'DERDE BLAD BUITENLAND HET WITTE HUIS. Mgr. Pacificus Bos en de Missie in Mederiandsch- Borneo. DE STAKING IN DE HAVENS. FEUILLETON ZATERDAG 21 FEBRUARI 1920 De houding der Katholieke organisaties. De toestand te Am sterdam en Rotterdam. Werkwilligen te Amsterdam. Ver gadering van zeelieden. Werkwilligen bij de Steenkolen- handelsv er eeniging. (Het eenvoudige krantenbericht: de Jan Pieterszoon Coen is hedenmorgen ie IJmui- den binnengeloopen. was de aanleiding, dat ik welgemord op een der jongste, zonnige lentedagen naar Noord-Brabant's hoofd- Ftad stoomde. Want met den naamgenoot van den stichter van Batavia, was Z. D. H- Mgr. Pacificus Bos, Apostolisch-Vica- ris van Nederiairdsch Borneo, in ons ïand gekomen; Monseigneur vertoefde in 'tkloos ter der E. E. P. P. Capucijnen dn Den Bosch en had zich welwillend bereid ver- klaaid, mij eenige inlichtingen te verstrek ken over zijn reis naar het vaderland en over zijn omvangrijk missiegebied. Vriendelijk en gastvrij was de ontvangst in het Woester; eenvoudig en keurig hel der de ruime spreekkamer, waar de afbeel dingen der Pausen aan do wanden, met «en korte levensbeschrijving van elk hun- vanai ceii Prins der Apostelen tot on- dS ..rCKeerea<ien H. Vader Bene- ü'iCius XV. mun aandacht geboekt hielden tofdat Monseigneur Bos met vluggen tred' vei scheen, en mijn eerbiedigen groet aller minzaamst beantwoordde. Met was een indrukwekkende figuur, die mij met vriendelijk handgebaar uitnotfd'ig- de naast hem plaats te nemen. Niet groot van gestalte, maar krachtig gebouwd is deze kerkvorst, wiens zware, blonde, reeds grijzende baard over de breede borst en hei ionkelenq gouden bisschopskruis golf de. Vaceriiike welwillendheid en priester lijke adeldom straalden uit de open trek ken. maar uit het staalblauwe oog flikker de biïwiiden een vuurstraal, die van ijzeren wilskracht en door niets te breken doorzet tingsvermogen getuigde. „En mag ik vragen. Monseigneur, zoo leidde ik het gesprek in. of uw overzeesche reis voorspoedig geweest is?'' „Tamelijk voorspoedig. Wij vertrokken 4 Januari uit Pontianak, de havenplaats aan de Westkust van Borneo.. In drie dagen tijds, onder storm en regen, bracht de pa- ketbcot „Erens" ons naar Batavia, waar wij de gasten waren van Z. D- H. Mgr. Luijpen. titulair-Bisschop van Orope, den ei ooien vriend en steun onzer Missie. Ik zeg; wij, zoo ging Mgr. Bos glimlachend voort, want ik was tevens de geleider van onzen goeden pater Jucundus -Hoogerhond Bit s Hage, die 9% jaar in Borneo ge werkt heeft, te hard voor zijn gestel, en die nu wegers ziekte naar Holland ging. Ook de eerw Overste onzer 'Meisjesscholen, moeder Emerentiana. van de Zusters van Vechel, reisde met mij naar het Vadedlan'd. had tW€e reisgenooten uit «e Missie meegenomen, twee jongens uit ?°r"eo; ,15 en 18 jaar, Chineezen van atkomst, die m ons Seminarium Seraphicum te Langeweg gaan studeeren en, als het Era l1 <1'ater a!s priester het onder hun beidensche stamge- nooten z-ifllen gaan verkondigen-" Toen ik hierover mijn vreugde te kennen gaf. voegde de beminnelijke kerkvoogd mij ■lachend toe: ,ge zult ze aanstonds zien; ik zal ze laten roepen, dan kunt ge kennis «net hen maken en hen toespreken. „Heel graag Monseigneur, maar ik ken geen Chineesch of Maleisch. dus „Maak u daar niet bezorgd over, waaide heer. spreek hen gerust toe in onze moeder taal, ze zullen u heel goed begrijpen en h ook in 't Ho'landsch antwoorden. Maar nu «al ik u verder van mijn reis vertellen, die overigens voorspoedig was." „Op 10 Jan. vertrokken wij met de „J. P. Coen" uit Batavia- Die boot is eenvoudigg een prachtboot. Zij is zóó solfde gebouwd dat men, ook bij hevigen wind. door geen schommelingen gewaar wordt, dat men zich op het bewegelijke watervlak bevindt. Rus tig stoomden wij van Batavia naar Singa- Kn=a,Sal>anfiri. Co'wnbo (Ceylon). door het Z°ft /I" j,eWfe Enflsche P^sagiers, een „Absrecher" te maken naar het eiland Wight. Daar verlieten deze passagiers on ze boot. „Op 12 Februari liepen wij IJmuiden bin nen, waar de Hoogeerw. Pater Stanislaus, onze Provinciaal en de Hoogeerw- Pater Robertus, vicaris van Amsterdam, aanwe zig waren om mij het welkom in 't vader land toe te roepen. De laatste dagen woed de de storm met hevigheid, maar zooals ik u zeide. de J- P. Coen is een prachtboot, die zich aan geen storm of noodweer stoort We hebben korten tijd in ons klooster te 'Velseroord vertoefd. Na Pasdlien 'denk ik naar Rome te gaan voor mijn bezoek „ad limina" aan Z. H. den Paus" Op mijn vraag of Monseigneur gedu rende de zeereis ook in de gelegenheid was geweest om de H. Mis te lezen, klonk haas tig het bliide antwoord: „O ja, dagelijks heb ik het H. Misoffer aan God kunnen opdragen. 'Daarvoor had de gezagvoerder welwillend de gymnastiek zaal ter mijnei beschikking gesteld. Des Zondags smaakte ik de voldoening, dat een 30-tal passagiers, onze geloofsgenooten, de H- Mis kwamen hooren." „En nu, mijn goede vriend., zei Mon seigneur opstaande, zal ik mijn jeugdige reisgenooten eens roepen." Maar het hoefde niet, want juist kwam de Zeereerw. Pater Gardiaan binnen, aan ■wien Z. D. H. zijn wensch te kennen gaf, •om de aanstaande studenten van het Se minarium Seraphicum te zien. En daar kwamen ze, de 15-jarige Tjung- Tji-Chiong en de 18-jarige Bong-Sjun- Khin, onder dte christelijke namen Vincen- •tius en Pasealis, door het water van den H. Doop, als onze dierbare broeders ba Christus heitoren. Aardige jongens waren het, niet groot van stuk, maar met verstan dige gelaatstrekken en glunder lachende, pikzwarte kijkers. Op mijn vragen, die ze blijkbaar zeer goed begrepen, gaven ze duidelijk ant woord in 't HoJlandsch. Ze verlangden er naar, om hun studies in 't seminarie te Langeweg Ce beginnen. Nu Jokte het heer lijke voorjaarsweer hen naar buiten en ze namen weldra afscheid, om een wandeling te maken- Met welgevallen zag Mgr. Bos, hun groote weldoener, de twee jongelingen na, van wie hij blijkbaar groote Verwachtin gen koestert voor de verspreiding van ons H. Geloof in zijn uitgestrekt Missieveld. Ik vreesde, dat ons onderhoud, hetwelk reeds geruimen tijd geduurd had. Monseig neur vermoeid zou hebben, maar toen ik mijn vrees te kennen gaf, wenkte lij vrien delijk afwerend met de hand en begon on middellijk in bijzonderheden te treden over de Missie van Ned. Borneo: „Ge moet dan weten, dat mijn Missiege bied ongeveer 16 maal zoo groot is als Nederland, een uitgestrekt arbeidsveld dus. Dat veld is verdeeld in 5 staties: de statie van Pontianak; van Singkawang; van Nanga-Sedjiram; van Lab am (Oosferaf dee- ling) en van Landjah. De oorspronkelijke bevolking van Borneo zijn de Dajaks; ver der zira er Maleiers en Chineezen. Het ver- eischt geen groote moeite, om de Dajaks, waaronder gevaarlijke koppensnellers zijn, de begrippen van ons H. Geloof bij te bren gen. De moeilijkheid bestaat hierin, hen zoover te brengen, 'dat zij ook hun levens wandel naar ons Geloof regelen. Hun ge- heele geestes- en gemoedsleven wordt be- heerscht door de vrees voor de booze gees ten. Op het eind van bun leven, als ze in zien dat het er op aan komt, vragen velen hunner, om gedoopt te worden. Een groot gedeelte van 't jaar besteed ik aan mijn missiereizen Dan bezoek ik de staties; langs de kust per fiets; op dit gemakke lijk vervoermiddel kan fk 221 kilometer of- leggen. Vroeger ging dat niet. maar in de laatste iaren heeft het gouvernement ijve rig gewerkt aan het hard maken der we gen. Zooals gezegd, alleen aan de kust. In de binnenlanden kan ik slechts te voet of met de prauw doordringen. Te paard rei zen is daar onmogelijk. De dieren zouden in de oerwouden bij eiken stap over boom stronken en Hanen struikelen en vallen. Eén ding is gelukkig; het klimaat van Borneo is, ofschoon zeer tropisch, niet on gezond. De nachten zijn er lang zoo 'druk kend niet als op Java. Nog kan ik u meededen. dat in 1917 in onze Missie werkzaam waren 18 Pries ters, 12 Broeders en 22 Zusters, verdeeld over 10 staties. Aan die staties waren ver bonden 8 jongens- en 3 meisjesscholen, met een gezamenlijk getal van 429 leerlingen, alle. behoudens enkde uitzonderingen, in wonend. Sindsdien zijn er ook meerdere scholen voor buiten wvnenden bijgekomen." „En Monseigneur, is u nogal tevreden over de burgerlijke autoriteiten? Onder vindt u nog al medewerking van hen in uw moeilijk bekeerings- en beschavings werk?" „Och, daarover heb ik in 't algemeen, geen reden tot klagen, luidde het antwoord Onder de burgelijke gezagvoerders zijn er velen, die om politieke redenen, ongaarne de vorderingen vanyden Islam zien onder de inboorlingen, en mij daarom volstrekt niet tegenwerken. Maar toch nemen de au toriteiten meestal een gereserveerde hou ding aan, als het er op aan komt. mij hun ipositieve medewerking in zake de geloofs verkondiging onder de heidensohe inboor- lingen te verieenen." Wij waren nagenoeg aan 't eind van ons onderhoud gekomen, toen we gestoord wer den. De Paier-Gardiaan kwam binnen met een telegram, waarin «e, aankomst ©Ver eeni ge minuten aangekondigd werd van twee paters-missionarissen van Padang (Suma tra) en wel van Pater Donatianus. die ern stig ziek uit Indië vertrosten wag en van Pater Dionysius, als geleider van den zie ken geloofsverkondiger, beiden van de Orde der Capucijnen. Nog deelde Mgr. Blos mij mede. Üat hij in den a-s. herfs't, /wéder naar zijn geliefd Missiegebied dacht te vertrekken en dan eenige missionarissen als medewerkers hoopte mede te kunnen nemen. Nadat ik voor den 'doorluchtigen Prins der Kerk was neergeknield en hij op mijn verzoek, met vaderfiike welwillendheid, Zijn gewijde handen zegenend over mij had uit gestrekt, mij Zijn zegen had geschonken, dien ik hém vroeg voor allen, met hunne gezinnen, die aan „de Spaamestad" werkzaam zijn. bewees Z. D. 'H. mij de eer, mij in persoon uitgeleide te doen tot aan de groote kloosterpoort. En gedurende de terugreis naar Haarlem, ■was mijn 'gemoed vervuld van Roomsche blijdschap over den zegenrijken missie-ar beid van Monseigneur Bos en zijn edele medewerkers op (het verre, zoo ontzaglijk uitgestrekte eiland Borneo. Hamers. kolen-Handelsvereeniging, de BolL-Am- Lijn en de Rott. Lloyd blijft onveranderd. Hl de Rijnhaven wordt gewerkt op het s.s. Lagos door personeel /van de S. H. V. De S-S. Oldenburg en Juno worden met stuk goed uit de 'loodsen van Werbersie geladen door eigen bemanning- In de Maashaven woudt aan het sa. Penrhys met twee ele vators gewerkt Het s.s. Winnebago in dt Waalhaven wordt door de S. H. V. gelost. Dot 8.s. Montefenero met erts aan boord, wordt door eigen /bemanning gelost De s.s Eros. Albr. W. Selmer, Yugoa Maru, Cho- 'et Colmar worden geladen met kolen dooi personeel en kranen van de S. H. V. Het s.s. 'Delagoo Maru in de Lekhaven is me, 'ossen gereed gekomen. Op het s-S- Per wie wordt de lossing voortgezet. /Het s.s lambora wordt aan de Lloydkade geprovi andeeid en met passagiersgoed beladen. Molestaties te Rotterdam. Qp het voorbeeld der Hoofdstad zijn Vrijdag ook hier op meerdere Plaatsen in de Btad werkwilligen door stakeis lastig gevallen en gemolesteerd- O a. hadden mo lestaties plaats ia het Hang. de Boompjes de Lusthofstraat en op den Oostzeedijk. Dt politie moest er aan te pas komen om de werkwilligen tegen de stakers te bescher men. Zeeliedenvergadering. .Te Rotterdam heeft de zeeliedenvergade ring Eendracht", aangesloten bij de Ne- derlandsche Federatie van Transportarbei ders, in een vergadeing met algemeene stemmen een motie aangenomen, waain de besturen werd opgedragen maatregelen te treffen die er toe kunnen leiden, dat sche pen, die in Nederlandsche havens met on derkruipers worden bemand, niet eer voor lossing of lading in aanmerking komen alvorens de respectievelijke bemanning, die door de staking verplicht was het schip te verlaten, weer aan boord ia. Werkwilligen bij de Steenkolenhan- delsver eeniging. De directie van de S. H. V. heeft aan de werkwilligen medegedeeld, dat zij onder geen voorwaarde zal toelaten, dat de werk willigen. bij haar werkzaam, schade zullen lijden bij eventueele molestatie van hun persoon of gezin. Indien noodig zullen de gezinnen dezer werkwilligen zich tijdens den duur van de staking buiten de stad kunnen vestigen op kosten der maatschap pij'. Een uitstekende maatregel, die o.i- haar moreel effect op de werkwilligen niet zal missen. (Red. N. H. Crt.) Uitbreiding der staking. Volgens geruchten zal de Federatie bin nenkort besprekingen houden met de schip pers en machinisten van de Rijn- en de verdere Binnenscheepvaart, waarbij gead viseerd zal worden om te weigeren besmet goed te vervoeren en zoo mogelijk zich bij de staking aan te sluiten. De uitkeeringen. Naar verluidt zou de Centr. Bond heden, Zaterdag, zijn eerste uitkeering dooi; de week Voor de eerste maal uit te keeren. De Nederlandsche schepen in Engeland. Bij verschillende ieeders te Rotterdam is thans telegrafisch bericht ontvangen dat aan boord van alle Nederlandsche schepen, welke in Engeland blijven, de staking is verklaard. Dat wij alles behalve bewonderaars zijn. van de houding die dp Katholieke organv satie van meet af bij deze staking heeft aangenomen, gaven we reeds meermalen onomwonden te kennen. Die houding heeft zich we wezen er gisteren op gewroken, in het ver»- loop der vergaderingen in Amsterdam en Botterdam gehouden, waar o.m. het be wijs geleverd is, dat de leiders dezer categorie van transportarbeiders hun mannen niet meer in de hand hebban Het bij den aanvang der staking gegeven BOr vies „niet staken; niet werken" krijgt in dat licht de betcekenis van een erken ning van zwakte. Daardoor is het gevaar voor uitbrei ding der staking weer grooter geworden. Onaangenaam doet het aan, dat in de Botteraainscne vergadering gesproken werd, aisof nat iets vanzeLs^rekeads was, over de mogelijkheid, dat deze staking leidt tot een revolutie. Het wil ons voor komen, dat men het gevaar van succes voor de anarchisten alleen kan vergroo- ten, wanneer men. dat op deze wijze be handelt, .Wijnkoop, .Bouwman, Sneevliet en nuns gelijken kunnen niets liever weu- sctren dan. dat men over deze mogelijk- neid ais iets reëels spreekt. Men moet voorbereid zyn op revolutie, maar- dat is heel iets anders, dan zich vrees te laten aanjagen. Vrees is altijd een slechte raadgeefster gebleken. Men bedenke verder dat de leiders der sor ciaal-democratisdie transportarbeiders zien tot nu toe afkeerig blijven toonen van politieke avonturen. Op het niet denkbeeldig gevaar eener revolutie, heb ben de ontüuiiingen van het „Mbld." te rechtertijd de aandacht gevestigd. De autoriteiten, die uaardoor in de gelegeu- neid gesteld werden, om hun toebereidse len te treffen, zuilen die geiegenneld wei niet onbenut gelaten heb oen. Nog eens, zich vrees te laten aanjagen, zou spelen zijn in de kaart der syndicalistische ele menten. i.i, iDte toestand te Amsterdam. De politie heeft begrepen, dat na de voorgevallen molestaties ,vaa werkwiüi- gen, haar optreden ingrijpender moest worden. Zij heeft het afzetgebied der ha vens aanmerkelijk uitgebreid. Het Oostelijk stations-enand. met do we gen ex omheen zyn er in getrokken, zoor dat men niet meer de brug op do Die Jttuyterkade by het Oostelijk viauuct zon der pas mag overgaan. Ook de Oosteuoxscae dijk ifi afgesloten. Bij de stoomponten mag niet meer ge post worden, evenmin als bij de bootjes op Schellingwoude. Op de De Buy berk ade patrouilleeren thans huzaren en bereden agenten. De kettiugboot tusschen Toinuis en de De Buyterkade is stilgelegd, omdat de sta- kingsleiding niet langer er in berust, dat het personeel zelf steenkolen, overbrengt. Het verkeer met de overige ponten gaat door, daar deze zelf de kolen halen. Vergadering van stakers. De Centrale Bond afd. Amsterdam hield Donderdagavond een zeer druk bezochte stakerevergadering. De af'deelingsgvoorzitter. De Vries en de bondssecretaris Hof van Rotterdam, bespra ken de onthullingen over de derde Interna tionale. als gevolg waarvan ook te Am sterdam eenige verandering zal komen in ■de daeeüiksche leiding der staking. Het gemeenschappelijk stakingsbureau in Con cordia zal worden opgeheven. Evenwel zal er eenie onderling overleg blijven bestaan- Werkwilligen te Amsterdam. Bij de Kon. Ned- Stoomboot Mij is het aantal werkwilligen gTooter dan gisteren. Behalve dat er 2 zeeschepen worden gelost, wordt er gewerkt aan fwee Rijnschepen. De toestand te Rotterdam. Daar is nog weinig verandering in geko men. Het aantal werkwillig^ bij de steen- nederlaag der ÏJOLSJEWISTESrr 7 Het Engelsche Ministerie van Oorlog deelt mee, dat de Bolsjewisten een aanval deden op een front van honderd/ vijftig» mijl tusschen het Manitsjmeer en de Zee van Azof Zij staken, de Manitsj over, ten Westen van den Tsaritsin-J ekatarri uodar-spoorweg. De bolsjewisten w er tl en echter aan den Beneden-Manitsj terug» geslagen en leden groote verliezen» Een groot aantal van hen verdronk in een der meren, daar bij het terugtrekken het jjs brak, BELGIE EN Z. H. DE PAUS, Mgr. Heylen, bisschop van .Namen, heeft een herderlijken brief geschreven, waarin uü opkomt tegen „üe atmosfeer van wan. „rouwen", die de vroegere vijanden van België tegen ue inzichten van. oen Paus in net leven hebben geroepen, en die nog steeds blijkt te bestaan. De Belgen vergeten maar al te zeer, regt hu, uat zu Jaren lang niets gelezen nebben dan wat het de bezetting geliefde miiii te laten iezeu; en zu weten niet tot welke mate de geest aiuus vergiftigd worden. W at onze vijanden te hunner ver ontschuldiging in de wereld zonnen; aea indruk, werte rij teweegbrachten over on vriendelijkheid voor België van de zijue v an den paus, uat moet nu uienen voor ue vijanden van het geloof, om de katholie ken op een dwaalspoor te brengen. De bisschop herinnert aan uotgeen de riaus voor België heelt geuaan en ver volgt; Indien het betrouwen in den if. vader geschokt worut, wat het doei van a© vijanden van ons tand was en nog het aoei van de vuanuen van ons geioot is, wordt het gebouw der kerk zelf bedrtegd en alleen kortzichtigen en van hun ver- -uitwoaruelijkbeid onbewusteu kunnen mtt niet inzien. België heeft zich in den loop der eeuwen en in alle omstaadigkeuen onderscheiden aoor zijn eerbied voor en ooor zun ge- aechtheid tegenover uen H. 8u>el. Nooit gelukte het iemand deze gevoelens aan net wankelen te ürengen. Op het oogen- biik dat f rankrijk wederom de betrek kingen met het V aiicaau gaat aanknoopen vinnen de vijanden van den Paus rich .neer beschaamd uaa ooit en zoetten zu, hier in België, onder de Katholieken ue jehechthtid aan den Vader der geloovi- ten te ondermijnen. DE PRESIDENTSWISSELING IN FRANKRIJK. Bij de overdracht van net presdueutsohap hield Poincaré em toespraak tot Descha- uel, waarin hij o.a zei: Gehorende de ze ven jaar van uw ambtsvervulling, zmt gjj zonder ophouden moeten aansturen op naleving van het Vreoesverorag, aan welks bepalingen Duitschiand maar ai te zeer geneigd is zich te onttrekken, üy zult onze huidige buivenlandsche politiek moe ten handhaven, onze bondgenootschappen in stand doen blijven, den Volkenbond doen leven en van uen vrede, welke thans nog slechts een hoopvolle naam is, een on verniet uaar en zeker feit maken. Op het gebied der binnenlannsche poli tiek moet gij onafgebroken ijveren voor het herstel van het land. van de financiën van den economise hen voorspoed en van de ongelukkige verwoeste «treken. Een reusachtige taak, bij welker vervulling gij het recht hebt te rekenen op do mede werking van alle Franschen. In rijn Boodschap aan de Kamer, heeft de nieuwe president gewezen op de nood zakelijkheid om den band welke gelegd is tusschen de volken, die gestreden hebben voor het recht, nauwer toe. te halen. Dit ie eeiete voorwaarde voor den vrede en den grondslag voor den Volkenbond. Frankrijk wiL aldus DeschaneJ, dat *t verdrag, hetwelk door Duitschiand is on derteekend, uitgevoerd wordt en dat rijn aanvallers het niet do vruchten van zijn heldhaftige offers zullen kunnen ontruk ken. GEMENGDE BUITENL BEKiCHTEH. Een proces. Voor de tweede sectie van het Assisen hof te Brussel is thans het proces voorge komen van het zyj. Hollandsch-Belgische Persagentschap, dat gedurende de Diiitsche bezetting een berichtendienst had georgani seerd. In de acte van bescfaulidging wordt ge zegd, dat het agentschap voorgaf berich- l ten te verspreiden, welke de Nederlandschs DE A DltlA'HSLHE QUAESTIE. Uit Washington wordt gemeld, djd. 191 belangen zouden dienen, doch dat het in Februari: De president voltooide rijn anb-1 werkelijkheid onder Duitsch toezicht stond woord op de nota van de geallieerden bei- treffende de Adriaiisciie quaestie. Heden avond wordt de publicatie djaarvan ver1- wacht. Het heet dat in Wilsons antwoord op de nota van den Oppersten Baad wordt vastgehouden aan de opvattingen van de nota van den president van 10 Februari. 119.) „Nu, vertel mij eens", ging zij' voort, »zijt ge tegenwoordig op het piot van goukdieost en geloof waï gelukkiger df wandelt g© nog altijd in die heillooze duis- IjrUp, welke do wetenschap helderheid ge lier t to noemen. Ik heb daar aanstonds tot mijne voldoening* yan bidden hooren spreken, maar.... „Er is nog zooveel wat er bij behoort, tóet waar?" viel hij haar in de rede, „het gebed, hoezeer ook aan te prijzen, is niet genoeg?" „Gij neemt mij de woorden van mijne Bppén", zeide zij; „in waarheid, is uwe zielsgesteldheid beter of heb ik mij in dit opzicht nog over u te beklagen?" „Gij kunt u volkomen op dat punt geruststellen", antwoordde hij; „er heeft «ene geheelo omkeering in mijn gemoed plaats gevonden." „Alleen omdat gij mij wedergevonden hebt? .Wanneer er geen andere grondsla gen voor uw geloof bestaan, zijn zij niet hecht". De» dankbaarheid aan God welke ik ge voel, omdat ik het geluk mocht hebben u weder te vinden, laat de genade in hare working vrij, langen tijd werd ik haar in vloed gewaar, maar helaas, met welk eene hardnekkigheid heb ik haar voortdurend bestreden. Thans echter zal de gedachte dat er «en liefderijk Vader in den He mel is die altijd voor ons zorgt, mij niet meer verlaten". „En hebt ge nu en dan de kerk nog wiel eens bezocht? Op Zon- en feestdagen hebt ge dit toch zeker niet verzuimd?" vroeg zij, zijn antwoord reeds in zijn verlegenheid lezende. „O, ik zie het al", ging zij voort, „hét is nog het rechte niet. 'k Heb Diets aan iu gewonnen", en weder wendde zij eene poging aan om hare hand uit de zijne tei bevrijden. „,Dea Zondag vóór ik naar Havre ging ben ik 's morgens in de kerk geweest en naar ik geloof met zeer vedl vrucht", sprak hij op den toon van een kind dai beterschap belooft. Dat is dus de eenige keer in al dien tijd dat ik van u ai beu geweest, gevoel deit gij dan geeu behoef om voor mij te bidden"? „Ik zou u kunnen antwoorden, dit kan men tehuis evenzeer doen, nu gij wze;. dat onoprechtheid niot 011(ier mijne gebreken behoort. Ik zal u volmondig bekennen, dat ik al mijn hoop en vertrouwen op u gesteld had. Gij waart degene die npj beter kondt maken, mij met ecu Opper wezen verzoenen, welks bestaan ik dik werf de dwaasheid had te betwijfelen. Voor een groot deel was ik reeds door u gewonnen, maar uwe ongelukkige en plot selinge verdwijning voe.de mij ja m.jU ou dei twijfelingen terug, mijne wroeging door d© herinnering aan oude misgrepen opge wekt, kwam weer" boven, en he .aas, er wa ren ooigenbiikken dat ik het bestaan van een almachtigen, liefderijken Vader durfde loochenen", „En was er dan geen enkele invloed dj© ten goede op n werkte? Ik heb dan toch wel recht te denken, wanneer ik u vertel, wie„ zonder het te weten, mijne bekeering bevorderd heeft. O, dat raadt gij noodt", „Neen, dat kan ik' ook niet ik zou denken den pastoor", antwoordde zij. „Ja, dia pastoor was er middeiijk do 1 .anleiding toe, maar uwe moeder recht streeks". Mij na moeder", riep Laura verwon derd "uit, „zij u bekeerd. Hoe is dit mogelijk. „Ik geloof inderdaad dat zij op het punt is, zonder dat zij het weet, katholiek te worden. Wat ik ten minste op zekeren morgen van haar zag, wettigt dit ver moeden ten voue", en hij vertelde haar hoe hij mevrouw Traumbaoh 's morgens m haar slaapvertrek in vrome aandacht biddend voor een kruisbeeld van buiten gewone grootte had gevonden en welk een onbeschrijfelijken indruk deze ontdekking op h©m gemaakt had, daar hij juist dien ochtend, ten gevolge van nog andere ontmoetingen, a-a" het mijmeren was ge raakt over allerlei godsdienstige aangele genheden, en terwijl hij z/oii de bitterste, verwijten deed, dat hij zijn gekruisten Heiland miskende, het slaap verbek van ha re moeder binnengetreden was, waar hij haar in den bovengenoemden toestand aantrof, „Het was mij", zeide hij, „of ik een electrischen schok door al mijne leden kreeg, ik gevoelde mij troosteloos,, be droefd en tegelijker tijd zoo onuitspre kelijk gelukkig, dat ik het niet zeggen kan" en met Duitsch geld werd jjesteund. Drie personen staan terecht, waaronder een Nederlander. Deze is echter bij den wapenstilstand naar Nederland terugge keerd. te zamen met een der overige be klaagden. zoodat zich slechts één beklaag de te verantwoorden heeft Van de maand Mei af zal er een dub- „Bat was de werking der genade", riep Laura in geestvervoering uit „En ik heb haar niet langer weerstand geboden, den volgenden Zondag ging ik naar de mis en hoorde een preek oven den verloren zoon.... „Is Gods hand niet in alles zichtbaar?" viel Laura hem met aandoening in de rede „O, zoo gij nu niet volhardt laadt ge de snoodst» ondankbaarheid op u. God heeft u zijne liefderijke stem, die u tot Hon roept, weder doen hooren, dit is wellicht d© laatste maal, zoo gij thans niet luis teren wilt, keert Hij z.ch voor altijd van u af, gij hebt zijne genade verbeurd en gij rijt voor immer verloren. Zelfs, dat Hij mij ari tw gelelde vriendin waaraan gij al te zeer gehecht rijt, plot seling deed ontvoeren, was een middel oot uwe bekeering. Wees toch niet doof als gij geroepen wordt. „Ik heb den réchten weg ingeslagen en hoop dien niet meer te verlaten. Hoe dikwijls heeft die goede pastoor mij, altijd onder bedekte termen, aangemaand om de kerk te bezoeken, en ik heb er niet naar willen luisteren." „Onder bedekte termen? Hoe drukte Zijn Herwaarde zich dan uit?" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 9