TWEEDE BLAD. BUITENLAND HET WITTE HUIS. FEUILLETON Brieven uit België. WOENSDAG 25 FEBRUARI I92G. GEMENGDE BU1TENL BERICHTEN. JTlMe ïorswn was' die zich (Van onzen Correspondent.) CARNAVAL IN HET PARLEMENT. NECE.XAKD BELEcDlüD DE HOL LANDERS TE BRUSSEL. Evenais in de bekende Nederlandsche Carnavalplaatsen als Den Bosch, Breda en Maastricht dit jaar het vastenavondfeest door de hoogere autoriteiten aan banden werd gelegd, zoo waren dit jaar ook in de Belgische steden, waar Prins Carnaval vroeger zijn grillen bot vierde, de mas- karade verboüen. Dit belette niet dat in besloten kringen, feest- en balzalen het bekende „theatre de Ia Monnaie" waar de „grand monde" haar dwaasheid telken jare op Iuxueuse wijze ten toon komt spre- den, niet uitgezonderd de dolle uit spattingen van den vooravond van den heiligen vastentijd in wellicht nog groo- tere mate dan vóór den oorlog tot uiting kwamen. Waar Prins Carnaval vroeger on- en ■iaar mei uitbundig ge- joe. werd binnengehaald, was het Be.gisch Panementsgebouw te Brussel, ik ben bij die piechtige inhaling tegenwoordig ge weest en ik Bilerinner me niet ooit zulk een vermakelijken carnaval meegemaakt te hebben dan bij de hooge vertegenwoordi gers van 's tands belangen. Daar moet het Oostenrijksche parlement in zijn schitteren de periode, toen men er elkaar met inkt potten en boeken naar de ooren smeet, niet ver ten achter bij gestaan hebben. Op de tribune een man, buiten zichzelf van woede, bleek en ontdaan, met woest rol lende cogen en schuimbekkenden mond, woorden en zinnen uitbrakende aisof de ontzettende Satan was losgebroken uit de diepste, de donkerste, de ondoorgrondbaar- ste krachten der hel er was vleeschgewor- den in de gemartelde ziel van een gek. Beneden een huilende Dervischen-bende in twee kampen gesplitst, eikaar scheldwoor den. verwijten en verwensdiingen naar hei hoofd smijtende, zooals dit op een visch- markt met kan overtroffen worden. Mannen, ziedende en kokende van woe de. met de vuisten op de lessenaars ha merende, zich de keel schor schreeuwen de en na afloop dorstig naar de koffieka mer snellende, dat er geen druppel koffie voor de journalisten meer overbleef. En dat alles rond de interpellatie van het dwaas Waalsch Kamerlid Hubin, die de regeering eens ter verantwoording roepen zal over de drijverijen van het activisme en het orangisme. Het Kamerlid Hubin, dat in de vorige Zittingen telkens, wanneer er Viaamsch gesproken werd, opstoof ais een brieschenue leeuw „quaerem quem de v°ret" en wiens interpellatie, die gesteund was op eenige onbetrouwbare documen ten, hem aan de hand gedaan door de annexionis i ,ciie en Vlamingenvreetende kramen „Soir" en „Nation Beige" tot gruis ineenstortte nog vóór de spreker tot het einde van zijn rede gekomen was \X/at anders was er ook te verwachten van een interpellatie van iemand, die in een beschukügingoakte tegen Nederland „De Maasbode" met „De Haagsche Post" verwart, niet weet wat dit laatste blad is en voortgaat op een tiental regelen, wel ke hem door een „Nation Beige" zijn in de hand gestopt en er die haastige en ge- meene besluiten uittrekt, welke op hem het woord „perfidie" lieten toepassen. 't Zou me te ver voeren moest ik alle dwaasheden van den interpeliant hier op sommen. Over het drijven dre Vlamingen om het land te verscheuren en een bur geroorlog te willen ontketenen, zooals hij beweerde heeft hij herhaald wat de fantasie van een paar Brusselsche journalisten dag aan dag herhalen. Geen enkel feit weru opgehaald, -geen enkel bewijs tot staving aangebracht, en zijn argumenten waren zoo dwaas en onnauwkeurig dat de Vlaam sche Kamergroep hem vierkant in 't ge zicht uitlachte. Zijn groo,en slag wilde Hubin toen thuis- h3i(:n met zijn beschuldigingen tegen de orangistische drijverijen, zijn aanvai op Ne derland. De zand- en grintfcwestie werd uit de sloot gehaald, de Koningin had een tele gram aan von Bissing gezonden bij de vervtaamsching der üemsche Hoogeschool de Hollanders hadden op de kap der Bel gen en Franschen door hun pseudo-neu- traiiteit milliarden verdiend, enz. enz. De bewering van dit telegram is natuur lijk te dwaas oin te weerleggen. De an dere pumen zijn in Nederiand dikwiijs ge noeg belicht geweest om er op terug te komen. We willen alleen maar een paar beschouwingen ten beste geven over den aanval tegen Nederiand in 't algemeen. Is Het niet stom dat door een derge lijk dwaas gedoe Nederland moet ontstemd; worden op het oogenblik dat de laatste toebereidselen getroffen zijn om een ver drag te onderteekenen dat, naar de woor den van Minister-president Delacroix, de goede trouw en de inschikkelijkheid van beide partijen bewijzen zal. Zoo begaat men hier stommiteit op stommiteit en krijgt men met den dag een slechteren naam in het buitenland. De schuld van alles zijn natuurlijk weer de patriottards. Telkens wanneer er een beslissend feit op het punt staat te gebeuren, komen zij den boel in de war schoppen, 't Was zoo met de kwestie Luxemburg, met de annexatieplan nen van Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen, 't is thans weer met de kwestie van de Nederlandsch-Belgische overeenkomst. Zij die den Waalschen socialist de papiertjes in de hand hebben gestopt, waarmede hij ten slotte zelf in de klem is geraakt, we denken hier aan „Nation Beige" en „Soir" hebben hun misdadig ge stook op het meest ongepaste oogenblik herhaald. Of is het niet misdadig een naburige natie te beschimpen op het oogen blik dat ons eigen land een verdrag moet sluiten, waar onze levensbelangen op het spel staan? Minister-president Delacroix heeft natuui lijk geprotesteerd, toen Hubin zijn aanval op Nederland deed. Doch men moet de Kamerzitting bijge woond hebben om te kunnen oordeelen op welke wijze dit protest geschiedde. 't Wil er bij ons niet in, dat dit protest iets anders was dan een protest „p.o for ma." De ploertentaai tegen Holland heef. te lang mogen duren zonder dat er ge prctesteerd werd. En die ten slotte hali onwillig protesteerde was niet de man daar voor aangewezen. Het bekende heerschap Paul Hijmans, de Minister van Buiten land sche Zaken, was daar de rechte man voor geweest. Doel: dit heerschap hield zijn zoetsappig ver wijfd mondje po-.dicht. Niettegenstaande er hem toegesnauwd werd door een man der frontpartij: „Maar is er hier dan geen Minister van Buitenlandsche Zaken om te gen die schandelijke lastertaal op te ko men. Minister Hijmans, zult gij dan toe laten dat een edele naburige natie zoo voort beleedigd wordt?" De Nederlanders zien dat het dus nog allesbehalve koek en ei is tusschen hen en de Belgen. Zien dus ook voor de zoo- veelste maal hoever ze er meekomen den Belgen goedgezind te zijn en hen voort te helpen. Stank voor dank op heel de linie. Maar ze zien ook voor de zooveelsta maal dat de Vlamingen weer de eer van Nederland hebben hooggehouden. En hier willen wij den Nederlanders even op 't hart drukken dat zij tegenover de Vlamingen niet altijd den daarvoor verschuldigden dank brengen. Wel zijn er eenige intellec- tueeien en letterkundigen die hoog met de Vlamingen opioopen, maar de massa van het Nederlandsche volk voelt voor de Vlaamsche Beweging zeer wéinig. Bij de massa wordt Vlaam en Waal over één kam geschoren. En door de Nederlanders, die in Brussel vertoeven; wordt de Vla ming eer be kampt dan verdedigd, 't Is treurig om te hooren hoe die Hollanders hier in Brusselen er zijn op 't oogoa-. blik een hoop -op straat, in cafó's, in den trein onder elkaar gezellig Holiandsch zitten te spreken en van het oogenblik dat ze twee woorden tegen kellner oï conduc teur hebben te zeggen^ Fransch beginnen te brabbelen van je wenste, 'k Herinner me nog een avontuurtje uit Ter Kameren Bcsch. waar men op den vijver rond het eiland Robinson Crusoë bootjes kan hu ren In den zomer wordt dit gezellige eiland door ta.rijke Hollanders bezocht. Ik huurde me een bootje in 't Viaamsch. De bootjes verhuurder kon zijn ooren niet geiooven en zei op verfaazenden toon: „Zie mijn heer, dat is nu de eerste maai sinds 5 iaar dat ik hier in dienst ben dat men mij in 't Viaamsch aanspreekt, hier op dit eiiand. Ik kan u niet zeggen hoe 'n vreugd me dat doet en ik ga u de schoonste boot geven die ik heb." Ik vroeg hem: „En ai die Hollanders die hier komen?" De man antwoordde: „Ja, mijnheer, die Oiianders zijn rare kaaskoppen. Vóór dat ze me aanspreken klappen ze Oilandsch, nadat ze me aangesproken hebben even eens, maar de paar woorden die ze tegen mij zeggen, zijn in 't Fransch. Dit zijn maar kleinigheden. Erger wordt het, wanneer men bij de grootere zaken mannen komt. Die sympathiseeren eenvou dig met de franskiljons en lachen eens met de Vlamingen. Bij hen spelen de cen ten de hoofdrol. De Vlaamsche kranten moeten dan ook maar niet denken dat ze van die Nederlandsche firma's ooit van z'n leven een advertentie los krijgen, wat voor moeite ze er ook voor doen. Men moes) hen eens verdenken van activisme of fla mingantisme! Ik ben op een zijspoor geraakt en keer terug tot de interpellatie Hubin. Uit Eet geïïeefe aaneenrijgsél van Hu- bin's beweringen blijkt duidelijk dat de ia- terpellart een dubbel doel had. Ten eerste liet hij zich leiden 'door een antiklerikale drijfveer om katholieke gees telijken en katholieke mannen te lasteren. Hij viel immers de meest verdienstvoile aalmoezeniers uit het leger aan, hen be schuldigende gebruik gemaakt te hebben van den Bond van "het H. Hart om het activisme in het leger te kunnen versprei den. Priesters, die meestal vrijwillig ten oorlog waren gegaan en wegens hun hoo ge verdiensten ridder in de Leopoldsorde werden benoemd. Ten tweede wilde Hubin een duw ge ven in de richting van aansluiting bij Frankrijk en beletten dat de Vlaamsche Beweging door een goede verstandhouding met Nederland aan kracht zou winnen. Zijn laatste zinnetje in verband hiermede is teekenend: „Op den dag van onze uit- eenbrokkeling weten wij, Walen, vvel waar onze lotsbestemming ons heendrijft. Kan het klaarder worden uitgedrukt waar Je geheime verwachtingen van hem zelf en zijn omgeving aan laten droomen Reeds wordt in het vooruitzicht gesteld de versmelting met Frankrijk, reeds is de oplossing gevonden bij een crisis, waarvan zij beweren afkeerig te zijn. De voorbe dachtheid zal hier wel door niemand ge loochend worden. De ernstige persorganen, ook uit het anti- Vlaamsche kamp, verooiüeelen als eenpa rig deze zotte interpellatie. „La Libre Belgique" noemt het een on gelukkige interpellatie en zegt- heeft spoedig den indruk verwekt dat nij .wist zoekt met de rechterzijde of ten min ste met de meerderheid der rechterzijde. De flater tegen Holland was zoo grof, :iat de regeering, bij monde van den ter sten Minister onmiddellijk protest aantee- kende." De liberale „Dernière Heuie" vindt dat de interpellatie een aaneenschakeling was van betreurenswaardige incidenten. „Laten wij den vreemde niet binnenbrengen in onze twisten", aldus het blad, „zulks is een vaderlandsche plicht, opgelegd door de hoogere belangen van het lana. Het is een gelukkig feit dat M. Delacroix de ge legenheid te baat heeft genomen protest aan te teekenen tegen de betreurenswaar dige uitleggingen, waartoe eenige onge lukkige woorden konden aanleiding ge ven." En „De Volksgazet", het blad van Kamie) Huysmans. geestverwant van Hubin, zegt: „Als socialisten begrijpen wij heelemaal niet hoe Hubin met zooveel minachting spreken kan over een land, waar tiendui zenden socialisten wonen, die de grootste sympathie hebben voor hét Belgische pro- letariaat Intusschen is deze interpellatie niet ten einde. Er zijn nog een achttai sprekers daarvoor ingeschreven en de volgende week za. hoogstwaarschijnlijk het spektakel voortgezet worden. Misschien is er dan wel stof voor een nieuwen brief uit Brussel. DE OPPERSTE KAAI). Het belangrijkste punt van bespreking in Se zitting van den Oppersten Raad van gisterenmiddag was Rusland. De Raad trof voorbereidende maatregelen voor een spoedige bespreking met deskundigen over liet vraagstuk van de hooge prijzen en wisselkoersen in Europa. ROSTOF WEER IN HANDEN DER ANTI-BOLSJ E WISTEN. De Engelsohó militaire missie in Zuid- Rusland bericht, dat het vrijwilligersleger 20 Februari Ros tof heeft heroverd. Zij na men 1500 menseben gevangen en maakten 22 geweren en veel materiaal buit. DE BOLSJEWISTISCHE ACTIE IN HET OOSTEN. JDe toestand in het Oosten, heeft on- iangs lord Curzon in het Hoogerhuis ver klaard, de toestand ju jjet geelt aanleiding tot groote bezorgdheid; er zijn verontrustende symptomen in Egypte, in Palestina, in Armenië, jn Perzië, in Ara bic, in Afghan^1011- Er is dan ook aanleiding genoeg voor Engeland, °m zich te verontrusten over de waarschijnlijke oriëntatie van de actie ve politiek der S°v jet-regeering in Azië. Enkele weken geleden schijnt te Moskou eeu groote krijgsraad gehouden te zijn, waar de opperbevelhebber van het Roode leger gepleit moet hebben voor eeu krach- tigen slag tegen Polen, doch Lenin het plan verdedigde om de actie naar het Z O. d.w.z. naar Perzie en Afghanistan, voort te zetten. Ln verband met deze berichten is van be lang hetgeen onlangs de ..Qsservatore Ro mano" schroef in een artikel over „De wa re gedaante van het Russische Bolsjewis me.', en waarin betoogd werd, dat op het oogenblik de aandacht van de bolsjewis- sche regearing geheel in beslag wordt ge nomen door plannen voor een actie door den Kaukasus, Perzië en Afghanistan, eenerzdjds naar Indië, anderzijds naar Tur kije. En het Vatikaansohe orgaan voegde daaraan toe: JDe bolsjewisten beschikken thans over middelen, welke men voor dat doel voldoende kan achten." Het blad is verder van meening, dat men de opvattin gen, welke men in Europa over Sovjet- Rusland heeft verspreid, dient te herzien. Het gaat er niet meer om, Lenin voor te stellen als een avonturier, die in de kaart van Duitsehland speelt, maar om een hel der inzicht te krijgen in de werkelijk ver nietigende werkzaamheid van het Russi sche bolsjewisme. Wij moeten ons reken schap geven niet alleen van den militai ren arbeid, maar ook van het civiele en sociale werk van deze regeering, teneinde daartegenover niet alleen zoo noodig wa pengeweld te kannen stellen, maar ook en vooral ons civiel en waarachtig sociaal werk." Mareo Slonim, lid van de Russische eon- tituante, publiceert in de „Seeolo" belang wekkende mededieelingen over die bols jewistische actie in Azië, welke vooral te gen Engeland gericht is en waarover wij ©enigen tijd geleden reeds het een en an der ontleenden aan mededeelingen van de .Times". Het Oostersche commissariaat te Mos kou, schrijft hü o.a., heeft een bond ge sticht voor de bevrijding van den Islam, die, volgens zijn manifest, zich voorstelt de belangen van de Mobammedaansche wereld te beschermen door de propaganda en door moreelen en materieelen steun aan alle organisaties met een zelfde streven. De regeering te Moskou heeft dezen bond de beschikking gegeven over vijf millioen roebels in goud. Reeds hebben zich aange sloten de vertegenwoordigers der Egypte- naren, de Jong-Tnrken, der Indische, Per zische en Russische nationalisten. Het centraal comité bevindt zich te Moekou en wordt geleid door Muzelman nen. Een afdeeling bevindt zioh in het hoofd kwartier van Moestafa Kemal pasja en draagt den naam van „Oostersch comité". Een andere afdeeling is gevestigd te Ber lijn en houdt zich bezig met de propaganda in Egypte, Afrika en Turkije. Het orgaan van den bond wordt gedrukt in vier talen (Perzisch, Arabisch, Tartaarsoh en in de Turksche taal). De bolsjewistische Ooster sche drukkerij in Moskou drukt voortdu rend miliioenen proclamaties in de Hia- doesohe, Koreaansche en tallooze andere Aziatische talen. Onlangs vertrok naar Turkestan een speciale propaganda trein met een kinematograaf en een hoeveelheid manifesten. Een der leiders van dezen trein (welke de Roode Orientexpress is gedoopt), is Balabanof, welbekend in Ita lië en die genoemd is ais vertegenwoordi ger van de Sov-jetregeering te Rome. Sov jetmissies zijn naar Afghanistan gezonden evenals naar Perzië. De zegsman van de Secoio" verzekert, dat in Turkestan zich vele vroegere Duit- eciie Jfriiasgevaungenen bevinden, die onder leiding van JOuitecbe officieren de kern vormen van de strijdkrachten, bestemd voor de militaire operaties ia Azië. Te Tasjkent worden Bolsjewistische propa gandisten evenals een groot aantal Russi sche hoofdofficieren verzameld. Marco Slonim stelt ten slotte dezelfde vraag als gisteren de „Temps": Zal het bolsjewisme tenslotte de erfge naam en voortzetting worden van het tsa risme! Hoever het bolsjewisme reeds vorderin gen heeft gemaakt op den weg naar Indië weet de „Temps" te vertellen. Dezer da gen maakte een draadloos bericht uit Mos kou melding van de verovering van Kras- novadsk, de haven van de Kaspische Zee, waar de Tranek aspische spoorlijn begint. Behalve een aantal gevangenen en veel oorlogstuig, maakten de bolsjewiki zich meester van een groote voorraad trans portmiddelen: schepen, paarden en kamee- len. Ook wordt gemeld uit Moskon, dat men den bouw heeft hervat van den spoorweg Sara tof—Tasjkend, dwars door de provin cie Oeralsk; de weg is voltooid over 650 werst, de stations en de noodige kunst werken zijn klaar. Over grooten afstand zijn de bolsjewiki verder in contact met Pesrzië, waar het Engelsch-Perzische verdrag hun een uitne mend middel tot agitatie biedt. Het blad is van oordeel, dat de Opperste Raad te Londen wel zijn volle aandacht mag wijden aan de groote onbekende, wel ke het nieuwe Rusland vormt. J3bld." DE Um^EVERINGSKWESTIE. Op voorstel van Ignace. Fransch verte genwootrdiger in de commissie w de uit- levering der schuldigen, is besloten en kele gevallen van absoluut bewezen en zeer weerzinwekkende misdaden uit te zoe ken en die door het Hof te Leipzig het eerst- te laten berechten, teneinde te oor deelen over de oprechtheid» waarmede de berechting der schuldigen door Duiteeh- lamd zal geschieden. Men kam dan latei zien of het systeem aanbeveling verdient» of dat moet worden vastgehouden aam do berechting door de geallieerden. Enkele van die gevallen zullen door de geallieer den, die de uitlevering vragen, worden uit gezocht De daartoe gekozen sub-commis sie zal Vrijdag opnieuw vergaderen. DE ENTENTE EN RUSLAND. De vredesconferentie heeft gisteren be sloten dat geen diplomatieke betrekkingen mot Sovjet-Rusland kunnen worden aan geknoopt, alvorens dit land een gedrags lijn volgt gelijk de beschaving die voor schrijft. Intusschen hebben de Randstaten den Raad gekregen zioh van aanvallen op Rusland te onthouden, terwijl hun aan den andoren kant de verzekering is gegeven dat ze op de hulp van de geallieerden kun nen staat maken, indien ze door Rusland [worden aangevallen. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. In hot „Journal" vertelt thans Maurice de WaJeffe van een onderhoud, hetwelk hij over de toenadering van Frankrijk tot het Vaticaan heeft gehad met een bekend staatsman, die wei niet met name genoemd wordt, maar in wien men gemakkelijk Briand kan herkennen den oud-premier en den komenden premier, naar alle waar schijnlijkheid. Briand liet zich zeer voorzichtig uit zooals de gewoonte is van dezen soepelen politicus bij uitnemendheid. Hij achtte het wel wenscheiijk de banden weer aan te knoopen met bet Va Lik aan, maar toch vond hij het niet aanbevelens waardig om de aangelegenheid in de Ka mer ter tafel te brengen door het indienen van een eredietontwerp voor het herstel dor ambassade. Briand achtte het niet opportuun reeds nu met zulk een kwestie aan t« komen, welke zoo licht kon leiden tot verdeeldheid in het nationale bloc, waarop zekere afge vaardigden van links maar al te zeer loe ren. Hetgeen echter niet Oe teek ent, meende Briand, dat men de Fransche belangen bij het Vaticaan moet veronachtzamen, inte gendeel. Men denke slechts aan Marokko, •Syrië, Elzas- Lotharingen, aan Oostenrijk en Beieren, het geheel e Katholieke Zuid- Duitsehland, waar de actie van het Vati caan voor Frankrijk onmisbaar ia Briand zoekt de oplossing in de aanstel ling van een tijdelijke missie te Rome ter regeling van al die kwesties voor den' tijd van zes maanden, een jaar. of, zoo noodig, langer. ERZBERGER WORDT TIJDELIJK VERVANGEN. Tijdens het proces Erzberger-Helflerich is in de bladen gewag gemaakt van belas- tingdocum enten van Era berger, werke sou, den zijn ontvreemd. Naar aanleiding daarvan heeft Erzber- gitr het departement van financiën te Charlottenburg opdracht gegeven oin een onderzoek tegen hem in te stellen en daar mee zijnerzijds afstand gedaan van een bestrijding in de bladen, welke op het on derzoek vooruit zou kunnen toopen. Tege lijkertijd heeft hij den rijkspresident ver zocht om hem in deze faze van het onder zoek ontheffing van de waarneming van zijn ambt te verleen© n, opdat ook zelfs de schijn vermeden worde, dat hij invloed zou uitoefenen op het onderzoek van het de partement. De president heeft het verzoek van den Minister ingewilligd, last gege ven om den grootst mogelijken spoed ach ter het onderzoek te zetten, bom dadelijk den uitslag mee te deden en onderstaatsse cretaris Noeske belast met de plaatsver vanging van den minister. Poinearé journalist Volgens de „Figaro" heeft Poinearé het aanbod aangenomen om voortaan in de „Revue des Deux Mondes" het politieke overzicht te schrijven. Hij wordt dan de opvolger van Charles Benoit, thans ge zant in Den Haag. Overstroomingen la Spanje. Ten gevolge van den geweldigen regen val zijn talrijke rivieren buiten de oevers getreden. Groote schade is aangericht aan electrische installaties zoodat Madrid bijv. geen stroom heeft en in het duister zit: 122.) Toch overmande ik mij zelf en verloor ij „en^le s°oondc mijn bewustzijn en dat denkvermogen heldT éenoee-WaS' n'ijn ®ee3t bleek no& Snralw °r te meiken dat mijn den avond te voien bij ons had we.en in t© dringen en na zulk een heftig too- neel te hebben aangericht op de zonder lingste wijze verdwenen was. Hij lichtte mij als ©en veer van don g.oml en ijlde als ©en razende mot mij langs b om en hegge, heuvel op, Leuvel af, (ot hij op den grooten weg buiten te: dorp was ge. komen, waar zich aan weerszijden uitge strekte en onafzienbare weilanden bevin den en zich des nachts geen enkel men- scheüjk wezen opdoet, dat zulk een snoode daad zou kunnen bdetten. JHaer stond een tiibury gereed. Met uit©iigwj ,o kracht hief hij mij op plaats- iniJ_°P de bank van het rijtuig nam ©ven viug naast mij plaats, en zijn zweep •ter hand nemende, dreef hij met een wilden ruk aan de leidsels het paard tot den meesten spood aan, terwijl hij het dier, toen het reeds aan 't draven was, nog meer aanhitste door een onophoudelijk „hub" dat mij in de ooren k onk als kwam het uit den mond van Satan. „Wij haddon nauwelijks een klein kwar tier met den mees ten spoed gereden, of hij wierp een onderzoekenden blik in liet ronde en toen, waarschijnlijk omdat hij bij den aanbrekenden dageraad niemand in dan omtrek (Ciaidekte die zijn boozen aanslag -Sn oecpi-ueu, trox nij, na mfj met een VioeK bezworen te hébben dat hij mij doorsteken zou, wanneer n» het waagde om hulp t© schreeuwen, de prop uit mjjn mond en vervolgde: „Zoudt gij mij lief kunnen hebben, of het ten minste willen trachten?" ,Ik gaf h©m geen antwoord op d e onzin nig© vraag maar wi rp hem, zoo ik mij herinner een blik van de diepste verach ting toe. Toen ik bleef zwijgen, herhaal de hij zijn vraag zoo hartstochtelijk moge lijk, en nu ik hem weder het antwoord schuldig bleef, trok hij mij tot z.öli en druk te, zonder dat ik dit kon verhoeden, een kus op mijn© lippen, die mij bij, de berinne ring nog doet sidderen eu boven, en her nam: „Zeg mlJ' 01 S'i wüt pogen mij lief te hebuen, wanneei ik. u goed behandel." Ik wild© bem een antwoord geven zijn vraag waard,g, maa» lo\jn ik poogde te spre ken, weigerde uj'Jb tong haren dienst.... helaas, de schrik had mij mijn spraak ontnomen". „Die ellcndehng onderbrak EÜuard. „O, mocht ik hein nog eenmaal in mijn leven ontmoeten, hoe uuur zou hij mij dien en kelen kus reeds betalen. Wat zou hij te lijden hebben voor zooveel smart en angst u aangedaan. Gij hein be minnen. Het is om, wel eene schoons ma nier om de genegenue.d van een© vrouw voor ons op te wekken de man moet krankzinnig geweekt zijn." „Hij was dit zonder twijfel bijwijlen wan neer zijn hartstocht hem vervoerde. Nooit heb ik g. weten dat er in ons beschaafd werelddeel zulke menseben bestaan. „Keurt gij m?j g-©n an.woord waardig" vervolgde de snoodaard, ais hadde hij zich over de giofste miskenning van mijne zij de te beklagen, „he, zal u niets baten, gij zijt de mijne en zult boeten voor den smaad waarmee uwe moeder mij heeft overladen." „Zeide hij dat?," vroeg Eduard, „wat mag dat bettekenen? En verklaarde hij zich niet verder? Waaiom had uwe moe der hem dus behandeld?" „Dit heeft hij mij niet gezegd en spra keloos als ik was, kon ik er hem niet naar vragen", antwoordde Laura. „Ia er nog altijd njete in het gedrag van mijne moeder opgehelderd? Heeft zij u in al dien tijd nooit iets van haar vroeger leven ver haald?" .-Helaas, zij is op dat punt voor mij altijd een gesloten boek gebleven," riep Eduard klagend. „Ik geloof dat de pastoor 't hierin met haar veel verder zal brengen. Er is in hare houding tegen over mg in .den laatsten tijd iets wat zeer onaangenaam voor mij is, zij stelt niet het minste vertrouwen meer in mijn bekwaamheid als arts, verbiedt mij haar recepten voor te schrijven, en zegt dat haar kwaal niets anders dan een ziels ziekte is, waarvan het geloof in haar ge- kruisten Zaligmaker haar alleen herstel len kan. Zij heeft zich meermalen on geveer in dezelfde bewoordingen uitge drukt, meestal zinspeelde zij in de verte op hetgeen zij beweerde haar medicijn te wezen. Eens zooals ik u heb verhaald ging deze vergezeld yan een verhaven blik. op het kruisbeeld dat haar de pastoor ten geschenke heeft gegeven". „Dit alles moet u niet verdrietig ma ken", hernam Laura; „wanneer gij waarlijk een vriendenhart voor haar in uw boezem omdraagt, zult gij har© herstelling toe juichen, ook al komt zij zonder uwe hulp tot stand. Ik heb het altijd wel gezegd dat zij aan een zaelskwaal lijdende was, waarop uw© medicijnen zonder uitwerking moesten blijven, maar gij hebt mij nooit willen ge. looven. Intusschen, nu gij opnieuw de uit. werking der genade ook bij mijne moeder hebt waargenomen, zal u dit zeker een aansporing te meer zijn, om op den weg van den godsdienst, welke alleen tot rust en tevredenheid leidt, en ook tot mijn vol doening door u ingeslagen is, voort te gaan." „Gij hebt wel een aardige manier om iemand te kapittelen, zoo klein als gij zijt," riep hij lachende. „Nu," voegde hij er bij, „ik wil het van u gedaan zijn." „Gij moet dit geen kapittelen noemen," hernam zij„wanneer gij wilt dat ik u waar lijk achting toedra ge, vergeet dan nooit dat dit alleen kan geschiedon als gij het hoogste goed niet die achting schenkt waar op het van den sterveling aanspraak heeft" {Wordt vervcl&d.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5