Kerk en School Orde en Arbeid Gemengd Nieuws, Sport en Spel bmnenlandsch Nieuws. Kunst en Kennis berichten. De staking in de Havens VERKEER EN POSTERIJEN STATEN-GENERAAL. EERSTE KAJKEft. TWEEDE KAMER. UIT BOEK EN BLAO 'T GRENSVERKEER TE ROOSENDAAL DROOGLEGGING DER VECHT' PLASSEN tf «bs£ 1 BAIL. 'Majesteit'» Regeering van öen aanvang af ge waakt voor <fc nakoming van hetgeen haar plicht haar voorschrijft en zij za? het blijven doen, zich in staat wetende in de vrije uitoefening van bare souvereiniteit ter plaatse alle afdoende voorzorgsmaatregelen te nemen, welke noodig zijn en de vrijheid van den gewezen Keizer te onderwerpen aan de vereischte beperking. Harer Majesteit's Regeering heeft zich afge vraagd of waarlijk, zooals in de nota van 4 Februari jj. gezegd wordt, deze opvatting van zijne plichten Nederland buiten de wereldge meenschap zou sluiten De Nederlandse he ge schiedenis, waarnaar de Mogasdh^den in dezen gedachtengang verwijzen onddr herinnering aan Nederland's lijden onder onrecht en zijne wor stelingen voor de vrijheid, weerlegt van zulk eene bewering volstrekt afdoende de gegrond heid. Indien derhalve Harer Majeseit's Regeering bet eenmaal gegeven antwoord moet handhaven, zoo is zij zich nochtans ten volle bewust van de plichten, welke haar tegenwoordigheid van den gewezen Keizer op het grondgebied des rijks oplegt met het oog zoowel op het belang van het land zelf, als op de internationale veilig heid. Hare Majesteit's Regeering stelt er prijs op deze verklaringen op de meest formeele wijze af te leggen en daarbij de opvatting van haar j plicht te stellen in het kader van haar recht. Zij vertrouwt, dat deze verklaringen, welke bet bewijs leveren, dat Nederland rekening 'loodt met de gevaren, welke de mogenxi- tteden duchten, niet kunnen nalaten hare be zorgdheid weg te nemen. Wil, Excellentie, öe verzekering aanvaarden van mijne bijzondere hoogachting. (w. g.") Van Karnebeek, Minister van Buitenlandsche Zaken. WARTAAL IN DE „TRIBUNE." Herhaaldelijk kan men in David Wijn- koop'a lijfblad staaltjes aantreffen van ongelooflijke wartaal. We hebben een parel van dit soort, nit de communistische wateren opgediept en bieden haar in al henr glans onzen lezers aan: De stakingen in de staalindustrie en de mijnen werden tot een vergelijk wen- schende te komen vakvereenigingsbe- ambten, door de arbeiders opgedrongen van de regeering ten spij Daar zou zelfs een taaireus als Bilder- lijk niet nit wijs kunnen worden. Wanneer het groene hout onder de com munisten, de geleerde redactie der ^Tri bune", er zoo'n taaltje op nahoudt, welk een wartaal moet dan het dorre hout, de lezers van dat blad, dagelijks wel uitkra men! BEZWAREN TEGEN DE INVALIDI- TEITSWET. Naar wij vernemen, wordt op bet platte land nog altijd druk ge teek end op het be kende adres aan den Minister van Arbeid, waarin door de werkgevers, met erkenning van de noodzakelijkheid dat volgens wet telijke regelen voor oude en invalide arbei ders wordt gezorgd, de groote bezwaren worden opgesomd, die de bij de Invalidi teitswet getroffen regeling medebrengen. Deze dagen derden de eerste tien dui zend handteekeningen aan den minister toegezonden. GEEN DUITSCHE UITGEWEKENEN Onze lezers zullen zich herinneren, dat in den laatsten tijd telkens berichten opdo ken, volgens welke de groothertog van Hessen en zijn zoon 6 Februari des avonds bij Zevenaar over de grens naar Nederland zouden zijn. gevlucht, terwijl den dag te voren acht Duitschers, wier naman op de nitleveringslijst staan, even eens over de grens waren gekomen. Het bekende Wolff-bureau te Berlijn •preekt deze berichten ten stelligste tegen en schrijft: Het Duitsche consulaat te Zevenaar heeft officieel vastgesteld, dat op 6 Februari al leen Prins Wolfgang van Hessen uit Hes sen naar Nederland is gereisd, doch reeds 9 Februari is hij weer naar Duitschland teruggekeerd. Noch de groothertog van Hessen, noch andere vorstelijke personen zijn die dagen over de Nederlandsche gren zen gegaan; evenmin officieren of andere militairen. SLECHTE VERBINDINGEN. Tusschen ons land en België is zoowel de telefonische als telegrafische gemeenschap zeer slecht De fout ligt naar nit Brus sel gemeld wordt in den toestand der Belgische lijnen. Terwijl in ons land het net voortdurend nog in denzelfden toe stand verkeert als voor den oorlog, zijn de jij Ti An op Belgisch grondgebied in zeer slechten toestand geraakt. Onze Directeur-Generaal der P. en T. richtte dienaangaande een schrijven aan de postautoriteiten te Brussel. IL-K. CENTRALE RAAD VAN BEDRIJVEN. Naar verluidt moest wegens gebrek aan een vergaderzaal, het Congres van den "U-K Centralen Raad van Bedrijven een reek worden uitgesteld. Het Congres zal thans gehouden worden op Maandag 22 en Dinsdag 23 Maart a.s. in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage. De agenda is als volgt vastgesteld; Maandag In de ochtendvergadering: Model collectieve arbeidsovereenkomst In het groot-bedrijf en de arbitrage-over eenkomst Praeadviseur: mr. C. P. M. Eomme, In de middagvergadering: a. Het pachtvraagstnk. Referaat van dr. L. Deckers, lid van de Tweede Kamer; b. Kindertoeslagregeling voor groote gezinnen. Praeadviseur mr. B. J. M. van Spaendonck. Dinsdag in de ochtendvergadering: Model collectieve arbeidsovereenkomst in het middenstandsbedrijf en bedrijfs- rechtspraak. Praeadviseur mr. J. A. G. M. Hubar. In de middagvergadering: Onderlinge verhouding der werkgevers en werknemersorganisaties in het land bouw- en tuinbedryf. Inleider A. Engels, lid van de Tweede Kamer. Daarna vaststelling der begrooting en behandeling van eenige andere huishou delijke zaken. Mr. W. F. VAN LEEUWEN Naar de „N. Crt." verneemt is de vice- president van den Raad van State, Mr. Br. F. van Leeuwen, ziek. Hij moet het bed houden. KACHELONTPLOFFINGEN Minister van IJselsteijn heeft geant woord op de vragen van het lid der Tweed© Kamer, de heer Ter Hall, aan gaande de oorzaak van den in den laat sten tijd zoo veelvuldig voorkomende kachelontploffingen Het antwoord van den Minister komt op het volgende neer: Het sikrit is een ontplofbare stof, die ten gevolge van zijn hoog gehalte (68.5 pCt.) aan amoniumnitraat, gemakkelijk' vochtigheid opneemt, Geschiedt dit in eenigszins ruime mate, dan verliest het sikrit zijn karakter als ontplofbare stof Hierdoor zou het kunnen voorkomen, dat een sikritpatroon in een boorgat niet ont ploft en in de gewonnen kolen blijft zit ten. Bij de uitgifte van munitie wordt er op gelet, dat deze deugdelijk is. Dit kan evenwel niet beletten, dat soms enkele patronen te lang worden bewaard, alvo rens gebruikt te worden, waardoor zij ondeugdelijk worden. Door proefnemingen is echter aan getoond dat zoowel vochtige als droge sikrit-pa'.x-o.-m, die in een brendende kachel worden gebracht, 6lechts ver branden en niet ontploffen. De kachel ontploffingen kunnen dus niet worden ge weten aan de aanwezigheid van sikrit in de kolen. Toch is te allen overvloede last gege ven het sikrit bij de staatsmijnen niet meer voor het schieten in de kool te ge bruiken. Het wordt nu uitsluitend gebe zigd voor het schieten in de rotis. In den oorlogstijd leverde de aanschaf fing van de noodige ontplofbare stoffen groote moeilijkheden op en moest de aan koop daarvan in den regel in groote hoe veelheden in eens geschieden. Hierdoor zijn bij de Liuiburgsche mijnen nog vrij groote voorraden sikrit in voorraad, die echter over eenige maanden zullen zijn verbruikt. De aanschaffingskosten hebben plm. f 2,90 per K.G. bedragen; de uitgifte aan de arbeiders geschiedt tegen, f 2 per K.G. dus beneden den aanschaffingsprijs. Aanleiding tot het vergoeden van niet ontplofte patronen bestaat niet, omdat het sikrit in goed bruikbaren toestand wordt uitgegeven en het ondeugdelijk worden slechts het geval kan zijn bij enkele pa tronen, die te lang worden bewaard. Vraag van de „N. H. Crt.": Is het pu bliek nu wijzer geworden aangaande de oorzaak der kaciielontpboffingen AntwoordGeen sikkepit. COMMISSIE VOOR SOCIALE VERZE KERING De „Tel." meïdt dat minister Aalberse voor een commissie voor de sociale verze kering, die zal optreden als onderdeel van den Hoogen Raad van Arbeid, o.m. uitgenoodigd heeft de leden der Tweede Kamer mr. V. H. Rutgers, mr D A P N. Kooien en J. E. W Duys ONZE VOORRAAD ZUIVEL. PRODUCTEN. Uit de mededeehngen van den voorzitter dei Friesche Mij. van Landbouw in de on&ngs te Leeuwarden gehouden algemeene vergadering, blijkt, dat wij warmpjes in onze zuivelproducten zitten. Volgens dae mededeelingen toch, bedroeg in Nederland op 1 Februari j .L die voorraad boter 5,400,000 K.G. Hiervan is verplichte opleg 2,000,000 K.G. en in beslag genomen 700 K.G., zoodat voor rekening der verkoop-combinaties blijft 2.700,000 K.G., waarde 7-5 millioen gulden. De voorraad kaas bedroeg 3° Augustus jj. 23,000,000 K.G., waarvan 40 pCt moest worden bewaard, terwijl 60 pCt. in vier tempo's ten oitvoer zou worden vrijgegeven. Bij den voor raad is echter gekomen de winterproductie, zoodat op 1 Februari de voorraad in totaal' was 25,600,000 K.G., waarde 40 millioen gulden. Wat de melk betreft, op 1 Februari j.l. was in voorraad 8 millioen K.G. gecondenseerde melk en 4 millioen K.G. melkpoeder in voor raad, waarde 12 millioen gulden. De waarde van alle zuivelproducten op I Februari hier te lande was 60 millioen gulden. Vergadering van Vrijdag 5 Maart. Volkenbond. Slechts twee leden der Eerste Kamer, de hoeren Fokker en Reekers, hebben gestemd tegen het wetsontwerp inzake aansluiting van Nederland bij den Volken bond, dat met 31 stemmen voor werd goed gekeurd. De heer Fokker met wien de heer Reekers het wel eens zal zijn geweest vond, dat we bij aansluiting zeker in een oorlog zullen worden betrokken, doch dat we bij niet-aansluiting althans nog een klein kansje zouden hebben om er guiten te blijven. De overgroot© meerderheid echter, ook in deze Kamer, vond het veiliger, dat we ons maar zouden aansluiten, omdat we dan althans recht van meepraten hebben en inmiddels ons best kunnen doen om den Volkenbond wat op te knappen- Want ook hier was van enthousiasme voor dien Bond in zijn tegenwoordigen vorm niet veel te bespeuren. Alleen de heer Vliegen was nogal tevreden met dezen dageraad van vrede en ontwapening. Natuurlijk werd de tweelingsmotie- Dresselhuys ingediend door de heeren van Embden, Bovinok, Polak, v. d. Hoeven en v. d. Does de Willehois, zonder stem ming goedgekeurd. Zoodat ook de senaat zich unaniem heeft uitgesproken voor op neming der thans uitges'otenen, voor een hof van internationale justitie. voor ont- wapening en voor onze medtezeggingscEap als het gaan zal om doortocht van vreem de troepen. De Kamer is vertrokken tot nader te be palen dag. Vergadering van Vrijdag 5 Maart, Onteigeningswet. Dieren mishandeling. Veevoeder Schipperswet. Een sta- kingsinterpellatie. De juristen in de Kamer vonden in de wijziging der Onteigeningswet, met het doel de Onteigeningsprocedure te bespoe digen, een aanleiding tot het aanrichten van een juridisch festijn. In het ontwerp kwam namelijk ook een regeling voor van het instituut der voorloopige inbezitne ming, dat het mogelijk moet maken nog voordat de onteigeningsprocedure is ai'ge- loopen, te beginnen met de uitvoering van werken op de te onteigenen gronden, enz. En caver was men het in de verste verte niet eens. De heer van Doorn en zijn volgelingen vonden het veel te ingrijpend; de heer van IJzendoorn en de zijnen gaven de Regee ring gelijk, dat het instituut noodig is om ons van een gebrekkige onteigeningsrege- ling af te helpen. De Kamer gaf de regeering gelijk. Met 47 tegen 5 stemmen verwierp zij het amen dement-van Doorn om het nieuwe insti tuut alleen te doen galden voor omgebouw de eigendommen en zonder stemming nam zij het ontwerp aan. Zonder dat er een Woord aan werd be steed huppelden onder den voorzitterlij ken hamer door een uitkeering in eens aan de marine-schepelingen en een verscher ping van de Strafwet-artikelen tegen die renmishandeling. Meer belangstelling dan de voorafgaan de ontwerpen, vonden een tweetal supple toir© Landbouw begrootingen, waarbij de regiering de ongeveer 7K millioen vroeg, welae wij inschoten bij de droeve geschie denis der bereiding van veevoeder uit af val-producten volgens het systeem van professor van Calcar. Er werd geweldig gesputterd en niet ten onrechte over miskenning van het budgetrecht der Kamer, die slechts in de gelegenheid werd gesteld om 60.000 van iie vele verknoeide millioenen toe te staan; over roekelooze geldverspilling; over het eigenmachtig op eigen risico handelen der Commissie van Toezicht; over gebrek, aan toezicht op de boekhouding van de zijde van het Departement van Landbouw. De verwijten van den heer Feenstra aan het adres van Minister van IJsselsteijn, eleven niet zonder tegenspraak. Meende de heer Feenstra dat Z.Exc. de zaak veel te lang op haar beloop had gelaten, de heeren Weitkamp en Wintermaas voiiden terecht dat de Minister er vlug bij was, 10en hij reeds zes weken na zijn optreden ingreep. Trouwens, Z.Exc. kreeg bij zijn optreden niet minder dan 280 Rijks-Bu- reaux en Commissies, van Toezicht te be- heeren! De Minister vertelde, dat dc Rijks-Ad vocaat de door Minister Posthuma getee- kende contracten rechtsgeldig acht, zoodat deze zeker zullen moeten worden betaald. Van de contraeten, waarvan Minister Van Ysselsteyn de bekrachtiging weiger de is twijfelachtig of het Rijk ze wel be hoeft te honoreeren. Maar de billijkheid zou zich in vele ge vallen tegen weigering van betaling ver zetten. En daama vond hij, dat de Kamer de 7K millioen in vredesnaam maar moest geven. De heeren willen er echter nog eens over slapen en stelden daarom de ver dere behandeling tot Woensdag uit. Een wijziging der Schipperswet, voorna melijk; bedoelende eeh examen voor ge- ?agvoerders van visschersvaartuigen, ging er zonder discussie of stemming door. En toen vroeg de heer Marchant nog een interpellatie aan over de houding der Regeering inzake de havenarbeiders-sta king. DtE STAKING DER TOONEELSPEL®RS Het „Vad." verneemt van welingelichte zijde, dat het gezelschap Royaards zich collectief van de N. T. K. V. zal losmaken op grond van be sluiten en mededeelingen in de gehouden ver gadering genomen, waarbij een d-er leden van het gezelschap van Royaards geschorst werd. De Vriend der H. H. Harten van Jezus en Maria. Dit maandschrift der Introuisatie van de paters der H. H. Harten te Ginniken is met ingang van den nieuwen jaargang in een nieuw kleed gestoken. Het is danig uit de kluiten geschoten en de fristsche ont slag, waarmede een gelukkige keuze is gedaan, doet al spoedig naar het tijd schrift grijpen, al ligt het ook bij tien tallen anderen weggedoken. Moge de in houd immer navenant zijn want maar wei nig periodieken op dat gebied kunnen den toets der eritdek doorstaan. Dit eerste nummer belooft wol een goede verzorging De keuze der teekeningen en platen is vooral goed STAKING IN HET Z.O. VAN GRO NINGEN De timmerlieden en metselaars in het geheele Z. O. van Groningen, hebben het werk gestaakt, juist nu er buitengewoon veel werk is. De eisch is hooger toon n.l. van 65 ct. tot 75 ct. per uur. Vele Duitschers, die zijn komen werken, willen graag voor het thans «eldende loon- aan den arbeid blijven' en .werken' flu coder politie-toezicht. De werkgevers denkwr niet aan toegeven. FRANSCH BIJ DE TOELATINGS EXAMENS, In den laatsten tijd is de strijd tasschen voor- en tegenstanders van het Framech, in onderwij zerskringen weer aan 't oplaaien. Ten einde naar aanleiding van dezen strijd een beslissing te kunnen nemen, heeft minister De Visser aan het hoofdbestuur van de Vereeniging van Leeraren bij het M. O. rijn ge voeten gevraagd over het doen vervallen van de beginselen der Fransche taal voor de toelatingseiscben voor de H. B. S. met 5-jarigen cursus. Om den minister hierover te adlviseeren heeft het hoofdbestuur onder de leden een referen dum uitgeschreven *er beantwoording van de vraag„Zijt ge vóór of tegen afschaffing van het Fransch als eisch bij het toeSatingsexamen voor de hoog ere burgerscholen met 3 en 5-jarógen cursus?" Processie toegestaan. Z. D. H. Mgr. Cal'lier, Bisschop van Haarlem, heeft toegestaan, dat aMe zeereerw. Directeuren van den Eucharistiscben Band op alle Eucha ristische dagen processie met het Allerheiligste mogen houden. EEN STEENZETTERS-STAKING. Een honderdtal steenzetters te Rotterdam, hebben kort geleden het werk neergelegd, omdat hun loonedschen niet werden ingewilligd. De patroons hebben nu zelf die handen uit de mou wen gestoken en zijn vanmorgen aan de Fabriek'skade onder bescherming van de politie begonnen het werk der stakers te verrichten. Een 40 patroons hebben besloten het werk der steenzetters tijdens den duur van deze staking over te nemen en te werken in ploegen van 2 uur. Daar de stakers vanmorgen van dit be sluit nog niet wisten, had het werk een geregel- d'en voortgang en behoefde de politie niet op te treden. Naar zelf-hulp moet het zooveel mogelijk heen. Wel de juiste weg? Donderdagavond werd te Amsterdam per auto- ziekeniwagen een vrouw naar een der gasthuizen vervoerd, die een bloedende hoofdwonde had. Uit haar verklaringen bleek, dat zij een bewoon ster van de Noorderstraat was, die na een huise- lijken twist door haar echtgenoot met een pook op het hoofd was geslagen. We zouden dien pooklustigen echt-vriend willen vragen, of het wel de juist gekozen weg is, om het echtelijk vuur met een hard-ijzeren pook te willen oprakelen? Het grensverkeer op het station Roosendaal wordt met den dag drukker. Talrijke vreemde lingen passeeren den Doorlaatpost, meSdt hei Hbld." De passfencontróle is thans aanmerkelijk strenger geworden. Degene, wiens pas niet W orde is, wordt onverbiddelijk teruggezonden. Aan dezen scherpen maatregei' is het te dan ken, dat tal van ongewenschte personen buiten het land zijn gehouden. Hoe druk het verkeer voor Parijs is, blijkt wel hieruit, dat verscheidene reizigers, die reeds des avonds te Roosendaal arriveeren voor den eersten trein, geen onderdak meer kunnen vin den in de hotels, zoodat deze dikwijls dien nacht n de ie en ae klasse restaurartdezalen moeten doorbrengen. Alles getuigt echter van een, zij het langzame, heropening van het internationale verkeer, dat, werd het niet door alle mogelijke passenforma- liteiten belemmerd, al spoedig gelijk voorheen zou bloeien. Door het opgerichte grootwaterschap „De Vecht", zal thans drooglegging van het piassen- gebied op de grenzen van Noord-Ho.land en Utrecht worden aangevangen met den Spiegeu- en Blijkpolder, Grondonderzoek in de twee moerasgebieden is reeds verricht en een deskundig rapport aan gaande de bodemgesteldheid is verschenen. DE WONDERBARE BROEDK^REN De stamgasten zaten in de gelagkamer van de dorpsherberg, en het gesprek liep over broed- kippen. 1 „Nou, over kippen gesproken, zei doovc Manus, parijn vader bad er een, die broedde nou alles uit. Of je d'r op een biljartbal of op een citroen zette, rij bleef zitten! Op een keer zette mijn vader d'r op een klomp ijs in een kommetje, en ze bleef net zoo lang zitten tot hij kokend water had om zich te scheren...." pat is nog niks,'' meende dikke Gerrit. .Mijn vrootvader had een ouwe hen, en die voerden zebij vergissing met zaagsel inpjlaats van met kippenvoer. Ze lei twaalf eieren, en toen ze ze uitbroeide, hadden we elf kuikens met houten pooten, en de twaalfde was een hout duif Donderdagmorgen is het achterschip der Liberty Glo op Ame'/and op uitgebrachte ankers 3o M. naar zee gebracht. Het schip is gehee'i leeggepompt. De vooruitzichten voor het vlot komen zijn goed. De schoorsteenbouwer F., uit Enschede is Vrijdagmorgen van den schoorsteen der Lomn.- ker Melkinrichtig gevalfen en gedood Te Dinxperlo (Geld.) komen sedert de op heffing der grensve rsperrmg dagelijks heele drommen kinderen uit de Dmtsche grensplaat- t,r«vd dat nun met gulle hanu wordt sen om brooa, gegeven- Daarvoor leggen de kinderen afstanden af van 4 a 5 uur- Op bun gelaat is de tomme' en ellende te liezen. Vooral in Boe vol: waarvan de meeste komen, is de toestand erg. De leer plicht wordt onder deze omstandigheden een doode letter. Volgens de Res.bode'', zijn de cellen barakken bij de strafgevangenis te Scheveningen, welke voor een duizendtal veroordeelden ge durende den mobilisatietijd zijn ingericht, thans bijna «teheel bevolkt Te St.-L'ancras bij Alkmaar Is biet 3-jarig' dochtertje van W., dat bij den waterrooieneafl in de Vroovermeer op het erf speelde, door Af' wieken zoo aan het hoofd getroffen, dat hot dood neerviel. In de gemeente Zevenbergen (N-~BC)r heerscht schier huis aan huis Spaansche griep? reeds kwamen «enige gevallen met doodeSjteeril afloop voor. In Eindhoven woedt dew ziekte even sterfcjj aan de R.-K. Jongensschool wordt in eenige klassen slechts halve dagen les gegeven, wegens ziekte van ouderwijzers. De heer T., drukker te Goes, had het ar.ge- luk door het breken van den hefboom van een snijmachine achterover te vallen. Hij met het achterhoofd op de pers tereeht en leed na enkeSe nren. Te Delft heeft de politie een sefcippesf- knecht aangehouden in 't bezit van een zak* inhoudende resp. zeep, rozijnen, jenever en weit- ten goederen. Hij bekende een en ander te heb ben ontvreemd mt de in de gracht aan de Westvest liggende motorschuit van zij® patroo®, schipper van der W. De politie heeft met d«ae aanhouding een goede vangst gedaan, daar hfi huiszoeking, ook bij anderen, een groote boa veelheid van diefstal afkomstige goederen als zeep, slaolie, koffie, suiker, rozijnen den gevonden en in beslag genomen. Overscheping te Antwerpen, Het ,,Hbl<L" te Antwerpen meldt, dat wegens de werkstaking in de havens van Rotterdam, eensdeels van de nit Duitach land over Rotterdam naar Frankrijk var zonden kolen, naar Antwerpen aange voerd en daar overgescheept worden. Schikkingen werden met Antwerpscbe Mr- ma's getroffen om de overscheping van 2000 ton dagelijks gedurende de eerst© week, van 4000 ton gedurende de tweede week en van zoo noodig, nog meer ton naderhand te verzekeren. Do Fransch en te Rotterdam. Vrijdagmorgen is de bemanning der Fransche kanonneerboot „Ailelte" begoo- nen met het lossen van Duitsche ste©o« kolen uit de lichters. Dit werk, dat door een 100 man wordt verricht, geschiedt onder toezicht der politie. Be terreinen tot de .Waalhaven zijn afgezet, zoodat de stakers het werk niet kunnen bemoei lijken. Wel zal naar de Msb. verneemt, ge tracht worden om op de rivier de Fran sche werkwilligen te naderen en tot sta king over te halen. In verband met de aankomst van des© Fransche bemanning heeft het bestuur van de Federatie van Transportarbeiders een telegram gezonden om de C. G. T. (Confederation Génerale du Travail) te Parijs, waarin verzocht wordt de noodige maatregelen te widen nemen om deze »ta- kingbrekers te doen terugkeeren. in de Rotte réamsche haven. Vrijdag zijn 6 schepen binneugekoman, en wel 1 Nederlandsch, 1 Enge lach, 2 Fransche, 1 Dui.soh, 1 Noorsck; hiervan waren geladen 2 met stukgoed, 1 met graan, 1 met petroleum en 2 in baliaet. v ertrekken is 1 Engelsch schip mét stuk goed voor Hamburg. Molesta.ie van een wefh- wihige. Aan de .Veerhaven te Rotterdam is Vrij. aagavond een losse bikker van de HolL Am Lijn door een trv-p stakers miamm- deld. De man moest door de polite ontaat worden. De bp-ed vergadering dan N. V. V. te Amsterdam Naar aanleidng van het berdcht ovar deze spoedvergadering, (zie ons no. var gisteren) heeft de Msb. zich tot het be stuur van het N.V-V. gewend om nadere ujjzonderneuen omtrent de diep ingrijpen de maatregelen te mogen vernemen. Het bestuur wenselne zich ua-rover niet uit te laten. Op de vraag of er op grond van de gewijzigde omstandig"eden voor net N.V, V. termen aanwezig waren om de staking op te neifen, weru geantwoord dat het evengoed zal kunnen zijn dat hav N V V. het noodig oordeelt de pctóitie dér 'stakin& te versterken en daartoe dt uoodige maatregelen t© treffen. Uit Wormtrvcer. De lichters met steenkolen, voor ver schillende fabrieken besiemd, zijn als oe- sinet niet gelost, tot groot ongerief voor de fabrikanten te Wormerveer. De ar beiders zijn voor het meerendeel federa tiemannen. Het gemeenteoestuur weiger de den stakers werklooztnui.keeriog. Daarna heeft 't hoofdbestuur do besmet ting opgeheven en de schuiten woruen tnans gelost. Aileen de schuiten van de stoomwasscherij zijn besmet gelaten en worden dus niet gelost. Relletje te Amsterdam. Vrijdagavond omstreeks half zes hebben een veertigtal stakers op de Nassaukade bij het Haarlemmerplein een wadbaaÉten een klerk van de Hoilandsche Stoomboot Maatschappij die aan het werk waren ge bleven, lastig gevallen. De politie wist g makkelijk ruim baan te maken en bege leidde de werkwilligen naar hun womng. HAARL. VOETB. BOND. Uitslagen 29 Februa^ A V. V. H.-Edo 2 f—' B Stormvogels 2—H.F.O. 4 8— V S V. 2—R. C Hi. 3 0—3 B Schoten 4-V. S. V. 3 niet gespeeld O Edo 4—Haarlem 6 D. O. A. 2-Dio 2. 2-1 A H. B. a 3—H. F a 6 2—6 B Zand voort 2—E. H. S. II Spaarndam 2H. B. Q. 4 j* Ivo 2—D. O. A. 3 11—* Programma 7 Maart, A Haarlem 3Edo 2. T. H. B.—Schoten 2 R„ O. B. 2-B. V O. 2 H. S. V. 2—V. V H. B H. F. a 4-B. O A

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10