TWEEDE BLAD Wat de Pers zegt BUITENLAND, HET WITTE HUIS. BINNENLAND Het Bolsjewisme in de Praktijk. DE REVOLUTIE IN DUITSCHLAND. FEUILLETON DONDERDAG I APRIL 1920 Nieuwe onderhandelingen tusschen Rijksregeering en het rcode leger.— Slappe houd.ng der Kegaenng, welke door de ordelijke elementen in Zuid Uuiisohiand scherp worm gelaakt. De Entente in üuitschland. Ue communist Hutgerj. l (Een onderhoud met een ooggetuige.) Reeds meermalen wezen we aan de hand van ooggetuigen, die hun ervaringen Sn boek en blad wereldkundig maakten, in kortere of langere artikelen of communiqués, op de namelooze ellende, die in Rusland onder al de lagen der maatschappij wordt geleden, nu dat land zucht onder den moordenden greep j^van het Bolsjewistisch Schrikbewind. Ditmaal waren wij in de gelegenheid een onderhoud over de toestanden in het voormalige Tsarenrijk te hebben met een landgenoot, die sinds jaren daar woonachtig is, de geheel® geweldige revolutie heeft meegemaakt en dezer dagen is teruggekeerd. De woorden ontbreken mij, zoo sprak hij, om den werkelijken toestand te beschrijven van het land, dat ik in staat was op 10 Januari j.L te verlaten. Rusland is in één woord een hel, waar dui zenden en duizenden door een betrekkelijk kleine minderheid Bolsjewisten gefolterd wor den. Gouden be rgen hebben zij het volk beloofd verlossing uit de slavernij, rijkdom, macht eer, enz. Van die beloften is niets terecht gekomen. Wei kwamen er voor in de plaats: gevangenneming, bloedbaden, foltering en knevelarij, en dit alles duurt tot op den dag van heden onder het bestuur van Lenin en Trozky voort. Onze zegsman zelf is verscheidene malen door de Bolsjewisten gearresteerd, eerst te St. Petersburg. Deze arrestaties hadden plaats om te constateeren dat hij werkelijk degene was, dien hij zeide te wezen. Later werd hij te Odessa, de bekende Rus sische handelsstad aan de Zwarte Zee, gevangen genomen, omdat hij geen bolsjewist was en het ook niet wilde worden. Hier moest hij een maand lang, onder veel wederwaardigheden en lijden in een onderaard- sche gevangenis doorbrengen een gevangenis zonder licht en üie half vol water stond. Hij moest daar verblijven zonder verplegingen bloot gesteld aan den aanval van ziektekiemen die in 'n omgeving als dehiergeschetstenatuurlijkwe- lig tierden. Het gevolg was dan ook, dat onze Hollander door de verschrikkelijke vlektyphus werd aangetast. Met veel geld en goede woorden het eerste speelde natuurlijk de hoofdrol kon hij een geneesheer vinden, die zijn zorgen aan zijn toestand wilde wijden. Een einde aan dat verschrikkelijk gevange nis leven werd gemaakt door zijn veroordeeling ter dood. Met een 2ü-tal lotgenooien tegen een muur geplaatst om gefusilleerd te worden, viel onze landsman neer, echter niet door een kogel getroffen, maar uit zwakte wegens de doorge stane ellende. Even te. voren waren een 10-tal zijner lotge- nooten door een hevige fusillade om het leven gebracht. Van de 24 uren tijd, die hem gegeven werden om wat op zijn verhaal te komen, maak te onze landsman een zeer nuttig gebruik. Hij wist in een vaartuig over de Zwarte Zee naar Konstantinopei te ontsnappen. Als een haast ong.looilijke bijzonderheid deelde hij ons nog mede, dat de Bolsjewisten, die belast waren met het fusilleeren der gevan genen, onder commando stonden van twee jon ge meisjes van 17 en 19 jaar, tot aan de tanden toe gewapend. Zij toonden zich opgewonden en wreed. Onze pen weigert de wreedheden te beschrij ven. die door de Bolsjewisten in Rusland wor den bedreven. Ter kenschetsing diene hier het melding ma ken van één soort folteringhet z.g. hand- schoentrekken. De huid wordt rondom da polsen doorgesneden en daarna, wordt zij van de hand afgestroopt, op de wijze waarop men een handschoen uit trekt Over de zedelijke ontaarding, die het Schrik bewind der Bolsjewisten over het ongelukkige Rusland gebracht heeft, vernamen we bijzon derheden, die de haren ten berge doen rijzen Va., afschuw. Die ontaarding gaat alle beschrijving ver te boven. We kunnen er hier uitteraard niet over nitweiden. Rusland is een hel en de Bolsjewisten gaan er te keer en te werk ais duivels. Onze m nagenoot deelde ons ten slotte nog mede. d_t een eer hoofdoorzaken van den lan gen duur der Bolsjewistische terreur, de on- eenigheid der verschillende stammen onder el kaar en de daar uit voort spruitende vijandige gezindheid jegens elkander is. In plaats van 2ich tegen den algemeenen vijand der Menschheid 't Bolsjewisme, te vcreenigingen en eendrachtig een einde aan de schandelijke heerschappij zijner aanhangers te maken, bestrijden zij el kaar op leven en dood. Onze zegsman verklaarde er van overtuigd te zijn, dat uit Rusland veel geld, in allerlei vorm, naar Nederland gezonden wordt, ten be hoeve der propaganda voor de Bolsjewistische beginselen en ideeën hier te lande. I>K SOCIAAL-DEMOCRATEN. EN DE BliUKTEWET Na de beslissing (verwerping) inzake de Duurtewet te hebben betreurd, drie start do „Standaard", geheel in overeen stemming met hétgeen ,wij daarover schre ven; t „Merkwaardig is de houding der soci aal-d em ocraten. Zij niet het minst hebben geroepen om wettelijke maatregelen ter bestrij ding van de duurte, en stemden nu te gen de wet. i_. Waarom? Omdat de looasovereenkomsten en collectieve arbeidscontracten er onder vielen. Daarop moest de .wet niet van toe passing zijn, en hun amendement van deze strekking verworpen werd, ver wierpen zij de .wet. Zulk een houding is alleen te ver klaren uit hun k 1 assonstaruipunt .Ware voldaan aan hun eisch, dan zou de wet een stuk „klassewetgeving" zijn geworden. Immers, wie ter bestrijding van de duurte aan een collego de be voegdheid geeft overeenkomsten te ver nietigen, moot die bevoegdheid uitstrek ken tot aio overeenkomsten, weike op de prijsvorming invloed uitoefenen. Wat de sociaal-demoeraten wilden, komt hier op neer: van a.le overeenkomsten voor en met do arbeiders moet do Centrale Buurteraad afblijven, wij vertrouwen hem de beoordeeling etc. daarvan niet toe. Maar waarom vertrouwen zij aan ditzelfde coliogo wel een beoordeciing etc. toe van ue andere overeenkomsten? (Wie 't eerste niet wil, moet ook het tweede niet wi'len; wie 't tweede w IV kin "en miag1 bej bezwaar maken."- Be Regeering ging natuurlijk voor den sociaal-democratisclieii klassenetsch niet op. zij, en de sociaal-democraten offer den de Iduurtebestrijding door .wettelijke maatregelen op aan hun klasaes tand punt Zij deden dit* naar zij zeiden, voor het welwezen van de arbeiders. Zouden de zen dit ook gelooven? Wij twijfelen het. DE NIEUWE MINISTER VAN OORLOG, „Het Centrum" meent, dat het optreden van generaal Bop tot zeer uiteenloopende beschouwingen aanleiding zal geven. „Critiek ©enerzijds, instemming an derzijds. Want hij ia geen onbekende figuur, maar een vooraanstaande persoonlijk heid met een langen dienststaat, en zoo zal menigeen terstond met zijn oordeel in den een of anderen zin gereed zijn. Voorbarigheid ware eenter ook hier uit den boozo. Men wacht® af en beoordeel» den nieuwen bewindsman naar de plannen die hii zal ontwikkelen ea d« daden, welke hü zal stellen. Er ziin in den laatsten tijd nog al eens stemmen opgegaan, die riepen om een burger-minister van Oorlog- Men zag daarin een waarborg, of althans 'n belofte voor een streven in de richting van vermindering van lasten. Echter doet het o.i. minder ter zake, of een burger, dan wel een militair het roer in handen heeft, mits slechts dien kant wordt uitgestuurd. De burger-minister van Oorlog onder het Kabinet-Oort van der Linden stelde ons verdubbeling van uitgaven en dt invoering van den algemeenen dienst plicht in het vooruitzicht." Het, blad vertrouwt, dat de militair, die tibans de leiding in handen heeft, ons verder zal brengen op den weg van verlichting, die reeds onder het huidige Kabinet is inge slagen en waarop het niet zal willen terug- koeren, of stilstaan. Nieuw® onderhandelingen. De Vertegenwoordigers van de vakbonden en de 3 socialistische paruien in Wesifaien nebben ae njteitgeering het voegende ulti ma iuin gesteld: le.. Rmaeuoe goedkeuring van de le Bie lefeld genomen besluiten; 2e. opiieiriug van ae militaire maatrege len. <i(ie uaarmede in strijd zijn; 3e, Terugroeping van generaal Wattei en bepaling van een termijn van Tb uur om net vergelijk van Bielereia, uu te voeren. Als ae regeerrug dit ultimatum niet aan vaar at of nakomt, zat uaaelyK ae aiigemee- ne staking voor het geheeie rijkworaen at- gelconaigo. De rijKsregeering ea de Pruisische regee- rrng heoben eenigc veiregénwooraigers onaer leiding van cieu Pruisischen Minister van jöuiueniauciscne Zaken en rtijkscoatmissaiis hovering naar het maustriegeorea gezonnen om nieuwe onderhandelingen met ae arott- aeis te voeren. ztij zijn van uitgebreide vol- macflieu voorzien. Uistereniniaaag begonnen de besprekingen te Munster met eten ueniraien Kaaq en de ieidting van het roocte teger. Men rekent er op dat de regeering aanmerkelijke concessies zal uoen en oat op oen gronosiag van het vergelijk, van meleteia overeenstemming zal woraen bereikt. De centrale raaa vermaart, aat ae roode legerleiüung zich in dat gevai naar het vergeujx zal riemen en naar ceino- oinsaue van ue roede uoepen zai sireven. hierover bestaat tusschen den eentra.en baaa en de rooae leger-leiarng geen verschil van meerling meer, zooaiat. ais het tot een schikking mocht komen, die urtvoerihg daar van vrijwel verzekerd is. Het secretariaat te Essen van de Sparta- cistiscbe uitvoerende laoeu ia net Rynsca Wesiiaoische industriegebied motiveert zijn eisch nopens een anderen vorm van wapen stilstand ten emoe onderhandelingen te kun nen voeren, hiermee, dat het feitelijk onmo gelijk ,s. de voorwaarden van het ultimatum aaoieiijk te aanvaarden en aan de uitvoe ringsbepalingen van generaal Von Waiter, om tuinen 24 uur de wapens uit te .c veren, gevolg te geven. De centrale raad beauiui- digt den generaal ervan, dat hij met zijn eisch enkel een vooiwendsel zoekt om het koergebied te kunnen binnentrekken. De revolutionnaue arbeiders zuhen daar tegen tot het uiterste tegensiand bieden en de centrale raad heeft daarom de arbeiders tot een aigemeene staking in Rijnland en Westialen en veraer in heel Duiisciilamd op geroepen. Onder den druk van deze dreige menten heeit cte rijksregeeiing te Berlijn weer in zoover toegegeven, dat zij Severing, tot dusver rijkscommissaris en nu Pruisisch mi nister, gis,eren naar het industriegebied, rrezojiden heeft, om over een overeenstemming te onderhandelenen om daarvoor tijd ie laten, zulien de rijksweertroepen van gene raal Von Watter slechts stapsgewijs tegen het Roergebied' vooruiigebracht worden, zoo- dat de bezadigde' arbeidersbevolking tijd krijgt om de orde te herstellen. De toestand ia hel indu striegebied. Volgens de Lokalanzeiger is te Hagen de afgekondigde aigemeene staking afgelast. De tram ioopt weer. Volgens een later bericiu van het blad, zijn gisterenmiddag rijksweer troepen voor Hagen aangekomen. De filiale van ae kijJisbank ie Dusseldorf is gisteren door leden van eten veiligheids dienst bezet, om evemcee.e plunderingen door van het isoflt terugkeerenüe rooae legex-soi- daien te voorkomen. Of dit afdoende zal zijn, is zeer de vraag. Aan de rijksregeering is uit Duisburg 'n telegram gezonnen van den volgenden in houd: „De toestand te Dtusourg is zoo ern stig geworden- dat de orde nog s.echis door het ingrijpen van ae njteweer hersteld kan worden. De terugkeerende gewapende benden hebben at. toegangen u-i ue s.au bezet en dwingen met geweld de fabrieken te stuiten, in ae stad regceren nog meeds uitsluitend ltnks-ocmmunistische elementen. De hoop om 'bij de ontbinding van het roode leger de vei- iigneid in de stad aoor veiligheidsdienst en politie te doen bewaken, rnoet worden opge geven." Het telegram is onderteekend door den eersten burgemeester Jarres. de centrum partij, de meeiderheids-socialisten en de de mocratische partij- Gisterenmiddag ia na afloop van hel ultimatum op c»a klein deel van het Oos telijke front de opuiarsch der Kyksweer- troepen begonnen. Omtrent den toestand in het Ruhrgebied I meldt de Beriijmsche correspondent van het| '.jH&fc* öêtfen. DoradlerdagtniOfgetv, hef 'vol gende: Gisierenoamiddag zijn te Munster nieuwe onderhandelingen gevoerd tusschen verte genwoordigers van den Centralen Raad te Essen, het legerbestuur der roode troepen en vertegenwoordigers van de dri"e soc.dem. par tijen. ontrent de bijlegging van het con flict in het Ruhrgebied. De regeering heeft generaal Von Watter last gegeven voorloopig zijn troepen niet in het industriegebied te laten oprukken. De Centrale Raad te Essen neemt aan, dat de regeering bij die onderhandelingen vérgaande concessies zai doen. zoodat men op grond van de overeenkomst van Biele feld tot overeenstemming zal kunnen komen. In dit geval zal ook hef roode legerbestuur zich schikken. De onderhandelingen te Munster duren op het oogenblik nog voort en het resultaat daarvan zal heden aan de aigemeene verga dering der arbeidersraden te Essen worden medegedeeld Bij de bespreking van gisteren tusschen de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties en die der mijneigenaars kwam men lot de volgende overeenkomst: Op voorwaarde, dat de kolenprijzen zullen worden verhoogd, treedt met ingang van 1 April voor alle arbeiders boven de 20 jaar een verhooging der dagloooen voor onder- grondschen arbeid met 5.50 Mark in. De loonen voor boventgrcmdsche arbeiders wor den met 0.90 Mark per uur voor alle arbei ders boven de 20 jaar verhoogd. Ook de ar beiders beneden 20 jaar zullen een met hun leeftijd overeenkomende locnsverhooging krijgen. Aan het front voor Wesel rustte gisteren den geheeien dag de gevechtsaclie. daar de Centrale Raad order had gegevea dat de roode troepen zich mei het oog op tte be sprekingen te Munster passief moesten ge dragen, tenzij van de andere zijde een aan val zon worden gedaan, heigeen echter niet het geval was. Den geheel en dag werden echter in het industriegebied voortdurend rijksweertroepen aangevoerd. Een „blok van orde." Te Munchen heeft zien onaer ieioing van de meest vooraanstaande mannen en standen een Beiersch „Blok van orde" gevormd, dat ten doel heeft, de aaneensluiting van alle ordelievende partijen en vereenigmgen, zoo als de „Einwonhnerwehr" en dergelijke in stellingen. op nationalen grondslag, zondiet eeitige speciale richting, te bevorderen. La 'n oproep wordt gezegd: „Het gaat om den eindstrijd tusschen oe burgerij en ce terreur, tusschen het rccüe teger en de rijksweer. tus schen het internationale gepeupel en nationa lisme. De riiksiegeering, die tegen iedere in breuk op de grondwet van recnis vlammend protesteert, neemt iedere inbreuk op de grondwet van links in bescheiming. De rijksregeering onderdrukt willekeurige ste kingen niet, die het volk voor goed ongeluk kig maken en het gepeupel ten alien tijde over oi de en rust de beschikking in nan den geeft. De rijksregeering identificeert zich met net radicale streven zij ondersteunt daar door den k-assen strijd en maakt daarmede in breuk op de grondwet. Waarop zai dit uit- loopen? Zijn wij den racen-lijd vergeten, dien wij in Munchen huiverend doorge maakt hebben? het ergste gevaar dreigt 1 De ruws.e strijd wordt ons aangekondigd. Nu is het ondergaan of zich vermógen tegen de revoiutie De „Augsburger Abendzeitung" merkt hieroij op: Wanneer het niet gelukt, ook Noord-Dutisciuand eindelijk in het geweer te roepen voor oen strijd tegen het bolsje wisme, dan mogen we er mat voor terug schrikken, een nieuwe Main-lime te trekken. De Entente en Duitschiand. De Buitselie zaaa gelastigde te Parijs, Meyer, beeft zich naar het dept. van bui- teniandsche zaïreu begeven en overhaadig- uo aan Miherand een verklaring van ue Duitsebo regeering, tegen welker bewoor dingen de minister-president onmiddellijk formeel voorbehoud aunteekenbe. Milie- rand voegdo er aan toe, ünt het volgens de ingewonnen intientingen twijfelachtig was of' de bezetting van het Ruhr-bekken (door Duitsehe troepen) onvermijdelijk is, Alleen voor het geval, dat een bezetting van net Ruhr-gebieü en de daarmee sa meng aan de inbreuk op art, 41 van bet vre desverdrag niet vermeden konden wor den, zouden de waarborgen die de Duit sehe regeering aangeboden had, van kracht kunnen worden, onder voorbehoud van nieuwe preciseering. Meyer veriiet hierop den minister met de meuedeeling, dat hij zoo spoedig mogelijk antwoord hoopte te hebben. Later wordt gemeld: Millerand heeft in een nota aan oen Duitscheu zaaKgeiastigue Mayer de goedkeuring van Frankrijk ge weigerd betreffende het binnenrukken der JDnitóche troepen in het Ruhrgebied. DE MINISTERCRISIS IN DENE MARKEN. De sociaal-democratische partij heeft een mmmm i— 151.) „Gaat gij met on3 mee, Eduard?" vroeg hare moedor, „of hebt er ook geen plei- zeir in? „Wel zeker," sprak hij', „wat mijn goede schoonmama en haar dochter ge noegen doet, is mij geen verdriet; gaarne wil ik van de partij zijn. Laat ons ach terom loopen," vervolgde hij. „dan kun nen wij daar het gebouw eerst bezien". „Zij hebben zeker plan om er een inqo.en tuui bij aan te .leggen," zeide mevrouw IVaumbach, toen zij met haai dochter aan het voorstel van Eduard gevolg gaf. „Dat, kan wel zijn," riep de laatste; „zij kunnen er iois goeds van maken. Welk een flinke lap gronds' T Xs echter de vraag of boomen en planten hier gedijen zullen, want er komt hier weinig zon". „Ik vrees het ook," hernam hare moe-1 heeft men daar tegen het balkon gezet", der, „het onze wordt ook zoo bouwvallig I zeide zij, op bat bedoelde voorwerp wij InhtaanfotM ilz Aiman Ankol/a*i/lovi /fllClC Kar UJf gr oo te profes tv organen ng te Kopenhagen; gehouden tegen de handelwijze van den koning. Vijftigduizend personen namen esc. aan deel. Twintig sprekers voerden hef woord en noemden de handelwijze van den koning een verbreken van de grondwet. Met aigemeene stemmen werd een motie aangenomen, waarin ten scherpste gepro testeerd werd togen den staatsgreep en waarbij aan de sociaal-democratische par tij en aan de vakvereeuigingen algeheele ondersteuning toegezegd wordt bij de taak do grondwet weer te doen eerbiedigen en de emoeratie te waarborgen. Do aigemeene staking, waarbij zich de spoorwegen, posterijen, waterleiding en verlichting aansluiten, is uitgesteld tot he den, 1 ApriL Do 6700 afgevaardigden van de samenwerkende arbeidersbonden zijn te legrafisch bijeengeroepen om een beslis sing inzake de staking te nemen. TIROL VERLANGT AANSLUITING BIJ DUITSCHLAND. Een afvaardiging van do Tirolsehe land» regeering heeft staatskanselier Renner het besluit van de regeering en den Ianflsraad van Tirol overhandigd, waarin aanslui ting van Tirol bij Duitschland wordt go- ei.se ht. Renner heeft geantwoord, dat niet alleen de bevolking van Tirol, maar van geheel Oostenrijk door 't vredesverdrag van St. Germain en do daaruit voortgevloeide ge volgen in een treurigaa toestand verkeert. Do onderhandelingen worden voortgezet Na afloop ervan zal de afvaardiging met de buitcnlaiKteeke missies in contact tre den. GEMEKGDE BUITENL. BERICHTE*. De tsaar nog in levenT Kapitein Itesies, voormalig Fransoh Ka merlid, die behoorde tot de Fransche mis sie onder geueraal Janin bij Koltsjak ver telt in de „Matiu" belangwekkende bijzon derheden over twee bezoeken, d-lo hij heeft gebracht aan het huis te Ekaterinouburg, waar de tsaar en zijn gezin zouden zijn ver moord. Lasies betwijfelt of de verbales pver den moord juist zijn en licht zijn twij- fol toe aan d© hand van tweenrieven, ge- ciagiteekend uit April 1919 en gericht aan een Russiseh officier. Om <le veiligheid van dezen officier en van ziin familie niet ir gevaar te brengen verzwijgt Jjasies ziin naam en woonplaats. In do brieven korut o.a. deze zinsnede voor: ,.De tsaar loeft nog en woont hier." Ten einde te trachten licht in deze duis tere zaak te brengen is Jjasios toen naar Ekaterinonburg gegaan en hü verklaart zich overtuigd dat hot gezin van den maar in elk geval niet vermoord is. Hij aoht het echter mogelijk dat de tsaar zeif is omge bracht. Lasies voegt hieraan toe. dat de Engel se he militaire vertegenwoordiger in Kolts jak In Rusland de rol te laten spelen die Monk indertijd in Enge,and heeft gespeeld. Staatskanselier Renner heeft in een volksvergadering verklaard dat een kleine communistische minderheid in Weenen de lagere volksklassen stelseimatlg tegen de meerderheid van. de arbeidersklasse op is weepon. U ij kondigde krachtige stappen van de arbeidersklasse tegen anarchisti sche stakingen aan. VolgeDs een telegram uit Stockholm zijn na vruchtelooze onderhandelingen in Zweden 100.000 arbeddiers ia het bouwvak uitgesloten. Tweede lazing Home-Rule Bill aangenomen. De Hoane-Ruie Bill, welke aan Ierland een eigen regeeringsvonn zal geven, is in twee de lezing met 348 stemmen vóór en 94 tegen in liet Lagerhuis aangenomen. Een Reu ter-berich t meldt nog, dat de min derheid, d-ie tegen de Home-Rule stemde, 'be stond uit onafhankelijke liberalen, ledien der arbeiderspartij en nationalisten. Het is bekend, dat de te Amersfoort wonende ingenieur Rutgers, die tot de in- tclloctueele communisten (bolsjewisten) be hoort, in de hier te lande geèouden commu nistische vergadering, alsook in de commu nistische propaganda, oen rol van beteekenii speelt. Ook in Indië, schrijft „De Locomotief," ii hij geen onbekende, blen jaar of vijf, tot in den oorlog, is Rutgers directeur der locals werken van het cultuurgebied ter Oostkust van Sumatra geweest, welke functie over eenkomt met die van directeur van gewes telijke werken op Java. Te voren was hy als tfogenieur in Kottordamscnen gemeentedienst. üe heer Rutgers, in de technische wereld bekend om zijn speciale studiën aangaand» constructie in ijzerbeton, heeft in Indië ali lutusschen benijd ik onzen onbekenden ouurman zijne prachtige woning niet, daar ik mij in 4e rngne tegenwoordig zeer te vreet an gevoel." „Zoo mag ik het hebben", sprak Edu ard, „als ieder met zijn bescheiden deel tevreden was, zou 't er in de werelu wat beter uiizieu. De wangunst veroor zaakt de meeste onheilen". Zoo sprekende was men aan de zijde gekomen waar de meergenoemde wetian den die zich onafzienbaar voor'toog uit strekten. Het was een heerlijk vorgczichL *n het drietal sloeg in stilte aandacht ae scltoone kudde gade, die zich in lonte massa voor hun brikken bewoog. „Men zal hier des zomers op het bal kon een prachtig uitzicht hebben", zeult i-aura, die mynheer heeft hier zoo slecht niet uitgekeken." Op dit oogenbiik voigde mevrouw Traum tach de blikken van hare dochter, welke uaar boven gericht waren. Men liad reeds een begin gemaakt met de genoemde versiering aan te brengen, het platte gedeelte bevond er zich I J* ee^ mooi gebouw", sprak l ie irunm^n^ontbrakeT^uog^^* ''',W''n I «Welk een vrees alyk kooge ladder T v fjvwvu»» t oyii Laura, „ons tiura zal er bjj afsteken". waarvan het breeds eind zicu aan haar voete11' bevond, „che mensciien zijn toch aan veel gevaar blootgesteld, net is een hoogte, dat men er van duize len ntoet, als nten er boven op staat". „Dat is nog het ergste niet", ma maatje", sprak Edua, u, „de ambachts man heeft dikwijls werkzaamheden te ver richten waaraan trog vrij wat meer ge vaar verbonden is". „Ja, dat vuid ik ook", hernam Laura, „die leer is gemakkelijk te beklimmen ik ben nieuwsgierig naar het gezicht dat zich aan mijne oogen zal voordoen wanneer ik daar op dat balkon sta." „Wees in 's hemels naam voorzichtig ,prak haar moeder, „ais ik er aan deuk, kan ik er van ijzen". „Kom, laat ons nu eens het huis van otnnen bekijken", zeide Eduard, „het uit wendige heeft mij al vast voldaan, nu zal net overige mijn goedkeuring ook wei wegdragen," Toen zij binnenkwamen, werden zij vrien detijk door het werkvolk ontvangen. De metselaar deed het woord en het scheen hem te bevallen, dat de familie eindelijk aan zijn herhaalde aanzoeken geitoor had gegeven. Het was een dubbel huis, en de voorkamer, welke het eerst aan de be zoekers ter beschouwing werd gegeven was een groot ver trek veel langer dan het breed was, met een marmeren schoor steenmantel waar ruimte genoeg boven was om een lraaien spiegel te plaatsen, terwijl de breede, hooge muren in het vooruitzicht leerden door een prachtig be hangsel opgeluisterd te worden. Een kostuaar ameuolement moest de verdere versturing van het gemakkelijk vertrek uitmaken, terwijl aan de straat drie openslaande ramen, met het helderst spiegelglas den blik naar buiten zouden veraangenamen. „Het kan hier inderdaad goed worden" zeide Eduard. „Wanneer alles in orde is_, zal het niet onaangenaam zijn hier zijn bivouac op te slaan, ik teeken er mjjne hand voor, om hier te wonen." „Ja mijnheer", antwoordde de metsejaar, „er zijn 'n boel mensciien die het min der hebben. Nou is er aan de andere zy nog juist zoo'n kamer", vervolgde hij, „wou u tlie cok nog zien? Maar ik ge- locf niet dat u dit zal verlangen. „Neen, vriend, dat zulien we maar laten, ik denk dat do dames dat ook niet wenschen, iaat ons nu maar eens achter kijken, en dan gaan we naar boven niet?" „Ja, menheer", sprak de werkman, na tuurlijk in het vocruitzieht van een ruime beloouing, „ik. zal u alles goed laten zien", en nadat het gezelschap de kamec verlaten had, sloot hy de deur. „Een tin ke, breede gang", ging hij voort, „niet waar? En wat 'n niooue marmeren stee- nen. Ja u kan er van op aan, dal kost wat". „Ik wil je gelooven", sprak de dokter, „hoe hoog worden de kosten geraamd?" „Als 'k niet bang was om te jokken menheer, zou ik zeggen dertig duizend gulden, maar 'k weet 't niet zeker. Hier neb je de binnenkamer," zeide hij,, „w® nadden er door de openslaande deur uit ie voorkamer ook in kunnen komen, maar dat is zoo'n omhaal, achteruit 'n groote tuin", „Zóó dat heb ik al gedacht", zeide mevrouw IVaumbach „maar ik vind toch lat het huis niet erg diep is, dat valt me niet mee. 't Is waar, cle voorkamer heeft men wat lang genomen, er had nog best een mooie aioooi' uit gekunnen", „Ja, mevrouw, u hebt gelijk", sprak de metselaar, „maar menheer verkoos dat nou eenmaal met, en wat zal je daar nou aan doen?," (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11