Orde en Arbeid Gemengd Nieuws, Kerk en School INGEZOiNDEN Kunst en Kennis Mandei en Mjverheidj Land&ouw en Visechenj. KOSÜTE BERIQHTEHa Vragenbus Tan Kapp en Von Lüttwitz. Bveneena doelde hij mediev dat wanneer le raat in Dn itec h land niet spoedig wordt kersfceld, er besliste canwifzingen zijn, dat to Entente Duitsch]and zal binnenrukken, te Straatsburg en Mainz werden sterke af- teelingen Ententetroepen geconcentreerd. De Engelselie gezant gecom promitteerd? Een gisteren in Berlijn ontvangen Beu- terheTieht meldt, dat die Engelsehe regee- ring Kilmernook zon hebben teruggeroe pen in verband met de. jongste Berlijn- eohe gebeurtenissen. Ofschoon dat bericht nog niet bevestigd is, wordt het te Berlijn als een volkomen begrijpelijk gevolg van het mislukken van de Kapja-cmwenteling beschouwd. Bk^.JNGEb' EN ONLUSTEN De toestand te Berlijn. Op straat zijn biljetten aangeplakt van de vak verenigingen, die medewerking eischen aan dc hervorming der regeering en het overdragen van d'en geheel en veiligheidsdienst aan de georgani seerde arbeiders verlangen. Ernstige toestand in Noord- Beieren. De Beisrsehe ininigtor-preaicieirt heeft in >en ritting; van den Beiexsohen Landdag ^meegedeeld* dat te Neurenberg afdeelin- /en van revolutionaire matrozen, ten ge nie van twaalf tot veertien duizend man Éi den morgen van 17 Maart op bet eiland Bchtith verschenen rijn. 's Middag» twaalf aar echoten bij het Kanagathar de matre ten uit de hamen op een afdeel ing van de rijksweer. Zij doodden en verwondden veie voetgangers. De rijks woerfcroepen daagden op. Het kwam tot een botsing; waarbij een groot aantal dooden en gewonden vielen. In den nami ddag trachtte een groote me nigte het poli tie-bureau in te neonen, wat wear tot bloedige tooneelen aanleiding gal Er waren 23 dooden en 50 zwaar gewonden. De rijksweer en de politdeweer zijn mees ter van den toestand. Tot bijieggiiig van do staking vinden besprekingen tusschen io regeeffing, het st»k Lngs-oomité en de rijksweer plaats. Volgens een ingekomen telegram van gistermiddag is die toestand Neurenberg kalm. Do toestand in het rijk. In N eurcuberg kwam het tot een treffen tus- «chen de arbeiders en de militairen. De arbei ders trachtten het proviandmagazijn te nemen. Ir vielen elf dooden- LEIPZIG. Sedert Donderdagmiddag zijn ernstige gevechten aan den gang. De arbei ders vallen wederom aan. Zij oefenen een wa re teneur uit De regeering hoopt, dat de troepen in de binnenstad meester zullen blij ven van den toestand. De staat van beleg, Dinsdag opgeheven, is opnieuw afgekondigd. Reizigers uit den om trek van Leipzig te Dresden aangekomen, melden, dat zij heftig geschutvuur hebben gehoord. In Thuringen zou, volgens inerte doding van de regeering, een ontspanning ia den toe stand zijn gekomen. Ook uit Beieren luiden de berichten gunstig. Uit het Oosten zou de regeering geen bijzondere berichten ontvan gen, ofschoon zij daarmede toch voortdurend in verbinding staat. Het aantal gedooden bij de gevechten in Dortmund bedraagt ongeveer honderd, het aantal zwaar gewonden tweehonderd. Aan de gevechten namen 10 a 12.000 arbeiders uit het industriegebied deel. Barmen. De Spartacistea hebben heden middag het raadhuis bestormd en bezet Keil. Tusschen gewapende arbeiders en de rijksweer is het tot ernstige gevechten gekomen-. De verliezen aan beide klanten zijn zwaar. De veiligheidspolitie strijdt aan de zijde der arbeiders. Sedert Donderdagnacht bevindi zich ook Elberfeld in handen der radicalen. De troe pen zijn vertrokken. De politie is ontwapend. Het raadhuis i6 door de revolutionnairen be zet. Voor zoover Vrijdagmorgen de toestand in het Rufargebied zich liet overzien, was de politieke macht in het grootste deel der in dustriesteden in handen van de arbeiders. Overal worden arbeidersraden gevormd, die tegelijkertijd de vorming van den revolutio nairen veiligheidsdienst op zich nemen. Voor- loopig gaan alle bevelen uit van de zooge naamde. sterk communistisch getinte „Voll- zugau36diüase". Die gemeentebesturen ver vuilen hun taak onder ccniro-e van deze communistische organisatie. Het k werd 's ochtends voor een groot dee! van een opheffing van de al gen staking kan echter nog niet ge- eprofcui worden. De tevensmiddelenvoomenj ng van Ber lijn loopt ernstig gevaar. De melktoevoex staat step, evenals de toevoer van aard appelen en de distributie van meel en an dere levensmiddelen. Algemeene staking in Saksen, Algemeene staking in alle plaatsen, van het Erzgebergte, Vcigtiand en N oord-Sak sen. Het is lot gevechten met de tegen- revolutionairen gekomen in fieza, Plauen Auerbaeh, Barma. In het Erzgebergte en in het \rolgtlaad hebben de arbeiders de macht in handen. BUiTfNL BERICHTEN, Naar Reuter uit Madrid meLdt, heeft de federatie van spoorwegbeambten in Spanje met een algemeene staking tegen tegen Maandag gedreigd indien de re geering niet zorgt, dat de directies hoo- gere loonen betalen. Leden van het Amerikaansche Roode Kruis hebben de zuster van wijlen den Tsaar van Rusland, groothertogin Olga aangetroffen, gehuisvest in een paarden stal in den nabijheid van een stad in Zuid-Rusland. Zij is een der drie over levenden uit de oude Tsaren-familie. De Vereenigde Staten hebben het grootste oorlogsschip ter wereld op sta pel gezet. Op particuliere en marinewerven wcr. den thans aangebouwd twaalf super- dreadnoughts en zes groote kruisers, te zamen metende 666,400 ton. Deze oor logsschepen zullen alle voorzien zijn van de modernste bewapening en van nieuwe electrisch gedreven machines. het lager onderwijs uït het aanhang;!# ont werp der Lagercnderwijswet te liditen en daarin de bepaling cp te nemen, dat die re geling bij al'gemeenen maatregel van be stuur zal geschieden. Verder stelt hij zich voor, binnen enkele dagen een Nota van Wijziging van die strek king in te dienen. Uit het bovenstaande blijkt dat de salaris- regeling bij besluit zal plaats hebben. Ver der kan de „Msb." hieraan toevoegen, dat het beslist in het voornemen der regeering ligt die nieuwe salarisregeling te doen in gaan 1 Januari 1920. ZONDERLING GEVOLG. I Een half jaar geleden, werd tusschen de R. K. en christelijke organisaties eener- zijds en den R. Kr Patroonsbond in de Schoenindustrie anderzijds, een collectie ve overeenkomst aangegaan, waarbij het wederzijdeche verplichte lidmaatschap werd vastgesteld. Het artikel, .waarin dit wordt bepaald treedt nu dezer dagen in werking. Het bestuur van den Patroonsbond had daar om de Ned. Vereen, van Fabrieksarbei ders, die bij het maken der collectieve overeenkomst niet was gekend, uitgenoo- digd het contract te teekenen, daar an ders haar leden, werkzaam bij leden van den R. K. Patroonsbond, zouden worden, ontslagen. Het bestuur van bovengenoemde arbei ders-organisatie heeft nu aan de Patroons- vereeniging medegedeeld, dat ze niet in staat is de overeenkomst te teekenen, daar ongeveer 15/1 srihoenmakersgezellen werk zaam zijn bij niet-georganiseerde patroons en derhalve teekening der overeenkomst voor genoemde vereeniging zou beteeke- nen, dat ze een 150 gezeilen werkzaam in Maarssen, Me PP 31 Groningen Allkmaar en Zaandam zou moeten laten staken, cm haar leden in Noord.Brabant werkzaam, niet werkloos te maken. Op deze gronden heeft het bestuur van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders teekening van de overeenkomst gewei gerd, tenzij het artikel betreffende het wederzijdsch verplichte lidmaatschap zal worden uitgeschakeld. Het bovenstaande toont wel lieel sterk schrijft de N. Cri., tot welke zonderlinge gevolgen het wederzijdsche verplichte lid maatschap kan leiden. Het collectief con tract wordt op deze wijze, inplaats van een instituut, dat stakingen voorkomt een middel om stakingen zonder red/en te pro- voceeren. SALARIS-MEETING TE VHAGF, Gisteren heeft de Dioc. Ver. van R-K. bij zondere onderwijzers een salarismeeting in „Diligentia" te 's Hage gehouden. Vele eer waarde geestelijken, waaronder de hoog- eerw. heer Mgr- P- C. Wijtenbuxg, deken van 's Hage, waren aanwezig. De voorzit ter, de heer Moeril. we«6 er op, dat het ant woord van den Minister op de vraag van den heer Van Wijnbergen, zeer bevredigend voor de onderwijzers geacht kan worden. De Vereeniging doet niet mee aan de afbreken de reclame van den Ned. Onderwijzersbond, maar de Minister van Onderwijs heelt zelf niet voldoende acht. Spr. was zeer tevreden, dat aan de nieuwe saiarisiegelkig terug werkende kracht zal gegeven worden. De heer B. Th. de Wolf, lid van den Am- sterdamschen Gemeenteraad ging de tegen woordige salarissen na en vergeleek die met andeie Iconen en salarissen betaald voor functies, waarvoor veel minder ontwikkeling wordt geëisdit. Hij vond een minimum van 2200 en een maximum van 4500,door de onderwijzers gevraagd, volstrekt niet overdreven. Spr. zeide dat ook de onderwijzers echter ver trouwen moeten stellen in onze christelijke bewindvoerders. Zoowel de rede van den voorzitter als die van den heer de Woli werd toegejuicht Op voorstel van den voorzitter werd onder applaus een motie aangenomen, waarin geconstateerd werd, dat een salaris van 2200 tot 4500 gulden voor den behoor lijk onderlegden onderwijzer in den tegen- woordigen tijd niet oareddijk moet geacht worden, en dat de verbeterde salarisregelin gen vanaf 1 Jan. dienen uitbetaald te wor den De vergadering was zeer druk bezocht- &91061' 803ölö 204245 207114 207308 I vervoegen om te soffietteer» «aar de trekking van conducteur of wagenbeshmr- DE LOODGIETERSSTAKING OPGE HEVEN. Donderdag/avond hdbben tb loodgieters te Amsterdam besloten Maandag a.s. het werk to hervatten, terwijl de patroons zich hebben bereid verklaard, dien dag de uit sluiting- op te heffen. 210809 - GEEN ANIMO. Voor de gemeentelijke Normaallessen tot opleiding van onderwijzers(essen) hebben ziek te Alkmaar 3 candidaten aangemeld. Op de le klas dier Normaallessen is nog sleehts 1 leerling. MGR. CLAESSENS. Terwijl Mgr. M. J. D. Olaassens uit Sit tai'd gisteren op de Indische week te Lei den een rede hield over de R.-K. Missie bij de Oeranensahen in Ned. Zuid Nieuw-Gni- nea, weid hij plotseling ernstig ongesteld, zoodat hjj zijn rede niet kon voleindigen. Latex was zijn toestand geruststellend. EEN NIET ONVERSTANDIG BESLUI®. De Rotterdamsche Siudentenbond heeft een besluit genomen, waarvoor 0. i. wel wa; te zeggen valt. Het heeft n.l. besloten niet deel te nemen aan het Groot-Nederlandsch Con gres te houden te Leuven. Men werd hiertoe geleid door de overweging, dat het verkeerd gezien is, cm door hei houden van een Ne- derlandsch congres in België den strijd op taalgebied, welke een zaak is van binnen- landsche politiek feller B&a te wakkeren, zoodat hierdoor verdeeldheid zou kunnen ontstaan, en het nationale gevoel van samen- hoorigheid van het Belgische volk zou kun nen worden geschaad. DE ONBERWUZERSSALAEISSEN. Men zal zich herinneren, dat enkele dagen geleden, het lid der Tweede Kamer, de heer van Wimbergen eenige vragen tot den Mi nister van O. richtte, in verband met de re geiing der bezoldiging van de onderwijzers bij algemeenen maatregel van bestuur- "Minister De Visser heeft deze vragen in dier voege beantwoord: hij is bereid de rege- Ung van de bezoldiging der onderwijzers bij EEN PIJL-INKTVIoCH. In ,,Nattira" schrijft Dr. A. B. von Deinze het voigende over deze merkwaardige visch Zondag 30 November 1919. vond ik des morgens om 9 uur op het strand, vlak bij de pier van Scheveningen, een fraa'e, haast ongeschonden pijlinktvisch. Zonder de armen was het dier 45 C.M. lang. De twee langste armen waren 35 c-M. Al de zuignappen, met hun mooie goudgele tandjes waren on geschonden en de chromatoropheren in de huid vertoonden de fraaiste kleuren. Het dier was zonder twijfel nog zeer versch. Een vleugel van de staart was helaas afgeknab beid. Dat was de eenigste beschadiging. Op formal bevindt zich dit voorwerp nu op het Erasmiaausch Gymnasium te Rotterdam. Bij informatie aan het Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden bleek mij, dat Loligo maar zelden aan onze kust aanspoelt. Eieien van deze inktvisch worden wel eens meer gevonden. In Mei 1915 vond ik ze even eens bij Scheven ingen. Ook die bevinden zich in de collectie te Rotterdam. EEN ONGELUKKIG EINDE. De heer P- Bouman, te Goudswaard, wilde Woensdagavond van een bezoek aan zijn broeder. Gen heer A. Bouman. te Nieuw- Beijerland, huiswaans keerenmen denkt dat de tram, waarmede hij zou vertrekken, reeds aan het rijden was, en hij toen misgestapt is. Men vond later zijn lijk ïiaif in de oor en half op den kant bij de wachtplaats van de tram liggen Het was zeer gehavend, o a. was een zijner bèenen gebroken en miste hij een zijner ooien. VERBOD VAN EïERZOEKEN. In verband met het ingetreden kieviiseie- ren-seizoen, bevatten de irnesche bladen een aantal advertenüën, waarbij grondeigenaren en pachters het eierzoeken, slootje-springen en loopen over hunne landen verbieden. Dit geschiedt, omdat door het eierzoeken het jonge gras vertrapt en de kievit zelf ver jaagt void:, en deze vogel, üie zich voedt niet wormen en insecten, voor den landbouw groot nut is. Onveiligheid in N.-Holland's Noorder kwartier. Verschillende burgemeesters uit het Noorderkwartier van Noord-Holland, heb ben een vergadering gebonden, ten einde middelen to bespreken tegen de herhaalde diefstallen en inbraken, welke in de laat ste maanden in West-Friesland op het land zijn gepleegd. Er schijnt een bende te bestaan, dis met auto's op buit uitgaat, wat haar tot nu toe uitstekend is gelukt. DR. KAPP EN DE EX-KEIZER. Dr. ivapp heeft, na zijn vluoht nit Ber lijn, bij de Nederlandscho regeeriug verlof gevraagd, om te AmCrtuigen een onderhoud met den keizer te hebben. Dit is hem natuurlijk geweigerd op grond van het op het kasteel geldende kapverbod. Wij hopen, dat onze aan keïzexsfanta- eiën lijdende buitenlandsche collega's deze bittertafelmop nu eens niet voorgerust sul len opnemen. Schrijft bet „Vad." AANGEHOUDEN EN IN DE PROVOOST GESTOPT. Onze lezers zuilen zich herinneren, dat wij meerdere weken geleden de E.-K. mi litairen waarschuwden voor do propagan da tot ontevredenheid, die de soldaat P. Al- braeht, toenmaals voorzitter van den z.g.n neutralen Alg. Bona 1 un± aan 'c voeren was. Wij vernemen thans, dat dit keereeh&p, te Utrecht door de militaire politie gear resteerd is. Hij is naar het provoosthuis te Seheveningen overgebracht, als verdacht van verduistering van gelden ten nadeele van den hierboven genoemden bond. Terwijl het mond. en klauwzeer bij hèt rundvee te Nieuwer-Amslel afneemt, neemt het zeer toe onder de varkens. Kwamen onder de koeien bijna geen sterfgevallen voor, bij de varkens is het sterftecijfer groot. der in een der hieronder staande gemeenten, 1. Amsterdam; 2. Rotterdam; 3.. Den Haag en 4. Haarlem? Antw.: 1. Directie Gemeente-tram, Am sterdam; 2. Directie der Electrische Tram- wegmaatschappij te Rotterdam; 3. Directie der Electrische Tramwegmaalschappij te Den Haag; 4. Directie der N- Z. H. T. M, te Haarlem of Directie der E. N. E. T. te Haarlem. Vr.: Mijn dochter was 5 jaar in een be trekking en. was nu 14 dagen in een andere toen zij ziek werd- De dokter zeide. dat zij rust moest houden, maar mevrouw schreef, dat zii zich van een andere dienstbode zon voorzien, omdat zij niet op haar wachtea kan. Zij was gehuurd met 3 maanden. Waar heeft zij recht op? Antw.: Wanneer de ziekte niet haar ei gen schuld is, en ook niet moedwillig is verzwegen bij het aanvaarden der nieuw» dienstbetrekking, kan mevrouw haar alleea ontslaan met inachtneming van den opaeg- termijn, of wel, zij moet een schadevergoe ding geven gelijk aan 6 weken loon. Ook is zii verplicht gedurende 4 weken voor ver pleging te zorgen. Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Haarlem naar- Kampen en hoeveel K.M.? Antw. Haarlem, Fort de Liede, zijweg naar die Lijnden, zijweg naar Sloten, Amstelveen. Ouderkerk, Abcoude, Necterhonst den Berg, Ankeveen, Bussum. Laren, Eemnes, Baam, Eembrug, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Nun- speet, Elburg, Oosterwolde, Kampen. Atri. 1263 K.M. Vr. van J. M. te B. Antw. U kunt schadevergoeding eischen, als maar goed vast staat dat uw vrouw voor dien bakerdienst is gehuurd. Wench u tot den kantonrechter. Voor den inhoud dezer rubriek «telt da Redactie zich niet aansprakelijk WELKE ZEGELS? Wij namen kennis van een artikel go- plaatst in uw courant van Zaterdag 13 Maaxt, onder die rubriek „Orde en Arbekl" dat als opschrift droeg: „W.elke aeeete moeten wij plakken?" 1) Wij maken u er beleefd opmerkzaam op, dat voor inwonende zoons van 1418 jaar in dien rage] geen 25 eenhs, maar 40 et. ge plakt moet worden, voor 1821 jarigen 50 cent, voor 21 jarigen en ouderen CO ei De meeste inwonende kinderen genieten in den regel immers behalve kost, Inwoning en kleeding, ook een zakgeld. Hetzelfde geldt voor inwonende doch ters, voor wie een zegel van 40 eent ga- plakt moet worden indien zij van 1421 jaar oud zijn, anders een van 50 eent. Alleen voor hen, wier loon ui tel uitend be staat in nat ara (kost. kleeding, inwoning, onderricht), moet een weekpreinie van 25 et een rectificatie van aw artikel zondt u ons zeer verplichten. De voorzitter van den -Raad van Axb. MIOHIELSEN. 1) Bedoeld artikel ontleenden wij enkele dagen geleden aan een onzer dagbladen in 't Noorden van het land (Red.) 2119 2181 8124 10512 10754 11475 12205 14788 16721 16767 28146 30098 39929 40350 68324 74225 84818 95589 101655 102095 102180 106197 112112 117713 123715 124058 125685 137497 159238 163172 167691 169544 173061 184069 185901 193440 199577 200931 Vr.: "Kunt !u mij ook zeggen wie het hoofd is van den Militairen Geneeskundi gen Diens; en hoe zijn adres is? Antw.: Oppertoezicht heeft het Ministe rie van Oorlog, inspecteur is de generaal- majoor Dr. F. J. H. Snijders, te 's-Gra- veniiage. Vr. van W. G. W te H. Antw.: Informeer ter gemeente-secretarie, aideeling Militie. Vr.: Kunt u mij zeggen waar ik inii moet BESTELT NU KOOLKRAGSN. De Phytopaihol. dienst vestigt er de dacht op, dat deze kragen, over wier nut en kele maanden geleden in dit blad geschre ven werd, thans dienen besteki tewortieo. Zooals reeds is medegedeeld, dienen dea* kragen om de koolvlieg te beletten, hare eie ren aan den voet der kooiplacten te tel gen. Zit moeten dus aangelegd zijn voordat de vlieg verschenen is. Bij noem ale weers gesteldheid is het voldoende, indien de koop planten vóór de laatste wedt van Aril vaa koolkragen zijn voorzien. Dit jaar is de oat- wiikdsng van de natuur, door het zadne weer in Februari zoozeer vervroegd, dat het mogelijk is, dat ook de koolvfceg belangrijk vroeger te voorschijn zal komen, dan in an deie jaren, zoodat men goed doet te zorgen, dat de kob&ragen reeds begin April om de planten zijn gelegd. Alle planten van vroege bloemkool, roode andere soorten, die men wil beschermen te gen vreterij van koolvliegzaden aan de wor- plannen vóór de laaaisie week van April vaa koolkragen worden voorzien. Het is niet ge- wensotu de koolkragen reeds veel vroeger te hebben omgelegd, aangezien er zorgvuldig tegen gewaakt moet worden, dat zij met grond worden bedekt Zoodra er n.l- door regen, grondbewerking of andere oorzaak grond op den kraag teiedit komt is de oe- schermende werking ervan zeei verminden- als er n t grond op den kraag ligt. laat de koolvlieg zich niet meer er door weerhouden haie eieren aan den kooistengel te leggen. Als men de kragen zeer vroeg aanlegt te er meer kans dat zij met grond bedekt worden, dan wanneer men met 't aanleggen wacht lot het oogenblik, waarop zij hun dienst moeten doen. ,Het is dus raadzaam, alle vroege koop plan ien, in 't bijzonder bloemkool, begin April van koolkragen te voorzien: de later uit 1e zetten planten worden dadelijk na het planten gekraagd. Grondbewerking tusschen de planten moet met zorg geschieden tear einde de kragen niet met grond te beddeken, is dit toch geschied, wat ook na zware re genbuien het geval kan zijn, dan moeten de kragen met een borstel van grond woeden bevrijd. Aan ben, die nog inlichtingen wensen en over de koolkragen en de wijze waarop zij moeten worden aangelegd, worcen deze door den Phytopathologischen dienst te wa- geningen en door de plaatselijke controleura gaarne verstrekt. De a'gemeenc staking duurt in sterke mate voort. De Baitische troepen, die Dinsdag Berlijn zou den verlaten, hebben bevel gekregen te blijven. Alle telefoonkantoren zijn bezet, particuliere telefoongesprekken, ook voor de pers, zijn ver boden. Geniesoldaten van dc rijksweer zijn door sol daten van de marinédivisie Ehrfcardt ontwapend. Onder de genlesiodaten was een sterke commu nistische propaganda op touw gezet. Aan alic manschappen en offficieren werden de wapens ontnomen. De manschappen gaven zich zonder tegenstand over en werden daarna ontslagen. Ter versterking van het Berlijnsche garnizoen lijn uit de omliggende plaatsen regeeringsge- trcuwe troepen naar Berlijn gezonden, die tevens den Berl'ijnschen veiligheidsdienst zullen helpen bij het bewaren van de openbare orde. Uit Keulen wordt gemeld: Naar wij uit Ber- Ajn vernemen, is de toestand daar uiterst kritiek. Tegenover den stormloop van links schijnt de tegeering met over voldoende machtsmiddelen te kunnen beschikken. Naar het schijnt geschiedt de aftocht der Baitische troepen niet met de noo- iige snelheid; integendeel, zij hebben hun terug tocht uit Berlijn gestaakt en zich in de westelijke voorsteden verschanst. Vooral Charlottenburg gelijkt op een legerkamp. De troepen kampeeren roor een deel in de open lucht, terwijl zij verder In de Academie voor beeldende kunsten, in de Hoogeschooi voor mnziek, in de Technische Hoogeschool' en andere gebouwen van Charlot tenburg hun tenten hebben opgeslagen en deze gebouwen door machinegeweren verdedigen. Aan het station Zoologischer Garten hebben de Baitische troepen hun pantserauto's en bagagewagens opgesteld, terwijl de rijksweer met pantserauto's door de straten jaagt. In de binnenstad is uiterlijk weinig veran derd. Alleen zijn hier en daar prikkeldraadver sperringen en enkeie barricaden opgericht De zenuwachtigheid van de bevolking neemt Intusschen zeer toe, te meer daar er geen enkel middel van verkeer functioneert. Licht en, ver warming ontbreken, de levensmiddcltreinen zijn niet aangekomen. De onzekerheid wondt nog vergroot doordat er geen enkel courantenbericht verschijnt De aansporing van den minister voor de poste rijen om het werk aan de postkantoren te her vatten, heeft in Berlijn geen resultaat gehad, be halve voor het telefoonverkeer, dat echter voor particulieren verboden is. Ook een oproep van den rijkskanselier aan de bevolking, om weer aan d>en arbeid te gaan, is zonder uitwerking ge- Weven. Gisterenavond werd nog uit Berlijn gemeld: Bij de Brandenburgerpoort is zeer ernstig ge vochten tusechen de Baitische troepen en Sparte- eisven. De restauratieaaal van het naburige be kende hote) Adion werd geheel verwoest. Bij dit gevecht vielen meer dan honderd/ dooden. De algemeene staking duurt onverzwakt voort, koe ter/jen, spoorwegen, ondergrondschen trein, electriecke trams functioneercn niet In de voorstad Schöneberg werd Vrijdag het stadhuis aangevallen door een groote xnenschen- stenigtc. Twee personen zijn gewand. De inwo- ncrweer moest het raadhuis ontruimen. Ia Duisburg hebben de militairen de overhand. De communisten zijn ge vlucht. In Mtinir.gen (Thüringen) hebben zware ge vechten plaats gehad tusschen militairen en ar- Viders, waarbij de arbeiders de overwinning be haalden. De rijksweer moest Meiningen ontrui men. Langensalm werd door de arbeiders met kanon nen beschoten en later genomen. Minster wordt van het zuiden uit door roode soepen bedreigd. Rostock werd door de militairen ontruimd'. In Holle ontstond na het aftreden van Kapp «tu groote oiïi'A" en teling. Alle ambtenaren die «ich vóór de nieuwe regeering verklaard hadden werden ontslagen. Er ooU'orden botsingen tus. schen arbtsdsrs en militairen, waarbij tal van dooden en gewonden vielen. Nadat zij eerst een afwachtende houding had den aangenomen, zijn de matrozen van Wil helmshaven tegen de officieren in opstand geko men. De officieren zijn in hechtenis genomen. De toestand is nog onopgehelderd, het schijnt echter, dat de matrozen de overhand zullen krijgen. erkend, dat hij de sal ar i s rc« el ut et van 1010 IUl -I. Ill 1 Woensdag viel de 60-jarige P. S. uit Oir- schot (N.-B.) nabij de Kanaaibrug te Stratum van den wagen met het noodlottig gevolg, dat hij het wiel over de borst kreeg, waardoor na eenige oogenbbklken den dood intrad. De 70-jarige J. Eizinga, meesterknecht aan de steenfabriek te Oostrum, zal Zaterdag 20 Maart, 60 jaren onafgebroken in dienst geweest zijn by de firma Helder te Dokkuin. - Bjj het graven op het terrein achter Boei- meer voor het nieuwe voetbalveld van „Breda- 1 te Breda, zijn, meldt het „Dafibi'. v. N.-Br.", fundamenten blootgelegd, waarschijnlijk van een oud klooster. Er werden daarbij ook geraamten gevonden, waarschijnlijk van vrouwen, soodat veronderstel-i wordt, dat ter plaatse vrouwenklooster heeft gestaan. De 13-jarige H. W-, geraakte Donderdag morgen te Hengelp (O.) al speiende onder een goederenwagen, der tram, welk door andere jongens aan het rollen werd gebracht Hij was onmiddellijk dood. Te Delft zijn een viertal soldaten van den motordienst gearresteerd wegens diefstal van kleeding en uitrustingstukken ten nadeele van het Rijk. Deze langvmgenge iandverdedtgers zijn in het próvoosthuis te Seheveningen opgesloten De militaire politie meent thans de daders te hebben van de vele in den laaisten tijtel gepieeg- de diefstallen van rijksgoederen. Een wagenbestuurder van de Rotterdam sche tram, heeft zijn vrouw met een mes in de borst en in den rug gestoken en zich daarna bij de pol'itie aangemeld. De toestand der vrouw is levensgevaarlijk. Bij het vastmaken van een schietslachtmas- ker liet een slager te Hilversum door een onver wachte beweging van de koe het masker vaden. Het schot ging af en trof den slager in den buik. Des avonds is hij in de R-K. Ziekenverpleging overleden. et. betaald worden, onafhankelijk van den 3 POT. LOTEN GENèVE VAN 1880 Loting van 2 Februari. No. 164124 fr* 35.000, no 186493 fr 6000, no. 44993 no. 111293; no. 120439 en no. 191236 elk fr. 500. k fr. 200.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 10