Nieuwste modellen. Billijke prijzen. Orde en Arbeid Vragenbus Kunst en Kennis liezen, wekte slechts mee cnn de catastro phe te verhaasten. Over den droeven tijd van Hugo .Wolf's laatste levensjaren, sprak Andriessen zonder Weibaefrweifig- keit, maar zóó dat wij allen de tragiek van dit levenseind diep doorvoelden. .Wij waren voorbereid toen Hendrik Arianessen en Mia Peltenfburg het eer ste lied ,Nun bin ich dein du aller Blu men 131 urne" in prachtige verzorging van het karakteristieke rythme en der dyna mische fijnheden, in een verrukkelijke vo. cale expressie deden opklinken. Wat hdbt gij Mia Peltenburg, gced gedaan door uw liefde te geven aan deze allerzuiverst?» geestelijke kunst. ,Nun wandre Maria du Kleinod mein Und balde wir werden in Bethlehem sein." Haar hooren wij "den stap van het Hei lig Bruidspaar. De weg is lang, en moei zaam bewegen zij zicfi voort," doch ,wohl find.cn wir Herberg dort". Op zulke momenten is het ons klaar, dat in de ziel van den zoekenden, stre venden, strijdenden dichter de straal acr Goddelijke genade dat wonder verricht te, ciat deze Geistliehe Gesange in waar heid aangrijpend maakt. Diets liever zou ik dan al de schoon heden waarvoor Andriessen ons op deze wijze ontvankelijk maak'.c nog willen re- leveeren. Dan zou 't echter nojodig zijn, al deze tien liederen uitvoerig te be spreken, wat zeker de p.aatsruimte niet zou toela.en. Meerdere malen werd ons een lied nogmaals herhaald. Op welk con cert gebeurt dit? Maar hoe dikwijls, wenscht men Let daar! Mia Peltenburg was hoogst gelukkig in het uitbeelden der veeleischende Wolf- sche muziek en haar st-ern was één ver rukking. Maar zeker niet minder komt hulde en. dank aan Hendrik Andriessen, die beha ve dat hij het ini.iatief nam tot dezen arbeid en ons door het gesproken wcora bracht tot het oeuvre van Wolf, cok nog zeer knap de veeleischende kla- vierpartijen der liederen verzorgde. G. J. Kj. Willem Andriessen. Klavieravond. Het is niet licht uit te maken, waar Wil- driessen ons ook de andere Partita's zal ge ven. Zelden ook hebben wij de beteekenis van Schumann's „Etudes en forme de variations" zóó gevoeld als op dezen avond. Of bij het cis-mineur thema speelde in zijn simpelen op zet. dan wel het deed zingen, in de bas als een cello, waar de diskanipartij opklonk vol leederheid en tegelijk hartstochtelijk in het rusteloos, hijgend rythme der middenstemmen of hij het geheel omvormde in een martyaal rythme, of dat uit dien eenvoud van den op zet zich losmaakten de feestelijke klanken der eindeliike overwinning: hem verliet nooit de spankracht van den geest, nergens werden wij in dit schoone opus een moment van in zinking gewaar; eer het tegendeel te merken, de kiavierspelen had de rechte vreugde aan dit zich telkens uit zijn diepste diepte omvor mend idee; en was 't dan wonder dat hij zich bijwijlen liet vervoeren tot de uiterste grenzen die men aan een nobele klankgeving moet stellen? Mii kwamen in den zin Florestan's woorden: „Dein Demant verzeiht man seine Spitzenes ist sehr kostbar, sie abzurunden." Van Andriessen, den idealen Mozartspeler hadden we 't liefst een der eenvoudigste so naten gehoord, inplaats van deze C-moll Fantasie, die in zijn vorm. of vormloosheid wellicht, mij geen geheel onverdeeld genot schonk- Wellicht kwam het on;dat we na de pure schoonheid der Bachsche Partita een minder sterk contrast hadden verwacht. Het trof ons weer te meer, dat Mozart niet altijd en alleen is deverklanker van zonnige onbe zorgdheid, waarvoor men hem wel eens te uitsluitend doet doorgaan. Na de beide Etudes in E. en cis-mineur van Chopin deed de pianist onmiddellijk volgen het in alle opzichten veeleischende Prélude, Choral et Fugue van Franck. Zco schonk hij na de pauze in waarheid de ééne verrukking op de andere en hier een voortdurende cli max als in de magistraal-verklankte Schu- isann-variaties- Men heeft hem (en slote staande gehul digd. En als hij zich nog eenmaal aan het klavier zette, was het om nu zelf den Mees ier der Sfe Cloailde te danken en te huldi gen- G. J. K- Bloem bollencnltuur. (Vervolg.) lem Andriessen zijn hoogste artistieke triom- gf Srzoek' fen vierde: in Cesar Frances Prelude, Cho- iek dpr hv„ ,!nn, gevreesae ral et Fugue, in Schumanns Etudes sympho- te_ zóó, dat zij in de hem eigen sterke visie als i,ro gelegd was door cu het ware werden gemetamorphoseerd. En ik Volkeirsz Hel ronr meen, dat dit wel het allersterkst opviel bij t stHhten "nrnp ftf veilig aannemen, dat zonder den geest der arhf,wIJjft il°flins van n ^ciltuJ'iSen" nog «en ver zou slaaï inT^adlveriolSg Slfeld'len a,s toen hier de Maatsdiappij tot bev- enz- vijf- en veer''ivurige week voor- de niiver enz. werd opgericht. De z.g .,kolassal"-vinu- hiid iLlvoeM Nu zegde ons de verklanking- van het luchtig ea Land is ingevoerd, kan e&n dergelijke re- rank Praeludium, het prachtig-gekleurd Al- geling' voor don landaroeid niet achter- lemande, het zonnige Menuet, het geheel Ita- weg© blijven, en het is zeer te vreoaen liaanscn-gehouden Gigue» waar Andriessen dat dezs groole overeenkomst zal ver zien volmaakt meester toonend in den Scar* toonen met den achturigen inidustrieelen laiti-stiii, dit klare toonstuk omdichtte tot werkdag. Mocht onze wetgevende macht een lyriek, oie men van een onzer moderne inderdaad den gemiddelden aehturig'en meesters zou wanen. werkdag- voorschrijven dan zal de doods- Frii misbruikte dus Bach niet, eenvoudig klok luiden voor tad van land- en tuin- om er zijn programma mee te openen, nèen, bouwbedrijven en zal het landsbelang er hij opende ons aanstonds zijn volle warme dichterhart. Zóó Bach hoorend. werd het ons duidelijk dat er in elk tijdvak dichters zijn geweest: en ook het tijdvak der starre me triek. dat op de heerlijke Middeleeuwen volg de, had zijn kunstenaar, die toch den adem, den polsslag had dief mannen van gei;|e, wier inspiraties hun onmiddellijk kwamen van den hemel. Wij hopen hartelijk, dat Au- mogalijk maakt. ten slotte ten zeerste door worden ge schaad Mogen de berichten uit Bus Land nog tijdig de verantwoordelijke machten iu ons land tot nadenken stemmen en laten zij dien moed hebben voor den land arbeid een regeling te treffen, die den arbeia/cr tegen uitbuiting beschermt, maar de levenskansen van het bedrijf niet on- Over. zijn aftreden zcide de heen Kr e lage: Diat ik in deze moeilijke om- satmdigheden de plaats ga verlaten, die ik sinds Maart 1906 heb bekleed, daar voor bied ik mijn verontschuldiging1 aan. Gedurende die veertien jaren is het voor mij efceeds niet alleen een zeer eervolle maar ook een hoogst dankbare taak ge weest aa-n het hoofd uwer vereeniging te staan, en ik zou er dan ook niet aan gedacht hebben het .vaandel ontrouw te worden, indien niet de tegenwoordige tfijdsomsfandtigheden ieder zakenman on der ons dwingen zijne volle aandacht te schenken aan eigen aangelegenheden. Daar kwam voor mij nog het vertrek van een zeer vertrouwde kracht in mijne za ken bij, die mij noopte mijn tijd voorloo- pig althans, niet voor veroenigingsbelan- gen beschikbaar te stellen. Voor de ver eeniging heeft een verwisseling in het presidium na veertien jaar onbetwistbare voordeden. Het is zeker nietgoed, dat het voorzitterschap ontaardt in een zeke ren sleur, en slechts een geregelde ver nieuwing in dit ambt biedt afdoende waarborgen voor meegaan met neen, dat is niet voldoende vooruitzien van den geest en de behoeften der tijden. Ik neem trouwens geen afscheid. Als gewoon lid, misschien zelfs als lid van sommige commissiëën, hoop ik in uw mad den werkzaam te blijven, en wie weet of ik later onder gewijzigd? omstandighe den, en als de tand des fijds mij üat belet, niet wederom wat meer voor deze vereeniging zal kunnen zijn. Spr. eindigde met zijn hartelijken dank te betuigen voor het vertrouwen, dat men zoovele jaren in hem heeft willen stelden en met het aanbieden van zijn beste wen- -echen vcor het Herstel van den voorspoed in het vak, d,at allen bef is en voor den steeds toenemenden bloei der Algemeené Vereeniging voor Bloembollencultuur. De rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester werd goedgc keurd. Evenzoo het voorstel van het hoofdbestuur om het tijdstip der tentoon stelling 1921, waartoe reeds was besloten nader door de algemee-ne vergadering te doen bepalen. Goedgekeurd werden de wijzigingen in het Handelsreglement voor den Bloembol- lenhandel. De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur besloten heeft dat de ver eeniging als zoodanig zal deelnemen aan de Intern. Tuinbouwtentoonstelling, die 't volgend jaar ter gelegenheid van de Olympische spelen te Antwerpen zal wor den gehouden. De vergaderinghechtte aan dit besluit hare goedkeuring. Het voorstel der aid. Haarlem' om den nieuw te benoemen voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur een vaste jaarwedde te doen genieten van minimum f 2000 per jaar als gedeeltelijke vergoe ding voor de zoo omvangrijke werkzaam heden aan dit ambt verbonden, werd ge lijk behandeld niet het voorstel van de afd Heemstede, om aan deze betrekking een nader door het hoofdbestuur vast te stellen salaris te verbinden. voorzitter in overweging aan te blijven en de salarleering hooger dan f 2000 te bepalen. Die afdeeling HEEMSTEDE trekt haar voorstel in. Het voorstel Haarlem wordt zjh.s. aangenomen Hierna was aan de orde de verkiezing van een voorzitter. Bij eerste stemming verkreeg de heer KrcLage 124 stemmen; de heer J. H. Went. holt 26 stemmen. De h.eer Kr etage bleef bij zijn besluit om af te treden. De afdeeling WARMOND stelt voor de verkiezing aan te houden tot de najaars vergadering, omdat de afgevaardigden mandaat hadden op den heer Krelage te stemmen. De afd. LISSE vraagt den voorzitter aan te blijven tot 331 December, Teneinde de advertentiën met de vereischte zorg te kunnen zetten, worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zaterdagsché Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aangenomen. DE ADMINISTRATIE. De voorsteilen kwamen niet in behan- elindg. Bij de tweede stemming verkreeg de heer J. H. .Wentholt 99 stemmen; de heer Krelage 19; de heer .Waarnaar 4, de heer Re i uiers e 3, blanco 25. De heer Wentholt aanvaardde de benoe ming en bracht voorloopig dank aan den heer Kre'age voor wat deze voor de ver eeniging gedaan had. (Applaus.) Niet uit persoonlijke eerzucht heb ik mijn benoeming aangenomen, aeide de heer Wentholt, maar alleen omdat de bo ven mij staande personen die voor het voorzitterschap in aanmerking kwamen, hiervoor niet in aanmerking wilden ko men. Ten slotte wensehte de heer Krelage den heer Wentholt geluk met diens be noeming. Deze zal het vak hoog houden en zal blijken de rechte man op de rechte plaats te zijn. De keuze is een zeer ge lukkige. Gij aanvaart, zei de heer Krelage het presidium in moeilijke omstandigheden, maar niemand behoeft er aan te twijfelen of dit zal goed gaan. (Applaus.) Daarna sloot de nieuwe voorzitter te 1 uur de vergadering Vr.: Mijn zoontje, is ziek gew flest en moest te bed blijven. Nu aeide zijn baas, dat hij maar niet moer komen moest en betaalde hem maar één week uit. Is dat voldoende? Antw.: Ja. Vr.Hoe verwijdert men ketelsteen uit een ketel? Antw.: Met zoutzuur. Na afloop der be handeling zeer goed om- en uitspoelen. Vr.. Is een patroon verplicht zijn knecht (extern) tijdens ziekte het 'volle weekloon uit te keeren? Zoo ja, hoe lang? Antw.: Ja. „Gedurende een betrekkelijk konten tijd", zegt de wet. Vr,: Ik heb een klein geldstukje van 5 C. vermoedelijk zilver. Aan den eenen kant staat: Vere enig-do Staten, Amerika van het jaar 1833 en aan den anderen kant vermoedelijk een vorstin. Hot is dus 87 jaar oud. Zou dit nog waarde hebben? Antw.: Wij kunnen dat zoo niet beant woorden. Wendt u tot dien heer Knap pert, gemeente-secretaris. U kunt dezen hr. alken dag in de morgenuren op het Stad- Vr.Waar moet i>k solliciteeren naar de functie van Politic-agent in Haarlem? Kan ik dat schriftelijk doen, of moet ik mij persoonlijk aanmelden? Antw.: Bij den Commissaris van Politie te Haarlem. U moet dat schriftelijk doen. 7®.. de internationale voetbalwed strijd, gewonnen door Holland in ons land gespeeld of in Engeland! Antw.: Welken wedstrijd bedoelt u? Vr.Kunt u mij zeggen of hier te Haar lem een agent woont van de Levensver zekering Mij. „Utrecht"? Hoe is het adres? 2. Hoe is het adres van een Ziekenfonds liefst Katholiek? Antw.: 1. De Levensverzekering Mij. „Utrecht" is hier ter stede wel vertegen woordigd. Dergelijke adressen worden ech ter in deze rubriek niet opgegeven. 2. Do Ned. R.-K. .Volksbond heeft een Zieken fonds en de Hanze eveneens. Informeer voor een van beide respectievelijk in het gebouw Sint Bavo Smedestraat alhier, of in het R.-K. Hanze-bnreau, God. Oude Gracht 39, alhier. Vr. Houdt mr. Bomans te Haarlem spreek uur? Zoo ja, kunt u dan mededce'en waar en wanneer deze worden gehouden. Antw.: Neen, Als u hem spreken wilt, vraag dan vooraf belet Vr.: Welke is de kortste weg per fiets van Krommenie naar Roermond? Hoeveel K.M. is dit? Antw.: Krommende, Koog, Zaandam, Am sterdam, Ouderkerk. Loenersloot, Loenen, Breukelen, Maarsen, üfreeh! Bun-dl-, Odijk, Cothen, Wijk bij Duurstede, Rijs wijk, Zoelen, Tiel, Hamel. Nieuwe Schans, Oyeu, Oss, Heeseh, Uden, Volkel, Gemcrt Bakel, Deurne, Liessel, Mei lel, Rogge!» Haelen. Roermond. Afstand 190.2 K.M. V r.. Hoe moet ik een konijnenhuid be reiden, om ér een bont van te maken? Antw.: EeTSt 24 uur in het zout zet ten. Spijker verder de huid, goed gerekt, co 'n plankje, met den vleeschkant boven; dan dagelijks insmeren met een mengsel van gelijke deelen aluin en kamfer, tot het ge heel doortrokken is. Gewoonlijk duurt dat orgeveer 19 dagen. Verder kloppen en het kneden, om het soepel te maken. V r. Ik heb een betrekking a's naaister, extern. Nu ben ik twee weken ziek ge weest, Heb ik nu rechtop miin wpt-"l;;iseh salaris? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedu rende een betrekkelijk korten tijd door. Tn dit geval hebt u dus recht op loon naar on ze meening. NIET GOEDGEKEURD. Gedep. Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van den Haagse hen gemeente- raad tot subsidieer ing van de Nat. Opera- en het Residentie-Orkest niet goed ge keurd. SLAPTE IN T SIGARENBEDRIJF. ^Verschillende sigarenfabrikanten te alken6waard hebben het werk stopgezet. Te Eersel is bij de firma T. Arts Zo nen tegen 28 Maart aan de ongehuwde si garenmakers het werk opgezegd. Te '6-Hertogenbosch zijn op verschil lende sigarenfabrieken kortere werktijden ingevoed, terwijl op de fabrieken der firma Gronlmy en Baar, thans 800 k 900 arbci dere zijn ontslagen. STAKING TE WAGENINGEN. Sedert Maandagmiddag zijn te Wagenin- gen de arbeiders in de kweekerijen in sta king. Hun eisoh is een weekloon van 22 de patroons bieden 2L ozeu hebben den wel voorgoed afgeaaan; dit JJ"> ar< tooling M Groeft dan hui& vin-den, Zie onze modern ingerichte ETALAGES Peek Cloppenburg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7