Gemengd Nieuws], STADSNIEUWS De staking in de Havens. nniüïÊb. BfcitÊ&nïfefta toooctweactig ooi. een terugslag moest ge ven op liet -werken der Dnitsohe afdee- üng van het Comité. Bij het Centraal Bu reau komen dagelijks ooik uit dat land be richten van de grootst mogelijke ellende. Ook hier wil het Centraal Bureau zoo gaarne de behulpzame hand bieden. Het R.-K. Huisvestings-eomité z.ou ook voor Dnitschland zoo gaarne zijne werkzaamhe den, ook tot de voedselvoorziening uitbrei den en roept daarvoor de medewerking der afdeeüi ;en In, om ook voor at ongelukki- 7e land hulp te willen verleenen. Er wordt rotwoord aan de afdeelingen gevraagd tóór Zaterdag 10 April e.k. INTERNATIONALE KATHOLIEKE PUBLICITEITSBOND. Indien we ons niet vergissen, schrijft de „Tijd", worden reeds voorbereidende po gingen aangewend voor het- stiohtén eener Internationale Katholieke .Publiciteats- bond. CENTRALE JEUGDRAAD. Thans zijn bij Kon. besl. verschillende bepalingen vastgesteld omtrent de instel ling van een Central en Jeugdraad en de regeling van zijne taak, samenstelling, werkwijze en bevoegdheid. Wat do taak van dezen Jeugdraad be treft, is bepaaid, dat de Centrale Jeugdraad wordt ingesteld ter voorlichting en tot bij stand van de Regeering terzake van de ontwikkeling der jeugdige personen van 13 tot 18 jaren, voor zoover deze ontwikke ling buiten eigenlijk schoolonderwijs ge- 6©hiedt door jeugdorganisaties en andere vereerd gingen en instellingen. In het bijzonder adviseert o.a. ook de Centrale Jeugdraad aan do Regeeriug om trent do snbsiddeering van de organisation en instellingen op het gebied der vrije je-ugdvorming werkzaam. De Centrale Jeugdraad is gevestigd te 's-Gravenhage en bestaat nit ten minste 10 en ten hoogste 20 leden. Het Corr. Bur. meldt nog, dat het in de bedoeling ligt. het lid der Tweede Kamer Baron van Wijnbergen te benoemen tot voorzitter van den Centralen Jeugdraad, terwijl het secretariaat zal worden toever trouwd aan Mr. van Haeringen, thans se cretaris van de Staatscommissie nopens de ontwikkeling van jeugdige personen. EEN KUnENTlKKEK-KANiNlBAAL. Een agent van politie te Utrecht, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag ©en per- soon aangehouden, die de hebbelijkheid had om bij verschillende personen op de ruiten te tikken en de bewoners daardoor aan 't son rikken te brengen. Dicht by het politie bureau aan de Wittevrouwenstraat, wierp de ruitentikker zich plotseling op den agent en voor dat deze zich verweren kon, bad hü hem een groot stuk van de bovenlip afgebeten. De kannibaal ging vervolgens aan den haal en was weldra verdw men, doch niet zoo vlug of de verwonde agent had nog gelegenheid hem een kogel achterna te aenden, die, naar later bleek, doel getroffen had. Althans eenigen tijd later werd do jnensclieneter door een tweetal reohercneurs op den Steenweg gearresteerd en bleek de kogel hem aan het achterhoofd een lichte verwonding had toegebracht, In de Rijkskli niek werd hij verbonden, evenals de politie agent. Daar bleek, dat de aangehouden© ver moedelijk in overspannen toestand verkeer de waarom hy naar de psychiatrische kli niek van prof. Wmkler werd overgebracht. Het oorpu8-delieti, de afgebeten lip, is te ruggevonden en alg bewijsstuk op alcohol gezet, vertelt de „Tel." NOG MEjl.K vreTE MUNTERS GE PAKT. De politie heeft te Brussel nog twee Nederlanders aangehouden, zekeren y. en zijn zoon, beiden handelaars en wonende te Brussel, die betrokken zijn bij het faibriceeren of uitgeven yan valsche Ne- derlandsche bankbiljetten. Thans zijn 10 leden der bende gearresteerd. Een hun ner heeft bekend jn een café op een der Brusselsche boulevards, groote hoeveel heden valsche biljetten van f 25 in be waring te hebben gegeven. De politie nam se in beslag. Men vermoedt dat deze bende ook de falsche f 10 biljetten heeft verspreid, welke in België jn grooten getale in om loop rijn. EEN NEDERLANDER TE pAJUJS AANGEHOUDEN. De „Msb.'" verneemt uit Brussel, dat de politie te Parijs, den 37-jarigea Hol lander Willem Deutschman heeft gearres teerd, die bij een aanzienlijke bank een *alsche chèque, groot 140.000 francs ge- md had op naam van een Brusselsche bank. Op het oogenblik van zijn arresta tie was hij nog jn bezit van 76.000 francs. In de veenderij te Slobbegat is de Werkstaking geëindigd. Verveners en ar beiders hebben een loonregeling getrof fen, n.l f 3 per veenroede. De directeur, van de N.V. Nieuwe Bloemenfabriek te Walsoorden heeft bij de politie aangifte gedaan dat de vennoot schap is opgelicht voor f 2000 door ze- heren M. de J. van een handeisbureau in de .Ooievaarstraat te Rotterdam, .Te Noodvlucht (Gron.) werd gis teren zekere vrouw S. die vermist werd, dood in haar woning gevonden, .Te 's Hertogenbosch is Woensdag middag het 9-jarig zoontje van den heer tVan Hoof spelende in den Dommel ge raakt en verdronken, - Te EU (Limb.) zijn twee jongens van 14 en 16 jaar bij het roeien op een poel ver- dar oaken. Een motorrijder uit Barnevefd, wiens «neisje op het duo-bankje had plaats ge nomen reed Maandagavond te Terse huur (4eg,e» een boom, waardoor belden zoo ern stig verwond werdény^tloj ^len*vfoJgé'nden morgen nog bewusteloos waren. Te Coevorden geraakte bij het stoken van een Paasehvuur een aan het kanaal staande woonwagen in brand. Het voertuig ging geheel in vlammen op. Te Broek op Langendijk heeft de Ohr. Hist, Kiesvereeniging' haar afgevaardigde in den gemeenteraad opgedragen hij de behandeling van den verkoop der groenten- veiling aan de Langen dijker Groenten-Cen trale zich daartegen te verklaren en in geen geval hun stem daaraan te geven, zoo wel om geestelijke als materieels belangen. Uit IJmuiden. In de afgeloopen maand was de invloed der staking op de scheepvaartbeweging te IJmuiden zeer goed merkbaar. Er kwamen binnen 47 stoom- en 12 zeilschepen, iuHou dende 364.078 bruto knb. meter en vertrok ken 32 stoom- en 15 zeilschepen, inhouden de 283.958 bruto kub. meter. Het antwoord der seheep- vaartvereenigingen. De Seheepvaart-vereenigingen Noord en Zuid hebben aan Minister Aalberse bericht dat zij weigeren deel te nemen aan een con ferentie met de werknemers, als door den Centralen Bond is aangevraagd en waar aan ook de Federatie bereid zou zijn deel te nemen. Vrijwilligers. De in de Vulcaanhaven te Vlaardïngen liggende stoomschepen Stad Kampen en Stad Dordrecht worden thans door het per soneel der Vuleaau Mij. gelost. De werkwilligen terug. De workw illjgeu van Rotterdam zijn van hun Paaschverlof teruggekeerd. In de Waalhaven wordt gewerkt op 23 schepen; 14 lossen en 9 laden. In de Maashaven zijn studenten bij Thomson's Havenbedrijf met 7 kranen aan bet lossen. Eén schip werkt daar met eigen bemanning. Een schrijven van Minister Aalberse. Door den Minister van Arbeid is het vol gend schrijven gezonden aan het stakings comité van de Nederianasche Federatie van Transportarbeiders en den Centralen Bond van Transportarbeiders: Het verzoek tot het bijeenroepen eener conferentie dat ik van den Centralen Bond en van de Federatie ontving, is door mij by schrijven d.d. 1 dezer ter kennis van de ScheepvaartvereeDigingen Noord en Zuid gebracht. Heden ontving ik daarop dit antwoord: „Aan een conferentie, als door U bedoeld, verineenen wij geen deel te moeten nemen wij wenseheu ons, n bekende, standpunt ten opzichte van bemiddeling met beslistheid te handhaven," De zaken staan dus thans zoo. Ie. Do werkgevers willen geen bemidde ling aanvaartlen, wel arbitrage, echter op voorwaarde, dat de geheele regeering de arbitrale uitspraak voor bare verantwoor delijkheid neemt, een voorwaarde, waar aan de regeering niet bereid is te voldoen; 2e. de Centrale Bond wil zich over arbi trage nog niet uitspreken, maar wil inet de werkgevers een conferentie over de pun ten van arbitrage, om daarna te beslissen, of hy arbitrage zal aanvaarden; 3e. de Federatie wil geen arbitrage, doch alleen bemiddeling. Mijn poging om aan het conflict door ar id trage een eind te maken, stuit dus af zoo wel op de aannemelijke voorwaarde door de werkgever® gesteld, als op de afwijzende houding der Federatie en de weifelende houding van den Centralen Bond. Waar de zaken zoo staan zal ik my van verdere pogingen onthouden, totdat ik ver neem, dat ea* in de meening1 der partijen een wijziging is gekomen. De Minister van Arbeid, wg. AALBERSE. De Zeelieden. De druk bezochte huishoudelijke verga dering van zeelieden, georganiseerd in den Oentr. Bond van Transportarbeiders te Rotterdam, welke gisterenavond in het venkooplokaal gehouden is, heeft de vol gende motie aangenomen, welke uit den boezem der vergadering kwam De vergadering enz., geboord de uiteen zetting van den bondssecretaris Hof over het beleid van het bestuur en van den stand van zaken; betreurt dat de Federatie met in staat is haar staker® een voldoende uitkcoring te geven en niet alles heeft gedaan met het bestuur van den Centralen Bond om een gunstige oplossing te vinden; keurt het beleid van het bestuur van den Centralen Bond goed en besluit de staking onverzwakt voort te zetten tot een goede oplossing ie gevonden. Uit Engeland. Volgens de „Westminster Gazette" belet ten de havenarbeiders van Zuid-Wales uit sympathie met de stakers in Nederland 't vertrek der Hollaodsche schepen. AGENDA 8 APRIL. Gebouw St. Bavo. Ned. Taalcursus 8 uur Esperanto 8 uur Rederijkers J8 uur Kleermakers 8 uur Bestuur Bojuw vakken 8 uur. Stadsscholuwburg 8 uur Het Schouwtooneel: De Paradijsvloek. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur .Weldadigheidsconcert. „De Kroon" 8 uur Elite-avond van het comité ,de Re Sage. ten Broek Biblio theek. Paleis van Justitie IV» uur Bu reau van Consultatie. Spaarbank Sint Roza ,7»/»81/3 uur Patronaaitsgebouw Nassaulaan 50. Bisschoppelijk Museum Jansstraat Eileen werkdag geopend yan 105 uur, tegen betaling 4fi uurloon, GEMEENTERAAD. - Gistermiddag* vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den heer C Maar schalk, Burgemeester. Afwezig waren met kennisgeving de heeren Boes, Miezérus en Gerritsz. Benevens de heeren Van Toulon van der Koog en Hage- roeijer. Aan den heer J. Wytema werd eervol ont slag verleend' als gemeente-secretaris, wegens zijne benoeming tot Burgemeester van Dord recht. De VOORZITTER zegt dit punt met ge mengde gevoelens aan de orde te stellen. Met gevoelens van vreugde en blijdschap, omdat deze benoeming door den secretaris gewensdht is en hem daarmede een vereeren- de taak wordt opgedragen door H. M. de Koningin. Gevoelens van droefheid! omdat de heer Wytema nu voorgoed uit ons midden zal verdwijnen en de gemeente zijn werk kracht zal moeten missen. Ik behesf hier stel lig niet te schetsen wat de secretaris in de d'f afgeloopen jaren voor de gemeente is ge weest en met welk een toewijding, groote liefde en trouw hij de functie vervulde. Door zijn hartelijke persoonlijkheid was hij voorts in dit college zeer gezien. Wanneer mij: opgedragen is den secretaris met zijn nieuwe benoeming geluk te wen- schen, dan ziji daarbij de hoop uitgesproken, dat voorspoed uw taak vergemakkelijkt. voor spoed ook voor mv gezin. Met belangstelHng zullen wij u in uw nieuwen werkkring ga deslaan. Ik stel u voor het gevraagde ontslag op de meest eervoile wijze te verleenen onder hartelijke dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten aan de gemeente bewezen. (Langdurig applaus) Het ontslag wordt verleend'. De heer v. d. BERG spreekt namens den Raad, en brengt hulde naast de waardeeren- •cfe woorden van den voorzitter. De heer v. d. Berg wil uiting geven ami de vreugde over de benoeming, waardoor de secretaris komt te staan aan het hoofd van een schoone en zich krachtig ontwikkelende gemeente. Hij zal in die stad zijn vele gaven kunnen ont plooien. Daar zal de secretaris de taak van rustig toeschouwer in den raad afleggen en zélf leiding gaan geven aan de debatten, de aanvoerder zijn en de eerste burger der stad. De Raad' ziet den heer W. met gemengde ge voelens heengaan. Naast vreugde over de be noeming staat leedwezen: want wat Dord recht wint, verliest Haarlem. Wees voor Dordrecht waf ge voor Haarlem waart en ge zult een mooie toekomst tegemoet gaan. We zullen u in Haarlem missen. Ik ben over tuigd, dat ge met sympathie aan Haarlem zult terugdenken en wij zijn u dankbaar voor alles wat ge voor Haarlem liebt gedaan. (Applaus). De heer WYTEMA vraagt daarna het woord en zegt dan dankbaar te zijn dat hem de gelegenheid wordt geboden zijn zwijgende rol een oogenblik te verwisselen, om in de gelegenheid te zijn in 't openbaar dank uit te spreken voor de vriendelijke woorden van den voorzitter en door den heer v. d!. Berg tot hem gericht. Spr. wordt bestormd door verschillende gevoelens. Naast vreugde over de benoeming en bef blij vooruitzicht van de taak, waarnaar hij verlangd heeft en, waar van hif zich alles voorstelt, is er groote wee moed' over het vertrek uit Haarlem, dat hem en zijn gezin lief is gewonden. Eerst als ambtenaar, daarna als gemeente-secretaris hier levend, heeft Haarlem spr veel genoe gen gegeven. Hij is dankbaar in den Raad, als vertegenwoordiger der burgerij, dank te kunnen zeggen daarvoor. Verder herdenkt spr. burgemeester Boreel van Hogelanden, voor wien hij eerbied koesterde en met wien hij nog in vriendschappelijk verkeer keft; dan Jihr. Sandberg, dien betreurden burgemees ter, die zidi geheet gaf aan degenen, die dagelijks met netn omgingen en waarvan de jaren', welke hij met hem samenwerkte, de schoonste van spr.'s leven waren. Hij brengt dank aan de wethouders, met wie hii samen werkte, waarvan hij er een op de tribune ziet, die langen tijd waarnemend burgemees ter was (den heer de Breuk); aan de leden van den Raad, waarvan er nog maar zes zijn. die bij zijn installatie tegenwoordig wa ren. Hij brengt den Raad dank voor de be toonde tegemoetkoming en wat den tegen- woordigen voorzitter betreft, is het, naar spr.'s meening, hier nog niet de plaats, de gevoelens uit te spreken, die hem daarom trent bezielen. Met de beste wenschen voor Haarlem eindigt spr. zijn rede. (Applaus.) Winkelsluiting. B. en W. stellen voor de verordening op de winkelsluiting te lezen als volgt: Het is verboden een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kappersalons) voor het publiek geopend te hebben 1. op allle dagen der week, behalve den Zaterdag, vóór des voormiddags 4 uur en na dés namiddags 7% UUr; 2. op den Zaterdag vóór des voor middags 4 en na desnami dd'ags 10 uur. Het vorenstaande is niet van toepassing op: a. den avond onmiddellijk voorafgaande aan den Hemelvaartsdag. b. het tijdperk, strekkende van 25 Novem ber tot en roef 6 December. e. het tijdperk, strekkende van 17 tot en met 24 December. d, den Oudejaarsavond. e. den rijdagavond en Zaterdagochtend on middellijk voorafgaande aan l en Pinksterdag- Aan art. 4 wordt als tweede alinea toe gevoegd: Het publiek, dat in barbierswinkels en kappersalons aanwezig is op het m art. 1 vastgestelde sluitingsuur mag gedurende een kwartier na dat sluitingsuur nog bediend worden. Voor de kappers wilde de Commissie dit kwartier op een half uur stellen. De heer KLEIN komt op legen het groot aantal ontheffingen dat gegeven wordt, waar door voorstanders van dte verplichte sluiting veranderd worden in tegenstanders. Spr. wil daarvoor bepalingen in art. 8 en voorts wil spr. dat des Woensdagavond» de 'barbiers een half uur langer hun zaken mogen openhou den. Verder wil hij in art. 4 het woord kwar tier-veranderen in een half uur. zoodat dus de kappers een half uur langer hun zaken mo gen openhouden. Stemmen: Dat wil de commissie ook. De heer. WQlflZAtK voeü de noodzakelijk heid niet van het amendement-Klein oai art. 8 inzake de ontheffingen ie wijzigen. Het geldt eene algemeene ontheffing. Verder vraagt spr. of het niet mogelijk is ook het publiek, dat na sluitingstijd in den winkel is en waarmede dëwin keiiers veel last hebben dikwijls, strafbaar te stellen. Wensciielijk is het wel. De heer v. Liemt onderschrijft dat. Wat 't duiten der kapperszaken op Woensdagavond betreft,, weet spr. dat men dat van kappers zijde, althans de massa, niet wensoht. althans niet noodig acht. Spr. geeft in overweging dit niet te doen. De controle wordt bovendien moeilijk. Ete heer BOMANS maakt eenige rechts kundige opmerkingen over de amendementen- Klein. De heer BRUCB, voorzitter der commissie voor de winkelsluiting, maakt eenige opmer kingen en zegt vooraf dat blijkbaar over het beginsel der winkelsluiting, waarover vroeger nog al eens wat te doen is geweest, nu wetl geen verschil van meening bestaat. Wat het novum betreft om ook het pubiiek strafbaar te stellen, meende de commissie geen vrijhei d te hebben dat in de verordening vast te stel ten Bovendien is hef een novum in onze ge heele strafwetgeving. En 'ten slotte is er ook een rijksregeling op komst. Wat het later aduil entier kapperswinkels op WoensdjagV avond betreft, heihaaSt spr. wat de heer van Liemt gezegd had. Ook de andere amen dementen van den heer Klein achtte spr. niet noodig. De heer VAN LIEMT meent dat het straf baar stellen van publiek geen novum is. Het zelfde toch vindt men in de Drankwet. Spr. meende daarom dat de Raad gerust aan de juridische commissie kan verzoeken 'bepalin gen te ontwerpen om het publiek strafbaar te stellen. De heer KLEIN weet zieker dat kappers in de arbeiderswijken er prijs op stellen om Woensdagavonds een half uur later open te blijven. De heer PEPER wil de uitzonderingen la ten bestaan. Het geldt over 't algemeen win keliers, die zonder personeel werken en ook kunnen er dikwijls cliënten van profiteeren. De rijkste winkeliers zullen lunchrooms of verlofzaken kunnen maken, zoodat alleen de allerarmste zullen gedupeerd worden. Want, men ziet het in Amsterdam, tot hoeveel mis bruiken die verlofzaken aanleiding geven. Spr. wil de uitzonderingen handhaven. De heer BOMANS kan bijna geheel on derschrijven wat de heer Peper zegt. Een winkelsluiting over 't algemeen kan spr. nog verdedigen cm de sociale verhoudingen, om de belangen dus van het personeel. De uit zonderingen die de heer Peper bedoelt, wer ken feitelijk zonder veel personeel. Dat motief kan dus niet gelden. Spr. kan dus wel voor die uitzonderingen stemmen. De VOORZITTER is ook van die meening Wanneer er na half acht niets roeer te koop is in de gemeente, dan drijft men de men- schen naar de café's. B. en W, zullen zorgen dat er geen onnoodige uitzonderingen wor den gemaakt en dat er aan de verordening de hand wordt geho uden De heer RE1NALDA wil den Raad wel zich laten uitspreken, over de vraag of het publiek bij overtreding ook strafbaar moet worden gesteld, maar dtai niet aan de veror dening koppelen. Verder vraagt hij, (jat aan de aangrenzende gemeenten zal worden ver zocht, verordeningen in den zelfden geest te ontwerpen. De sluiting der barbiers is zoo geregeld op verzoek van het bestuur der or ganisatie. Deze acht spr. meer bevoegd dan de enkele kappers die de heer Klein heeft ge sproken." Wat de handhaving der uitzonde ringen betreft, merkt spr. op, dat het groote gevaar is, dat die algetneene strekking van de verordening verteren gaat. Hij dringt met nadruk aan geen uitzonderingen toe te staan. Indertijd werden die verdedigd op grond, dat visch en dergelijke aan bederf onderhevig zijn. Maar er zijn thans vele zaken onder de uitzonderingen gebracht. De heer WOLZAK heeft de uitzonderin gen als een groote onbillijkheid gevoeld. Spr. verheugt zich, dat de commissie met het voorstel kwam cm de uitzonderingen te laten vervallen. Spr. wil die juridische commissie uitnoodigen om strafbepalingen te ontwer pen voor wetsoveriredend publiek. De heer BRUCH verdedigt nogmaals de voorstellen der commissie, vooral om de uit zonderingen ie laten vervallen. De heer KUENEN wil stemmen voor deze verordening, mits B. en W. zoo ruim moge lijk zijn met het toestaan van uitzonderingen. Spr. vindt, dat wij niet het recht hebben ie mand te beletten voor 'het onderhoud van zijn gezin te zorgen. Waarom moeten wij de men- schen ia bescherming nemen tegen zich zelf? Wie neemt de wethouders in bescherming, die 's avonds nog laat werken? De heer v. d. KAMP is ook voor uitzonde ringen, maar dan moet ook iedereen die ont heffing vraagt, die kunnen krijgen. Als dat niet gebeurt, dan niemand ontheffing, an ders is er oneerlijke concurrentie. De heer DE BRAAL merkt op dat, wan neer men iemand belet een winkel open te hebben, hem allerminst belet ander werk te doen voor zijn gezin. Het vooretel-Kieia om de kapperswinkels op Woensdagavond te doen openblijven een half uur na sluitingstijd der winkels werd verworpen met drie stemmen vóór. Vóór stem den da heeren Klein. Romans, Kuenen. Het principe der verordening wordt aan genomen met 4 stemmen tegen. Tegen de heeren Loosjes, v. d. Berg, Bomans en Kue nen. Het voorstel om de uitzonderingen te laten vervallen, wordt aangenomen met zes stemmen tegen. Tegen de heeren: Peper, Loosjes, v. d. Berg, Bomans, Kuenen en Slingenberg. De geheele verordening wordt daarna goedgekeurd. De heer WOLZAK stelt voor de juridische commissie uit te noodigen, bepalingen te ontwerpen om hef overtredend publiek ook strafbaar te stellen. Dit voorstel werd aangenomen met 1611 stemmen. Aan de commissie voor de winkelsluiting werd dank gebracht voor haar werk. De heer BRUCH. voorzitter, dankte, vooral B. en W. en den gemeente-secretaris, die de oommissie welwillend ter zijde stonden. Schadevergoeding^ B. en W. stelen voor aan de aannanerB van fevering Man rooolkgereedsdhap een JxjA hoorlijke vergoeding fe geven wegens de ab*/ normaal stijgende prijzen in het afgeloopen jaar, De heer DE ZEEUW is tegen de schade- vergoeding. Een aannemer moet d'e risico van het bedrijf dragen. Het zal ook wel eens ge-- beurd zijd, dat aannemers, na inschrijving 'ri winstje maakten, en misschien wd eens een i zoet winstje. I>e staten der prijzen, die over gelegd zijn, zijn voor spr. geen bewijs dat die verliezen geleden zijn. De heer PEPER is ook tegen dat voorstel, Spr. heeft nergens kunnen zien dat direc- teuren van bedrijven enz. de ingeleverde sta- ten hebben gecontroleerd om te zien of de opgegeven prijzen juist zijn. De heer v. d KAMP wijst er op, dat er al vele onder-aannemers zijn die de vergoe ding kregen. Waarom zouden wij aan den een weigeren, wat aan den ander wordt ge weigerd? De heer SLINGENBERG wijst er op. dat de Raad reeds besloten heeft schadevergoe ding te geven in September 1918, en wél voor het jaar 1916 en 1918. Daarom meen den B. en W. consequent te kunnen zijn en ook voor 1917 en 1918 te kunnen komen. De theer Peper antwoordt spr. dat het de taak der commissie van Openb. Werken is d!at na te gaan en spr. moet aannemen dat dat gebeurd is. Verschillende heeren repliceeren. Ook nog de heer de Zeeuw, die bij zijn ingenomen standpunt blijft. Voor hem staat het vast, dat de aannemers de risico van het bedrijf moeten dragen. Spr. denkt dat een der aan nemers een aardig winstje heeft gemaakt met den aanleg van electrische geleiding. Dat deert spr. niet en hij vraagt ook niet hoeveel de eventuede winst bedroeg, maar dan is hij er ook niet voor om deze schadevergoeding te geven. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 1215 stemmen. Kleingoed. B. en W. stellen voor een veranderde wijze van kasopneming bij den gomeente-ontvan- ger. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor vast te stellen een nieuwe regeling tot belooning van het on derwijzend personeel aan buitengewone gym n ast iek cursussen. Goedgekeurd. Benoeming directeuren M. O. Naar aanleiding van een verzoek van de plaatselijke vereeniging van leeraren en lee- raressen aan gemeentelijke inrichtingen van gymnasiaal en middelbaar onderwijs stellen B. en W. voor, om in de reglementen dier in richtingen voor middelbaar onderwijs die be paling op te nemen, dat bij benoeming van een directeur of een directrice, voor 't opma ken van de aanbevelingslijst, door B. en W. geraadpleegd worden de betrokken organi saties of vereeniging van leeraarspersoneel, voor zoover deze bij een landellijiken Bond zijn aangesloten. Den heer LOOSJES is het onverschillig of dit voorstel wordt aangenomen of niet. In alle geval vraagt hij dat ook de Gommissie van Toezicht op het M. O. wordt geraadi- pleegd als dat voorstel wordt aangenomen. Waarom de vereeniging van leeraren wèl en de Commissie van Toezicht niet? De heer RE1NALDA vraagt welk prac- tisch nut het zal hebben, wanneer dit voor stel zal worden aangenomen. Zal het lijstje van sollicitanten aan de vereeniging worden gezonden, opdat zij daaruit eerst 'n keuze zal voor zal bedanken. Spr. gelooft dat de eenige bedoeling moet zijn dat de vereeniging inzage doen? Spr. gelooft, dat de vereeniging daar voor zal bedanken. Spr. gelooft, dat de ee nige bedoeling is dat de vereeniging inzage krijgt van de stukken en dan een negatief oordeel velt. B. en W. zullen met voordrach ten moeten komen. Spr. zal daarvoor een amendement indienen. De heer BRUCH zal ook gaarne de com- missie van Toezicht op M. O. opnemen on der degenen, die geraadpleegd moeten wor den. Het was een vergissing. Uitvoerig be toogde de wethouder diat door de vereeniging geen negatieve beoordeeling gevraagd wordt en die ook van geen belang is voor die ver eeniging. want een voordracht van drie heeft alleen belang in verband met de andere sol licitanten. De heer Brudi beschouwt dit voor stel als een eerste stap in de richting van de Commissie van Overleg. Het zou spr. spijten als een meeningsverschii tusschen spr. en den heer Reinalda tot gevolg zou hebben dat er niets tot stand kwam. De heer REINALDA vraagt of het dt bedoeling is, dat omtrent de benoeming var hoofden voor lager onderwijs overleg ge pleegd wordt met 't onderwijspersoneeleven zoo voor de benoemingen directeur gasfabriek openbare werken enz. met het betrokken per soneel. Een amendement-Reinalda. inhoudende zijn gedachten over den vorm van bet over. leg. werd verworpen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 3 stemmen tegen. B. en W. stellen voor een wijziging in hé regiltanent der buitengewone schooi betref' fende salnrisverhooging voor het medisch toe zicht. Aangenomen. Grond- en Woningbedrijf. Van Ged. Staten ontvingen B. en W. be. richt, dat zij zich niet konden vereeniger met enkele bepalingen van de door den Raad vastgestelde verordeningen op het Grondbe drijf en Woningbedrijf. B. en W. hadden er aanvankelijk bezwaar tegen, deze wijzigingen aan te brengen en wel in het bijzonder de wijziging in art. 6, ten doel hebbende de eventueele verliezen van de bedrijven uit de gewone middelen der ge meente te betalen, in plaats van. zooals de Raad had aangenomen, uit de buitengewone middelen. Het gevaar is toch niet denkbeeldig, zeg gen zij, dat bij taxatie op 1 Juli 1920 zou blijken, dat er een belangrijk verlies was. het geen dan ten laste van den gewonen dienst zou moeten komen. Bij de correspondtie, die zij ter zake met Gedeputeerde StatenS hebben gevoerd, heb- Gedeputeerde Staten er in toegestemd, dat voor het verlies bij de eerste taxatie per 1 Juli 1920 uit de buitengewone middelen zaJ worden geput, indien dat verlies zoo belang rijk is dat het redeliikerwiize niet te verlajjv 1 1 -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 8