TWEEDE BLAD De Staking in de Havens. VRIJDAG 20 FEBRUARI 1920 De Vastenmandementen onzer Bisschoppen, De katholieke havenarbeiders te Amsterdam en Rotterdam weigeren het advies van hun hoofdbestuur op te volgen om weer aan 't werk te gaan. Het Nat. Arbeidssecretariaat, (waaronder de Federatie van transportarbeiders valt) spoort aan tot een massale arbeidersstaking. Ernstige molestaties te Amsterdam. de staking en de s. d. a. p. Z. D. H. Mgr. H. van d»e Wetering. Aartsbisschop van Utrecht, wijst op het treurige verschijnsel, dat zeer vele, zoo niet de meeste menschen tegenwoordig haast niets andere denken dan aan win sten maken, geld vendienen en rijk worden om zooveel mogelijk te kunnen genieten. En dat in een tijd, waarin op zoo schrik wekkende wijze is gebleken, hoe vergan kelijk en nietswaardig de goederen dezer aarde, roem, eer, welvaart, rijkdom zijn. Blaat een blik op het door den oorlog ont wricht en ontredderd Europa. Vorstentro nen zijn in puin gestort en de machtige heerschers die gevierd, bijna vergood werden, hebben in overhaaste vlucht het veege lijf moeten bergen. Machtige rij ken zijn uiteengerukt, geheele volken tot den bedelstaf gebracht. Bloeiende indus trieën en groote handelszaken met één slag vernietigd. Weleer rijke families zijn in armoeo*. gedompeld. Ontelbaar vele menschen zijn den hongerdood nabij. Zelfs in ons gezegend en bevoorrecht vaderland staart menigeen met weemoed op een bundeltje, bijna waardelooh geworden pa pier onder uiting van de klacht: dat is nu het resultaat van jarenlang sparen en garen. Wie denkt niet aan het woord van den Prediker: ijdeiheid der ijdelheden, en alles is ijdeiheid. De Aartsbisschop vermaant degenen, die tijdelijke goederen bezitten, te beden ken, dat God hun die gegeven heeft niet voor henzelf alleen, maar ook om hulpbe hoevende medemenscben ie steunen. Mcde- deelen aan noodlijdenden is dure plicht voor een ieder, die met aardseho goederen is gezegend. z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van s-Hcrtogenbosch, waarschuwt tegen het socialisme, in welke vorm het zich ook vertoont, van den gematigds ten tot den wntedsten. Altoos toch miskent of loochent het Gods bestaan en Gods rechtmatige heer schappij over het werk Zijner hand; altijd wekt het op tot de rampzalige heerschap pij der zinnen en ongeregelde hartstochten op de ziel, om wier bestaan het zich niet bekommert; altjjd hitst het op tot haat en verdeeldheid en krachtens zijn begin sel deinst het nooit terug voor het grij pen naar de macht, zij het dan door roof en wreedheid, door moord en opstand. Zijn ergste euveldaden zullen, Wij ho pen het, onze kloeke vrijwillige burger- wachters en iaadstormexs onder ons kun nen voorkomen en beteugelen, maar zon der ons algemeen eendrachtig en goed be leid verweer zal zijn toeleg maar al te veel kans van slagen hebben, omdat het zonder deze langzaam maar zeker zijn val- sche beginselen ingang zou doen vinden z D: H. Mgr. L. Schrijnen, Biseehop van Roermond, komt o.m. op tegen de wufte mode en zegt aan het slot van zij» herder lijk schrijven: In de hoogere klassen groeit een wuft geslacht op, dat gaandeweg de goede norm verliest der katholieke zeden en het vu rige levendige geloof niet meer ongerept bewaart. De vrije omgang van meisjes en jongens bij spel en 6port; bij feesten en bijeenkom sten, is een teek en van verwording der goede zeden. Tegenstanders van het ka tholiek geloof en de katholieke moraal be vorderen dezen omgang. Het is immers oen uitstekend middel om net zoo ontvan kelijk jeugdig gemoed in de richting der moderne Levensopvatting te sturen. Men verb» igt echter dezen toeleg door voor te wenden, dat die omgang vft-vdelcud werkt op het karakter, n ij, die i ven leng ouder de jeugd werkzaam zijn geweest. Wij heb ben maar al te zeer de ondervinding opge- opTèe*?^ nV nrdJirf£!k deze omgang werkt ^n de kin kwaad stichten,'en ^onberekenbaar bedenken, dat rij ^v^fden^T W<J dlgen God rekenschap moeten over de zorg voor de zielen hunner kinde ren, die hun zijn toevertrouwd. Baarbij komt dat naar Onze overtui ging deze omgang heel veel roepingen tot het H. Priesterschap doet verloren gaan. En dan vragen Wij u, of ouders verantwoord zijn, die zoo weinig mede werken met den gooien God wanneer Hij hun zonen roept tot den dienst van Z:. n altaren. ,Wij mogen dit wel bedenken, bij zonder nu de steeds toenemendp zielzorg meer priesters uit alle standen, ook uit de betere, vordert. Z. D. H. Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, drukte den geloovigen op het ge moed om toch vooral te bidden. Om niet de prooi onzer vijanden te wor den, moeten wij evenals David onze oogen gestadig naar den Heer wenden, die ons uit hunne lagen zal verlossen. Met Da- rid moeten .wij voortdurend verzuchten: Is. roep tot U, Heer; red mij, opdat ik uwe geboden onderiioude. Bidlt 's morge is eu ..f soudis, bidt 's avonds in den hui- b. ijken krillo geregeld liet rozenhoedje bidt vóór en na het eten, bidt in het uur van bekonng, want het is onmogelijk aan de onzuivere bekoringen te weerstaan, als men in het oogenblik der bekoring zijp toevlucht niet neemt tot God. Woont ge trouw de H. Mis bij niet alleen op Zonda gen en verplichte feestdagen, maar zoo mogelijk ook op de dagen in de week vcliardt in uwe kinderlijke godsvrucht *®t de H. Maagd Maria, de bizondere Patrones van het Bisdom en van de stad lirtda, laat nooit na 's morgens en geknield driemaal liet Wees ge- OntvJ^ bldden b01" eere van hare Onbe werf ^ems 611 vóór alIes> «adert dik- H. Tatei *dat p,°gieiVk daSelÜks tot de tón o» z'uiwr u, £|,<R*<a^i{Uiel De houding der Katholieken te Amsterdam. Gisteren heeft in het Gikl-cnhuis te Amsterdam een vergadering plaats gehad van de afdeeling Amsterdam der R.-K. Transportarbeidersorga nisatie „St. Bonifacius,'' ter bespreking van het standpunt der R.-K. havenarbeiders in het hui dige conflict. De vergadering wend geleid door den afdeelingsvoorzitter, den heer H. Janzen. Deze zette uiteen, waarom liet hoofdbestuur hteft gemeend, in een vorige vergadering te moeten adviseeren zich te onthouden van werk. Dit was geschied omdat het hoofdbestuur de gestelde eischen rechtvaardig achtte. In de laatste dagen zijn echter dingen ge beurd, welke in strijd zijn met hetgeen is af gesproken in de gecombineerde bestuursverga dering en daarom heeft het hoofdbestuur ge meend deze vergadering te moeten beleggen. Hierna sprak de bondsvoorzitter, de heer J. Zwaga. Hij behandelde den stand' van den strijd. Het deed hem genoegen, dat, ondanks het icit, dat tegen het bestuursadvies veel bedenkingen werden geuit, toch het advies vrij algemeen is gevolgd. Hieruit blijkt, dat bij de R.-K. orga nisatie het bestuur de leiding geheel in handen heeft en dat de leden geheel solidair zijn. Spi. hoopte, dat ook in de toekomst die solidariteit zal blijven bestaan, temeer nu moeilijke dagen aanbreken. Spr. herinnerde aan de kalmte, waarmee de strijd is begonnen. Hem verheugde dit zeer, doch hij meende, dat bij een gedeelte van de stakers dit kalme begin een doorn in het oog moest zijn. Zij hadden liever dadelijk relletjes gehad. Het bondsbestuur had haar advies gegeven in de meening, dat het hier een zuiver kxmconflict gold. Het bestuur bad echter zioh voorbehouden zijn standpunt te herzien, ais de strijd een ander karakter aannam. De „Handel9blad"-onthu!!ingen hebben het bestuur aanleiding gegeven het advies te her zien. Aanvankelijk zag het bestuur in die ont hullingen niet dadelijk de noodzakelijkheid van koersverandering. De briefwisseling tusschen den Centralen Bond en de Ned. Federatie heeft echter aangetoond, dat de „Handelsblad -onthul lingen op waarheid berustten en dat de Ned. Federatie wenschte, het conflict uit te breiden over het geheele land. Gebleken is, dat van syndicalistische zijde reeds pogingen worden aangewend om het con flict uit te breiden. Een en ander heeft het bondsbestuur aanleiding gegeven zijn advies te herzien. De vraag is of de R.-K. arbeiders moeten medewerken, aan een syndicalistisch avontuur. Dit wil het bondsbestuur niet, al blijft het de billijkheid der looncischen erkennen. In geen enkel opzicht wil het bestuur er zich mede schuldig aan maken, dat daden worden verricht, welke in 't geheel niet ten goede komen aan de loonactie, zooals deze aanvankelijk is opgezet. Spr. meende, dat het streven van de syndi calisten tot een absolute nederlaag van den strijd moet leiden. Op grond van dit betoog meende het hoofd bestuur een nieuw advies te moeten geven. De R.-K. arbeiders zullen zich niet langer neutraal houden tusschen de strijdenden, óocb, daar van beden af de staking niet meer hetzelfde karak ter heeft als aanvankelijk was bedoeld, geeft het bestuur het advies, van af heden aan het werk te gaan. De leden moeten zidh niet laten afschrikken door de mogelijke gevoigen van dit feit en de arbeid ernstig aanpakken, om daar door de belangen van de natie tc dienen. Na de inleiding van den heer Zwaga volgde Debat. Een der aanwezigen wees erop, dat de Chris telijke arbeiders, ondanks het arbeidsadvies voor het grootste deel niet werken. Hij meende, Op dien grond, dat ook de R-K. arbeiders in meerderheid het advies niet zullen opvolgen. Hij wenschte stemming over de vraag: „al of niet aan het werk gaan". Verschillende anderen verklaarden zich tegen het bestuursadvies. Eén hunner meende, dat ei nog geen revolutie-gevaar bestaat, en een an der zei„als de revolutie moet komen, komt ze toch. Wy kunnen haar met onzen arbeid niet tegen houden." Weer een ander meende de arbeidsonthouding v»X>rt te moeten zetten en in tusschen naar be middeling te streven. Iemand betoogde, dat het beste middel tegen d« revolutie is, dat de werkgevers de loon- eischen inwilligen. Voorts deed een der aanwezigen een beroep °P Minister Aalberse om "en einde aan het conflict te maken. De ozerueid alleen kan thans de arbeiders weer naar liet werk :e:acn. Opgemerkt werd verder, dat R.-K. bazen zijn ontslagen, omdat zij geen besmet werk wilden verrichten.^ De patroons hebben voorts verschil lende R.-K. arbeiders het werk onmogelijk ge naakt. Nog werd de vraag gesteld of het niet moge lijk is, nu de Centrale Bond en, de Ned'. Fede ratie niet meer samenwerken, met eerstge noemde organisatie te zamen den strijd verder te voeren. Oc heer Zwaga beantwoordde de sprekers Hij stelde in het licht dat hij zijn advies niet gegeven had uit revolutievrees, maar omdat de Ned. Fed. den loonstrijd niet meer zuiver had gehouden. Spr. begreep, dat het advies niet ge makkelijk zal zijn uit te voeren én dat het voor velen moeilijk zal zijn, weer aan den arbeid te gaan, maar dit kan aan het advies niets ver anderen. Er is gezegd, alvorens te gaan werken, bij de werkgevers een bemiddelingspoging aan te wen den. Maar niet van die zijde wordt de strijd vertroebeld, doch van de zijde der syndicalis ten. Spr. hoopte, dat wanneer besloten werd, het bestuursadvies op te volgen, aan dit besluit al- geheele uitvoering zal worden gegeven. Enkele debatters dienden van dupliek'. „Laat ons niet bang zijn voor de commu nisten," zeide iemand. Hij wees er op, dat de Centrale Bond ook de staking voortzet, hoewel hij in het geheel met met Bouwman meegaat Een ander! stelde voor een week te wachten, alvorens over het bestuursadvies te stemmen. Weer een ander raadde aan om, even als de Centrale Bond, een afzonderlijken loonstrijd te voeren. Nadat de laatste spreker had geëindigd gal' de voorzitter weer het woord aan den heer Zwaga. Geroep: Zwijg maar, wij gaan toch niet werken." De voorzitter: „Hier zit de leiding." (Rumoer.) De voorzitter: „De bondsvoorzitter zal 6preken daarna zullen we stemmen." Geroep: ,,Stem nn maar,; we verwerpen het advies!" 't Woord was weer aan den heer Zwa~ ga. Hij verdedigde nogmaals het bestuurs advies. Hij herinnerde eraan, dat de orga nisatie besloten had niet te staken. Daar om kan nu niet naast den Centraien Boud den strijd worden gevoerd. Hierna werd gestemd. De voorzitter stelde voor schriftelijk te stemmen. Dit voorstel werd verworpen, zoodat dadelijk werd gestemd. Met bi}na algemeene stemmen besloot de vergadering het bestuursadvies niet op te volgen en dus te volharden in de onthou ding van werk. De geestelijk adviseur, kapelaan Bram- dehof, sprak ten slotte enkele woorden. Hy zelde, dat, ondanks deze stemming het hoofdbestuur de leiding zal blijven houden Hij constateerde, dat de vergadering de geldigheid van de motieven van het hoofdbestuur niet blijkt in te zien. Hij hoopte dat de tegenstemmers gieen schade van hun besluit zullen ondervin den. Te Rotterdam. De afdeeling Rotterdam van den Ned. R.-K. Transportarbeiderebond St. Bonifa cius, heeft gisteravond, onder voorzitter schap van den heer M. H. Keukens, een vergadering gehouden in Diügentia op de Kruiskade. De bondsvoorzitter, de heer J. Zwaga, heeft er het woord gevoerd, doch voor hij daarmede aanving, werd eerst door de vergadering uitgemaakt, of de aanwezige vertegenwoordigers van de pers de verga dering mochten bijwonen. Uit de verga dering gingen tegen die aanwezigheid stemmen op, maar toen de bondsvoorzit ter, hierin gesteund door den geestelijken adviseur, Kapelaan Boos, geen bezwaren had, stemde de vergadering er ten slotte mee in, dat de pers bleef. De heer Zwaga heeft in deze vergadering op dezelfde gronden eu overwegingen als hij gistermiddag te Amsterdam gedaan heeft, uiteengezet, waarom het hoofdbe stuur van St Bonifacius thans komt met het advies: daar waar het mogelijk is den arbeid te hervatten en te breken met de negatieve houding, tot dusverre aan genomen. Hü herinnerde eraan, dat het eerste advies van het hoofdbestuur aan vaard is met do mededeeling dat iedere wü- ziging in den strijd aanleiding zou zijn dit advies to herzien. Dat oogenblik is nu aangebroken. Hierna werd er gelegenheid voor debat gegeven, waarvoor zich ai dadelük 15 per sonen aanmelden. Het debat had dezelfde verloop als in Amsterdam. Eindelük, als met zitten eu opstaan tot Stemming wordt overgegaan staat bijna de geheele vergadering tegelijk op. Met bijna algemeene stemmen wordt het ad vies van het hoofdbestuur om, waar mo gelijk, het werk te hervatten, verworpen. Dadelük ging uien daarna uiteen. De vergadering was door ongeveer 350 man nt-zocht. Het N.AJS. en de Transport, arbeidersstaking. Woensdag vergaderde het bestuur van het Nationaal Arbeiders-Secretariaat met de beste reu van de aangesloten Federaties en Bonden en de vertegenwoordigers van cemge plaat&eiyke Arbeiders-Secretaria ten uit de grootste plaatsen des lands. Nadat door Bouwman eu Sneevliet uit voerige inededeelingen met betrekking tot hunne aanwezigheid op de Conferentie van de Derde internationale waren ge daan, nam de druk bezochte vergadering de volgende motie met algemeene stem men aan: ,,De Vergadering enz., gehoord de ver klaring van Bouwman en Sneevliet om trent de sensationeels onthullingen van het „Handelsblad" over de geheime confe rentie van de derde internationale; aanvaardt die verklaring en concludeert op grond daarvan, dat o« staking in het transportbedrijf »i®te heeft te maken met die conferentie, daar niet is gesproken en in geen enkel opzicht onder den in vloed staat van de actie der tierde Inter nationale; besluit deu strijd in het transportbedrijf te voeren met de miudeien en volgens de takties van de onafhankelijke vakbewe ging, zooais die geiormuleerd zijn in hare beginselverklaring en bekend uit hare ge schiedenis." Overgaande tot de bespreking van het gerezen conflict in de Transportbedrijven stelde de vergadering uitdrukkelijk als haar oordeel vast., dat het er van werkge verszijde om gaat om door krachtig geor ganiseerd optreden de actie van de arbei dersklasse over de geheele linie te bre ken. Eenstemmig 6telde de vergadering ziek op het standpunt, dat tegenover de klasse-eenheid der werkgevers de klasse eenheid der arbeiders geboden is en dat de staking in het transportbedrijf het best gediend wordt, «loor de arbeiders in andere belangrüke bedrijven, eu vooral in die wel ke direct of indirect mot het transportbe- dirüf verband honden, den arbeid neerleg gen, De vergadering besloot dan ook de onaf hankelijk en anders georganiseerde arbei ders op te wekken hunne klasse-solidari teit met de Transportarbeiders te betoo- nen, door in de eerste en voornaamste plaats in de beide groote havenplaatsen massaal den arbeid te staken, en in geen geval besmet werk te verrichten. De vergadering sprak voorts als haar meening uit, dat er te meer reden voor een daadwerkelijke solidaritetisbetuiging bestaat, wijl de beëindiging van d© Trans- poxtarheiderest ak ing van zeer groote be- teekenis en invloed zal zijn voor de ver dere poging van de Nederlandsche arbei dersklasse, om door loonsverhooging tot verbetering van haar positie te komen. Ten slotte werd besloten, de meest ver gaande maatregelen ter hand te nemen, ten einde den finaneieelen steun voor de stakers zoo hoog mogelijk op te voeren. De aanwezige bestuurders besloten van deze week af een dag loon per week voor de stakers af te dragen, terwijl het N. A- S.-bestuur opdracht kreeg de overige be stuurders en de leden van de onafhanke lijke vakbeweging op te wekken, geduren de den strijd eveneens een dag loon per week af te staan. De toestand te Rotterdam. De algemeene baaenvereeaiging Onder ling Belang, afdeeling van den Nederi. Bond van bazen en onuerbazen in het ha venbedrijf, heeft in een huishoudelijke vergadering besloten, geen arbeid te ver richten, noch toezicht te honden op werk zaamheden, wetke rechtstreeksch of züde- lings in verband staan met de staking in bet transportbedrijf. Op het stoomschip Tam bora, van den Rotterdamschen Eloyd, liggende aan de JLloydkade, wordt gewerkt. Men is bezig het schip te laden. in de Eekhaven wordt de Delagoa Maru gelauen met stukgoed, door de bemanning getost; m dezettue naven iost men ook een cementboot. Eigen volk lost in de Rijnha ven de J. P. Jus te een en in die Waalhaven de Monfenera, met eiste geladen. Het stoomschip Uosterland lost in de Keileha- ven steenkolen voor de gasfabriek. in een gistermiddag in het Algemeen Verkooplokaal gehouden huishoudelijke algemeene vergadering van den Centra len Bond van Transportarbeiders is een stemmig het beleid van het hoofdbestuur van deu Bond ten opzichte van de Ned. Federatie van Transportarbeiders goedge keurd. De toestand te Amsterdam. Bij de Hollanosche Stoomboot Mij- heb ben zich weiiswaar een aantel werkwilli gen aangemeld, doch ueze kunnen niet aan het werk, omdat de bazen niet met deze werkwilligen willen axoeiden. Dezelfde maatschappij had bij een beddeniabriek hier ter stede een bestelling geuaan van ZÜO bedden, om de arbeiders te iogeeren. Ee firma is echter van de züde der sta kers gewaarschuwd, dat het bedden trans port. tot mofestaties aanleiding zou kun nen geven. De firma heelt nu van de leve ring afgezien. Van de zode der werknemrs wordt ge meld, dat gisterenmorgen het as. „Tellus" van de K- N. 8. M., dat met fruit is gela den, door werkwilligen werd gelost. Er werkten daarbij drie kranen. Een paar loodswerkexs brachten het fruit in de lood sen. Bij de K. N. S. Maiin eenige werkwilli gen uit Edam en V oiendam aangekomen. Benige arbeiders, die hier per trein aan kwamen, zijn weer door de stakers onge vangen en naar buis teruggekeerd. Gisteren zijn nog binnengekomen de „Nikiri" van de K. W. E M. en de ^Mu", een Duitsch schip. Ernstige molestaties- Een havenarbeider had gister-namiddag omstreeks hall zes aan het bureau Kat- tenourgiergracht een toegangskaart tot het havengebied gehaald, wijt hij voornemens .was heoen te gaan werken. Stakers, die them uit het hut eau zagen komen, zijn hem •daarop gevolgd. De man liep de Prins ÉeuQukkace op, begeteud door een aantal bootwerkers. Bij de toeiestraat drong de inmiddels aangegroeide iroeo den werk willige te waier. Een schipper stak hem zijp vaarboom 10e, de politie maakte ruim baan. Eiet slachtoffer kon daaidoor op den wal woraen getiokken en werd op het bu reau Mcerolein te de gelegenheid gesteld, van kleeien te verwisselen- De man kwam gelukKig met den schrik vrii. Het was niet mogelijk vast te stellen, wie uit den op- ortegendeu troep zich aan de laakbare hanoelwiize heeft schuldig gemaakt. Een ander geval van ernstige mishan deling houdt Hechts indirect verbant met staking in h«i groot-transportbedrijf- Gis- tei middag omstreeks half zes trachtten te de Spuistraat stakers der btenenlandsche vrachtmaatschappi] „Trajectum". een ge- employéerde dier maatschappij te bewegen, zich bii deze kieintiansporistaking aan te sluiten. Dtre weigerde. Daarop hebben een viertal stakers den man danig toegetakeld. Het is de politie van het bureau Warmoes straat gelukt, drie hunner te arresteeren. Zij bevinden zich in voorloopige bewaring en zul.en, wegens openlijke geweldpleging, straïrecnierliik worden vervolgd. Wij vernemen dat de politie opdracht heeft, dergelijke molestdaden met kracht te verhinderen. Op het Damrak is een werkwillige door stakers gemolesteerd. De .politie wade den man in een huurauto vervoeren, doelt de chauffeur weigerde. Onder .politiegeleide is de weikwillige per tram weggebracht. Voorts moest gistermiddag in de om geving van Kattenburg en het Marioniers- plein de politie cenige malen charges uit voeren .VARIA. t Russisch geld! Het 6taat thans vest, schrijft de N. Ctt dat de uilkeering van de federatie f 21 zal bedragen, hoewel dit door Bouwman pertinent werd tegengesproken. Een ba- wijs, dat zij bescnikken over bui ten- laudsch geld, hetgeen eveneens werd on> keud. H. Het Volk van 17 heoruari no. 1320 vetol- de zijn lezers, dat onder de Botterdamsehe Durgery groote ongerustheid, ja zelfs angst heerschte, toen de staking steeds dreigender naby' kwam. ik zeg maar: wéér wat nieuws. Maar de ST D. A- P. heeft zeifs geboord, dat er leefde, angst en vrees voor revolutie, bol sjewisme. De S. D. A. P. zelf heeft er weinig van gemerkt ooch.... natuurlijk besruit ze.... onmogelijk ie het niet want er is niet veel voor noouig om een pa niekstemming te kweeken. En aan zoon ,?auiek heeft tie S. D. A. P. toch zoo vree- eeljjk 't land en haar menschen zijn hee- leanaal niet opgevoed en voorbereid op paniek. Zij voeien er niets voor om de vrceozame burgery in de penarie te jagen. Gunst neen. Een looukweetie, meer niet Een staking, een doodgewoon dingetje, dat vredelievend moet verioopen. Laat de bui gerij toch verstandig zijn en inzien dat do iocaen moeten uitgevocalen worden in vrede en liefde dan is er geen vuiltje aan ae incht. Die goeie, beste, brave socialistische ha- venarbeiders zün de November-revolutie al lang verleent en maken geen heibeL Maar ae yexstenuige autoriteiten, iikge. baart Het Volk, die zijn bezig een paniek stemming te kweeken. De burgerwacht is met scherp gewapend, oorlogsecnepeu lig gen klaar geheime orders zijn verspreid, de bourgeoisie beschikt over «ie wapenen der barbaren en zü. de vredelievende bur gerij, wal niets liever zien dan de staking tn bloed te smoren. Goeie morgen: de burgerij, dat zjjn de barbaren, belust op 6takerebloed. En de autoriteiten dat zjjn de paniekmakera. Ik zeg maar: Zoo de waard is, vertrouwt hij zjjn gasten; en sprak de groote waard van het laatste socialistische congres uiet van het oogenblik, dat, zoo mogelijk, naar machtsmiddelen moest worden gegrepen om tot »ie omwenteling te zomen. Bij deze staking spelen de u eer en weer: aap, wet heb jij mooie jongen. Zü weten van niks, maar de burgerij en de autori teiten, dat zyn de kwaadwilligen en de baribaren. Wij alien, die niet in de staking betrokken zijn, plus de autoriteiten, moe ten geen voorzorgsmaatregelen nemen. Wel neen, wij moeten den beeren ver zoeken ons te verwittigen, wanneer er iets kwaads in het schild wordt gevoerd. Wij moeten ais, wat God veruot^o, uet tot een paniek komt, de heeren vrij spel geven en vragen of ze alsjeblieft de om wenteling er en passant bü willen nemen, dan zijn wij van alles af. Oók een ma nier. Wat zou de socialistische leiding in haar vuistje lachen, wanneer wy niet overwo gen, dat regeeren is: vooruitzien. lie leiding, welke absoluut geen baas is over de stemming har er pariijgenooten, welke stemming op een gegeven oogen blik wel eens in geweld zou kunnen over slaan, gezien het revolntiedoei, zou zich er dan ouder gewoonte van af maken met te zeggen »,wij hebben onze mensen en niet aan een touwtje"- Maar met dat al ondervond de burgerij de narigheden van die vreedzaam voor gestelde broederen. De socialistische leiding stelt haar men schen voor, de overwinning te behalen door de handen rustig in de zakken te hou den en eer op te wijzen dai allee plat «igt, dat het machtige raderwerk, door uen arin der arbeiders stil ligt, dat zü er voor moe ten zorgen dat het noinende dagen of we ken niet slechter zyn. Voor het eerst in de jaren van actie, hoor ik van: rustig socialist, een rustig I* D. A. P.-staker, die als-maar zorgen moet, dat alles ia ruste blijft, dat Rotter dam rust houdt, de melkvoorziening rust krijgt en straks de voedselvoorziening eveneens rost krijgt. Prettig rustig vooruitzicht. En zoo'n rust met de ingrijpende gevol gen voor ds bargerü. incluis de bevolking, moet gevolgd worden door een rustig te kort aan het noodzakelijke en niemand van de niot-etakers moet er ook maar een oogenblik aan denken in dat rustige te kort te voorzien, door gezamenlijk aan te pakken. Drommels, neen, want dan heeft de staking geen zin Maar welke havenarbeider met een be hoorlijk loon kan eischen dat de niet-ha- venarbeidersbevolking ten genoege van 'n strijd der stakers, om meer dan het be- hooriyke, zich van het noodige onthoudtt En in dit verband oordeelde de heer Hof een der 8. D. sprekers van het Verkoop- lokaal, het noodSg dat de sympathie van het pabliek voor den strijd werd gewon nen, d. w. z. volgens Hof. van die groote meerderheid van het volk, die niet tot de kapitalistische klasse behoort. De burgerij in 't algemeen kan voor deze staking bitter weinig voelen. Tal van bur gers, die naar evenredigheid van het loon der havenarbeiders, veel minder verdienen en toch niet minder prestoeren. Ook rij streven naar lotsverbetering; echter zon der staking. Maar wanneer de burgerij van de sta kers mag vernemen, dat bun kracht ligt in het tn 't honderd laten loopen van hei melktransport, dan kan me dunkt, de 8,a- ker toch moeilük op sympathie rekenen, evenmin als de burgerij op sympathie re kent van de stakers, wanneer zij hare voor zorgsmaatregelen tegen een eventueelo pa niek heeft genomen. Verneemt na alles de havenarbeider v. den heer Hof, hun leider, dat de bourgeoi sie hen tot het plebs reken- '",T" raeQ

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5