TWEEDE BLAD BUITENLAND Gemengd Nieuws, De nieuwe phase. volta EfSJ-dï «KSSj su moet worden gemaakt." DE REVOLUTIE IN DUITSCHLAND. DONDERDAG 18 MAART 1920 Kapp en Lüttwitz hebben het hazenpad gekozen. Generaal von Seeckt door de oude Regeering roet de leiding der zaken te Berlijn belast. De politieke partijen besluiten eenzelfde tactiek te volgen. Botsin gen in Berlijn en andere plaatsen tusschen rijksweer en communisten. In verschillende plaatsen en in heel West-Duitschland is de radenrepubliek uitgeroepen. De stakingen breiden uit De vakvereenigingen stellen een ultimatum aan de oude Regeering. stakingenen onlusten. De „staatsgreep" van Kapp N inderdaad een operette-revolutie gebleken. Na vijf da gen dictatorschap is hij heengegaan en met hem zijn militaire helper Lmrwitz. In de geschiedenis zal zijn daad voortle ven als een kwajongensstreek van het er gerlijkste gehalte. Immers, met den dag is het klaarder ge worden, dat deze mislukte politicus geen ernstige overtuiging bezat. Zetis eiiiigt zich de gedachte op, dat door Kapp en ziin ratgenoo.en de ellende, welke de mislukte Staatsgreep na zich sleept, is vgo!zien, n.m. het optaaien van het door Noske ten deele onuerdrukte communism'e; >iat deze speculatie zells aan zijn pan ten gronoslag heelt gelegen, toen hij verwacht te: wanneer de onaxhankelijken het hoold weer opstesen, zuilen aile gematigde ele menten, ook de meerderheids-socialisten, zich achter de mannen van den staatsgreep moe ten plaatsen, ter bescherming van het ge meenschappelijke vadenand. En deze Vrees voor het' communisme met zijn Russische gevolgen, zal ons de Regeering in handen speien. Deze misdadige opzet is in zoo verre mis lukt, d'aL Sp'anacus wel de 100de vaan is beginnen te zwaaien, maar dat Kapp geen figuur cleek, om de opgeioepen spoken te bezweren. Voor het ultimatum der onafnan- kelijken is hij ten slotte in zijn zelf-veroverde stad oerlijn gezwicht. Maar, de ontreddering, die hij nalaat, is vieeseJjk. Wat wij vreesden is geschied: Berlijn is een bloedbad geworden; het bol sjewisme begint in Duitsrilland gruwelijk huis te houden. Overal hooic men de leuze: de dictatuur van net proletariaat! Want het succes, door de Regeering' EbeuBauer door de capitulatie van Kapp behaald, is nog maar zeer twijfelachtig. immers, Kapp heeft zich teruggetrokken onder awang van 'n pas gevormd rood-bloc, een revoiuiionnair comité in Berlijn en niet voor de Regeering te Stutgart. En teekenend voor den toestand is het dan ook, dat er van vele plaatsen berichten komen over bloedige botsingen, niet tusschen aanhangers van Kapp en die der oude Re geering, maar tusschen de rijksweer en de communisten. De Spartacisten hebben zelfs in vele plaatsen de overwinning reeds be haald; in Chemnitz, Leipzig, Diesden, Dort mund, Essen, Duisburg, enz., strijden de comnnmisten voor de radenrepubliek tegen de oi.icieele Regeering. Ef. Kapp heefi hun, door in Ben]ijn plaats te maken voor een revolutie-comité, een :eiuraal middenpunt gegeven. Eet blijkt opnieuw, dat revolutie-maken heel gemakkelijk is, maar dat de dan ko mende chaos niet te overzien is. Naast de vraag, of de officieëele Regee ring m ae heden bijeenkomende Nationale Vergadering de kracht zal vinnen om weer een toestand van orde en evenwicht te her- steiien, blijft die andere vraag klemmen: hebben Duitschland's overwinnaars niet een heel s.-ecine taktiek gevolgd, door aan de ui terste dementen, de Jonkerpartij en het bol sjewisme, zooveel levenskans te laten in het hart van Europa? En wij oenken hier aan het woord van een onpartijdig Franschman, Jouhaux, die gis teren in het blad „Bataille" schreef: „Laten wij den moed hebben te erkennen, dat de poging tot de Duitsche contra-revo lutie slechts mogelijk was dank zij de politiek der enterde. De diplomaten van Versailles hebben de behoeften der overwonnenen, de noodzakelijkheid om dé economische solidari teit der naties te grondvesten en aan de vol ken van midden-Europa de middelen te ver schaffen om (e leven, miskend en hebben zoodoende een stemming wakker geroepen, die de voorstanders van het oude regime aan m™ i'e.ci'oelinh dienstbaar konden maken- ves en aiets duurzaams grond- Als die samenwerking er ooit komt dan zal zij we, n; vreesdijkr weeenj rreW, zijn! a partijen bereikt, doch de regeering-Baner is I weder aan het werk te gaan. De bevelheb- Een familieraad der Habsburgers. Uit Genève wordt gemeld: De leden der fami ie Ra-bsburg hebben onder voor zitter schap van aartshertog F.iedrich te Olten een laryilieraad gehouden. Ite aartsherto gen van het Huis Habs rurg hebben me1" algemeeue stemme® het besluit genomen afstand te doen van hun titels en privi- Iegiëën in geval zij op het grondgebied der voorma ig© monarchie zouden terug rug kee-r-ca, en voortaan als gewone bur gers te leven. De leden van hei 'ais Habsburg heb ben voorts als chef der familie Habsburg ex-keizer Karl van Oostenrijk erkend. Alle aartshertogen hebben dit goedge keurd, behalve aartshertog Jos-ef. Egyptische eisehen. Volgens een Reuter-bericht in de En- gelsche bladen, heeft den lOen Maart te Kaïro ten huize van Zagloel Pasja, den leider der na.ioua is.en, een vergadering van 52 leden der wetgevende vergade ring plaats gehad, in .welke vergadering werd besloten: le. het Britsche protectoraat van nul en geenerlei waarde te verklaren; 2e. de onafhankelijkheid van E; y.pte en Soedan uit te roepenv 3e. te protesteeren tegen de schorsing van de .wetgevende yergadering; 4e. te protesteeren tegen aile daden, die den eigendom en de vrijheid van het land en der individuen aanranden; 5e. te protesteeren tegen het ten uit- voerleggen van de plannen tot irrigatie van den NE' Kapp en v. Lüttwitz afgetreden, v. Hulsen opperbevelhebber. De „Frankf. Ztg." verneemt uit Berlijn: Op grond van de in de rijkskanselarij ge voerde onderhandelingen hebben Kapp en generaal Von Lüttwitz, na langdurig aar zelen, verklaard, onvoorwaardelijk af te treden. Zij hebben de regeering aan den vïce-kanselier Schilfer overgedragen. Generaal v .Hülzen heeft in naam der re- goering-Bauer de leiding der troepen in handen genomen. Volgens een bericht van het zelfde blad, zijn ae onafhankelijken Colin en Diiumig aan de kanselarij verschenen en hebben na mens de in de arbeiderswijken uitgeroe pen radenrepubliek een ultimatum over handigd, luidende, dat, indien hedenavond (17 Maart) de troepen niet zijn teruggeno men, zij met gewapende arbeiders ten aan val zullen oprukken. Onder den druk daarvan hebben Kapp en Lüttwitz voorwaarden gesteld voor hun aftreden, in de eerste plaats amnestie. De onderhandelingen duren voort. De arbeiders in Weissensee, Reinicken- dorf, Spandau, hebben zich gewapend. Er zijn bloedige botsingen te verwachten. Kapp's zwanenzang. Uit de Beriijnsche kanselarij werd giste ren officieel medegedeeld: Nadat de regee- ring-Bauer besloten heeft de voornaamste politieke eisehen, welker verwerping op' 18 Maart leidde tot het optreden van de regeering-Kapp, in te willigen, beschouwt de heer Kapp zijn zending als afgeloopen en treedt hij af, door de uitvoerende macht aan den militairen opperbevelhebber terug te geven. Hij laat zieh daarbij door de over tuiging leiden, dat de uiterste nood des lands een eenparig aaneensluiten van al len tegen het vernietigend gevaar van het bolsjewisme eischt. Het aftreden der regeering-Kapp. Nadat de regeering-Kapp was afgetre den, heeft de plaatsvervangende kanselier, Rijksminister Sohiffer, uit naam der re geering Ebart generaal von Seeckt met de leiding der zaken belast. Naar van de zijde der thans weer aan het roer gekomen regeering wordt ver klaard, heeft de regeering-Kapp absoluut onvoorwaardelijk gecapituleerd. Met Kapp zijn geen onderhandelingen gevoerd; wel hebben vice-kanselier Sehiffer, minister Oe&er en minister Fischbeek met generaal von Lüttwitz onderhandeld. Ook von Lütt witz heeft thans zijn verzoek tot ontslag ingediend, dat aangenomen is. De regee- ring-Bauer heeft zich door geen enkele ver klaring gebonden. Zii wordt hedenavond te Berlijn terug verwacht. De radendictatuur in verschil lende steden uitgeroepen. Te Ros took hebben de arbeid es de ka zernes bestormd en in bezit genomen. De Radendictatuur is uitgeroepen. Eveneens is dit het geval in Gelsenkir- chen, Hamm in Westfalen en in Hoyen, eveneeens Li Westfalen. Bovendien in het geheele koninkrijk Saksen, behalve te Dresden en Leipzig. Ook te Cuxbafen is de radenrepubliek uitgeroepen. Bijna geheel West-Duitschland is in han den der radicalen. In het Ruhrgebied, in Saksen en in Wur- temerg heerscht het bolsjewisme, evenals in Mecklenburg, waar het bolsjewisme ook tot het land is doorgedrongen en vele groot-grondbezitters reeds van hun goe deren zijn verdreven. De vcreeniffing der roode part yen. Uit de Rijkskanselarij werd gisteren ambtelijk gemeld: Blijkens met elkaar overeenkomende berichten, heeft in Berlijn een vergadering plaats gevonden van ver tegenwoordigers der onafhankeljjken, communisten en meerderheidssoeialisten. Daar hebben die partijen zieh vereenigd, eciitei met dien verstande, dat de meer- tiL r i, ei dss ocia 1 i s ten het programmapunt „algemeepe staking', als antwoord op de gev elddaad, hebben verworpen en daarte genover een neutraal standpunt innemen Op alifc andere punten werd volkomen overeenstemming bereikt. De lijst van mi nisters is opgemaakt. Ze vertoont ae vol gende namen: Rijkskanselier Diiumig, bin nen landsehe zaken Kurt Geyeir, buiten landsche zaken Neumann, onderwijs Paul Levy, landbouw dr. Rasch, arbeid Otto Gras-Rem,scheidt, voedselvoorziening Geis- mann, justitie dr. Oohn, financiën Miiüer genaamd Adel, pers dr. A. Goldsehmidt, spoorwegen Julius Meier. Deze feiten toornen, hoe groot het gevaar is. De radenrepubliek wii met geweld de macht trachten te vermeesteren. De dictatuur van het proletariaat dreigt alle leven in Duitschland te vernietigen, alle ellende, alle gruwelen, alle ontzettende misdaden van het bolsjewisme bedreigen ons en alle burgers, alle soldaten der rijks- weer, a]le beambten der veiligheidspolitie, van' welke partij ook. Da poli ieke par; ij en en de Regeering. De leiders der meerderheidspartijen, Cen trum, democra.en en soc.-dem. partij, en de leiders oer DuitschNaiiona e en der Duit sche Volkspartij zijn over de volgende pun ten tot overeenstemming gekomen: 1. De vei kiezingen voor de Nationale Ver gadering zullen uiterlijk in Juni worden ge houden 2- De verkiezing v. den rijkspresident zal overeenkomsiig de grondwet door het volk geschieden; 3. een zoo spoedig mogelijke reorganisatie der regeering wordt wenschelijk geacht. Deze overeenstemming is wel tusschen de er niet door gebonden. De ministerraad te Stuttgart. Volgens een bericht uit Stuttgart is daar Dinsdagavond door de oude regeering een ministerraad gehouden, waaraan ook ver tegenwoordigers van Baden, Wurtemberg en Hessen deelnamen. Aanwezig waren, president Ebert, rijkskanselier Bauer, de rijksministers Müller, Koch, Noske en Bell de Pruisische ministers Heine en Braun. Generaal Maerker, die op zijn eigen houtje met Kapp en von Lüttwitz was gaan on derhandelen, deed in deze zitting verslag van zijn Beriijnsche indrukken. Hij legde er den nadruk op, dat hij niet als onder handelaar was gegaan, maar alleen om te trachten daar hij een burgeroorlog wil de vermijden in dezen erustigen toe stand tot overeenstemming te komen. Het kabinet verklaarde daarop eenstemmig, dat van eenig onderhandelen met de Beriijn sche rebellen geen sprake -kon zijn. De oude regeering eischt ten eerste het on voorwaardelijk aftraden van Kapp en de andere leden der nieuwe regeering; verder eischt zij dat de troepen zullen komen on der het bevel van een generaal, die op geen enkele wijze deel heeft uitgemaakt van de nieuwe regeering en die de grond wettelijke regeering trouw is, bovendien 't terugtrekken van de marine-divisie Ehr- hardt uit Berlijn en het oogenblikkelijk staken van de vorming van een nieuwe ijzeren divisie". Be Nationale Vergadering. Er kwamen te Stuttgart zooveel berich ten binnen van afgevaardigden, die aan de bijeenkomst van de Nationale Vergadering willen deelnemen, dat deze nu heden bijeen zal komen. Gisteren kwam het seniorencon vent en de voorzitter van het Parlement bijeen om te beraadslagen over het werk program van de Nationale Vergadering. De Nationale vergadering zelf ns heden middag (Donderdag) om 4 uur bijeengeroe pen. I I iiratnm d r vakveree. uiringen aan de regee ring van Ebert. De vakvereenigings-commissie te Berlijn, die gisterenmiddag vergaderde, besloot de volgende eisehen aan de regeering Van Ebert stellen. 1. Hervorming der oude regeering. 2. Afti eden van Noske. 3. Besiraffing, zonder aanzien des persoons van alle deelnemers aan de regeering van Kapp, alsmede bestraffing van al degenen, die voor de tegenregeering gewerkt heben. Bestraffing van overrompelings pogingen. Om een goed middel tegen nieuwe „Put- sehe" te hebben, zal het riiksministerie van bianenlandsthe zaken voor geheel Prui sehen een wetsontwerp indienen, waardoor hoogverraad, behalve met de in de bestaan de wetten bepaalde straffen, ook gestraft zal kunnen worden met in beslagneming van het vermogen of een deel daarvan. Men is van plmi de wet terugwerkende kracht te verleenen tot 15 Maart, zoodat o»oik de aanhangers van de regeering van Kapp hierdoor getroffen worden. Hindenburg en de omwenteling. Het W. B. verneemt, dat aan het bericht, dat Hindenburg nan Ebert een telegram zou hebben gezonden, waarin hij de staats greep afkeurt, alle waarheid ontbreekt Be toestand te Berlijn De Pruisische landsregeering maakt be kend, dat de bewaking van de hoofdstad van het rijk door die bes tand deel en van de zeker- heidsweer, die de regeering trouw waren ge bleven en door reeds vroeger te Berlijn inge- kwartierde rijksw-eer zal worden overgenomen De troepen, die onder generaal Liitiwitz bin- nengerukt wareiL zuEen op zjjn jaatst Don derdagavond uit oerlijn weggevoerd worden Alle bepérkingen, °Mreffende couranten, te lefoon, censuur en andere door de militaire dictatuur uitgevaardigde maatregelen zullen onmiddellijk opgeheven worden. De Berl- correspondent Van het „HM" meidde gisterenavond. De militaire toestand wordt hier als zeer ernstig voorgesteld. Men rekent op massa-aanvallen Van gewapende arbeiders. In la n "Uiieawijkea van Ber lijn hebben de arbeiders zich in het bezit ge steld van wapens, me ni;iita;re juicers mee- nen dat aan^l e.n f*evecatewaaide der troe- pen voldoende zijn om te verhinderen, dat de communisiisciie arneiders te Berlijn de radendictaiuur uitroepen. Er wordt evenwel over gesproken, da er onder de troepen te Berlijn het begin eeuer ontbinding valt op te merken, daar de eloofde soldij en de ex- tra-toelage niet zullen, worden uiibetaald. In verscheiden sira.en kwam het heden weder tot bloedige botsingen tusschen de communistische arbeiders en de troepen, waarbij tal van dooüen en gewonden vielen. STUTTGART. 17 Maart. Volgens uit Berlijn ontvangen, absoluut betrouwbare berichten hebben te Berlijn hevige gevech ten plaats. ELBERFELD. 17 Maart Een gevecht tusschen bewapende communisten en Ei ber f elder troepen heeft plaats gehad. De communisten werden teruggeslagen. Circa 1000 man van hen werden afgesneden en kwamen in het bezatte gebied terecht, waar zij door Entente-troepen ontwapend werden. FRANKFORT, 16 Maart. Het bestuur der sociaal-democratische' partijen en de leiders der staking hebben besloten de al gemeeue staking morgenmiddag op te heffen. Den arbeiders wordt aangeraden bers van de Rijksweer hebben verklaard, dat niemand wegens politieke daden zal worden gevangen genomen en dat de reeds gevangen genomen personen in vrij heid gesteld zullen worden. MUNOHEN, 16 Maart. De Beiersche Boerenbonden hebben den arbeiders in en buiten Munchen geraden de algemeene sta king in Beieren niet af te kondigen. Ze dreigen met een tekens taking. DUSSELDORF, 17 Maart De bevelheb ber van de regeerings troep en in het in dustriegebied verklaart dat hij beslist moet weigeren bevelen van leiders van troep enafdieelingen, die zich vóór Kapp verklaard hebben, te erkennen. Deze be velen zullen niet worden opgevolgd. DUSSELDORF, 17 Maart. In Solingen, waar ten gevolge van de nu reeds weken voortdurende staking der metaalarbeiders de politieke toestand reeds zeer gespannen was, werden door demonstranten de eerste burgemeester, de landraden en andere be stuursambtenaren uit hun ambt ontzet, ter wijl de radenrepubliek werd uitgeroepen. Door het ingrijpen van de Engelsehe be zetting werd de orde in zeer korte® tijd hersteld. Toeh vielen in den strijd tusschen communisten en rijksweer nog vele doo- den en gewonden. DE TOESTAND IN HET BEZET TE GEBIED. Aan een Havas-bericht uit Aken ontlee- nen wij, dat de staking aldaar is geëin digd en de arbeid overaj is hervat. In de geheele Belgische zone heerscht rust. Tij dens betoogingen te Duisburg begaf zieh een groep betoogers naar het gebouw der intergea 11 ieerde scheep vaar tcominissie en verzocht aen commandant van het Belgi sche detachement, de wapenen neer te leg gen. De commandant gaf den betoogers bevel zich terug te trekken, hetgeen aan stonds geschiedde. Op de brug bij Duisburg is het verkeer stopgezet. Naar aanleiding van de fusil lade van den vorigen dag op eenige hon derden meters van de brug, vertrok een Belgische pantserauto op verkenning naar de stad en herstelde de verbinding met het Belgische detachement. Het detachement werd niet lastig gevallen. De nieuwe regeering in Beieren. Naar de Frankfurter Zeitung uit Mün- chen verneemt, is gisteren een nieuwe ReL-rsche regeering gev ormd. ,fot j r si- dent werd s.aalsraad dr. Kahl ge Kozen, Hij is protestant en behoort volgens zijn pontieke owertulgi g tot de rechts-conser- vaüeven. Het centrum krijgt in 't geheel vier zetels in het nieuwe ministerie, o.a. het ministerie van LdunenlanaSche zaken n het ministerie van eeredienst, terwijl ue democraten het ministerie van jus.itie en het ministerie van handel zullen bezetten. Frauendorler bliji't minister van ver teer. De sociaal-democraten hebben geen zit ting in het nieuwe kabinet. De nieuwe Beiersche regeering s'taat op het stand punt van de oude Beriijnsche coalitie. Tot de voornaamste punten van haar program behoort het spoeaig uEsjkrij ven van ver kiezingen voor den Bei rschen Landdag, het krachtig verhinderen van het toestroo- men van vreemde ingen en <,e onverbidde lijke strijd tegen sluikhandel en zwelgerij De nieuwe minister-president Kahl heeft verklaard, dat hij zich als de last hebber der volkssouvereLiheL en ais plaatsvervanger van den door den Land- cag te verkiezen minister-president be schouwde. De kieswet zal zoo spoedig mo gelijk van kracht .worden, opdat de ver kiezingen binnen den kortst mogelyken tijd zuilen kunnen plaats hebben. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN, Koustaniinopel bezet. Konstainincpel is Dinsdagmiddag zon der moeiiijkiieuen door de geallieerde troe pen, onder aanvoering van generaal Milne bezet. In de stad lieer sell te orde en rust. Een nader Reuter, elegram meldt dat de bezetting een voor.oopig karakter draagt, niet de bedoeling heeft aan des Sultans autoriteit te tornen, maai' slechts moge lijke ui.brei Lig der moorden en onlusten te voorkomen. De prins van .Wales is gisteren naar Australië vertrokken. Een geestdriftige menigte deed hem te Londen en te - Rortsmouth uitgeleide. Het Engelsehe luchtminis.orie ont kent da. de draadloozo toesteilen die van het vliegveld te Rurley gestolen zijn (het blijken er twee te zijn) bij zonder o waardeli auden. Zij waren niet geheim en worden ook door andere menschen dan door de regeering gebruikt, i r zijn nieuwere werktuigen, waarvan het verlies voor de regeering wei cr.stig zou zijn. De Dai y Heralld meldt, dat het Kaagaroo-viL0,.uig, dat van Brough (Huil) een bezenuing oameskleeren naar Amsterdam had overgebracht, Zaterdag in Engeland terug is gekeerd met een vracht van 12-0 pond aan analine.kleurstoffeu, dia in kleine kisten geborgen waren. D>r. ,Wa'.do, de lijkschouwer voor de stad Londen, vermeldt in zijn jaarver slag zus sterfgevallen ten gevolge van de toediening van narco e bij chirurgische verrichtingem In vijf yan de zes geval len was chloroform gebruikt. Hij stelt voor, om een wetenschappelijk onderzoek naar het geheele vraagstuk van narco- tha onder auspicitiën van het ministerie van volksgezondheid in te s.eilen, en ge looft dat zoodoende in dje toekomst vele menschënlevens gered zouden kunnen won den. Sedert de wapenstilstand tot 10 Maart zijn in het geheel 3.980.832 man van het Engelsehe leger, gedemobiliseerd. MOORD te APELDOORN. Maandagavond omstreeks 7K uur beeft te Apeldoorn een afschuwelijke moord plaats ge had op de echtgenoote van den landbouwer D. Kikkert aan den Deventerweg even voorbij het landgoed Hohenheim. Op dat uur kreeg de verslagene een bezoek van een zekeren P. S., een jongen van 17 jaar, die haar vroeg of zij eieren te koop had. De vrouw ging in de ach terkamer en terwijl' zij zich voor de kast bukte om eieren te krijgen, schoot de onverlaat haar met een revolver in bet achterhoofd, waarop de dood bijna onmiddellijk gevolgd moet zijn. Hij heeft daarna het huis doorzocht, doch werd gestoord door de komst van Kikkert die uit was geweest voor zaken. Ook op dezen werd door S. een schot gelost, dat hem aan de kin verwonde Er ontstond een worsteling, waarbij de moordenaar nog drie schoten loste zonder te treffen en hij gelegenheid vond zich los te rukken en in het bosch achter het huis te ver dwijnen. Kikkert, die hevig bloedde, riep de hulp der buren in. De politie en marechaussee werden gealarmeerd die ter plaatse een onder zoek instelden. De dader, wonende aan den Holthuizerweg, werd gearresteerd en bekende zijn misdaad. Diefstal was de eenige drijfveer. Er wordt nog verteld, dat hij geld wou heb ben om naar Amerika te vertrekken. Hij be kende reeds eenige malen in het huis van Kik kert te zijn geweest met de bedoeling een roof moord te plegen. H-et parket te Zutphen is met het gebeurde in kennis gesteld. EXPLOITATIE VAN VREET DE LINGEN Van een reiziger, die een dezer dagen uit België kwam, vernam de „N. Crt.'' het vol gende ergerlijk feit: Aan het station te Roosendaal, welks wacht kamers langzamerhand weder het internationaal karakter van voor den oorlóg gaan aannemen, wilde een uit België aangekomen Engelschman, die geen tijd had in Roosendaal' een wisselkan toor op te zoeken, met Fransche franken ot ponden sterling een kleine consumptie betalen. Dat kón, doch de kellner scheen de waarheid dat alïe waar naar zijn geld is op eigenaardige wijze uit te leggen. Voor den Franschen frank kreeg de Engelschman 15 cent, hoewel die frank dien dag 22^/^ cent kostte; voor het pond ster ling kon de reiziger 8 krijgen, terwijl de waarde dien dag 10.72% bedroeg. De kel'liner, gewezen op het bedenkelijke van een dergelijk wisselbedrijf, deelde mede da zijn patroon, de pachter der buffetten, de door hem aangegeven „koers" had vastgesteld. Als motief werd opgegeven het feit, dat de koers van het vreemde geid dagelijks sterk wisselt en dat men niet eiken dag naar een wisselkantoor kar, loofien. Wij hopen met het blad, waaraan wij d ze wachter, die overigens het grootste deel van de stationsbuffetten in ons land exploite rt, zijn eigenmachtige koersbepaling van nu af zal laten varen en zal leeren beseffen dat i.ij het fatsoen in zijn bedrijf hoog heeft te houden. Ook voor onzen goeden naam in het buiten land en voor ons vreemdelingenverkeer. EEN NIEUWE TRUC. Sinds eenig en tijd hebben de zaken fut te Aken "besloten hun waren en artikelen aan Hoi- landsche koopers veel duurder van de hand te doen dan aan -de Duitschers zelven.Dit is oor zaak van een nieuw beroep. Aan de Dmtsch- Hollandscbe grenzen bij Kerkrade staan nu Duitschers de Holiandsche koopgragen op te wachten, en bieden aan voor hen de waren in Aken te koopen. Van de diensten der gedien stige Duitschers wordt druk gebruik gemaakt. De winst wordt gedeeld, plus een fSnke fooi EEN ZONDERLINGE SEKTE. Aan het Woerdienseh Verlaat omd-eT de gemeente Nieuwkoop ie sedert een paar ja ren de ïetel gevestigd van een godsdien stige 6ekte, waarvan men reeds veel zon derlings te hooren komt. Zoogenaamd op gezag van den Bijbel dicteert men er van allerlei en als uiter lijk kenmerk betracht men het vieren van tien Sabbath en bet laten groeien van den baajd. Het hoofd der sekte zoo wordt aan „De Tijd" geschreven is de 32-jarige Dirk van V., los werkman, ten wiens huize de aanhangers zeer vaak bijeenkomen en die ook eenige malen elders het woord ging voeren. Hij stdt. zich voor, een nieuwe we reld te stichten waarin hii als profeet en eenig opperwezen zal optreden. B&ei dagen is hu geverbaliseerd omdat weigerde aangifte te doen van een te zijnen huize gebo.en kind van een fami lielid, dat man en vier kinderen verliii om „vrede" te vinden bij haar zwager. Hij weigert de aangifte, waartoe het Burger lijk Wetboek hem verplicht, zoogenaamd uit gemoedsbezwaar. Het doen van aan gifte noemt hu strijdig met het gebod des [leeren. Alleen Gods wet erkent hij en niet die \an menschen. Hij gaat liever zijn ge heele 'even in de gevangenis, dan dat hij bnk+ 'voor den vorst der duisternis! Klaarblijkelijk is hier een dier vele sek ten herrezen, welke in den eersten tijd van de weder-doopers nit den Bijbel allerlei Ln- dividueele opvattingen haalden welke tot de bekende historische excessen leidden. PAS OP VOOR DEN SLEUTEL. Verscheidene inwoners van het Gelder- sche Hengelo kregen dezer dagen een ken nisgeving van aankomst van een aangetce- kend stuk. Er bleek bij het afhalen 0.65 rembours op te zijn, waarvoor men 't stuk waarin eeu bijzonder soort sleutel, iu out- var.gst kon nemen. Afzender is een zekere heer Schönberger te Zit-tau (Saksen), uie op deze wijze ziju inkomsten tracht te ver meerderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5