r Scheuring in de R.-K. Staatspartij Gemengd Nieuws. üe starting m oe Havens Rechtszaken Vragenbus HOftTÊ Eli» DE REGEERINGSCRISIS. Naar Keuter uit Rome seint heeft Nitti sijn ministerie opnieuw gevormd; hij zelf heeft tijdelijk koloniën genomen. Luzzatti treedt op als minister van financiën. Bono- tni heeft de portefeuille van oorlog aan vaard. (Bonomi is reformistisch socialist.) GEMENGDE BU1TENL. BERICHTEN. De handel van Frankrijk met Duitschland. Uit de gepubliceerde officieele statistiek betreffende den buitenlandsehen handel v. Frankrijk over 1919, waarin voor het eerst weer sinds 1911 melding wordt gemaakt van Duitschland, blijkt, dat Frankrijk voor 59ü.69ii.0o0 free. in Duitschland gekocht heeft (waarvan 206.894.000 frs.- in het bezet te gibieu). Aan Duiisohland werd ver kocht voor 1.283.968.000 frs. (973.218.000 frs. in het bezette gebied.) De Daily Mair meldt, dat een toestel voor draadiooze telegrafie, dat vervaar digd was volgens een nieuwe uitvinding van een officier van de luchtmacht, uit een gebouw op bet vliegveld te Puney (Surrey) gesto.en is. De uitvinding had ree-os goed voldaan en had eendge tot nog toe onoplosbare vraagstukken opgelost in verband met het draadloos seinen van en naar vliegtuigen. Fr waren bijzondere maatregelen getrof fen om bet toestel te bewaken en daarom gelooft men uat de een of andere vreemde mogeudhtio achter den diefstal zit. In een vergadering van spoorwegper soneel te Wolverhampton, heeft John Bromley, de algemeene secretaris van de geassocieerde vereen-iging van locomo tief-machinisten en -stokers gesproken over de toenemende kosten van het leven. Hij zeide, dat het bestuur een nieuwen eiseh om ioousverhooging gereed had en te Lenden over den toestand zou beraadsla gen. Komende week zou men den strijd aanknoopeu en dan ging het op buigen of barsten aan. De kansen voor Benoist, (de Fran- eche gezant in Den Haag) voor de am bassade aan het Vatikaan schijnen geducht gedaald. Men spreekt thans van een be roepsdiplomaat. De tusschenkomst van den minister ingeroepen. De besturen van den Centra.en Bond en de Ned- Federatie van Transportarbeiders h.bben, naar de „Msb." verneemt, een teiegram gezonden naar Minister Aat'berse, waarin zij h.m verzoe ken met de leden der besturen een conferentie te willen presideeren, zu,ks op grond van zijn verklaring bij de behandeling van de interpa.'.a- tie Marciiant in de Tweede Kamer. De Minister verklaarde n.l., aat, wanneer hem ondubbelz.nnig bleek de geneigdheid der arb.i- ders-organisaties om den Minister arbitraire be voegdheid te v.rl'eenen, hij bereid zou zijn, zijn moreelen invloed op de werkgevers aan te wen den, ten einde hen te bewegen z.ch eveneens bij zulk een oplossing van het geschil neer te leggen. Uit Rotterdam. Bij de Steenkolen Handels-Vereenig.ng in de V\ aalhaven worden geladen de stoomschepen Vesuvius, Nazaire, Eldrit, JuagoMam en Lmgestroom. In het geheel zijn 13 mechanische werktuigen in gebruik. Het stoomschip Westerdijkuit Rosario, met graan, heeft lig plaats in de Maashaven gekregen. In de Rijn haven komt h-den het stoomschip Lagos ge reed. Uit Amsterdam. Het aantal koopvaardijschepen in de haven, werd vermeerderd door de aankomst van het s.s. „Stei'la," der Kon. Ned. Stoomboot-Mij., dat met graan van Bahia Blanca aan de Suma- trakade ligplaats kreeg, en het Duitsche s.s. „Eider'J met hout van Norrköping in de hout haven. De stoomboot „Gouwestroom'' van de Holl. Stoomboot-Mij. vertrok met stukgoederen naar Dakar en het Duitsche s.s. „W. C. Frobne" fedig naar Rotterdam. De studenten en de voedsel voorziening. Door de stilligging van het scheepvaartbedrijf bestaat de mogelijkheid, dat door massale staking of revoltitionnaire beweging ontwrichting van cms economisch leven, de voedselvoorziening van Nederland kan spaak loopen. Op initiatief van Amsterdamsche studenten is besloten eene organisatie van alle studenten tot stand te brengen, met het doel, om hulp te ver- leenen, wanneer naar het oordeel der regeering bovengeme'Jden toestand dreigt te ontstaan, dus geen inmenging in loonkwesties zelve wordt be oogd. De regeering, van döt plan in kennis gesteld, heeft hare medewerking beloofd en hare moreeJe steun toegezegd. Doel is om te komen tot eene organisatie in elke universiteitsstad; elke organisatie heeft haar bestuur, hetwelk samen stelt een hoofdbestuur, wat de leiding en administratie heeft over alle studenten in ons land. Uitdrukkelijk wordt voorop gesteld dat geen partij gekozen wordt in loonkwesties. Alleen dan, wanneer de regeering oordeelt dat ons land voor een noodtoestand komt te staan, eerst dan dus op verzoek der regeering, zal' de organisatie haar steun verkenen, b.v. tot het lossen van graan, dat over ons land gedistribu.erd moet worden, helpen bij het transport van eerste levensbehoeften, besturen van auto's hulp bij telegraaf, telefoon, enz. Uit Harlingen. Uit Harlingen wordt gemeld, dat, hoewel de haven aldaar niet in de staking is be trokken, de gevolgen er toch gevoeld wor den. Er heerscht volkomen stilstand. Ver leden week is er geen boot binnengekomen of vertrokken. Vergaderingen. In een Dinsdagavond te Rotterdam ge houden vergadering der Néderl. Fedeiaiie van Transportarbeiders, heeft de heer S v d- Berg o. m. verklaard, dat de staking 'zai worden volgehouden, tot het oogenlik aan breekt, waatop onderhandelingen kunnen ge opend worden met bevredigende res ui talen voor de arbeiders. A^^eJavon keeft de stakingsleiding ffi ^terdam een bespreking gehouden inza ke de door minister Aalberse in uitzich' sp elde arbitrage tot oplossing van he^ ha venconflict. Aan de besprekingen namen Xoowei koofdbestuurderen als afdeeliogsbe- VERSCHENENi of een afgeperst Verweer door Mr. J> B. B O M A N S te Haarlem Prijs f 1.Verkrijgbaar bij den Boekhandel en bij de Uitgevers ^^LVTJDrukkeri^d^paaiT^^ sluurderen van de Federatie en van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders deel. Naar Vaz Dias verneemt, staan de leiders der Federatie niet sympathiek tegenover het stelsel van arbitrage, de modernen daaren tegen schijnen wel in principe bereid zich neer te leggen bij een arbitrale uitspraak, indien althans de grondslag voor hen aan nemelijk wordt gemaakt. De studenten te Rotterdam. Ook te Rotterdam heeft zich een voorloopig comité gevormd), dat de studenten der Han dels Hoogeschool aanspoort zich beschikbaar te stellen in het belang der voedselvoorzie ning. Een circulaire bevat de volgende vragen lijst: Zijt gij bij Burgerwacht of VrijwtRigen Landstorm en zoo ja, waar? Zijt gij in mi litairen dienst geweest en zoo ja, bij welk wapen en welke rang? Kuna gij chauffeurs- diensten verrichten, auto's, motoren? Zijt gij bekend met stoommachines, etc.? Kunt gij behulpzaam zijn bij post, telegraaf en tele foon? Kunt gij koetsiersdiensten verrichten? Kunt gij behulpzaam zijn in het scheep vaartbedrijf, laden, lossen, etc Kunt gij op andere wijze uwe diensten ter beschikking stellen van het algemeen belang? In vollen gang, Bij de Steenkolen Handeilsvereenjginig te Rotterdam was Dinsdag allee in vollen gang. Er werd gewerkt door 50 steeds aan groeiende ploegen uit Zeeland en 85 werk willigen. Gisteren is nog aangekomen het s«. Wes terdijk van Rosario, met graan. EEN PRINCIPIEELE STEM- WEIGERAAU. De principieele stern weigeraar Joh. Mam men uit O ter leek js gisteren voor de derde maal gearresteerd en naar Alkmaar ge leid om wederom een. dag hechtenis te on dergaan wegens het niet uitbrengen van zijn stem bij de laatste verkiezingen. VERDUISTERING VAN ll.oau.- DOOR EEN POisTDIKECTEUK. Voor oe strafkamer der Rechtbank te Rotterdam sitono Aiaanuag terecht de 52- jatdge (J. li-, vroeger Directeur van het post- en telegraaiaantoor te Lekkerkerk, thans gedetineerd in het Huis van bewa ring te Rotterdam. Beklaagde heeft in ue maand December van het vorig© jaar, als directeur van ge meld kantoor ie ncKKeint. k, oemagen van 5000.en liöOO.verduisterd ten ua- deele van den Staat der Nederlanden, door deze geiden, onttrokken aan de kas van 't postkantoor, ten eigen bate aan te wenden. Beklaaguo bekende. Genoom wem een inspecteur der poste rijen en telegrafie, de heer L. M. van Hen gelaar te 's-Gravenhage, die verklaarde, dat bekjaagde hem siteeds handig misleid en de boeken listig vervalseht heeft. Het O. M., waargenomen uoor mr. dr. J. Wbnveldt, nam oaarna zijn requisitor en eiseh te 1 jaar en 6 maanden gevangenis- stra. Op veraoek van den verdediger, mr. A. N. M. Allard, deed beklaagde het verhaal van zijn levensgeschiedenis. Bekl. heeft v. kind af aan te kampen gehad met wreed© maatschappelijke en iamiiie-omsiandighe- den. Op heat drukte de zorg voor een ge zin dat üfcior ziekte werd getroffen; li ij zwoeg oe van den ochtend tot den avond en worstelde om het geldgebrek waaraan hij, ook aoor den looaen last der tijden, leed. Toen ried men hem den effectenhandel aan. Hij stak zijn geld in aandeelen en verloor; hij sprong bij in de moeilijkheden eener firma.... zij failleerde en zijn geld was verdwenen. Al zijn wanhopige specu laties mislukten. Het noodlot scheen hem te vervolgen. En ooor dit ados in een toe stand van abnormalen gedaehtengang ge bracht vergreep hij zich aan het geld van den Staat, terwijl men hem naging, becriti- eeerde en veroordeelde, toen bij tevergeefs had geklopt aan de deur van hen, die hem konden helpen. De eenige hoop, die hij nu nog heeft is, dat men tenminste niet zijn gezin zal ten gronde lichten. De verdediger verwachtte, dat het tragi sche leven van dezen man de rechtbank milder stemmen zon. Met klem verzocht hij voor bekl. een voorwaardelijke veroor deeling; want de gevangenis zou den diep ibeklagenswaardigen mensch alleen kunnen verbitteren en hem de gedachte aan zijn gezin tot een verschrikkelijke marteling maken. De uitspraak werd hierna bepaald op .25 Maart a.s. VOOR WAT. HOORT WAT. Toen ik de 2e klasse „Niet Kookeu"-coupé binerSi.apte, zoo vervelt iemand in de ,»Tijd" zat een jongniensch. onmiskenbare symp tomen van een onrijpen H. B. S.-er dra gend, heel waanwijs in een hoekje te kij ken naar zijn medepassagiers. Onder zijn Sportpetje kwamen de blonde krullen uit- knoeren; het neusje vertoonde hemel waart sche neigingen; het dasje zat a.s een touw tje om oen lagen boord, waarboven de hals ais van een kaalgeplukte kip, eng boven ui .Stak; het broekje etraklo plooiend om de magere spillebeenen. De Prins! J>e Wereldkroniek! Het Nieu we Leven! dreunde de Ako langs den trein. Het jongske wipt op; vloog naar het opengetrokken portiergraaide in züu vest zakje naar een paar dubbies en riep banseh De Telegraaf! Asjeblieft mijnheer, zei de Ako gedien stig en wilde geld teuggeven. Het jongmensoh maakte een voornaam, vorstelijk dédain gebaar, wat zooveel be duiden moest als. Houd maar! Zijn neus ging daarna, als meelezend, over de groote bedrukte vellen heen. Even inzien? vroeg een over hem zit tend heer, die, de daad hij het woord voe gend, al een Tweede blad te pakken had. Gaat uw gang mijnheer, zei het H. B. S.-je die het inwendig leuk vond. Verdere emoties hadden niet plaats tot Oss, waar het jongmensoh en sigaret nit zijn zak haalt en als een groot mensch aan de medepassagiers vroeg, of ze er op tegen hadden. Ja mijnheer 't is hier verboden, zei de mijnheer tegenover hem, die zijn Tweede Blad te pakken had, doch dit blijkbaar vergeten had. Dat was het toppunt van brutaliteit. En toen gebeurde er iets, wat heel de eoupé lachen deed. Het jongniensch. ten zeerste verontwaar digd, pakte zijn Tweede Blad vast en zei streng: Mijnheer, mag ik mijn blad? En vóór de passagier wist wat hem over kwam, had 't jongske de courant uit zijn handen getrokken, vouwde die heel knap jes op en legde ze ijskoud naast zich neer, terwijl hij een bestraffende blik naar den gapenden passagier sloeg en toen heel kalm de lectuur van zijn Eerste Blad ver volgde. Ik zeg maar, voor wat, hoort wat! ELN CORDATE JONGEN. Een jongen uit .Weenen van 15 jaar, vertelt het Val., oud-gymnasiast maakte de reis naar ons land en vond te 's-Gra- venliage z;jn tijdelijke pleegouders. Dezer ca-en .werd hem echter bericht^ dat zijn tijd verstreken was en hij naar Wecnen terug moest. Zonder iemand iets te zeggen, ging de jongeling op pad, ten einde een werkge ver te vinden. He. lukte hem, een aanstel ling als fLsschüUspoeler te krijgen legen f 13.50 per week. Verder wist hij ten kost huis te vinden voor f 30 per maand. Toen deze dingen in orde waren, wend- hij zich tot z.jn pleegouders, uankte de zen nai igranng voor alles wat ze voor hem geeaan hadden en ontwikkelde ver volgens zijn p an. Als ik naar Weenen terugga zei hij een ik bij moeder thuis mee den Itoe'. op, terwijl ik van mijn week loon, ais ik hier blijf moeder nog maande lijks een 100J kronen kan zenden. Er was weinig in te brengen tegen dit oordaat plan en het wordt derhalve uitgevoerd. DE BESTRIJDING DER MALARIA De muggen-brigade, zoo zullen we haar maar noemen, gaat onvermoeid voort ouder leiding van dr. Sieburgü, om in Noord.Lol.and het malaria-gevaar te be strijden. Lezingen met lichtbeelden wor den gehouden en overal wordt de bevol-' king opgewekt mee te heipen aan de bestrijding, Als gevolg van wat op die tochten wordt ontdekt, wordt de bevol king wel wat wakkerder en maakt de onverschilligheid in deze plaats voor be langstelling en medewerking. Omspellend is het soms, wat men als resultaat dier verdelgi.igstochten verneemt. Niet zela- zaam zijn de paardenstallen, waar 4 a 5 n.i Lioen muggen worden verdelgd. In een varkenshokje te Koedijk van 1 bij 1,10 Met r, ver ie igde men 110. .00 muggen. Geen wonder ua„ he. Kiekenfonds ie Alk maar aan zijn'pa.ienten 118y2 K.G. kinine versirekte, wa„ aan dat fonds niet minder dan f 10,000 kostte, HET WERK IN DE VENEN HERVAT. Vroeger dan in vorige jaren is de turf graverij of het voorbereidende werk daar voor in de venen van Zuid-Oost Dreute hervat. De oude voorraden zijn in den af- galcopen herfst en winter vrij sterk opge ruimd, zoodat er voldoende zelveld is voor plaatsing van het nieuwe product, Aljcen in het rayon Nieuw Amsterdam schijnt nog vrij wat te zijn overgebleven, doch daaronder is veel fabrieksturf. Door de bui tensporige scheepsvraebten is het mogelijk gebleken, de turf anders dan per schip te vervoeren, zonder belangrijk duurder te worden ter plaatse van gebruik in Holland dan bij vervoer per schip. De beste zware turf werd nu uit de veenderijen per wagon gereden naar de stations Exloo, Valthe, Weeding® en Zuidibarge en daarna op wa gens geladen en verder vervoerd. Duizen- deu wagons zijn van deze stations op die wijze verzonden. Te Weerdinge werd in de afgeloopen week beproefd met een Trac tor de turf uit het veen naar het station te vervoeren, welke pogingen voorloopig met goeden uitslag bekroond werden. De Trac tor met caterpillersysteem trok met ge mak een geheel dagwerk turf, op vijf of zes karren geladen uit het veen naar de laadplaats van het station. Wat de loonen betreft, schijnen er dit sei zoen geen geschillen van zoodanige betee kenis te bestaan, dat stakingen te vreezen zijn. Er kan trouwens bu de hooge turfprij- zen een goed weekloon worden gemaakt door de arbeiders en de verveners hebben eveneens goede dagen. In een vergadering van vertegenwoordigers van werknemers organisaties en van verveners in het hotel Grim me te Emmen gehouden, werd vrij wel algeheele overeenkomst verkregen in zake de te sluiten overeenkomsten. VOOR DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Door de Heide-Mij. is van de cultuur commissie „de Woosten" te Vriezeveen ge kocht 50 hectaren grond in „de Woes ten." Naar die „Zw. Ot." meldt, zijn deze gronden aangekocht voor het Rijk en bestemd voor het planten van twijghout. welk hout zal worden gebruikt bii de werken betreffende de drooglegging van de Zuiderzee. EEN OUD BRABANTSCH GEBRUIK. Dezer dagen had te Oss een verhuizing plaats. Niets bijzonders zult ge zeggen. En toch had die verhuizing veel bekijks. Naar men aan het „Hbld." meldde, ver huisde iemand, uit Oss naar Erp, doch het doet er ook weinig toe wien de verhuizing gold of waarheen men uit Oss zijn toe vlucht nam. Voorop ging een onderwetschc Brabant- sche huifkar, mooi geverfd en overkuifd met een helder wit laken. Daarin had het verhuizende, gezin plaats genomen. De huifkar reed echter niet al leen, maar opende een lange rij Brabant- sche karren, met groen versierd en bela den met huisraad. Wel een twintig volgden zoo de eerste huifkar. Natuurlijk waren dat geen wagens van den verhuizenden boer. Wat wil het oude gebruik? In echten gemeenschapszin kwamen de boeren uit Erp hun nieuwen buur inhalen en helpen bij het verhuizen. Ieder die over kar en paard te beschik ken heeft, spant het paard in en komt mee gereden. Op iedere kar laadt men een gedeelte van de landbouwgereedschappen, de voeder- artikelen, die nog in voorraad zijn, in één woord, al wat mee moet met ae verhuizing wordt over de aanwezige wagens verdeeld en ieder draagt ziin last. Het vee volgt in processie achter den laatsien wagen, ook alweer gedreven door de nieuwe buren van den verhuizer. Na een langen weg heeft de blijde inkomst plaats. Als de vreemdeling het nieuwe dorp bin nenkomt, is hij al geen vreemdeling meer, hij is verbroederd met degenen, die hem als hun broeder tegemoet kwamen en in haalden. DIEFSTAL VAN AA NGETEEKENDE BRIEVEN. In de laatste dagen ie het meermalen voorgekomen, dat uit brievenbussen van kantoren op de Wijnhaven en in de Wijn straat, te Rotterdam, kennisgevingen van aangeieekende brieven zijn gestolen. Op de kennisgevingen halen de dieven op het postkantoor, na het p.aatsen van enke le bandteekeuing. de brieven af. Een firtma in de Wijnstraat is ou deze manier ontsto len een cheque groot 5000, die in een aan- geteekenden brief gesloten was. De chèque is door den ddef op de Twentsche Bank geïnd. Van een andere firma op de Wijnha ven gevestigd, is op deze wijze een effect, nominaal groot 600 gestolen. HET EILAND VLIELAND ALS BAD PLAATS. Naar de „Visscherij Ot" verneemt is te Vlieland opgericht een N. V. „Exploitatie- Maatschappij Noordzeebad Vlieland", met een maatschappelijk kapitaal van 200.000 Commissarissen ziin de hoeren E. M. Oost- walt, bankier en prof. dir. O. Lanz, beiden vau Amsterdam. Directeur is de heer N. W. Duinker, a.daar. De N. V. bad Vlie land, die 25 jaar bestaan heen, wordt ge liquideerd. De bezittingen, paviljoen enz. worden door de nieuwe maatschappij over genomen. Het ligt in de bedoeling het, eiland Vlieland tot een eerste klas bad- P.aals te maken. Daartoe zullen oen aantal villa's worden gebouwd. Zoo mogelijk zal een expresse boot de communicatie met den vasten wal onderhouden en zal in de zomermaanden gelegenheid bestaan per vliegtuig van Amsterdam naar Vlieland te komen. EEN VRAAG DIE IEDEREEN ZAL INTERESSEEREN. Het lid der Tweede Kamer, de heer" De Buisonjé, heeft den minister van Justitie gevraagd, of het hem bekend is, dat het te- kot in de kas van de N. V. Het Stadion te Amsterdam, ontstaan, naar de directie meent, door handelingen van de zijde van den ontslagen directeur, door vrienden van dien ambtenaar is aangezuiverd; of het juist is dat het openbaar ministerie bij de rechtbank te Amsterdam den bedoelden ambtenaar in verband met die terugbeta ling uit de vodrloopige hechtenis heeft ontslagen; en, zoo ja, of de minister niet van meening is, dat hierdoor het vertrou wen in de justitie wordt geschokt. De 6-jarige R. de Vries uit Atjehstraat te Rotterdam, werd Disdagnamiddag op den Breeden Hil'ledijk door een motorrijder over reden. Het kind bekwam gelukkig slechts gering letsel. De motorrijder, zekere A. N., moest door de politie tegen de dre.gementen van het publiek, dat hem oe schuld gai, beschermd worden. Bij de Jainiabriek te Frincenutage zijn een 70-. ai ar oei., er s omslagen. Te Dalen (Dr.) is de me Ik rijder J. S. )door de duist ruis mij leid in üei, kanaal geraakt en verdrongen. In het gehucht „Akkerput" (bij Zuid- zar-dej is de groote landbouwschuur van A. Aers, in den nacht van Vrijdag op Za terdag afgebrand. De slapende bewoners der hofstede weiden gewekt door een werk man, die tegenover hen woont en het eerst den brand ontdekt. Zij vluchtten in nacht gewaad. Al het op stal staande vee en de landbouwwerktuigen werden gered. Ontrent het ontstaan van een brand is niets bekend. Alleen de schuur was verze kerd Te Kamerik (Utr.) is het ruim 2-jarig kind van den arbeider v. d. V. in een pot met kokend water gevallen en aan de ge volgen overleden. Het indertijd op het Vrouwenzand ge zonken schip van A. W. de Vries, afkom stig van Oude Wetering, is thans gelicht en in de haven binnengebracht. Het schip is zeer beschadigd. Bij het lossen van een wagon hout is de werkman B. van der Bult te Meppei, door een neerstortenden balk getroffen en gedood. Door dien rijksveldwachter te Zeven huizen (Z.-H.) is aldaar een 13-jarige jon gen uit Rotterdam aangehouden, die ouderlijke woning ontvlucht was. Hij had geld ontvreemd en durfde niet thuis te ko. men. Door de politie is hij naar de ouderv lijke woning teruggebracht. De Minister van L. N. en H. heeft we derom in Gaasterland een kapverbod ge legd; thans op de mooie Leidsche laan en wel van de boerderij „De Zestig" tot het slot Rijs. Te St. Maarten (Z.) is een doch ter! ja van den heer K. aan slaapziekte overle den. Op het terrein van Wilson's machine fabriek en scheepswerf aan dien Weetkous- dijk te Dordrecht, is Zondagnamiddag otn. streets kwart over drieën brand uitgebro ken in een aan de rivierzijde staande scheepstimmerloodis. Van deze loods is de brand overgeslagen op een meiselloods, vervolgen op een schilders- en ten slotte op een sloepenloods. Deze vier loodsen, ge deeltelijk van hout en gedeeltelijk van ge golfd plaatijzer gebouwd, zijn met den daarin aanwezigen voorraad hout, verf en gereedschappen geheel uitgebrand. In den nacht van Maandag op Dinsdag, is ingebroken in den bekenden boekhandel van D. Bolte aan het Hang te Rotterdam. De inbrekers zijn aan de zijde van de Zeevisohmarkt door een raam binnengekomen. Uit een lade in den winkel' is een bedrag van ruim 50 meegeno men. De politie te Delft heeft een valschen gul den in beslag genomen, jaartal' 1914. Het valsche geldstuk is fraai nagebootst, het randschrift ont breekt echter, ook is de klank dof. De landbouwer J. T. te Haren (Gron.) wilde een revolver laten zien, waarbij het wapen afg.ng en T. doodelijk in den buik werd getrof fen. T. meende dat h-t wapen niet geladen was. Tengevolge van het spelen met luci fers door kinderen is de groote boerderij van W. Bouma te Oostenneer (Fr.) geheel afgebrand. Het vee kwam in de viammen om. De inboedel verbrandde geheel. Al les was verzekerd. Maandagavond is naar het gasthui* vervoerd het lijk van een 5-jarig knaapje, dat op den Overtoom te Amsterdam onder een motorwagen van lijn 19 was geraakt. Het kind dat iets voortschopte. wilde het voorwerp, ondanks het signaal van den wagenbestuurder nog oprapen, met hiet noodlottig gevolg, dat het overreden werd en gedood. Te Spanbroek (N.-H.) is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag jj. inbraak ge pleegd bij den burgemeester, den heer Commandeur. Een belangrijke waarde aan zilveren voorwerpen is ontvreemd. In den zelfden nacht werden bij een landbouwer twee rijwielen gestolen. Ook in West Fries land laat tegenwoordig de veiligheid te weiischen. Dinsdagmiddag is te Hoorn op het rangeerterrein een locomotief ontspoord, waardoor de beide lijnen werden versperd. Dj reizigers naar en van Enkhuizen, Me- demblik en Venhuizen moesten daardoor overstappen. De politie te Middelburg heeft een valsch bankbiljet van f 40 en twee val sche zilverbons van f 1 in te. lag geno men. Op de bruinkoolontginnïüg in de Graetheide te Sittard is de 16-jazige ar beider J. S- uit Stein onder een locomo tief geraakt. De ongelukkige werd zoodanig verbond dat hij eénigen tijd later overleed. Dinsdagnamiddag .werd door ae po litie in de kerk van het H. Hart te Hel mond, op heeterdaad be.rapt de 17-ju.:i0e G. S., die bezig was de oi'ferolokken te ledigen. De veeliouder F. de Haag te Oos terzee (Fr.) vond vijf zijner beste scha pen in een sloot verdronken. Men ver moedt, dat misdrijf in het spel is. Dt politie stelt een onderzoek in. Vr.: Wanneer moet lichting 1920 opkomen 3e Reg. Cavalerie? Antw.: Een gedeelte komt begin Aprn' op. Vr.: Waar kan men zich opgeven voor de bouwvereeniging Patrimonium en hoe ï-s het ad res? Ar>tw.: J. B. v. d. Wateren. Oosterstraat i8rood Haarlem. Vr.Welke is de naaste weg van Limmen naar Enkhuizen en hoeveel kilometer is het? Antw.: Limmen, Alkmaar, üudorp, Hens- bioek, Gbdam, Spanbroek, Wognum, Westwoud Hoogkarspei, Enkhuizen. Afstand 52,4 K. M. Vr, Wal'ke is de kortste weg te voet van Haar lem naar Gouda? Hoeveel K. M. is die weg ,ang? Antw.: Haar.em, Heemstede, Hoofddorp, Vea- neperdorp, L.imuiden, Oudshoorn, Aiphen, zijweg naar Boskoop, Gouda. Aistand 50 K. M. Vr. 1: Worden er van (iemeentewege nog ar beiderswoningen gebouwd en is men er reeds mee begonnen? Ik bedoei buiten de bouwvereenig n- gen. 2. Zoo ja, waar moet ik mij dan vervoegen om daarvoor in aanmerking te komen? Antw. 1. Ja. 2. Tot den directeur van Openbare Werken, Prinsenhof, aïhier. Vr.: Kunt u ons een middel Reven tegen verdelging van muggen, weike eiken avond zweven boven een tuintje, waar zelcen zon komt? Antw.: Een steekvlam zou hier wel dien sten kunnen doen. maar de juiste meihodt is. de bioedpiaatsen op te zoeken en die uit te roeien. Er zal wel een poel of pias in de nabijheid zijn of een vuile dakgoot. Vr. van P. te hl- Antw.: U moet zich maar houden aan de uitspraak der huurcommissie. Die be slist. Vr. van J- V. te H. Antw.: Neen. daaivoor moet u bij den notaris zijn. Vr.: Bestaat hier te laude een bond van boekdrukkerspatroons? Zoo ja, waar is 't secretariaat gevestigd? Antw.: Er bestaan in Nederland dj ie boekdrukkerspatroons bondeneen Ks'holie- ke. een Christelijke en een Nculralc. Zij u er ken samen en hebben een gemeenschappelijk bureau: Boekhuis. Heerengracht 124, A:a- sterd-ai".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6