BINNENLAND in en óm Haarlem Biimeiilaiicisoii Mseuws. BrandstofFendistributie. D033DE&0AG S APRIL 1929 43ste JAARGANG No II6II OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92'/2; PER WEEK 22V2 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM - TELEFOON '426 EN 2741 - TELEFOON AFPEELiNG „DRUKKERIJ" No, 1748ADVERTENTIEN 30 CENTS PER RESEL, BU CONTRACT 8ELAN8BIJKE KORT1NQ EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen 1 ten (Lntraai bureau van den rt. K. Vrouwenbond. TER VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING. VERZOLK. IIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Onder verwijzing: naar de advertentie van 6 dezer, wordt ter kennis gebracht, dat »ij, die lmn brandstoffen betrekken van de brandstof fenthan del aren J. L. VAN DIJK N°- 13 zoo uurssluiting naar het klokje van half acht dracht zou zeggen, wat zij van de keuze overliep lijkt wel wat zonderling. Het ar- dacht. Maar de meerderheid van den Raad Korte Nieuwstraat 7, te Utrecht, maar na gument van meer dan 100 winkeliers in vond dat toch gelukkig wel wat al te radi-115 April a. s. zal het zijn gevestigd: de Groote Houtstraat, dat de zaken tusschen caal 14 17 19 20 21 J. DRUPSTEEN A. DE GRAAF G. VAN DER HAAK G. HONING Zn. J. VAN DER HAAK tegen afgifte van de gele miniaraiurant' soenkaart, een legiitimatiekaart kun nou af- halen met bons voor de April-Eenhedd, op Vrijdag 9 April a.s. van 9—5 uur en op Za terdag 10 April van 9 tot 12 uur v.m. aan de Afd. Inlichtingen van het Brandstoffen bureau. De Directeur van het Brandstoffen Bur, R. O. J. WILLINK. LIT DEN (GEMEENTERAAD. Toen de raadszitting gisterenmiddag ge opend werd zaten er twee burgemeesters achter de tafel van het dageiijksch bestuur. Nu schijnen burgemeesters elementen te zijn, die elkander wonder goed verdragen. Want in tegenstelling met andere combi naties, waarbij gelijksoortige grootheden onmiddellijk tegen elkaar aanbotsen en zelfs op leven en dood om de alleenheerschappij vechten, maakten de hceren Maarschalk en Wijtema zeer hoofsche strijkages tegen el kaar en drukten elkander zelfs na hartroe rende speeches broederlijk de hand. Maar, laten wij ernstig blijven de Raad heeft gisterenmiddag op zeer duidelijke wij ze getoond hoezeer hij zich eensdeels in de benoeming van mr. Dr. Wijtema tot burge meester van Dordrecht verheugt, (welke onderscheiding indirect ook 'Haarlem tot eer strekt) maar anderzijds ook niet zonder reden betreurt het heengaan van zijn zeer kundigen, plichtsgetrouwen envoi ijverige» secreta is De' voorzitter op de eerste plaats getuig de hiervan in een hartelijk speechje, waar in hij de verdiensten van mr. Wijtema voor Haarlem schetste. Bijzonder tref ons daarop de puntige toe spraak van dr. van den Berg als oudste lid van den Raad, een woord waaruit de man sprak, die zulke dingen meer bij de hand heeft gehad en die toch den hier juist passenden toon wist te treffen. De nestor van den ge meenteraad wees er op, dat mr. dr. Wijtema gaat naar een mooie en zich krachtig ont wikkelende gemeente als Dordrecht. Daar zult gij dan niet meer de zwijgende toeschou wer, doch de leider en aanvoerder zijn van den' Raad. Wat Dordt aan U zal winnen, zal Haarlem aan U verliezen. Wees voor Dordrecht, wat gij voor Haarlem geweest zijt en gij en de stad gaan een schoone toe komst te gemoet. Aldus ongeveer het kernachtige woord van Dr. van den Berg, dat de Raad me. een krachtig applaus onderstreepte. To n beleefden wij het ongewone feit, dat 1 e gemeentesecretaris, die daar negen jaar aan den linkerkant van den voorzit- tersstoel een zwijgende rol had vervuld, het woord vroeg en gewaagde van ziin dierbaar Haarlem, waar hij met zooveel pleizier had gewerkt, waar hij zelf en zijn gezin zoo ge- noegelijk had gewoond. De tegenwoordige en vroegere stadsbe stuurderen en vertegenwoordigers van Haar lem werden herdacht en aan onze stad werd het allerbeste toegewenscht. Het maakt wel een zonderlingen indruk in deze zaal, waar zooveel gesproken wordt, een man, die negen jaar gezwegen heeft te zien opstaan om twee minuten het woord te voeren en dan voor goed te verdwijnen. Met belangstelling zullen wij uit mr. Wij- tema's optreden als burgemeester van Dor drecht nagaan, welke lessen hij uit Haar lem he ft meegenomen. Het grootste deel van den middag heeft de Raad verder besteed aan de bespreking van de gewijzigde verordering op de winkel sluiting. Algemeene beschouwingen zouden niet worden gehouden, dat vond aanvankelijk nie mand noodig terecht, want het onderwerp is in tien jaren tijds uitgeput Maar toen de heer Klein met enkele amendementen het debat opende raakten wij toch onwille keurig in principieele discussies verward. Het is met die verplichte winkelsluiting raar gcloopen. Zooals overal elders kwam cr eerst heftig verzet tegen, totdat bleek, dat de negen-urige sluiting nog al mee viel, Daarna kwam de oorlog met de lichlrant- soeneering en de 8-urige sluiting. E11 nu men dien toestand voorbij is, komt er 'n voor stel om niet slechts den oorlogstoestand te bevestigen, maar om zelfs te half acht te sluiten. Dit laatste lijkt ons niet heel con sequent. Wij hopen toch allen dat de tijd biet verre meer is, dat van eenige opleving' Tn nering en handel zal kunnen worden ge sproken. In menig opzicht staan wc er,al weer wat beter voor dan een jaar geleden. Dat de Raad dan ook zonder veel verzet m?ar van de oorspronkelijke negen-j niet vóór maar na het opmaken der voor- j reeds nu om inlichtingen kam vervoegen. - 1 - - - -J- 1Het voorloopig adres van ons Bureau is: 6 en 7 uur goeddeels stil liggen, maar dat juist tusschem 7 en 8 uur veel wordt omgezet, had toch wel eenigen indruk mogen maken. Te meer, waar tevens werd voorgesteld om alle uitzonderingsbepalingen op te heffen. Men weet, dat momenteel B. en W. hier op het voorbeeld van Amsterdam en andere plaatsen de bevoegdheid hebben om aan speciale winkels vergunning te verleenen tot een later uur te verkoopen. Zulks betreft voornamelijk de kleine winkeliers in visch en fruit. De heer Klein wees op het onbillijke van deze uitzonderingen. Er zijn nu reeds meer dan 200 van zulke vergunningen gege ven. Wat is daarvan het gevolg Dat b.v. een kruidenier te half acht gesloten moet zijn, maar een fruitwinkel na het sluitingsuur chocolade en andere artikelen verkoopt en eerstgenoemde oneerlijke concurrentie aan doet. De heer Klein had persoonlijk de proef op de som genomen. Mr. Bruch en de heer Reinalda vielen hem bij en ook de heer v. d. Kamp, die kort en krachtig zeigeef iedereen vergunning, die open wil blijven of laat allen op gelijk uur sluiten. De heer Peper zag echter een anderen kant aan de zaak. Er zijn tal van kleine winke liers, zei hij, die zonder personeel werken en het hoofdzakelijk van den avondverkoop moeten hebben bij het uitgaan van schouw burg en bioscoop. Die menschen worden gedupeerd,- wanneer men de uitzonderingen uit de verordening neemt. De best gesitueer den onder hen weten zich te redden zi j maken van hun winkel een salon met „verlof" blijven open en verkoopen clandestien etens waren door. De meeste kleine winkeliers kunnen dat echter niet doen en hen stoot men uit hun broodwinning. Wie van de practijk in Amsterdam op de hoogte is, zal moeten toegeven, dat de heer Peper hier onmiskenbaar juiste dingen zei In de oogen van mr. Bomans en den voor zitter was zijn betoog zelfs zóó doorslaand, dat zij er met klem bij den Raad op aandron gen om de uitzonderingen te laten bestaan. Dat lokte weer een protest van den heer Reinalda uit, die in den geest blijkbaar bij het „voortwoekeren" der vergunningen reeds een mandje vijgen zag uitgestald in een parfu meriezaak of een kistje met bokking in een winkel van dames-lingeries. Voor ons kwam opnieuw in den geest de strijd, die een kleine tien jaar geleden voor verplichte winkelsluiting werd ingezet, die te Amsterdam in volle heftigheid begon om later naar de meeste groote gemeenten over te slaan. Van den aanvang af is die strijd een tweeslachtige geweest en werden zoo wel de vóór als de tegenstanders op ge heel verschillende overwegingen tot elkaar gedreven. Dat wreekt zich later altijd. Hoe veel is er al niet aan de Amsterdamsche verordening waarnaar de meeste andere gekopieerd zijn veranderd en gevijld. Het groote bezwaar is nog steeds het ont breken van een Rijksregeling, waarbij uni formiteit voor alle gemeenten wordt vast gelegd, dus unfaire concurrentie uitgeslo ten Wordt en de arbeidstijd van het winkel personeel voorgoed geregeld. Voorts zal de bedrijfsorganisatie zóó moeten groeien, dat de neringdoenden zonder Rijksoverheid of gemeenteraad zelf hun eigen werkuren vast stellen. Dan is er kans, dat er ook eens met de belangen van het publiek (zijdelings ook weer een verkoopers belang) gerekend Wordt. Want als men nu de heeren Bruch en Rei nalda over „de gemeenschap" en „het in dividu" hoort praten, lijkt het wel "of ver bruikers heelemaal geen reden van bestaan meer hebben en bekruipt ons wel eens de vrees dat, wat de heeren „de gemeenschap" noemen tegenover het aantal „individuen" sterk in de minderheid is Laten wij echter niet klagen, wanneer wij straks na half acht niets meer kunnen koo- pen. Het kan nog erger worden. Er werd een motie Wolzak - van Liemt aangenomen om aan de rechtsgeleerde commissie (o, def tige titel voor de ontwerpers der strafver ordeningen op te dragen te onderzoeken in hoeverre ook de koopers na het sluitings uur strafbaar kunnen worden gesteld. Het kan dus nog erger. Mr. Bruch twijfelde aan de mogelijkheid en noemde zoo iets een novum in onze straf wetgeving. De lieer van Liemt verwees naar de drankwet, waarbij iets analoogs is ge regeld. En wij meenen ons te herinneren dat in ons land het „novum" reeds in een gemeente is ingevoerd, althans in het bui tenland ziet men cr niet tegen op. Dc meest op den voorgrond tredende personen bij het debat waren voorts de kap pers. Zij krijgen voortaan gelegenheid om een 'half uur na sluitingstijd klanten af te helpen in plaats van een kwartier, zooals nu is geregeld. De heer Klein wilde Woensdagavonds nog een half uurtje meer geven voor de scheer klanten. De heer Reinalda betoogde, dat de bar biers daar zelf niets voor voelden, waarbij de meerderheid van den Raad zich aansloot. Er werd nog wat gepraat over schadever goeding aan aannemers van gemeentewer ken en over het invoeren van een ander no vum, nu van mr. Bruch zelf, om nl. de plaat selijke vereeniging van leeraars bij het mid delbaar onderwijs een adviseerende stem te geven bij de benoeming van Directeuren. De lieer Reinalda wilde dat „georganiseerd overleg" zoo uitbreiden, dat de vereeniging Hoogt No. 1, eveneens te Utrecht het Centrale punt van onze R.-K. Vrouwen- Tóen de agendapunten waren afgehan-1 organisatie dus in het centrum van ons deld mochten wij weer een half uurtje gaan land. Wel is diit Bureau klein beo-onnen en anti-chambreeren, onderwijl de Raad in het geheim samenspande. Na opening der deuren kregen wij te hooren, dat Publieke Werken een crediet van f. 325,000 noodig had tot opspuiting van grond bij de Zomer- vaart en Slachthuisstraat. De heer Peper had het origineele denkbeeld om de verhoo ging op oudenvetsche manier te laten ge schieden, dan kon de werkeloosheid der grondwerkers bestreden worden. Mr. Siin- genberg deelde echter mede, dat de methode Peper maar evenzes ton meer zou kosten, waarna de heer Peper retireerde. Wethouder Heerkens Thijssen zette den heer Dijk nog even in het zonnetje door een verklaring voor te lezen van den heer Ra- v-elli, den ambtenaar van het Bur. Armb. in een vorige raadszitting beschuldigd van pressie te hebben uitgeoefend op ondersteun den om in de Amsterdamsche haven„on- derkruiperswerk" te gaan verrichten. In de verklaring werd het beweerde pertinent ontkend. De heel* Dijk meende de situatie te kun nen redden door nu de namen te noemen van degenen, die hem tot de beschuldiging ge bracht hadden. Tegelijker tijd deelde de lieer Dijk echter mee, dat hij de „indivi duen," waarvan hij zijn gegevens had, niet voor zijn rekening nam. De heer van der Kamp wierp daarop de zaal in, dat een der door den heer Dijk ge noemde individuen, tot dc grootste ploerten behoort, die Haarlem herbergt. En zulke wezens voert men als getuigen aan tegen een vertrouwd en verdienstelijk ambtenaar De heer Dijk had beter gedaan nu en de vorige maal zijn stembanden te sparendan had hij wellicht nog meer ge spaard Meer dan ooit is in d,eu laats ten tijd ge bleken, hoe noodzakelijk het is, alle Katho lieken op Katholieken grondslag to voree nigen. Dat is voor alle klassen en rangen van ©i-ze samenleving een gebiedende eisah voor de vrouwen niet in hot minst, omdat van haar de grootste invloed kan uitgaan op de Katholieke vorming der gezinnen, de godsdienstige opvoeding der jeugd en het beleven der Roomsolie beginselen onder al le omstandigheden des levens. Wij, Rooinsche vrouwen, moeten worden gevormd tot degelijke onderlegde strijd sters voor de zaak van Christus en Zijne Kerk, wij willen toon en, dat in den strijd tegen het kwaad onder allerlei vorm ook op ons kan worden gerekend en dit is al leen mogelijk, wanneer wij allen zijn ver- ecnigd in één grooten Bond. 't Is stellig ovebodig, nog te gaan betoo- gen, dat de K.-K. Vrouwenbond hiertoe de aangewezen vereeniging is. Werd voor weinige Jaren do betcekenis van organisatie door de meeste Katholieke vrouwen in ons vaderland nog niet door voeld, nu gaan we flink vooruit en telt de R.-K. Vrouwenbond de leden reeds bij tien duizenden. Alleen in het bisdom Haarlem b.v. zijn niet minder dan 17400 vrouwen en meisjes d:ie in onzen Boud haar gdsdienet- zin komen verdiepen en liare ontwikkeling ook op allo ander gebied komen verbroe den, of er van gaan meedeeien aan ande ren. En, steeds winnende aan innerlijke diep te en heerlijken opbloei, zal do Bond zich in krachtige ontwikkeling al wijder en wij der uitspreiden en bet ledental nog zien stijgen. Weldra toch zal alom do oprichting eeuer zeer belangrijk" onderaf deelingDe R.-K. J 0 n g e v r 0 u w* e n b o n d tot stand zijn gebracht, zoadat ook de vrouwe lijke jeugd uit alle kingen en standen be grip zal krijgen van het ver een igingslav en op godsdienstigen grondslag en overtuigd zal raken, dat iedere Katholieke vrouw be hoort medé te werken in de grootste Room- sohe Vrouwen-organisatie, ook al is zij reeds lid van andere Katholieke instellin gen. Hebben dus de leden van den R.-K. JorgevTouweu-Bond eenmaal den leeftijd van 18 jaar bereikt, dan zullen zij vanzelf het leger van den R.-K- Vrouwenbond ko men versta-erken. Hoeveel werk ineer Js onder Gods zogen in deze eerste 7 jaren door dien R.-K. Vrouwenbond nog volbracht! De uitgave van een Katholiek vrouwenblad o.a. is thans verzekerd en dit eigen Orgaan, on der Hoofd-Redactie van eene onzer meest begaafde leden, in de letterkundige wereld welbekend, zal in MM a-s. verschijnen. Het zal den R.-K. Vrouwenbond aanraking doen vinden met allo kringen dér samenle ving en tevens tusschen besturon en leden der onderlinge samenwerking ongetwijfeld gaan bevorderen. Al deze werken zullen stellig nog rijker vruchten opleveren, nu daarvoor een mid delpunt is gevormd door do opening on langs van het A 1 S om een Secre tariaat dor Diocesane R.K. Vrouwenbonden in Neder land, van welk Centraal Bureau uit alle zaken, dien Vrouwenbond betreffende, zul len worden voorbereid en waar men zich op hoogst bescheiden voet ingericht. Het zal echter met den Vrouwenhond ontwik kelen en veel goeds zal er van kunnen uit gaan, vooral, wanneer de samenwerking tusschen de Diocesane Bonden nog inni ger en meer algeheel zal zijn geworden. Ontwikkelen zieh nieuwe toestanden, dan zal het Bureau ook klaar staan met nieu we maatregeleu, om de belangen der R.-K. vrouwen te behartigen en het is ten allen tijde bereid, om op aanvrage do nocdige hulp en voorlichting te verleenen. VVederkeerig houdt de Directie zieh aan bevolen -tot het ontvangen van goedenV raad en berichten betreffende alle», wat Roomsche Vrouwen-organisatie aangaat en wat do waardeerende samenwerking tus schen de verschillende Katholieke Vrou wen vereenigingen kan bevorderen. Bij haar arbeid kan de Directie trouwens ook heel wat finaucieeien steun gebruiken. Wie zendt er wat geestelijk en stoffelijk kraehtvoedse] voor ons jong plantje? Het zal aan bovengenoemd adres gaarne wor den aanvaard en ons meehelpen, den bloei te bevorderen van den R.-K. Vrouwen bond, die weldra moge blijken te zijn. De Bend van alle R.K. vrouwen voor alle R.K. vrouwen in ons Nederland! Er is ingediend een wetsontwerp ter voorkoming van dubbele belasting, dat bij den rompslomp van belastingen die aan de orde van den dag zijn, geen overbodige weelde mag genoemd worden. Bij het af- dee lings oude rzoek van dat ontwerp in de Tweede Kamer, is nu gevraagd, voor welke inkomsten de door den Minister van Financiën te geven voorschriften vrijstel ling van belasting zullen geven. De Memo rie van Toelichting geeft den indruk dat de vrijstelling zieh slechts bepalen tot de bronnen van inkomen, die aan een bepaal de plaals zijn gebonden. Nog werd ge vraagd op welken grond de Minister zich voorstelt de sedert het in werking treden van de wet op de Inkomstenbelasting be taald dubbele belasting terug te doen be talen daar aan de wet geen terugwerkende kracht is gegeven en zi,i dus alleen voor de toekomst werkt. Vragen die, dunkt ons, op een zeer dui delijk antwoord recht hebben. PASVISUM AAN LEGIEN GEWEIGERD Uit Berlijn wordt d.d. 7 dezer aan liet „Hbld.'" geseind: De voorzitter van den „Allgemeinen Deutsclien Gewarkschaftsbund" Legien zou als lid van liet bestuur van den Int. Bond van ,Vakvereenigingen op 18 April naar Amsterdam komen. Naar de „Vor- warts" heden schrijft, had de Duitsche regeer ing den pas reeds klaargemaakt, doch werd door het Nederlandsche consu laat het visum voor de reis geweigerd. Legien heeft daarop den secretaris van het Int. .Verbond van Vakvereenigingen, Oudegeest, het volgende telegram gezon den: „Het Nederlandsche gezanl schap heeft „mij het .visum op mijn pas geweigerd. „Kom hierheen; .de reis naar Duitschland is vrij." De „Vorwarts'" merkt hierbij op: „Do Nederlandsche Regeering zal .voor .deze weigering grondig rekenschap moeten af leggen. Heeft zij misschien Legien met Lenin verwisseld?" NIET OVERDRIJVEN. Dezer dagen ontving een huisvader een dagvaarding, waardoor hij .voor den kan tonrechter gedaagd wordt, ter zake, dat hij om .4.40 des namiddags op den open baren weg ten behoeve van zijn banket bakkersbedrijf door zijn zoontjo van circa negen jaar arbeid heeft doen verrichten, bestaande in het dragen van een doos. Het gewraakte feit kan, met een be roep op de wet, die aan kinderen van den leerplichtigen leeftijd verbiedt in eenig bedrijf .werkzaam te zijn, onder de strafbare feiten gerekend .worden. Niet ten onrechte teekent de ,,Msb.M' hierbij aan: „Wij kunnen echter de ont- stemtheid vau dezen huisvader .volkomen billijken, nu op zulk een kleingeestige wijze eert wettelijk voorschrift, dat het kind beschermt zelfs tegen zijn plicht- vergeten oudere, jn toepassing .wordt ge bracht." Het is trouwens niet de eerste maal dat bedenking rees tegen een maatregel der overheid, die met zoo ver strekkend gevolg .vermag in te grijpen in de uit oefening der .ouderlijke macht. Komt daar nu nog bij, dat men zulk wetsartikel tot in het overdrevene gaat toepassen, dan behoeft men zich toch werkelijk niet te klagen, .dat zulke yergaande en hinder lijk-plagende overheidsbemoeiing .een pp zich zelf goed bedoelde en heilzaam-wer kende bepaling ,der wet jn discrediet brengt. Lj PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen, heeft de ongesteldheid van influenza-achtige aard, der Prinses, een verloop dat zich gunstig laat aanzien. TEN GUNSTE VAN SOVJET-RUSLAND. Het Uitvoerend Oomitó van het Amster- Teneinde de advertentiën met de ver- eischte zorg te kunnen zetten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zaterdagsche Courant bestemde advertentiën. REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën meer wordeu aangenomen. DE ADMINISTRATIE. damsohe Bureau der Derde Internationale publiceert in de „Tribune"' een. uitvoerigen oprcep aan allo vakvereenigingen, massa organisaties, groepen en partijen, tot een al gemeene demonstratieve werkstaking op den len Mei a.»., ten gunste van Sovjet-Rus land. Do oproep is ondor teekend door de Com munisten H. Roland HoRt. S. J. Rutgers en David Wijnkoop. ZE ONDERVONDEN GEEN SCHADE VAN. Onlangs maakten we melding van het misbruik maken der Nederlandsen® vlag door kotters, die in het kanaal bij Quesanf liggen. Naar aanleiding hiervan wordt uit Vlis- singen bericht, dat de Nederlandsche loodsen daarvan in liet. geheel geen schade onder vinden. do inkomende schepen moeten toch allo het volle loodsgeld betalen. De kottors die met gedraaide Duitsche vlag waren, zijn Duitsche schepen. Zij berokkenen eerder sohado aan do Engelscho loodsen en de En- gelscho zeelieden zijn verbitterd door dit optreden, temeer nu de Duitscliers op deze wijze trachten ben om den tuin te leiden. KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM 's-BOSCH. Dit jaar zal een Diocesane Katholieken dag te Eindhoven worden gehouden. Do datuan er van zal nader worden vast gesteld. HET RAPPORT DER SOC1ALISATIE- COMMISS1E UIT DE S- A. P. Dit- rapport is thans verschenen. Aan het uitwerken van een schets eener regei'ng via de organisatie der nog niet gesocialiseerde bedrijven, meende de commissie niet te moe ten overgaan. Gedacht wordt aan een regeling, die de ontwikkeling der bedrijven zou bevorderen in dien zin. dat ze ten spoedigste in technisch opzicht voor socialisatie vatbaar werden, terwijl deze regeling voorts (medezeggen schap van loontrekkenden en gemeen- schaps-invloed, medezeggenschap van "ver bruikers en van staatsorganen) in de nog nog niet gesocialiseerde bedrijven zou heb ben te brengen. De commissie meent, dat deze aangelegen heid ten spoedigste door de partij in over. leg met het N. V. V. moet worden behan deld. De inhoud van het rapport maakt op ons dén indruk vanhalf werk. DE BAKKERIJ-CONTROLE VAN RIJKSWEGE AFGESCHAFT. Naar do „Tol." verneemt, ia hot corps controleur», in dienst van het Bureau van den Regccringscommissaris, belast met de RijkegraanvorzamelLng in Noord-Holland, schriftelijk aangezegd, diat het tegen 1 Mei e.k. ontslagen wordt. Deze comtroieurs wa ren belast met het toezicht (in den meest uitgestrekiten vorm) op do wijze, waarop door do bakkers gehandeld werd met de hun van regeringswege verstrekte par tijen bloem eu meel, terwijl ook de gemeen telijke bureaux, welko do administratie over dezen tak van dienst voerden, onder do controle van genoemde ambtenaren vie len. Na 1 Mei e.k. zullen dus in totaal 2 con troleurs aan het bureau van deu Regee- ringseommis&aris voor Noord-Holland in functie blijven, welke, indien do werkzaam heden op denzelfden voet zouden worden voortgezet, controle-arbeid over niet min den" dan 184 gemeenten zouden moeten ver richten. KINDERENTREIN UIT WEENEN. Blijkens telegrafisch bericht uit Weenen zou gisteren, 7 April, weder een kinderen- trein uit Weenen voor het R.-K. Huisves tingscomité vertrekken. LEVENSMIDDELENTREIN NAAR WEENEN. De dezer dagen in verband mot de troe belen in Duitschland uitgestelde vijfde le- vonsmiddeientrein naar Weenen van het R.-K. Huisvestings-Comité te 's Hertogen- bosck waarmede tevens de zending van het R.-K. Oomitó uit de Vakcentraleu in Nederland zal verzonden worden, zal ver moedelijk 19 April uit oas land naar Wee nen vertrekken. HULP VOOR DUITSCHLAND. Naar aan het Ned. R.-K. Huisvestings comité is bekend geworden, worden pogin gen aangewend om levensmiddelen en Mee ding te verzamelen, ter leniging van den nood in Duatschland. Teneinde verwarring te voorkomen en te vermijden, meent genoemd Comité er de aandacht op te moeten vestigen, dat zijne af deeling Duitschland in gelijken zin werk zaam wil en kan blijven en rekent op de volle medewerking van allen, die tot heden het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité wilden eu Het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité zond daartoe eene circulaire aan zijne afdeelin- gen, waarin o.a. gezegd wordt, dat de krachtige actie voor Oostenrijk ontwikkeldi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1