a. j. van dek meer, Orde en Arbeid üeincugu reeuws, Kerk en School Leger en Vloot Luchtverkeer, Kunst en Kennis Handel en Nijverheid KOÜTE BEHittriïEli. Landbouw en Visscherij. Wielrijders! Waarschuwing! Koopt geen banden zonder garantie. Wij leveren prima Buitenbanden 13,75 Binnenbanden t 1,99, met garantie. Kinderwagenbanden in alle maten. ccnagcheiSüraat 3131 ueestelijke vergiftiging. VERKEER EN POSTERIJEN UIT ONZE OOST. UIT ONZE WEST HULDE AAN FREDERIK VAN EEDEN. belastinggebied. VOORZORGEN TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. politiek man niet van zich doen spreken- Ingewijden wisten intussohen, dat hij aange beten was bij de Tribune'-groep en met aart en ziel de denkbeelden der S. D. P. was megedaan. Nadat bij de hem niet-bevredigende be- rekking ter Oostkust van Sumatra had jeergelegd, vertrok hii naar Amerika en itond te New-lork geiuimen tijd aan het mold van een inkoopbureau voor enkele jarticuiiere Indische spcorwegmaatscuap- •jijeu. Hi) sehynt daar met bolsjewistische politici aanraking te heboen gehad en, naar wil vernamen, heeft de Amerikaansahe le ttering hem genoodzaakt om op korten ter- mjn het land t© verlaten. HÜ is toen, naar wij meen en. via Japan m üiberiè naar Rusland gereisd en heeft lenigen tijd vertoefd in het centrum der uivjet-republiek. waar hij deelnam aan de •et rganisutie van het spoorwegwezen. Min >f meer als afgevaardigde van de aovjet- •egeeriug schijnt nii daarna naar Nederland zijn teruggekeerd, waar kjj zich thans midden in de communistisch© beweging dijkt te hebben geworpen. De heer Rutgers is een zoon van de be- tenue feministe mevr. Rutgers-Hoytema. Ilevr. RutgersMees is geparenteerd aan de Rotterdamsche bankiersfamilie. Tot zoover „De Locomotief." Uit bovenstaande inlichtingen blijkt, af- ioende, dat de intellecueele bolsjewiek Rut gers een gevaarlijk heerschap is. Uit Amerika wgens bolsjewistische propaganda verbannen, komt hij o. i. in aanmerking, ttm nier onder voortdurend politie-toeaioht 'tt worden gesteld. Als etn staaltje van de wijze, waarop de lezcis van de „Tribune", het blad van Wijn koop en Van Ravesteijn, naar den geest wor- ten vergiftigd, knippen wij de volgende klei ne bloemlezing uit het bolsjewistische blad; „liet is overbekend, dat, bdj die een of tedere samenloop, de politie een .optreden" aarerzijds provoceert. Zoo is 't ook in de Bor- neo&traai tAins.erdiam) gegaan; een stille suitiis gooide een steen in ce richting zijner geunuormde collega's, met het bekende ge volg. 1 nans wij men den gewonden staker ten las.e .eggen, dat hij de politie met steenen ge worpen heeft. Ondanks de verzekeringen van getuigen, die ui, oou art ecu aosolute leugen is, weigert de politie hem in vrijheid te stel len! Wij gelooven trouwens niet dat het de po litie ernst is met dseze arrestatie. D. w. z. dat zil weet. cat ce gearresteerde volkomen on- schu.dig is, maar dat zij door deze daad de havenarbeiders tot gewelddaden wil provo- «ei en. Met den meesien nadruk willen wij onze strijdende kameraden daarvoor waarschu wen. Zeker, zij moeten de invrijheidstelling van hun kameraad eischen en doorzetten! Doch met doelbewuste middelen: zonder gewelddaden. De reeders-knecht Teilegen zou het laatste graag wenschen, om een bloedbad ie kunnen aanrichten-" Voor den lezer, die zich rekenschap geeft van hetgeen hij leest, liggen de leugen en de laster duimen dik op dit even onzinnig ais misdadig geschrijf. Een wetenschappelijk ontwikkeld man als Van Ravesteijn, die den doctorstitel voert, moest» zich schamen van zoo iets in een blad kennis te nemen, dat onder zijn redactie «taat. NEDERLAND EN JAPAN. Uit Tokio wordt geseind, dat de Japan- iche regeering vooraanstaande Neder landers zal uitnoodigen tot een bezoek, ten einde nauwere samenwerking op politiek, financieel en economisch gebied tueschen beide landen te verkrijgen. Reeds zouden maatregelen tot een schitterende ont vangst getroffen worden. SPOORWEGPERSONEEL. In de Woensdag plaats gehad hebbende conferentie tueschen de directie der Ne- deriandeohe Spoorwegen en vertegenwoor- iigers dor organisaties van het personeel, deelde de directie mede. dat zij uitvoering zal geven aan de door de Tweede Kamer bij de waterstaatebegrootiag aangenomen motie-Dresselhuys in zake loonsberekening voor de ex-stakers 1903. De regeling isX echter geen terugwerkende kracht hebben en ingaan 1 April 1920. Voorts werd bepaaid, dat één ziektege val, vallende aan hot einde van een jaar en loopende in het nieuwe jaar, slechts éénmaal voor aftrek der jaarlijkeche gra tificatie, tot een maximum van vier dagen aal in rekening worden gebracht. ROOKEN GEOORLOOFD. Naar de *N. Crt." verneemt, is door de ilrecties dar Nederlandse he Spoorwegen bepaald, dat in de zijgangen dor rijtuigen, waarop rook a fdoel ingen en zoowel rook- als niet rock-af dee>lingen uitkomen, voort aan het rooken geoorloofd is. TAN AMSTERDAM NAAR LEEUWARDEN. Te Leeuwarden ia Dinsdagnamiddag een vliegtuig uit Amsterdam, met een heer en dame als passagiers, aangekomen. De vlucht van de hoofdstad naar het vliegveld aan den Groninger straatweg te Leeuwarden werd in 35 minuten volbracht. DE SA REK AT-ISLAM EEN GEVAAR. Uit Weltevreden wordit d-<L 26 Maart geseind, dat aan hot slot dor zitting van den Landraad te Tasikmalaja, een beklaag de zoodanige verklaringen aflegde, dat overtuigend vaststaat, dat do centrale Sa- rekat-lslam alleen de-afdeeling B opricht te, teneinde bij nastreving van heit poli tieke doel, een gewapende macht ter be schikking te hebben. SLIMME WEST-INDISCHE BARBIERS. Onze barbiers, schrijft de „West" hebben hun tarieven verhoogd en het puibliek schijnt er vrede mee te nemen. Dat is niets bijzonders,. Maar nu heeft ook de bar- biersbond een middel uitgedacht tegen wanbetalers, tegen de menschen die ge woon waren ai.e barbiers rond te gaan en overal een rekening achter te laten. De bond heeft nu besloten, dat in zulke gevallen, de nieuwbegunstigde barbier de rekening koopt van zijn voorganger, zoo dat den klant in den nieuwen winkel met de nieuwe rekening tevens de oude reke ning wordt aangeboden. Hoe verder hij gaat, noe grooter het aantal rekeningen wordt, dat men hem onder den neus houdt, zoodat hij ten slotte grijze haren krijgt van verdriet, als hij aan een barbier denkt Het middel is reeds toegepast, met.... succes. Een groot aantal kunstenaars en geleer der. waaronder dr. Jac. van Ginniken en dir. Th. van Oppenraü hebben zich vereenigd, met het doel dir. Frederik van Eeóeu naar aanleiding van zijn zestigsten verjaardag (3 April 1920) een geschenk in geld aan te bieden. DE LOONKWEST1E IN DE VEEN DERIJEN. Voor de Eriesche veenderijen is de tijd van baggeren aangebroken, doch bijna overal is die ioomkwestio nog hangende. Te Appelscha hebben de vervenei-s de ge vraagde loans verhooging van de hand ge wezen Te Rotsterhaule willen de veenboe- ren geen hooger loon geven. Te Nieuwe- horne hebben de partijen een afwachtende houding aangenomen. Te Nleuwebrug vra gen de arbeiders 3.25 per roede of 40 cent meer dan het vorige jaar. Enkele veenba zen boden daar 15 cent meer, dus 3 per roede. Ook in de Drentsche venen zijn nog geen resnltaten bereikt. FEDERATIE D|ER DIOCESANE R. K. VOLKS- EN .WERKLlEiDiENBONDEN. Op Maandag j.L vergaderde te Utrecht voor de eerste maal de algemeene ver gadering, in 't leven geroepen door de bij Kon. Besluit van 22 dezer goedge keurde nieuwe statuten. In zijn openingswoord memoreert de voorzitter, de heer Henri Hermans, de geweldige gebeurtenissen in het buiten land en spreekt als zijne meening uit, dat de lang voorspelde eindstrijd tus- sehen christendom on socialisme gekomen is. Spr. herinnert aan de Goddelijke be lofte, dat Christus met ons zal zijn en de poorten der hel de Kerk niet zuilen overweldigen. Daaruit besluit spr. dat de eindoverwinning aan ons zal zijn, indien we allen onzen plicht doen en ons ware leden der strijdende Kerk toonen. Spr. doet een beroep op de aanwezige ver tegenwoordigers der Diocesane Bonden om niet alleen te strijden tegen onze vij anden, maar vooral ook opoouwend weak te doen. Vooral vraagt spr. om in onze Standsorganisatie krachtig te bekampen den ma ter ia. is. isehen geest, waarmee he laas ons volk eenigszins besmet a en daartoe dan het volk te brengen de en- nis onzer heerlijke beginselen, opdat het deze waarlijk kunne liefhebben. In verband met de agenda, waaraan zijn toegevoegd de statuten en het orga nisatieplan voor de Centrale Volksbank, zet spr. uiteen de be teekenis van eene eigen spaarbank voor de R. K. Arbei dersbeweging, vooral in dezen tijd. In de concentratie der geldmiddelen der R. K. Arbeidersbeweging en der arbeiders zelf ziet spr., naast vele andere voordeelen, tevens een middel om te komen tot meer dere zeggenschap, in de geldwereld en bij de productie. Spr. deelt vervolgens mede, dat de com missie gevormd door Federatie en Vak bureau voor het samenstellen van Statu ten en Huish. Reglement ten behoeve van het te stienten centraal bureau der R. K. Arbeidersbeweging, met dit weak is ge reed gekomen; dat de R. K. Coöperaties in eene vergadering, gehouden op Zater dag j.L besloten de organisatie krachtig te gaan bevorderen, mede door het aan stellen van een ambtenaar; dat in studie is genomen ae oprichting eener brand waarborg-verzekering; dat het abonne mentental op do 3 X 's weeks editie van de Volkskrant reeds boven de 10.0UQ is gestegen; dat het vormen van een cen traal bureau voor de R. K, Arbeidersbe weging het volle lidmaatschap van den R. K. Centralen Raad van bedrijven heeft gevorderd in plaats van het buitengewoon lidmaatschap en dat de ondernanuelingen omtrent het deelgenootschap van het Vak bureau in de N.V. De Volaskrant tot een bevredigend resultaat hebben geleid. Na eenige discussie ontvangt het be stuur goeukeuring op zijn beleid. Besloten worut tot de oprichting der Centrale Volksbank, Spaarbank djar R.K. Arbeidersbeweging, waarvan de statuten zijn ontworpen door eene commissie sa mengesteld uit de heeren: Dr. Dekke.s te den Haag, F. J. Rerquin te Rijswijk, J. Nijst te Nijmegen, A. van Rijen te Tilburg, B. J, Grobben te Diordrecht en 1. A. Schutte te den Haag, welken door den voorzitter worden bedankt .voor hun spoedig en degelijk .werk. Het bestuur ontvangt machtiging tot het aangaan eener leening ad. f 10.000 en het treffen der maatregelen, noodig voor het in werking stellen der spaar bank. In beginsel wordt besloten tot oprich ting eener reiskas en aan het bestuur opgedragen in de volgende vergadering met uitgewerkte plannen te komen DE LOONACTIE IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. Naar aanleiding van de berichten, betref fende de arbitrage, verzoekt de Federatieve Bond van Arbeider» in de Kleedingindustrie te vermelden, dat. in tegenstelling van de overige vakbonden, door de federatie geen arbitrage ten aanzien van bet uurloon ia aanvaard; als gevolg waarvan haar ver tegenwoordigers de conferentie van j.l. Maandag hebben verlaten. Deze week zal den werkgevers nader worden bericht, of de ledenvergadering al dan niet wijziging heeft gebracht in dat standpunt. Indien de ledenvergadering eveneens de arbitrage ten aanzien van het uurloon verwerpt, wil de federatie daarvan de volle consequentie aan vaarden. zoodat conflicten in het kleeding- bedrüf niet zijn uitgesloten. SIGARENFABRIEKEN STILGELEGD. Te Amersfoort zijn Maandag stilge legd de sigarenfabriek der firma Hubers ai Vormer en die van Van Dorsen. Op de fabriek Houbair worden nog slechts cigarillos genaakt. BLOEMENBEURS TE UTRECHT. "Woensdag is te Utrecht voor het eerst een Nederlandeche bloemisten beuna gehou den in het gebouw TivoR. Er waren be zoekers uit alle deelen dies lands en er weid voldoende zaken gedaan. Heit voor nemen bestaat drus een tweede bloemisten- beurs te houden ia den komenden herfst, OM DEN DROMMEL NIET GEK. De „Tel." ontving het volgende merk waardige briefje van professor Hector Treub. dat gedateerd is uit Utrecht op 29 Maart. „Kent gij het spreekwoord: „Grootelui's ziekten en armelui's pannekoeken ruik je ver" I Me zelf voor de gelegenheid tot de grootelui rekenende, ondervind ik er de waarheid van. Professor Winkler vertelde mij gisteren, dat hjj een brief van een medi cus gekregen had, om te vragen of het waar was, dat ik acuut krankzinnig geworden en onder zijn behandeling gekomen was, „Allicht loopt het gerucht in Amsterdam ook en er zijn twee categorieën van men- scben, welke ik gaarne van de onjuistheid daarvan zou overtuigen. Dat zijn, ten eerste, mijn vrienden en goede kennissen en ten tweede zij, met wie ik af en toe in uw blad overhoop lig. „Ik ben inderdaad onder behandeling van professor Winkler, maar ik ben niet krank zinnig. (Een beetje mesjogge zijn we alle maal, is 't niet? Maar erger dan dat is het bij mii niet). ,,lk ben zelf8 niet eens zenuwziek, noch overwerkt, noch overluierd. Ik heb alleen een paar zieke zenuwen waardoor ik niet kan spreken, noch langs den normalen weg ademhalen. Toen dit in Amsterdam niet beter werd. heb ik, in overleg met mijn medicus, dr. Delprat, besloten mij onder be handeling te stellen van prof. Winkler, die van den aanvang af mij in consult gezien heeft. „Hier vind ik de meest volledige instal latie voor allerlei soort van electrische be handeling, voor behandeling met de z.g. hoogte-zon, met X-&tralen enz. Daarom en om direct onder Winkler's goede zorgen te «ijn, ben ik naar Utrecht gegaan. Sinds on geveer tien dagen hen ik hier. en zoowel het spreken als het ademen langs den normalen weg beginnen weer. Daaruit blijkt, dat ik om den drommel niet gek was toén ik hier heen ging. „Geef s.v.p. dezen brief een plaatsje in uw blad. dan is het geleuter meteen uR HIJ KWAM NIET NAAR ASSEN. Dinsdagavond zooi Wijnkoop te Assen «preken, meldt men aan de „N. Crt." De zaal was reeds eenige weken geleden uit verkocht en in de laatste dagen werden de toegangsbewijzen voor 5.— en 7.50 van die hand gedaan. Dit Is Wijnkoop ter oore gekomen en Dinsdagmiddag ontving het comité een telegram van hem, meldende dat hij niet te Assen zou komen spreken, daar hij niet voor een publieke vermake lijkheid wilde optreden. EEN NIEUWIGHEID OÏ> Te Dordrecht worden de belastingbil jetten te laat uitgereikt, waardoor de totale som der belastingen in een te kort tijds bestek moet worden voldaan wat voor vele ingezetenen moeilijkheden met zich brengt. Nu hebben B. en W. aldaar den Raad voorgesteld, om een stortingfonds- voor be lasting- en schoolgelden. Het doel is stortingsboekjes uit te reiken waarop de belastingplichtigen ged. het geheele jaar grootere of kleinere bedragen kunnen doen inschrijven met welke de be lasting dan verzekeid wordt. Over het ge storte bedrag wordt de gewone spaarbank rente vergoed. Het op deze wijze inge brachte gek! wordt onmidde.lijk in de ge- meenteüas gestort en als kasgeld gebruikt De te vergoeden rente bedraagt minder dan die, welke betaald moet worden ter ziening aan kasgeld, zoodat er voordeel voor de gemeente is verkregen en het den belastingschuldigen gemakkeLjker gemaakt wordt aan hun verplichtingen te voldoen. Deze nieuwigheid verdient misschien de aandacht van die gemeenten, waar ook de belastingbiljetten te laat worden uit gereikt RESULTATEN VAN HET ONDERWIJS? In „Het Schoolblad voor Vlaanderen", komt het volgende briefje voor van een leer ling» uit het vijfde schooljaar, die door zijn onderwijzer nog wel „zeer verstandig" ge noemd wordt (het geldt een Vlaamsche school): „Gehackte Meester, „Om u mijn revaardige gunsten te bewij zen moet ik U steeds dankbaar zijn, en mijn krachtige edel moed te behouden om U nog maals te bedanken bij het verlaten der school, voor de goedheid dien gij mii aange daan hebt in het noodige leer en. V©le groetenig8en van U wen onderdanig en leerling." E. P. NIET DUUR GENOEG. H Gekeurde op de markt te Weesp- Aan één der kraampjes waren wollen kousen te koop voor den matigen prijs van 2.2-5. Dit leek den koopers niet wel mogelijk. Voor zoo'n schappeiijken prijs kunnen geen goede kousen geleverd worden en de koopman ver kocht niet. Deze, ook niet van gisteren, keerde zijn kaart om en toen werd de prijs 2.75. Bin nen enkele uren had de man twaalf paar verkocht. En dan klaagt men over de duurte. HOLBEWONERS TE NAARDEN. Als een typeerend voorbeeld van den enor- men woningnood in het Gooi vernam de „TeL" dezer dagen, dat tal van gehuwde militairen met hun gezin zijn ondergebracht in de onderaardsche gangen, bergruimten en schuilplaatsen van le kazerne „Oud Molen" te Naarden. Ieder, die eenigszins met de situatie aldaar op de hoogte is, kan beseffen in welke omgeving daar mannen, vrouwen en kinderen in het vervolg een deel van hun leven zullen moeten slijten. In de laatste raadsvergadering drong de heer Smits nog maals krachtig aan op woningbouw. Men deed het toen voorkomen of alle verbetering in dezen onhoudbaren toestand afstuit op den onwil van hoogere militaire autoritei ten, die geen wijziging willen brengen in de Kringenwet en geen terreinen voor woning bouw in de vesting willen beschikbaar stel len. DE HEER DUYS AAN 'T WOORD. Wü lezen in de „Vaderlander": De heer Smeenk is aan 't woord. Hij zegt dingen, die den rooden hoek verontrusten. Dies schreeu wen de heeren er tusschen door. Boven alle stemmen uit die van den heer Duys, die de weinige keeren, dat hii in de Kamer is,- gaarne heeft, dat men er op let dat hii er is! De heer Smeenk: „Ik hoor met genoegen, meneer Duys, dat u uw stem terug heeft!" De heer Duys. terug, parlementair als al tijd: „Had u uw verstand maar terug 1" Even later keft de Zaandammer tegen mr. Treub in. Wét, doet niet ter zake. Mr. Treub: „Wanneer u dit en dat gele zen had, zou u niet interrumpeeren." De heer Duys terug: „Ik kan altijd inter rumpeeren!" Zijn haren mogen grijzen. Duys blijft het veulen, dat altijd op hol is. Wij herinneren ons, dat prof. van Hamel Sr. eens sprak over een straf zaak, waarbij een man V* jaar gevangenisstraf had gekre gen voor het stelen van 6 kippen. „Dat is een maand per kip," schreeuwde de heer Duys ex. quasi verontwaardigd tus schen. „Dat is de redeneering van een kip zon der kop," repliceerde de oude van Hamel kalm, en de Kamer vermaakte zich. De politie te Amsterdam heeft een 20-jarig persoon aangehouden, wegens twee, voor een paar jaren gepleegde dief stallen. Hij bekende naar de «Tel.» meldt, meer dan 200 diefstallen gepleegd te hebben. In de omgeving van Eindhoven,staan de aldaar veel voorkomende perziken- boomen reeds in vollen bloei. Ook an dere fruitboomen prijken in bloesemtooi. De bloei is ruim een halve maand te vroeg ingetreden. Bij de minste nacht vorst dreigt onnoemlijke schade voorden fruitoogst. Tusschen Berkel en Valkenswaard (N.-Br.) werden twee meisjes door met revolvers gewapende kerels tot staan ge bracht, waarna deze zich met de rijwielen der meisjes uit de voeten maakten. Woensdag is het woonhuis van den papierfabrikant G. J. Bomhoff te Loe- nen op de Veluwe geheel afgebrand. De brand woedde zeer hevig, omdat in het achterhuis een groote hoeveelheid brand stof, meest turf, was opgeslagen. Het in de stallen aanwezige vee kon worden gered. Het personeel van de parapluiefa- briek van den heer Cohen te V,enlo is ontslagen omdat de grondstoffen voor de parapluietabricage, die zich in de en trepots en schepen te Rotterdam bevin den, door de stakende havenarbeiders niet worden gelost. Op de veemarkt te Rotterdam wer den Maandag twee varkens vermist door, den handeiaar D. uit Katwijk aan Zee. De vermiste viervoeters weiden giste- op de markt tegen zoo'n lagen prijs te koop aangeooden, dat men ai gvvaan koes terde en de politie waarschuwde. De twee verkoopers werden daarop aange houden en bekenden de varkens van de veemarkt te Rotterdam te hebben gesto len. Op het terrein van de Ned. Spoor wegen aan den Beukelsdijk te Rotter dam ontp.ofle Woensuagavond een ben zinereservoir, doordat de 22-jarige B. T. D., uit de baan, er te dicht met een bran dende lucifer bij kwam. D. kreeg ern stige brandwonden en is in het zieken huis ter verpleging opgenomen. In de Limb. Koer. staat te lezen: „Rumpen: Op Sclirieversciieide bij Rumpen werd een juffrouw H. van Heerlerkeide door een kerel omstreeks half vijf van baar rij wiel afgehapt"- Een workman van da ianxjeic jje Schelde te Vlissingen. werd door een der grootste kranen aangereden, zoodat hij be* kneid geraakte tusschen die kraan en ©en klampsteen. Hij werd voor dood opgenomen. De man heeft vrouw en 8 kinieren en ia to Middelburg woonachtig. De dochter van wijlen den aannemer J. V. te Huizen, die sinds ongeveer een week was gehuwd, overleed plotseling aan de hik- ziekte. Het geval wekt algemeene deelne ming. Op vermoeden van vergiftiging i# te Meppol, op last der justitie te Assen, opge graven het lijk van de op 22 Maart j.l. be graven 24-jarige Erederika de Boer. Het lijk is tor onderzoek naar het mgeeentelijke zie kenhuis overgebracht. Tengevolge van het veranderen der bcekhouding, werd op het kantoor Tan eenige Bteenkolenfiroia'a aan de Nieuwe Zijws Voorburgwal te Amsterdam een tekort ontdekt van 3300. Het bleek, dat een der bedienden met valsche kwitanties in den loop der laatste twee jaar verschillende be. dragen had geind- Zaterdagmiddag bad onder het ge hucht Groenendijk bij Oosterhout een ern stig ongeluk plaats. De zoon van den heer A. KI ijs, bezig zijnde met een ijzeren wals naar het land te rijden., kreeg deze. doordat het paard eensklaps op zij sprong, waardoor de begeleider kwam te vallen, over bet lijf. De ongelukkige, een jongeling van 22 jaar, was onmiddellijk dood. Ten gevolge van kwaadwilligheid zijn de uitgestrekte dennebosschen te Havelte (Drente) van den heer W. Arends te Rui- nerwold door brand gedeeltelijk vernield. Door krachtig optreden is een groote ramp voorkomen. Vele der aangrenzende bosschen van andee eigenaren liepen mede groot ge vaar. 1i - M i er PROFESSOR ROTGANS NAAR INDIë. Naar het „HM.' verneemt, zal professor Rotgans, wiens ontslag als hoogleeraar te Amsterdam 1 April a.s. officieel ingaat, nog in den loop van dit voorjaar naar Indië ver trekken ter bestudeering van bet kanker- vraagstuk. CIIEF VAN DEN GENERALEN STAF. Naar de ,.N. R; Crt." verneemt, is gene- raal-majoor M. D. A. Forbes Wels, onlangs benoemd tot tijdelijk bevelvoerder in de le Militaire Af deeling. tevens tijdelijk com mandant der Stelling van Amsterdam, be stemd om op te treden als chef van den genei al en staf te 'sGravenhage ter vervan ging van den tot minister van Oorlog en van Marine benoemden luitenant-gene raal W. F. Pop. PENSIOEN VRIJWILLIG DIENENDE MILITAIREN. Die Minister van Oorlog heeft bepaald, dat vrijwillig dienende militairen recht hebben op pensioen wegens langtiurigen dienst en voor wie geen bijzondere bepalin gen ten opzichte van dienstverlaten be staan voortaan den dienst zullen moeten verlaten drie maanden nadat zjj den 56-ja- rigen leeftijd hebben bereikt. Zij die op 25 Maart 1920 dien leeftijd reeds bereikt of overschreden hebben moe ten den dienst verlaten op 25 Juni as. De betrokkenen mogen niet gedwongen worden een verzoek om ontslag of pensioen over te leggen. VRIJAF OP GOEDEN VRIJDAG. Aan alle militaire werklieden kan op 2 April (Goeden Vrijdag) vrijaf met behoud van loon worden gegeven. Werklieden die op dien dag arbeid moeten verrichten ont vangen 50 pot. van het loon berekend over den duur van den arbeid extra. Paasch-Zaterdag wordt als gewone werfc dag beschouwd doch op dien dag kan voor zoover de dienst dit toelaat eenige mildheid worden betracht bij bet geven vaa verlof. TEGEN PRODUCTIE. In de algemeene vergadering der Reeders- vereeniging te Viaardingen. is uitvoerig be sproken het nemen van maatregelen voor do geèeele Nederlandsche haringvloot tegen te groote aanvoeren, die naar de meening der betrokkenen, het bedrijf dreigen te ont wrichten. Tot lid van den Raad voor Arbi trage wérd gekozen, de heer Joost Pot Fzn. en tot lid van het hoofdbestuur, de heer J oh. Warneke Jr. OMZET VAN DEN TUINBOUW. De omzet der gezamenlijke tuinbouwvei lingen in 't aïgeloopen jaar in Noord-Hol land bedroeg 26.598.965 tegen 33.041.103 in 1918. JONGE PAARDEN NAAR T BUITEN- LAND. Maandag zijn te Utrecht een tweehon derdtal jonge paarden voor den uitvoei naar België en Zwitserland, door buiten- landsche kooplieden aangekocht. De handel was stug. Er werden lager prijzen besteed, In Friesland nemen de boeren thans zelf maatregelen tegen het besmettingsgevaar van mond- en klauwzeer door hanueiaren en vreemdelingen. Voor een aantal boerde rijen zijn borden geplaatst met opschrift dat voor deze lieuen de toegang verboden is. STIEREN KEURINGEN IN NOORD HOLLAND. In Noord-Holland zullen stierenkeurin gen worden gehouden: op 3 April te Texei; op 7 April te Wieringerwaard; op 8 April te Hoogkarspel en Binnenwjjzend; op 10 April te Alkmaar; oP 12 April te Nieuwe- Niedorp; op 13 April te Sehagen; op 14 April te Wieringen; op 15 April te Asseu- delït; op 16 April te Hoorn; op 17 April te Purmerend Roemster.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 12