BINNENLANq Orde en Arbeid Gemengd Nieuws, Nederland en JBelöië. Luchtverkeer. Kunst en Kennis Handel en Nijverheid im STAKING IN DE HAVENS. ASQUÏTH GEKOZEN. De uitslag van de tussch entijdsch© ver kiezing voor het Lagerhuis te Paisley in Schotland brengt Asquith de onverwacht groote meerderheid van 2854 stemmen bo ven den sterken arbeiderscandidaat. De cijfers zijn: Asquith (onafh. lib.) 14695 st.; Biggar (arb.) 11840; Mc. Kean (coal, un.) 3773. Moceullum, Asquith's partijgenoot, wiens overlijden deze verkiezing noodzake lijk had gemaakt, was in 1918 met slechts 100 stemmen meerderheid op Biggar geko- len. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, De Duitsche papiernood. Aanval op een bank. „Onverschillig oï ge mij beminnen wilt if niet, gij zuE lie mijne zijn en blijven. Denk echter niet dat ik u liefheb, want er is niets meer op de wereld wat ik beminnen kan, alles heeft zijn waarde roor mij verloren, behalve één zaak, en deze is de wraak....Ha1, ha ha.lachte nij duivelachtig, „hoe is het mogelijk dat je moeder van nacht zpo met bnnci- aeid geslagen was, dat zij haar ouden vriend Freundlich niet meer herkende, ik moet zeker wel veranderd wezen.... Nd, dat kan ook wel, want ik lub nogal weel ondervonden sinds den tijd dat zij mij voor 't laatst heeft gezien. Ja, ik heb genoten, maar ook veel geleden, ik heb vreugd gevoeld, maar gevolgd dcor dub bele smart voor een enkel oogenbhk van genot dat ik mocht smaken, moest ik een bijna eindelooze marteling ondergaan; nu zie ik in ieder mensch een verklaarden vijand, wjen het mij een onuitsprekelijk genoegen is te martelen, zooal3 zij 't mij hebben gedaan. Ik rek mijn ellendig leven nog alleen om mij te wreken; mocht ik het hoogste toppunt mijner wenschen bereikt hebben en mijn wraak volvoerd zijn, dan Nteb ik met de wereld afgerekend on vaart jnijne ziel ter helle, vanwaar ik de macht ontleende om mijn plan ten uitvoer te brengen 1" „De dageraad spreidde thans duidelijk zijn eerste tint over bosch en beemden. W ij waren aan een kleine herberg genaderd waar hij genoodzaakt werd zich eenigen tijd op te houden, daar de leid els bra ken, doordien hij ér met buitengewone kracht aan trok toen hij de laatste afgrij selijke woorden uitsprak. Hij liet mij uit het rijtuig komen en legde mij met zijn wijsvinger nogmaals het stilzwijgen op. Ik ben zeker dat de waardin ons met achter docht gadesloeg en ik bijzonder het voor werp van hare deelneming uitmaakte. Zij bracht ons, ik meen een paar koppen koffie, die Freundlich besteld had, benevens een touwtje of riempje, om de leidsels te her stellen, welke benoodigheden door hem ge vraagd waren. Toen zij mij uitnoodigde om naar binnen te gaan, daar ik nog altijd bij de tilbury bleef staan, gaf ik haar een toe ken, dat ik haar niet kon antwoorden; zij schudde treurig het hoofd. Mijn hatelijke ontvoerder, die met een vreeselijke gejaagd heid aan de leidsels bezig was, keerde zich eensklaps om en voerde haar /net don derende stem te gemoet: „Mevrouw zal naar binnen gaan, als zü dit verkiest» gij zult mii zeer verplichten vleesch. vet en spek aan de beesten krijgen. Zoo kan het geschieden, dat door den on wil van een paar duizend havenarbeiders, zij de schuld worden, dat lOO.OOOen arbei dersgezinnen verstoken kunnen worden van het noodige krachtvoedsel. in casu spek en vleesch. Wii zullen dan van harte hopen, dat die staking spoedig tot het verleden zal behooren. daar men juist nog in de 3 ko mende maanden, n.l. Maart, April en Mei, nog veel en veel krachtvoer in de vetmeste rij noodig heeft. Behoort deze staking spoedig tot het ver leden. dan kan de daling van de vee- en varkensprijzen niet uitblijven, want onze vette vee- en varkensstapel is nog ruim voor zien. maar wordt dan nog ruimer voorzien, daar er veel kachtvoedsel in de veemen ligt, om het aanbod zoo groot te maken, dat zij de vraag verre overtreft. Voorshands moeten wij afwachten wat ons de staking brengt." De levensmiddelen voor Weenen. Zooals men weet, heeft de Federatie ge weigerd levensmiddelen naar Weenen te verzenden. In verband met de®e weigering heeft de Centrale (socialistische) Bond in een Woensdag gehouden vergadering be sloten de noodige werkzaamheden te ver richten, waarvoor zich voldoende werk krachten hebben aangemeld. Het werk zal kosteloos worden gedaan en zoo spoedig mogelijk, wellicht heden een aanvang ne men, onder toezicht van eenig© stakings leiders van den Bond. Het betreft het transport van 6 wagons vet, welke door de georganiseerde werk lieden te Weenen zijn aangekocht en hier opgeslagen liggen. KWAAD GEWETEN. In de „Tribune" komt maar geen einde aan die verwenschingen om het adres van het „Hbld.", naar aanleiding der befaamd» onthullingen van eerstgenoemd blad. De heeren revolutionnairen zijn door die onthullingen ontmaskerd; voor iedereen is het nauw verband tusscben de communis tische conferentie en de staking duidelijk gebleken. Nu ontkennen niet langer baat, koelt Van Ravestèyn in de laagste scheld woorden zijn woede op de „edele ridders van de Pijpenmarkt in dienst van de Boie- sevain's", wel te verstaan op de Handels blad-redactie. Wij zullen den man niet de eer aandoen, ook maar iets over te nemen van zijn schunnig taaltje. Uit eiken regel spreekt de razernij over het aan 't licht gebrachte revolutionnair complot en het kwaad geweten. meten met twee maten. Zooals men weet, hebben de werkgevers wanneer ge ons alleen Iaat; aanstonds ko men wij in de kamer onze koffie gebrul- ken'" „Die herbergierster vertrok Keurt daarna was het werk verricht; hij gelastte mij hem te volgen, dronk in het vertrek zijn kop koffie zoo vlug mogelijk uit (ik liet, zoo ik mij goed herinner, den mijne staan) betaalde wat wij verteerd hadden, en geen minuut was er verloopen of wij waren weef op weg. Een eind verder sloeg hij een dwars laan in, of hij dit deed om zich aan het oog der waardin te onttrekken, die, ik ben er zeker van, ons nagluurde weet ik niet, maar zeker is het, dat wij, in de laan gekomen, nog veel sneller re den dan vroeger. Uren achtereen ging het zoo voort, tot wij aan een groote vaart kwamen, hier hadden wij het ongeluk een wiel te verliezen. „Ik viel over hem heen op straat en werd deerlijk aan het hoofd gewond. Toen, hoe ik mijn ongelukkig lot ook met het meeste geduld verdragen had, sprongen mij de tranen in de ooigen en gaf ik door mijn blikken te kennen hoe ik hem ver achtte. „Kom, speel maar geen comedie", sprak hij norsch,. het paard bij den toom leiden de. Ik ging naast hem voort, wij kwamen in het transportbedrijf, een „open brief" aan de burgerij gericht, waarin hun stand punt tegenover de stakers wordt uiteenge zet. Die „open brief" werd ook te Amster dam in den vorm eener circulaire ver spreid en een paar mannen reden er mee in een handkar rond. Om die mannen te gen mishandeling der stakers te vrijwaren en te verhinderen, dat de circulaires door hen gegrepen en verscheurd werden, wa ren zjj onder bescherming van een paar politie-agenten Over dit simpele feit schreeuwt de „Tribune" moord en brand. „Die kerels," die „slavenkinderen in poli tiepak", die „knolsmerissen", (lees agen ten), worden toch ook betaald met de be lastingcenten van de arbeiders en het gaat niet aan, dat ze alleen propaganda- d'ienst verrichten voor het kapitaal." Zoo sputtert en foetert de „Tribune". Dat de rondbrengers der circulaires recht had den op bescherming tegen molest door de communistische stakers en dat zij daarom alleen door de politie werden begeleid, dat is iets, waarin het revolutionnair-sociaiis- tiseh volksblad zich niet kan indenken. De politie verricht daarmee propaganda- dienst voor het kapitaal, en daarmee is al lee gezegd. Eilieve, wat voor een dienst verrichten dan de communistische stakers, die werk willigen in het water werpen en mishan delen En met welk recht verrichten zij dezen dienst? De revolutionnaire dames en heeren die voor zich zelf vrijheid voor alles eischen, zouden consequent handelen als zij ande ren vrij lieten om te werken. HIJ IS KINDS. „Hij 3s kinds", riep een communist uit, toen Sneevliet Dinsdagavond een rede hield op de etakersvergadering in de dia mantbeurs te Amsterdam, „Hij is de man van de twee jassen, een als smeris en één als revolutionnair" ver klaarde Sneevliet onder donderend ap plaus. En deze man, Mr. Troelstra, beeldt zich in, de uitspattingen eener gewelddadige revolutie tegen te kunnen gaan! Het antwoord daarop is hem door hoven- staande uitspraken gegeven. DE INTERPEULATIE-HUJBIN. Bij de debatten over de beruchte inter» jcllatie van den socialist Hub in in de Bel gische Kamer, betreurde diens partijge noot Oamille Huysmans, dat enkelen ver geten hebben, wat Nederland voor de Bel gen gedaan heeft. Dat is nog eens een waar en verstandig jwoexd. VERKEER EN POSTERIJEN Uitvoer over zee. Naar wij vernemen, zullen wagonladin gen en stukgoederen, kennelijk bestemd voor uitvoer over zee, tot nader order niet ten vervoer naar Amsterdam worden aan genomen. UIT ONZE OOST INLANDER EN VLIEGMACHINE." Het volgende aardige verhaal van den indruk, dien de vliegtocht van Boss Smith op de „bevolking" van sommige deden der Buitenbezittingen heeft gemaakt, lezen we in het „Soer. Hbld.": „Eén der sultans had onomwonden te kennen gegeven men vergete niet dat niemand daar ooit een vliegtuig had ge zien, wellicht er zelfs nooit over had hoe ren spreken! nooit meer „ruzie" met de Kompenie te zullen maken. „Je wist nu hedemaai niet meer, waar je aan toe was had Zijne Hoogheid op gemerkt „nu de Blanda's reeds de lucht in gingen om van daaruit hun tegenstan ders met steenen te kunnen gooien!" Op een der andere eilanden, waar de kra nige vlieger neerstreek, kwam na het ver trek van Smith de belasting plotseling buitengewoon goed binnen. De menschen kwamen zelf hun penningen brengen, er behoefden niet eens collecteurs op te wor den uitgezonden. De controleur informeer de eens waaraan dit verblijdend verschijn sel te danken was. Weer was Ross Smith de aanldding. „Wij weten nu waar hèt geld blijft." ver klaarden de eenvoudigen van geest, die opgetogen de evoluties van den aviateur hadden gadegeslagen.... Zoodat de vlucht van Ross Smith onge dachte gevolgen heeft gehad! EEN 14-JARIGE VLIElGSTER Mej. André Farman, de 14-jarige doch ter van den bekenden vliegtuigbouwer Maurice Farman, is waarschijnlijk de jongste vliegster ter wereld. In Juni j.l. aan een onaanzienlijke herberg, waar hij van den waard, die half zinneloos scheen op zijn vragien het antwoord kreeg, dat er een kwartier verder een wagenmaker woon de. Hierheen leidde hij paard en rijtuig liet door den knecht van dien werkman het wiel halen dat op den weg was blij ven liggen, en na een half uur was het rijtuig in orde. Ook de wagenmaker had mij met opmerkzaamheid gadegeslagen, hij gaf mij ©en pleister om op mijn wond» te leggen, nadat ik haar had afge- wasschen. Ik bemerkte dat hij 't zijne er niet van had, althans toen wij op weg waren, zagen wij zijn knecht ons te paard vervolgen, maar weder sloeg Freund lich een dwarspad in en onttrok zich aan het oog van zijn bespieder. Ik begreep zeer goed, dat het, na de bedreiging welke ik van den woesteling had aangehoord en de plannen die ik wist dat hij smeedde, overbodig was hem ver der te smeeken zijn boosaardig opzet he laten varen. Immers, hij had wraak gezworen en was er de man niet naar dien boozen eed te breken. „Langs ©en grooten omweg kwamen wij wed-er aan de vaart uit, vervolgens ging het maar weer rechtuit ©n zoo snel als een Dijl .uit den boog, tot wij 's middags Museum verkocht. "1 Op de buitenplaats „Crailoo" bij Buö» sum is Dinsdag o.m. voor afbraak ge» veild het bekende museumgebouw, waar» in -wijlen de heer P. Langerhuizeu eeni kostbare verzameling van schilderijen en oudheden, het werk van vele jaren bij., eengebracht had. begon ze te vliegen en nu bestuurt zij hel toestel voor haar vader op luchttochtjes» UITVOER VAN KAAS Eerstdaags zuilen, naar d» ,N. R. Crt" meldt, twee commissies vertrekken, die optreden als vertegenwoordigers van de verschillende groepen, welke belang heb» ben bij den afzet van groote, in ons land aanwezige kaasvöorraden, naar het bui tenland, teneinde mei de regeeringen vtBI enkele landen overleg te plegen over de voorwaarden, waaronder kaas geleverd zou kunnen worden. Het ligt in de be» doeling daartoe de volgende landen te bezoeken: België, Frankrijk, Zwitserland Italië, Duitsculand, Oosienrijk Hongarije en Tsjccho-Slowakië. Waarschijnlijk zal getracht worden, bij levering op crediet gunstige voorwaarden te beuwingen; hier bij zal men den steun van de Nederlarndf sche regeering inroepen. Reeds werd mei den minister van landbouw overleg ge. pleegd over dit plan. Er is in ons land ongeveer 25 millioea K.G. kaas in voorraad, welke voor uit« voer beschikbaar gesteld- kan worden. Het bestuur van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven is thans samengev steld. De Nederlandsciie Middens .a^ids bond be* noemde den heer W. Fransen Jzn., bouw» patroon te Leeuwarden, en den heer N. I\ P. Ddngelmans, s.agerspatroon te den Haag. voor liet Bureau voor de R. K. Vak organisatie namen zitiing de heeren A. G. de Bruyn, C. J. Kuiper lid der Twee de Kamer, J. Th. Nij kamp, J. van Rij ze- wijk, lid der Tweede Jkamer, A. H. Smul ders en P. J. B. Ser varens Nog werden toegevoegd als adviseurs door het R. K. Verbond van Werkge vers-vakvereenigingen de heer mr. L. G. Kortenhorst te Heemstede, door den Ned, R. K. Middenstandsbond dr. J van Beur den, O. Praem te Hees wijk, uoor den Nederlandsciien Boerenbond de heer A. Engelsch, lid der Tweede Kamer. Bij de verdeeling der functies werd de heer J. v. Rijzewijk benoemd tot onder voorzitter; dr. L. Deckers tot secretaris- penningmeester. Mr. J. Hubar, rechtskun dig ambtenaar van het Nationaal Manzo- bureau, werd aaan het lemuur a.s secre taris-penningmeester toegevoegd, ilet Bu reau van den R. K. Centralen Raad van Bedrijven blijft gevestigd in het Natio naal Hanze-bureau, Laan van Meerder» voort 257, Den Haag. „ST CHR1SXOFFEL." ,Wij vernemen, dat de jaarlijksche alge- gemeene vergadering van de Ned. R. K. Handelsreizigers vereeniging „St. Giiristcf» fel," te 's-Gravenhage in café Hollanuaia gehouden zal worden op 17 en 18 April aanstaand». Het treinongeluk te ZvvoNe. Woensdagmorgen is men er in geslaagd de overblijfselen van de stukgereden wa gons. waaronder een wagon met tegels, tie vier uren aan een do.p kwamen, dat mij naderhand bleek Nieuweniep te rijn. Hier werden wij,, nadat Freundlich her haald» malen aan den waterkant den naam van ©en schip had ge.Curtcawd, me. eea klein schuitje van den wai gehaald en aan boord van dat vaartuig gebracht, waarop ik to©n wij er achterom heen vaarden d©n naam van De Zeemeeuw jas. W ij werden half aan boord gehesci.ea, ten minst» ik weet wel dat liet met veel moeite gepaard ging. Uit een en ander bleek mij, dat de gezagvoerder van bet schip Fr&undhch met een v. iend, maar met m©t zijne vrouw verwacht h.,d, gj hoort bet, de snoodaard had de onbeschaamd heid mij zijne vrouw te noemen, „maar d© zaak was nu eenmaal zoosp,ak de kapitein, en het was hem hetzelfde, als hij slechts het geld ontving dat hem toekwam. Thans kunt ge begrijpen hoe üt in die oogenblikken te moede was. Het scbjp lag klaar om uit te zeilen, en het oorverdoovend gerinkel van de ankerket tingen en het schetterend geen reeuw van het volk waren mij een teeken, dat het niet lang meer zou duren of wij waren in z&e. (Wordt vervolgd.) Êen mamlest aer rtmsterdamsche gemeentewerklieden. In de haven van riotterdam- De vleeschprijzen en de staking. Het veivoeröedrijf in de Hoofdstad. Een ongeteekend manifest. boottocht aoor ae haven van Amsterdam. Afschaffing Haven reserve- De levensmiddelen voor Weenen. Aan een manifest van haar leden van de Ainsterdamsehe Federatie van Personeel in Openbaren Dienst, ontleenen wij het volgende: Zooals wij reeds in het hoofdartikel van ie jongste „Gemeenschap" deden uitko men, S'taan co., gemeentewerKlieuen in Auiöteruam voor de vraa^, .iun kameraden de trauopertaroeiders door daadwericelij- keu steun, door miudel van ,e ;,ari-- teitas.aking, ia hun strijd bij te staan en daaruoor ter overwinning op de bezitten de kiuose te voeren. ue vr«.ag of dit een noodzakelijk ele ment in u -Z-, - eaoorde te zijn is op de vergadering van de hoofdbestu ren van bij .iet N. A. S. aangesloten Fe deraties en Bonden, aismede door de besturen der voornaamste P. A. S. sen, geuouuen op \v oensdag 18 Febr. 1.1. be vestigend beantwoord. Overgaande tot ae tespreking van het gerezeu conflict in de Transportbedrij ven, stelde «.e vergadering uiuiguk.Reiijk als haar oordeel vast, aat het er van werkgeverszijde om gaat, om door kracn- tig georganiseerd optreuen de actie van de aroeiuersklasse over de geheele linie te breken. Beastemmig s.eide ue vergade. ring zich op het standpunt, dat tegen over ae klacsen-eenneia der werkgevers de kla.-3_u-^eu!ieii der arbeiders geboden is en dat de staking in het transportbe drijf net best geuiend worcR, doordat de arbeiders in andere belangrijke bedrijven en vooral in die, welke direct of indirect met net .ransportbearijf veroand houden, den arbeid neerleggen. De vergadering ^eoicot, de onafhankelijk en andere georganiseerde arbeiders op te wtkaen, hunne klasse-solidariteit met de Transpor.«r -il.rs te be.oonen, door in Ie eerste en voornaamste plaats in de beide groote havenplaatsen, massaal den aroeid te staken en in geen geval besmet werk te verrienten. De leiding van onze beweging den strijd overziende, acut het noodzakelijk, dat ook de gemeentewerklieden den strijd zullen jaa.i bespraken, oepa.en en uitvoeren. De tegenstellingen in ueze maatschappij ko men hoe langer hoe duidelijker naar vo ren. De bezittende klasse zal haar macht noodgedwongen afstaan, als de niet-be zittende klaase haar daartoe noodzaakt, ioor haar eenheid in machtspositie en strijd. Op 26 Augustus hebben de gemeente- werklieden gemond strijdklaar te zijn. Op 21 Juli was nun daad een mooie uiting zan ao-i-ai iteit. Kameraden 1 Onze wapens zijn gesmeed. Wij beiioeven ze slechts te gebruiken. Hedenavond belegt de Federatie een Ie- deuverganeribg in de Beurs voor den diamanthandel, des avonds ten 8 ure en des nachts ten 2 ure. Te Rotterdam. De Centrale Bond heeft een manifest ver spreid, ais antwoord op het laatste manifest der Scheepvaartvereeniging. In de Rijnhaven wordt op vier schepen met eigen bemanning gewerkt. Aangekomen is alleen de Wilism met stuk goed uit Batavia; vertrokken is gisteren de Parwee met ballast naar Marseille en he den Graga met stukgoed naar Malmo en Tamaha met ballast nar Key West. De huur opgezegd. De Koninklijke Hollandsche Lloyd te Amsterdam heeft haar stakende werklieden, welke wonen in de dienstwoningen der maatschappij aan de Oostelijke Handelska de. aangezegd deze woningen met 14 dagen te ontruimen. De scheepvaart ie Amsterdam Het stoomschip Nicker ie. van den Kon. W. Ind. Maildienst, dat Zaterdag a.s. van Amsterdam naar Paramaribo zou vertrek ken, zal dien dag niet varen. Overigens zuilen tengevolge van de sta king de afvaarten van Amsterdam en Rot terdam in de verschillende lijnen dezer ree- derij. alsmede die der Kon. Ned- Stoomboot Mij. tot nader bericht niet plaats vinden. Het vrachtschip Boeroe van de Stoomv. Mij. Nederland arriveerde heden van Java met stukgoederen aan de Sumatrakade. Het vervoerbedrijf. Tengevolge van het stilliggen van het scheepvaartverkeer in de haven, heerscht in het sleepersbedrijf slapte, naar te begrijpen is- Reeds heeft de Mij. Amsterdam's Goe derenvervoer het losse personeel ontslag ge geven. Bliift de slapte aanhouden, dan is het niet onmogelijk, dat in het vervoerbedrijf meer arbeiders ontslag zal aangezegd wor den. De vleeschprijzen en de staking. In het „Slagersblad" wordt opgemerkt, dat een daling in de hooge vee- en vleesch prijzen is te verwachten, tenzij de trans portarbeidersstaking jn de beide groote ha vensteden er een stokje voor steekt. Het or gaan vervolgt: „Indien de staking 2 k 3 maanden mocht duren, dan raakt het krachtveevoeder voor het vee in de provincies op; dan ligt er ge noeg in de veemen. maar het moet daar vanwege de staking blijven liggen. Dan hebben de boeren geen krachtvoer genoeg, kunnen ook niet meer krijgen, alzoo staat de vetmesting stil, of te we! de vleesch- en spekproductie ondervindt stagnatie, mis schien wel houdt ze geheel op, en wat dan? Ja, dan zal door den aibeidsonwil sipek, vet en vleesch weer enorm duur worden, want zonder krachtvotder kan de boer geen De bond van directeuren van Duitsche dag bladen vergaderde dezer dagen in Weimar. Na een levendig debat werd een motie aangenomen, waarin o.a. gezegd wordt, dat de Duitsche kran- ient een catastrophe tegemoet gaan. De volslagen onzekerheid in zake de papierleveringen, de ge weldige prijsstijging van bet papier, de machines, al het materiaal, van loonen en salarissen is oor zaak dat een groot aantal kranten, waaronder bladen van historische beteekenis, zich alléén door nood-credieten op de been heeft kunnen 'jouden. Zooder waarborg van geregelde papier- ev ramies, tegen behoorlijken prijs, zal de over- groote meerderheid van de Duitsche kranten het bedrijf moeten stoppen. De directeuren wijzen op de ernstige nadeeten, die hier uit zouden ont staan voor Duitschland. Zij vragen echter geen laimoes. Zij wenschen alleen dat de regeering het niet langer duldt, dat zij de slachtoffers worden •an grenzenlooze speculaties en knoeierijen op tk houtmarkt. Uit Johannesburg wordt meegedeeld, dat roevers met revolvers gewapend, getracht hebben de bijbank van de Nationale Bank, te Doornfon- tein te beroovtn. Zij wurgden een kassier. De politie, die op een dergelijke aanval voorbereid was en zich in het gebouw had verscholen, schoot op de aanvallers. Deze schoten terug; twee van hen werden ernstig gewond, terwij} een politie-agent ook gekwetst werd. Doornfontein is een van de meest bevolkte voorsteden van Johannesburg. Naar uit Lyon wordt gemeld, breidt dé in de stad en omgeving uitgebroken staking onder de metaalbewerkers, arbeiders in het dectrici- teitsbedrijf en de ververijen, zich uit; men scha' het aantal' stakers op 80.000. Minister Vandervelde za3 volgias „De Standaard'' eerstdaags een wetsontwerp indienen, waarbij de toegang tot de bioscopen aan de per sonen van beider kunne beneden de 16 jaar in België wordt verboden. Het ontwerp beoogt eveneens de inrichting van speciale voorstellingen voor de jeugd. De fihns zouden worden gekozen door «en commissie van drie leden, benoemd door den minister. De overtredingen zouden met politiestraffen worden gestraft. In geval' van herhaling zou dé sluiting der inrichting kunnen bevolen worden. De directie van de VVeser-werf deelt mee, dat zij gedwongen is het bedrijf van 24 F-ebr. af stii te leggen, wegens gebrek aan kolen. De directie van de electriscl»e tram te Ber lijn heeft bet publiek meegedeeld, dat, wil ze de kosten der onderneming goed maken, ze het tarief verdubbelen moet, dus van 30 tot 60 Pfennig verhoogen (tegen 10 Pfennig in vredes tijd). En ze vindt dit nog niet zoo heel erg, ver wijst naar Essen, waar een tramrit nu al 70 Pf. kost. Doch om het publiek te laten wennen aan deze prijsstijging, zal ze het tarief eerst brengen op 50 Pf. Dan gaat de sprong geleidelijk. Onder wilde tooneelen, zelfs vuistgevechten ving het huis van afgevaardigden te Tokio de discussie voor de wet op het algemeen kiesrecht aan. Een ongeteekend manifest. Te Rotterdam wordt het volgende niet omder- teekendc manifest verspreid: Havenarbeiders I Waarom staakt gij? Is met het u toegezonden stuk der Scheepvaart Vereeniging niet ten duidelijkste bewezen, dat gij zonder stoplegging van het werk sedert 1 Januari reeds meer loon ontvangen zoudt hebben, dan uw leiders door deze zimnelooze staking beweren te moeten „veroveren?" En als uw leiders nu nog voihouden, dat de redeneeringen der Scheepvaart Vereeniging on juist zijn. Weet gij dan niet beter. Weet gij niet meen welk loon gij ontvangen hebt? Moet gij eerst 8 of 10 wéken staken eer gij be seft wat er te koop 'Jht 'door 'de haven van Amsterdam. Een verslaggever van een onzer persbureaux, heeft gisteren nogmaals een boottocht door de haven gemaakt. Overal heerschte dezelfde stilte. De sfcepbooten van den torpedodienst behoeven nauwelijks dienst te doen, betgeen werd afgeleid uit bet feit, dat op dezen tocht, dia circa vijf kwartier duurde, schier geen enkel schip ontmoet werd. Alleen vanuit de verte zag men de instructie-kanonneer boot de „Bulgia" naderen. Thans werd de reis niet onderbroken, zooala de vorige week door de aanhouding van de pere boot. Zulks kon trouwens niet geschieden, in de eerste plaats, omdat verlof bekomen was tot het maken van den boottocht en vermoedelijk in de tweede plaats, wijl de luitenant, die die vorige maal bedoelde boot bad opgebracht, gisteren door den stellingcommandant, generaal Ovenduyn, in verband met deze aanhouding gehoord werd. Afschaffing Havenreserve. Naar de „N. Crt.'1 verneemt, is er een kleine strooming onder de Rotterdamse he reeders om te komen tot afschaffing van de havenreserve 'en opheffing van <fe pensioenregeling. u.mr.nv'ii trrin 111 fin— 1111 1 - -h». IXB li.v. v. a t-1 i i _N E^DRIJVEN. De vier organisaties, welke den Gen* traien Raad hebben opgericht, hei R. K, Verbond van .Werkgeversvakvereenigin- gen, de Nederiandsone Boerenbouu, de Ned. R.K. Middenstandsbond en het Bu reau voor de R.K. Vakorganisatie te Utrecht hebben tot voorzitter benoemd! prof. mr. J. A Veraart; prof VeraaïG Heeft de benoeming aanvaard. Door „et R.K. Verbond van Werkgevers-vak» vereenigingen werd ais bestuurslid aange wezen de neer H. Ömuluers Lzn., ijzer fabrikant te Utrecht. Een tweede be stuurslid moet nog worden benoemd. De Nederlandscne Boerenbond wees aan de heeren J. Th. Verheggen en dr. E Hoo kers, reap, voorzitter en secretaris van den Boerenbond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6