Uit den Omtrek HAARLEM, draadlooze telefonie op foetwelk zeer veel werk veroorzaakte,, in «oover op te ruimen, dat het verkeer thans »ver één lijn met Holland kan plaats vin den. Dienzelfden avond is in verband met 't ongeluk, de rangeerder H. gearresteerd, VISSCHERSSCHEPEN. Naar de „Msb." meldt, zullen binnenkort, Van ijmuiden uit, proeven worden geno men met draadlooze telfonie ten dienste v. visscherssehepen. De afstand welke be reikt zal kunnen worden, bedraagt onge veer 180 tot 200 zeemijlen, wat als zeer doeltreffend kan worden beschouwd. Aan draadlooze telefonie wordt de voor keur gegeven boven telegrafie, omdat de installatie eenvoudiger en gemakkelijker voor bet personeel zelf te herstellen is. NOG AL BRUTAAL! Bij den heer v. d, H. L., in de Lairesse- straat te Amsterdam, vervoegde zich Dins dag iemand, die zich uitgaf voor inspec teur van den Woningdienst. Daar het dienstmeisje alleen thuis was en de zaak niet vertrouwde liet zij den man niet bin nen. Des middags kwam een tweede per- toon, die zich echter niet liet afschepen, maar de deur binnendrong en het meisje PCn, ,,ai> faf' zoodat zij tegen den grond viel legelykertud verscheen de man, die H des mol geil® leeds was geweest en bei- den dienden de dienstbode nog een paar Stampen toe en wierpen peper over haar neen. Up haar hulpgeroep kwain de werk- Iter, die achter in het huis bezig was, waarop de indringers de vlucht namen. Bi) de politie is aangifte van het gevai gedaan. EEN DOLLE KAT TE LEIDEN. Een kat heeft een dezer avonden de Haarienimcrstraat te Leiden in rep en roer gebracht. Bet beestje werd achterna gezeten door eenige jongens, vloog den opens mannen winkel van den manniactu- rier van A. binnen, sprong door een raampje in üe huissamer, nam een gier over ue tafel, waar de heer van A en zijn echtgenoot© juist hun avondboterham 'za ten te nuttigen en smeet in zijn vaart de koffiekan en de suikerpot onuerstoboven. Door het geschreeuw dat het echtpaar aan hief werd het dier nog doller, sprong op de linnenkast en deed een der daarop vazen naar beneden Kelderen. Van sca.~ji .-poedde het echtpaar zich de straat op en iep de hulp in van eenige voorbij gang-—. Een hunner, een voorman van de beisdehe bolsjewisten, begaf zich naar bin nen, greep een ellemaat en wilde daarmede de kat van haar verheven zetel verwijde ren. Doch het dier begon zoo barbaarseh te blazen en vertoonde zulke vlammende oogen, dat hij het maar geraden vond zijn pogingen op te geven. Onderwijl had zioh Ben groote menigte voor den winkel van den heer A., die zijn huis niet meer binnen durfde, verzameld. Ten slotte is er politie komen opdagen. Twee agenten gingen met getrokken sabel naar binnen en hebben de kat bewerkt die zich ten slotte, overmand meest overgeven. be heer van A. en zijn echtgenoot® zijn, nadat zij het beestje door de agenten had den zien wegdragen, nog eenigszins met den schrik in het hart weer naar binnen gegaan en hebben, in plaats van hun boter ham verder op te eten, de scherven opge ruimd. DOOR GAS BEDWELMD. Terwijl de echtgenoot© van den werkman Abranise even de deur was uitgegaan om boodschappen te doen en hare vier kinde ren, waarvan de oudste 6 en de jongste een half jaar oud in huis onder bewaking van het oudste kind achterliet, heeft een der kleinen een gaskraan opengedraaid. Een buurvrouw bemerkte dit aan de in haar woning dringende gaslucht, waarop zij de woning van A. binnenging en daar het oudste kind bij de kachel zag zitten, reeds zoodanig door bet gas bevangen, dat het niet bij machte meer was, zelve iets te doen. Naar buiten gebracht, viel het be wusteloos neer. De drie andere kinderen waren reeds bewusteloos. Na geruimen tijd mocht het den inmiddels ontboden genees heer geJukken, alle vier de kinderen tot het bewustzijn terug te brengen. ld MUIDER STOOMTREILERS NAAR FRANKRIJK? Naar uit Ijmuiden aan ue „N. R. Crt." gemeld wordt, worden tussehen gemach tigden van de Fransche iitgeering, van belanghebbenden in Fransche vis&chersha- vens en van een deputatie uit de Vereeni- ging van Keeders van sioomtreilers te D- inuiden onderhandelingen gevoerd over den verkoop van een vijf en twintig IJ- rnuider stoomtreilers naar Fransche ha vens, eventueel het charteren van of het voor gemeenschappelijke rekening doen Vissollen door een gefjjk aantal schepen uit de haven van Boulogne sur Mer. Naar het blad verneemt, zijn zoowel voor charteren ais voor vissehen voor gezamenlijke reke ning voor ue iJji^iuer reeders zeer aanne- meayke voot'vvaaruen te bedingen en is met het oog op de ma,aise in het soomtreiler- bedrijf de animo voor zoodanige transac ties bij lJmuider stoomtrealer-reedere zeer voldoende. De Fransche Regeering zou van haar belangstelling in deze zaak blijk wil len geven door vrijstelling van invoer rechten voor den aanvoer van gecharterde of in belangengemeenschap vissehende lJ muider stoomtreilers. ELECTRiUITEiTS-BEDRIJVEN IN NOORD-HOLLAND. De heeren J. Kfippel te Sehenmerhorn en Th. J. van Diepen te Ureum, beiden di recteuren van Gemeente-Electriciteitsbe drijven hebben aan alle directeuren dier bedrijven in N.Holland een circulaire ver zonden om te komen tot oprichting van een bond van directeuren van gemeente- electricitcitsbedrijven. Als programpunten denken zij zich: a. Meer uniforme en billijker salaris regelingen. b. Actie rechtspersoonlijkheid en bij stand van de leden en e. gezamenlijke besprekingen over on derwerpen rakende het bedrijf, in den yorm van societedis-bijeenkomsten. Van ongeveer veertig personen hebben Ide initiatiefnemers adkaesiebefcuigingen ontvangen. Deze week zal waarschijnlijk de oprich- tings-vergadering te Alkmaar plaats vin den. VELSEN Gemeenteraad 'vervolg van gisteren) De heer Davidson is er niet voor om het adres van het Drank- weer-Gomité, waarbij wordt verzocht ad- haesie te betuigen aan het adres van den Raad van Negen van den Nat. Bond voor Plaatselijke keuze aan de Tweede Ka mer, voor kennisgeving aan te nemen «.n stelt voor wel adhaesie te betuigen. De heeren Netscher en Vermeulen vra gen wat het wetsvoorstel inhoudt en stellen voor dat de heer Davidson een schriftelijk voorstel zal indienen. De heer Davidson zegt dit toe.* B. en W* stellen voor een circulaire van het gemeentebestuur van Schagen, waarbij met verzoek om betuiging van instemming, mededeeling wordt ged;aan van een door gemeld college aan de Tweede Kamer gezonden adres, in bet- welk .wordt aangedrongen op wijziging van art. 59 der gemeentewet in dien zin, dat aan de ingezetenen ten opzichte van dé Burgemeestersbenoeming me lezegging. scliap wordt toegekend, voor kennisge ving aan te nemen. De heer Dalmeijer is het daar niet mee eens en stelt voor wel instemming te be tuigen, wat door de heer Vermeulen on dersteund wordt. Het voorstel van den lieer Dalmeijer wordt aangenomen met 9 —8 stemmen. Een adres van de afd. Velsen van don Ned. Fed. Bond van Personeel in open baren dienst nopens de loonregeling voor de gemeentewerkliede n zal behandeld wor. den bij de loonregeling. In handen van B. en W. worden ge steld adressen van den Commissaris van Politie inzake de regeling zijner jaar wedde, van de Coöp. Badinrichting te Ij muiden met verzoek voor subsidie, van J Bontenbal te. Velseroord om benoemd te worden tot makelaar, van de vereeni- ging van gasfabrikant.cn in Nederland inzake de gaspolitiek. B. en W. deelen het volgende mede: Dat zij naar aanleiding van de in den raad gemaakte opmerkingen hebben on derzocht of het den drukker van hel raadsverslag, volgens contract, opge maakt naar de redactie die door den raad is vastgesteld, verboden is de voor liet publiek bestemde exemplaren van liet verslag te voorzien van liet hoofd van de Kennemer Editie der Opr. Haarlemsclie Courant. Zij zijn tot de overtuiging ge komen, dat de overeenkomst geen ver bod hieromtrent inhoudt. B. en W. hebben daarom aan den drukker meegedeeld dat tegen de wijze van uitgaaf geen bezwaar bestaat: mits in het bijblad geen adyer- tentiën worden opgenomen. De heer Langendijk zegt dat dit inder tijd niet de bedoeling van den raad ge weest is. Hij stelt voor deze bepaling nu wel in het contract op te nemen. De heer Schilling vindt dit kleine poli tiek, omdat spreker gelooft dat het hoofd zakelijk tegen den soc.-democratischen drukker gaat en niet tegen de Kenne mer Editie. Als het verslag bij een R. K. blad was, zouden de heeren er zeker geen bezwaar tegen hebben. De h.eer Davidson zou ook het opnemen van advertentiën willen toestaan. De heer Vermeulen heeft geen bezwaar tegen de naam Kennemer Editie boven aan het verslag, maar het is indertijd niet de bedoeling van den raad geweest. De heer Netscher zou den kostbaren tijd niet langer willen verbeuzelen aan deze publiciteit. De voorzi'ter is het daarmede eens. Het voorstel inzake de aanstelling van afzonderlijke vaccinateurs wordt aange houden. Op voorstel van B. en W. wordt besloten geen instemming te betuigen aan liet adres van den gemeenteraad van Smallinger- land inzake wijziging der wet van 24 Mei 1897 (Rijksbijdragen in de salarissen van gemeente-ambtenaren). Ingekomen is een afschrift van het Kon. Besluit van 14 Jan. 1920, waarbij is uit gemaakt dat voor andere vergaderingen dan die van den raad aan raadsleden geen presentiegeld mag worden toege kend. Van den Minister van Waterstaat is bericht ingekomen dat nabij elk der aan legplaatsen van het sloompontveer te Vel sen een privaatgebouwtje zal worden op gericht. Een door B. en W. voorgestelde wij ziging in de salarisverordening beireffen- de de tegemoetkoming in de woningbouw wordt goedgekeurd. In behandeling komt het rapport der ziekenhuis-oommis.ie en van een adres der Maria-Stichting te Haarlem om financiee- len steun voor den bouw van een zie kenhuis. De heer Nijssen stelt voor aan de Ma- ria-Stichting de gevraagde f 5003 per jaar gedurende 25 jaar te verleenen en ver dedigt dit. Mevr. Beers zegt dat zij en de heer Tuseniüs vóór deze subsidie zullen stem men, hoewel tegen hun overtuiging, om dat dit het goedkoopste is en een ge meente-ziekenhuis te groote offers vra gen zal. Deheer Netscher stelt voor dat bij stemming over het voors'.el van den heer Nijssen zal gelden de voorwaarde dat de gemeente de beschikking heeft over 5 bedden. De heer Landeweert verdedigt het voor stel der ziekenhuis-commissie. De gemeen te is nu wel in financieel moeilijke om standigheden, doch dat is wel meer hjet geval geweest. Ook de heer Sluiters ver dedigt dit voorstel. Spreker is niet voor versnippering1 met allerlei kleine zieken' huizen, waarvan er geen. een deugen zal. Als we het verzoek der Maria-Stichting toestaan, zijn onze eigen plannen van de baan en men zal spoedig om meer. ko men. ij De heer Vermeulen -verdedigt het voor stel van den heer Nijssen krachtig. Als andere inrichtingen om steun komen, zal spreker daar ook vóór stemmen. Na nog veel discussie verklaart de heer Nijssen dat hij met de voorwaarde d|er 5 bedden voor de gemeente medie kan gaan. Het voorstel van den heer Nijssen wordt daarop met, 9—8 stemmen aange nomen. Tegen de heeren Schilling, Laan, Davidson, Landeweert, Wardenaar Dal meijer, Netscher en Sluiters. Het voorstel van B. en W. om uit te zien naar een geschikt terrein voor het gemeente-ziekenhuis wordt met algemee- ne stemmen aangenomen. Goedgekeurd worden de voorstellen in zake ruiling en aankoop van gronden, verlenging van den termijn van ontrui ming der onbewoonbaar verklaarde wo ning Voorplaats 2 te Santpoort, wijziging overeenkomst met het Rijk inzake rei niging van straten aan de Vissciiersha- ven, kostenberekening inzake de straat verlichting voor 1920, crediet voor het vernieuwen van den schoorsteen voor de centrale verwarming van school D., rege ling der bezoldgiing van het personeel der Visscberijscnool, idem van het per soneel van het Bewaarschoolonder wijs, waarbij aangenomen wordt een motie-Ver- meulen, waarin B. en W. worden uitge- noodigd op denzelfden grondslag de sub sidie voor de bijzondere Bewaarscholen te regelen en waarbij een voorstel Laan om do aanvangssalarissen der onderwij zeressen te stellen op f 1000, verworpen wordt, ook het voorstel tot afschaffing der gassuppletie wordt goedgekeurd. Het voorstel van den heer Netscher tot aanvulling der Bouwverordening moet nog worden aangehouden, daar het eerst nog naar de Gezondheidscommissie moet. Op de adressen van de N. V. Kon. Hoog ovens en Staalfabrieken om vergunning tot onttrekking van eenige wegen en voetpaden in den Breesaap aan den open baren dienst; van den ingenieur v; n den Rijks waters taaat, belast met den bouw der schutsluis te IJmuiden, om vergunning tot de tijdelijke omlegging van eenige wegen; van K. Jansen te Velseroord om gebruik making van het gymnastieklokaaal van school H. voor oefeningen van den Ken nemer Turnkring, wordt goedgunstig be schikt. Benoemd worden: tot lid djer Finan- cieele Commissie de heer Dalmeijer, tot, leden der commissie inzake de winkel sluiting, de heeren Wardenaar en Laan tot leden der Duur.eeommissic, mevrouw Beers en de heer Tusenius, tot lid der commissie van onderzoek inzake woning bouw de heer Wardenaar, tot lid dier recla- me.commissie inzake vergunningsrecht de heer Laan, tot lid der commissie van ad vies voor de werkloosheidsverzekering, de iieer .Wardenaar, tot opzichter le klasse bij openbare werken de heer T. Heida, thans tijdelijk, tot onderwijzer bij liet -H eri lali ii g-soiid er wijs to IJnïiti /en, de lieer W. Kots. Na de rondvraag wordt cfe vergadering gesloten. VTLSEN. Gezondheidscommissie Velsen. De Commissiaris der Koningin in de Pro vincie Ncotd-Hoilad heeft benoemd tot lid van de Gezondheidscommissie, waarvan de zetel is gevestigd te Velsen. den heer P. J. van der Linden, bestuurslid van den lJmui der Bestuurdeisboad te Velsen Velseroord. Benevens tot lid van de Gezondheidscom missie, waarvan de zeiel is gevestigd te Velsen, den heer 1- P°°nenaar. Diiecteur der lJmuider Stores., te Velsen Driehuis. De benoemden zuilen recpectievelijk zit ting hebben tot 1 Juli 1D22 en 1924- VELSEN Burg. Sjan.d Geboren; d. van J. H. BiiikhoisiZuiderduin. fj. van j ServaasHuks'.oot z. van A. J Lamers van Beek d van J. B M. Groen—Boe ree. d. van J Groot.—v. d. Veen- z. van I van Deudekom—de I ange. d- van M. Loot—van Oven. z. van I. H. Hof landDraafsel z. van T. LuitHulst kamper. XT c Ondertrouwd. H* N* Opener en A. Schol k. de Best en M. Buisman. Getrouwd: G Vermeet en C. J. Jurg. W. van Dcnselaar en u. Geerlof. VTLSEN. Verkooping Bij de door de notarissen Boerlage en Dolleman gehouden verkooping een woonhuis aan den Velserdui nerbuuitweg te Velseroord gekocht door de Mij De Heide voor o42ö en een woon huis aan denzelfden weg voor f 2850 door den heer J. J- T jaden te ijmuiden. Vier huizen aan denzclkien weg en twee huizen aan de Kal veis .iaat te Velseroord werden opgehouden. VELSEN. Het Hoogovenbedrijf. Over het Hoogovenbedrijf a'*1.ieiT n nog medege deeld worden dat hieivoor op de terreinen van het Kijk in uitvoering is een zeehaven, ter diepte van 9 Meter oneer N. A. P., waar voor een grondverzet van 1% millioen M3 zand plaats heeft, welk zand naar Amster dam wordt vervoerd om aldaar te dienen voor ophooging van bouwterreinen der ge meente. Deze zeehaven zat later een onderdeel van de sluiswerken uitmaken en de kosten daar van zullen dan door het Kijk worden terug betaald, terwijl de uitvoering onder Rijkstoe- zicht plaats heeft. Verder is door het i 'eogovenbedrijf aan besteed het maken van een spoorwegempla cement, waartoe ook de Kijksgrouden moeten worden doorsneden; deze spoorweg zal loo- pen van de hoofdlijn nabij den Koningsweg naar een punt, gelegen in de voormalige Breesaap in de nabijheid van Blijenhoeve. Het haventje, waarover wij Rj het stukje in ons blad van 14 dezer schreven, bij de spoorbrug te Velsen, is niet ten dienste van het Hoogovenbedrijf, doch is een onder deel van het werkterrein voor den bouw der nieuwe sluis; dit weikterrein zal zich van daar tot ongeveer de buitenplaats Velser- bosch uitstrekken; de nieuwe sluis komt een weinig ten westeiLvan deze buitenplaats r Mogelijk is wel dat ook het Hoogovenbe drijf een aanlegplaats aan het Noordzeeka naai zal noodig hebben, maar daaromtrent is thans nog niets bepaald. BEVERWIJK. De heer A. de Geus, com mies bij de Holl. Spoor, alhier, herdenkt 4 Maart a.s. zijn 25-jarig jubileum bij deze Maatschappij. SPAARNDAM. Dezer dagen vergaderde de afdeel ing van het Witte Kruis. De no tulen van de vorige vergadering en de in gekomen stukken werden goedgekeurd. Daarna volgde het verslag van den Pen ningmeester over het gevoerde finanfieel be heer en het onderhoud van het magazijn- Na voorlezing van dit venslag deelde de pen ningmeester aan de vergadering mede dat de boeken en de kas waren nagezien en in orde bevonden. Voor het nazien van de boeken van den penningmeester over 1920 werden be noemd de heeren .1 de Vries en A. Harten- dorp. Aan de orde is het vaststellen van de begrooting 0ver 1919—1920. Deze sluit met een gezamenlijk bedrag aan ink. en uitg. van f 946.12%. Dit bedroeg voor 1919 923.88% aan inkomsten, f 782.76 aan uitgaven. Batig saldo f 141.12%. Oip de T b. c-bestrijding was echter een nadeelie saldo te boeken a f 1.73%. Df verkoop van de Emmabloem werd ge- °P 21 April. Geraamde opbrengst Cr Heeft opgebracht in 1919 ƒ222.73 Het aantal leden klom van 205 tot 220. Verkiezing van 2 leden voor het Bestuur r?- S. A. A. Baljon had medegedeeld dat nu zich niet meer herkiesbaar stelde. Ge- ^Zwaan^'1 ^ieeren Beijerbergen. aftr. Voorts bracht dr. Nije verslag uit omtrent de bekomen inlichtingen aangaande de mo gelijkheid van invoering der Wijkverplegig in onze afdeeling. De kosten hiervoor zou den bedragen minimum f 1500. Gerekend op een doorslag van f 2. Het bestuur zal hierover nog eens van gedachten wisselen. Benoemd worden tot afgevaardigden naar de Alg. Verg te Amsterdam de heeren Beijerbergen en Leich. Hierna volgde slui ting. HEEMSTEDE. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Heemstede op Vrijdag. 27 Februari 1920, des namiddags o nu uur. Punten van behandeling: I Wijziging, verorde ning heffing Hoofdei. Omslag. 2. Uitbreiding rio. leering Koeddefslaan. 3. Voorstel tot wijziging tarief duinwater. 4. Wijziging tarief Ei'ectrische tram. 5 Vaststelling reglement Commissie van Overleg voor Werklieden. 6. Vaststelling regle ment Commissie van Overleg voor Ambtenaren. 7- Vaststelling reglement Commissie van Over leg lolitiepersoneel. 8. Wijziging loonregeling werk.ieden. 9.Vastelling bouwplan Pijlslaan. 10. loepossing art. 26 novies, 2e id, lager onderwijs wet. 11. Ingekomen stukken en mededeelingen. 12. Zitting met gesloten deuren. 13. Vaststelling 2e Suppletoire kohier hoofd Omslag dienst 1919/1920. 14. Behandeling reclames hoofdelijken Omslag. HI'LLEGOM. Burg. stand. Geboren; d. van S- I. GiesbertsDeffenaars. d. van J. C. Mooijman—Bekkers. d. van W. v. d. Bosch—Ras z van F Verkuil—v. d. Eijkel. d. van M. Jonkers—Broere. Overleden; D. J. Vreeken—v. d. Briuk, 77 jaar HILLEGOM. Zarur en Vriendschap. Tot directeur dezer vereenitrmfir is in de plaats van den heer J. C. Tuin benoemd de heer H- .Pielane tn Haarlem Schip te water. Heden werd op de Scheepsbouw en Re- paratiewerf „Het Spaarne" firma G. J. Beus en Zoon te Haarlem, met goed ger volg te water gelaten, een stalen dub- belwerkende Veenbaggermaehine, in aan bouw voor Hollandsciie rekening. Deze machine wordt ingericht met dub bele veenstekers, Jacobsladder en pers leiding welke het opgebaggerde veen over een afstand van 16 Meter perst. Vrijgesproken De koopman G. de B- uit Haarlem die beschuldigd was van oplichting, werd gisteren door de Buitengewone Kamer der Amsterdamasche Rechtbank wegens ge brek aan wettig en overtuigend bewijs vrijgesproken. Bekl- was ten laste ge legd dat hij op of omstreeks 7 Dec. 1918 te Amsterdam, Willie lm Eros.er, koopman te Munchen-Giadbaeh opgelicht had voor f 3100J aan sacharinelajletten. Inplaats van sacharine had bekl. stukjes krijt gei le verd. De eisch was een jaar gevangenisstraf als verdediger was opgetreden Mr. Bern- Cohen. Jubiló van Z. D. H. Mgr Hvd Wetering Gustaaf van Kalcken te dezer stede had het voorrecht een zilveren medaille te ma ken met den beeldenaar van Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering. Bij voldoende insein ij- ving zal hii er ioentieke reproducties van laten s.aan met opschrift; Henrico van de Wetering Archiepiscopo Ultrajectensium 11 -7 189o—1920. Dost- en Telegrafie Een groot aantal post- en telegraaikan- toien znn voortaan des Zondags van 1—2 uur gesloten. Post-, ielegraal- en '1 ereloon dienst op die kantoren is voortaan beperkt tot 89 uur voorm. Onder deze nieuwe bepalingen vallen o.m. halfweg. Overveen, Santpoort, Sassenheim. Uithoorn. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad vergaderde hedenmid dag onder voorzitterschap van den heer (j. Maarschalk, burgemeester. Afwezig waren de heeren Loos jee en Klein (beiden met kennisgeving) en de heeren Hagemeijer, Jonekbdoedt en Visser. Eervol ontslag. Mej. H. J. M. Wijere verzoekt den Raad met ingang van 1 April eervol ontslag ale onderwyeeree aan de school voor gewoon lager onderwijs No. 4. Verleend. Subsidie. B. en W. stellen voor om de aan de aid. van Het Witte Kruis verleende subsidie voor het badhuis aan het Leidscheplein te verhoogen met een bedrag dat zal blijken noodig te zijn om de inkomsten van dat badhuis in overeenstemming te 'brengen met de uitgaven, doch in geen geval hooger dan f. 1800. _Goed£Êkeurd_ Kltingotd^ B. en W. bicden den raad ter vaststelling aaa, het ae suppletoire kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1919. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor aan de N.V. D. Hoogenbirk en Za's, smederij en constructie- werkplaats te Bloemendaal vergunning te ver- iteenen tot het hebben van een afvoerbuis in den Spaarndammerweg ten behoeve van de in aaa-* bouw zijnde fabriek daar ter plaatse. Goedgekeurd. (Ongecorrigeerd.) DE MARIASTICHTT1TNG TE VELSEN Tot ons genoegen kunnen wij mededeelea dat de gemeenteraad van Velsen gisteren aan de Mariastichting te Haarlem een sub sidie van f 5000 jaarlijks heeft toegestaan voor de stichting van een ziekenhuis in de gemeente Velsen. Wij verheugen ons er over dat het gezond verstand ten slotte in den Velsenschen Raad zegevierde, zij het met de kleinst mogelijke meerderheid Het subsidie werd toegestaan met 8—9 stemmen. Dat de tegenstemmers tot de anti-papistische S. D. A- P. behoorde, behoeft nauwelijks te worden vastgelegd. Vragen aan B. en W. Door den heer R. J^ Dijk zijn aan B. en W. voor de Raadszitting van heden, de volgende vragen gesteld: le: Is het B. en W. bekend, dat door een ambtenaar van bet Burgerlijk Arm bestuur aan ondereteunaen in overweging is gegeven, in de Amsterdamsche haven te gaan werken, tijdens een daar gepro. elameerde werkstaking? 2e: Zoo ja, zijn B. en W. bereid, maat regelen te nemen, dat .zulks niet meer kan voorkomen? Naar wy vernemen betreft het 't vol gende geval: Verleden week is aan meerderen on dersteunden door ambtenaren van het Burgerlijk Armbestuur gewezen op de mo gelijkheid om in Amsterdam werk te krijgen voor f 46 per week en daarbij werd verwezen naar een advertentie in de groote dagbladen, welke advertentie ook in het controle-lokaal werd opgehan gen. De heer Bomaus, wien wij om inlichtin gen vroegen, vertelde ons dat inderdaad zulk een advertentie is opgehangen, zoo als wel meer gebeurt met advertenties waarin werkkrachten worden ge.raagi. De ambtenaren gaan niet eerst onderzoe ken op welke redenen die werkkrach ten gevraaagd worden. De werkzaamheid heeft zich echter tot daaraan toe beperkt. Met geen enkel woord is over de advertentie of aanwer ving van werkkrachten verder gesproken R.-K. DIOC. KRUIS VERBOND. Op initiatief van bovengenoemae Veree nd ging zal op Woensdagen 3 en 10 Maart e.k., des avonds te 8 uur, een bestuurs cursus worden gegeven in het Gebouw St Bavo, Smedestraat 23. Haarlem. Tot deelname aan dezen cursus zijn uit- genoodigd de bestuursleden der Kruisver- bonden uit Lisse, Hiliegom, Heemstede, Haarlem, Velzen-Driehuis en Beverwijk. 3 Maait ae. zal ais spreker optreden de heer G. P. Bon uit Den Haag, met het onderwerp: ^De Organisatie der R.-K. X)'r«ii/kboetrÜding in Nederland"; terwijl op 30 Maart d. a. v. als spreker zal optreden de Z.Eerw. Pater Van Dijk, uit Amster dam met het onderwerp: „De in- en uit wendige actie der Kruisverbonden". De Regelmgs-Commissie voor dezen cur sus verwacht een zeer groote opkomst. BLOEMENDAAL. Inbreker op heeteraaad betrapt. De Bloemendaalsche politie heeft, in samenwerking met een aantal burgers, in den afgeloopen nacht een goede vangst gedaan, dooi in de tiioelijk onbewoonde vilia ,,Caprera" aan den Biederodweg een inore- ker op heeteraaad te betrappen. De inspecteur van politie deelde ons hier omtrent het volgende mede: Om half 12, hedennacht, surveilleerde de agent Bronkhorst de perceelen, die tijdeiijk door de bewoners verlaten zün en waaron der ook behoorde de villa Caprera aan oen Breder odeweg. Aan de achterzijde van laatstgenoemde villa gekomen, zag hij plotseling voor de glazen deur een gestalte verschijnen, die toen de agent hem met een lantaarn be-' lichtte, snel wegdook en viudme. Dit was voldoende voor den actieven politieman om snel zijn maatregelen te nemen. Een verpieegzusier van het Provinciaal Ziekenhuis, die juist passeerde, veizocht hij den portier van het geval op de hoogte te willen brengen opdat deze de politiepost kon waarschuwen. Assistentie was noodig! Aldus geschiedde. De inspecteur Luemsira die toevallig in de politiepost aanwezig was. toog onmiddellijk per fiets naar den Brece- roaeweg. vergezeld van den hoofdagent Togteema en den agent Sikkens. Het was ongeveer 12 uur, zoodat zich nog verschillende gasten van de Siamtafel op straat bevonden. De ijver van de actieve politiemannen sloeg hen in de beenen en zoo duurde het niet lang, of een flink aantal burgers was op weg aaar Capreta Ter plaatse gekomen gingen allen in ac tieven dienst''. De bugeis zetten het terrein af. waarna de inspecteur met nog 2 bur gers naar binnen gingen. Op ae eerste vei dieping lag alles over hoop; alle kasten en laden waren door zocht. Wat men echter vond. geen inbreker. Boven had men meer succes. In de 3de kamer richtten de stralen der onderscheidene electrische en catbid-lantaarns. alsmede ae loopen der revolvers zich op een man, die hulpeloos met z'n handen in de hoogte stond, 't Geteek even op het einde van een volksdrama! Maar het was hier wreede rea liteit. De inbreker, hij was alleen werd ingerekend en naar de politiepost getrans porteerd en aldaa in bewaring gesteld. Het bleek te zijn de 24-jarige tuinman v. L, afkomstig uit Watergraafsmeer. Hij had reeds verschillende goederen als jassen e.a. klaar gezet om mede te nemen. De man was pas 24 Januari j.l. uit de gevangenis ontslagen, alwaï hii verioefd had voor een diefstal. Het was een goede nacht voor de Bloe mendaalsche politie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7