tweede blad V\ ai ue Fers zegt BUJ TEN LAND. HET WITTE HUIS. Uuüers, weest waakzaam. DB KEVOLU1IE IN DUITSCHLAND. FEUILLETON DINSDAG 16 MAART 1920 Het dezer dagen in de Residentie ontdekte zeaenschandaai. waai van wij uitvoerige toij- zonuuiieuen naiuurnjk met in onze kolommen kunnen opnemen, strekt ons tot gereede aan leiding, een ernstig waarschuwend woord te doen n ooi en. een waaiscüuwmg aan ouders en voogoen van aankomende jongeueaen, van jeugoine dienstplichtigen vooral. Onuer die aiensipacaugen rocn. hebben de onverïaien, waarvan er retos een tiental ach ter siot en men oei zitten, hun slachtoiiers gezoem eu gevonuen. De nun Lane poune kwam de niet te noe men scnanneiiikneuen op 't spoor, omdat hij veiscncipte aanuacni harerzijds, het zoo op vallend was, dat m een laagten did tal van miliciens uu oen ourgei stand met den strai- recnier in aanrakmg kwamen. Dieistallen desertie en oergenike vergrijpen, waren onder hen aan ue oroe van oen dag. ren grouuslag aan art aues ligt het feit. dat ue longehtoen aoor verqo, ven mdiiviauen op zeue.ooze wegen zijn gevoerd. In onze in moreei opzicnt zoo wankel staande cagen, waarin Dij auizenaen en dui zenden ue oegrippen van goed en kwaad mei meer voor onueischeiaing in aanmerking komen, voor wie dus geen goasuensuge. ze- deuiite or maatschappelijke plicliten gelden, maar die s.ecnts aan hun perverse neigingen en lusien oen vrijen teugel vieren, hehoeft men zien over veel. over haast nieis meer te veiwonaeien. Maar toch vernamen wij met ontzetting, dat ue zedenpolitie bij haar voortgezet on derzoek naar de ontdekte zecienscnandalen. tot de bevmomg kwam, cat de toestand „ho pe, ons moet heeten. Wat is hier phciu voor ouders en voogden? Dat zii over hun kinderen en oe jongelie den oie aan hun zoigenzijn toevertrouwd, met ce uiterste behoedzaamheid waken. Weike onaiwijshare taak rust hier op de miniaire autoriteiten De taak om hun volle, gespannen aan dacht ie wijden aan het feit dat de jonge soldaat in den regel over veel te veel vrijen tijd beschikt, waarbij in aanmeiking dieni genomen te woraen. dat zijn gering fcracte- ment een belangrijke factor ten kwade be- teekent voor verleiding tot zedelijke misdrij ven, in het vooruitzicht om over ruimer geld middelen te kunnen beschikken. hen ouiiengewoon gevaar is o.i. voor den jongen landsverdediger gelegen in de ver lenging van het middagverloi tot verlof in den nacht, waardoor de gelegenheid tot het tóen van verkeerde en slechte dingen, hem i.s 't ware in handen gespeeld wordt. Od de oudeis en de legerautoriteiten voor al, rust de cure plicht, om ernstig op voor behoedmiddelen te zinnen, tegen een afschu- we.iik kwaad, dat blijkens het tipje van den opgeiichten sluier, reeds een schrikbarende uitbreiding en vertakking in de Residentie «eert ondergaan, STAKING TEGEN STAKING. De tiansportstaking in onze havens doet de vraag rijzen, wat er gebeuren zou, als de staking zich, in revoiutie-tijd, ooit uit breidde lot spoox- en tramwegen, binnen st hipper ij enz. Thans zijn er genoeg levenemiddelen voor veie maanden in voorraad, zoodat de havenstaking het land niet kan uithon geren; zoo lang zal de staking niet kun nen duren, clat de voorraad is uitgeput. Maar stakingèn onder het binnenlandsche trarsportpersoneel zouden de distributie der waren in gevaar kunnen brengen. Dan zou het mogeiijk zijn dat b.v. in de veenren en opslagplaatsen der handels-centra groo- te hoeveelheden levensmiddelen lagen en het land verhongerde. Natuurlijk zouden de stakers en hun ge zinnen mede daarvan den last dragen, en zoo zou hun strijd een tweesnijdend wapen zijn, nat zich ook tegen hen zelf keerde. „Zouden aldus de „Lirnb. Koerier" degtmen, die zoo roekeloos met de levens belangen hunner medemensehen omsprin gen, niet in zoodanige conditie kunnen ge- biacht worden, dat de naar hen toegekeer de kant van het wapen scherper werd dan de naar het publiek toegekeerde zijde, zoo- dat zu zich wel tweemaal zouden bedenken ai vorens zulk een zwaard in handen te ne men!" „in Frankrijk heeft men bij de staking der spoorwegarbeiders als volgt gerede neerd. VV aarom zouden wij, burgers ons weer loos aan uw stakingsmanie onderwerpen? Ais gij het recht hebt om te staken, wij ook. Als de vervoerders den aanvoer van levensmiddelen staken, dan staken de winkeliers den verkoop aan hen. Weige ren zij ons, de bestelde voorraden te leve ren, dan weigeren wij hun te leveren uit onze voorhanden voorraden. In alle provincie-plaatsen is bij de winkeliers wel een magazjjngoedexen- voorraad aanwezig, die enkele weken strekken kan. Breekt er een transport- staking uit, dan leveren de winkeliers, die daardoor natuurlijk benadeeld worden alleen aan de nief-stakend© burgers en arbeiders en weigeren te verkoopen aan de stakers, dde ben benadeeien. Probatum est. In Frankrijk heeft het middel, blijkens het „Journal des Débats" radicaal gewerkt, want degenen, die de staking uitriepen, werden daardoor dege nen, die bet eerst en bet meest vast de staking leden." Het middel edseht eenige organisatie en administratie, om te zorgen, dat geen on- sehuldigen door deze uitsluiting van leve rantie lijden. Maar dit kan men ervoor over hebben. Ten slotte behoeft men zieh als schapen niet alles te laten welgevallen. Berlijn verklaart in onderhandeling te zijn getreden met de oude regeering; deze laatste spreekt dit tegen üe oude Regeering naar Stuttgart vertrokken; zij verklaart nog voeling te houden met alle deelen van het land. Bij de nieuwe regeering hebben zich behalve üost-Pruisen ook Schwerin aangesloten en verschil lende detacnementen in de naven- en industriesteden Dictator Kapp verklaart nogmaals dat Duiischiand een repuoliek moet blijven. Het program der nieuwe regeer.ng en beioiten aan de boeren. Stakingen en betoogingen in heel Duitschland. Ue indruk in het buitenland. Lie Engelsche regeerieg neemt een aiwachtende houding aan; de Fransche pers driegt op oezetting van heel Rijnland aan. ONDERHANDELINGEN pUSSCHEN DtE OUDE EN NIEUWE REGEERING? De volgende tegenstrijdige berichten werden hedenmorgen gepubliceerd: De Eerlij nscne regeering maakt het vol gende bekend: Met de vroegere regeering Elxr -Noske zijn, op haai verzoek onderhanueiingen aangeknoopt Er zal op algemeene grond slagen een nieuw kamnet, bestaande uit desKunaige ministers gevormd worden, waarin ook de oude regeering zal wor den betrokken. Binnen twee maanden zul len nieuwe verkiezingen voor uen Rijks dag en den Pruistscnen Landdag genou- den worden. Ebert blijft voorloopig tot aan de nieuwe verkiezingen De president zal door het volk gekozen worden. In het rijk zal door unoreiuing van den economiscnen rijksraad en ae bedrijfsra- üen een tweede kamer voor den arbeid gevormd worden. De oude en ue nieuwe regeering hebben een gemeenodiappelijke proclamatie afge- kkoniiign, dat onder ue tegenwoordige oin- stauntgnoden een aigemeene staking een misdaad tegen het Dunscue voik zou zijn. De rijkskanselier heelt tot aan de beslis sing over deze voorsteden van het vormen van een nieuw ministerie ai ge zien en de staatssecretarissen, uie 't ouust in dienst jaren zijn, met de leiding der zaken belast. r-en extra-eddtie van de „Deutsche Allge- meme ZeitungJ', welke gisterenmorgen elf uur in ae straten van Berlijn werd veikocht, oevaue het bericht, dat de beioe regeerin gen, die te Eerlijn en die te Diesden. tot overeenstemming zijn gekomen, zoodat de crisis is geëindigd. Daarentegen wordt officieel door de oude regeenng uit btuitgart geme.d: De Putsch- regeertng van Berlijn tracht overal in Duitschland het geloof te wekken, dat-de grondwettige ïijksregeering met haar onder- nanoelt en dat generaal Marcker als onder- nandelaar is aangewezen. Dat is onwaar. De gionaweitige rijksregeering wijst iedere on derhandeling met de bedrijvers van den staaisgeep te Berlijn af, daar zij tegenover het volk verantwooidelajik is voor de grond wet en de overtuiging heeft, dat iedere on- deriiandeling wantrouwen en verwarring bij bet voik zou teweegbrengen. De onderneming te Berlijn stort vanzelf ineen. Onderhande lingen zouden de wanorde slechts verlengen. Duitschland heeft slechts één regeering, dat is de door het volk volgens de grondwet ge vormde. die thans van Stuttgart uit de rijks zaken voert. DE OUDE REGEERING. De oude regeering ia dan toch van Dres den naar Stuttgart vertrokken, „om de Na tionale vergadering bij te wonen" laat zij liet persbureau meedeelen, met nog de vol gende bijzonderheden: Het rijkskabinet is Maandagmiddag vier uur te Stutigari in tegenwoordigheid van den rijkspresident, rijkskanselier Bauer, den president en den eeisien vice-president der Naitonaie Vergadering bijeengekomen. De Wuriemoergsohe staatsregeling woonde cie zditing bij. Er bestaat volkomen overeenstemming om trent het plan om de Nationale Vergadering Woensdagmiddag vier uur te Stuttgart bij een te roepen. De Fransche Regeering heeft een eigen diplomatieke delegatie naar Stutjgart ge zonden. Generaal Witter, bevelhebber der rijks- weerbaarheid in het Rijnsche nijverheids- gebied en de rijkscommissaris Severing, hebben zieh aan den kant van de rjjksre- geering te Dresden geschaard. Met Göppert, den voorzitter der vredes- eommissae, is overeenstemming gezocht. Göpj^ert heeft te kennen gegeven, dat hij met erkenning van alle rechten dar rijks- ïegeering voortwerkt aan de technische uitvoering van het vredesverdrag en geen opdrachten van de Berlijnsche regeering zal aanvaarden. In een door Noeke en Koeh onderteeken- de verordening wordt de verspreiding van oproepen en aankondiging der Berlijnsche gezaghebbers verboden, zulks op grond van den voor het rijksgebied afgekondigde staat van beleg. In een kennisgeving van de oude regee ring over de laatste gebeurtenissen'staat: ,JJ© rijksregeering heeft de voeling met al le deden van het rijk verzekerd. Ofschoon het vaststaat, dat de staatsgreep te Berlijn aan eigen zwakte en verwarring ten gron de zal gaan, toch is daarvan een onheil spellende politieke en ekonom iseho toe stand het gevolg. „De. regeering verzoekt allen autoriteiten den afgevaardigden hun reis naar Stutt gart zooveel mogelijk te vergemakkelij ken." De nacht van Zaterdag op Zondag is te Dresden rustig voorbijgegaan. Zondag ochtend hebben de meerderbeidssocialisten de or.afliankelijken en de vakvereenigingen een gxoete vergadering in de open lucht gehouden, waar woordvoerders van de twee socialistische partijen hebben gespro ken. De vergaderingen werden met een „hoch" op de internationale gesloten en zijn kalm uiteengegaan. De gezaghebbers te Berlijn hebben door bemiddeling van generaal Maerker de re geering te Dresden uitgenoodigd met hen in contact te treden ten einde tot een ver gelijk te komen. De regeering heeft dit ge weigerd, daar zij overtuigd is, dat 't on heil minder ver om zich been zal grijpen als zij op baar stuk blijft staan. Ebert en Noske hebben een oproep ge richt tot de soldaten der rijksweerbaarheid om de grondwettige regeering trouw ter zijde te staan en haar bevelen op te volgen. De rijksregeering verbuist naar Stutt gart in verband met de bijeenkomst der Nationale vergadering. De afdeeling Aken van de centrums-par tij heeft een motie aangenomen, waarin de staatsgreep te Berlijn wordt afgekeurd en de trouw van het Centrum aan de oude re geering wordt uitgesproken. DE NIEUWE REGEERING. do volgende berichten: Naai- van de züde der nieuwe regeering verklaard wordt, hebben de twee partijen van rechls, zonder zich met haar te ver eenzelvigen, zich bereid verklaard, de nieu we regeering te steunen. Verder verluidt, dat de nieuwe regeering besloten is de reeds begonnen algemeene staking met al le middelen die haar ten dienste staan, te gen te gaan. De technische huipverschaffing is dade lijk ingesteld om in d© eerste plaats de dringend noodzakelijke voorziening met water te herstellen. Van bevoogde zijde wordt medegedeeld: Alle maatregelen nopens verzekerde bewa ring zijn herroepen. Allceu een mijnheer Levy, van de centrale communistische par tij, en prins Joachjm Albert van Pruisen blijven in hechtenis. Rauscher, de chef van de persafdeeiing van de oude regeering, is dadelijk weer in vrijheid gesteld. Uit naam van de meuwe regeering wordt verklaard, dat zij niet van plan is, recht streeks oeneuur te oefenen over de pers. Maandag mochten all© kranten, met inbe grip van de „Vorwarts" en d© „Freiheit", weer verschijnen. Van bevoegde zijde verluidt dat alle mijuwerkersvereenigingeil van Westfalen zich bereid hebben verklaard, tegenover de nieuwe regeering eeu onzijdige bonding aan te nemen, hebben daarbij drie voorwaarden gestoldhandhaving van de wet op de bedfUisraden in haren tegen- woordigen vorm; handhaving van de repu bliek; en waarborgen van de oude rechten der arbeiders. De nieuwe regeering, die volkomen op den grondslag y^n de grond wet staat, is bereid deze voorwaarden in te willigen. Uit B reel au wordt gemeld: Von Friedeburg, de bevelvoerende gene raal over het zesde legercorps, is, daar hij heeft ingezien, dat de troepen en de offi cieren den toestand anders beoordeeien dan dit geschiedt is in het gisteren op het Raadhuis genomen besluit, en met de nieu we regeering meegingen, afgetreden. Luitenant-generaal graaf Sohmetten heeft het opperbevel overgenomen. Tot op perpresident (gouverneur van de provincie) is von Keesel-Oberglauche be noemd. De bladen Volkewacht, Arbeiterszeitung en Freie Meinung zijn verboden. Ongeveer twintig personen, o.w. de oude opper-president Philipp en de aanvoerders van de onafhankelijken en de communisten zijn in verzekerde bewaring gesteld. Schwerin \6Ci Berlijn Uit Schwerin wordt gemeld: Generaal von LettowVorbeck heeft de volgende kennisgeving uitgevaardigd: Op las. van de nieuwe rijksregeering is de rego.rmg von Meckelenburg Schwerin tot altreden genoopt, omdat door haar houding geen waarborgen aanwezig waren voor hand. having, van rust en orde. De Ambtsver- walter dr. .Wendhausen is belast met het vormen van een nieuwe regeering. (w.g*) de militaire bevelhebber von Let towVorbeck, generaal-majoor. Het vrijcorps Schui te Mühlheim deelt mede, dat het zich evenals het detache- ment-Lichtschiay en andere troepenafdee- lingen van de rijksweer in het industrie gebied achter ue nieuwe regeering ge schaard heeft. Op de kazerne zijn de zwart-wit- en roode vlaggen geaesciien. Uit goede bron verneemt men, dat men ten gevolge van den stap van de par. tijen van rechts, in toongevende kringfen van plan is, de verkiezing voor den Rijks dag binnen de eerstvolgende zestig da gen te houden. De marine-troepen te Kiel hebben zich aangesloten bij de nieuwe regeering. Kapp en de pers. Dictator Kapp heeft de persvertegen woordigers te Berlijn bijeengeroepen en hun steun gevraagd. By zijn onderhoud zeide hij onder meer: De nieuwe regeering beoogt geenszins een duistere reactie. Van een monarchis tische staatsgreep kan geen sprake zyn. Wij staan op het standpunt dat de re- publikeiusche s.aatsvorm een uitgemaakte zaak is, waarbij Duitschland zich moet neerleggen. Wij zullen zoo spoeaig moge lijk den grondwetiigen toestand herstel len. Daarvoor is het noodig zoodra moge lijk nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Weer een proclamatie van Kapp. De volgende proclamatie is uitgevaar digd: Ten eerste: Om misverstand te voor komen en op te komen tegen de geruchten, die met kwaadwillige bedoelingen zijn ver spreid, verkiaar ik plechtig dat dadelijk na het herstel van de orde aan het volk zijn recht zal worden gewaarborgd do, r nieuwe verkiezingen zelf zyn lot te be palen, een recht dat het door de regee ring, die tot dusver aan het bewind was werd onthouden. Zndna de rust in het land is teruggekeerd, zullen nieuwe ver kiezingen worden uitgeschreven. Ten tweede: De regeering is niet voor nemens noodmaatregelen te nemen van politieke strekking. Voor zoover deze nog niet zij tf'ge no men hebben de noodmaatregelen Vap jje regeering ten doel: A. De orde te bewaren en het econo misch leven op gang te houden. B. Den woeker ten koste van het volk te bestrijden en een einde te maken aan de corruptie. De regeering zal alle bedrijven, die voor het leven van het volk van belang zijn beschermen en alle werkwilligen bescher men. w_g, Br. Kapp De nieuwe regeering aan de landbouwers. Proclamatie aan de Duitsche landbou wers: De revolutieregee; ing heeft opgehouden te bestaan. Met haar zal zoo spoedig mo gelijk de afschuwelijke rantsoensering, dib alle landbouwproductie vernietigt, ver dwijnen. Voorloopig, totdat de toestand volkomen ordelijk zal zyn geworden, moet de voorziening van de steden nog op de tot nu toe gebruikelijke wijze geschieden. De oude regeering heeit de volksvoeding ten eenemale in de war gebrach:.. Men moet voorkomen, dat de toevoer van de levensmiddelen naar de centra van be volking geheel wordt stopgezet. In het bijzonder verwacht e regeering, dat de landbouwers in Je eerstvolgende weken, die e moei': :e zullen zijn het uiterste zmleu doen, om de vr. edza e en ordelievende stadsuevolking ten vile van levensmiddelen te voorzien, ia zoover het op een dwaalspoor geleidde gedeelte van de bevolking niet ver i r'. aar ui; den nood te helpen. Duitsche landbouwers, bij u ligt de be slissing, of wij zonder hongersnood en zijn onvermijdelijke gevolgen den t jd tot den volgenden togst zullen doorkomen. ik vertrouw vast, dat gij evenals in ben oor log, het vaderland irouw zult blijven. w.e. Dr Kapp .stakingen eu octougmgeu. Sedert Zaterdagnacht staat het tramverkeer te Berlijn volkomen stil. Op de Hochbahn is het verkeer op de- voornaamste trajecten slop gezet moeten worden. Het verkeer op de Stadtbahn lijdt nog niet onder de algemeene staking. Maatregelen tegen de stokers. Rijkskanselier Kapp publiceert d© volband- verordening lo. De raddraaiets, die zich schuldig ma ken aan handelingen, stafbaar ges.e i de verordening omtrent de bescht.ir.icff j belangrijke bedrijven en in de verorden ng .n- zake de vezekeriog van tien vreedza. ten ar beid. worden, evenals pos ers, met den do i 3 gestraft. 2o. Deze verordening treedt op 16 Maai! des namiddags 4 uur in werking. In een door den rijkskanselier en genei aai Von Lüttwilz geteekende verordend - veiklaard.'dat alle rijks- en s.aais- rr - ren onverwijld hun taak moeten hei;, daar zii andere zonder aansp aak co sioen zullen worden on slagen- De oude regeering verklaart geen siakings- parool te hebben afgegeven en de algemee ne staking af te keuren. 139.) Hij had steeds op Zon- en feestdagen de kerk trouw bezocht» zelfs ging hy„ «onder dat hij Laura daar ooit over sprak wel eens de mis hooren, waaneer dit Biet verplichtend was, hij gaf zich alle moeite om werken van als godsdiens tij ve- la&rs tekende schrijvers te lezen en taardoor zijn geloof te versterken maar lot nu toe had men nog niets van hem gezien of gehoord wat eenigszfns op boet vaardigheid geleek, en de biecht liet hij altijd achterwege. In zijn gesprekken met den pastoor dien hij dikwerf 's morgens In het witte huis aantrof en dien hij thans niet meer zooals vroeger ontweek, waagde hij dikwijls een enkele zinspeling op de oe- lijdenis zijner zonden, en de brave geeste lijke gaf hem dan onder bedekte termen zonde, hem te kwetsen, in overweging,, hoe gevaarlijk het L zijn bekeering zoo lang uit te stellen daar niemand zeker is van den dag van morgen, en God wel barmhartig, maar ook rechtvaardig is. in het algemeen sprak de waardige ziele- herder er over, dat menigeen zich zoo verlegen maakt en beangstigt waaneer hij zijn zonden moet belijden, maar dat zoo iets een lafheid en meestal een bewijs van hoogmoed is, daar men, wanneer ©r niet tegen op wordt gezien om het kwaad te bedrijven, men zot. evenmin schamen moet het te belijden. Deze redenüeringen hadden tengevolge dat de dokter zich hoe langer zoo meer met die ge lach .e ver zoende en had hij lang gedraald, de stonde van niet te waardeeren geluk wa® eindelijk voor hem aangebroken, waarin hy de uitwerking der genade in hare gan- sche volheid zou ondervinden en in de gelegenheid zou zijn ©en grenslijn te trek ken tusschen een ziel die zich geheel aan zijn God hééft toegewijd en in hem voortleeft, om eindelijk in Hem te worden opgelost, en eeu ander die in de nachtelijke duisternissen van het ongeloof ronddwaalt veinsden zij zelfs tot genoegdoening der om aan wanhoop en vertwijfeling te zajn goede vrouw, dat haar geheugen op dat prijsgegeven. Had Laura zich in de Laatste maanden tegenover Eduard zeiden over zaken, den godsdienst betreffend©, Uitgelaten, althans niet de minste zinspeling gejnaakt op zijne zoo vurig door haar gewenschte be keering, ook hare moeder had zich in dit opzicht niet over haar te beklagen, en dat bestudeerd overleg, die goed begrepen te rughoudendheid had de uitwerking welke het verstandige meisj© ©r vaQ verwachtte. Alsof dit zoo behoorde en reeds lang eene uitgemaakte zaak was, ging mevrouw IVaumbach met hare dochter en Clara iederen Zondag naar de kerk en gaf zich zich zelfs de moeite d© beide meisjes te waarschuwen wanneer ©r een of andere feestdag, welke de Rath, kerk gebiedt te vieren als Zondag, aanslaande was, als ware zij bevreesd, dat zij in haar verplichtingen zouden te kort schieten. Hiervoor bestond natuurlijk geen gevaar, al namen Laura en hare vriendin die herinnering altijd dankbaar aan en goede vrouw, dat haar geheugen op punt had gefaald. Clara las haar vroegere mees. r a nog altijd uit godsdienstige boeken voor en weid soms wel eens door haar gevraagd naar zekere leerstellingen van onzen godsdienst, waaromtrent de gewezen pro testante nog eenige twijfeling koesterde, welke het meisj© dan altijd zoo juist mogelijk wist te rechtvaardigen en op te helderen. Mevrouw Traumbach toonde zich da gelijks ijverig in het gebed. Haar gewone gesprekken over godsdienst en zedeleer met den pastoor hadden onafgebioken en nog meer dan vroeger plaats, maar hier bij bleef het dan ook, men hoorde er niets van of zij werkelijk hot voornemen had tot den katholieken god fLenst over te gaan. Al sprak Laura er nooit tegen haar, en zelfs niet met haar vriendin over begon zij zich ten Laatste toch beangst te maken dat haar hoop in dit opzicht deerlijk zou teleurgesteld worden, en zoo hare moeder ijverig bad, haar smeekge beden weruen nog vur.ger ten hemel g? zonden voor de algeheele bekeer-ug uer goede vrouw, wier geluk haar zoo na aan 't harte ging, daar zij het diei aarsi was wat zij op aarde beta- Eene week was er vooroy gegaan dat Laura, in de laatste maanden altijd, even opgeruimd en vroolijk er om die reuen zeer treurig uitzag. Zy had ia e vriend n haar bezwaren medegedeeld, de dJ kwij nende hoop van de treurende d ak eenige troostredenen weder zocht te verlevendi gen. Beiden hielden z.cn echter met het besturen van eenige huishoudelijke zaken bezig, terwijl de pasioor juist door Mar tha binnengelaten, met mevrouw TVaum- bach zich weldra in een levendig gesprek gewikkeld zag. Dit had mogelijk een half uur aangehouden, toen Mar.ha gescheld en haaf bevolen werd de twee vriendin nen te roepen, die onmiddellijk d a-op„ nieuwsgierig wat men haar te zeggen mocht hebben, in de zijkamer ve. se: enen Het Wolff-bureau te -Berlijn verspreidt v - In Saksen is bet volmaakt rustig. De SaksiscJie regeering heeli een oproep aan de nieuwe regeering ge.icht. De Saks isme rijks weer baarheid neemt voorshands een neutrale houding aan. Generaa, Maercker beschermt de centrale te Bitterfeld, en heelt een stakingsverbod uitgevaardigd. Zondagochtend is de waierleid-ng van Berlijn afgesneden Er is te Aken een algemeene staking afgekon digd. Het spoorweg- en tramverkeer staan stil, aïe fabrieken, winkels en café's zijn gesloten. De socialisten beletten den werkwilligen arbeiders der christelijke partij te wericen In alie groote zalen van Keulen zijn prop volle vergaderingen gehouden om den politieken toestand te bespreken. Besloten werd Maandag ochtend om io our een algemeene slaking te be ginnen als protest tegen den staatsgreep. De staking zou tot 's avonds duren; alleen de gas fabrieken, waterleiding, electrische centrale en bet werk in de ziekenhuizen zullen aan den gang blijven. In een vergadering te München van de beide Beierscbe sociaal-democratische oartijsn is mee gedeeld, dat de raad van spoorwegambtenaren ge meenschappelijk met de vertegenwoordigers der vakvereenigingen van spoorwegmannen de a'ge- meene spoorwegstaking heett uitgeroepen. Er zón maatregelen genomen om de treinen met levensmiddelen te ïaten loopen. Ook zullen de kolen, die voor de locomotieven rijn b~??emd. worden vervoerd. Het openbare gezag is te Chenuwtz in handen van de arbeiders overgegaan. De filiaal van Wofff is bezet Volgens een particulier bericht aan de Magde- burger Zeitung uit Weimar is daar Zon lag- nacht een uur lang met geweren ge choten én handgranaten geworpen tegen het hoofdpostkan toor, dat de veiligheidsfeer bezet h cM. Het postkantoor en huizen van burgers werden zv aar beschadigd. Het postkantoor bleef in het bezit van de veibgheidsweer. Te Kiel is het tot bloedige onlusten gekomen. De arbeiders van de scheepswerf wapenden zich en boden tegenstand aan de rijks- en veii"iehe: Is- weer. Men meldt, dat er dood en en__gewond-n gevallen zün. Kiel is in handen van de rijks- en veiligheid sweer. Te Hamburg is de toestand onveranderd. (Wordt vtrvotgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5