TWEEDE BLAD BUITENLAND. binnenland HET WITTE HUIS. Anderhalf uur op de mat DE REVOLU11E IN DUITSCHLAND. FEUILLETON Nederland en België. JLuchtverKeer. DONDERDAG 25 MAART 1920 De bolsjewistische beweging in het industriegebied in het geheim reeds lang te voren beraamd en door Rus sische üoisjewiKi gesteund. Etn wapenstilstand van 48 uur tusschen tfenijn en het roofie leger. De Entente eischt onmiddellijke ontwapening der arbeiders en dreigt in te D rljpen. rtduKzaam maar onuevi eesu. BSoet dat zoo blijven? VERKEER EN POSTERIJEN GEEN GOEDEREN VERZENDING MEER. GENERAAL LAPERRINE DOOD GEVONDEN. Veel genoegen hebben de Sociaal-Patri otten zooals de Commiuastieohe bena ming luidt Wibaut, De Boode en de Belg Kami el Huysmans, niet beleefd van hun liefderijke pogingen, om in Duitsehlamd de meerdertke ids-social isten en de omafhamke- Bjken bij elkaar te brengen. Vooreerst ie de kane lang niet denkbeel dig geweest, dat ze in den revolutionnairen warwinkel aldaar, het hachje er bij zouden iusohieten. Intusseben zijn de heeren gelukkig zon der Jetseï terugtgekomen en is De Boode direct aan 't neerpennen gegaan van zijn „reieim pressies". Oorzaak tot vreugde, bevatten die im pressies voor het socialistiche drieman schap overigens niet. De Duitsehe meerderheids-socialisten hadden de buitenlanders, ml. bet bovenge noemd driemanschap, gesmeekt, om toch allee te doen wat ze konden, teneinde bedde partijen met elkaar te verzoenen. En daar men een hart van steen zou moeten hebben, om doof te blijven voor aoo'n smeekbede, waren Floor, Jan en Kamlel, die geen steenen harten in hun boezems dragen, direct aan 't verzoenen gegaan. Maar eilacie, ..toen Kami el, zoo vertelt De Boode heel gezellig in „Het Volk" zich naar het partijbestuur der onafhanke- lijken begaf om hen voor te stellen, met de buitenlanders en de meerderheidesocia listen samen van gedachten te wisselen over ÏU mogelijkheid van Sen gemeen schappelijke actie in deze degen vrij blijvend! liet men hem anderhalf uur op de mot staan en gaf men daarna kort en bondig te verstaan, dat de beginselen en de partijbeslniten de onafhankelijken verboden, met de meerdesrb eids-eodalisten aan één tafel te zitten." Anderhalf uur op de mot en een perti nente weigering om aan één tafel plaats te nemen! Tegen zoo'n onwil is geen verzoenings gezindheid, hoe welgemeend ook, bestand. En daarom schudden Floor, Jan en Ka- miel, het Duibsche stof van hunne voeten en kwamen op een drafje in 't lieve va derland terug. Of ze gelijk hadden I Voor verzoeningsgezinde Sociaal-Patri otten is het nu in Duitechland „niks" ge daan. uitbarsting van de beweging eenigszine in ning der arbeiders. Haar vertegenwoordi- wanorde geraakt. Maar zij worden, gelijk gers hebben kort en bondig verklaard, dat uit den gang van de gebeurtenissen tot dusver blijkt, tamelijk nauwkeurig volgens het program uitgevoerd. De bolsjewistische beweging in het industriegebied. Onze geheele belangstelling in het ver dere verioop der Duiteche revolutie, gaat op het ocgenblik uit naar het industriege bied van Westfalen. Er komen nu opeens vreemde dingen aan iet licht. De tegenwoordige bolsjewistische bewe ging in het Bijnscb-Weetfaalsche industrie gebied is reeds lang van te voren voorbe reid. De opstand was oorspronkelijk tegen ien lsten Mei beraamd en is alleen door den staatsgreep van Kapp, Lüttwitz en Lu- den dor ff verbaast. De „Münstersche An- zeiger" van gisterenavond bevatte hierover de volgende belangwekkende mededeelin- gen: JLn aansluiting op een eonferentie van vertegenwoordigers van de reactionaire Berlijsohe regeering van Kapp en Lüttwitz met linksradicale leiders, die op 13 Maart te Essen plaats had, wordt ook een samen- epreking van 50 tot 60 onafhankelijken en oommunietisehe partijleiders gehouden, waaraan ook drie Russische officieren deelnamen. Daar werd besloten, dat thans het tijdstip gekomen was, om de reeds tot in de kleinste bijzondrheden voorbereide opstelling van bet roede leger in Duitsch- land tot uitvoering te brengen. Het offensief van rechts moest de botsing en den opstand van het heele proletariaat tegen de tegenwoordige regeering uitlok ken. Het kwam erop aan de geheeie arbei dersklasse te wapenen en de rijksweerbar- heid, de burgerwachten en de politie-troe- pen te ontwapenen. I>e oi-gaiLwsatie van het roode leger is in handen van Russische officieren, die ten getale van honderd over het geheeie nij- verheidsgebied verdeeld zijn. Het tijdstip van den opstand zxm noer bekend gemaakt worden. Men vermaande tot de uiterste voorzichtigheid, opdat 6pionnen het tijd stip niet zouden verraden. Alle munitie- bergpiamtsen moesten bcstoimdi, leegge haald worden en de aanmaak van hand granaten en an-uore ontplofbare middelen voor het roode leger moest zoo snel moge lijk verzekerd worden. Zoodra in bet ge heeie industrie-gebied de arbeiders gewa pend zouden zijn, zou de opmarsch naar Munster plaats hebben, dat ais centraal militair steunpunt beschouwt wordt. Wezel moest eveneens ingenomen wor den en binnen enkele dagen moest dan een sterk rood leger aan den Rijn staan. Tegelijk met het roode leger in het Wes ten moest een opmarsch van het roode Russische leger tegen Polen plaats hebben en Troizky meende, dat hij in Juli voor Berlijn zou staan. Een lijst van hooggeplaatste politieke personages is opgesteld, die dadelijk ais gij- ze.aars in hechtenis genomen moesten worden. oor het hoofd van generaal Watter en de andere militaire aanvoerders in Rijn land en Westfalen zijn hooge belooningen uitgeloofd. De „Münstersehe Anzeiger" voegt hier jog aan toe, dat in het heele. industrie- Üstrict reeds de leiders en aanvoerders van ie communistische beweging de beste en de vermetelste personen onder de arbeiders rangenomen hadden, die voor bewapening Fan het roode leger in aanmerking zouden komen, dat geheel naar het model van de Russische bolsjewistische heerschappij ge. organ iseerd en aangevoerd zon worden. Al deze plannen zijn nu door de ontijdige Wapenstilstand tusschen Ber lijn en het roode leger. De ministers Braun en Gieebert-z waren Dinsdagmiddag na een sameuspreking te Munster met den opper-presicient en den Landeekauptinann naar Bielefeld gespoord en begonnen zij de onderhandelingen met de leiders der verschillende politieke en arbeiderspartijen. Staatscommissaris Severing leidde de onderhandelingen en verklaarde, dat er maar drie wegen waren om tot ordelijke toestanden te komen. In de eerste plaats de afgifte van üe wapens door de arbei ders; ten tweede de Vohzug-raden moeten op den ordelijken weg van de grondwet teruggebracht worden; ten derde inmen ging in de taak van de plaatselijke over heid moet achterwege blijven. De xegeering had niet met Kapp en Lüttwitz onderhandeld en zij zou ook met de radicalen van links niet onderhandelen. De vertegenwoordigers van de onafhan kelijken verlangden een wapenstilstand en verzorging van levensmiddelen Zij beroem den er zich op, dat zij de ridders van het vaderland waren en schoven alle schuld op generaal Watter te Munster, dien zij we gene zijn scherpe houding haatten. Ten slotte werd een oommissie van zes tienen benoemd, die na langdurige onder handelingen laat in den acht het eens werd over de volgende overeenkomst betreffende een wapenstilstad met de roode arbeiders troepen: De groep Wezel van do rijksweer blijft ten Noorden van Ue i^ij>pe jstuzin. JL>o groep Munster van de rijk6weer staat met den rechtervleugel tot Ha Item (bij Munster). Geen ai'deeling van de rijks weer mag zoo ver zuidelijk staan, dat het tot botsingen met de roode arbeideretroepen zou kunnen komen. De roode troepen zullen tot ten Zuiden van de Lippe terugtrekken. De arbeiders- weer blijft daar zonder door de rijksweer gehinderd te worden en de burgerweren trekken zich naar hun stadskwartieren teug. Deze wapenstilstand blijft geldig met een opzegtermijn van 24 uur. Welk doel bet roode leger daarmee na streeft, blijkt hieruit, dat overal in het in dustriegebied werfbureau's voor het roode leger geopend wórden. Ook de „RheinischrWestphalisebe Zei- tung" te Essen werd gedwongen gisteren aan het hoofd van het blad het bericht te brengen, dat een werfkantoor voor het roo de leger in de barakken van Krupp ge opend is. Het roode leger moet groofce toeloop heb ben, maar daaronder bevindt zich het schuim van de bevolking, gevaarlijke boe ven, slechte elementen, gespuis, wier eenige drijfveer, lust tot plundering en geweldda den is. Intusseben is na ««n wapenstilstand van 24 uur aangegaan. Zal de Entente ingrijpen? De Fransche kolencommissie is van Es sen naar Frankrijk vertrokken om daar verslag to doen van den toestand in het Rünsch-Westfaalsche industriegebied. De Entente eischt de onmiddellijke ontwape- üe Franschen in Westfalen zouden binnen rukken, wanneer niet aadeiijk de orde werd hersteld. Omtrent de medeaeelingen door den x-Jjkskanselier in deze conferentie ge- uaau, kan vermeld worden, dat de régee- ring niet geneigd is, den Beneden Rijm en Westfalen door Egelschen en Franschen te laten bezetten, zonder van te voren, als het niet anders kan, een poging te hebben gedaan om met wapengeweld de orde in het Kuhrgebied te herstellen. Burgemeester Kuno heeft ook met de ministers den buitengewoon kritieken toe stand in het Rulirgebied besproken. Het zal nauwelijks mogelijk zijn, de arbeiders massa's, die op het oogenblik in een over winningsroes verkeeren te ontwapenen, zonder dat er een verschrikkelijke bur geroorlog ontketend wordt. Men overweegt nu de instelling van een nieuwe veilig heidspolitie, bestaande uit arbeiders van alle partijen, om daarmede aan de wen- schen van de arbeiders tegemoet te komen. Wurten,Lt>rgseiie troepen hebbben zich be reid verklaard, ter bescherming van de grondwet het industriegebied binnen te rukken. In democratische kringen in Zuid- Duitschland is men bepaald verontwaar digd over do heilloozt toestanden in het zoo bf-langihkc Rijnsch-Westfaaische in dustriegebied, Dit Keulen is bericht ont vangen, dat de Engelsehcii de gebeurte nissen nauwkeurig velgen en onmiddellijk het industriegebied zuilen binnenrukken, als daar de rade) republiek wordt uitgeroe pen of er iets dergelijks gebeurt. In do door de Engelochen bezette voor stad van Duseeldorf Benrath, waar de a'- gemeene staking is dngebrokcu, verklaar de de vertegenwoordiger der bezettiugsa t- tóritei.ten iigden m een conferentie dat de bc5cettI«öfeautor« £t?iteu ia bet bezutto g&blod orde en rust eischen, en naleving van de wetten van het Duitsehe Rijk. terwijl zij geen storing in de bedrijven of verzet te gen ae autoriteiten zullen dulden. Mochten deze voorschriften uiet c-jigtvo'gd worden, dan zal de Entente den staa' van beleg en waarschijnlijk ook de blokkade afkondigen niet alleen over hot lez< tu gebied maar over geheel Duitsehland. DE ZITTING VAN HET PARLEMENT VOOR ONBEPAALDEN TIJD VERDAAGD. De Kolnisehe Zei tung verneemt uit Ber lijn, dat do eerste plenum-vergadoring van do Nationale Vergadering, die hedenmid dag zon worden gehouden, voor onbepaal- den tijd is uitgesteld en wel tot er een nieuw kabiuet gevormd Is. De fracties houden zich thans bezig mot besprekingen over de reorganisatie van het kabinet. Het plan om een zuiver socialistische ar- beidersregeerdng te vormen sehijnt te zijn opgegeven hoofdzakelijk omdat men meent dat de Entente een ministerie dat niet de meerderheid van het volk achter zich heeft niet zou erkennen. Volgens een ander bericht zou de Nat. Vergadering Vrijdag ae bijeenkomen. PRINS HEINRICH VAN PRUISEN. Prins Heanrieh van Pj-uisen (de broeder van den ex-keizer) is, daar hij verdacht werd aan de samenzwering van Kapp en consorten deelgenomen te hebben, eenige dagen in Marieuhain geïnterneerd geweest De verdenking schijnt eohter niet beves tigd te zijn, want de prins werd heden weer naar zijn landgoed teruggestuurd. ÏAJDENDÖRFF OP DE VLÜCHT. Het zoeken naar Ludendorff is tot nu toe zonder resultaat gebleven, daar hij zijn woning te Berlijn sedert Maandag verlaten heeft Er zijn aanwijzingen dat hij. even- tos Kapp, gevlucht is. ^Berliner Tageblatt" deelt mede, dat In de Rijkskanselarij van een bevel tot In hechtenisneming van Ludendorff, wegens deelneming aan de overrompelingspoging van Kapp niets bekend is. De a.s. verkiezingen. Volgens verschillende bladen zullen de nieuwe verkiezingen voor den Rijksdag te gen het eind van Mei of begin. Juni wor den gehouden. Volgens de „Freiheit" stelt het senioren convent uit de Nat Vergadering als uiter ste termijn 6 Juni voor. DREIGENDE CRISIS IN DE ENGEL- SCHE MIJNEN. Er dreigt een nieuwe crisis in het mijn wezen, tengevolge van de op gisteren ge houden vergadering der mijnwerkers-afge vaardigden met algemeene stemmen aan genomen motie, waarbij bet voorstel der regeering tot Loonsverhooging van 18 pen ce per dag dan wel van 20 pot op de loo- nen van voor den oorlog is verworpen; en waarbij het bestuur de opdracht is gege ven opnieuw bij de regeering aan te drin gen op een loonsverhooging van drie sh. per dag, gelijk reeds geëisoht was door de mijwerkers maar geweigerd door den con troleur der steenkolenvoorzienhng. Wanneer er misschien onder de lezers en lezeressen mochten wezen, die zich naar aan leiding van ons artikel van gisteren: la- raat zijn, bevreesd maken over de komende dingen in ons land, dan willen wij er even op wijzen, dat er geen reden is tot noode- looze ongerustheid- We hebben nog zoo iets als een leger, dat bij schending onzer grenzen door een roo- den troep, een macht van belang vertegen woordigt. De gebeurtenissen in Westfalen en in de Rijn-provincie, zijn een aanmaning voor ons, om gereed en sterk te saaan tegenover de brutale pretenties der Communistische hee- ren; Wijnkoop, Sneevliet. Kruyt-en hoe ze verder heeten. Men zie in die gebeurtenissen vooral een aansporing, om te zo, gen, dat de heeren re volutionnairen er van doordrongen worden, dat zij een georganiseerde macht tegenover zich zullen zien, wanneer zij hier zouden willen piobeeren gebruik te maken van het succes hunner partij-genooten aan de over zijde van de Duitsehe grens. Men late zich dus niet bevreesd maken, mén onihoude eiken steun aan wie hier den rooden in de kaart speelt door het verwek ken van arbeidsonrust. Men versterke de or ganisaties, bestemd om de maatschappelij ke orde te verdedigen tegen wie ze mocht aanvallen, opdat men zij voorbereid voor het geval onze revolutionnairen, wien begrijpe- Iij'kerwifze een soort van roes naar hef hoofd gestegen is. een wanhoopsdaad mochten po gen uit te voeren. Men zij in één woord'.waakzaam, maar onbevreesd. „Het is ens bekend, zco lezen we in de „Fin. Rev.", dat de Regeering op het oogen blik nog iedere week ruim 15.000, subsidie verleent aan den A N. D- B., den grootsten diamantbewerkers-bond, waarvan Henri Po lak voorzitter en oprichter ia. en die zetelt ia den machtigen tempe] aan de Plantage Franschelaan te Amsterdam, door Berlag-e gebouwd, werkelijk virstelSjk. of om meer in den geest des tijds te spreken presidentaal. Iedere week weer aan stort de Regeering 15.000 in de z-g. werkloosheidskas. Uit die kas wordt wekelijks 40.000 betaald, zoodat de Bond er zelf 25.000 bij moet leggen. In kringen van den A. N. D. B. maakt men ziah echter ongerust, dat die regeeringskas spoedig leeg zal ziin en.... dan zal de bondskas aangesproken moeten worden, die over het millioen bedraagt, en die voor stakingen wordt gereserveerd. Dit laatste nu zou een doodzonde zijn meent de leiding van den A. N. D. B. Men tracht thans de rijkssubsidie ad. 15.000 te verhoogen omdat de A. N. D. B. een paar ton voor de stakende bootwerke-s moet reserveeren. Zijn wij goed ingelicht, dan wordt het grootste gedeelte van de 15.1)1)0 Rijkssub sidie reeds aan de stakende bootwerkers ge- gegeven. Daarom vragen wji ons af, of bet misschien niet meer rationeel zou zijn van de regeering. de J 15.000 per week direct aan Brautigam en Sneevliet af te drageu. Natuurlijk ruiten aSe bnhofin gi Me Te M* daarmee ae coord gaan, want dan wordt dë verhouding immers mor dnidljjk weergege* ven en ral het den belastingbetaler» duid» lijk worden, dat de tijd daar ie. om tégen heé merkwaardig sociaal sinterklaasje-spelen der Regeering protest aan te teekenen. Deze staking ia er geen van de transport, arbeiders alleen. De transportarbeider» vor men slechts e«n voorhoede, die in bet vuur gezonden ia. Wint die voorhoede het. dan zal men zien, dat het heele proletariaat 8 per dag als minimum loon zal stellen. Dat het leven daarvoor weer duurder zal worden, is zoo erg niet. En als tenslotte Sneevliet zijn zin krijgt, en uit de actie der transportarbeiders een revoluie geboren wordt, dan kunnen wfj burgerlijke Nederlanders in ieder geval trotsch zijn, dat het onze burgerlijke re- geering is, die de voorbereiling tot doze revoluie met 16-000 per week gesteand beeft.'' Wij vragen: moet deze ongewensebte ton. stand blijven voortduren! DE AFBOUW DER KRUISERS. In de Jtemorie van Antwoord op het wet», ontwerp, ter verhooging. van de Marine- kredietwet. blijft de Minister zija meening handhaven dat afbouw der kruisers in bet belang van het land is. Met het oog op het afbouwen dor kmisers „Java" en „Sumatra" acht de Minister het uiet meer verantwoord, aan de schepen van het typo .Koningin Regentes" kostbare reparatiën te doen uitvoeren. Gerekend kan dus worden, dat tegen het tijdstip, dat bij eventueelen afbouw de kruiser» gereed zul len zijn, de .Koningin Regentes" en de „De Ruyter' zullen afvallen: de „Java" en de „Sumatra" zullen dan bun plaats inne men. De Minister wil zich naet begeven ia gissingen omtrent de kosten, wanneer de af bouw een jaar wordt uitgesteld. De direo- tiën zouden tot een dergelijk uitstel zeker niet willeu medewerken. Voor de beman ning der kruiser» was oorspronkelijk gere kend op 473 man totaal, maar wanneer niet de geheeie batterij behoeft te worden bemand en met een 12 a 15 mjjls vaart kan worden volstaan, ie een bemanning van 357 koppen voldoende. Daardoor zal, bij indienststelling der schepen, in het bemanningsvraagstuk geen wijziging worden gebracht. De NEDEEL. BELG. OVEREEN KOMST EN MAASTRICHT. In Maastricht is Dinsdag een spoed- eischende vergadering van den gemeen teraad belegd, waarin zonder hoofde lij ken stemming een motié-J auasen werd aangenomen, waarin er bij de regeeriog op aangedrongen wordt om vast te hou den aan de bevaarbaarmaking van de ge- gerneeneekappalij ke Maas en geen ontwerp verdrag te teekenen, dat die bevaarbaar making uitsluit. SPOORWEGVERKEER MET BEI AHA ÏDoor de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Roosendaal is een schrijven ge richt aan de direc.ie der Ned. Spoorwegen, houdende het verzoek nu met ingang van 5 April de zomertijd hier te lande wordt ingevoerd, de sposrwegdienstiegeling tus schen Roozendaai en Antwerpen, die tot 15 Februari liL geldend was, weer te herstellen. Blijkens een bericht der inspectie te Zwolle, nemen de Nederh Spoorwagen geen goederen over Emmerik meer t r verzending aan. OVER IE-N ATLANTISCH EN OCEAAN. Een dertigial mannen, die gestat,onneerd zijn bij bet marine-vliegstaiion te Rock is land. zullen naar Loncen gaan om aan ae Engelsche Icchtvaarischool te s.udeeren als voorbereiding voor een poging tot een v ucht ovet dm Atlantischen Oceaan met het be- I stuurbare luchtschip, dat de V. S. van de Engelsche Regeering hebben gekocht- Uit Parijs komt het draau-loos beriobt, dat het vliegtuig, dat beproefd heeft over de Sahara te vliegen met generaal Laper- rine aan boord en waarvan men sin 's 18 Februari niets meer gehoord had, is te ruggevonden. Een telegram uit Algiers deert mede, dat een patrouille bet vlieg tuig verbrijzeld gevonden heeft op 10 K.M ten O. van Interbarakad. Generaal La perrine, die gekwetst was bij de landing ii Hoe indrukwekkend was die 6tonde Langzaam en stadig naderde me vrouw Traumbach de communiebank en werd terstond daarop gevolgd door Eduard die uit een der zijbanken nadertrad. De rouwmoedige ivoorden van den priester, wanneer hij, zich naar het volk keerende, de heilige Hostie boven de ciborie opheft werden vernomen en er heerschta en adem looze stilte, toen het brood des levens den verootmoedigden zondaars tot spijze werd gegeven, een ongekende zaligheid voor de eerste, een Lang versmaad ge luk voor den tweede en voor beiden da opwekking tot een herboren loven aan welks einde zich het begin eener etoor- looze vreugde bevindt. Met dezelfde ingetogenheid als zij aan het heilig gastmaal verschenen, keerden zij naar hunne plaatsen terug, en weder deed het koor zich in een schoone hym ne hooren. Daarna volgden de twee vrien dinnen. Laura smolt in tranen. Voor zeker, de pastoor had recht gehad, toen hij zeide, dat deze dag meer dan die waarop haar de bekeering harer moeder bekend werd, de gelukkigste baars levens zou zijn. O, wat moeite en inspanning kostte 't haar in zoover die aandoening te beheerschen, dat zij de vrome menigte in 't gebed niet hinderlijk was. Haar he vig snikken nam geen einde dan nadat ook zij zich in gemeenschap had ge steld met haar Ooddelijken Zaligma ker en zij haar gemoed opnieuw door Hem tot tempel zag verkoren. Clara, wier hart evenzeer bewogen was toonde haar aandoening minder door uiterlijke teekenen. Niet zoo streng gods dienstig ais haar vriendin, werd zij door de gebeurtenis van dien dag uit haar ouden sleur opgewekt, en de liefde tot den godsdienst, haar reeds als kind in geprent, ontvlamde thans weder met volle kracht. Onafzienbaar was de rij vaai commu nicanten welke haar nu vojgde, en velen dier vrome .menigte verrichtten deze plechtigheid ter eere van de goede vrouw, die zij om hare heftige gemoedsbewe gingen en zonderlingheden verdacht had den en wier huis altijd als dat eener toovenares door. hen wérd .vermeden, Aan het hoofd daarvan gmg Etlua dmoeder. haar jgewa arwordingen Hoe zullen wtl schetsen bij het geluk dat haar heden te beurt viel. Eindelijk zag zjj ,jari toch, als een tweede Monica haar gebed ver hoord. Op het oogenblik dat zij haar goedhartigheid verloren waande, "daagde eensklaps de redding op, en nu was zij daar met hem aan denzelfden geestelij ken maaltijd verschenen, om haren God te danken voor deze onuitsprekelijke wel daad. Zoo baar woorden dit niet vermoch ten uit te drukken, de toestand waann zij verkeerde, verned hare aandoening, en een zalige glimlach van tevredenheid omzweefde hare lippen,, toen zij zich weder naar hare plaats begaf. Nog lang bleef deze morgen in herin nering en met eerbied en ontzag wprd thans mevrouw Traumbach bejegend, wan neer zij door de dorpelingen aan hare deur werd opgemerkt of op een wandeling hen ontmoette. Het verder gedeelte van den dag word gezamenlijk ten huize van mevrouw Traumbach gesleten want men zal licht begrijpen, dat Eduard met zijn moeder genoodigd werd. 's Middags bezocht men de vespers, en weder teruggekeerd, bracht men den avond onder elkander vreedzaam door en gedacht in zijn gesprekken de zegenrijke wel daad dien morgen ontvangen. Kort na vespertijd kwam de pastoor zijn aan- neemskind bezoeken, en nu bleek het, dat, hoe ook godsdienst en zedeleer door hem als het hoogslQ goed werden be schouwd, hij op den rechten tijd geen bestrijder van schuldelooze vreugd en gulle vroolijkheid was. Onder het drinken van een glaasje wijn gaf hij menigen kwinkslag ten beste, waarbij Eduard hem dapper ter zijde stond en hem nimmer het antwoord schuldig bleef, wanneer hij dit van het vrouwelijk gezelschap op zijn kluchtige vragen vruchteloos bleef verwachten. Een tijdlang ging het gesprek over het in aanbouw zijnde huis, dat nu bijna voltooid was en omtrent welks toekomsti- gen bewoner men zich weder in gissin gen verdiepte, leder een vond het zonder ling dat de naam van den man niet be kend was en zelfs de werklieden, wan neer zij daarnaar werden gevraagd, schou- deroptrekkend antwoordden, dat zij 't niet wisten. Er moest, aooats men zeide, nog een balkon worden aangebracht, terwijl binnen nog eenige verfraaiingen en een hooge trap, welke naar een der grootste bovenkamers zou voeren, op zich lieten wachten. „Laten wij ons maar niet n euwsgierig maken", zeide de pastoor, „ais het huis. dat inderdaad een kasteel gelijkt, gehe I is afgewerkt, zal de bewoner zich niet lang meer laten wachten en wij zuJka hem zeker van aangezicht tot aaugeziclit aanschouwen, tenminste wanneer hij niet gemaskerd is", voegde hij er lachend bij, „wat met zulk een geheimzinnig personage wel eens het geval kon zijn". „Dit gebouw is hier anders een wel kome aanvulling op deze afgelegen plaats", sprak Eduard. „Zeker, zeker", antwoordde de pastoor, „ik vind het heel goed dat mevrouw een buurman krijgt; 't is te hopen dat de man, ingeval dit van hem gevergd mocht worden, een weinig hulpvaardig is, althans voor vrouwen. De drie da mes wonen in dit huis wel wat eenzaam". Niet zeer laat ging men uit elkander en begaf zich in oen stroom van vrede genoegdoening ter ruste, die zelden het deel is van ons arme aardbewoners, al tijd rondwroetende tusschen zorgen en kommernissen, en daardoor maar al te veel afgeleid van datgene, wat alleen ons waar geluk moet uitmaken. (Wordt vtrvoladl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5