919. Zij zou den het daarom op hoogen prijs stellen daaromtrent thans eens te worden gehoord door het college van B. en W„ of andere personen door den Raad aan te wijzen. Waarlijk, het behoeft niet meer betoogd^ dat de woningnood zeer nijpend is, aldus 't adres en dat daar dus aan dient gearbeid:. En bovendien is, h. L, zeer wel gebleken, dat het particulier initiatief in deze toch niet kan gemist worden. SPAARNDAM. Zitting van den raad dezer gemeente op 13 Februari. Afwezig was de heer Prins. Punt 1: Lezing der notulen. Worden on veranderd goedgekeurd. Punt 2 betrof verschillende ingekomen stukken van Gedeputeerde Staten aan gaande goedkeuring van verschillende be sluiten van den Raad. Verder een mededeeling van dien Rijks- Ontvanger, wegens gelden, gestort bij den Gemeente-Ontvanger. Een schrijven van B. en W. van Snial- lingerland, om steun, ten einde de rijks bijdrage voor B. en W. verhoogd te krij gen, werd goedgevonden, daar B. en W. voorstelden adliae&ie te betuigen. Medegedeeld weid. ook nog een schrij ven van den keuringsdienst uit Haarlem', omtrent de keuring van volle melk en winkelwaar. Punt 3. Bij de benoeming van een oru derwijcceres vroeg de heer Ju kots in een ge heime zitting enkele inlichtingen. Daarna werd met algemeeue stemmen mejuffrouw Frank benoemd. Punt 4. Het voorstel van den heer Wil le, ms omtrent toelage op de brandstoffen, werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen. Het voorstel van B. en W. werd dan aangenomen. Aangenomen werd punt 5, het voorstel van B. en W. om de huurwaarde van de woning van het Hoofd der School te brengen op 300. VELSEN Aanschaffing van een unifipa- tour. In verband met de aanstaand© inbe'drijfstelling van den tweeden gashou der, komt het B. en W. voor een gooi den gang van zaken en liet verkrijgen van meerdere bedrijfszekerheid gewensciht voor, over te gaan, tot het plaatsen van een unificateur, welk toestel zal moeten dienen om de vereischte constante inlaat- druk van het gas voor de regulateurs te geven. dern ingericht 7050 Aanbevelend JAC. DINGJAN L. van lasten S Zonen VAN Lid van Het ned. Instituut van Accountants. Oud Hoofd v.h. 2de Bureau van den Accoun tantsdienst der directe Bel. te Amsterdam. LEVERING UIT VOORRAAD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6