Gemengd Nieuws} Orde en Arbeid Kerk en School Kunst en Kennis Handel en Nijverheid Nieuws uit Haarlem. mm UIT ONZE OOST LOUIS BOUWMEESTER TE LONDEN. De bladen te Londen zijn vol lof over [Bouwmeester, die dezer Jagen zijn beken de rol Shylock in Do Koopman van Vene tië speelde op een wijze, die een voor beeld is van het weergeven eener. emotie op de meest den'oare wijze. i Zoo zegt de Times, dat de Nederland- sche acteur zich door zijn spel heeft doen kennen als een tooneelapeler van onbe-- perkkte vermogens en dat hij met trots kan terugzien op hetgeen hij heeft be reikt. i'i i i DE PRODUCTIE ONZER BRUINKOOL- GROEVEN. De bruinkoolgroeven in Zuid-Limburg had den gedurende de maand Februari een ge zamenlijke productie van 118.167 ton. in Jan. was de opbiengst 127.608. ton. Het aantal bij de goeven in dienst zijnde werk lieden verminderde van 1905 tot 1868. Dinsdagavond woedde een hevige brand in de fabriek van de firma J. A. Raaymakers en Co. te Helmond, afd. weverij. De brand brak uit omstreeks 11 uur. Een groot maga zijn met een enorme hoeveelheid lompen en vetwol werd een prooi der vlammen. Vele olie- en vetvaten werden in veiligheid ge bracht Door het krachtig optreden van de brandweer met motor-brandspuit en 'jol slang op de waterleiding konden de aangrenzende spinnerij en woimakerij. waarvan reeds een der luchtkokers in volle ylam stond, be houden blijven. Omstreeks 2 uur 's -nachts was men het vuur meester. De massa vetwol smeulde ech ter den volgende morgen nog. Het bedrijf kan worden voortgezet. Jll», DE ZUSTERS DOMINICANESSEN VAN NEW-CASTLE NATAL (ZUID-AFRIK^. De Eerw. Zustere Dominicanessen 'van New-Castle. Natal, hebben een Noviciaat op gericht ia Lacnceston Cornwall. Engeland, waar jonge meisjes, die in het klooster wen- schen te treden, voorbereid kunnen worden voor het onderwijs en voor huiswerk, ten einde het missiewerk te helpen voortzetten in Natal en in de Transvaal. Zuid-Airika. Men kan in het Hollandsch correapondee- ren. Het adres is de Eerwaarde Moeder Over ste St. Jcfcepiis Dominican essenklooster Launceston Cornwall, Engeland. ïgr. ONGELUK MET DOODELIJKENV S AFLOOP. d Woensdagavond heeft op de scheepswerf van Wilton te Roterdam een droevig onge luk. met doodelijken afloop plaats gehad. De 29-jarige bankwerker J- van Keekum uit de Puntstraat, dreigde daar spelenderwijs met een stalen driehoek zekeren O. A. van Vechel eveneens uit de Puntstraat. Deze greep v. K. bij dén arm, waardoor het voorwerp uit diens hand viel en een puntige hoek ia den linkerschouder van v K. drong. De getroffe ne zakte in elkaar en overleed eenige oogen- blikken later. Uit een verhoor van v. V. en van getuigen bleek, dat het ongeluk aan eigen onvoorzichtigheid te wijten is. EEN GEHEIMZINNIGE ZAAK. 1 Eenigen tijd geleden zoo vertelt die Tel. -r kwam de politie te Amsterdam tot de ontdekking, diat zlc-h ia een der entrepots aldaar kisten bevonden met onderdeelen van machinegeweren. Een aantal onder deden waren nog niet geheeil afgewerkt. Uit het ondedzoek bleek, diat deze gede monteerde machinegeweren tien getale van 200, afkomstig waren van. een Duiteche fa briek en bestemd warén voor een andere mogendheid. Zij bevonden zich thans in handen van een tusschenpersoom» Do politie heeft de partij in beslag ge nomen. i4,. t EEN SCHADEPOST VAN f 12000. Te Sittard doet zich in verband met 'de lage markenkoers het volgende niet alle- daagsehe geval voor. Ten tijde toen de marken ad 017 ver handeld werden, moest door gemeentebe drijven te Sittard 50.000 mark betaald wer den voor een levering van buien döor een Duiteche firma. Er werden echter honderdvijiftig duizend marken gekocht en. die overtollige honderd duizend wenden op de bank gedeponeerd. Na de koers zoo zeer gedaald ia, wordt in e gemeenteraad deze zaak ter sprake ge bracht. B. en W. verklaren geen opdracht te hebben gegeven tot aankoop van meer marken dan noodig waren en zij stellen nu een onderzoek in wie voor deze handel wijze aansprakelijk is en het schadepoetje van ruim twaalfduizend gulden zal hebben te dragen. MEL.KOOKLOG TE WORMERVEER. KOftTE BEttlCHTEHe Te Heerenveen derailleerde de locomo tief van een spoortrein, zonder overigais on gelukken te veroorzaken. Reizigers naar Leeuwarden hadden echter ruim drie uur op onthoud- Woensdag werd te Roosendaal bij bek kenslag. vanwege de politie-overheid. publiek bekend gemaakt, dat ingevolge het wettelijk voorschrift van Juni 1919 iedereen, die niet bevoegd is vuurwapenen in zijn bezit te heb ben, gehouden is deze voor 10 April bij de politie in te leveren. Woensdagmorgen half 6 werd brand ont dekt in het ketelhuis van de stoomhoulzagerij der N V. Houthandel, voorheen O. Horsring te Doetinchem. Door het krachtige optreden van het brandweerpersoneel bleef de 'brand tot het ketelhuis beperkt. De aangrenzende gebouwen als machinekamer en slijperij leden slechts weinig schade. Assurantie dekt de schade. Al spelende geraakte Dinsdagnamid dag het 12-jarig dochtertje van den heer J- F. te Sittard in de Geleenbeek. Spoedig toegeschoten hulp bracht het kind weer op 't droge, doch de levensgeesten bleken reeds geweken. —Woensdagmorgen is uit de Delfshaven- sehe Schie te Rotterdam, het lijk opgehaald van den 45-jarigen sigarenmaker A. Muij- den uit de Djeroekstraat, die vermoedelijk Dinsdagavond daar te water geraakt is. op 5 Maart gestorven. De adjudant Ber- nard en die mecanicien Waseelim zijn le- t yend teruggevonden!, maar op tiet eind r- 'yam hun krachten. Bij de landing moet generaal Laperrine het sleutelbeen en verscheiden ribben ge- j broken hebben. Hij stierf doordat hij zich niet kon voedeji en veel door zijn kwetsu- ren leed, De adjudant en do mecanicien "hebben twee dagen lang geloopen om hulp te vinden, maar daar ze zich niet konden oriënteer en kwamen ze weer bbij hun toe stel, waar ze gevonden werden. De pa trouille bracht het lijk van generaal La perrine naar Tamarasset. STAKINGEN IN ONZE OOST, Op het voorbeeld van het Moederland, 'beginnen ook in O.-Indië, de stakingen aan -de orde van den dag te komen. In de suikerfabrieken Watoetoeli», Pop- poh en Nglom is staking uitgebroken. Heit [werkvolk van Watoetoeli» staakte, aangezien het gelast werd naar Peppoh te gaan, het geen werd geweigerd, waarop ontslag volg de. Op Poppoh ziin aanwijzingen van sabo tage. De telefoonlijn naar Modjokerto werd plotseling verbroken, een dynamo geraakte defect, waardoor de fabriek in duisternis iwerd gehuld. Op de onderneming Bang{ f) ie staking uitgebroken onder het fabriekspersoneek De sischen zijn 50 pet. loonsverhooging, drie maanden gratificatie en een maand verlof met behoud van salaris. Het beiheer wijst on voorwaardelijk de tusschenkomst van den fabrieksbond af. De fabriek is gereed-, zoo- dat. geen stagnatie is ontstaan. ZOO STRAFT MEN BEDROG IN INDIE. Aan Heijndijk, voorzitter van den solda- tethond, werd volgens een bericht uit Soe- raitaja aan „De Loc." acht dagen provoost om den anderen dag te water en rijst opge legd, wegens het feit dat hij „onder bedrie- gelijke voorwendsels verlof heeft aange vraagd en verkregen naar Solo, terwijl hij het Congres van de Yakoentra-le te Djokja ging bijwonen." AFGEWEZEN. Hut voorstel van de Woniagrvereenaging Nijmegen aan het stakingsoomité gedaan, om het wérk van den bouw van volkswo ningen te hervatten op de oude voorwaar den met bijbetaling van het eventueele meerdere loon na beëindiging van het con flict, is door de hoofdbesturen der betrok ken werklieden-organisaties unaniem afge wezen. HET CONFLICT IN HET MEUBEL- BEDRIJF. Do afd. Nijmegen van den Ned. Bond. van Behangers, Stoffeerders, Meubelmakers en Beuiienruaked-spatroonsverecnigingen heeft volgens de „GeLtL" in voltallige vergade ring met algemeen® stemmen besloten een verzoek aan den hoofdbond te richten om al het mogelijke in het werk te stellen een aigemeene uitsluiting in hunne bedrijven te voorkomen, daar zij zulks in geval van verwezenlijking ten zeerste zouden betreu ren. Het hoofdbestuur is- van dit besluit tele grafisch in kennis gesteld. STAKING TE AMSTERDAM. Te Amsterdam is een staking uitgebro ken onder bet fabrieks- en 1-oopexsperso- nt-el van de Cchemische Wasschedij en Ververij v.h. T. Knottenbelt. In totaal zijn er 100 personen bij betrokken. De geheele fabriek is stopgezet, T*U»i» «■■III' au in—'»i j UoiiUhiN JUBELFEEST VAN HET ROERMONDSCHE JUVENAAT. Op 26 April zal het 50 jaar geleden zijn dat het Juvenaat der Redemptoristen te Roermond werd gesticht Z. D. H. M gr. Th, van Roosmalen zal de viering van het halve eeuwfeest met zijn tegenwoordigheid vereeren. SALARISVOOliSTEL VAN DEN ONDERWIJSRAAD. De Onderwijsraad adviseert in zijn rap port aan den minister van Onderwijs, het aanvangssalaris voor onderwijzers te stel len op 2000 met 11 verhoogingen van 200, de eerste vier na één. de volgende na ewee jaren, waarbij de drie laatste verhoo- gingen alleen toegekend zouden worden aan gezinshoofden. Volgens dat voorstel zouden de salarissen loopen van 2000— 36000, resp. 4200. Voor hoofden van scholen zou het salaris vermeerderd wordx met 10 pot van het maximum, als de school tot 8 leerkrach ten eelt 15 pot bij 4—6 leerkrachten en 20 pet. bij 6 of eer leerkrachten, Hbld. FABBIEKSBRAN(D| TE HELMOND, Doordat de melkfabrieken te Wormer- veer niet voor 16 ct. wenschen te everen en minstens 18 ot. bedingen, was Wonmerveer Woensdag zonder melk, zeer ten ongexieve van zijeken en kinderen. Het gemeentebe stuur was ijverig ia de weer om aan den oiigewensohten toestand een einde te ma ken, doch tot na den middag toe, zonder succes. Tegeu den avond boopte men de zaak weer in orde te hebben, maar onder wijl is er geen druppel melk te krijgen, noch te Wormerveer noch te (aandirk. Wel een fraaie toestandl 7" personeel .van. de apparatenfa- brille der friaia Janse-n. te Deventer, is ia staking gegaan wegens niet.in wil Li ging van den eisch van den 8-urigem werk dag en 46 uren-week, He stakers zijn niafc «eoneajmeerd, u ;r imq, meubelmakers, en atoffeerderB- patroons te Assen, hebben besloten om 29, Maart hun georganiseerd personeel te ontslaan daar deze niet genegen zijn het contract der patroons te onderbeekenen, Bij d« mngste ongeregeldheden te Duitsburg in Duitso.liland, js een 23-jarig Tielenaar Diirk Jansen, aldaar werk-! zaam, doodgeschoten, 3>e Katwijk, is Maandagavond het noorderlicht waargenomen. Het licht was sommige oogenbükken zoo stérk en schit terde, dat het leek of er, een sterke elec- trische verlichting ontstoken werd. Het verschijnsel duurde ongeveer 1 yt uur. Dinsdagmorgen werd de wed, D„ be woonster van eeu weduwenkamer in het Nieuw St. Anthony Gasthuis te Leeuwar den dood in haar kamertje gevonden. Een begin van brand werd ontdekt in de bed stede, terwijl een verstikkende rook de ka mer vulde. De oorzaak van den brand is onbekend, Dinsdagavond is A. Bruins, dia den overweg naar de Ballast te Ooevorden wil de oversteken, door den trein van 9.36 uit Coevorden overreden en zoo zwaar gewond dat hij enkele uren later in het ziekenhuis is overleden* Van de dieven, die in April 1919 te Someren op het gemeentehuis ingebroken hebben, is er thans één gearresteerd. De andere, zekere J. K. uit Budel is nog voortvluchtig. De gearresteerde heeft reeds en volledige bekentenis afgelegd. Te Assen zijn de vergaderzalen voor de S. D. A. P. gesloten, omdat de S. D. raaosfraceie togen het houden van de ker mis heeft gestemd. Twee motorvaartuigen, van schipper Nielen en van schipper Tieleman, zijn. Dinsdagmorgen in het Noordizeekanaal na bij het stoomgemaal met elkander in aan varing gekomen. De aanvaring was zóó heftig, dat het motorschip van Nielen in de diepte verdween. De opvarenden, vier man, werden door de bemanning van de Zaandamsche sleepboot Sim son gered. Een kindje van 18 maanden der fa milie Tr. te Kerkrad® trok een pot ko kende koffie van de tafel. Het arme kind bekwam vreeseiijke brandwonden en is in bat hospitaal overleden. Zekere H. L. uit Amsterdam is nabij halte Kerklaan onder den moxgensneitrein Amsterdam-Groningen geraakt, waarbij hem beide beenen werden afgereden. De ongelukkige is naar het Burgerziekenhuis vervoerd, waar hij inmiddels is overleden, «aS— Een motorrijder wilde tusschen Nijkerk en Hoevelaken zn pet grijpen die afwoei. De man sloeg voorover en werd met hersen schudding overgebracht naar het gasthuis te Amersfoort. FRANS HALSMUSEUM. Verschenen is het jaarverslag over den toestand van het Frans Halsmuseum in 1919, Het was zoo schrijft de heer Gratama - te verwachten, dat na den oorlog, hot vreemdeiingenbezoek aan hot museum in 1919 zeer zou toenemen. Dit is echter niet geschied. Do slechte verbindingen, mot hot buiten land maakten hot reizen niot gemakkelijk, zoodat in het afgeloopen jaar het bezoek van vreemdelingen nog zeer gering wa». In vergelijking mot 1013 kan echter oen vermeerdering worden geconstateerd. Uit den Atlas van Haarlem werd dit jaar eon tentoonstelling gehouden, van gezichten op en hjj do oude poorten van Haarlem. Bij raadsbesluit van 28 Februari werd door het gemeentebestuur besloten het regen- tesaenatufc en de vijf schuttersstukken van Frans Hals, die nog niet gereinigd waren, to doen horstellen door D. de Wild te '8-Gra- venihago voor een maximum van f 12.000. De voorworpen der verzamelingen verkoe len in een zoo goed mogelijkea toestand, mat uitzondering van de nog niet gereinigde sohuttaroatukken en het regentesaenstuk van Frans Hals. Aan hot vervaardigen van ©en catalogus van do oudheidkundige voorwerpen, mot uit. zondering van de schilderijen en teekemingen, werd verder gewerkt. Do toestand van hot ameublement is in allo opzichten zeer goed to noemen. Het goudlcerbeèang word, daar het door zakte. steviger bevestigd- Een nieuwe lijst van OoromaDdel ebben hout word door de firma J. Nederkoorn Czn. vervaardigd voor het schoongemaakte schil derij van Frana Hals „Maaltijd van officie ren van den St. J orisdoelen.'' De commissie van toezicht verloor in den heer mr. Oh. Enschedé, die bij het raadsbe sluit van 8 Januari, no. 24. weder tot lid der commissie benoemd was, een k*er leden, wien de belangen van het museum na aan het hart lagen, die telkens van. zijn belang stelling in de verzameling getuigenis afleg den, wiens kennis en toewijding het museum zeer te stade kwamen. Aan het museum werden geschonken: Door mer. de wed. dr. D. de HaanVan Breda: een ijzren geldkistje; door den heer C. J. Gonnet; ®en assignat de deux mille francs, l'an 3; door den heer O. Spoor te Heemstede: een olieverfschilderij door C. Spoor, voorstellende het pertret zijner vrouw, mevr. Spoor-Van Wiekevoort-Crom- melin; door den heer dr. W. M. I. Borst Pauwels: een rood-bruin potje van gebakken aarde, geglazuurd, met oor en drie pooten, een bruin potje van gebakken aarde, van binnen geglazuurd, van buiten ongeglazuurd, met oor en drie pooten, een bruin potje van gebakken aarde, van binnen geglazuurd, van buiten ongeglazuurd, met oor en drie pooten. Deze potjes zijn opgegraven in de koekbak- kerfj van A. T. Schaars, hoek Gr. Houtstraat en Ged. Oude Gracht. Door den directeur van den Hout en Plantsoeneneen J acoba kannetje met oor. opgegraven bij het Huis ter Kleefeen klein kannetje van gebak ken aarde met. oor, opgegraven bü het Huis ter Kleef. Voor het museum werd a an gekolkt: Een bruin vuurtestje met oor, van binnen gegla zuurd. Opgegraven in de Vrouwe-steeg, bij de uitbreiding van de Haarlemsohe Brood- en Meelfabriek. Het museum werd in 1919 bezocht door 99*1 bezeMcera. tegen 9102 bezoeker» in 1918. Hiervan waren 4934 betalende en 5007 niiet-betalende personen. LEZING H. H. V. Mr. K. Jansma had zich bereid Verklaard, geheel belangeloos, voor de leden der H. H. V., een lezing te houden over de droogma king der Zuiderzee, 't Was hiervoor, dat de viee-voorz. dezer vereeniging hem Mama- dagavond in. „Zang en Vriendschap'', nadat hij de weinige aanwezigen had verwelkomd, dank zegde. Hij wees er op, dat dit juist van Mr. Jansma, als lid van den Zuiderzeeraad, moest gewaardeerd worden. Mr. Jansma begon met enkele woorden aan te halen, die Clemenceau tijdens de vredesconferentie heeft gezegd, n.l.; „Er ia een voortdurende prijskamp tusschen Duitsohland en Frankrijk." Wat dit met sprekers onderwerp te maken had? Wel 't volgende. Ook Nederland leeft in een voortdurenden strijd, echter niet met één of andere vijandelijke mogendheid, maar met het natte element, met de zee, in 't bij zonder met die zee, die in de Middeleeuwen zoo plotseling een hap uit ons land heeft geno-mea. Van dien tijd af leven we met de Zuiderzee in een onaigebroken strijd. In 1848 meenden Cl-oppenburg en Fadde- gon echter, dat er iets gedaan moest worden om d/ien strijd te beeïndigen; ze kwamen met 't eerste voorstel tot droogmaking der Zui derzee. Dat dit voorstel, evenals al 't nieuwe, veel opzien verwt-ke, behoeft niet gezegd. Cloppenburg en Faddegon, stelden zich voor een dijk van Enkhuizen naar Stavoren, de veel opzien verwekte, behoeft niet gezegd, en 't lJselwatei afvoeren door do Rijn. Spoedig daarop kwam een tweed© plan van Van Diggelen, die zich voorstelde: een djjk HelderTerschelling (westpunt), het Ijseiwater zou worden afgevoerd langs de kust van Overijsel en Friesland, ook zou een strook langs de kust van Gelderland, Utrecht en N.-Holland tot Amsterdam worden open gehouden. Ook dat plan vond evenals dat van Cloppenburg en Faddegon weinig aan hang. Een derde plan kwam in 1860, en wel, dat van Bederniok. Dit plan gedijkt in de meeste opzichten op -'t plan Lely, volgens 't welke nu zal worden gewerkt, 't Is wel merkwaar dig, dat Bederinck toen reeds zoo'n juisten kijk op de zaak had, in tegenstelling met zijn voorgangers. In 1870 komt de Staatsbemoeiing; de re geering benoemde een commissie. Dan komt in 1872 het moderne plan, het geen nog eenige wijzigingen heeft onder gaan, aangebracht door minister Lely Dit plan van Opperdoes Al©wijn vond zoo'n goedkeuring, dat in 1877 door minister Heemskerk een wetsontwerp werd ingediend met betrekking tot de drooglegging. Dit ont werp werd echter door 't vo-lgende ministerie Kappeyue weer ingetrokken. In 1885 wordt do Zuiderzee-vereeniging opgericht, met aan 't hoofd minister Lely. Verschillende onderzoekingen worden inge steld, boringen in d& Zuiderzee gehouden om te zien of de moeite loonend zou blijken, en eindelijk in 1897 wordt do Staatscommissie gevormd. Het werk zal worden ondernomen door de Staat en Bpoedig komen do- Zuider- zeewetten tot stand. Nadat spr. aldus den tijd heeft besproken, die voorafging aan 't definitieve besluit tot droogmaking, behandeld hij 't tot uitvoer brengen van de plannen, waarmee pas in 1910 aanstalten werden gemaakt, en zegt hij welk© voor- en nadoelen aan de droog making verbonden zijn. Het voornaamste voordeel is zeker wel de aanwinst van 194.000 H.A. kleiland, het IJstelmeer, dat blijft, heeft zandgrand tot bodem ingedeeld in vier polders, die door dijken zijn omgeven. Al» nadeelen besprak spr. in de eerste plaat» het groote regeeringsbezwaar en wei de defenaie. Hiervoor moet-en. sou Wetten worden gemaakt, w&lke wetten echter voor 2ö Juli 1920 moeten ingediend worden. Komen voor dien datum geen wetten in, dan zal toch in 1925 met de droogmaking worden begonnen. De visschera zullen cok veel schade lijden, maar krijgen regeerings- vergoeding, evenals allen, die kunnen be wijzen, door de droogmaking schade te lijden. Spreker noemde voorts nog vele andere voor- en nadeelen, zooals: vlugge verbin ding Amsterdam-Leeuwarden: de kansen op mislukkingsperioden, enz. Hierna ging spreker over tot de behande ling van de uitvoering van 't werk. 't Eerst zal de afsluitdijk worden ge maakt; deze zal 30 sluizen, elk van 10 M. bevatten. De diik, die uit klei zal bestaan, wordt met zinkplaten bedekt; het maken van dezen dijk duurt 33 jaar en de kosten werden voor den oorlog geschat op 190 mil- lioen. De kosten zullen nu natuurlijk veel looger zijn, maar daartegenover staat, dat de landprijzen ook zeer gestegen ziin. Wanneer deze dijk er is, ia de rest veel gemakkelijker, omdat men dan een goede beschutting heeft. Die reet bestaat uit 't inpolderen der vier polders en aanleggen der kleinere dijken. Om bij 't aanloggen der sluizen, lange onteige ningsprocessen t© voorkomen, maakt men vt ije-zee-sluizen. Nadat spreker nog zeer vele kleine bij zonderheden besproken en verwezen had naar het maandblad, dat over deze zaak, door de regeering wordt uitgegeven, besloot hij met een oproep, om meer belangstelling voor deze te toonen. De Nederlanders, zegt spr., moeten 't droogmaken der Zuiderzee be schouwen als hun standaardwerk. Later moet men kunnen zeggen: Op staatkundig gebied heeft men ons in de laatste jaren miskend, maar dat hebben we toch gepresteerd: de Zuiderzee hebben we drooggelegd, waarmee grootsch werk op waterstaatkundig gebied volbracht is." Hij herinnerde aan de praal graven in de' St. Pauls Kathedraal te Lon den, waartusschen een eenvoudig graf, dat van den bouwer der kerk. Dit graf spreekt in eenvoud voor zichzelf. Zoo ook moet t droogmaken der Zuiderzee ons sieraad worden. Een hartelijk applaus dankte spreker voor zijn interessante lezing. De heer de Petit stemde hiermee, met een kort sluitingswoord in. KIESRECHT. Burgemeester en Wethouders van Haar lem. brengen bü deze ter openbare kennis: dat door hen op heden is vastgesteld de lijet, aanwiizende de inwoners, die tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer, van de Provinciale Staten en van den Ge- me enter a ad bevoegd zijn; dat die lijst van den 28 Maart 1920 tot ea j met den 21 April d.a.v., op de gemeente. secretarie (6de Afdeeling, Bureau Bevol kingsregister, Kruisstraat 45) voor een ieder, ter inzage is nedergelegd en, tegen betaling, der kosten, in afschrift en stemdistrietage- wijz. in uittreksel, verkrijgbaar is. Voorts, dat een ieder bevoegd ia tot en met den löen April 1920, onder bijvoeging van bewijsstukken, op ongezegeld papier aan Burgemeester en Wethouders verbetering van de kiezerslijst te vragen, indien hij zelf of een ander, in strijd met d© wet, daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt dat die verzoekschriften, met de bijge voegd© bijwijssttikken, tot en met den 21 April 1920 op de gemeente-secretarie, (0de Afdeeling bovengenoemd), voor een ieder ter inzage zullen liggen; dat een ieder tot tegenspraa kvan het ver* zoek bevoegd is en dat die tegenspraak schriftelijk en uiter lijk den 23 April 1920 aan Burgemeester en Wethouders moet worden ingediend. j WAAR GAAN WIJ HEEN? Carl. Flescli. Carl. Fiesoh, de beroemde violist, die hier gisterenavond concerteerde, toonde ziah weder de aristacraat in het vioolspel. Zijn spel is één en al deftigheid en elegance en dikwijls van ontroerend, de schoonheid, ter. wijl deze hem kenmerkende eigenschappen gepaard gaan aan een verbluffend violistaech kunnen. Zijn programma bood de waardee ring van het eenvoudigste tot het allerhoog ste wat er in de vioolliteratuur te vinden ie. Het meest eenvoudigste vau een Larghetto van Weber terwijl Iket allerhoogste qua vi- oolteclmiek bereikt werd in het D. dur Con cert Pazamini. Wij kunnen ons levendig voorstellen dal een vioolconcert van Pazamini nu niet di rect een compositie is die bij den hoorder tot in alle nerven doordringt, ja zelfs het tegenovergestelde effect bereikt dan cie be doeling van de inuziek is. doch het spelen mt noten door Flesoh maakt op don be oefenaar van het vioolspel toch een betoove- renden indruk. Staan we bijv. oven stil bij zijn bewonde renswaardige oetaventechniek (bijv. dio met den len en 3en en 2en en 4en vinger 1) d« glashelder© flaguoletten passages en .dub bele tergenzangen, welke Pazamini rijkelijk in zijn overigens wat muaikal© inhoud be treft onbeduidende compositie, heeft aan gebracht. Doch ook speelde Flesoh Mozart en het air van Bach, het oerate wel eens wat bruusk doch overigens sprekende van een hemel van gelukzaligheid, het tweede sober doeh met zulk een breeden toon en zeldzame voor dracht, dat ieder daarvan het zijne moest mcdene-men. Fle3ch' streek is zijn© voordracht. Zijn rechterarm beweegt zich zoo gemakkelijk en elastisch, zijn pol» heeft hij zoo tot zija wil, dat bet- hem gegeven ïb, daarmede alle fijne details van het gespeelde uit tejfOfitën Envlngertechniek, nu daar heeft men ge woon geen begrip van; zijn triller» klinken als voortgebracht door mecatiische hamer tjes (Sarabande en Tainbaurin van Leelav-i. Men was zeer dankbaar jegens don concert. gever gestemd en als togift hoorden wij nog van hom oen bekend lied Ohne Wort© van Mendelsohn voor viool gearrangeerd (op de G-snaar). Men zou déze lieveligssnaar van Flesch kunnen noemen, immer» zijn toegif ten zijn gewoonlijk voor dio snaaar geschre ven. Abendlied van Schumann en, air van Bach etc. Louis Sohuitiiler deed ons niet alleen zijn qualiteiten als begeleider waardeeren, doch ook, voornamelijk in Mozarts concert, zijn solistische. Hij toonde zich als altijd een waardig partner van den groot-meester Flesch. Beiden hebben recht op meer belang, stelling. K. H. KERKIIOFF. Gevonden voorwerpen. Teru'g te bekomen bü: v. Wieringea, Schotersingel 67b, kat; J. Monnikendam, Ged. Raamgracht 7. springtouw; J. B. Roogers, Brouwersstraat 101, bril iu étui; H. Deen, Da Costastraat 20, portemonnaie; J. Schulpzand, Harmenjansstraat 69, hor logeketting; D. Schut, Gen. de la Reystr. 14, Scheten, bankbiljet; J. Koudstaal, Da Costastraat 36, portemonnaieM. Henne- man. Velserstraat 49, broche; A. Verstcijnen. Kennemerplein 8, schooltaseh; Buerau van Politie, Smedestraat, metalen voetstukje; J v. d. Boogaard, Zomervaart 18 L. portemon naie; Th. v. Koningsbruggén, Eendracht straat 50, schroefsleutels en trechter, vijl en hoeklün; J. Houten. Spaarnoogstraat 4, aohroefdop; D. Gieling, Bloemertsteeg 4. kachelpijp; W. Luitsen, Amsterdamstr. 19, armbandje; L. C. Logmans, Alb. Thymstraat 3, lantaarnglas; F. Zuidam, 2e Zuidpolder straat 49. handschoenW d© Peira, Zijlweg 22, reticule; G. Hurkmans, Assendelverstr. 5, broche; J. Dijkstra, N. Heiligland 4. sleu tels; M. Hoogmolon, Hagestraat 45. koffie- boonen; S. van Orde. Leidschestr. 31 rood. handschoenen en rokspolJ- Leuning». Oranjebooms tr. 23 D. handschoentjeJ. Peters, Ripperdastr. 22zw., traabannement; J. Sonje. Amsterd.str. 3E, lorgnet in étui; F. Vrueht. Mr. Joostenlaan 2, handschoentje; H. Kuiper. Kamperstr. 38 rood, beursje; H. v. Vreeden, Ruysdaelstr. 10 zw., portemon naie; H. Rozenhart. Grebberstr. 29, blouse; J. Teeuwen. Jansstraat 67, notitieboekje; W. v. Wijk. Zomerstr. 13, rozenkrans; G. Bijster. A. L. Dyserinckstr. 7. rozenkrans; W. G. Zomerdijk. De Clercqstraat 144, horloge; B, Westerling. Breestr, 28. lantaarnglas; J. Coniaita. Frankestraat 19, hond; M. de Vries, Jansweg 30. handschoen; J. H. Schoten. KL Houtstraat 101 r., leesboeken; J. P. Exel, KL Houtstraat 69. breiwerk; A N. Brand, Molensteeg 8flrood, papiertje met geld; A. Boase, Barteljoriastraat, tram- ambonnement; W. v. Wijk, Zomerstraat 18, rozenkrans; Bureau van Politie» Smedestr., bankbiljet; De Zemel. Heerensingei 33, kin derschoentje; G, Reinalada, Oranjestraat 79. portemonnaie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 6