in en om Haarlem BINNENLAND Binnenlanasch Nieuws. Brandstoffendistributie. DONDERDAG 8 APRIL I9^@ 43ste Jf <*RGANG No II6II OE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,927*; PER WEEK 22% CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL 13,25 BIJ VOORUITBETALING TELEFOON AFDEELING „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL, Bil CONTRACT BELANGRIJKE KORTING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 EERSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Onder verwijzing naar do advertentie van 6 dezer, wondt ter kennis gebracht, dat zij, die hun brandstoffen betrokken van de Brandstof fenthandelaren J. L. VAN DIJK No. 13 J, DRUPSTEEN 14 A. DE GRAAF 17 G. VAN DER HAAK G. HONING Zn. 20 J. VAN DER HAAK 21 tragen afgifte van de gele minimunirant- soenkaart, een legitimatiekaart kunnen af baden mot bons voor de April-Eenheié, op Vrijdag 9 April a.s. van 9—5 uur en op Za terdag 10 April van 9 tot 12 uur v.m. aan de Afd. Inlichtingen van het Brandstoffen- bureau. De Directeur van het Brandstoffen-Bur. R. O. J. WILLINK. UIT DEN GEMEENTERAAD. Toen de raadszitting gisterenmiddag ge opend werd zaten er twee burgemeesters achter de tafel van het dagelijksch bestuur. Nu schijnen burgemeesters elementen te zijn, die elkander wonder goed verdragen. Want in tegenstelling met andere combi naties, waarbij gelijksoortige grootheden onmiddellijk tegen elkaar aanbotsen en zelfs op leven en dood om de alleenheerschappij vechten, maakten de heeren Maarschalk en Wijtema zeer hoofsche strijkages tegen el kaar en drukten elkander zelfs na hartroe rende speeches broederlijk de hand. Maar, laten wij ernstig blijven de Raad heeft gisterenmiddag op zeer duidelijke wij ze getoond hoezeer hij zich eensdeels in de benoeming van mr. Dr, Wijtema tot buige- mcester vau Dordrecht verheugt, (welke onderscheiding indirect ook Haarlem tot eer strekt) maar anderzijds ook met zonder reden betreurt het heengaan van zijn zeer kundigen, plichtsgetrouwen envoi ijverigen secreta is De voorzitter op de eerste plaats getuig de hiervan in een hartelijk speechje, waar in hij de verdiensten van mr. Wijtema voor Haarlem schetste. Bijzonder ticf ons daarop de puntige toe spraak van dr. van den Berg als oudste lid van den Raad, een woord waaruit de man sprak, die zulke dingen meer bij de hand heeft gehad en die toch den hier juist passenden toon wist te treffen. De nestor van den ge meenteraad wees er op, dat mr. dr. Wijtema gaat naar een mooie en zich krachtig ont wikkelende gemeente als Dordrecht. Daar zult gij dan niet meer de zwijgende toeschou wer, doch de leider en aanvoerder zijn van den Raad. Wat Dordt aan U zal winnen, zal Haarlem aan U verliezen. Wees voor Dordrecht, wat gij voor Haarlem geweest zijt en gij en de stad gaan een schoone toe komst te gemoet. Aldus ongeveer het kernachtige woord van Dr. van den Berg, dar de Raad me. een krachtig applaus onderstreepte. To< n beleefden wij het ongewone feit, dat i e gemeentesecretaris, die daar negen jaar aan den linkerkant van den voorzit- tersstoel een zwijgende rol had vervuld, het woord vroeg en gewaagde van zijn dierbaar Haarlem, waar hij met zooveel pleizier had gewerkt, waar hij zelf en zijn gezin zoo ge- noegelijk had gewoond. De tegenwoordige en vroegere stadsbe stuurderen en vertegenwoordigers van Haar lem werden herdacht en aan onze stad werd het allerbeste toegewenscht. Het maakt wel een zonderlingen indruk in deze zaal, waar zooveel gesproken wordt, een man, die negen jaar gezwegen heeft te zien opstaan om twee minuten het woord te voeren en dan voor goed te verdwijnen. Met belangstelling zullen wij uit mr. Wij- tema's optreden als burgemeester van Dor drecht nagaan, welke lessen hij uit Haar lem he, ft meegenomen. Het grootste deel van den middag heeft de Raad verder besteed aan de bespreking van de gewijzigde verordering op de winkel sluiting. Algemeène beschouwingen zouden niet worden gehouden, dat vond aanvankelijk nie mand noodig terecht, want het onderwerp is in tien jaren tijds uitgeput Maar toen de heer Klein met enkele amendementen het debat opende raakten wij toch onwille keurig in principieele discussies verward. Het is met die verplichte winkelsluiting raar geloopen. Zooals overal elders kwam er eerst heftig verzet tegen, totdat bleek, dat de negen-urige sluiting nog al mee viel, Daarna kwam de oorlog met de lichtrant- soeneering en de 8-urige sluiting. En nu men dien toestand voorbij is, komt er 'n voor stel om niet slechts den oorlogstoestand te bevestigen, maar om zelfs te half acht te sluiten. Dit laatste lijkt ons niet heel con sequent. Wij hopen toch allen dat de tijd «liet verre meer is, dat van eenige opleving' ïn nering en handel zal kunnen worden ge sproken. In menig opzicht staan we cr al weer wat beter voor dan een jaar geleden. Dat de Raad dan ook zonder veel verzet zoo maar van de oorspronkelijke negen- uurssluiting naar het klokje van half acht overliep, lijkt wel wat zonderling. Het ar gument van meer dan ioo winkeliers in de Groote Houtstraat, dat de zaken tusschen 6 en 7 uur goeddeels stil liggen, maar dat juist tusschem 7 en 8 uur veel wordt omgezet, had toch wel eenigen indruk mogen maken. Te meer, waar tevens werd voorgesteld om alle uitzonderingsbepalingen op te heffen. Men weet, dat momenteel B. en W. hier op het voorbeeld van Amsterdam en andere plaatsen de bevoegdheid hebben om aan speciale winkels vergunning te verleenen tot een later uur te verkoopen. Zulks betreft voornamelijk de kleine winkeliers in visch en fruit. De heer Klein wees op het onbillijke van deze uitzonderingen. Er zijn nu reeds meer dan 200 van zulke vergunningen gege ven. Wat is daarvan het gevolg Dat b.v. een kruidenier te half acht gesloten moet zijn, maar een fruitwinkel na het sluitingsuur chocolade en andere artikelen verkoopt en eerstgenoemde oneerlijke concurrentie aan doet. De heer Klein had persoonlijk de proef op de som genomen. Mr. Bruch en de heer Reinalda vielen hem bij en ook de heer v. d. Kamp, die kort en krachtig zeigeef iedereen vergunning, die open wil blijven of laat allen op gelijk uur sluiten. De heer Peper zag echter een anderen kant aan de zaak. Er zijn tal van kleine winke liers, zei hij, die zonder personeel werken en het hoofdzakelijk van den avond verkoop moeten hebben bij het uitgaan van schouw burg en bioscoop. Die menschen worden gedupeerd, wanneer men de uitzonderingen uit de verordening neemt. De best gesitueer den onder hen weten zich te reddenzij maken van hun winkel een salon met „verlof blijven open en verkoopen clandestien etens waren door. De meeste kleine winkeliers kunnen dat echter niet doen en hen stoot men uit hun broodwinning. Wie van de practijk in Amsterdam op de hoogte is, zal moeten toegeven, dat de heer Peper hier onmiskenbaar juiste dingen zei. In de oogen van mr. Bomans en den voor zitter was zijn betoog zelfs zóó doorslaand, dat zij er met klem bij den Raad op aandron gen om de uitzonderingen te laten bestaan. Dat lokte weer een protest van den heer Reinalda uit, die in den geest blijkbaar bij het „voortwoekeren" der vergunningen reeds een mandje vijgen zag uitgestald in een parfu meriezaak of een kistje met bokking in een winkel van dames-lingeries. Voor ons kwam opnieuw in den geest de strijd, die een kléine tien jaar geleden voor verplichte winkelsluiting werd ingezet, die te Amsterdam in volle heftigheid begon om later naar de meeste groote gemeenten over te slaan. Van den aanvang af is die strijd een tweeslachtige geweest en werden zoo wel de vóór als de tegenstarders op ge heel verschillende overwegingen tot elkaar gedreven. Dat wreekt zich later altijd. Hoe veel is er al niet aan de Amsterdamsche verordening waarnaar de meeste andere gekopieerd zijn veranderd en gevijld. Het groote bezwaar is nog steeds het ont breken van een Rijksregeling, waarbij uni formiteit voor alle gemeenten wordt vast gelegd, dus unfaire concurrentie uitgeslo ten wordt en de arbeidstijd van het winkel personeel voorgoed geregeld. Voorts zal de bedrijfsorganisatie zóó moeten groeien, dat de neringdoenden zonder Rijksoverheid of gemeenteraad zelf hun eigen werkuren vast stellen. Dan is er kans, dat er ook eens met de belangen van het publiek (zijdelings ook weer een verkoopers belang) gerekend wordt. Want als men nu de heeren Bruch cn Rei nalda over „de gemeenschap" en „het in dividu" hoort praten, lijkt het wel of ver bruikers heclemaal geen reden van bestaan meer hebben en bekruipt ons wel eens de vrees dat, wat de heeren „de gemeenschap" noemen tegenover het aantal „individuen" sterk in de minderheid is Laten wij echter niet klagen, wanneer wij straks na half acht niets meer kunnen koo- pen, Het kan nog erger worden. Er werd een motie Wolzak - van Liemt aangenomen om aan de rechtsgeleerde commissie (o, def tige titel voor de ontwerpers der strafver ordeningen op te dragen te onderzoeken in hoeverre ook de koopers na het sluitings uur strafbaar kunnen worden gesteld. Het kan dus nog erger. Mr. Bruch twijfelde aan de mogelijkheid en noemde zoo iets een novum in onze straf wetgeving. De heer van I.iemt verwees naar de drankwet, waarbij iets analoogs is ge regeld. En wij meenen ons te herinneren dat in ons land het „novum" reeds in een gemeente is ingevoerd, althans in het bui tenland ziet men er niet tegen op. De meest op den voorgrond tredende personen bij het debat waren voorts de kap pers. Zij krijgen voortaan gelegenheid om een half uur na sluitingstijd klanten af te helpen in plaats van een kwartier, zooals nu is geregeld. De heer Klein wilde Woensdagavonds nog een half uurtje meer geven voor de scheer klanten. De heer Reinalda betoogde, dat de bar biers daar zelf niets voor voelden, waarbij de meerderheid van den Raad zich aansloot. Er werd nog wat gepraat over schadever goeding aan aannemers van gemeentewer ken en over het invoeren van een ander no vum, nu van mr. Bruch zelf, om nl. de plaat selijke vereeniging van leeraars bij het mid delbaar onderwijs een adviseerende stem te geven bij de benoeming van Directeuren. De heer Reinalda wilde dat „georganiseerd overleg" zoo uitbreiden, dat de vereeniging niet vóór maar na het opmaken der voor dracht zou zeggen, wat zij van de keuze dacht. Maar de meerderheid van den Raad vond dat toch gelukkig wel wat al te radi caal. Toen de agendapunten waren afgehan deld mochten wij weer een half uurtje gaan anti-chambreeren, onderwijl de Raad in het geheim samenspande. Na opening der deuren kregen wij te hooren, dat Publieke Werken een crediet van f. 325,000 noodig had tot opspuiting van grond bij de Zomer- vaart en Slachthuisstraat. De heer Peper had het origineéle denkbeeld om de verhoo ging op ouderwetsche manier te laten ge schieden, dan kon de werkeloosheid der grondwerkers bestreden worden. Mr. Slin- genberg deelde echter mede, dat de methode Peper maar even..zes ton meer zou kosten, waarna de heer Peper retireerde. Wethouder Heerkens Thijssen zette den heer Dijk nog even in het zonnetje door een verklaring voor te lezen van den heer Ra- velli, den ambtenaar van het Bui'. Armb. in een vorige raadszitting beschuldigd van pressie te hebben uitgeoefend op ondersteun den om in de ^Amsterdamsche haven„on- derkruiperswerk" te gaan verrichten. In de verklaring werd het beweerde pertinent ontkend. De heer Dijk meende de situatie te kun nen redden door nu de namen te noemen van degenen, die hem tot de beschuldiging ge bracht hadden. Tegelijker, tijd deelde de heer Dijk echter mee, dat hij de „indivi duen," waarvan hij zijn gegevens had, niet voor zijn rekening nam. De heer van der Kamp wierp daarop de zaal in, dat een der door den heer Dijk ge noemde individuen, tot de. grootste ploerten behoort, die Haarlem herbergt. En zulke wezens voert men als getuigen aan tegen een vertrouwd en verdienstelijk ambtenaarDe heer Dijk had beter gedaan nu en de vorige maal zijn stembanden te sparendan had hij wellicht nog meer ge spaard Een CêniraaJ bureau van den R, K. Vrouwenbond. Moer dan ooit is in den iaateten tijd ge bleken, hoe noodzakelijk het is, alle Katho lieken op Katholieken grondslag te veree nigen. Dat is voer alle klassen en rangen van te-ze samenleving een gebiedende edsch voor de vrouwen naèe in hot minst, omdat van haar de grootste invloed kan uitgaan op de Katholieke vorming der gezinnen, de godsdienstige opvoeding der jougd en het beleven der Roomsche beginselen onder al le omstandigheden des levens. Wij, Roomsche vrouwen, moeten worden gevormd tot degelijke onderlegde strijd- eters voor de zaak van Christus en Zijne Kerk, wij willen toonen, dat in den strijd tegen het kwaad onder allerlei vorm ook op ons kan worden gerekend on dit is al leen mogelijk, wanneer wij allen zijn ver- eenigd in n grooten Bond. 't Is stellig ovabodig, nog te gaan bratoo- gen, dat de R.-K. Vrouwenbond hiertoe de aangewezen vereeniging is. Werd voor weinige jaren de beteekenis van organisatie door de meeste Katholieke vrouwen in ons vaderland nog niet door voeld, nu gaan we flink vooruit en telt de R.-K. Vrouwenbond de leden reeds bij tien duizenden. Alleen in het bisdom Haarlem b.v. zijn niet minder dan 17400 vrouwen en meisjes die in onzen Bond haar gdsdienat- ain komen verdiepen 011 hare ontwikkeling ook op alle ander gebied komen verbroe den, of er van gaan meedeelen aan ande ren. En, steeds winnende aan innerlijke diep te en heerlijken opbloei, zal de Bond zich in krachtige ontwikkeling al wijder en wij der uitspreidon en het ledental nog zien stijgen. Weldra toch zal alom do oprichting eeuer zeer belangrijke onderaf deelingD e R..-K. Jongevrouwenbond tot stand zijn gebracht, zoodat ook de vrouwe lijke jeugd uit alle kingen en standen be grip zal krijgen van het vereenigiugsleven op godsdienstigen grondslag 6n overtuigd zal raken, dat ieder® Katholieke vrouw be hoort mede te werken in de grootste Room sche Vrouwen-organisatie, ook al is zij reeds lid van andere Katholieke instellin gen. Hebben dus de leden van den R.-K. J o r ge vrouw en- Bood eenmaal den leeftijd van 18 jaar bereikt, dan zullen zij vanzelf het leger van den R.-K. Vrouwenbond ko men versterken. Hoeveel werk meer ]s onder Gods zegen in deze eerste 7 jaren dooi1, dien R.-K. Vrouwenbond nog volbracht! De uitgave van een Katholiek vrouwenblad o.a. is thans verzekerd en dit eigen Orgaan, on der Hoofd-Redactde van eeue onzer meest begaafde leden, in de letterkundige wereld welbekend, zal in Mei a.s. verschijnen. Het zal den R.-K. Vrouwenbond aanraking doen vinden met all® kringen dier samenle ving en tevens tusschen besturen en leden der onderlinge samenwerking ongetwijfeld gaan bevorderen. Al deze werken zullen stellig nog rijker vruchten opleveren, nu daarvoor een mid delpunt is gevormd door de opening on langs van het A 1 g 0 m oen Secre tariaat der Diocesane R.K. Vrouwenbondon in Neder land, van welk Centraal Bureau uit alle zaken, den Vrouwenbond betreffende, zul len. wordten voorbereid en waar men zich reeds nu om inlichtingen kan vervoegen. Het voorloopig adres van ons Bureau is: Korte Nieuwstest 7, te Utrecht, maar na 15 April a. s. zal het zijn gevestigd: Hoogt No. 1, eveneens te Utrecht het Central© punt van onze R.-K. Vrouwen organisatie dus in het centrum van ons land. Wel is dit Bureau klein beo-onnen en op hoogst bescheiden voet ingericht. Het zal echter met den Vrouwenbond ontwik kelen en veel goeds zal er van kunnen uit gaan, vooral, wanneer de samenwerking tusschen de Diocesane Bonden nog inni ger en meer algeheel zal zijn geworden. Ontwikkelen zich nieuwe toestanden, dan zal het Bureau ook klaar staan met nieu we maatregelen, om de belangen der R.-K. vrouwen te behartigen en het is ten allen tijde bereid, om op aanvrage de noodige hulp en voorlichting te verleenen. Wederkeerig houdt de Directie zich aan bevolen 'tot het ontvangen van goedlenV raad en berichten betreffende alle», wat Roomsche Vrouwen-organisatie aangaat en wat de waar deer ende samenwerking tus schen ile verschillende Katholieke Vrou wen vereenigingen kan bevorderen. Bij baar arbeid kan de Directie trouwens ook heel wat financieelen steun gebruiken. Wie zendt er wat geestelijk en stoffelijk krachtvoedsel voor ons jong plantje? Het zal aan bovengenoemd adres gaarne wor den aanvaard en ons meehelpen, den bloei te bevorderen van den R.-K. Vrouwen bond, die weldra moge blijken te zijn. De Bend van alle R.K. vrouwen voor alle R.K. vrouwen in ons Nederland! TER VOORKOMING VAN DUBBELE BELASTING. Er is ingediend een wetsontwerp ter voorkoming van dubbele belasting, dat bij dien rompslomp van belastingen die aan de orde van den dag zijn, geen overbodige weelde mag genoemd worden. Bij het af- deelingsonderzoek van dat ontwerp in de Tweede Kamer, is nu gevraagd, voor welke inkomsten de door den Minister van Financiën te geven voorschriften vrijstel ling van belasting zullen geven. De Memo rie van Toelichting geeft den indruk dat de vrijstelling zich slechts bepalen tot de bronnen van inkomen, die aan een bepaal de plaats zijn gebonden. Nog werd ge vraagd op welken grond de Minister zich voorstelt de sedert het in werking treden van de wet op de Inkomstenbelasting be taald dubbele belasting terug te doen be- talea daar aan de wet geen terugwerkende kracht is gegeven en zij dus alleen voor de toekomst werkt. Vragen die, dunkt ons, op een zeer dui delijk antwoord recht hebben. PASVISUM AAN LEGIEN GEWEIGERD Uit Berlijn .wordt d.d. 7 dezer aan het „Hbld.'" geseind: De voorzitter .van den „Allgemeineu Deutschen Gewerkschaftsbund" Legien zou als lid van het bestuur van den Int. Bond van .Vakvereonigingen op 18 April naar Amsterdam komen. Naar de „\or- warts" heden schrijft, had de Duitsche regeering den pas reeds klaargemaakt, doch werd door het Nederlandsche consu laat het visum voor de reis geweigerd. Legien heeft daarop den secretaris van het Int. .Verbond van Vakvereenigingen, üudegeest-, het volgende telegTam gezon den: „Het Nederlandsche gezantschap heeft „mij het visum op mijn pas geweigerd. „Kom hierheen; .de reis naai1 Duitschland is vrij De „Vorwarts'" merkt hierbij op: „De Nederlandsche Regeering zal voor' deze weigering grondig rekenschap 'moeten af leggen. Heeft zij misschien Legien met Lenin verwisseld?" NIET OVERDRIJVEN. Dezer dagen ontving een huisvader een dagvaarding, waardoor hij yoor den kan tom-echter gedaagd wordt, ter zake, dat hij om .4.40 des namiddags op den open baren weg ten behoeve van zijn banket bakkersbedrijf door zijn zoontje van circa negen jaar arbeid heeft doen verrichten, bestaande in het dragen van een doos. Het gewraakte feit kan, met een be roep op de wet, die aan kinderen van den leerplichtigen leeftijd verbiedt in eenig bedrijf .werkzaam te zijn, onder de strafbare feiten gerekend worden. Niet ten onrechte teekent do „Msb."' hierbij aan: „Wij kunnen echter de ont- stemtheid van dezen huisvader .volkomen billijken, nu op zulk een kleingeestige wijze een wettelijk voorschrift, dat het kind beschermt zelfs tegen zijn plicht- vergeten ouders, jn toepassing .wordt ge bracht." Het is trouwens niet do eerste maal dat bedenking rees tegen een maatregel der overheid, die met zoo ver strekkend gevolg vermag in te grijpen in de uit oefening der .ouderlijke macht. Komt daar nu nog bij, dat men zulk wetsartikel tot in het overdrevene gaat toepassen, dan behoeft men zich toch .werkelijk niet te klagen, dat zulke vergaande en hinder lijk-plagende overheidsbemoeiing een op zich zelf goed bedoelde en heilzaani"wer kende bepaling dor .wet jn discrediet brengt. LJ PRINSES JULIANA. Naar wij vernemen, heeft de ongesteldheid van influenza-achtige aard, der Prinses, een verloop dat zich gunstig laat aanzien. TEN GUNSTE VAN SOVJET-RUSLAND. Het Uitvoerend Comité van het Amater- VERZOBK. Teneinde de advertentiën met de ver- eisclite zorg te kunnen zeiten worden H.H. Adverteerders beleefd verzocht, hunne, voor de Zatcrdagsehe Courant bestemde advertentiën, REEDS VRIJDAG in den loop van den dag in te zenden. Na Zaterdagmorgen 9 uur, kunnen voor het Zaterdagnummer geen advertentiën meer worden aangenomen, DE ADMINISTRATIE. damsche Bureau der Derde Internationale publiceert in de „Tribune'' een uitvoerigen. oprcep aan alle vakvereenigingen, massa- organisaties, groepen en partijen, tot een al. gemeene demonstratieve werkstaking op den len Mei a.s., ten gunste van Sovjet-Rus land. Do oproep i» onderteekend door de Com munisten H. Roland Holst, S. J. Rutgers en David Wijnkoop. ZE ONDERVONDEN GEEN SCHADE VAN. Onlangs maakten we melding van het misbruik maken der Nederlandsche vlag door kotters, die in bet kanaal bij Quesan» liggen. Naar aanleiding hiervan wordt uit Vlis- singen bericht, dat de Nederlandsche loodsen daarvan in het geheel geen schade onder vinden. de iukomende schepen moeten toch alle het volle Loodsgeld betalen. De kotters die met gedraaide Duitsche vlag waren, zijn Duitscho schepen. Zij berokkenen eerder schade aan de Engebcho loodsen en de En- gelsclie zeelieden zijn verbitterd door dit optreden, temeer nu de Duitschers op deze wijze trachten hen om den tuin te leiden. KATHOLIEKENDAG IN HET BISDOM 's-BOSCH. Dit jaar zal een Diocesane Katholieken dag te Eindhoven worden gehouden. De datum er van zal nader worden vast gesteld. HET RAPPORT DER SOCIALISATIE- COMMISSIE UIT DE S- D. A. P. Dit rapport is thans verschenen. Aan het uitwerken van een schets eener regeling vaa de organisatie der nog niet gesocialiseerda bedrijven, meende de commissie niet te moe. ten overgaan. Gedacht wordt aap een regeling, die de ontwikkeling der bedrijven zou bevorderen, in dien zin, dat ze ten spoedigste in technisch opzicht voor socialisatie vatbaar werden, terwijl deze regeling voorts (medezeggen schap van loontrekkendan en gemeen» schaps-Lnvloed, medezeggenschap van ver bruikers cn van staatsorganen) in de nog nog niet gesocialiseerde bedrijven zou heb ben te brengen. De commissie, meent, dat deze aangelegen, beid' ten spoedigste door de partij in over. leg met het N. V. V. moet worden behan deld. De inhoud van het rapport maakt op ons den indruk vanhalf werk. DE BAKKERIJ-CONTROLE VAN RIJKSWEGE AFGESCHAFT. Naar de „Tol." verneemt, is het corps controleurs, in diénst van hei Bureau van. den Regeeringsoom rnissa ris, belast met de Rijtksgraanverzameling in Noord-Holland, schriftelijk aangezegd, dat het tegen 1 Mei e.k. ontslagen wordt. Deze controleurs wa ren belast met het toezicht (in den meest uitgestrekten vorm) op de wij-zei, waarop door de bakkenB gehandeld werd met die hun van regeeringswege verstrekte par tijen bloem en meel, terwijl ooik de gemeen telijke bureaux, welke de administratie over dezen tak van dienst voerden, onder do controle van genoemde ambtenaren vio len. Na 1 Mcd ë.k. zullen dus in totaal 2 con troleurs aan het bureau van den Regee- ringecomniissards voor Noord-Holland in functie blijven, welke, indien de werkzaam heden op denzelfden voet zonden worden voortgezet, controle-arbeid over niet min der dan 134 gemeenten zouden moeten ver- riohton. KINDEKENTREIN UIT WEENEN. Blijkens telegrafisch bericht uit Weenen zou gisteren, 7 April, weder een kinderen- trein uit We enen voor het R.-K. Huisves tingscomité vertrekken. LEVENSMIDDELENTREIN NAAR WEENEN. De dezer dagen in verband met de troe belen in DuitschLand uitgestelde vijfde le- vensmiddelen.trein naar Weenen van het R.-K. Huisvestings-Comité te 's Hertogen- bosch waarmede tevens de zending vim het R.-K. Comité uit de Vakoentralen iu Nederland zal verzonden worden, zal ver moedelijk 19 April uit ons land naar ee- nen vertrekken. HULP VOOR DUITSCHLAND. Naar aan het Ned. R.-K. Huisvestings- Comité is bekend geworden^ worden pogin gen aangewend om levensmiddelen en klee- diing te verzamelen, ter leniging van den nood in Duitschland. Teneinde verwarring te voorkomen en te vermijden, meent genoemd Comité er da aandacht op to moeten vestigen, dat zijne afdeeling Duitschland in gelijken zin werk zaam wil en kan blijven en rekent op de volle medewerking van allen, die tot heden het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité wilden straumen. Het Ned. R.-K. Huisvestings-Comité zond daartoe eeue circulaire aan zijne afdeeün- gen, waarin o.a. gezegd wordt, dat da krachtige actie voor Oostenrijk ontwikkeld^ i i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 7