TWEEDE BLAD HET WITTE HUIS. BUITENLAND Orde en Arbeid Kerk en Schooi FEUILLETON Kunst en Kennis DINSDAG 6 APRIL 1920 PAASCHVUREN. De Revolutie in Duitschland. Nog altijd worden op sommige plaatsen in ons land Paaschvuren ontstoken. We zullen ons niet mengen in den pennestrijd over den oorsprong, vooral niet met hen, die ons terug willen voeren naar de Aziërs in Azië. Dit weten we zeker. De oude Germanen, waar toe ook onze voorouders behoorden, dansten om die vur n, en sprongen er door heen, gelijk de ieugd nog heden doet. Maar daar is een verschil. Onze teginwoordige jeugd denkt alleen aan pret en jool, terwijl de Germanen er een heiligen de k acht aan toekenden. Daarvan weten wij wij nu niet meer. Hun springen door de vuren bedoelde vrijwaring tegen ziekte en betoovering in daarom ook joegen zij hun vee er door heen. Bij de Grieken en Romeinen vinden we dezelf de gebruiken. De laatsten vierden op 21 April alle jaren de Palilia. Dat was een feest ter eere der veldgodin Pales en meteen ter viering van de gedachtenis aan de Stichting van Rome. Dan ontstaken zij stroovuren en de herdersvroolijk van den vurigen Italiaanschen wijn sprongen er om en er door en dreven ook het vee er door. Hoe kregen de Germanen die vuren 1 Die moesten worden ontsteken door het wrijven van hout en zoo ontstond hun nodfijr. Wij spraken van de heilzame kracht van het vuur, dat na de Christi- aniseering hier te lande Paaschvuur werd. Dat had een wonderbaar vermogen. Als de rook door de vruchtboomen trok, gaven ze veel meer en ekkerder appelen,peren en pruimen. De visschers kwamen met hun netten aanloopen en hielden ze eventjes in den rook. De rookgeur immers lok te de visschen om met hoopen in de netten te komen. Men handen vol droeg men de asch weg in strooide die op de akkers uit en daarmee werd de hoop geboren op een rijken oogst. Kon men ien stuk hout machtig worden, dat in het Paasch ruur aan den kant een beetje verkoold was, dan had men daarmee een schat in zijn bezit. Men legde het op het dak en had dan een voorbehoed middel tegen het onweder een weinig kostbare bliksemafleider dus. Die hielp even goed als in de middeleeuwen een gewijde tak. Zoo als we verhaalden danste men om het Paaschvuur, maar van de liederen, die de jeugd ïr bij zong, heeft noch Sage, noch overlevering er een tot ons gebracht. Moeders m t haa zuigelingen op den arm dansten mee, want elk toch, die mee de d, kon er zegen van verwachten. Hoe vroolijker het gedans, hoe hooger de sprong, hoe meer de goden tot tevredenheid werden gestemd. De huisva ders wedijverden elfs om den hoogsten sprong bij het Paaschvuur want, zoo hoog een man springt, zoo hoog zal ook zijn graan en zijn vlas opwasschen. Ongelukkig was hij, die bij de pogingen om zoo hoog mogelijk te springen, kwam te vallen. Natuurlijk werd hij uitgelachen, maar dat wa 't het ergste niet, hij verloor daarmee alle uitzicht op zegen. „Hoog springen" werd daarmede het zinnebeeld van veel te willen vooral groote din gen. Uw hooge sprongen zijn uit, zei in 1296 ook Herman van Woerden tegen Graaf Floris V, toen hij diens paard bij den teugel nam en in naam der saamgezworeen edelen tot gevangene ver klaarde. Toen het Christendom hier was inge voerd, waren de vuren verboden van wege de heidensche herinneringen.Was evenv/el vruch teloos de vuren te dooven, en ook het Paaschvuur ol ef en zoo we weten leeft dit nog. Na de kerk hervorming poogden kerkeraden en Synodes de iude gewoonte te verbieden, maar 't lukte even- nin en men danst er met evenveel vereugde om heen als de Heidensche voorvaderen van 1600 'aar en meer terug. Al zijn de Paaschvuren niet algemeen meer te vinden wie kan eet op Paschen nog Paascheie- •en en vooral in 't Oosten van 't land kan men n den avond voor Paschen op de heuvels en in de velden een vreugdevuur zien. Te Ootmarsum danst de heele stad de voor- leur in, de achterdeur uit en dan bij den buur man, tot men overal is geweet om ten slotte op de markt een kring te vormen en elkande, 's avonds op den Paaschkamp bij het Paaschvuur weder te ontmoeten. Is 't Paaschvuur voor de grooten niet zoo'n ïlgemeen genoegen, voor de jeugd is de pret even groot nog als in vroeger eeuwen. Vroeger /lamden de Paaschvuren overal in ons vader land hoog op en zoo we zagen danst de jeugd >r om en springt er door. Daags te voren gaan de vuurbranders met een kar of kruiwagen de stad, het d rp en de buurt rond om oude tonnen matten, manden, bezems, riet en hout op te ha- 'en. In Drente heeft men er nog oude 1 edjes bij die met evenveel vuur worden gezongen als de voorvaderen dat deden. Wie Ostara was, kunnen we nog in de b eken lezen. Niemand g looft meer aan de Godin der herboren natuur, maar onbewust wordt ze n.g jaar aan jaar door het Paaschvuur gehuldigd. 153.) En nu, op het gevaar af van hot hem zoo dierbare meisje te treffen, slin gerde hij mot een reuzenkracht en do snelheid de3 bliksems den balk om zijn hoofd en bracht de hand van den roover zulk een verpletterenden slag toe, dat het vuurwapen kletterend don zolder raakte en draaiend als een wiel naar beneden kwam. Dit had ten gevolge dat het tweede schot afging, de kogel daarvan raakte juist in het middelpunt waar zij elkander kruisen, de roeden van het straat- mam, waardoor vier glazen tegelijk bra ren. Een groot gedeelte der glasscherven jpatfcen wijd en zijd in het ronde, en het >verige viel kletterend en rinkelend op ie straat. Freundlichs hand was deerlijk gekneusd, deze was ten minste onschade lijk gemaakt, hij! had thans alleen zijn linker waarmede hij Laura nog altijd om armd hield, tot zijn dienst. Vervloekt", riep hij krijischend toen JBduard den revolver wegsloeg en kort 1 De Iiyksweer grijpt in. Eindelijk heeft de Regeeriag te Eerlijn, na lang dralen, besloten de Rijksweertroe- pen een einde te laten maken aan het roe de schrikbewind in het Westen. Het werd meer dan tijd! Zaterdag' werd nog' uit Munster aan de JST. li. Crt." gemeld: In Weet falen en Rijnland is de verbitte ring van de burgerij over de zwakke^ wer- kelooze en afwachtende bonding van de Bexlijnsehe regeering tegenover de bol sjewistische moordenaars en brandstichters in het Roer-gebied nu tot het kookpunt ge stegen. De bladeu van het Centrum verma nen hun afgevaardigden met den dag lui der en dringender, om aan de regeering te Berlijn duidelijk te maken dat de centrum partij zien gedwongen zal zien, om uit de coalitie-regeering te treden, als deze niet besluit om met de wapens af te rekenen met de bende misdadigers die het West- faalsehe industrie-gebied beheerseht en den landbouw door schandalige plunderin gen vernietigt. De JLos-van-Berlijn-bewe- ging wint in het Westen nieuwe kraebt, in aansluiting op Beieren, waar zich een orde blok gevormd heeft, dat tegen de Berlijn- eehe regeering iTosnt wil maken. Men verwijt in Beieren aan de regeering te Berlün, dat zij elke schending van de grondwet door links in bescherming neemt En bet is inderdaad betreurenswaardig en volkomen onbegrijpelijk, met welt een blindheid zelfs radicale organen als de „Frankfurter Zeitung" en het „Berliner Ta- gebiatt" de bolsjewistische omwentelings- boweging begunstigden. Het is niet te ver wonderen, dat dientengevolge in Beieren, alsmede in Westfalen en aan den Rijn be weerd wordt, dat de rijksregeering zich met de radicaalste elementen van links vereenzelvigt. Het te inderdaad een schrikbewind, dat door een aantal misdadigers over een over- groote meerderheid weid uitgeoefend. Zoo speelde in een der brandpunten der revo lutie, in Chemnitz, een zekere Hölz (io baas op een afschuwelijke manier. Aan een levensbeschrijving in de ,,Voesi- eche Zeitung" catleenen wij, dat Hö,lz, eigenlijk een gewoon roo verboot'dm an is, die reeds in November 1918 door de over heid werd gezocht. Een belooning van 500 mark stond toen op zijn hoofd. Men slaag de ex echter niet in hem te vangen, hoewel hij soms pltoselkig op vergaderingen ver scheen, om na het houden van zijn toe spraak weer even geheimzinnig te verdwij nen, Na den staatsgreep Kapp richtte hij te Falkenstein een radenregeerbig in en beging daar tal van wandaden. De regeering heeft nu een premie van 30.000 mark op zijn aanhouding gezet. Dit heeft onder de raaden in Saksen weer groote ontstemming gewekt De arbeiders van Chemnitz n.m., rneer- derheidssocialisten, onafhankelijken' en communisten hebben met algemeen© stem men besloten zich solidair te verklaren met het proletariaat in het Roergebied en zich eventueel met wapengeweld tegen het binnenrukken van troepen te verzetten. De arbeiders verlangen het ontslag van alie rijksweerofficieren, die tegen het proleta riaat hebben gestreden, invrijheidsstelling van alle politieke gevangenen en bewape ning van het georganiseerde proletariaat. De arbeidersraad van Chemnitz veroor deelde het feit, dat op de aanhouding van Hölz een belooning van 30.000 mark is ge zet. Toch meende da Regeering in Berlijn haar slappe houding niet te kunnen vol houden en gaf bevel tot oprukken der Rijksweertroepen, wat dan ook is geschied. Bet besluit van de Rijksregeering om eindelijk de rijksweerbaarheid te laten oprukken werd genomen, naar aanleiding van een teegram yan den opper-president van Westfalen van de regeering, waarin hij zeide: „De toestand in de streek van Roer en Lippe is tengevolge vau het op rukken der roode troepen ondrage'I.jk ge worden en een verder dralen der regee ring zou een noodlottigen invloed hebben op de bevolking, die reeds in een ver bitterde stemming verkeerde. Een onmid- de.bjk kra htig ingrepen van de troepen om» de bevolking te beschermen tegen plundering en geweld is noodzakelijk om het vertrouwen in de Eerlijnsche regee ring nieuw leven in te blazen." De te Munster aangekomen afgevaar digden van het Centrum steunden het te legram van den opper-president en ver klaart'© dat he. Centrum de verantwoor ding met iauger zou kunnen dragen, in- daarop uit zijn hand het bloed met stroo men vloeide, „vervloekt ik heb nog één arm over om haar v,an het balkon te wer pen, zij' sberve dan met mjj. Eiduard had het moordwapen, zonder acht te slaan op de verwoestingen welke het aanrichtte, terstond van den grond opge nomen en de haan overhalende .egde nij op zijn vijand aan Freundlich wierp zijn slachtoffer op de bovenste trede van de trap neder en haalde met zijn linkerhand een glmsierenden dolk uit zijn borst te voorschijn, welke hij dreigend boven de al tijd nog bewustelooze" maagd hield. De kleur welke haar gelaat had aangenomen was gelijk aan die van een doode, haar lange haartrekken waren losgeraakt, en haar blond, golvend haar, over haar aan gezicht verspreM, gaf haar iets wanuo- pigs, iets waanzinnigs, terwijl het wit ge waad, dat zij anders zeldzaam droeg maar hedenmiddag op verzoek van Eduard had aangetrokken haar veel deed gelijken op een Grieksch standbeeld dat van zijn pië destal is neergeworpen. „Nog een oogenblik", krijschte de woes te roover, „en zij is eon kind des doods". „Sluit uw rekening af en verzoen u met Ood of gij vaart ter helle", schreeuw de Etiuard dién maar steeds gedraald werd door het toestaan van nieuwe onderhandelingen en het verleenen yan een onbegrijpelijke am nestie. Het Centrum eischte, dat het op perbevel opdracht zou krijgen om onmid dellijk in te grijpen. Vrijdagavond werd .er bij [Wezel nog verbitterd gestreden. De tegelnstand van de roode, benden moest door artillerievuur gebroken worden. De Sparticiërs verloren bij WaldomWezel 200 dooden. Dinslaken is door de rijksweerbaarhe.id bezet, welke daar belangrijke voorraden munitie, zwaar geschut en machine-geweren buit maakte. Aan het innemen van Hamm ging een zware strijd vooraf. Alleen al in de bui- wijk Pelkom verloren de Bpartaciërs 300 dooden. Daaronder .waren slechts .enkele mannen van rijpen leeftijd, de meeste wa ren jongens van 15 tot 16 jaar. Men heeft yan 15 gesneuvelden de pa pieren nagezien, .waaruit bleek, dat het al'.en gestrafte misdadigere waren, die uit de gevangenis bevrijd waren. Vele dooden hadden belangrijke bedragen aan geld bij zich. Omtrent den toestand ju het Roerge bied heeft de Rijkskanselier Vrijdagavond aan journalisten medegedeeld, dat deze zeer ernstig was. De personen, waarmede de overeenkomst gesloten is, hebben op verscheidene plaatsen geen macht meer over het volk. De geheele bevolking1 zou het binnenrukken der yijkstroepea ate een verlossing begroeten. Tot dusver ben ik cr niet in geslaagd, zeide de kanselier, om van de geallieerden de toestemming tot het zenden van troepenversterkingen te verkrijgen. Onder de opstandelingen zijn veel Russen, maat daarom mag de beweging toch niet als ,een bolsjewistische beschouwd worden. Uit Duisburg, MüneCer en Dorsten heeft de rijksregeering telegrammen ontvangen, waarin verzocht wordt om onmiddellijke hulp van de rijkstroepen, opdit de bevil king beschermd worde tegen het plunde ren en brandschatten door de roede garde. jDeze telegrammen zijn onderteekend .door de sociaal-democratische pa onafhanke lijke partij, het gemeentebestuur, aile ambtenaren en onderwijzers van Duis burg, door den opperpresident .en den Laudeshauptmin Van de provincie W esti'aien en leden van de Centrumspar tij te Munster. In het Roergebied js men te Elberfeld, Reinscheid, Hagen, Essen en tal van klei nere plaatsen begonnen de wapens in te ievcreu. De overheid is byna overat weer hersteld, doch wordt nog door het ingrij pen van ,de uitvoerende ran en in de uit- oeicning van haar werkzaamheden be lemmerd. In andere p.aatsen weigerden de rootten vooiloopig om de wapens in te leveren. ,'Te Dusserdorp is de a.gemee- ne staaing opnieuw a-ge^Quaigd, doch zonder resuLtaav. Er wordt bijna overal gewerkt. Het stedelijk bestuur van Essen heeff besloten, deu in Ls.en wonende reden vaat het rooue leger na afgifte van hun wa penen föd mark uit te bevalen, welk bedrag tevens strekt als steun voor hun gezinnen. Nitii heeft, volgens de Vossische Zei tung, aan eeuige T-aliaausche .nameneden vernlaard, er geen bezwaar tegen te heb ben dat Duitsode rijksweertroepen jn het xvoergeoied binuenruknen. jut zal echter een voO. w aa-ue aan verbonden zyn, maar het bezevien van Rauxfort poor cle en tente behuort met tot deze voorwaarden. De Duitscne ^roepen zouden echter de ver zekering moe.en geven ua. hun ieèeawour vdigüeid in het niergeuoU siech.s van ty- denjken aard zon Zijn. Officieus wordt bericht, dat wegens de sciienumg van het verorag van Versailles uoor de aanwezigheid van Rijksweertroe pen in het Kulugebied, Duitschiand de be zetting zal moeten diuium van een zone, die o.a. ETanktort, Darmstadt en Hauau omvat. Dit gebied zal spoeoig, waarsebijn- lyk zonder incidenten, bezet worden. Later wordt gemeld, dat de bezetting reeus begonnen rt- DE CRISIS IN DENEMARKEN. Volgens een telegram uit Kopenhagen heeft uLoaar Later dag een groote volksbe- tooging p,aats gevonden. Een afvaardi ging van de betoogms heeft zich naar het koninklijk paleis begeven, waar zij aen ko ning haar eisehen heelt voorgelegd. De koning verklaarde bereid te siju de gegrondheid van de overgebrachte eis ei i en te onderzieken en de leiders van alle poli tieke partijen te zul.en bijeenroepen om met hen te beraadslagen. 's Avonds heeft de koning de leiders van alle partijen in het slot Amalienborg bij eengeroepen om over den toestand te on derhandelen. Op dat oogenblik stiet hij me. zijn hiel tegen den balk, welken hij ach ter zich op den gioud had geworpen daardoor verfoor hij zijn evenwicht, en hoew el hij zion spoedig weden- in zijn vori- gen stand herstelde maakte Freundlich zich dien tijd ten nette om met zijn dolk op hem af te komen en. wo het mogelijk ware, hem een doodeijken stoot toe te brengen, Doch Eiduard spoedig zijn plan ontdekkende, mikte opnieuw en dwong den roover autoruit te gaan. Den dolk altijd nog in den linkerhand opgdaeven, terwijl de wraaklust i10m in 'de oogeu '•randde liep Freunhch achteruit de trap op. Juist wilde Eduard losbranden, toen de andere, waarschijnlijk in hei ueiik- beeld verkeerende, dat hij reed ter hoogte van het balkon was, zijn voet tegen do bovenste trede verstuikte- Had Laura hem niet in don weg gelegen, zeker zou hij zich nog staande hebben gehouden; nu buitelde hij over haar heen, draaide als een wervelwind in het ronde, trachtte zich vruchteloos nu aan deze dan gene spijl vast te klampen, en ein delijk zijn evenwicht geheel verliezende, stortte hij in woeste vaart, als door een onzichtbare macht voortgezweept, meteen kermenden vloek CP zijn lippen, van De besprekingen duurden van negen uur 's avonds tot half zes 's morgens. Alle partijleiders waren het ex over eens, dat het noodzakelijk is de verkiezingen te houden volgens do nieuwe kieswet en dat de algemeene staking wondt afgelast. Staatsminister Liebe verklaarde, daartoe door den Koning aangezocht, dat hij bereid was af te treden. De directeur van den voogdijraad Friïs, zal een nieuw kabinet vormen. De rijksraad zal zoo spoedig mogelijk de zittingen hervatten en de besprekingen over de nieuwe kieswet voorteelten. Alle partijleiders beloofden op deze ba sis met het nieuwe kabinet te zullen sa menwerken. DE BELGISCHE SOCIALISTEN EN DE 1ÏEGEERINGS VERANTW OOR- DELIJKHEID. Het congres dier Belgische soeiaal-demo- cratisiehe partij, hetwelk met die Paaschda- gen bijeen kwam, heeft met 1311 tegen 330 stemmen het voorstel aangenomen betref fende de deelneming van sodaol-demoexB- ten aan het mkiistarte, waarbij echter wordt verklaard dat de kwestie opnieuw zal worden gesteld aan het einde van den parlementairen zrfctingstijid, indien het pro gram ten opzichte van d» maatregelen te gen het dure leven niet is verwezenlijkt. Het congres nam met groote meerder heid een resolutie aan ten giunflte van het congres der Tweede Internationale te Ge neve. GEMENGDE BUITENL BERICHTEN, De mijn werkersactie j„ Engeland- De besturen der mijnwerkers in Schotland, Zuid-Wales, Lanchashire en Cheshire hebben hun leden aanbevolen tegen het resceerings- vooistel te s.emmen. In Burhan. Noord-Siaf- fordshire en Yorkshire raden zij de aanvaar ding aan. Uit Ierland. Er hebben militaire bewegingen op groote schaal plaats gehad te Dublin. Gewapende soldaten bezetten de toegangen tot de siad en onderzochten de auto's, due naar buiten gingen. Op sommige plaatsen werd prikkel draad over de stiaten gespannen. Met zoek lichten werden de wegen naar Londonderry afgezocht. De staking in de Haliaaosche staatsbedrij ven is algemeen77.000 man nemen er aan deel. De Italiaansche beiastingambtenaien hebben ook een ultimatum aan de regeering gesteld, dat op heden. 5 April afloopt. In alle Rabaansche papierfabrieken heelt het personeel gisteren het werk neergelegd. Hier door staan weer 35.000 man op straat. De ongeregeldheden op bet platteland nemen toe. Hevige gasontploffing. Uit Lyon wordt gemeld, dat gistermid dag een hevige gasontploffing heeft plaats gevomien in de kelders van het Instituut voor bacteriologie te Lyon. Be aan de toe stellen toegebrachte sehade bedraagt meer dan 3OO.OOT) francs. De „tijger" en de krokodiL Olemeneeau, do eeuwig jeugdige, is op jacht geweest aan de boorden van den Nül en heeft een krokodil geschoten. Het beest lag zich in de zon te koeste ren en gaapte, van welke gelegenheid Ole meneeau gebruik maakte hem een kogel in den bek te schieten. Reuter seint dit uit Kaïro aan die En- gelsche en l'Tansehe bladen voegt er aan toe dat de goed geslaagde jaeht Olemen eeau aamiekiing gaf to t de opmerking, dat ^dit de eerste keer was dat een tijger een krokodil doodde" en dat deze jaeht een bewijs was voor zijn meening dat „zoowel beesten als menschen den mond veel te vaak openden." Rcnmr de Gostem ijksche staatskanse lier, gaai eerlang met de ministers van volks voeding en verkeer naar koine om met de ltahaanscüe regeering over economische vraagstukken te onoerhandelen. Naaien gaat hij naar Belgrado. De Eransche bladen meiden, dat bij de verdeeling van de oorlogsschepen van ahë „vijanactii'ke mogendütaen frankrijk 11 pet. za, krijgen. Dat maakt 9200 ton uit. Grootvorstin Olga, cc zuster van den gewezen tsaar van Rusland, is uit Weenen, waar zij twee dagen heeft vertoefd, over Ptaag naar Kopenhagen venrokken. Van 1 April af zijn de gewone Duitsche posizegels ook in Beieren geldig. De nog be- staanae Beieiscite postzegels zullen met den overdruk „Deutsches Regieh" worden uitver- kocht. De arbeiders in de textielindustrie in Noord-Frankrijk zouden heden, Dinsdag, het werk herva.ten op dezelfde voorwaarden als waai op de arbeiders te Roubaix ti en a rbeid hervat hebben. het balkon in de diepte. Eerst had hij in zijn zwaren val de ladder geraakt, werd wallend door den lievig en schok tegen een der vensters geworpen, ©tl lag spoedig daarna stuiptrekkend inden dood en met verbrijzelde leden op straat. „Aha!" was de enkele doffe uitroep van Eduard, die zijne voldoeaing en ont steltenis te gelijk to kennen gaf. Daarop liep hij het balkon op en staarde, ter wijl hij het vuurwapen achter zich neer wierp, in de duizelingwekkende diepte. Op dat oogenblik werd de avondzon bedekt door eenige voorbijtrekkende wol ken. H ij richtte thans zijn blikken naar den hemel, en terwijl de zoele zuiden wind zijn haren doorploegde en zijne oogen vonkelden van eon geheimzinnigen gloed, sprak hij met een vlijmenden zucht: „O, zie, de dagvorstin bedekt zich het gelaat, zij schaamt zich zooveel gru welen te moeten aanschouwen i Eenige seconden stond hij1 peinzend; toen vervolgde kg| weder, in de diepte starenéLe „O, gij bedreiger van mjjn geluk, gij zijt, God lof' ai hadt gij dit verdiend, niet door mijn hand gevallen, 't Lij recht of onrecht maar mjjne hand is niet be- 111111Tl HÉN - I,,, HET MENGELBERG-JUBILEUM. De commissie tot viering van het 25-ja»- rig jubileum van Willem Mengelberg deelt mede, dat doze viering zal wonden ingeluid op Zaterdag 24 April, des avonds 9 uur» in de groote zaal van het concertgebouw te Amsterdam. Bij die gelegenheid zal het Gedenkboek wonden aangeboden. Het Ooa- eertgebomy-orkest aal met medewerking vaai het Tooukumstkoor feestcantates vaa Catih. v. Retmes en van Oom. Dopper ten gehocre brengen. EDUARD VERKADE NAAR ENGELAND. Aea Eduard Verkade is voor het komen de seizoen artistieke leiding en regie opge dragen in de „Comedy Theatre Haymar- cket" te Lenden. De heer Verkade stelt zich voor op 1 Mei a.s. een afisehei<tevoorstelling te geven ia den Amsterdamschen Stadsschouwburg met Hamlet, of, indien dfit om praettsch< redenen onuitvoerbaar blijkt, met een klei near bezet stuk. DE LOON EN IN DE VENEN. Tusscnen de Vervenensbond en de drie Landarbeiderebonden is overeenstemming bo ei kt over de looatarieven 1920'21 in de Veenderijen van Nieuw-Amsterdam en om- geving. Echter niet voor de z.g. Monden, da Hoogeveenscbe en Overjjsselsehe Venen. Daarover werd mede geconfereerd tusechen de vertegenwoordigers van beide partijen maar zonder resultaat. LOON EN IN DE AARDAPPELMEEL FABRIEKEN. De Bond van Particuliere Aardappelmeel, fabrikanten heeft zich, naar aanleiding va* de loenk weetic, ton de orde gesteld door den -■i'OA pmmq puoqsiepieqj.apU'B'q ueumpoui klaard voor 192021 de looaen te verhoo- gen met 2 buiten de campagne en 8 vcor de volslagen arbeiders. Verder zal de volledige 45-urige wekweek worden inge voerd. Gevraagd wordt een loonsverhooging van 5 buiten en 8.50 in de campagne. LOONEN OP HET LAND- De Neutrale en Christelijke Werkgevers- bonden in het Landbouwbedrijf, hebbes aan den Modernen Londarbeidenboad bericht, dat zü bjj hun eerst gedane aanbod bleven, om voor 1920*21 de klonen niet te ver- hoogen. Het tegenwoordige oontract loopt 1 Mei a.s. af. DE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK TE DELFT. De arbeidersorganisaties te Delft heb ben besloten de voorstellen der directie van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te aanvaarden. De neutrale bond onder po- test. Op een conferentie van de directie eter Lijm- en Gelatineiabniek met de hoofdbe sturen der arbeidersorganisaties te door de directie een Rxmsverhocgi.ig van twee cent per uur aangeboden, daardoor zullen de loonen gelijk komen met die, welke aan de Gistfabriek worden uitbetaald. Na Paschen zal een conferentie plaats hebben tusschen de directie der Fransch- Hollandsche Olie fa brieken Calvé-Delft en hoofdbesturen der arbeidersorganisaties. PAASCHCOMMUNIE VAN EERHERSTEL. De Eerw. Pater» der H.H- Harten te Gin- niken schrijven ons: Wij herinneren degenen, die zich in de vorige jaren als lid van het Genootschap der Paasehcommunie van Eerherstel h ebb ca aangegeven, aan artikel I, dat luidt: De leden van dit Genootschap nemen op zich, zonder zich nochtans op zonde te ver plichten, ieder jaar, gedurende den Paasch- tjjd. buiten hun eigen I'aa3cbcommunie min stens ééne H. Communie van Eerherstel te doen. met het inzicht, hierdoor de plaat» te vervangen aan het Eucharistisch eestmaal van een dier ongelukkige katholieken, die hun Paa8chplicht niet vervullen. GENERAAL KAPITTEL DER P. P. PAS- SIONISTEN. Te Rome zal den löen Mei a.s. het 31ste Generaal Kapittel der Paters Passionisten plaats hebben, drie dagen na de plechtige heiligverklaring van den Zaligen Cl abri aio van L. Vrouw van Smarten (B. Gabriele dell' Addolorata), lid dier zelfde orde. Do -Nedeiïaridscho provincie zal vertegen woordigd worden door den HoogEerw- Pater smeurd met bloed. God heeft het zoo gewild, het is zijn oordeel dit hier spreekt 't is zijn gericht dat u den dood in de armen wierp. Die reine maagd mijn bruid is zonder het te willen, en onwe tend dat zij de oorzaak was, de wrekende engel die u in de eeuwigheid slingert... O Laura dierbare Laura" ging hij treu rig naar haar heen ziende voort, „Aeg dat gij leeft, om nog een weinig tijds met mij het doornpad langs de aarde te betreden." Zooals hij daar stond, terwijl hjj de ontroering welke hem aangegrepen had, op zün gelaat liet lezen, on zijn rechter hand omhoog heffende als om zijn woor den voor een onzichtbaar gehoor kracht en klem bij te zetten, scheen hij als door hooger aandrift bezield. De avondzon ont dekte thans haar gelaat en wierp hare laatste stralen door de geopende venster deur van het balkon op Laura, die ge koesterd door hare verkwikkende warmte, langzaam teekenen van een lerugkeerend bewustzijn begon te geven. Haar wit gewaad door de gekneusde hand baars aanvallers met bloed bevlekt, verzwaarde schijnbaar het deerniswaardige van haar toestand, (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11