BINNENLAND Landbouw en Visscherij. L)ü STAKING IN DE HAVENS. Vragenbus Handel en Nijverheid 'aTïe epenharb vermakelijkbeden zijn ge- ■loten, verschillende bladen kunnen niet .verschijnen. In de provincie zijn vele we gen en spoorwegverbindingen verbroken. Van de Middellamlsehe- en Atlantische zee kusten komen berichten over hevige stormen. Verschillende schepen zijn ver gaan. De havenwerken ran Barcelona hebben ernstig geleden. Het treinverkeer met Frankrijk is ge staakt. De toest*Hd te Dublin. Het gemeentebestuur van Dublin heeft in antwoord op het bevel der overheid, hetwelk gebiedt dat allo burgers, zonder bijzondere vergunning verplicht zijn tus- echen het'unr van middernacht on vijf nar in den morgen in hun huizen te blijven, Verordend, dat do straatverlichting na 11.30 des avonds zal ophouden. Geen dar gemeente-ambtenaren mag vragen om een vergunning, 's avonds na twaalf uur buitenshuis to zijn, wat du* zeggen wil dat tal van gemeentelijke diensten na het middernachtelijke uur zullen ophouden. Dit besluit van 't gem een te bes'uur trad gisteravond in werking. Luchtreclame voor een Staatsleening. Het „Handelsblad van Antwerpen" ver telt, dat er Zondagmiddag een vlieger bo ven Antwerpen verscheen, die gekleurde papiertjes uitstrooide waarop ln 't Fransch en ia het Vlaamsoh een aanbeveling ge drukt was voor do 5 pet. Staatsleening van 2k» milliard, o.a. met deze woordeu: „Met op de leening in te schrijven doet gij eene goede zaak en vervult gij tevens uwen burgerplicht. Gij verdedigt te meer uwe belangen, daar gij medewerkt tot het verminderen van het ia omloop gebrachte papieren geld en tot het bestrijden vaa het dure leven." Een Amerikaanscli huizenbouwer to j. Antwerpen, Een vaa de stoutste huizenbouwors uit het land, waar men het stoutste en tevens het snelst en op de meest groot se he wijze bouwt, de heer Irving T. Bush, voorzitter van „The New-York Tormianl Building", bracht onlangs, naar „De Schelde" meldt, eon bezoek aan de Sekeldestad, met het doel, een onderzoek in te stellen naai* de mogelijkheid, om hier een reusachtig ge bouw to doen verrijzen, onder welks dak niet minder dan 30 000 menselieu zouden kunnen wonen. Het gebouw zou, naar liet Amerikaansche voorbeeld, ingericht wor den op zulk een wijze, dat elk er in ge vestigd gezin zou beschikken over alles wat het volledigst denkbare moderne „comfort" kan opleveren. In Londen verrijst, naar men weet. eer lang een dergelijk gebouw, waarvan de kosten op ongeveer 9*2 millioen francs ge raamd worden. De heer Irving T. Bush maakt een rond reis naar Amsterdam, Keulen, Berlijn, Dantzig en Warschau en zal daarna naar Antwerpen terugkeeron. 4 In het Engelse he Lagerhuis deelde de minister van binnenlandsche zaken mede, dat de zomertijd den 28en Maart beginnen en den 27en September eindigen zal. Het debat over do toekomst van Kon- etantinopel zal den 16en Februari worden gehouden. Tengevolge van het ontslag van dp Koenuaensehe ministers van oorlog en handel is er een ministerieele crisis ont staan. Vaida Voimb die uit Londen is terug geroepen, zon door generaal Averesou op gevolgd worden. NIET WIJNKOGP MAAR TROELSTKA MOET HET ZEGGEN. Mr. Troelstra heeft oen groote rede ge houden over de staking in hot havenbe drijf. Ze bad veel korter kunnen zijn en toch denzelfdeu inhoud hebben. Ze had aldus kunnen luiden: een revolu tie mag er konten, niet als Wijnkoop, maar als ik het wil. Wijnkoop wil nu een algemeen® staking rn.a.w. revolutie. Dat is verkeerd, ontijdig werk van een politiek avonturier. Als de tijd voor oen algemeen® staking en revolutie is aangebroken, zal ik, Troel stra, bet zeggen. In November 1918 heb ik nno vergist, maar dat mag ik. Troelstra doen. Wijnkoop mag zich niet vergissen, Wijn koop telt eigenlijk heelemaal niet mee. Het gehoor applaudiseerde langdurig en daverend. Zóó laat een deel van het publiek zich voorlichten en misleiden, schrijft de Volkskrant." DE VROUW EN DE INVALIDITEITS WET. 't Blijkt nog al oen*, dat de menschen, ook de vrouwen, denken; wie 65 jaar oud is, krijgt de ouderdomsrente. Maar dat Is niet zoo. Althans niet Bon der betaling. Wie verzekerd is voor de Invaliditeits wet is klaar, zoo voor hem geplakt wordt. Maar voor de huisvrouw van. den arbei der, als zij niet Ia loondienst ia niet ver- zekeringispliohtig dos, moet betaald wor den. En wel door haar zelf. De „Volkskrant" licht dit met een paar voorbeelden toe. Gesteld de huisvrouw van den arbeider is 60 jaar. Dan moet zij nog jaar betalen en wel gedurende minstens 39 weken pep jaar 50 cent per week. Dat is veel, zal men zeggen. Neen, tooh niet. Gesteld zij betaalt 5 jaar lang. Da t U 5 X 8» X 50 a 97.50. Maar als ze dan op 65-jarig en leeftijd één jaar trakt heeft tij die som allang te rug en bjj leven gaat het trekken door. Gesteld een arbeiders vrouw is 50 jaar. Dan moet zij 10 jaar lang gedurende 47 yan de 52 weken premie hebben betaald en 5 jaar als boven. Dat is veel! Neen, alweer niet. Volgens de gewone berekening wint men er altlid bij. Het Rijk legt daarom ook gedurende 30 jaar 17.7 mlllloea bjj om dit bij te passen. Al moest je 't geld gaan leenen, verze kert u uw pensioen. EEN MANIFEST. Door de Vereeniging „Ons Leger", is het volgende manifest aan onze soldaten verspreid: Aan de Nederlandsehe soldaten! Wij wenschen tot U eenige woorden te richten, welgemeend en met vollen ernst Er wordt getracht U over te halen tot verzet tegen de bestaande orde en gezag, teneinde onze staatkundige Instellingen omver te werpen en Uwe staatkundige vrijheid tot een hersenschim te maken. Zult gij, als kalme, doordenkende Neder- landeehe menschen met Nederiaadschen aard Uw vele verkregen eu reeds vastge stelde rechten alsmede den weg om die rechten te vermeerderen, loslaten, tenein de door een bloedbad tot een anderen toe stand te komen in een toekomst waarvan niemand iets vooruit kan zeggou, het al lerminst de communisten en anarchisten, die U naar dat onzekere doel achter het zekere bloedbad wenschen te lelden! Zult gij, omdat gij nog niet met alles te vreden zjjt, datgene in de waagschaal stel len waarmede gij wel tevreden zijt en waarop gij de hoop op een steeds betere toekomst zoo vast kunt vestigen! Laat U niet verleiden, omdat gij wellicht grieven hebt. Uwe plioht als vaderlanders te verzaken. Maar werk op ordelijke wijze mede aan den bloei van Uw vaderland, dan zuilen ook zeker Uwe kleine en grootere grieven uit den weg worden geruimd. Helpt mede, door Uw militairen dienst plicht trouw en standvastig te vervullen het Vaderland zoo weerbaar te maken en te houden, dat het zich zonder vrees voor binnen- of bultenlandsche vijanden kan ontwikkelen in den geest van het reoht en de sociale vrijheid. Nederland# Uw Vaderland, heeft geen deel gehad aan het ontstaan van den we reldoorlog, heeft zich buiten het groote bloedbad kunnen houden. En als van U blijft gevraagd worden. Uw kracht in dienst van het Vaderland te stellen, dan is dat alleen omdat wij Ne derland ook verder buiten bloedbaden wen schen te houden. De Nederlandsehe soldaat soeke niet te vernietigen maar te behonden! Niet af te breken, maar op te bouwen! Niet aan te vallen maar te beschermen! Beschermer zijt gijl Beschermer van Uw eigen staatsburger lijke rechten. Beschermer van Uw wettelijk recht, langs ordelijken weg te streven naar steeds meer ontwikkeling, vrijheid, levens genot, beschaving. De heldhaftigheid van den Nederland- 6chen soldaat bestaat niet in het haken en verrichten van bloedige krijgsbedrijven, met bun gruwelijke gevolgen voor allen, ook voor U en de Uwen. Maar in zijn vasten wil: pal te staan tot het uiterste, teneinde bloedige krijgsbe drijven te voorkomen. En zoo geve hü het voorbeeld aan alle andere volken en naties. Het Bestuur der Nederl. Yerceniging „Ons Leger". ,Vr. van D» te H. Antw. AVendt u tot den kantonrech ter om uw zoon te dwingen meer af te geven. Vr. van J. Vv. te H Antw. Wendt u eens tot de Gemeente lijke Arbeidsbeurs, ander. Ojt do N. H. Crt. en ,K. I. kunt u geabonneerd blij ven. i Vr. Kunt u mij het juiste adres opge ven Van den Minister van Justitie, om aan een betrekking te komen van Rijks!- veldwachter? Antw. Aan Z.Excelknlie, don Minister van Justitie, te 'at-Gravenhage, Het de partement van Justitie is gelegen op ll&t Plein, te 's-Graven!) age. Vr. Mijn meisje, is 1 Januari 1920 bij mij in betrekking gekomen en ik betaal baar loon per maand. Op 9 Februari zegt zij mij de betrekking op. .Wanneer heeft zij nu recht te vertrékken? Antfw. 1 April. Vr. van C. v. O Antw. U kunt schadevergoeding eischen. Wendt u tat don kantonrechter. Vr. Eertijds heb ik mij opgegeven als werkzaam zijnde bij een baa?. Thans beb ik echter wat iand gekocht en werk dus voor mij zelf. Ben ik nu verplicht te plakken? Antw. ,B is niet verplicht tc plakken doch ,wel bevoegd; u kunt vervallen,-ver» klaring der* verzekering aanvragen bij den Raad van Arbeid of wel in de verzeke ring blijven. Het laatste is aan to be velen indien u denkt later weer in loon dienst te gaan arbeidjen. Vr. Mijn dochter is dagmeisje en is ziek geworden in haar betrekking. Hoe lang heeft zij recht op hsar weekloon? Antw. Bij ziekte gaat in dit geval liet loon gedurende betrekkelijk korten tijd b.v. 14, dagen door. Vr. 1. Hebben ook losse gemeente-werk, lieden (niet loe-vaste) recht op vacantie- dagen bij deze nieuwe regeling? 2. Het hoofdkantoor der H. IJ. S M Droogbak A'dam, waar is dat ongeveer? Is dat soms in de richting Muiderpowb- Station? Antw. 1. Een regeling bestaat daarvoor nog niet. Doch waarschijnlijk zal ook aan deze personen wel vacantie gegeven wor den, naar gelang oen tijd. djeu zij in gemeentedienst doorgebracht hebben. 2. Op 8 minuten afstand van het Cen traal Sta Ion. Vr. 1. Weet u ook of de Rijkscommissie voor v&cantiet-kinderen uit Duitschland en België nog bestaat en zoo ja tot welk adres moet, ik mij wenden? 2. Als men een eigen zoon in zijn zaak opneemt, moet dat notarieel beschreven worden of kan men volstaan met aan zijn handteekening „en zoon" toe te voegen? Antw. 1. .Wendt u tot het R. K Huia- vestingecomité te 'e-Hertogenbosch. 8. Het beste is wel natuurlijk dat u zich tot een notaris wendt. Vr. Ik heb een zoon, die voor mij werkt ia mijn eigen bedrijf. Ben ik nu volgens de Invaliditeitswet verplicht voor dien zoon te plakken? Antw. Als uw zoon, in uw bedrijf werkb zaam, niet meer da* f 2000 inkomen heeft, is hij verzekeringspliotig. In dat geval is u dus verplicht voor hem wekelijks een zegel te plakken. Vr. Ala ik mijn bedrijf OP den naam van mijn zoon Laat zetten, kom ik dan nog in aanmerking voor do ouderdoms rente? Ik ben 76 jaar. Antw. U heeft recht op ouderdomsrente, tenzij u in de vermogensbelasting of in de inkomstenbelasting naar een inkomen van f 1200 of meer is aangeslagen. U mag hot bedrijf wel op uw naam laten staan. Over schrijving op zich zelf oefent geen iru- vLoed op uw recht uit. Vr. Ben ik volgens de Invaliditeitswet verplicht voor kinderen van 13—27 jaar, die in mjjn eigen zaak behulpzaam zijn werken en in geen loondienst z,.n. dus geen loon ontvangen, te plakken? Zoo ja, in welke klassen dan? Antw. Ben algemeen antwoord op deze vraag is niet te geven; ieder geval dient op zichzelf beoordeeld to worden. Waar onder loon ook koet, inwoning kleeding enz. wordt verstaan kan van loondienst gesproken worden ook al wordt geen loon in geld uitgekeerd. Do veraekeringsplicht begint op 14-jarigen leeftijd. De premie bedraagt indien het loon uitsluitend in natura bestaat f 0.25. .Wordt behalve loon in natura nog ander loon genokn, dan voor vrouwen ,van 14—21 jaar f 0.40, voor 21-jarigen of ouder f 0J50; voor manr nen van 1418 jaar 40 ot. van 18—31 jaar 60 ct. voor 21-jarigen of ouder 60 ct. Gaat men met een beslissing van don Raad van Arbeid, niet acooord dan kan men hiertegen in beroep gaan. De Raad van Arbeid zal zeker daaromtrent wel de noodjgé inlichtingen verschaffen. Vr. Bestaat er ook gelegenheid om op geleid, of les te krijgen voor keurmees ter, geen vleeschkeuring? Antw. Wendt u eens tot den directeur van den Gemeentelijken keuringsdienst. Gedempte Oude Gracht 133, Haarlem. Vr. Wat kost een zeereis naar Noord»- Amerika, 3de klasse? 2. Waar .woont de N. Amerikaansche Consul? 3. Is die Consul ook voor Nederlanders te spreken en op welk uur? Antw. 1. Noord-Amerika is zoo groot. Waarheen bedoelt u? New-York? Dot kost van f 212—f 250. 2, Er bestaat geen Noord!-Amerikaan- sche Consul. Bedoelt u clen Consul van do Vereenigde Staten? Consul voor Ne- fiolland is do heer F. W. Mahin, be Am sterdam. 3. Ja, op de gewone kantooruren.. Vr. Ik heb een vriend van 20 jaan die onder voogdijschap staat. Nu wilde die persoon trouwen, maar nu wil de voogd geen toestemming geven voor dat huwelijk? Antw. Hij kan zich wenden tot den kanten rechter om toestemming voor het huwelijk te .verkrijgen. Daaraan zijn wej,-v nig kosten verbonden. Al uw andere vra gen hangen van omstandigheden af. f> Vr. Hoe en waarmede kan ik het best chocolademelk-vlekken uit een bruin flu- weelen japon halen? I Antw. Als ze echt gekleurd is, een voudig uitwa-schen met lauwwarm wa ter. Vr. ik heb vernomen dat het reizigersf- tarief op de spoorwegen met Maart 70 pet. verhoogd wordt. Is dat zoo? En heeft dat ook betrekking op het vervoer van. goederen? 2. Over loten. Antw. 1. Ons niets van dat alles be kend. 2. Nog niet uitgeloot. Vr. Als een huis mondeling voor ééjn jaar gehuurd is en men vertrekt binnen' het jaar, b.v. na 10 of 11 maanden, kan dan de huurder verplicht worden die laat ste maanden ook nog te betalen? Antw. Ja, Vr. Kunt u mij ook zeggen wanneer de Staatscommissie uitspraak zou kunnen doen, inzake de traetementsregeling enz. voor Gem. ambtenaren? 2. En worden daar dan ook onder be grepen of genoemd, de Gom. veldwach ters? 3. Wanneer zou inen mogen verwachten dat do nieuwe pensioenwet voor die amb tenaren gereed is? Antw. 1 2 en 3. Baar is niets van bekkend. Vr. Hoe lang is het geleden dat in Februari, zocals in dit jaar, 5 Zondagen voorkwamen. Antw. Ons niet bekend. Er worden geen tabellen van aangelegd en wij kunn-R onzen tijd beter besteden dan met dit uit te zoeken. Vr. Waar moet ik mij vervoegen voor een betrekking als opzichter-machinist of iets dergelijks? Tot wien moet ik mij wen den voor een Rijksbetrekking in Indië en tot wien voor een -particuliere? Kaai ik van u eenige adressen van maaatschap- pijon krijgen .waarvan de kantoren hier in Holland gevestigd zijn? Antw. .Voor een rijksbetrekking, wendt; u zich tot de Arbeidsbeurs voor den Ine dische Dienst, depart, van koloniën, Plein 1, 's-Gravenhage. Voor particuliere be trekkingen i3 de beer H. F. Wagenaar Reisiger, Eindenhoudstraat 10 Haarlem, wel geneigd en in staat u inlichtingen te -' verschaffen. UITVOER VAN KAAS. Door de N. V. Mij. Kaas en export handel v.h. J. C. Keg en Co., te Zaandam, is een adres gericht aan H. M. de Koningin, waarin verschillende bezwaren tegen hot Zei volkan, toor worden uiteengezet. Door dB overeenkomst met het Zuivelkantoor moet een groote voorraad kaas La de pakhuizen opgeslagen blijven voor de binnenlandseho consumptie, waarvan tot nu toe siechts een gering gedeelte verkocht werd. 60 der voorraden van 80 Augustus 1919 mocht worden uitgevoerd. De exporteurs die de ze hoeveelheid reeds uitvoerden, kunnen aan verdere eisohen der bultenlandsche aliëntèle niet voldoen, indien geen verlof wordt gegeven het voor het binnenland bestemde gedeelte uit te voeren. Ofwel moeten ze hun zaken stopzetten of op nieuw groote hoeveelheden kaas koopen om die uit te voeren. Adressante vraagt daarom h. M. de Ko ningin den minister van L., N. ft H. in overweging te geven: le algeheeie opheffing van alle beper kende bepalingen voor den export van kaas; 2e. haar te ontslaan van allo verplich tingen tegenover het Zuivdkantoor en 't Zulvelkantoor onmiddellijk te llquideereaj 3e. het beëindigen van de opgedrongen speculatie, door de overneming «oor de re geer! ng van de voor binnenlandsch ge bruik opgeslagen hoeveelheden kaas. op billijke voorwaarden, terwijl aan die ex porteurs, die bereid zijn die kaas zelf te expdrteeren, verlof zou moeten worden ge geven 4e. intrekking van allo heffingen door de N. U. M., daar deze in de tegenwoordige omstandigheden te bezwarend zijn- ONZE VEEHANDEL MET IfflLGIft Naar de ,,Msb." uit Brussel verneemt; zullen binnenkort door België weer vee- aankoopen in Nederland gedaan worden. Op 1 Maart zal bovendien de bepaling worden ingetrokken, waarbii de invoer var jong en melkvee in België verboden is. EEN BOND VAN BIETENROUWERS Te Alkmaar is een belangrijke vergar dering gehouden door ruim 100 beet won- telen-ver bouwers uit de streek tusschen Schagen en Alkmaar en de Schermeer Het doel der bijeenkomst was de opt- richting van een bond van suikerbieteur verbouwers met het deel een collectieh- contract te sluiten met een fabriek e® controle van de belanjhebbenden bij dt Levering en verscheping. Uit de besprekingen bleek, dat weer veel sympathie werd gevoeld voor da zaak, zoodat tot stichting werd overge gaan van een bond, omvattende 6 af- deelingen, n.l.: Schermeer, Heer-Hugo- Langedijk, Schagen, Nieuwe-Niodorp en Harenkarspel. Er werd besloten een voort- loopige contributie te heften van f 1 pei H.A-, voor tusschenbouw f 0.75 Een hoofdbestuur werd gekozen van 9 3 personen, n.l. de heeren H. Zeeman te Schermeer. T« Kostelijk te Heer-Hugo- waard en S. de Boer Kz. te Zuid-Schar* woude. Uit elke abdeeling werd hier aan nog een bestuursli' Ir ,-evoegd, terwijl mede nog besloten werd de toetreding open te stelten tot 27 Febr, Een tegenspraak. De uitkeeringen. Levensmiddelen voor Duitsctiland. - Een manifest van het Ned. Vakverbond. De Federatie weigert levensmiddelen voor Weenen te lossen. - Het vervoerbedrijf te land. Zoowel de „Tribune'' als de communisten Posthumus en Bouwman hebben meege- dee.d, cat de Centrale Bond van Transport arbeiders geld van werkgevers hebben aan genomen. ln een communiqué door den Centraien Bond verspreid wordt dit tegengesproken- De gelden voor de uitkeering besteed, zijn volgens het communiqué, gevonden uit het gewone door de bijdragen der leden ge vormde bondsbezit. De volgende uitkeeringen zullen worden bekostigd uit de eigen middelen van den bond en uit de door het N. V. V. te ver strekken hulp. Indien zij de kosten daarvan wil dragen, kan zoo luidt het tenslotte, de Federatie een accountant aanwijzen om de boeken van on zen bond te onderzoeken, teneind de juist heid vaa het bovenstaande vast te stellen. In de haven van Rotterdam. Op het Amerikaansche s.s. Winnebugo is heden het werk stop gezet. Onder de zes binnengekomen schepen zijn 2 Nederlandsehe, n.l- de Moerdijk en de Dubhe. beidat geladen met graan. De uitkeeringen. Volgens mededeeliag van den Centraien Bond is de vorige week circa f 60.000 aan leden van dien bond te Rotterdam uitge keerd. Uit Amsterdam. Naar de directie van de Maatschappij Nederland meedeelt, is het vertrek van de mailboot Prinses Juliana op 28 dezer, tot nader irder uitgesteld-" De scheepvaart. Voor de Hollandsche Stoomboot Maat schappij zijn Maandag aan de Handelska de gearriveerd de stoomschepen Amstel- auoora van Bristol en Lingestroom van Liverpool, beide met gemengde lading. Vooris is op den Amstel het schoenerschip Felox aangekomen van Nakskov met mout voor de Amstelbrouwerii. Gisteren arriveerde het vrachtschip Oooi- land van den Kon. Holl. Lloyd. aan de Sumatrakade. Dit schip komt van Buenos Aires met stukgoederen. Het stoomschip Tantalus" vaa de Stoom vaart Mij. Oceaan vertrok gisteren naar Java via Liverpool met stukgoederen. Het lossen aan de Kon. Stoomboot Mpü. geschiedt nog met e«a klein getal werkwil ligen. Levensmiddelen voor Duitschland. Bij den Centraien Bood van Transportar beiders is onderstaand telegram ingekomen „Mijnwerkersvereeniging in Essen heeft in Rotterdam 368 kisten spek liggen, die voor mijnwerkers te dezer plaatse bestemd zijn. Verzoeken dringend het verdere transport onmiddellijk te willen toestaan. Voedings- moeiliikheden zijn hier op het oogenblik bij zonder groot. Zijn op invoer uit Hilland aangewezen." Het telegram was onderteekend door den Duitschen Mijnwerkersbond, de Duitsche vereeniging van Christel. Mijnwerkers, Poolsche Beroepsvereniging en de Veree niging v. Fabrieks- en Havenarbeiders. De gevolgen der staking. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat de sta king in de bouwvakken daar al veel werk loosheid meebrengt. Nu komt de groote sterdam eu Rotterdam gericht, om hen aan te sporen niet aan den oproep tot solidariteitastakingen van de N. A. S.- besturea gevolg te geven. In dit manifest wordt verklaard dat vaa de arbeiders een ongekende offervaapiigh heid geëischt .wordt. De havenarbeiders zoo lezen wij er o.m. in moeten hun strijd volhouden tot de werkgevers van hun aan het arbeiders belang vjjandigen maeirtswaanzin zjjn be komen en tot reëele ondernanüelingen be reid zijn. Daarvoor moet geofferd won den; iedere week moeten de l 70.000 voor onzen modernen bond er zijn. Iedere uit breiding van het conflict maakt het om- mogelijker daarvoor te zorgen en kan deiy halve geen ander resultaat hebben, dan de nederlaag der havenarbeiders," DE FEDERATIE WEIGERT LEVENS MIDDELEN VOOR WEENEN TE LOSSEN. Dinsdagavond heeft de afdeeling Rotter dam vaa de N oderihmiscbe Federatie ver gaderd ten einde een beslissing te neanen over de verzoeken om aan de voorziening van graan en levensmiddelen voor Weenen enz. geen bezwaren in den weg te leggen. De vergadering nam een motie aan, waarin gezegd wordt, dat dB steking» wil ze doei treffen, zoo diep mogelijk moet in grijpen in liet economische leven en ge- «sonetateerd wordt, dat de Oentr. Bond eveneens het dwingend karakter aan de steking geeft door met de Federatie den boiteniandsehe kameraden te vragen de besmetverklaring toe te pasoen, ongeacht de conflicten die daarvan ln het buiten land hot gevolg kunnen zjjn, In deze motie wordt uitgesproken, dat aan de groenvoor ziening en aan de voorziening van andere levensbehoeften niets in den weg ataai, dan de onwil der werkgevers en alle ver zoeken van dien aard moeten worden af geslagen. Zij verklaart, dat de arbeiders, die sieh voor dergelijke hulpverieening aan de patroons laten vinden, als onder kruipers beschouwd moeten worden en een dringend verzoek aan alk* arbeiders wordt er ln gedaan om op geenerlei wijze de een heid der arbeiders te verbreken. Het vervoerbedrijf te land. Thans hebben, naar „Het Volk" verneemt in navolging van de werkgevers in de bin- nenbeurtvaart, ook reeds een aantal werk gevers in het vervoerbedrijf te land hun arbeiders schriftelijk medegedeeld, dat zij zioh met ingang van 28 Fbruari as. ontsla gen kannen beschouwen, en dan nog slechts ln los verband tot hun patroons staan. Slechts voor zoover noodig zullen de werkgevers dan van de diensten dezer ar beiders gebruik maken. WORDT IJ MUIDEN BESMET VERKLAARD! Dlusdagmiddag kwam van Newport met bestemming naar IJmuiden aldaar aan 't Nederlandsehe stoomschip „Simt Jansland" met 2850 ton Engelse he briketten. Deze briketten zjjn voor de Rijkskolien- distribuitie bestemd, uitsluitend voor de vlascherijschepen. De etoomvisscherij is transportarbeidersstaicjflÊf (c Amsterdam en^tekterXto^wor^opTasf^ Rotterdam, nog meer malaise in de stad |de J brengen. Gisteren moesten twee groote werk gevers in het transportbedrijf er toe over gaan een gedeelte van hun personeel te ont slaan wegens gebrek aan werk. Uit Deventer. Tengevolge van de staking in het haven bedrijf zal de scheepvaart van hier op Am sterdam en Rotterdam zeer waarschijnlijk nog deze week worden stil gelegd. EEN MANIFEST VAN HET NED. vakverbond. Het bestuur van het N. V. v. heeft zich «n een manifest tot de^arbeiders in Au*. stakingeleiding te Amsterdam en Rot terdam geweigerd he»t stoomschip te los sen. Naar de „Tel." verneemt, wordt bij Y-ooi ruig J,®31 de staking eerst dan toe stemming tot lossing gegeven, indien voor het Stooanvissoherijibedrijf te IJmuiden geen andere kolen of briketten meer dispo nibel zijr Do zeepost. Naar de „N. Crt" verneemt nemen de postkantoren in de provincie geen brie*- ven voor de zeepost meer aan, we eens de havenstaking. r1r„n ■s»saamHuaLU!iuiuJUii..u.iu iii i u-i-U*Liuu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6