TWEEDE BLAD BUITENLAND HET WITTE HUIS. BINNENLAND Ook een congres. FEUILLETON Luchtverkeer. DONDERDAG 8 APRIL 1920 De troebelen in Duitschiand. DE BEZETTING VAN FRANKFORT DOOR DE FRANSCHEN. Tegen de slechte films. Wel de juiste weg Vrouwelijke booswichten. DRANKBESTRIJDING Kornaaa, dachten de Vrije Socialisten en Anarchisten, ai de partijen op „isten", de Socialisten, de Communisten, de Bolsjewis ten, de Syndicalisten;, de Federalisten, houden een Paaseheongres, laten wij vooi- al dat volkje niet onderdoen. En zoo geschiedde het, dat gedurende de Paasehuagen de Vrije Socialistische en Anarchistische Vereenigingen, mitsgaders de „Groepen' en „Propaganuaelube" in Ne- derian-u, binnen Utrecht bijeenkwamen, om ook Congres je te spelen. Het was me een Oong-res van den kouden grond. Bij den aanvang wist men niet eens wie als voorzitter zou fungeeren. Ten einue raad, werü dit haantje maar aan zekeren W. Wolters uit Groningen op gedragen. Maar deze nederige heer bedank te eerst, oniuat hij van de zaken zoo goed ais niets afwist. Bit luisterrijk begin werd. gevolgd door een scheldpartij op zekeren G. JSijuders, re dacteur van „Be Vrije Socialist". Deze geteerde bol kreeg een geduehten uitbranuer, omdat hij op het blad ^parasi teerde", wat in duidelijk Hollandsch zeggen wil, dat hij redacteurtje speelde en zyn sa laris opstreek, zonder er iets noemenswaar digs voor uit te voeren. Be „journalist" Bunders was zooge naamd ue opvolger van Bomela Nieuwen- huis ais redacteur van ,,De Vrije Socialist". Maar dit twijfelachtige voorrecht bekwam hem slecht op het „Congres". Be weduwe van Bomeia, die ook uttTï we - «ig was, gaf hem in ongezouten bewoordin gen te verstaan, dat het de wil van haar man was, dat na zijn dood »De Vrije So cialist" zou worden opgeheven; Rijnders kon dus wel ophoepelen. Het spreekt vanaeri uat deze allesbehal ve was ingenomen met 't congé dat ham zoo „onverdiend", naar hij meende, werd toegesnauwd. Be uiterste wilsbeschikking van Bomela Nieuwenhuis noemde hij „dub belzinnig"; voor ytwee uitleggingen vat baar"; z ij n uitlegging dat het blad tot heil der mensehheid moest blijven voortbestaan was natuurlijk de juiste. Een dispuut met een lid van het zooge naamde zwakke geslacht, valt lang niet zelden uit ten nadeele van de sterke heeren dier schepping. Dat onaervond ter dege G. Rijnders, de .^parasiteerende" redacteur van „De Vrije Socialist". Mevrouw Domeia Nieuwenhuis antwoord de zeer verbolgen, dat de houding vaa Rijnders altijd „dubbelzinnig" was geweest en dat haar man zich zóó had uitgedrukt, juist omdat hij anarchist was. Het „Congres" werd op wa-ardige(ï) wijze bekroond door een formeele ruzie over de vraag wie de 100 pop schuld zou betalen aan den drukker van het jaarboekje. Een vraagstuk, dat niet werd opgelost; dat de Vrije Socialisten en Anarchisten dus thuis op hun gemak in studie kunnen nemen. Het geheele zoogenaamde Congres was een paskwil, een kluchtige vertooning, waarvan we alleen melding maken, om onze lezers in de sombere dagen, die we beleven, wat op te vroolijken. Essen gevallen. Sedert Dinsdagavond wappert yan het stadhuis te Essea de vlag der republiek; de roode vlag js verdwenen. De rijks- weersoldaten, die tot nu toe slechts in kleine troepen te Essen aangekomen zijn, hebben moeite zich aan de nieuwsgierig heid en de gelukwenschen te onttrekken. De koffiehuzien .en hotels hebben hun deuren weer geopend en de hel verlichte ramen bieden gen sedert dagen niet meer gezenen aanbliik. De leden van den nieu wen veiligheidsdienst helpen de troepen bij het bewaren van de orde. De Sparta- cisten houden zich op den achtergrond. Een voor gisterenmiddag aangekondigde communisten-vergadering ging natuurlijk niet door. ha het binnentrekken der rijks- weertroepen in Essen en de bevrijding van de roode terreur, zal het tramverkeer in elk geval spoedig jn vollen omvang hersteld worden, voor zoover dit na de vernieling van de trambaan door het roode leger mogelijk is. Be stakingslei ding heeit zich alleen bereid verklaard levensmiddelen- en melktreinen te laten 154. Eduard beurde haar op en plaatste ha&r in een zittende houding op de bo venste trede van de trap. Juist had hij zich naast haar nedergezet, toen een licht geritsel op oen gerii\gen afstand van hem zijn aandacht trok. Hij' zag op en ontdekte het loerend oog van den timmerman. De man stond in het portaal en kromde zij'n hoofd achter den muur om in de kamer te zien, daar hij' 't een weinig gewaagd scheen te vinden om zijn gekeelo persoon zichtbaar te stellen. „Wie is daar'? kom binnen, wie gij zijt", riep Eduard. 'De bloode werkman voldeed aan het bevel en vroeg niet een bevend© stém: „Menheer is 't schieten gedaan?" „Ben je bang voor een kogel?" vroeg Eduard. „ja, je kunt gerust zijn, 't heeft opgehouden. Waarom heb je me hier ge heel aan mij'n lot overgelaten?" vervolg de hij; „waar zijn je kameraden, waar is loope'n. 'Bovendien zijn. [verscheidene baan vakken* zooals Essen—Oberhausen—Em merik* EssenOberhausenDuisburg Duseeldorf .en EssenDortmund vrijgege ven. Op deze lijnen js het yerkeer jn hoofdzaak .weer jn gangt Het roode leger verloopt. Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Es sen, dat gisterenmiddag de voorhoede van de rijksweer zonder strijd de voorsteden van Essen js binnengerukt. .Gisterenavond heeft een sterke aldeeiing rijksweer het stadhuis bezet en de zwart-rood-gouden vlag geheschen. De uit Essen en Dusseldorf gedurende de Paaschdagen en Dinsdagnacht alge- trokken roode troepen hebben zich naar het Wupperdal begeven. Door jaloerfeld zya den gansehen dag lange coionnen roode troepen op vracht auto'^ eu te voet gepasseerd, die daar grootendeels hun wapens afgaven. 'Eenige gedeelten van hei. zich ontbin dende roode lege- zija naar het bezette geoied, met nan,e i aar Solingen getrok ken, waar zij door de Engeisehen worden ontwapend, lerwyl een ander gedeelte be wapend in de bergen rondtrekt. De stad Soiingen heeft den daar aan gekomen rooden troepen een gebouw ter beschikking gesteld eu verleent him on derdak en verpleging, tot de Engeisehen hebben beslist, wat inet deze lieden zal geschieden. .Waarschijnlijk zullen zj, die niet in het bezette geoied woonachtig zijn weer worden uitgezet. Gisteren hebben de Engelsche militaire autoriteiten 500 man roode troepen in een kamp bij Beulen geïnterneerd, daar de stad Öolingen door de overblijfselen van het roode leger eenvoudig was over stroomd. De centrale Raad (thans te Barmen) verspreidt een manifest, .waarin de op- marsch der rijksweer in het Buhrgebied een schending der regeeringsoelofte wordt genoemd. Tegen heden, Donderdag, wordt een algemeene vergadering der voiizugs- rate te Barmen bijeengeroepen, waar de hooïdpuntea voor de yerdere werkzaam heden zulten .worden vastgesteld. In het manifest wordt ojm. gezegd, dat „uit de huidige beweging onvoorwaardelijk de grondslag voor een snelle „mobilisatie" in geval van een. later conflict moet wor den gered." Hoe men huis hield. Uit Dortmund wordt aan het „Hbid." gemeld: Het in het stadhuis floor de Spartacisten bedreven vandalisme gaat alle perken te halten. De door de rood® gardisten in ge bruik genomen wacht- en schrijfkamers op de eerste verdieping lijn met scherven be zaaid. Wie het niet gezien heeft, kan er zich geen voorstelling van maken- Stoelen, kas ten, sofa's, lampen, alles is kort en klein ge slagen, zelfs de parketvloeren zijn opgebro ken. De telefoontoestellen zilte voor zoover men ze niet, evenals de schrijfmachines, heeft meegenomen, in stukken geslagen eu de draden zijn overal doorgesneden. Geen ruit is in die kamers heel gebleven. Ten slotte zijn ook nog alle senrijfbenoodigd- heden vernield en met inkt overgoten. Voor de woestelingen het stadhuis verlieten, sloten zü allo deuren, en lieten daarna blauwzuurbommen ontploffen, zoodat men langen tüd het stadhuis niet kon binnen komen. De bezetting van Frankfort en Darm stadt met Frausobe troepen, belooft natuur lijk een staartje te hebben. Het blijkt, dat Frankrijk'» bond-genoeten weinig gesticht zijn over het eigenmachtig optreden van Frankrijk. Dit blijkt het beet uit het volgend Keuterberieht uit Washington: Juseerand, de FranscOe gezant te Was hington, overhandigde den minister van buitenlandsche zaken, het verzoek van Frankrijk om zich uit te spreken 0?er de be zetting van do steden aan den rechter Rijn oever. Men verneemt, dat het Britscho en Ita- liaansche standpunt hetzelfde is als het Amerikaansehe. n.l- dat er geen bezwaar is tegen de Duitsche troepenbeweging in het Ruhrgebied ter onderdrukking van onlus ten. mits deze troepen zoo spoedig mogelijk worden teruggetrokken, zoodra normale toestanden ziin hersteld. En uit Rome woidt het volgende gemeld: De bladen constateeren. dat do regeering gisteren besloten beeft, dat Italië Frankrijk» actie tegenover Duitsohland moreel zal steu nen, doch tot geen prijs geneigd ia mee te deen aan militaire maatregelen tegen Duitschiand. Dat kan een interessant geschil tusscben de oude „vrienden" worden 1 Be Buitsche pej3 is natuurlijk al heel slecht te spreken over de Fransche maaïre- de metselaar? kon geen van je allen me te hulp komen toen gij wist dat ik mij in nood bevond. „We hadden te veel met mevrouw be neden te stellen", zeide hij, „en om u de waarheid te zeggen, geen van ons allen had trek om z'n leven te wagen. Wie had dat oodt gedacht, meneer,, dat die kerel aoo'n booswicht was". „Welke kerel?" vroeg Eduard op drifti- gen toon. „Wei hij1, die daar beneden op straat leit, inefc u 'm uit het raam gegooid meneer? „Hij is gestruikeld en gevallen, God heeft dat zoo gewild", sprak de dokter. „Ban heit ie z'n verdiende loon, meneer hij is zoo dood as 's pier, hè, wat dee die vent 'n smak. Hoor reis, ik geloof dat ie 'n grooue zondaar was." „Geloof je dat om hetgeen er hier voorgevallen is, of weet je nog iets van zijn vroeger leven af?" „Neen, meneer, wat zal ik je zeggen, ik heb die ketel nooit vertrouwd, hij had zulke gluiperige oogen en kwam meestal bij ons as 't donker was, 's morgens vroeg of 's avonds laat. We kwamen toe vallig te welen dat ie Spanlzer heette, en toe ie bemerkte dat wij dit wisten, het ie ons het stilzwijgen opgeleid. .Wat ,Xe jour de gloir© eei arrivéaldus Be gint Theodor Wolff in het „Berl. Tageblatt van gistermorgen zim hoofdartikel omtrent bet eigenmachtig optreden van Frankrijk in het Rijnland. „Geheel allen, zonder bondgenooten heb ben de heeren Foch en Millerand een schit terend wapenfeit volbracht. Barthou had in de Kamer verklaard, dat Frankrijk, als de geallieerden niet wilden meedoen, ook alleen sterk genoeg was. Tegen onverdedigde ste den. tegen weerlooze inwoners waarom ook niet? Al konden de Fransehen geduren de den oorlog zich slechts staande houden door den bijstand van zooveel andere legers, zij waren toch de dappere verwinnaars van Verdun, thans zijn ze nog slechts de over winnaars van Frankfort a. d. Main-" Uitvoerig komt Theodox Wolff op tegen de bewering^ van Fransohe zijde, dat de Duit. sche regeerig zou hebben gehandeld onder den druk van de militaire partij- „Een militaire partij is op het huidig oogenhlik nog alleen in Frankrijk aan het bewind. Daar heerscht, als nergens elders, d© militaristische en nationalistische reactie. Botsingen met de bezet tingstroepen. In den loop van den dag kwam het gisteren te Franakfort herhaaldelijk tot botsingen tuaschen de bevolking en de bezettingstroepen. In de nabijheid der hoofdwacht hadden de Marokkanen een post met drie ma chinegeweren. opgesteld. Den geheelen dag stonden .er honderden nieuwsgierigen te kijken. Op een gegeven oogenblik gre pen de Marokkanen onder een of ander voorwendsel naar de wapens en schoten op de menigte, die verschrikt uiteenstoof, hjr vielen talrijke gewonden. Een school jongen en een man werden onmiddellijk gedood. Naar het ziekenhuis werden 35 zwaar gewonden overgebracht, waarvan er intusachen reeds drie zijn gestorven. Vele andere gewonden verkeer en nog in levensgevaar. Nader wordt gemeld, dat bef gisterenna middag tegen drie uur ook op den Kaiser- platz tof zeer ernstige botsingen is gekomen. Volgens een nog niet bevestigd bericht heeft de verwoede menigte drie Fransche soldaten en een officier van de bezettingstroepen ern stig gewond. Aan de zijde van het publiek vielen tien dooctea. De dagbladen zijn tof dusver nog niet ver schenen, vermoedelijk eerst morgenochtend Het telefonisch verkeer tusschen Fiankfon en de overige gedeelten des rijks is door de Fransche bezettingsautoriterten weer vrijge geven. GEMENGDE BUITENL BERICHTEN. Hongaaraehe bannelingen. De bladen te Boedapest deelen mee, dat Paasoh-Maandag' vijf ©n tachtig uit Brassó (Kroonstad) door de Roemenen verdreven Hongaarsche gezinnen in Boedapest zijn aangehouden. Ten gevolge van de onbarm hartigheid der Roemeensehe overheid moesten zij, dieht op elkaar, de reis, die meer dan twee weken duurde, afleggen in veertig veewagens. De toestand in Denemarken, De nieuwe regeering Friis stelde zich gisteren aan de beide Kamers van den Rijkecnag voor, Be minister-president sprak den wenisch uit, dat do nieuwe verkiezingen binnen zoo kort mo gelijken tijd zouden plaats vinden. Overigens wil de regeoing veschillendie zaken afdoen, o-m. de Noord-Sleeswijkeehe besiuursregeling. Niettegenstaande de opheffing van de algemeene staking zetten de bakkers, de zeelieden, stokers en havenarbeiders de staking voort. Met 1 April is in Italië een nieuwe rantsoeneering ingevoerd. Volgens een me- dedeeling van het R-omeinsche gemeente bestuur heeft men recht op een half pond brood per dag, een pond macaroni per week een pond rijst per maand, een pond suiker per maand, een halve liter olie per maand en 150 gram kaas per maand. Het wereld-persoongres, dat eerst in 1918 te Sydney in Australië zou zijn ge houden, zal nu in September 1920 aldaar plaats vinden. De eerste bijeenkomst van het congres geschiedde te San Francisco in 1915; bepaald werd dat telkens om de drie jaar een congres z°u worden gehouden. Eenige provinciale bladen in Frank rijk konoen niet verschijnen wegens ge brek aan papier, waarvan de prijs steeds stijgt. Men spreekt ook over de noodzake lijkheid van verdubbeling van de prijzen voor den verkoop der Farijsehe bladen. De chauffeur® van de Parijsche taxi's zullen een nieuwe staking beginnen in ver band met de prijsverhooging -van de ben zine. Het publiek boycot hen sinds eenigen tijd. ie daarmee voorhad, dat die mevrouw van hiernaast het huis Mu komen zien, heb ik nooit kenneil beg, „pen, maar nou begrijp ik het wel, 't was om de jonge juffrouw te doen. Hij heit de metselaar, ik weet met hoe dikkela wel, 'n fooi in z'n hand gestopt, die me dan samen mosten deeien, as je maar maakte dat die mevrouw met haar dochter dit ge bouw kwamen kijken. We waren bjijd met het geld, maar as we geweten hadden dat 't zoo zou toegaan, hadden we dat kleine voordeeltje liever gemist. Jongens meneer, wat ben ik geschrikt", „Ja, zulke kerels ajs jij en de metselaar doen alles voor geld", hernam Eduard „je had reeds een kwaad vermoeden tegen den man opgevat, waarotn heb je ons niet gewaarschuwd, je belooning zou je er niet voor ontgaan zijn. „Nou 't eenmaal zoo jg, meneer, spijt het ons", sprak <te werkman,, „maar zoo iets had ik ook nooit gedacht". „Kom, help toil €ens om de juffrouw naar beneden te brengen, is mevrouw al weer wat beter geworden?" „Ja„ meneer zie praat tenminste weer d'r andere dochter is op het schieten an kommen loopen en staat nou bijj der »-< De inatrueöe ïa de zaak-Tiaautru, den. man die dentien vrouwen, zijn z.g. aan staande vrouwen, doodde en verbrandde;, is geëindigd. Hef proces, dat een buitenge woon „cause célèJbre" zal worden, komt in October voor. Té Rotterdam heeft een bespreking plaats gehad tusschen. den hoofdcommis saris van politie, den voorzitter en den secretaris der bioscoopcommissie en eeni ge ondernemers van groote bioscoopin richtingen aldaar, ten einde te overwegen welke maatregelen zouden kunnen wor den genomen, om .een einde te maken aan het opvoeren yan films van zinnen- prikkelenden aard, zooals in den laatsten tijd herhaaldelijk .werden yertoond. Het gevolg van de bespreking js, dat de bur gemeester heeft bepaald, dat jn films niet meer zullen worden toegelaten: 1. sterke uitdrukking van sexueele hartstochten,- 2. wulpacne bewegingen, die gericht zijn op prikkeling der sexueele harts tochten; 3. naaktfiguren, tenzij zuiver plastiek of ethnografie, waarbij alleen de lijnen van het lichaam zonder details worden vertoond; 4. zoodanige kleeding, dat zij zinnen prikkelende details van het lichaam laat onderscheiden; 5. alle bordeelscènes; 6. stuitende tooneelen betrekking heb bende op het vervallen van vrouwen tot prostitutie, handel in blanke slavinnen, vrouwenhaande), koppelarij en ronselarij 7. handelingen welke kwetsend zijn voor de bedienaren van eenigen eeredienst of een bespotting van den. eeredienst zelf; 8. voorstellingen met tendenz op het gebied van het geslachtsleven. De keuring aal geschieden door 2 leden der bioscoopcommissie en 2 ambtenaren der politie. Dit besluit zal door jedereen worden toegejuicht ,die met ons overtuigd is van het groote gevaar yoor ziel en lichaam, dat in slechte films gelegen is. Het is een besluit van beteekenis. Van oeteekenis is ook, .wat het liberale Haag- -che „vaderland" er over schrijft: „Na deze prijzenswaardige voortvarend ueid van don Rotterdamschen burgemees ter doet de afwachtende houding van on zen burgemeester yan "sHage onaange naam aan. Het doet ons genoegen, dat burgemees ter Zimmerman, overtuigd .van het on toereikende der politioneele keuring, on middellijk twee bevoegde keurmeesters aan de politie-ambtenaren heeft toege voegd, zonder het rapport yan de Staats- commsisie, dat nog onoepaalden tijd kan uitblijven, af te wachten. Mibschien wil onze burgemeester alsnog het voorbeeld yan zijn collega volgen. Hij zal er zeer veel ingezetenen, een ge noegen mee docnl" Onlangs maakten wij melding van een te legram uit Tokio (Japan) inzake een uitnoo- diging tot eenige vooiaanstaande Nederlan ders gericht, om Japan te bezoeken, ten einde de politieke, financteele en economische handen tusschen Nederland en Japan op vriendschappelijke wijze te versterken. Uit een schrijven der Japansche commissie blijkt nu. dat de meeste Nederlanders tot wie men zich gewend heeft, bet niet wagen in dezen wanoidel ijken tijd het land voor eenige maanden te vei laten en zij financieel in den regel niet in staan dezen vrij duren tocht te bekostigen. In handels- en scheepvaarlkringen schijnt nog niet het juiste besef te zijn doorgedron gen. van het gewicht eener toenadering tus schen beide landen, zoodat ook van die zijde weinig steun is ondeivonden. De commissie vreest dan ook, dat zij aan het Javansche comité zal moeten berichten, dat in Nederland niet voldoende belangstel ling voor deze uitnoodiging bestaat, hoe on gaarne zij daartoe ook zal overgaan, weten den dat dit in Japan een weinig aangenamen inoruk zal maken. Tot zoover liet schrijven der Japansche commissie. Wij kunnen hare teleiireteHsng begrijpen en de geringe belangstelling met haar, be treuren. De vraag doet zich echter voor, of de Ja pansdie commissie wel den juisten weg geko zen heeft om haar lofwaardig doel te berei ken. Ofschoon de Japansche Regeering haar goedkeuring aan het plan heeft gehecht, is de uitnoodiging niet door de Regeering ge schied, teneinde aan de te houden besprekin gen geen officieel karakter te geven. Waar, zooals de Commissie zelf toegeeft, de Nederlanders veelal nog eenig wantrou- om er te troosten^ ze denken dat de juffrouw wel dood zal zijn". „Haar andere dochter sprak Eduard verwonderd, zijne hand tegen het voor hoofd houdende, zooals men doet wanneer men zich bezinnen wjj, „wie kan dat zijn? Zij heeft maar één dachler...O, dat zal Vlara wezen", riep hij uit, toen 't hem eindelijk gelukte zijne denkbeelden die treurig verward waren, eenigszins te rang schikken, „Ga dan maar spoedig vooruit naar beneden en zeg dat de juffrouw leeft, stel haar maar gerust door te verklaren dat zij in goeden welstand ver keert en haar niet het minste deert, maar kom daarna terug om mij te helpen... Wacht eens, bereid mevrouw er ook op- voor. dat de kleederen barer dochter met bloed bevlekt zijn, maar dat ze daar vol strekt niet van ontstellen moot, want dat het uit de wonde van Spantzer is .ge vloeid, welke ik hem heb toegebracht. „Beat meneer, ik zal het zeggen", sprak de werkman, tamelijk met zijn houding verlegen. Daarop liep hjj snel de trappen al' eu Eduard hoorde hem de boodschap overbrengen. In dien tusschentijd was Laura geheel tot haar zelve gekomen en staarde treurig in het ronde, „Waar ia hjj,? vroeg zji angstig. wen koesteren, ten cpzusae van japanr» -t»e* dodingen, zou het o. i. veeteer zaak geweest zijn, dat de ui'tinioodiging door de Japansche Regeering ware gectean. Dat zou meer mei den juisten weg zijn overeengekomen. Het wantrouwen zon daardoor eerder weggenome» zijn dan nu. Zeer onlangs deelden wij, daartoe doof een ooggetuige in staat gesteld, aan onze lezers bet haast ongeloofelijke feit mede» dal twee jonge meisjes van 17 en 19 Jaar, te Odessa-, aan de Zwarte Zee, een bende Bolsjewistische moordenaars aanvoerden» Natuurlijk hebben .we geen oogonbfikl aan de waarheid van dit feit getwijfeld, hoe ongelooflijk het ook menigeen in do mogen klinken. Niettemin wenschen wij hier toch civ riositeitshalve even vast te stellen, dak het verhaal jn kwestie, door een Franach blad wordt bevestigd, te meer, omdat het blad nog eenige bijzonderheden over he* geval vertelt. De vrouwelijke Bolsjewistische furiaa antwoorden op de namen Helena en Dor» en hadden een grooten invloed op de autoriteiten van Ddesaa verkregen. Door proclamaties, waarin zij het volk oprie pen tot het .Vrijheids-ieest, ontketenden zij een opioer, vergezeld van branden en plunderingen, louter voor haar pLeizier. Zij lieten omchu.digen in mas^a artestee ren, dan ging Helena naar de gevangenis, en, met een potlood, dat zij tusschen haar vingers hield, wees zij zoo maar wille keurig de personen aan, die naar den kelder moeiten gevoerd worden. En daar werden, terwijl men buiten zoo n geraas maakte, dat de kreten der slachtoffers niet konden .worden gehoord door de me deplichtigen van dat kind, de gevangenen in massa gedood met revolveracho..en. Het schijnt, dat Helena ten s.otte toch opgehangen is, am dat het al te bar werd maar de laatste berichten melden, dat Odessa een vrouwelijke beul bezit, Dora genaamd, zoodat de tweede jonge dame haar bedrijf nog voortzet. DERDE NED. KATHOLIEK CONGRES TOT BESTRIJDING VAN HET ALCOHOLISME. De oud-voorzitter van Sobriëtaa, A-Exc. Jfar. Mr. Oh. Ruys de Beerenbroook heeft op uitnoodiging van het uitvoerend comité het eere-voonatteraehap van het Oongnas aanvaard. Het Uitvoerend Comité bestaai uit de leden van het Federatief bestuur vaa So- briëtae n-i. de heeren J. M. A. Zoetmulder te Heerlen; Th. Bianchi te Amersfoort; H. Spitzen te Gin&eken; J. G. Potharst te Gou da; S. Sarden te Maastricht en de dames: Mevr. E. Bianchi—Thies te Amersfoort; mevr. M. van Rijekevorsei baronesse de Biebèrstedn te Den Bosch; Mej. J. P. C. Koesier te Gonneken; mevr. Bronsveld Vifcriaga te Hoorn en mej. Joe. Gaaien te Venlo; benevens de heeren J. Suring te Maarssen en Directeur L. Simonie te Den Bosch als secretaris. Het Dngclijksch Bestuur is samengesteld ate volgt: de bear J. M. A Zoetmulder, voorzitter; Directeur L. Simonie, Secreta rie; mevrouw CL Sweeue—Mouwese, pen- ningmeeeteresse; Pater Marine Lomere; mej. A Kobboom; mevr. M. van Rjjcke- voreel baronesse de Biebersbein en Mgr. Dr. A ph. Ariëns, geestelijk Adviseur. De Plaatselijke Regeringscommissie te Den Bosch Js samengesteld als vdgt: Mr. L. J. C. van Gorkom voorzitter; L. Bap tist Jr. Secretaris; mevr. SweensMcuwe- se peuauingmeesteresse; J. van Bergen adj.- penningmeesteresse; mevr. M. v. Rijcke- voreel baronesse de Bieboretein; freijte A van Lamsweerde; mej. J. van Miert; W. van Miert; W. van Woerkom en J. de Zwart, leden. DR AKIENS-VEREENINGING. Onlangs werden de statuten van het Da?. Ariëaefonds gewijzigd, waarbij de naam ook is veranderd in: Dr. Ajriëne- Vereeni- ging, tot bevordering van het herstel van Katholieke alcoholisten in Nederland. De gewijzigde Statuten hebben de goed keuring verkregen van Z. D. EL den Aarts- Bisschop van Utrecht die teven den ZJC. Heer L. Simonia, Directeur van het Cen traal Bureau van Sohrietas benoemde tot Geestelijk Adviseur. Door het Bestuur te tot ambtenaar be noemd de heer B. Hulsman te Den Haag. [WEER EEN .VUT HLUK. Woensdagmiddag is bij bet vliegkamp Schiphol een spijkeivlicgtuig neergestort, be mand met den 2en lui tenant van het O.I. le ger R. Klomp, die kort geleden zijn brevet haalde, en den mecanicien v. d. Bos. De heer „Gij meent den man, die u ten twee den male zoo vermetel heeft aangevallen? Die vond door een val van het balkon zijn dood. Hij ligt met verminkte leden op straat", „Gij hebt hem er niet afgeworpen wel, hij is gevallen?" „Hij had het aan u en njfi verdiend, dat dit door mjj geschied ware, maar het is zoo bcfcCf." „Ja, fluisterde zijt „ja, zoo is het beten hij beeft zich zelf gestraft..O mijn God welk een verschrikkelijke dood, boe zal dat ontwaken zijn in de eeuwigheid". „Hoe kondt ge ook zoo voorbarig zijn om vooruit naar boven te loopen?" sprak Eduard met verwijtenden blik „gij hebt uw ongeduld wel zwaar geboet". „Dat heb ik", zeide zij treurig. „Och, gij weet ik houd er niet van die zinledige gesprekken aan te hoor en, waarop dat werkvolk doorgaans fatsoenlijke lieden onthaalt. Mama zal het ook wel verveeld hebben, maar rij weet er rich beter in te schikken, u heb ik daar aanstonds in stilte bewonderd want ik weet, dat gi$ ook van die praatjes niet houdt." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 11