BINNENLAND Binnenlandsch Nieuws. De crisis in Duitschland Meer licht. [Nederland en België DÏKSDAG E6 MAART 1920 43ste JAARGANG No 11593 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f 2,92V*; PER WEEK 22% CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL t 3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTü PER REGEL. BU CONTRACT BELANGRIJKE KORTING LLiiblE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 blader.j De crisis, welke Duitschland op het ©ogenblik doormaakt, is voor ons land en \oor heel Europa van de allergrootste be- teekenis. Het drama straks wellicht het •bloedige drama diat daar wordt afge speeld, zal van overwegenden invloed zijn op de verdere wereldgeschiedenis. Gisteren poogden wij eenige groots lij nen naar voren te halen uit den chaos, wel ke de eerste berichten ons te aanschouwen gaven. Nog is het meeste, dat de persbu- reaux van oude en nieuwe regeering rond- seinen, vaag en vol tegenstrijdigheden. Toch heeft de toestand zich al wat scher per ontwikkeld en wel in de richting, die wij in ons artikel van gisteren aangaven: een krachtig radicalisme van conservatie ven (de nieuwe regeering), dat alle mili tair-voelende Duitsohers en anti-socialisten tot zioh trekt; oen oplaaiend communisme anderzijds en daartusschen in de democra tische elementen, weifelend, naav welke zij de zij zullen overslaan. Boven al het gewirwar der elkander be vechtende groepen steekt de dictator Kapp te Berlijn uit als de aanvoerder van een partij, die meer dan een avonturierster blijkt te zijn: en machtig daartegenover de roode figuur van het communisme, dat de scherpe tegenstelling van het oooservatis me vormt. Kapp en zijn mannen hebben hun slag blijkbaar te juister tijd geslagen. Te Ber lijn waren zij in een oogwenk meester van dien toestand. Oost-Pruisen liep weldra over: de militaire commandant van Ko ningsbergen was aanstonds met zijn offi cieren gewonen natuurlijk, daarvoor is hij militaire commandant". Maar, wat het succes van de Berlümsohe beweging onder streept, is het feit, dat de civiele gouver neur van Oost-Pruisen, Winnig, een so ciaal-democraat, door Ebert aangesteld In de Baltisohe provincies, nu trouw zweert aan Kapp. Opper-Silezië is weldra gevolgd; toen de commandant van het garnizoen aarzelde, zetten de troepen hem af en liepen naar het nieuwe vaandel over. In Hamburg, Kiel én andere havensteden wordt over da nieuwe richting nog ge vochten. Het belangrijkste ie intusschen, dat de socialistische Regeering van Beieren de plaat poetste en een burgerlijk bewind op trad. Wij vragen ons af, of do plotselinge om keer in Beieren's hoofdstad, in München» wellioht is geschied onder druk van het platteland en of Berlijn wellicht in heel Duitschland van de boeren niet veel steun zal krijgen? Zij hebben immers van de oude regeering niets, van de nieuwe veel te hopen. Daartegenover staan do groote steden buiten Pruisen bloot aan het terrorisme der communisten. Deae laatsten zijn na tuurlijk uit hun aard de ergste tegenvoe ters van de nieuwe regeering, die als con servatief wordt gedoodverfd. Maar hum aanhang is niet groot genoeg om zelfstan dig" een tegenre,geering te vormen. Dies onderhandelen zij met de meerderheidsso- cialisten, onderhandelingen, die echter niet bijzonder schijnen te vlotten, omdat de uiterst-linksch radicale elementen de lei ding willen hebben en de gematigde socia listen hen wantrouwen. Inmiddels gaan zjj in die fabriekssteden al maar vast regieerinkje spelen; lokken stakingen uit en riekten arbeidersraden op. Dat moet noodzakelijk tot botsingen voeren met de nieuwe regcering en met de burger lijke elementen, die zoodoende in de han den, van Berlijn worden gedreven. En de oude Regeering? Haar lot lijkt ons niet rooskleurig. Vrij- ft'illgevlucht naar Dresden, bleek zij ook tiaar weldra niet veilig. Stuttgart moet nu de zetel worden en daar zou de Nationale Vergadering vandaag bij eenkomen. Deze is echter alweer tot morgen uitgesteld. En wie zullen daar verschijnen! De naüonaal- liberalen hebben reeds bericht niet te ko- IBen z'j keuren het onthindingsbosl'uit van, het parlement door de nieuwe regeering goed. En wie van de overige volksverte genwoordigers zal zijn hachje wagen in oen gevaarvolle reis naar Stuttgart, ge steld al, dat een spoorwegstaking het ver keer niet lam legt! De komende dagen zullen ons nog veel verrassingen brengen. Het is bijna niet anders te verwachten, of de relletjes van Zondag en Maandag wor den straks tot hevige straatgevechten en bloedigen burgeroorlog opgelost, als die stakingen blijven voortduren. De a fscheidingste n denze n van Rijnland en de zuidelijke bondstaten zullen weer scherper naar voren komen en dé toch reeds zoo verzwakte eenheid van het Duit- sohe rijk met volledigen ondergang bedrei gen. Buiten en binnen de grenzen loeren Frar.krijk en zijn oude bondgemooten, roe pen chauvinisten om uitvoering van het verdrag van Versailles en vindén in deze troebelen nieuwe, gereedc aanleiding voor hun sluimerenden annexatiezucht. Nog één kans heeft de Duit&che repu bliek om aan den dreigenden ondergang te ontkomen, wanneer mm. oude en nieuwe regeering het over ©en nieuw program eens kunnen worden, waarbij aan Kapp en zijn mannen invloed op den algemeenen gang van zaken wordt toegekend, Noske wordt opgeofferd en veel ul tra-democra tische maatregelen overhoord worden geworpen. een gemengd burgerlijk- eocia lislisch-nationaal-liberaal kabinet dat dan opnieuw en in heviger mate heit Spartaoieme tegenover zich zon vinden. En diat is dan de beate kans! Naschrift Nadat boven/staande was geschreven, kregen wii berichten over onderhandelingen tus6chen oude en nieuwe regeering, welke de laatste luid uit bazuint en de eerste op de meest stellige wijze ont kent. Is nu de BerRjnsche Regeering wer kol ij k een „Putsch" bewind of hebben wij hier met een handige manoeuvre van Kapp te doen! boeüKoopB kieei en Naar aanleiding van het bericht dat de Regeering een crediet van vijf millioen gul den ter beschikking heeft gesteld van de Coöperatieve GroothandelsvereeniguigDe Handelskamer, om de duurte te bestrijden, heeft „Het Volk" een onderhoud met de hee- ren Peters en Warmolts gehad, directeuren dezer instelling, waarhij zich later de heer Meddens, president-commissaris, voegde. Volgens den heer Peters, heeft de Regee ring geen enkele bezwarende voorwaarde voor dat aanzienlijke crediet gesteld. Op groote schaal zal met den verkoop van klee ding begonnen worden. Dat is> volgens ge noemden heer. een verbruiksartikel met welks prijzen schandelijk wordt omgesprongen. De prijzen, die voor confectie- en maatcostuums gevraagd worden, zijn zóó hoog, dat ze bijna niet meer te betalen zijn. Men is aangewe zen op goedkoope stoffen en betaalt die, door- de slechte kwaliteit en de slordige afwerking, nog eigenlijk véél duurder dan de duurste costuums. De heer P, zeide o.a- nog, dat hij en zijn medestanders tot de conclusie zijn gekomen, dat overmatige winst wordt gemaakt door de stoffenfabrikanten, de fabrikanten van ge maakt goed en ook ten slotte door de winke liers. Een kleermaker, die een costuum moet maken, moet minstens 100 pet. te veel be talen voor stofvoering, fournituren, enz. Het doel der Handelskamer is om voor de lossing der goederen een overeenkomst met de Transportarbeidersbonden aan te gaan- De voornaamste zijde van de zaak is echter wel deze: het publiek moet vertrouwen in onze Kamer krijgen. De groote massa moet gaan inzien, welke enorme voordeelen zij zichzelve verschaffen kan. door coöperatief samen te werken. En dat is een van de moei lijkste dingen. Alles goed en wel, maai- we zouden het toch op prijs stellen,van officieele zijde iets meer over dat credit van 5 millioen te ver nemen. Heeft de Regeering dat op eigen houtje verleend, zonder de Tweede Kamer er in te kennen? En dit nagenoeg zonder voorwaarden? Meer licht zou ook hier ge- wenscht zijn. Misschien dat op initiatief van een der Kamerleden, dat licht ontstoken wordt DE EX-KEIZER Nu in Duitschland's binnemlandschen toestand weer een ommekeer dreigt te ko men, raken dc Engelsche bladen weer aan 't filosofeeren over ons land en den vor- stelijken banneling te Amerongen. Daily Chronicle betoogt, dat de- toe stand in Duitschland een nadrukkelijk hernieuwen van den eisch der geallieerden aan Nederland, om den ex-keizer buiten alles te houden, rechtvaardigt. Er is geen verontschuldiging .voor, dat Nederland hem zoo dicht bij de Duitsche grens laat wonen, evenmin voor het toestaan van zooveel yrijheid, dat hij in yerbindjng- kan staan en lean intrigeeren met zijn aanhangers in Duitschland. Die Times meent, dat indien de be schuldigingen van Noske tuist zijn, (n.l. dat de beweging in Duitschland verband zou houden met den gewezen keizer), Ne derland verplicht is aan de wereld amende honorable te doen -voor het misbruik ma ken van het asylreoht ten opzichte van den keizer. ,D® Daily Express" doet ook daar duit in 't zakje. Het blad acht het noodig, dat de geallieerden moeten verklaren, dat noch den ex-keizer noch den kroonprnis ooit mag vergund .worden den Duitsohen troon te bestijgen ,en dat zij hierbij kun nen rekenen op do waakzaamheid van Nederland, Hceleniaal in orde mot d» veftemelterij en met het ontslag der bij de administratie der smelterij werkzame drié ambtenaren, waarover in de Tweede Kamer zooveel te doen is geweest, schijnt het niet te zijn. Enfin, de zaak is naar aanleiding van het bekende besluit der Kamer in onder zoek en het zou niet verstandig wezen op dit onderzoek vooruit te loopen, door aller lei beschouwingen er over te gaan houden. Alleen willen we even coma ba toeren, dat bij de debatten in de Tweede Kamer bleek, dat er in die geschiedenis met de veteemel- terij, slordig met de millioenen is omge sprongen en dat naar allen schijn, enkele groot-handelaren met kolossale winsten zijn gaan strijken. In verband met die winsten door enkele bevoorrechten gemaakt, doet het pijnlijk aan, in 't verslag der crisis-enquete-oom- missie te lezen van een kleinen handelaar te Alkmaar, wiens voorraad voor een groot deel in bezit was genomen. Later bleek, het werd volgens de „Tel." door bevoegde organen erkend, dat het 'n onrechtmatige Inbezitneming was. De klei ne handelaar leed een schade van 900. En nu blijft het Rijk weigeren dit bedrag uit te betalen, op grond van de overweging, niet aansprakelijk te zijn voor de inbezit- ncn ing door den burgemeester. Hoewel de ze handelde krachtens een Rijkswet. De Kamer gaat over een en ander op onderzoek uit. Wij vertrouwen, dat ook deze zaak dan tot haar recht zal komen. DE ECONOMISCHE OVEREENKOMST Nog in een gedeelte onzer oplaag van gis teren plaatsten wij een kort uittreksel over de onderhandelingen, betreffende de herzie ning der tractaten van 1839. Omtrent de economische clausule zijn de Nederlandsche en de Belgische delegatie thans tot volkomen overeenstemming gekomen. Wii laten hieronder een volledhz overzicht volgen der punten, waaromtrent de overeen stemming is verkregen met de daarmee ver band houdende onderwerpen. Het Schelde-regiem wordt in dien zin ge wijzigd, dat de Schelde van Antwerpen tot in volle zee. VOOr zooveel de belangen der scheepvaart betreft, ouder beheer komt van een Belgisch-Nederlandsche commissie, welke tot taak zal hebben het vaarwater ten allen tijde te doen beantwoorden aan de aan groeiende eischen der scheepvaart. Haar be sluiten zullen, behoudens in spoedeischende gevallen, onderworpen zijn aan de-goedkeu ring der 'beide regeeringen. Bij gemis aan overeenstemming, hetzij in den boezem der commissie zelve, hetzij tusschen de beide re geeringen. zal de beslissing worden ingeroe pen van een commissie van arbitrage voor ieder geval te vormen; voor de urgente za ken wordt een permanent arbitrage-college in het leven geroepen. De uitvoering der besluiten blijft als regel toevertrouwd aan de nationale administratie: alleen in spoedei schende gevallen kan de oommssie zelve de uitvoering ter hand nemen. Iedere staat zal de kosten van onderhoud en verlichting e. d. van het vaarwater op eigen gebied hebben te dra^n, waarbij in- tusschen Nederland niet verder zal behoeven te gaan dan de handhaving van het vaar water in den tegenwoordige staat van be vaarbaarheid. Zoodanige verplichting geldt niet voor veibeteriflgswerkenwanneer de noodzakelijkheid daarvan 's gebleken, zal door overleg worden uitgemaakt, wie deze zal be talen. Met betrekking tot het loodswezen is een einde gemaakt aan de inconveniënten, waar toe het thans geldende stelsel van onbepaal de concurrentie aanltdrag gaf. Die concur rentie is alleen behouden gebleven, voor zoo ver de vaart van Antwerpen naar zee be treft: in omgekeerde richting is een splitsing gemaakt, naarmate de schepen d'oor de Wie lingen of door het Oostgat. dan wel de Deurlo de Schelde binnenkomen; in het eer ste geval zal de Belgische, in het tweede geval de Nederlandsche loodsdienst bij uit sluiting bevoegd zijn. Het loodsen van en naar Nederlandsche havens op Nederlandsch gebied blijft intusscren geheel aan den Ne- derlandschen loodsdienst voorbehouden. Aan België is voorts nog de concessie gedaan, dat de loodsrechten van zee naar Antwerpen en omgekeerd, nimmer hooger zullen zijn dan die van zee naar Rotterdam of omgekeerd. Ten aanzien van de scheepvaart op het kanaal Gent—Terneuzen wordt een systeem ingevoerd soortgelijk aan dat betreffende de Schelde. Van de kosten van de verbeterings- werken op dit kanaal zal Nederland, voor zooveel het Nederlandsch gedeelte betreft, 1/6, België 5/6 betalen. De loodsdienst blijft hier facultatief. Aan België worden twee nieuwe kanalen toegestaan, een van Antwerpen naar Moer-, dijk en een van Antwerpen naar Ruhrort. Dit laatste zal de Maas passeeren ter hoog te van Venlo, tenzij partijen, na onderzoek door deskundigen, tot een nader besluit ko men. In ieder geval zal een behoorlijke ver- bindino- van het kanaal met de Maas wor den verzekerd. De regeling der kos.en van deze kanalen wordt aan nader overleg voor behouden. Anderzijds heeft Nederland het recht be dongen op verbetering van de Zuid-Willems vaart voor de vaart van schpen van 1000 ton, en desgevvenscht. hooger. Daaraan zal zich aansluiten een verbreeding van het ka naal van Luik naar Maastricht en de aan leg van een verbindingskanaal van de Zuid- Willemsvaart met de Maas ter hoogte van Maesiracht. Door een en ander komt de noodzakelijkheid van de kanalisatie van de Maas tusschen Maastricht en Maesbracht ae vervallen. Voorts is een nieuwe regeling ontworpen met betrekking tot de wateraftapping uit de Maas, waarbij met de belangen van beide landen is rekening gehouden. België stelt zich daarbij verantwoordelijk voor de wer ken. die noodig zullen zijn om te verhinde ren, dat Noord-Brabant van het naar Bel gië afstroomend water overlast ondervindt- In aansluiting daaraan is tevens een rege ling voorzien betreffende den waterafvoer in het gebied van Dommel Mark en Rosen- daelsche Vliet, waardoor overstroomingen worden voorkomen; in de noodige werken zullen beide landien bijdragen naar den maatstaf van beider belang. Het ontworpen tractaat met uitvoerig rapport zal thans spoedig door de beide de legaties aan de commissie van veertien wor den aangeboden, waarna het aan de betrok ken regeeringen zal worden toegezonden ter teekening en ratificatie. Tegelijkertijd zal in de commissie van veertien de defraitaeve tekst van het collec tieve tractaat tot afschaffing van de ga- rantietractaten van 1839 worden vastgesteld De noodige voorbesprekingen daartoe heb ben reeds plaats gehad. De strekking zal zijn België te ontlasten van de ptmanente neutraliteit en van de beperking dat .Antwerpen bij voortduring alleen een handelshaven zal blijven. Het verdrag zaJ geen militaire of politieke ver bintenissen van Nederland inhouden. De ode kwestie over de sou ve rein iteit der Wielingen is ter sprake gekomen; besloten werd deze in statu quo te laten. ANTI-NEDERLANDSCHE BETOOGIN GEN. De agitatie tegen Nederland in België, ia maar niet van de lucht. Nu weer heeft het Comité voor Nationale Politiek tegen Vrijdag te Brussel een groote vergadering belegd om den verjaardig van dc teeke ning der verdragen van 13 Maant 1839 en het protest der LLmburgeche afgevaardig den to herdenken. Er wil onder meer voor gedragen worden de „Ode Maastricht", welke in 1839 geschreven werd. Naar de „Msb." uit Brussel verneemt, heeft men hier te doen met een vergade ring, die een amtd-Nederlandsoh karakter draagt, om tegen de Nederi.-Bejg. over eenkomst to ageer en. DE VEEVOEDERCONTRACTEN. Aan de „Tel." wordt gemeld, dat de com missie inzake dé veevoedercontraoten heeft besloten, aan den accountant W. K, de Brey op to dragen, een nauwkeurig on derzoek in te «tellen naar leder contract afzonderlijk. LUIT.-GÉNERAAL P. C. KOOL t Te 's-Gravenhage overleed, 78 jaar oud, de gepensionneerde luit.-gcnoraal der Ge nie P. C. Kool. DE „PRINSES JULIANA" TE WATER GELATEN. Bij het te watear laten van de mailboot „Prinses Juliana" van do werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, waren, behalve do vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, de luitenant ter zee ten Broeoke Hoekstra, ook aanwezig die prins van Djokjakarta, alsook verschillen de autoriteiten onder wie de commissaris sen der „Schelde" en de „Zeeland". Een groot aantal belangstellenden woonden het te water loopen van het schip bij, dat zeer langzaam ging en daardoor niet den grootschen indruk maakte van anders. DE ZOMERTIJD. De zomertijd zal dit jaar op 5 April aan vangen en den 27sten September eindigen. UITVOERVERBOD OPGEHEVEN. Met ingang van 18 Maart is het uitvoer verbod van alle soorten rotting opgehe ven. HET ZEDENMISDRIJF te HAGE. Dienaangaande verneemt de „Maast» het volgende De misdrijven tegen de zeden zijn aan den dag gekomen in het militair provoosthuis, aJhier, waar eenige slachtoffers van deze misdrijven ge detineerd waren en mededeeling deden van de feiten. Eenige hoogere militairen waren hierbij betrokken, waaraan op last van en door den auditeur militair een nader onderzoek weird in gesteld1. Dit geschiedde al ruim een half jaar geleden. Bij dit onderzoek kwamen steeds meer feiren aan het licht en kreeg men aanwijzingen omtrent meerdere personen, ook niet-militairen, die zich aan deze misdrijven ook met minderjarigen Had den schuldig gemaakt. De zedenpolitie werd met het resultaat van DE B. K VROUWENBOND IN HET BISDOM HAARLEM. Na de pauze kwam de verkoop door de afdeelingen van bonboekjes voor het vredes- raam ter sprake. Door de Presidente weid voor samenwerking gepleit met den Vrou wenbond K. S. A- en R. K Huisvestings comité voor de huisvesting van Oostenrijk sche kinderen. Dien afdeelingen. welke dit nog niet deden, werd aanbevolen in dezen hun medewerking te vei leenen. Uit een op somming bleek, dat reeds tal van afdeelin gen in deze zaak al geruimen thd werkzaam zijn. De ingekomen ontwerpen van het insigne bleken niet voor uitvoering geschikl te wezen. Het Federatiebestuur zal nu ie< mand opdracht geven tot het maken van eea geschikt ontwerp, en daarbij zoo mogelijk een ontwerp uit het buitenland tot vooibeeld doen nemen, zoodat aangestuurd kan worden in de richting van een internationaal insigne. De retraite voor gehuwden, van 17—20 Mei. js voltallig. Voor die voor ongehuw- den van 9—12 Mei, zijn nog een 20-tal plaatsen vrij. Mei. Meiier deed mededeelingen over den volgenden socialen cursus, die 2 of 3 Au gustus a.s- te Woerden begint en 3 dagen duurt. Er kunnen 100 dames deelnemen. Ook de noodzakelijkheid tot het voeren van actie legen de onzedige kleeding kwam ter sprake. De presidente wees hierbij op den plicht, welke op de vrouwen rust door woord en daad daarin verbetering aan te brengen. Mei D. Coebergh te Leiden werd bij en kele candidaat-stelliüg als bestuurslid her kozen. Op voorstel van Ouderkerk werd beslo ten een prijsvraag Ut te schrijven voor een kort, propagandistisch geschreven vlug- schriftje. waarin het doel en de werking van den Vrouwenbond wordt aangegeven, speci aal ten behoeve van het platteland, waar men in dit opzicht nog zeer onvoldoende van een en ander op de hoogte is- Inzendingen wor den voor 15 Mei bij het Dagelijksch Be stuur ingewacht. Tot leden van de commissie Studiekring werden daarna gekozen Mej. Ka linthout uit Goes en Mej. Kaller uit Amsterdam. De presidente deelde daarna mede. dat de commissie voor de sociale voorlichting van religieuzen bestaat uit de dames Peters, Vet ter en Boxmike, welke reeds eenigen tijd werkzaam zijn. Een belangrijke vraag kwam daarna aan de orde. Het was die van den Haag: wat kan de Vrouwenbond er tegen doen, dat ge huwde behoeftige oude lieden in gestichten gescheiden worden. Daarmee hield een voor stel der afdeeling Haarlem verband, om naar dezen toestand een onderzoek in te stel len. Na een korte toelichting door de afge vaardigden. sprak de voorzitster namens het bestuur den wensch uit dat in dezen toe stand daar, waar hij bestond, verandering zou gebracht worden. Laat de afdeelingen, die trouwens ook eventuoele maatregelen om tot verbetering te komen practisch in haar plaatsen moeten uitvoeren, zelf in haar af deelingen een enquête instellen en-aan de hand daarvan overwegen, wat kan worden gedaan- Het is verder gewenscht, dat de af deelingen haar rapport bii het dagelijksch bestuur inzenden, opdat dit er de algemeene vergadering en ook de Federatie mede kan in kennis stellen. Door mej. Meijer van Rotterdam werd er op geweien, dat de verzorging van oude lieden veelal gemeentezorg is. Het ligt dus op den weg, ook de vrouwelijke raadsleden In dezen te bewerken. Besloten werd in den geest van het dagelijksch bestuur te doen handelen. Voorts drong Den Haag er op aan dat men den Bond behulpzaam zou zijn bij heit opnemen van zieken, het invullen van in validiteit»- en ouderdameaanvragen, En dan heette het gisteren moig, dat die zuidelijke staten een bond hadden gevormd tegen Berlijn, aldus vertelde de oude regee ring te Dresden aan do pers! Maar van Wnrtemberg, Baden en Beieren, viel de machtigste, do laatste reedis uit. Wat hoeft die bond dan te beteekenen? het onderzoek in kennis gesteld, maar nam de zaak niet krachtig ter hand. Toen de officier van justitie hiervan op de hoogte was gebracht heeft dezen den auditeur militair verzocht onge- machtigd het onderzoek in deze zaak ook om trent niet-militaire personen voort te zetten. Het gevolg hiervan is geweest, dat reeds een tiental personen, waaronder uit hoogere standen, die anderen tot deze misdrijven hebben verleid, zijn aangehouden en naar het huis van bewaring zijn overgebracht. De arrestatie van nog ruim 30 personen, die zich blijkens het onderzoek aan deze misdrijven hebben schuldig gemaakt, is binnenkort te ver wachten. Gisteren heeft te Rotterdam, de algemeene vergadering plaats gehad van den R.-K Dioce- sanen Vrouwenbond in het bisdom Haarlem. Door mej. A. Meyer, voorzitster der afd. Rotter dam, werd een woord van welkom tot het dag. bestuur en de afgevaardigden der afdeelingen gesproken. De secretaresse mej. D. Coebergh uit Leiden, bracht daarop het jaarverslag uit, waarin hei veJe werk gememoreerd werd, dat de Boud en de afdeelingen hebben verricht. Er werden 19 nieuwe afdeelingen opgericht. Het ledental van den Vrouwenbond bedraagt thans 17.400. Aan den socialen cursus hadden 100 dames deelgenomen. Gewezen werd op de be moeiingen van den bond inzake verzorging van Oostenrijksche kinderen, en op de werkzaam heden der commissie inzake politieke voorlich ting. Het Jaarverslag werd onder applaus en dank zegging goedgekeurd, evenals de volgende ver slagen der onderafdeelingen, zoo ais dat van het Liefdewerk voor verwaarloosde kinderen, de commissie voor den Studiekring, die Ziekenver pleging. de Vakorganisatie en de Jeugdorga nisatie. Hierna werd door de penningmeesteres, mevr. Swarttouwde Bruyn, het financieel verslag uit gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1