STADSNIEUWS 1 Uit den Omtrek- T Betere verkeerswegen naar, door en uit Haarlem. &.^VKte^aar<1^de Jat Zuuxt>kr E. R. He tevensverzekering-Maatschappij te Nijmegen Spoorstraat 14. Opgericht 23 Augustus 1909 Verzekerd kapitaal pint. B2.©($©.0©©, il 1 rn ZANDVOORT. QemeenleraaL Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer Beekman- Begonnen werd met een gesloten zitting, die een half uurtje duurde. Nadat de deuren geopend waren, werden de notulen der vorige vergadering gearres teerd. Een verzoek van den heer Roetcr. om een theehuisje te mogen plaatsen aan den Mili tairen weg, werd afgewezen. Door den Minister van Justitie is de wen- «chelijkheid uitgesproken, dat in Zandvoort een commissariaat van politie ingesteld wordt- In dit verband stellen B. en W. voor de jaarwedde van een commissaris van po litie vast te stellen op 3200.met 4 twee jaarlijksche verhoogingen van f 200. tot een maximum van 4000.Werd goed gekeurd. Naar aanleiding van een voorstel van den heer Moolenaar in een der vorige verga deringen. om -over te gaan tot uitbreiding van het politiepersoneel, was door een com missie een onderzoek ingesteld Te dezer zake werd door genoemde com missie rapport uitgebracht In zijn toelichting op dit rapport, deelde de heer Moolenaar mede. dat, na overleg met de hoofden van het politiepersoneel, der commissie is gebleken, dat het voorstel van B. en W. om uitbreiding met 25 man, werd geprefereerd. De heer Bramson, zou eenige inlichtingen wenschen aangaande de voorgestelde dienst regeling der agenten. Zoo had spr- bezwaar tegen den dienst tijd van 12 dagen achtereen, die in de rege ling voorkomt Spr. zag verder niet in, waarom er bezwaar tegen liet 3 ploegenstel- sel in de zomermaanden bestond. De heer v. d. Plas kon zich met de rege ling 'der commissie niet vereenigen Hij achtte de dienstregellhg voor de win termaanden te zwak. De toestanden te Zand voort cischen een seizoen-regeling voor de zomer- en wintermaanden. Ook de heer v. Helden verklaarde zich te gen de regeling. In zijn antwoord deelde het commissielid, de heer Molenaar mede, dat de commissie zich op het standpunt stelde, van het ge meente-personeel een zoo oordeelkundig mo gelijk gebruik te maken. Een detailregeling liet zij dan ook bij voor keur aan het hoofd van den tak van dienst zelf over. De voorzitter verdedigde daarna 't stand punt van B. en W-, dat 25 man en iet drie ploegensielsel voorstaat. Na nog eenige discussie werd het amen- kmer.t van den heer Moolenaar. om het worstel van B. en W. te wijzigen in 19 man, m stemming gebracht en verworpen met al teen voor de stemmen van de heeren Siegers, Moolenaar en Zwaan. Het voorstel van B. en W. (uitbreiding tot 25 man) werd daarna aangenomen. Tegen stemden de heeren Zwaan en Moolenaar. Bij de vaststelling der jaarwedde van den adjunct-inspecteur, betreurden de heeren ko ning en v. d. Plas, dat B. en W. thans met een partieele verbetering der politie-salarissen komen. Zij bepleitten de invoering van het klasse-stelsel. Na een langdurige discussie stelde de heer Koning voor, deze zaak aan te houden en B. en W- uit te noodigen, een zuivere klasse- indceling voor het geheele gemeente-perso- neei te ontwerpen. Dit voorstel werd aangenomen. Overgegaan werd daarna tot de benoeming van 2 leden voor het Burgerlijk Armbestuur- De heer Moolenaar verzocht B. en W. hun aanbeveling terug te nemen, op grond, dat de organisaties niet waren gehoord. B. en W. vonden daartoe geen aanleiding, waarna benoemd werden de heeren Jan Ko ning en De Braai. In behandeling kwam daarna het rapport volkshuisvesting. De voorzitt. bracht den heeren rapporteurs dank voor hun arbeid, aan dit rapport be steed. Wegens het vergevorderde uur werd dit punt tot de volgende vergadering uitgesteld. De voorzitter deelde hierna mede. dat. nu iet baoseizoen wederom nadert, de ziekenba rak is ingericht voor het eventueel opnemen van lijders aan besmettelijke ziekten. Met het oog op de moeilijkheden, om, in geval dit noodzakelijk wordt, de beschikking Ie verkrijger, over een verpleegster, had spr- onderhandelingen gevoerd met zuster Drob- bel, alhier woonachtig. Deze heeft zich be reid verklaard, om bij eventueele gevallen van besmettelijke ziekten, haar hulp te ver teenen- B. en W. stellen voor. hen te machti gen, Zuster Drobbel daarvoor een vergoe ding toe te kennen. Werd goedgevonden. Bij de rondvraag vroeg de heer Zwaan, of niet een gemeentelijke ziekenwagen kan worden aangeschaft met het oog op het ver voer van zieken naar gasthuizen in andere plaatsen. Dit vervoer brengt hooge kosten mede, die min-vermogenden niet kunnen dra gen. De voorzitter zegde toe, t verzoek in over weging te nemen. De heer Bramson informeerde naar het oude mannen- en vrouwenhuis. Verder vroeg spr. of er eleririsch licht bestond 0p de begraafplaats. Hij wenschte verder over legging van het verslag der Burgerwacht «r tenslotte wenschte sor. beter toezicht op den woningbouw. Daarna werd de vergadering gesloten. VELSEROORD. De afdeeling van het Witte Kruis hield Woensdag haar jaarver gadering alhier. De jaarverslagen werden goedgekeurd- De penningmeester had aan ontvangsten totaal 7073.74, aan uitgaven 7080,26 5. In de plaats van den heer W. P. Mets werd tot bestuurslid gekozen de heer B. de Korte te Ijmuiden. Als afgevaardigde naar de A!g. Vergadering werden benoemd de «eeren J. H. Unger en J. Bontenbal, als HET MUSEUM-VAN STOLK. De heer Th. van Lelyveld schrijft in De Loods over het verdwijnen van het museum Van Stolk te Haarlem Kort geleden werd in de Nieuwe Roti. Crt. gemeld, dat de Regeering tot nu toe niet was ingegaan op de uiterst billijke voorwaarden van den heer Van Stolk, om ten behoeve van het Rijk diens zeldzame verzamelingmiddel- eeuwsche kunst over te nemen. Het staat dus te-vreezen, dat in de naaste toekomst deze buitengewone collectie uiteen zal gaan, wat voor ons land een onherstelbaar verlies zou zijn. In De Loods van 19 Juni 19x9, gaf ik een overzicht van het museum Van Stolk in Haar lem, onder den titel „Gewijde Kunst" en ik wees er toen met nadruk op waarom de kunst die daar bijeen is gebracht, waarvan veel afkomstig is uit Fransche kloosters, grootendeels het karakter draagt van zuiver heid, van reinheid en heiligheid. Die schep pingen uit de zoo stijlvolle Byzantijnsche, Romaansche en Gothieke bloei-perioden, toonen het werk van devote kunstenaars, die het geluk hadden te leven in een tijd van een gemeenschappelijken geest en van een gemeenschappelijk geloof en ideaal; zij heb ben in hun eenvoud en algemeene overgave, soms het goddelijke weten te bereiken. Ik wees voorts op de met groote piëteit bijeengebrachte rijke schattenweemoed volle pieta's en smartelijke Christuskoppen, liefdevolle beelden der Heilige Moeder met haar Kind, voorstellingen die in de simpele, strakke omlijningen, aandoenlijk zijn van naïeviteit, verder op den gebaarden Johan- neskop, vol waardigheid, op een groot- men schelij ken kop van Christus, die vol on eindige goedheid is en roerend van ingehou den lijden, op de stijlvolle statige statuetten van peinzende bisschoppen en heiligen, op nog zooveel precieus en schoons, dat op gesteld is in dit stil, intiem museumpje. Vreemd is het dat zoo weinig wordt begre pen, hoe onschatbaar groot de waarde is van kunst die door alle tijden zooveel moreelen en geestelijken invloed zal blijven uitoefenen Mijn bestek laat niet toe hier een uitvoerig pleidooi te voeren ten gunste vair al het su blieme, onbetaalbare uit de verzamelingen van Stolk. De kunstzinnige eigenaar zelf is zoo overtuigd, dat zijn kostbare, gewijde zaken, die niet uitsluitend voor onze kerke lijke kunst, maar nog veel meer voor onze kunstevolutie en beschaving in het algemeen van niet te becijferen nut kunnen zijn en groote leemten zouden kunnen aanvullen in onze rijksverzamelingen, leemten die later zeer zeker niet meer goed zijn te maken, dat hij zoo buitengewoon welwillend en tege moetkomend is geweest om zijn, voor de Arne- rikaansehe kunstmarkt voor minstens 2 mil- lioen dollar geschatte verzameling, aan te bieden voor nog geen derde van dit bedrag. We mogen trotsch zijn op een landgenoot, die in deze tijden van benauwend geldbejag en jammerlijke geldverkwisting, ten bate van onze 'cultuur zulk een beduidend offer weet te brengen l Het offer is echter niet aanvaard. Was het, omdat de regeenng net niet ge wettigd oordeelde om in tijden van gedwon gen leeningen een zoodanig bedrag te beste den aan een kunstbelang Was 't omdat men niet voldoende doordrongen is van de onschat bare waarde dezer zeldzaam schoone verza meling "lg een cultuurbelang Of vond men die den prijs niet waard Ik ben niet voldoende op de hoogte van de gevoerde onderhandelingen en van de raad gevers die de regeering zich koos, doch ik zou wel de vraag willen stellen of in deze aller belangrijkste aangelegenheid ook, behalve den tot oordeelen bevoegden prof. Derkinde ren, die naar ik meen den aankoop verdedigde ook andere kunstenaars van naam zijn gehoord, zooals Jan Toorop en Marius Bauer, die het museum goed kennen, als Mendes da Costa en Berlage en aesthetici als T. B. Roorda, Herman Visser en Just Havelaar? om maar enkelen te noemen. Wanneer het een collectie gold van werken onzer 17- eeuwsche schilderschool, eep collectie-Si x b.v. dan zou ongetwijfeld alarm geslagen van alle kanten de pers zou danig de trom hebben geroerd in de volksvertegenwoor diging zouden enthousiaste redevoeringen zijn gehouden, alles ter redding van de stuk ken onzer groote vaderlandsche kunst. A la bonne heure, daar voel ik voor, maar hoe groot mijn administratie ook is voor den fijnzinnigen Vermeer, wiens „Melkmeisje" voor behoud in Nederland met ettelijke ton nen werd betaald, overtuigd ben ik in 't diepst van mijn hart, dat de kop van Johannes den Dooper, dat enkele Mana-beelden, dat de Kruisafname en meerdere zaken uit de ver zameling van Stolk, die een zekere wijding uitstralen, waarvan enkele zelfs de sensatie geven van het goddelijke, wondere kunst werken zijn die oogenblikkelijk en 'door alle eeuwen het menschelijk gemoed meer zullen roeren en grooteren invloed zullen uitoefene op ons voelen en denken dan bedoeld werk van onzen I7en eeuwschen meester. En nu Moet nu deze innig mooie collectie waarvoor Nederland geen geld over heeft, den Yankee in handen worden gespeeld, omdat deze wèl doorgrondt, dat zij grootere schatten bergt dan alleen antiquaire waarde en omdat hij daarom bereid is er dadelijk driemaal zooveel voor neer te leggen dan waarvoor wij haar geweigerd hebben Ik wil niet hard zijn ik zal, als ik denk aan de ettelijke millioenen, die in de laatste jaren door het Rijk roekeloos zijn wegge smeten of die besteed zijn aan allerlei zaken van zuiver materieelen aard bittere opwellingen niet uitstorten, nu iets ideëels, dat nooit meej te remplaceeren is en dat in deze wankelmoedige, stijllooze tijden meer dan ooit dient te worden gered voor ons land, van de hand is gewezen. Want te wenschen is het, dat beide partijen onderhandelingen nog mogelijk maken en., dat men eindelijk begrijpen za 1.1 HET CONFLICT IN HET MEUBEL- MAKERSVAK. Men meldt ons; Op de gisteravond dioor de R.-K. Meu belmakers gehouden vergadering is met groote meerderheid van stemmen beslo ten de voorstellen, van de patroons niet te aanvaarden. Alzoo zal met begin van Maandag a.s. de nitelniting een feit geworden zijn. Op vele werkplaatsen zal echter doorge werkt worden-, daar deze patroons niet aangesloten zijn bij de combinatie van werkgevers in bovengenoemd bedrijf. In verband met deze dreigende uitslui ting in het meuhelmaikerebedrijf, verne men wij nog, dat Zaterdag jj. de werkne mers hun ontslagbrief hebben ontvangen, waarbij hun, met inachtneming van den wettelijken termijn van acht dagen, de dienst wordt opgezegd, als zij niet met de door de patroons gedane voorstellen ao- eoord gaan. De werkgevers zijn van moe- ning dat bun voorstellen van dien aard zijn, dat een conflict niet aoodfig is, doch dat slechte een kleine minderheid van de arbeiders, daarin gesteund door de be sturen hunner organisaties, op een eon fliet aanstuurt. De patroonsvoorstellen komen hierop neer. dat het minimumloon van meubelmakers voor dte groote ge- mee nÉegroeipen zal bedragen 80 ©ent per uur, de werktijd der behangers in het voorjaar 2 uur per dag langer zal zijn dan anders on het minimum uurloon van deze gToep zal worden vastgesteld op 77 cent. De werknemers stellen hiertegenover een minimumloon van 90 cents per uur, zoo wel voor meubelmakers als behangers en 't doen vervallen van den eiseli van 2 uur langoren arbeidsdag voer behangers in 't voorjaar. Van patroonszijde wees men er nog op, dat, ofschoon (het patroonsvooreM oen verschil in loon tussehen meubelmakers en behangers van 5 cent per uur aangaf, deze bepaling later werd gewijzigd, toen de arbeiders verzekerden met een verschil van 2 cent genoegen te zullen nemen; de patroons stelden daarna hot verschil op 8 eent vast. Tevens boden zij een maxi mum uurloon van 86 cent aan. Van pa troonezijde meent men thans niet verder te kunnen gaan. opdat het aangeboden contract over een jaar zou loopen en de onzekere toestanden In bet bedrijf verdere concessies niet toestaan. Nog vernemen wrij. dat de moderne meu belmak ree in hun gisteravond gehouden vergadering besloten hebben, om, evenals d» katholieken, niet op het ultimatum dier pair ooms im te gaan. Jubileum, Dader zeer vole blijken van belangstel ling herdacht heden de heer A. Satoelis, den dag, waarop hij voor 40 jaar als maga zijnbediende haj d» N. V. Verkoopshuis J. P. Kart haus ia dienst trad. Per rijtuig werd de jubilaris vanmorgen van zijn woning gehaald en naar de zaak gereden, alwaar hjj in de versierde pak- kamer werd ontvangen. De directeur voerde hét, eerst het woord dingen de lod/nreiide plichtsbetrachting van dien jubilaris. Hij bood ham dan een enveloppe met Inhoud aan. Vervolgens sprak <3® boekhouden-, na mens het personeel dien jubilaris toe en uitte in welgekozen bewoordingen de sympathie van bet personeel. Hij bood hem een leuningstoel aan. Het verdere gedeelte vara den dag had de jubilaris vrijaf, DE ST JACOBS KAPEL. Er zullen wellicht weinig Haarlemmers rijn, die nogweten welk gebouw bedoeld wordt, wanneer zij zouden hoeren spreken VQn dia Si Jacobskapel, want dit is de oude naam van een stichting, welke nu niets m^r met dien naam te maken beeft en van welke men misschien niet zou denken dat het heel vroeger ©en klooster was. Ik meen het Slads Armen- en Ziekenhuis. Wanneer in de middeleeuwende mannen ter Kruisvaart getogen, uit het Heilige Land terugkwamen naar het Noorden, dan brach ten ze mee wondere zaken uit hjt weelde rige Oosten, vreemde dingen, waarvan m^u in het Hollandsche land niet droomde, maai er waren er ook, die terugkeerden om lang zaam weg te kwijnen aan de vreeseiijke tol op dien tijd hier onbekende ziekten, de me- laatschheid, die afschuwelijk en pijnlijk, maar ook zeer besmettelijk is. En daarom was het, dat door den Hol- landschen graaf werd bepaald, dat alten, 'die in Holland en Zeeland aan die ziekLe leden, zouden komen in het klooster van St. Jacob onder Akendam, om daar verpleegd te worden. De stad Haarlem strekte zich toen nog niet verder uit dan tot aan de Korte Jan straat en hel klooster behoorde toen onder het rechtsgebied van Akendam. De menschen, door die ziekte aangetast, werden gesteld onder de bijzondere bescher ming van den Heiligen Lazax-us en noemde men de zieken besmet met „de lazarije", waardoor langzamerhand de kapel in den volksmond den naam van Lazarushuis kreeg. De kapel was gesticht in het jaar 1319 en eeuwen lang nog heeft zij gediend om huis vesting te verleen en - aan de melaatsdien. Maar de ziekte kwam hoe langer hoe min der voor, zoodat het buis tenslotte zijn oor spronkelijk doel verloren had, en toen in 1573 Haarlem door de Spaansche troepen was in genomen, werd het 't hoofdkwartier van eenige der Spaansche officieren. Toen echter was het niet meer, of ten min ste' niet meer uitsluitend, het buis voor de melaatschen, want sedert 1564 werden ©r de lieden welke krankzinnig waren (miserabel in hun versland zei men toen) ondergebracht. En bet is daarvan dat de naam Dolhuis komt. Naar het schijnt was echter in de 17e eeuw het getal der verpleegden niet zoo heel groot, tenminste men ging er toe over kamers te verhuren aan oude lieden, z.g. kostkoopers, betgeen echter om financieele redenen niet lang zoo bleef, want in 1795 werden deze menschen uitgekocht en liet men den door hen bewoonden vleugel afbreken. Echter de krankzinnigen Mevea er. Het was, KapitaaEsverzefeering, Lijfrente, Pensioenen, Studie- verzekering, Volksverzekering, enz. PLAN-DIRECTEUR VAN OPENBARE WERKEN. NOG MEER PLANNEN. PLANNEN VAN DEN DIRECTEUR VAN O.W. Wat de plannen van den heer Dumont, direc teur van Openbare Werken betreft, deze zijn nooit gepubliceerd. Wij hebben ons gewend tot den wethouder van Openbare Werken, den heer Mr. M. Slingenberg, en daarna op diens advies tot het college van B. en W. om inzage van die plannen en verlof tot publicatie, m_ar wij kregen een weigerend antwoord. Dat rapport is geheim en moet geheim blijven blijkbaar omdat anders eigenaars van die perceelen, welke Voor eventueele slooping in aanmerking komen, de prijzen zouden kunnen opzetten en van de gemeentekas alzoo meer offers vergen dan nu het geval zal zijn. Kon dit motief voor geheim houding gelden een jaar geleden misschien, nu wij een verkeerscommissie hebben, die een eigen plan en eigen oordeel zal vellen waarschijnlijk, komt deze geheimhouding ons niet langer nood zakelijk voor. Immers er zijn tal van plannen en uit al die plannen, benevens uit vele andere, zal de verkeerscommissie een onderdeel van haar rapport samenstellen. Zoo zal het dunkt ons gaan. Intusschen is uit verschillende aankoopen, die de gemeente reeds deed wel eenigszins op te maken, hoe de directeur zich een verkeers- verbertering in Haarlem denkt. En deze zou dan zijn, naar onze meening, althans wat enkele onderdeden betreft, (daar het geheele plan wel breeder kan opgezet zijn)het verkeer leiden langs Papentorenvest, over Cathrijnebrug, langs Nieuwe Gracht (naar het Noorden der stad) en langs Koksteeg, Bakenessergracht, Bagijnhof, Jansstraat, Schoolsteeg naar het centrum der stadde Groote Markt. Van de andere zijde toont de reeds begonnen verbreeding van de L. Vrouwegracht aan dat men langs de Zuid zijde, welliGht langs Heerensingel, ook een beteren toegangsweg naar de stad wil scheppen, en wel hoofdzakelijk voor het verkeer naar den Haag. Intusschen behoeven de-plannen van den directeur van Openbare Werken ons in zoover maar iets meer dan andere plannen te interes seeren, dat de heer Dumont deel uitmaakt dei verkeerscommissie en in die hoedanigheid ge legenheid heeft, desgewenscht, meer de aan dacht te vestigen op zijn plannen. ANDERE PLANNEN, Verder zullen er nog wel andere plannen uit te vinden zijn. B.v. het verkeer leiden langs den geheelen Heerensingel of Heerenvest, de L Vrouwe Gracht verbreeden en ter plaatse van de Langebrug en Eendjesbrug een nieuwe brug maken van een juistere ligging, waardoor de tramlijn van de Kampervest af recht de brug over met een flauwe bocht langs de Korte Hee renvest, den Heerensingel, Heerenvest bereikt. Vanaf de Kampervest kan het verkeer gek id worden naar de Gedempte Oude Gracht. Een ander plan is ook b.v. het verkeei van Amsterdam door de Oosterstraat te leiden naar de Zomervaart dan bij het Spaarne afbuigen om vervolgens over het Spaarne de Turfmarkt te bereiken. Misschien is er ook een brug te leggen over het Spaarne vlak vóór de Gedempte Oude Gracht en dwars door alles heenbrelcen door Anthoniestraat, Burgwal enz. voor den Heeren singel toe. 't Zou echter wat kostbaar zijn. Dij; zijn intusschen plannen en plannetjes- Wij hebben dit overzicht willen geven om onze abonné's een inzicht in de zaak te ge ven. Men kan de zaak echter onder velerlei gezichtshoek bezien en zoo is het ni et onmoge lijk dat een bespreking van de plannen in dit blad een idee naar voren brengt, dat per slot van rekening als het beste kan worden aan vaard. Want dat er wat gedaan moet worden, staat vrijwel vast. Het steeds toenemend verkeer eischt betere, meer moderne verbindingen, dan de nu bestaande. Wij onderwerpen ze gaarne aan besprekingen in dit blad. (Wordt vervolgd.) leen nog niet zoo heel lang geleden gewoonte, om op den laalsten Maandag van de kennis een bezoek te brengen aan het dolhuis om het ge bouw en ook de menschen te gaan bezichtigen, welke treurige gewoonte nu gelukkig niet meer beslaat. Eindelijk moesten ook de zieken van geest net gebouw Verlaten, om te verhuizen naar het nieuw Provinciaal krankzinnigengesticht „Meer en Berg", en werd de beiieminmg van ha gebouw veranderd tot net opnemen van cffi arm tri der stad Haarlem, hetwelk het nu nog b. Vanaf het bolwerk kan men het gebouw zien liggen, schilderachtig aan het water en halt- verscholen in het groen van struik' en hoornen in den ouden tuin. Als ge door de poort gant treft u het simpele binnenplaatsje met cfc sobere muren van het huis, die in de zon of in de schaduw staan- te droomt n van vroegeren tijd, en neerkijkön op do oude armen, die gekomen ziju om stil le wachten op het onafwendbare zooals dezelfde oude muren gezien hebben het langzaam weg teren van jonge menschen aap de ontzetten'10 kwaal, die ze meebrachten van liet zonnige zuideriand. M. v. V, malariabestrijding. Een lezer weneobt nog de aandacht derdes- betreffende autoriteiten; te vestigen op de Bloot, welke de afscheiding vormt tussohen Kennemerstraat en Gavalerieterrein, welke sloot doorloopt achter de huizen der Saenre- damstraat tot aan d© Jndit Lijsterstraat. yAN ONZE RECHTBANK. Looddieven. C. V. en P. L., res$>. voetrsLaander en vuurwerker in de ijzer fabriek „Hera" te lJnmiden, namen daar een looden pijp weg-, die ze in stukken sloegen en Uit het raam wierpen oooa 's avonds te gaan halen. Edoch, ze werden gesnapt en het O. M. vroeg voor beiden 14 dagen hechtenis. Diefstal van kisten. 19 Sept. stonden ear op het erf van de R.-K. Coöperatieve Thundersvereeniging „Kennemeriaind" 19 leeg© kisten en den 20en waren znil0 16 weg. De embellagemeester van het veiiings- gebouw werd gewaarschuwd en werke lijk werden er 16 gebracht door den kóóp man W, N. van Beverwijk. De zaak werd onderzocht en 't bleken werkelijk de 16 vermiste kisten te zijn. W. N. beweerde ze gekocht te hebben, maar de officier geloofde er niet veel van en vroeg 8 dagen hechtenis. *n Fotografen-avontuurtje. Op 'n mooien dag in Augustus ging me juffrouw A. D.. tuinarchitecte van Bloe- mendaal met twee logé's fietsen. Ze kwa men voorbij de ruime van Bredcrode en toen die daar staande fotograaf hun vroeg of hij ze mocht kieken, konden ze de ver leiding niet weerstaan en poseerden- De fotograaf beloofde dat de kiekjes over een kwartiertje klaar zouden zijn en de dames fietsten naar huis terug. Na eenigen tijd gingen de beide logé's er weer op af, maar de kiekjes waren nog aldoor niet klaar, zoodat ze maar weer wat omreden. Mej. D. zat echter met smart op ze te wachten, omdat 't eten klaar was. Toen 't wat erg lang duurde, ging ze er maar op af, natuurlijk een beetje kwaad, en kreeg toen ruzie met den fotograaf. En toen deze nu nog 50 cent vroeg voor elk kiekje, was de maat vol gemeten en zei ze, dat hjj een afzetter .was Hiervoor had ze zich na te verantwoor den en boorde ze 2 boete of 2 dagen hechtenis tegen zich eischeu, Ganrizoénsberichtcn. De le luitenant J- A. Claessen van het 10e Reg. Inf. wordt belst niet de leiding der schietoefeningen van de Rijks-Veldwacht welke oefeningen in de maanden Mei en Juni aji- worden nahouden, De 2e luitenant G- Blokhuis van net 10e Reg. Infanterie wordt met ingang van 29 dezer gedetacheerd bij het 21e Regiment Infanterie ter opleiding van aikrailleur-per soneel. In het Douche-bamuus aan het Leldsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 1102 baden; in dat aan den Koudenhorn 649 baden; in dat aan den Schotersingel 1110 baden. Verplaatsing. Alle verandering is geen verbetering, dodk bij ons bezoek aan den nieuwen winkel van den heer Over den Linden, boekhandelaar in de Gen. Cronjéstraat konden we getuigen dat hier in alle opzichten van een verbetering mag worden gesproken- De heer Over den Linden is vanuit zijn ocde woonplaats naar de overzijde verhuisd, naar 110. 43, welke perceel geheel geheel verbouwd is. Het ziet er ruim uit, en een nette inrich ting maakt den winkel tot een der besten van de straat. Heropening. Heden wordt de schoenenwinkel B. jonck bloedt, v.h. P- W. Tweehuysen, gevestigd in de Barteljorisstraat, heropend- We leven tegenwoordig in een tiid van veranderingen en hernieuwingen. Zulks kon den we den laaisten tijd opmerken en zagen we vanmorgen weer, toen wij aan deze zaak een bezoek brachten. Het inwendige van den winkel heeft een geheele verandering ondergaan en zeer in zijn voordeel- Een fraaie, nieuwe betimme ring is aangebracht en doet goed aan. Vooral de nieuwe etaiage trekt deaandacht* Het praktische is er met het aesthetische vereenigd en de aannemer, de heer C- A. M. Jonckbloedt, heeft eer van zijn werk. Wii wenschen den heer Jonckbloedt veel succes. De straatweg HaarlemAmsterdam. Personalia. Bij Kon- Besluit van 24 dezer is de termijn van één iaar, genoemd in art. 2 der wet van Juni 1918 (Staatsbl. no. 334) tot verkla ring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeente Haarlem- meiliede en Spaamwoude, noodig voor de verbreeding en omlegging van een gedee.te van den Rijksweg van Amsterdam naar Haarlem te Halfweg met 6 maanden ver lengd.. Personalia. Bij Kon- beslcit van 25 dezer, ia, tnet ingang van 10 April benoemd tot amb tenaar v. administratie bii den geologischen dienst ter standplaats Haarlem. M. L. van Nispen, tijdelijk als zoodanig werkzaam. Verplaatst is met ingang van 1 April de commies-titulair bij de P. en L w. j- Mets, van Nieuwediep naar Haanent en llOtndiachi in sseoi* waaapde«erencl© t«wwr f. Mw Baden. 3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 2