BUITENLAND. BINNENLAND HET WITTE HUIS. WREVOLUTIE IN DUITSCHLAND. FEUILLETON VRIJDAG 25 MAART 1920 Het „recht57 van een revolutie. Zulks klemt ie méér, nu de heer Kapp die per slot van rekening een wèl bruikbaar hebben den wapenstilstand geschonden. - !n het Ruhrdistrict wordt hevig gevochtende reeds een voorstad van Wcse! bezet. De toeloop naar de roode legers houdt aanhun getal wordt reeds op 120.000 man geschat in het overige Duitschland is het rustig. Het Pruisische Ministerie heeft zijn ontslag ingediend. De roode troepen radicalen hebben Volgens een te Keulen ontvangen bericht uit Berlijn, ivebbeiv zoowel Erzberger a s Helfferich tegen het vonnis in het bekende Van de Grens. Duitsche onderhandelingen in Den Haag V I Lenige dagen nadat te Berlijn de avon tuurlijke Putsch" van Kapp en consorten li ad n'aats gegrepen en men de kansen der oude" en der. „nieuwe" regeering tegen el kander óp woog, gewaagde een liberaal blad hier te lande van „het recht van een revo lutie". De bedoeling van den schrijver was niet geheel duidelijk, doch wij meenden in de uit drukking een vergoelijking, zoo niet een rechtvaardiging van Kapp's revolutie-daa^ te moeten zien: kan Kapp zich handhaver. desnoods door middel van bruut geweld dan blijkt het, dat hij een zekeL „recht" tot deze revolutie heeft gehad. zoo mzen wij tussohen de regels door. Nu is het een feit, dat de man, die een 6toutheid waagt en.... succes heeft, over het algemeen als een held wordt gevierd en in het tegenovergestelde geval in de gevan gen is geste a wordt als een misdadiger. Doch dit mag ons niet beletten, de dingen te zien, zooals zij zijn, en t| paalde daden te beoordeelen, uitsluitend op den basis van het recht. Waar het nu de omverwerping van een re geering betreft, moet men zich allereerst af vragen: is de zittende regeering wettig tot stand gekomen; zoo ja. dan is het de grootst denkbare politieke misdaad, die re geering te belagen, met revolutie-intriges en revolutie-daden- Tenzij na de jongste verkiezingen de poli tieke verhoudingen in het land geheel en al gewijzigd mochten zijn en de zittende re- peering ondanks dit feit van fictn nieuwe verkiezingen, geen nieuwe uitspraak van liet volk zou willen weten. Voor 'eventueele nieuwe verkiezingen zou den zeer ernstige motieven moeten bestaan motieven, onileend aan de welhaast ab solute zekerheid, dat de zittende regeering regeert tenen den wil en tenen den zin van dtTgioote meerderheid der bevolking in. Nam men aan, dat zulks tot vóór 13 Maart in Duilschlandhet geval was, dan zou men den heer Kapp eenig „recht" op revolutie hebben moeten toekennen,*) doch voorzoover wij, buitenlanders, de toestanden in Duiischland beoordeelen kunnen, hac de heer Kapp absoluut geen „recht", en heeft hij zich dus schuldig gemaakt aan de grootste misdaad, welke men tegenover een volk bejjaan kan- werktuig: geweest is in de hand van achter de schermen blijvende iniriguanten wist dat het al-vernietigende Bolsjewisme op den loer zou liggen bij een eventueelen staats greep. Eerst thans, nu heel het Duitsche rijk, dat aan herademing zoo'n behoefte had, ge •van revolutie. Men heeft dan eenvoudig zijn tijd. dat is, een volgende verkiezing af wachcen- schokt wordt tot in zijn grondvesten, nu de wei.ige regeering met desnoods móórdende midoelen het volk wederom tot bezinning moet trachten te brengen en nu over gioote gebieden het Bolsjewisme zegeviert. eerst thans verschijnt de misdaad van Kapp en consorten voor het oog der wereld in zijn verschrikkelijke grootheid- 't Is goed, dat wij 't hier even vastleggen Kapp heeft eer. geweldig-gioote misdaad begaan door in deze omstandigheden nu, naar wij vastelijk meenen. de stemming on der het Duitsche voik niet radicaal gewij zigd was de eenmaal wettig-gekozen re geering omver te werpen (zij het dan ook niet definitief), en de burgerwachten, die hem steunden, toonden absoluut geen in zicht te hebben in de taak, welke zij vervul len moesten: de wettig-gekozen regeering terzijde te staan. Wij spreken nu eens in een voor Kapp en consorten meest gunstigen zin. Want ook het feit, dat een regeering in een bepaalde .periode niet steunt op een meerderheid van kiezers geeft nog geen recht o-p het maken Uit het Westelijk industrie gebied. Na de onderhandeling-en te Biolefelu over de gevechten tussehen de regserings- tr-oepen en de gewapend© arbeiders, heeft de redactiecommissie der aldaar gehouden conferentie een vergelijk opgesteld, waarin staat dat de vertegenwoordigers van alle betrokken partijen en vak vereenig Lagen verklaren, dat kim eischen tot ontwarring van den door den staatsgreep van Kapp oi.tstanen toestand dezelfde zal zijn als die waarover de rijksregeering en de eoc. par tijen te Berlijn het eens zijn geworden, ten gevolge van welke overeenkomst de alge meen© staking is opgeheven. Verder wordt bepaald dat de corpsen van Lützow, Lichtsclilag en Sehülz zullen worden ontbonden en dat de thans bestaan de uitvoerende raden en comités van actie in samenwerking met de bevoegde gemeen te-organen de plaatselijke veiligheidsweren znllen vormen en de afgifte van wapenen zullen regelen. Tot ondersteuning van dezen veiligheids dienst zal, zoo noodög, een plaatselijke weer ter sterkte van 3 op 1000 inwoners uit de kringen der georganiseerde arbeiders, em ploye's en beambten worden gevormd. Door de vorming dezer plaatselijke we ren zijn de burgerwachten opgeheven. De deelnemers verplichten zieh, hun invloed aan te wenden, dat alle arbeiders zoo snel mogelijk tot bun gewone werk terug-koeren en alle wapenen en munitie worden terug gegeven. Bij loyale nakoming van dozen overeen komst zal de rijksweerbaarheid niet in het, Kijnse-h-Westfaalsohe industrie-gebied op rukken en zal de verscherpte staat van be leg worden opgeheven. Noch de arbeiders die aan de gevechten hebben deelgenomen, noch de leden van de politie en inwoners- weren, noch d© manschappen van de ryks- weerbaurheid zullen wegens hun optreden schade of last ondervinden. Het roode leger heeft zich echter weinig aan de overeenkomst gestoord. (1 is teren werd de wapenschorsing weer verbroken door zwaar kanongebulder, dat men te Muustei' hoorde. Ten Noorden van de Hippe zijn gisteren de plaatsen Wnlfen, Haltern, Oifen en Bork bezet. Langs den weg Recklinghau- sen-Dulmen zijn door auto's nieuwe ver sterkingen voor de arbeiders aangevoerd. Bij de hevige gevechten ten Zuiden van Wezel zijn de aanvallen van liet roode le ger tot Woensdagavond laat afgeslagen. Do Spartaciërs waren van plan, om in de eerste plaats den spoorweg naar Holland in hun macht te krijgen, ten einde levens- middtiieu wit Holland twrou steenkolen in te ruilen. De eorr. van het „Hbld." te Dusseldorf gaf gisteravond het volgende overzicht van. den toestand: De toestand in het Ruhrdistriot was he denmorgen op zijn minst nog onopgehel-' derd. Het ontbreekt niet aan pogingen van bezonnen leiders om to trachten in ver-band met de conferentie te Bielefeld verder bloedvergieten te voorkomen, maar het resultaat is tot nu too uitgebleven. De arbeidersmassa's, die op het oogenblik bij Weeel en Munster vechten, zijn zoo fana tiek gestemd, dat zelfs de oommunistenled- ders -nauwelijks meer invloed op hen heb ben. Ofschoon ook het roode leger in de gevechten om Weeel, die met groote ver bittering gevoerd worden, groote verliezen geleden beeft, krijgt het uit alle deelen van het Ruhr ge bied nog steeds aanzien lijke versterkingen. De positie van de in Wesel geconcentreerde rijksweertroepen is niet zander gevaar. Ze kunnen sdeh welis waar in de forten van Wesel, die nog rij kelijk van munitie voorzien zijn, verdedi gen, inaar of zij op den duur tegen de groote overmacht der aanvallers zullen kunnen standhouden, mag betwijfeld wor den, vooral doordat het vernielen van een deel van den spoorweg Wesel-Münster en de bezetting der overige spoorlijnen rechts van den Rijn, de regeeringetroepen in We sel geheel van de buitenwereld zijn afge sneden. De roode troepen heibben zieh niet het minst gestoord aan de voorwaarden van den wapenstilstand, die reeds gisteren van kracht zou worden. Zij willen, volgens een verklaring van hun leiders, den strijd niet staken voor Wesel en Münster in hun han den gevallen zijn en daarmede ook dé Laat ste rijksweersoldaat uit liet Ruhrgebied verdreven is. Dientengevolgo is er ook Woensdag en gedurende don nacht aan beide zijden hevig gevochten. Gisteroch tend werd de strijd, die voor een deel in een gcregelden stellingsoorlog is overge gaan, voortgezet. Het roode leger behaalde bij het opruk ken naar Wesel, waarbij het zijn g-eheele sterkte in het vuur bracht, verschillende successen. Het kon in eon deel van Friedriehsfeld binnendringen en be- heerecht daarmede deze belangrijke voor stad van Wesel, zoodat de positie van de daar aanwezige rijksweertroepen nog kri- tieker geworden is. Russische toestanden. Volgens een betrouwbaar bericht uit Ha gen, hebben daar de vrouwelijke leden van het zoogenaamde arbeidci«-Samarita.nen- eorps met den bond van het roode kruis 'schandelijke misbruiken gepleegd. Deze vrouwen hebben aan bet afmaken van de batterij van kapitein Hasenclever to Wet ter een zeer groot doel gehad. Hoewel zij banden met het roodekruis droegen, spoorden zij de uiannen aan, om de bloedhonden, zocals zij de soldaten noemden, neer te vellen en zij schoten zei ven, naar Russisch voorbeeld, weerlooze, op den grond liggende gewonde soldaten neer. Toen het eersto transport gewonden in het algomeene gemeentelijke ziekenhuis aanwaai, spuwden deze hyena's den solda ten, die zware pijn verduurden, in het ge zicht en uitten haar vreugde in hoonend gelach. Deze vrouwen trokken ook door de stra ten en verrichtten gpionnediensten. Alle goedgekleede mannen op straat werden door deze woest schreeuwende vrouwen omsingeld. Zij riepen: „Daar heb je een spion, slaat hem üoodl" Hen regeerings- soldaat, die verleden Dinsdag met verlof te Hagen was, werd door de Spartaciërs en deze vrouwen met een band om den arm, afgemaakt. ru en Bolivia ten einde een flict te vermijden. Uit KEULEN wordt gemeld. De fabrieken in het Ruhrgebied zijn, in verband met de kwestie der loons uitbeta lingen, in moeilijkheden gekomen, door dien het verkeer met de Rijksbank verbro ken is. Er is een oommissie -naar Berlijn vertrokken om de noodige middelen bijeen te brengen. Te Dusseldorf komt een onafgebroken sti-oom van arbeiders zich bij net roode le ger aansluiten. In vele andere steden van het Rijnseh- Westfaalsche industrie-gebied doet het- xur&cnijueci xsfoJi voor. Do schatting der sterkte van het rood® leger op 120.000 man wordt als juist be schouwd. Op de arbeidersmassa's werkte het be richt, dat sim Is gisteren aan de Nederland- scho grens de aardappel-aanvoeren zijn stop gezet, als een donderslag. Ook de vee- toevoer uit Zuld-Duitschland wordt niet toegelaten; en do meeltoevoer is onvol doende. Het uitbreken van hongersnood is zeer spoedig te verwachten. Uit ESSEN. Het hier verschijnende or gaan van de onafhankelijke sociaal-demo cratische partij bevat een oproep van het partijbestuur, warin o. a. staat: „Het partijbestuur denkt er niet aan den strijd te staken. Het volk kan uit zijn lij den slechts verlost worden door de dicta tuur van het proletariaat" De toestand iu het Rijk. In Groot-Berliin is alles veranderd-rus- tig. De arbeid wordt algemeen hervat in doondernemingen der groote industrie. De ondergrondsche spoorweg loopt weer. In de provincie valt, een verdere verbete ring van den toestand te constateeren. Ern stige botsingen tussohen arbeiders en de troepen staan niet meer te vrcezen. Moei lijk is de toestand in Tkuringen en 't Rijn- sche industrie-gebied. lp Tkuringen is aan den militairen commandant een staatsmi nister toegevoegd die, voor er tot het uit voeren van militaire mmitregelen wordt overgegaan, onderhandelingen zal openen. Het overleg der regeering met de meerderheidspartijen. Volgens de Berliinscke ochtendbladen v. gisteren zijn de rijksregeering en de meer derheidspartijen het zoowel over de uit voering der tussehen de vakvereenigingen en cle meerderheidspartijen overeengeko men negen punten als over do hervor ming der regeering nagenoeg' eens gewor den. Het PruUiseho kabinet afgetreden. Volgens de Beiiijnsche hladen heeft de Pruisische minister-president Hirsch het verzoek tot ontslag van het gelieele kabinet ingediend bij den president van het Prui sische parlement, den heer Leinert- In par lementaire kringen wordt verondersteld, dal Noske een portereuille aangeboden zal wor den in het Pruisische ministerie, en dat chel van het departement van spoorwegen zal worden de vroegere chef van het militaire spoorwegwezen tijdens den oorlog generaal üroener. DE MIN1STERCKISIS. Er zijn de laatste dagen allerlei uamen genoemd in verband met de vorming van het nieuwe ministerie. Toch kon eerst gis terenavond met eenige zekerheid de vol gende oplossing worden aangegeven: Het kabinet-Ba nor blijft aan het bewind. Tot de Rijksoag-verkiezing zuilen er gedu- rerde deze twee maanden in zitting nemen de Centrum-leiders Bols ais leider van het ministerie van de schatkist, directeur Cuno van de Hapak, als opvolger van Erzberget aan het departement van financiën; Siiber- schmidt, de leideir van den rijksbond der werklieden in bet bouwbedrijf ais minister van opbouw; Dr. Gessier, die dit laatste de partement leidde, verbuist naar bet depar tement van Noske, als minister vun verde diging. Bovengenoemde samenstelling van het kabinet is het gevolg van beraadslagingen tussehen de meerderheidspartijen. Volgens do overeenkomst, die te Berlijn en later te Bielefeld tussehen de regeering en de sta kingsleiders is gesloten, moeten de vak vereenigingen deze samenstelling nog goedkeuren. Men vermoedt dat dit het ge val zal zijn, gezien de korte pei-iode, dat het kabinet Bauer nog zal bestaan. Maar er 6chijuen toch in vakvcreenigmgskringen stemmen op te gaan tegen de benoeming van Dr. Gessier als minister van verdedi ging. De vraag is slechte of men zoo ge makkelijk iemand anders zal vinden om de naiatereehap van Noske te aanvaarden. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. Hooger beroep aangeteekeaid. proces hooger beroep aangeteekend. (Het vonnis tegen Helfferich luidde, zooals be kend is: 300 Mark boete, intrekking der brochure, betaling van alle kosten en voor Erzbeiger het recht van publicatie van het vonnis.) De vergoeding der parlementsleden De Fransche Kamer heeft met 374 tegen 139 stemmen het wetsvoorstel aangenomen, waarbij met 1 Maart 1920 iedere senator en afgevaardigde 1000 frs. per maand toe slag krijgt op zijn vergoeding. Met 400 te gen 16 stemmen werd de losmaking van het amendement tot vermindering van het aan tal afgevaardigden van het ontwerp goed gekeurd. Belasting op den ongehuwden staat. Er schijnen in Frankrijk nieuwe, en dit keer zeer krasse, fiscale aanvallen te wor den voorbereid op de beurzen der celibatai ren. In een beschouwing daarover vestigt de „Jemps" de aandacht op het feit, dat steeds meer vrouwen ook van haar zijde de voor keur gaan geven aan den ongehuwden staat, tengevolge van het feit, dat de vrouw in steeds toenemende mate in allerlei betrekkin gen door haar arbeid in eigen onderhoud kan voorzien. Steeds minder behoeft zij den steun van een levensgezel. Daar de wetge ver de mogelijkheid voorziet van een groote toeneming van het celibaat ook van de zwak ke sekse, zal hij zijn maatregelen moeien ne men tegen den manlijken zoowel als tegen de vrouwelijke celibataire. Bolivia en Peru. Uit Rio de Jaeiro komt het bericht, dat de Braziliaansche regeering bereid is als ar biter op te treden in het geschil tussehen Pe- Uit Dinxperlo (Geld.) wordt geschreven, dat al eenige dagen achtereen het gedreun der kanonnen gehoord wordt, die op Prui sisch gebied in actie rijn. Aan d« grenzen blijft het zeer rustig. De Spartacisten zou den, naar verteld werd, op wc-g naar Boe-holt yjjn waar men dc toestand kalm afwacht. Het „Hbld." verneemt uit Zevenaar. dat te Wezel sinds Woensdag niet nioer gevoch ten schijnt te zijn; er werd althans geen schieten gehoord. Dit is in tegenspraak met andere berichten, volgens welke Wezel dien. dag met zware kanonnen, neschoten zou vrezen. De vrees dat Wezel in handen der Rooden zal vallen is nu zeer verminderd. Hier kan do toestand niet juist worden be oordeeld. Er heerscht onder de rijks weer te Wezel nog onrust, want Woensdag kwamen eenige rijks weer-so Ida ten zich te Zevenaai aanmelden, om te worden geïnterneerd. Zij zijn echter teruggestuurd. Te Emmerik heette het, dat uit Munster hulptroepen z-udeu komen en dat do Roode Garde op de Lippe was teruggedreven.^ Te Elten staat een Lazaret-tre:n van 38 wagens en een trein met IS wagens burger- kleeren voor repatricerende krijgsgevange nen. De rijksweer heeft verzocht deze treinen naar Nederland te mogen brengen 3'3 de rooden' komen opzetten. Liever laten zij alles interneeren dan aan Spartacus in handen te geven. De lazarettrein deed eveneens diens" voor terugkeerende krijgsgevangenen uit Engeland. Op_het oogenblik zijn de trei nen echter buiten gevaar. De ongerustheid neemt af. Te Emmerik meent men nu dat dc geheele Spartacus- actie, die onder leiding staat van officieren eusieen. generaal van het oude leger, niet anders is dan een wat ver doorgevoerde demonstratie tegen Kapp, welke vanzelf zal luwen. Er komen slechts weinig vluchtelingen aan, en dat is ook heel begrijpelijk, omdat de autoriteiten meenen. dat buiten onze grenzen nog geen direct gevaar bestaat, zoodat het geen zin heeft vluchtelingen op to nemen. Alleen zij, oic een geldige paB hebben, worden in Nederland toegeiatea Eventueele vluchtelingen worden terugge wezen. Hetzelfde doen ook de Belgische be zettingstroepen ten zuiden van den Rijn. De vrouw van een industrieel uit Wezel, die Woensdag te Zeven aar was aangekomen vertelde, dat er bij haac vertrek nog vol doende levensmiddelen waren. In enkelo dorpjes rond die stad was de toestand Kri- tieker: daar hadden zuigelingen in drit dagen Keen melk gehad. Een sergeant van het detachement te Zeveuaar, die gisteren in Wezel geweest is maar door de Rijksweer de stad uitgezet was. vertelde, dat het kalm is. en dat de roode troepen zijn teruggeslagen. (Jok had hij vernomen, dat de rooden iederen man van de Rijksweer. die zij in handen krijgen, dooden. Te 's-Heerenberg verkeert de bevolking iu groote vrees voor de komst van een Rood leger. De vrijwillige jaudstorm is opgeroe pen en militaire wielrijders zün er aangekot men. Verdere militaire versterkingen wor den nog verwacht. Reeds gisteren bericlnen wij met enkele woorden, dat eenige aigevaardigden oer burgemeesters van oe stenen in Rijnland eo Westfalen naar ons tand waren vertrokken, om te trachten hun industriegebied, waar aan alles gebrek is, van levensmiddelen te voorzien. Thans kunnen wij mededeelen. dat deze afgevaardigaen^ te 's-hage zijn aangtso ulcQ. Het zijn Dr. Helm, een der wethouae.s van tssen; de bekende leider der mijnwerkers Otto Hue en nog twee gedelegeerden der Rijnsch-Westraalsche steden. Zij wenschen onderhandelingen aan te knoopen met onze Regeering. inzake ue on middellijke levensmiddelenvooiziening van 't Roergebied. Dr. Helm en de heer Hue hebben Woens dagavond een vertegenwoordiger van het Haagsche Correspondentiebureau te woord gestaan en daatbij medegedeeld, dat de toe stand b.v. in Dortmund zoo ernstig is ge- woraen, dat daar in het geheel geen brood meer aanwezig is. zoodat er in plaats van brood peulvruchten moeten worden vei- sirekt- Ook de voorziening van de andere steden in het Roergebied is nog slechts voor enkele dagen gewaarborgd, zoodat. indien niet on middellijk na het totstandkomen vaq den vre de tussehen de oogenblikkelijke bevelhebbers in het Roergebied en de Rijksregeering een groote massa van levensmiddelen in dit ge bied wordt geworpen,, op een chaos moet worden gerekend. Onder den indtuk van dien 146.) De anderen dag bracht d,e dokter zijn ge woon bezoek aan het witte huis en bleef hierin, zooals te verwachten was, de vol gende dagen ook niet in gebreke. Op den vierden dag vond hij Laura in de zijkamer alleen, daar haar moeder met Clara eenige visites maakte en zij het beter geoordeeld had tehuis te blijven, dewijl zij eenige handwerken en andere vrouwelijke zaken 1e beredderen had, waarmede zij zich dtsn ook. bij Edua-ids binnentreden onledig hieJd. „Zij is met Clara uitgegaan om lint te koop-en voor hare muts en zal waar schijnlijk en pas-sant een visite bij den burgemeester en den ontvanger afleggen" antwoordde zij met plooien en stikken voortgaande, van welke taak zij zich zoo ijverig kweek „Wij hebben in langen tijd het ge noegen niet gehad alleen te zijn", vervolg de hij; „hoeveel oriis ik ook op het ge zelschap van uwe goede moeder stel, is dit toch wei eens aangenaam". „Vindt gij?" vroeg zij: mefc een vriendelijken glimlach. „Ja, komt het u dan niet zoo voor?" klonk zijn wedervraag. „Als men elkaar iets belangrijks mede te deolen iieeft is do eenzaamheid nogal gewenscht", sprak zij; „maar die tijden zijn voorbij". „Zijn zij voorbij1?" vroeg hij verwonderd te deelen heeft, dat zij nu juist gekomen w.aen". „ik bedoel", haastte zij zich te ver klaren, „dat de dokter tegenwoordig een braaf christelijk mensch is geworden en ik hem niet meer noodig heb te ka pittelen". „Maar gij moet u nu ook niet ver beelden, dat ik er altijd op zat te wach ten om door u gekapitteld te worden", riep hij lachend. „Ja, ik heb u >vel eens wat scherp toegesproken", sprak zij meer in zich zelve; „maai- laat ons daar thans niet meer over spreken". „Ik neem dit voorstel gaarne aan", zeide hij, „maar welk onderwerp is u dan het begeerlijkst? Laat eens hoören. Hebt gfj mij niets te zeggen?." „Och, neen antwoordde zij zeer on verschillig, „wat u te zeggen hebben, is er dan tets nieuws?" „Ik bid u", hernam Eiduard, die het verdroot, dat zij zooveel attentie aan haar werk schonk, ,Jaat die kamen strook, waaraan ge zoo ijverig aan het plooien zijt, nu eens liggen> €n schenk uw onder- danigen dienaar een weinig aandacht Weet go wel, dat ik mijn ih mijn werk af móet hebben als maa tehuis komt?'" zei Je zij op naieven toon, „er aoU vvat voor mij opzitten, als zij bemerkte d,at ik mijn tijd met u verpraat had, en gij wilt toch niet dat ik knorren krijg?" ,,'t Zal zoo'n vaart met loopeu...Kom, laat mij nu niet langer bidden en smee- ken, zet u thans eens op dezeu stoel naast me neder.' Bij deze woorden was hij op haar toe getreden en leidde haar bij don ar m naar de aangeduide plaats. Zij bood geen weer stand meer en vervolgde met iets schalk achtigs in haar blikken: „Daar, nu hebt ge uw zin, wat zult ge mij thans vertellen?" Hij had haar rechterhand niet losgela. ten en zoide veelbetekenend, terwijl zij deze omhoog hield: Dnhans heb ik uwe band, Laura, is mij het nu vergund haar te behouden?" „Of gij haar behouden moogt'" ant woordde zij; „dat is waarlijk wat veel gevraagd, dokter; ik ben te zeer in mijn schik dat ik haar weder tot mijn dienst heb om haar u af to staan; deze wensch kan ook niet van u gemeend zijn, daar dit niet zonder pijn zou gaan, en gij zelve alle moeite hebt aange wend om te maken dat ik haar weer tot mijn dienst heb." „Dierbaar meisje", hernam hij, „spot niet met hetgeen de hoogste ernst des levens is". „Noemt gij dat spotten als iemand zijne hand niet missen wil?" „Gij zijt zoo dom niet om te weten dat ik figuurlijk spreek.,, „Verklaar u dan eens in ronde woor den en laat die beeldspraak voor heden varen; ik ben vandaag wat onbegrijpelijk. Hij drukte een kus op hare hand en zag haar met bewondering aan. „Dat is oneerlijk, dokter, ik vraag u woorden en gij steelt een kus." „Zoo ik daartoe het recht niet had, bestraf mij dan voor mijne stoutmoe digheid." „Stoutheid, ondeugendheid, moest gij zeggen; ja, .wat zal ik er u voor doen. hand nu ntei. loslaten?" ge mij geantwoord heb Zoudt ge mijne „Niet voordat op de vragen welke ik u zal doen." „Ik luister 'war zal er komen?" „Laura, lieve Laura," begon hij, „er is een tijd geweest, dat gij mij geen ach ting kondt toedragen, omdat ik mot God en zijn geboden gebroken had; ik was een vrijdenker, een ongodsdienstig wezan- Ware genegenheid, oprechte liefde moe ten, zullen zij duurzaam wazen, op ach ting op eerbied gegrond zijn. Ik heb mij losgeworsteld uit de klauwen des Satans; onder uw leiding, door uw invloed heb ik de waarheid leeren kennen, waar door ik mij thans gelukkig voeL Den hoogsten dank ben ik u daarvoor ver- schudigd. Hoe ik u liefheb, hoe ik u hoog schat en hoe ik uwe genegenheid op prijs mocht stellen, zou ik toch niet tot de Kerk teruggekeerd zijn, wanneer hel niet met mijne overtuiging strookte, want ik gevoel het mijn gebreken zijn veLe^ maar ik vermeen mij den lof te mogen toeeigenen oprecht te zijn. Gij ziet dus, en ik weet, gij betwijfelt dit ook niet dat ik mijne verkeerdheden in waarheid heb afgezworen, 'CWordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5