BINNENLAND Terugbetaling öoedkoope ftranostoften. Het bolsjewistische regiem. BERST E BLAD De Vierde Nederlandsche Jaarbeurs. want t tü 5IFKES JAM! Nederland en België, IWOEMSDAG 25 FEBRUARI I92G 43ste JAARGANG No 1156) TERUGBETALING voor de tweede ver etrekking zal plaats hebbeu voor hen, wier namen aanvangen niet de letter» Sa tot en «iet SI op Donderdag 26 Februari en met Sm tot en met Sy op Vrijdag 27 Februari; telkens des middags van 2 tot 5 uur. Het rantsoen bestaat uit: 1 H.L. cokes; y» H.L. authraciet; K H.L. eierkolen; y* H.L. kaehelkolen of uit 2 H.L. anthra- ciet. Kamerbewoners komen bij deze terug betaling niet in aanmerking. Alleen voor do opgeroepen letters wordt uitbetaald. 9334 Men is verplicht het groene kaartje en de kwitantie mede te brengen. DE COMMISSIE. Dezer, dag-en deelden, wij Lei oen en tin- der mee over do anti-sociale opvattingen dar bolsjewistische leid-ere in Rusland, die bet noodig vinden die arbeiders 12 uren te laten werken, terwijl in Wast-Europa, waar het zoogenaamde gehate kapitalisme ek>n boventoon voert.-geleid el ijk' de acht urige werkdag wordt ingevoerd. Het ie wel de moeite waard over dait bolsjewistisch regiem het een en ander ïueer mee te doelen. De groofce Russische steden bezitten thans alle een arbeidere- 1 eg er, een leger in den volstrekten mili tairen zin. Zoo b.v. werd er dezer dagen door het arbeidersieger van Petersburg, een bulletin uitgegeven, met een overzicht der werkzaamheden, ve«rriaht bij den aan maak van spoorstaven, het herstel van spoorwegen, spoorwegmater-iaal eiuz. Hat bulletin was geteekend door het hoofd van de afdeellng krijgsverrichtingen van den generalen staf van het 7de Leger. Dit beteekent een volledige miiitarisatie van den arbeid. Zooals vroeger een jonge man een i ge maanden werd opger-oepon om aich te oefénen als soldaat, »oo wordt thans de geheele bevolking van de Russi- •cho steden, mannen en vrouwen, in ar- boiderelegrors ingedeeld; niet voor oen jaar maar voor geheel hun leven. Hun worden werkzaamheden opgedragen; do Russische man en vrouw is eenvoudig-weg soldaat en wordt ingedeeld in een of andere fabriek of werkplaats. Staking wordt disciplinair gestraft De beroemde arbeidersraden zjjm afgeschaft. Er zijn fabrieksdictabore inge steld, die er een arbeidsdrilsysbeem op na houden. Maar de godheden, die thans den Russi- schen staat beheerechen, bepalen er zich niet toe de volwassenen tot slaven te ma ken, ook de kinderen worden geëxploiteerd. In bepaalde streken is voorgeschreven, dat de schoolkinderen een of twee dagen moe ten werken op het land, pijnappels verza melen enz. Het oude Sparta, waar de Staatseoep op de markt gegoten werd en iedere jon gen, krachtens geboorte, aan den staat be hoorde, i« er niets bij. Het is goed, dat wij weten, waar wij heengaan met het bolsjewisme. Een ge waarschuwd man telt voor twee! Kunnen wij dergelijke dingen door ver eend optreden in ons eigen land voorko- bedenkelijker is de initernjationalo Politiek der bolsjewiki, die niet minder dreigt t€ worden dan een wereldgevaar, een aanval op het Christendom, waarvan andemdiat. e^en^,s nie^ kummen worden tu blad> de „Osservatore Ro- j I d-agen er op gewezen, dat Lcnin het voor zyu anti-Engelsehe po- liüek noodig acht de Muzelmannen weer °p ,(fk' ,te heipen en 'een verbond te alm ten mot do halve maan. Men vindt hierover in onze buitenland- Bche rubriek elders in dit blad, nadere me- deeeehngen, die tot groote ongerustheid stemmen. Inderdaad, het bolsjewisme is een inter nationaal gevaar! OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPENPER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 227? I BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFOEELING „DRUKKERIi" No. 1748 Pit nummer bestaat uit 2 bladen] VERZOEK Teneinde de advertentiën met de ver- eischte zorg te kunen zetten, worden H. H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, *oor de Zaterdagsche Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 8 uur, kunnen voor het Zaterdagnunimer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,25 BIJ VOORUITBETALING ADVERTENT1EN 30 CENTd PER REGEL, Bil CONTRACT BELANGRIJKE KORTING i. Zal deze Jaarbeurs een succes worden? Ziedaar de vraag, welke wij ons heden uitentieure gesteld hebben, terwijl wij om- mezwierven over de Utrechtsche Jaarbeurs- terreinen, voortstappend van stand tot stand en een praatje makend met dan dezen dan genen standhouder. Ziedaar de vraag, welke wij cms ook thans weer stellen, nu wij met ia ons hoofd nog het suizend geroezemoes der Jaarbeurs-bedrijvigheid en met pijnlijke voe ten vanwege de enorme hoeveelheden kiezel welke wij onder onze voeten vertraden ons nederzetten om onze Jaarbeurs-indruk ken weer te geven en tegelijkertijd die vraag voor zoover mogelijk te beantwoorden. Zal deze Jaarbeurs een succes worden? De vraag is van het grootste belang. Immers: al willen wij nu juist niet zoo stoutmoedig zijn, te beweren, dat het al dan niet succesvolle van deze vierde Jaar beurs beslissend zal zij-n voor het goed-mo- gelijke. duurzame voortbestaan van dezelve, we meenen ons toch zeer voorzichtig uit te drukken, wanneer we zeggen, dat deze Jaarbeurs hare beteekenis voor de toekomst niet mist en dat b.v. in geva! van een onbevredigend resultaat uit het verloop van deze Jaarbeurs bepaalde conclusies ge trokken zullen moeten worden. De vraag, of deze Jaarbeurs een succes zal worden en of men derhalve met goed vertrouwen de toekomst der Nederlandsche Jaarbeurzen tegemoet mag zien, klemt te méér, nu men in zekeren zia op die toekomst reeds vooruitliep door den bouw van een vaste laarbeurs-inrichting aan te vangen. We zitten er in zekeren zin aan vast: je laat Prinses Juliana toch niet voor niets een eersten steen leggen- Er is A gezegd, en B zal moeten vol gen. En als dc Jaarbeurs nu eens géén suc ces werd? Ein als we daarin eens inderdaad een malum omen een slecht voorteeken voor de toekomst moesten zien? Wat dan? Doch laten we dat pessimisme ten deele het gevolg van de gesprekken, welke wij heden met vele Jaarbeurs-deelnemers voer den voorloopig op zij zetten en liever de verklaring zoeken van het feit, dat er voor deze Yierde Jaarbeurs minder deelne ming is dan voor de derde en dat er tot op dit moment nu juist geen optimistiscli- opgewekte stemming heerscht onder de deel nemers iu t algemeen. Allereerste verklaring moet gezocht woi den in de tijdsomstandigheden, welke voor het welslagen eener Jaarbeurs nog nimmer zoo ongunstig waren als thans. We beleven vreemde tijden en we gaan een heel onzekere toekomst tegemoet. Gebrek aan grondstoffen is oorzaak ge weest. dat er in vele takken van industrie niet of niet g-enoeg geproduceerd kon wor den en de industrieel, die tevoren wist, dat hij de oo ziin monsters te krijgen bestel lingen toch niet zou kunnen uitvoeren, vroeg zich af: waarom zal ik aan de Jaar beurs deelnemen en groote oniccsten maken? Daartegenover slaan enkele takken van industrie, waarin ook zonder Jaarbeurs wel zóóveel bestellingen binnenkomen, dat men geen handen genoeg heeft om de levering te doen plaats hebben; ook deze industrieelen hebben voor een goed deel ge meend, om eigen voordeel, niet aan de Jaarbeurs te moeten deelnemen Memoreeren wij tenslotte de hooge arbei- dersloonen, waarvan sommige industrieelen den ondergang van hun bedrijf vreezen dat de groote staking der havenarbeiders juist in deze dagen wordt uitgestreden zal in. 't algemeen ook niet opwekkend en be- 2ewerkt hebben: niéts toch kan ,df®r demonstreeren. dat we voor een ?j? a* de industrie hef nog ge weldig zwaar te verantwoorden zal krijgen kornet °D *let*en 200 uiterst wisselvallige toe- Het feit. dat een groote catagorie van in dustrieelen als valuta-lijdend gekenmerkt moet worden, kan ten deele van (noodge dwongen) opwekkenden invloed geweest zijn; immers: nu Duitschland en Oostenrijk geheel en België en Frankrijk voor het grootste deel en Engeland ook eenigszins uitgeschakeld zijn als afnemers van het Ne derlandsche product, zitten vele fabrikanten met overvolle pakhuizen te kijken en het ge volg hiervan is voor de Jaarbeurs geweest, dat sommigen dier fabrikanten zich in tegenstelling met vorige jaren - naar de Jaarbeurs gespoed hebben met uitgebreide collecties in de hoop aldaar op een of an dere wijze nog afname te vinden. Andere valuta-lijdende industrieelen zul len hierin echter geen heil gezien hebben, daar zij tevoren weten, dat het binnenand bun geen behoorlijken prijs betalen kan of althans niet betalen wil. Wat de Jaarbeurs derhalve aan de eene zijde tengevolge van de valuta-epidemie won aan deelneming, zal zij aan de andere zijde wei weer verloren hebben. Een tweede verklaring van het feit, dat aan deze vierde Jaarbeurs minder deelge nomen wordt dan aan de derde, is te zoe ken in de vrijwel algeheele verdwijning der crisis-industrieën, welke ons gedurende den oorlog aan allerlei „ersatz" hielpen; de kleizeep-„fabrikant" b.v. is (laten wij hoppn en vertrouwen: voor goed!) van de Jaar beurs verdwenen. Van een derde verklaring hooren wij maar weinjg- reppen, en_toch gelooven wii. dat onze derde verklaring wèl van beteekenis geacht moet worden. De „stands" gul. zijn erg duur! Het hou den van een stand brengt voor den indus trieel groote kosten mee- Het stand-lokaaltje moet gehuurd worden tegen een prijs, die naar wii vernamen **-> tweemaal zoo hoog is als verleden jaar en daarbij komt nog, dat de industrieel de stand meet aanklee- den. instaüeeren, enz. Wij spraken een fa brikant, wien de Utrechtsche Jaarbeurs op vele. duizenden guldens komt te staan. Dit nu is voor den door ons bedoelden fabrikant niet erg: hij slaat het er wel weer uit, -- de zaken, welke hij ter beurze maakt, zijn van dien aard, dat hij ongerekend de reclamen en het voordeel met zijn afnemers persoonlijk in relatie te komen of te blijven nog wel winst te boeken krijgt. Doch met andere industrieelen vooral de kleinere is het anders gesteld; meer dere moeten tot de ontdekking gekomen zijn, dat hun bedrijf zich vooral in de zen tijd de luxe van een vertegenwoor diging op de Jaarbeurs niet veroorloven kan dewijl zij volgens berekening vooraf nog niet ten kans zien hun onkosten wederom goed te maken. Eu wien zal 't denzulken kwaiiik nemen, dat zij de wijste partij gekozen hebben en weggebleven zijn Een dergelijke „vergevingsgezindheid" meenen wii inmiddels n-iet zonder meer te mogen betoenen {en opzichte van de eerder bedoelde industrieelen, ten opzichte n l. van hen cite van de Jaarbeurs wegbleven, om dat zij er geen direct voordeel van verwacht ten. omdat zij in de huidige omstandig heden tóch niet binnen bepaalden tijd zou den kunnen leveren, ofwel omdat zij toch reeds met orders overladen zijn. Degenen, die om deze egoïstische reden van de Jaarbeurs wegblijven, begrijpen df l»eteekcnis der Jaarbeurs niet- De jaarbeurs toch is van algemeen en nationaal en permanent belang: samen werking van allen is hier noodig. ora alles aan uilen zoo goed mogelijk dienstbaar te maken ;de Nederladsche jaarbeurs moet ver der voorai ook voor de talrijke buiten- landsche bezoekers een volledige en een getrouwe afspiegeling ziin van wat Ie Ne derlandsche industrie piaesteeit, een ien slotte moet men bedenken, dat de huidige omstandigheden niet van blijvenden aard zijn; en kunnen en zullen er tijden komen, dat een bepaalde industrieel niet langer vanwege grondstoffengebrek of anderszins in de onmogelijkheid verkeert de hem toege kende orders uh te voeren en dat hij snak ken zal naar bestellingen, welkt hij waar schijnlijk had kmuiea krijgen, indien hij zich op de Jaarbeurs relaties geschapen had; heizelfde geldt voor hen. die in overmoed met het oog op den uitsteken den gang van hun zaak thans meenen de Jaarbeurs «iet noodig te hebben; afgezien daarvan, dat die industrieel- sierke elementen allereerst moreel verplicht zijn, mede te werken tot instandhouding en tot vesterking van een nationaal-belangrijk industrieel instituut als onze Jaarbeurs is, doen zij naar onze meening zichzelf door hun huidige kortzichtigheid ook tekort voor de toekomstzij zullen immers nief steeds in hun huidige bevoorrechte positie blijven vérkesren; wanneer het buitenland weer op kracht komt en de industrie ook daar her leeft, dan komen er andere tiiden. Ziedaar verschillende redenen, waarom het zeer wel verklaarbaar is. dat de deel neming in de Jaarbeurs niet zoo groot is aü het vorig jaar. Oils dunkt inderdaad, dat we deze verklaringen op de juiste waarde schattend voor een mislukking van de Jaarbeurs thans al reeds niet meer behoeven te vree zen; 't is waar, wat wij hierboven schre ven: dat er onder de Jaarbeurs-deelnemers ('t is Maandagavond nu wij dit schrijven) heden nu juist geen optimistisch-opgewekte stemming op te merken is, doch men be denke, dat de eerste Jaarbeursdag steeds de stilste is. dat de meeste bezoekers steeds later in den beurstijd komen. Tof hiertoe bepraken wij de Jaaibeurs- belaugstelling in verband met die van het vorig jaar. en 't is niet meer dan natuur lijk, dat men het tekort aan deelneming wijt aan de tijdsomstandigheden. toch zal men o.i. goed doen te trachten gemakkelijk zal 't niet wezen de Jaar beurskwestie eens zuiver te stellen, door zich n-l. at vragen: hoe zou >t onze Jaarbeur5 vergaan, indien er eens geen belemmerende crisis-factoren in het spel waren? Zou dan de belangstelling zóó universeel zijn, als in die omstandigheden absoluut geëischt moet worden? Wii ziin nog niet zoo geheel zeker van het antwoord op deze vraag en wèl, om dat wii weten, ('t is ons bij onzen tocht over de Jaarbeursterreinen heden duidelijk gebleken), dat nog niet genoegzaam alge meen het nut van de Jaarbeurs wordt in gezien. Waarom zal ik de Jaarbeurs bezoeken, zoo vraagt de industrieel en de handelaar. En het Bestuur der Jaarbeurs antwoordt in eerste instantie kort en bondig: „Omdat u er voordeel van heeft." Dat voordeel bestaat dan: Ten eerste: In de gemakkelijke wijze, waarop de industrieel in korten tijd op één plaats bii elkaar de voornaamste vertegen woordigers der industrie, waabii zijn zaak geïnteresseerd is. kan bezoeken en met be drijfsleiders zelf zijn belangen kan bespre ken; ten tweede: in de uitgebreide keuze, welke de Jaarbeurs hem biedt, om de productie van verschillende fabrieken en leveranciers met elkander te vergelijken en priis en kwa liteit te waardeeren; ten derde: in het overzicht, dat de Jaar beurs den bezoeker biedt, wat betreft den omvang en ontwikkeling van een bepaalden tak van industrie en de capaciteiten van el ke fabriek afzonderlijk. Voorzeker beduidt dat alles groot voor deel. maar men moet ook de meening recht laten wedervaren van hen, die zeggen, dat een groot deel van dit voordeel thans óók bereikt wordt, nu toch bij goede en snelle verkeersmiddelen vei tegenwoodigers der ver schillende industrieelen geregeld de afne mers bezoeken en nu meerdere industrieelen in bepaalde steden op gezette tijden toch al reeds stands komen houden. Wii weien wel, dat dit voor niemand een motief mag wezen om zich aan deelneming aan de Jaarbeurs te onttrekken, doch men heeft er rekenmg mee te houden, meerdere industrieelen zoo redeneeren, dat er dus nog veel propaganda noodig is om het hierboven nader omschreven voordeel in vollen om vang te doen beseffen. Bovendien zou het misschien aanbeveling verdienen, dat het Bestuur der Jaarbeurs nog eenige mannen van 't vak van handel en industrie aan zich assumeerde. misschien zou er dag tot voordeel van de beurs nog wat meer koopmanschappelijk heid aan den dag gelegd kunnen worden. Deze opmerking is uiterst bescheiden be doeld en gaarne zien wij haar dan ook zoo en niet anders opgevat, 't Heeft echter onze aandacht getrokken, dat meerdere deelne mers aan de beurs hun spijt er over uit drukten, dat zij gedwongen waren hun stand zoo doodsch-van-aanzien te houden: géén artikel, géén foto mag buiten aan de stand worden aangebracht alle stands zijn zoodoende vrijwel gelijk aan elkander en de bezoeker moet lang kijken, alvorens hij daarbinnen de artikelen onderscheiden kan. Wij stellen het natuurlijk zéér op prijs, dat het Bestuur der Jaarbeurs van zijia aesthetischen aanleg doet blijken door te vergen, dat de schreeuwerigheid en alles wat daarheen zweemt van de beurs-terrei- nen verwijderd te houden. doch het nul moet in dit geval (hoezeer wij ook de schoon heid waardeeren) boven de schoonheid. ge steld worden. De Hollandsche industrieel wil ziin fabri kaat nu eenmaal laten zien- Hij weet, dat hij zulks gerust doen mag! Zullen nieuwe, betere tijdsomstandigheden gepaard met een algemeen en verscherpt inzicht in de belangrijkheid van het Neder landsche Jaarbeurs-instituut in staat wezen, de Jaarbeurs volledig te doen worden, dat wat zij bedoelt en behoort te wezen, de finitieve. een ieder bevredigende resultaten verwachten wij van hare internationalisatie. Onze fabrikanten zijn daar niet bang voor en een Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat behoeft er zich niet tegen te verzetten, aan gezien het toch de bedoeling is, een ieder zoo goed mogelijk te bevredigen en kwaliteit en prijs op de beurs nauwkeurig getoetst en vergeleken zullen worden. Laat het buitenland zijn artikelen maar naast de mijne zetten, zoo verklaarde ons een fabrikant: mijn Nederlandsch fabrikaat zal indien men èn kwaliteit èn wijs ver- geliikt den toets dier vergelijking wel kunnen doorstaan. S. COMMUNISTISCHE PROPAGANDA TE UTRECHT. Deze dagen is in de mijnstreek een pro pagandistisch communist in hechtenis ge nomen; voortdurend hebben langs de gren zen bij Zevenaar pogingen plaats om waarden van verdachten oorsprong, bols jewistische correspondentie en zelfs wape nen binnen te smokkelen. Te Amersfoort heeft zich rondom den ingenieur Rutgers tegelijk mot een nieuw j^rscomité een kem gevormd van revolutaonnaire agita tie. En terwijl de veertig intellectueelen, die het opzienbarend manifest van 7 No vember 1919 onderteekenden, Immer voort, gaan allerlei ziekelijke geesten udt den be- eohaafden stand, kunstenaars, predikanten studenten, onderwijzers tot de communisti sche denkbeelden over te halen, worden in verschillende steden boven den Moerdijk groepen van revolntionnairen gevormd, die in het geheim een krachtige werkzaam heid ontwikkelen. Het „Utr. Dagblad' schrijft over de vor ming eener zoodanige groep in de stad Utrecht: „Het ware te wenscheu. dat men nu eens eindelijk de werkelijkheid der ons bedrei gende gevaren onder de oogen ging zien. Die gevaren zijn niet gezogen uit onzen re- dectioneeien duim, die gevaren bestaan, zij bestaan hier in Utrecht. Wij vernamen, dat de heer Wijnkoop zoo nu en dan ook te Utrecht ten huize van communisten ge heime bijeenkomsten houdt, dat als leden van de communistische partij, ais deelne mers aan de geheime communistische ver gaderingen te Utrecht bekend zijn: de heer dr. Stibbe, de heer 't Hart, beiden leeraren aan de H. B. S.. mej. Paula Dentz de heer dr. Daniël de Lange Jr., de heer mr. Sannes, directeur van de Utrechtsche V oorschotbank. Geachte en geziene burgers van onze stad en oangeving, die vele onzer lezers zullen kennen, staan dus in contact met een revolutionnaire beweging, die haar re laties heeft met Bolsjewistische agenten. Het zijn wetenschappelijke mensehen, men- schen aan wie wij onze belangen, aan wie wij de opvoeding onzer kinderen toever trouwen, en dat wat hun persoonlijkheid betreft, ook onrast kunnen doen. Niette- P. w. T«tfEEHUÜS£.Hi BABTELJORISSTRAAT 27 Voor 15 MAART moeten alle Schoenen zijn uitverkocht wegens verkoop der zaak- ".Huil jU nou om 'ri pol jani j .Ja na™rfyk___„ ,*w,. min zulten zij niet naiaten hun politieke overtnigingea, waar zij dat kunnen, in vloed te geven, en wie b.v. mót ons een bolsjowislischen invloed duchten op onze kinderen, zij zuilen mèt ons wenscheu, dat over deze zaak meer licht opga, en de ge noemde personen, zoo ze van hun deuk heel- den mochten bekeerd zijn, daarvan open lijk getuigen, of ten minste in het licht stellen, dat zij in hunne ambtelijke werk zaamheden hunne politieke overtuiging geheel uitschakelen. Het is pijnlijk voor ons geweest, de bo venvermelde namen te noemen, maar wij meenen, dat het publiek belang eischt, dat men wete, wie onder onze stadgenooten bekend staan als principieels revolution- nairen, en om 't te doen uitkomen van welke elementen onze inteUectueele bols jewieken zich bedienen om hunne actie te verwezenlijkea, vermelden wij nog, dat een minderwaardige, voorwaardelijk in vrijheid gesteld van een hem opgelegde vrijheidsstraf, eenige maanden geitden op last van de justitie naar eea tuchtschool werd overgebracht en door de politie op hem bevonden werd een lijst, vermeldende de namen der leden van de communisti sche partij in Utreoht, op welke lijst men finanoieelen steun toezegde voor de in standhouding van het partijblad „De Tri bune." De Gemeenteraad moge zich afvragen in hoeverre er nog aanleiding bestaat om trent de revolutionnaire tendenzen alhier, de gemoederen te sussen en onze sociaal democratische raadsfractie heeft inder daad verstandig gedaan, bij de laatste be handeling van de burgerwaeht-kwestio zich wat bedaard te houden." Dit wat Utrecht, de vierde stad des lands betreft. Maar zoowel de lands- als stadsrogeering stelle een naarstig en scherpzinnig onderzoek in andere plaat sen van ons land in, aangaande handelin gen van die burgers, welke betrekkingen aanvaarden van dezelfde gemeenschap, woike zij door geheime medewerking vwl- len vernietigen. De grootste waakzaamheid blijft overal in ons land geboden. EEN LOYALE VERKLARING In de Belgische Kamer heeft de minis ter-president een loyale verklaring af gelegd, naar aanleiding van de ongepaste en ouberoepen beschuldigingen, die de so cialist Hubin zich tegen H. M. onze Ko ningin en ons land veroorloofd heeft. Reeds de president d,er Kamer had zijn leedwezen uiigenrukt over de wijze waar op Hubin gemeend had zich te mogen uitlaten Bij deze „woor.den van wijsheid" aldus minister Delacroix, sluit ik mij aan „De Kamer zal den pijnlijken indruk begrijpen, dien de regeering heeft onder vonden, toen zij, in deze omgeving da -uitdrukking hoorde van een onvriend schappelijk gevoel tegenover de Holland sche natie lk ben er zeker van, mijne heeren, ae werkelijke gevoelens der Kamer uit te spreken door te zeggen, dat wij oprecht vereenigd. zijn met onze buren zoowel van het Noorden als van het Zuiden, en dat ets onvermijdelijke moeilijkhe.ien, ontstaan uit het bewogen tijdperk, dat wij pas hebben doorgemaakt, in niets onze goede betrekkingen tot de Hollan-Dclie natie hebben kunnen veranderen. E.n zeer ac tueel bewijs van die vriendscuappelijke stemming, wordt op dit oogenblik zelf, gegeven door den geest van volmaakte en wederzijdsche loyauteit, waarin de onh derhandeliugen, loopende tusschen Neder land en België worden voortgezet. De twee partijen hebben bij die gelegenheid den oprechten wensch aan den dag ge legd, hun belangen in overeenstemming te brengen, die hun nabuurschap alsmede

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1