w DERDE BLAD Én en om Haarlem Wat de Pers zegi BUITENLAND Gemengd Nieuws, HET WITTE HUIS. FEUILLETON ZATERDAG 10 APRIL 1920 lie iroBuden in utiiiscaianu. GEMENGDE BlUTEKL. BERICHTEN. ONDER DEN INVLOED VAN STERKEN DRANK. Het Stadhuis. Haarlem is een kasteelstad d. w. z. onstaan door en* om het kasteel, dat we nu nog kennen als zuidelijk gedeel te van het stadhuis. In vele steden was het kasteel niet zelden het belangrijkste en grootste en merkwaardigste gebouw, dat den uitwendigen vorm van het stadje ka rakter en type gaf. Zoo hebben we in ons land een zestigtal grootere en kleinere kastee- len, die óf binnen óf buiten de ommuring gelegen aan die steden een bijzonderen en karakter gaven, waarvan trouwens al heel Weinig overbleef. Van bijna al die kasteel steden is het oude slot óf verdwenen óf niet meer te herkennen b. v. 's Gravenhage. Leiden en Muiden hebben hun burcht en j' kasteel vrij goed bewaard. Zoo'n burcht, de oudste kasteelvorm, was weinig meer dan een vluchtruimte met beschermenden ver dedigingsmuur, zonder woonruimte. Bij den daaropvolgenden kasteelvorm komt de ver sterkte, verdedigbare woning op den voor grond. Eerst een rechthoekig of rond toren- vormig gebouw, zien we in de 12e eeuw dien toren verplaatst en aangesloten aan zijn ringmuur. Het „stedehues" is van alle openbare ge bouwen het meest en het innigst met het stedeleven verbonden. Daar toch werden alle besluiten genomen voor den groei en bloei voor het wel en wee der stad van in grijpenden invloed. Daar hadden bijna alle gewichtige bestuursvergaderingen plaats en werd het stadszegel, de stadskiste en veel tijds ook de stadsprivilegiën en geheime brièven bewaard. Het Raadhuis was bovendien nog iets meer dan een onderdak voor de daarin zete lenden en vergaderden. Het was een symbolisch gebouw tevens de tabernakel der burgerlijke vrijheid. De ge kantelde weergang langs den dakvoet toonde aan, dat men niet zonder strijd zich de vrij heid weer zou doen ontnemen. De hoog op gaande toren, van welks binnen één of meer wachters den omtrek verkenden, bewees, dat men op zijn hoede was. Elke stad kreeg een streven het Huis der Gemeente, het sym bool van zelfbestuur en vrijheid met aller hulp te maken tot een karaktervol gebouw, tot een sieraad der plaats, tot aller trots. Met zijn toren moest het stedehuis hoog boven de ommuring uitkomen en reeds in de verte spreken tot den langzaam naderen den vreemde ling. Dichter bijkomend moest deze door vorm, afmeting en karakter van het gebouw ontzag krijgen voor de burgers welke zich geen offers hadden ontzien om het Huis der Burgers te maken tot een sie raad der plaats tot aller trots. Men ging soms soms wedijveren om het prachtigste raad huis te bezitten. Een markt of handelsplaats ging als zij door het verkrijgen van stadsrechten, stad was geworden, niet terstond over tot het bouwen van een Raadhuis. Nog tientallen jaren hadden naar oud Germaansch gebruik de Raadsvergaderin gen en de Rechtszittingen in de open lucht plaats onder een schaduwrijken eik of lin de en bij slecht weer in de kerk, op een der stadspoorten of op uitnoodiging van den kasteelheer in diens sab. Evenals nu nog meerdere regeeringsbemoeiing meer ruimte vraagt voor administratie en vergaderloka len, zoo ontstond later met de toename der bestuurszorg de behoefte aan een stadhuis. V«dr dien tijd was in drukke marktplaat sen reeds een ander gebouw ontstaan. Een veilig onderdak een Hal was noodig voor de kooplieden in goud en zilverwaren, kostbare stoffen enz. Bij zoo'n hal hoorde ook een zaal, waar handelsgeschillen moes ten worden beslecht. Die zaal, boven de open standplaatsen werd van lieverlede benut voor de Raadsvergaderingen. Eerst in de 12e eeuw en later ging men Raadhui zen bouwen. Het Haariemsche Raadhuis als zoodanig dateert uit de se helft der 14e eeuw. Voor dien tijd hadden onze partem hun raad of Schepenzaal boven een markt- hal waar tot voor eenige jaren de Hoofd wacht was en dat nu het gebouw van „Haar lem" is. We lezen boven den hoofdingang. Wanneer De Graef hier op het Sand- Sijn Princen woninch had geplant Soo was dit loflick oud gesticht Tot Haeriems Raedthuijs ingericht. Die Graaf was Willem II van Holland, Roomsch Koning van het Duitsche kerk, die tusschen 1240 en 1250 op het Sand, nu Groote Markt, zijn kasteel bouwde en Haerlem in 1245 stadsrechten schonk. Het oorspronkelijk handschrift daarvan berust ophet gemeentearchief, terwijl in een der vitrines in de zuidelijke bovenzaal van het Frans Halsmuseum een keurig afd uk er van ligt. Reeds in het begin der XHIe eeuw, toen Hollands graven bij voorkeur in L' id n, of op een hunner buitenverblijven 's Gra- venzande, Vogelenzang enz. vertoefden, ston den zij de Zaal in hun kasteel te Haarlem tot Raadszaal af. Toen het kasteel „die Haghe" klaar was, stelde Graaf Floris V in 1287 den hof bij zijn gebouw in Haarlem ter beschikking van een Dominicanerklooster en het kasteel zelf tot Raadhuis. Het schijnt nog voor het ein de dier eeuw als zoodanig te zijn ingericht. Opvallend is ook de overeenkomst van den ouden voorgevel (zijde Groote Markt) met die der zijgevels van de groote zaal op het Binnenhof te 's Gravenhage, in de tweede helft der 13e eeuw gebouwd. Ieder Haarlemmer kent natuurlijk de Hal of Trouwzaal, waartoe een dubbele trap van buiten af toegang geeft. Dat was de ou de Riddersab, die de geheele benedenruim te besloeg. Burgemeesterskamer en de hee- le vleugel langs de Zijlstraat zijn van later datum. Het aangrenzend Wethoouders- vertrek is ook deel van het oude kasteel, dat door zijn tinnen als zoodanig wordt herkend. De zoldering met hare nu zwart bruin geworden kinderbalken rust op zware moerbalken, ondersteund door korte muur stijlen met geprofileerde sleutelstukken en karbeels. De oude eikenhouten deur, die van buit ten af toegang geeft, is van zijn menigvuldi ge verf en vernislagen ontdaan. Een be kwaam schilder, die veel voor het oude voelt en er ook veel van weet, heeft al die oude poespas er afgehaald. De talrijke bewijzen van geweldpleging dateeren zeer waarschijn lijk uit den tijd van het Kaas cn Broodvolk, want toen is het volk te hoop geloopen en forceerde deze deur. Een bevloering van overhoeks gelegde blauwe tegels dekt de overwelfde kelderverdieping, die we door kruisen om naar de afdeeling Openbare werken te gaan. (Niet te verwarren met het geele gebouw naast het Gymnatiurn) Aanvankelijk diende de overwelfde kel der verdieping geheel of gedeeltelijk tot Halle en toen, doordat het marktveld zoo veel lager gelegen was ,een kleine 90 centi meter hooger dan nu, wat duidelijk blijkt bij de nu bijna in den grond verdwenen ko lom-basementen. Zie naar het uitgebouwde gedeelte binnen en buiten. Boven de zaal ligt de zólderverdieping met haar hooge borstwering, lage kruisven- sters en eiken bekapping, voorheen door twee rijen boven elkaar staande dakvensters belicht en menigmaal voor bijzondere ver gaderingen benut. Voor den verbouw van 1630-1635 moet volgens de teekening van P. Saenredam het stadhuis nog veel van zijn beelden en taber nakelen hebben bezeten Ze zijn door Meester Willem den steen houwer voor XXXII gemaeckt en door de Meesters Vrederick Harms en Jan Arents beschilderd. De oude buitentrap was toen reeds door een nieuwe vervangen, doch de beide mid- deleeuwsche voorbouwingen met haar open benedengalerijen en karakteristieke top gevels met de denappels bestaan daarop nog en mede de oude vleugels zijde Zijlstraat met zijn met kogels versierden topgevel en achtkanten toren met sierlijke spits en groote spuwers. Het „torenuyrwerek, dat, ontstelt en gebroken zijnde, in 1463 hersteld werd, is echter niet zichtbaar. Een zwart geverfd houten schavot, zoo groot dat men met paard en wagen er onder door kon stond tegen het Raadhuis. In 1635 werd het door een steenen vervangen, dat echter in 1855 is afgebroken. Van dit Haarlems XlIIe eeuwsch Raad huis, ontdaan van zijn torens (één door „Haerlem" weergegeven) zijn rondeelen, zijn beelden, zijn steenen hoeklantaarns, zijn voorheen van buiten zichtbare half ronde bogen der kelderverdieping onder ging heel wat aan - vóór - en verbouwingen. Toch bleef het oude kasteel de kern, het hoofdgebouw van het Raadhuis-. Die kern karakteriseert het en geeft in't geheel eenigs- zins het uiterlijk van een middeleeuwschen stedehuis. De Groote zaal echter, ingekort, met moderne vensters, zonder schouw en vierschaar is niet meer als voorheen. NOG NIET VOLLEERD. Een mensoh is nooit nog te oud om te i eer on. Daar heeft men bijv,, den heer Ossendorp. en dan daarvan nog een uitgczooM exem plaar. Jaren lang sociaal-democratisch in de leer en die practijk. Voor do propaganda onovertroffen. En toch begaat 200 'n man een haast on vergeeflijke flater. Hoe is het mogelijk! Misschien moet de verklaring gezocht worden in het feit. dat deze heer in ge zelschap raakte van een vrijzinnig-demo craat. Zonder gevaar schijnt dit nog niet. De zaak was deze, legt de Standaard" uit. „Minister de Vries stelde voor om veer tig proeent toeslag te geven bij de pen sioenen, die naar de vroegere salarissen berekend waren en dus voor onzen tijd inderdaad veel te laag. De regeering wilde eerst een toeslag ge ven van twintig procent, maar in over leg met de Kamer word dit veertig pro cent. De heeren Ketelaar en Ossendorp vroe gen toen vijftig procent. Het schepje erop. Dat was volkomen in orde. Als zulk een voorstel niet ge komen was, zou men in de lande ge waagd hebben of er iets niet in orde Het hoort er bij. De Minister hield echter voet bij stuk en zei: als het amendement eens mocht worden aanvaard, zal worden overwogen of het ontwerp niet moet worden terug genomen. Dan kregen de gepensioneer den dus niets. De hoer Ketelaar trok toen, na overleg met den heer Ossendorp, zijn amende ment in. Eiseli van fatsoenlijke politiek. Dat de lieer Ketelaar zulks deednu ja, hij is nog slechts vrijzinnig-demo craat. Maar de heer Ossendorp? Hoe zal hij er van gelust hebben. Dadelijk sprongen anderen, meer pro- pagandawijs dan hij, naar voren. De heeren Ter Laan kwamen in het vuur, namen het amendement over en trokken geducht van leer. Er werd een ontzettend lawaai gemaakt, zoodat 1111 heel het land reeds wel moet weten, dat de sociaal-democraten vijftig proeent, of liever tien procent meer hebben ge vraagd da, 11 de hartelooss© minister wilde geven." Zie zoo. Dat zaakje is weer in orde. Maar de lieer Ossendorp heeft beter schap moeten bolovou. Daar kan men zeker van zijn. Hoe kwam de man ook 7.00 van streek! niet niet instemming van de Britaehe re- J van de papierindustrie, daar de papièrfabrl? Do eischen der vakvereenigingen. Omtrent do nieuwe eischen der vakver eenigingen verneemt de „F. Ze-U uiiguit goeao bron, dat de beide anuere eoaiicae- partijen, aus de oemoeraten en het cen trum, niet van plan zi/a zich naai* de po liticise vooi sen ritten van uo vakvereenigin gen to schikken. Of dc sociaal-democratie moet bereid 'Ato, do verantwoordelijkheid voor de coalitie-poliifiok to dragen, oï de coalitie "valt uiteen. De r rausche bezetting. De meening der bondgenoofen. Do „Daily Chronicle" verneemt thans, dat de Britaehe, Itaiiaansohe, Belgische cn Amerikaansehe regeoringen allen gekant waren tegen het besluit van Frankrijk oin door te ar Lagen door de neutrale zone naar den oostkant van den Rijn. De geassocieer de mogendheden hadden liever gezien, nat den Duitschen troepen veroorloofd zou zijn geworden de orde te herstel,en in het Ruhrdietriet, onner voorwaarde dat daar voor een bepaalden tijd zou zijn aangewe zen of onder eenigen anderen waarborg voor spoedig terugtrekken dier troepen. Frankrijk verklaarde eerst in deze ziens wijze te deelen, doch besloot later op eigen yprsasbtw oordel k d to h n uddoii. Een Ileuter-berieht inokit van gezagheb bende zijde, dat Frankrijk geheel en ai op eigen verantwoording handelde bij zijn be slissing over het binnentrekken in de neu trale zone. Groot Britaanië, Italië, België en Amerika waren or allen tegen. De Duit sche regeering schijnt Overhaast gehandeld te hebben cn Frankrijk heeft hierop ge antwoord door con plan uit te voeren dat op de laatste bijeenkomst der geallieerden is voorgesteld. Frankrijk met »«n langdurige ervaring van Duitsehe voor den gek houderij on kennende de waarde van Duitsehe verzeke ringen, is blijkbaar van meening geweest, dat de Duitsehe onderneming een ander doel had. De verantwoordelijkheid voor de ze daad kan niet door de geallieerden in Behoorende tot de fine fleur van het inensehdoin, tot de openbare onderwijzers, hun. geheel worden aanvaard. Het is zeker geering, dat Britsche soldaten aan de be zetting van de neutrale zone hebben deel genomen, hoewel ongetwijfeld de situatie onmiddellijk zal veranderen, wanneer de Fransche vermoedens aangaande de motie ven van Duitschland werkelijk door de feiten bewaarheid zullen worden. Verlenging van termijn toegestaan. Uit Londen wordt bericht, dat aan Duitechland nog* een week tijd is gegeven om de troepen uit de neutrale zone terug te trékken. De houding van België. De Belgische gezant heeft- gisteren de Fransche regeering* officieel in kennis ge steld met het besluit der Belgische regee ring, 0111 zich aan te sluiten bij de Fran sche bezettingsmaatregelen in Duitschland. Het Brueselsche blad „Demière Heure" meldt, dat de Belgische regeering besloten heeft haar wegen en spoorlijnen ter be schikking van Frankrijk te stellen, indien het deze mocht noodig hebben voor troe pentransport naar Duitschland. „La Nation Beige" verwacht, dat het be sluit van den ministerraad door de publie ke opinie gunstig zal worden ontvangen, welke niets zou begrijpen hoe de hou ding* der andere geallieerden ook moge zijn van een weigering onzerzijds om Frank rijk te helpen, waar het vóór alles betreft het doen eerbiedigden van de to Versailles genomen beschikkingen. De zienswijze van generaal Degoutte. De „Etoile Beige" maakt melding van oen verklaring, door generaal Degoutte af gelegd na afloop van een langdurige be raadslaging over de gebeurtenissen van Woensdag en Donderdag. De generaal verklaarde, dat do eerste dag van de bezetting van Frankfort zon der ©enig incident verliep. De ontvangst door do bevolking* was bijna hartelijk ge- woest; plotseling echter, tengevolge van een bevel uit Berlijn, ontstond onrust in de stad, uitgelokt door zekere elementen van de bevolking. Deze opwinding is uit- geloopen op een aanval, zocdat onze sol daten in noodweer van hun wapens hebben moeten gebruik maken. Het incident, toont aan, koezeer wij op de handelingen van Berlijn moeten toezien en daarop eiseli ten de gebeurtenissen in het Ruhrgebied al mijn aandacht. Het is niet mogelijk de gebeurtenissen in 't Ruhr gebicd afgescheiden van hetgeen hier in Frankfort geschiedt, te beschouwen. Alles wat wij zoowat overal zien geschieden, vormt een aaneengeschakelde reeks. Onze inlichtingen ter zake zijn overtuigend. Do regeering te Berlijn, zoo ging gene raal Degoutte voort, heeft de rijksweer toe gestaan zonder noodzaak het arbeidersge- bied binnen te vallen, daar dit de weneoh was van Kapp en v. Lüttwilz c.s. De staatsgreep van 13 Maart, is slechts mis lukt door do afkondiging van de algemeen© staking. Do militaire partij heeft haar re vanche willen nemen op de arbeidersklasse eu heeft het Bolsjew istisch gevaar in het Ruhrgebied verzonnen. Maar men' moet in Frankrijk en elders wel weten, er is nooit een Boisewistisch gevaar in het Ruhrge bied geweest. Er bestaat daar alleen maar een arbeidersbevolking, die het Pruisische militarisme haat en niet anders vraagt dan in vrede te arbeiden en deze bevolking was gisteren te Essen nog aan den arbeid. „Wat zal er gebeuren, nu de rijksweer het land bezet? Gelooft u niet, dat de re- gecruig* te Berlijn 11a de operatie van gis teren de rijksweer zal terugroepen?" „Absoluut niet." antwoordde ge tic raai Degoutte op deze vraag. Sprekende over de economiseho gevolgen zelde hij ten slotte: Ziehier een enkel cijfer, maar het is welsprekend. Gisteren heeft hét Ruhrgebied ons nog 13.000 ton kolen ge leverd; lieden is geen ton over de grens gekomen. Trekt u zelf maar uw conclusie." Stakiiiff in do Italiaausehc papierfabrieken. Eeu staking iu een papierfabriek te Mi laan, heeft aanleiding gegeven tot een be weging, welke zich heeft voortgezet over alle papierfabrieken van Italië, waarin een 30 000 arbeiders werken. Indien deze staking eenigo dagen voortduurt, zullen de bladen voor een deel spoedig niet meer kunnen ver schijnen. De stakers schijnen te eischen 35 van de winst dcor de fabrikanten behaald, n.l. 10% voor henzelf en 25 van hun. syn dicaat; verder afschaffing van stukwerk, opneming van een arb ei der s - ged el c g ee r d e in do beheersraden, ontslag van niet-gosyndi- caliseerdo arbeiders enz. Do patroons hebben geweigerd deze eischen in behandeling te nemen. Daarop hebben de stakers de soc. volksvertegou-1 woordigers uitgenoodigd bij de Kamer een I kanten geweldige winsten moeten maken, i Bij decreet is intusschen bepaald, dat de, bladen na acht April slechts met twee pa gina's mogen uitkomen. Spoorwegstaking in de V. S. De eigenmachtige staking der spoorweg beambten, die verleden week op het rangeer terrein van Chicago uitbrak, heeft zich thans zoover uitgebreid, dat- er vijf en twin-: tig spoorlijnen bij betrokken zijn. Te Chicago alleen veroorzaakte de staking rechtstreeks werkloosheid van meer dan 50.000 man. Eveneens zijn eenige duizenden in de vee stallen tot werkeloosheid gedoemd, ten ge volge van het niet aankomen van levend vee. In sympathie met de staking in Chicago hebben eenige honderden spoorwegarbeiders het werk gestaakt. Hierdoor dreigt een be moeilijking van bet verkeer aan d°. Stille Oceaan-kust. De*zcr dagen hebben arbeidersg&d&le- geerden van den nationalp.n raad in de bouwvakken in Frankrijk een conferentie gehad met eenige leden van de nationale federatie van bouwers. Doel van de bespreking was verhooging van het salaris tot vijf frs. per uur voor alle arbeiders, dus 40 frs. per dag. De ondernemers verklaarden, dat, naar hun uit een gehouden enquête gebleken was, de productie per uur met 25 tot 30 ver minderd is sinds de invoering van den acht. urendag, hetgeen geheel in strijd is met de beloften van de arbeidersorganisaties. In sommige, industrieën bereikt de verminde ring zelfs 00 Do werkgevers hebben ziek daarom op het standpunt geplaatst, dat zij uiet eerder over een loonsverhooging kunnen spreken, dan wanneer de syndicaten do ver- plichtiug zullen hebben aanvaard om de 2500 uren arbeid per jaar, vastgesteld dooi de achturen wet, ook to doen werken. Ook in Frankrijk wordt de hand aan den ploeg geslagen om een technische nood hulp te organisceren om zoo noodig de ge varen van eeu algemeeno staking te be zweren. Do „Union Civique''. heeft het initiatief genomen voor eeu oproep, waarin een beroep wordt gedaan cp alle welgezinde burgers, om zich aan te sluiten of finantieel de 'poging te steunen. In alle metaal fabrieken van het gebied van Luik, waar de aehturendag niet werd toegepast, is 'net werk gestaakt. Het aantal stakers bedroeg Woensdag 16.000. Ruim honderd fabrieken en werkplaatsen zijn ge sloten, waaronder die van Coekerill en de Fabrique Nationale d armes de -guerre. De officieels rapporten omtrent de Sinn Fein-misdaden van 1 Januari tot 29 Maart j.l. toonde aan, dat er 1039 werden bedreven. Er werden op militairen en politie 31 moorden gepleegd en vijf op burgers. MsraseassfflsrsjaM: EEN ONEERLIJKE HOSPITA. Mevr. de ,wed. K., inwonende bij een famiiie in do Ruychhaverstraat te Am sterdam, heeft bij do politie aangifte ge daan, dat postwissels uit Ned. lndië on Nederland afkomstig, voor haar bestemd, niet ia haar bezit zijn gekomen en bij informatie aan het postkantoor .toch ge- ind bleken te zijn. Do recherche in de.se zaak heeft na een uitgebreid onderzoek aangehouden mej. ."Wk, hij wie bedoeld© dame inwoont en die bekend heeft, d© wissels valschelijk te hebben onderte-e- kend en geind. De bedragen beliepen do som van ruim f 150. Er kwam nog meer aan het licht. Op, 29 Mei van het vorige jaar deed deze juffrouw aangifte van .een inbraak ten haren huize. De recherche Reeft destijds geon spoor van de daders kunnen ont dokken. Thans heeft zij ook bekend bedoeld© inbraak zelf to hebben gepleegd en het toen vermiste goed, een bedrag aan geld en oonige gouden .voorwerpen, zich zelf te hebben toegeëigend, Icn nadeele van mevr. de wed. K. Van oen en ander is proces-verbaal op gemaakt. In vliegende vaan heeft een carosserie. be stuurd door 'n monteur van die Ainsterdam- schc rijtuigmaatschappij in de Kalfjeslaan te Amsterdam een zestigjarigen tuinman aan gereden, die zoodanig werd getroffen, dat hij met een beenbreuk, eenige gebroken ribben en een schedelbreuk, in hoogst zorgwekken- den toestand naar liet O. L. Vr. Gasthuis moest worden overgebracht. De chauffeur, die onder den invloed van wetsontwerp in" te dienen tot nationalisatie sterken drank verkeerde, reed daarop tegen ma 156.) „Heb nog een weinig geduld, mijn kind zeale mevrouw Traumbach bedaard. „Vele malen ben ik op het punt geweest u de geheele geschiedenis mede te daé- len, voornamelijk in de laatste dagen, maar wanneer die zaak niet word aange roerd, vond ik het beter om er maar van té zwijgen. Niets verhinderd mij echter thans u er mede bekend te maken. Mijn hart, door Gods genade van dan «waren last ontheven, welke het altijd drukte, zal mij de rechte woorden in den mond leggen 0111 u dat verhaal te schenken, waarop gij volkomen recht hebt, omdat gij voor uwe moeder zoo veel hebt geleden. Ik geloof echter, dat dit oogenblik daar minder geschikt voor is; doch ik verzeker u. zoo ge nog een weinig uw geduld wilt oefenen, dat ge ter gelegener tijd met alles zult bekend worden. God geve, dat ge daarna uw moeder nog even lief zult hebben." oogenblik aan' „O, twijfel daar geen hernam Lama; „want al warat gij nog zoo schuldig geweest, gij hebt daar dunkt mij, thans genoeg voor geleden Daarbij, zoudt ge denken, dat uw een it, kind, dat uw zoo innig liefheeft, u ver oordeelen zou, terwijl onze hemelsein. Vader u reeds lang* vergaf? Neen, oneen hen daarvoo toch g.eoogcnblm vrees „Maar vertel ons nu eens hoe de ellendeling u aangevallen heeft ©n wa er gehemde toen gij bovenkwaamt," sprak Elduard, altijd nog naast Clara voor de trap staande, waarop zijne verloofde ine. hare moeder gezeten was. „Ja, daar ben ik ook nieuwsgierig naar," zeide Olara, „ofschoon ik vieezen moe iets, heel verschrikkelijks te zullen hoo- ren. Welk een toestand 1 Wie zou kunnen denken, dat zoo iets ooit zou kunnen gebeuren' Het is mij allQ3 een ijzingwek kende droom." De timmerman," begon Laura, „had het prachtig uitzicht op het balkon ge roemd, en gij weet, ik was reeds ver langend, vóór wij liet huis binnenkwa men, daarboven mijn blikken over de uitgestrekte velden .te laten weidon. Het getalm van den metselaar verveelde mij en ik besloet maar* alleen vooruit, to gaan, i en einde mijne nieuwsgierigheid te be vredige 11, Ach, hoo zwaar werd mijn on geduld gestraft. Hoe duur moest ik mijn voorbarigheid betelen. Ik had niet het minste vermoeden van hetgeen er niet mij gebeuren zou,, ze0r natuurlijk, want had een zéker voorgevoel, aooais cfïc in som mige gevallen wel eens plaats had, al vare dit nog z°l0 °nbepaald geweest hij beangstigd, ik zou beneden gebleven zijn, tot gij allen met mij waart gegaan. „Zonder eenigen argwaan dan snelde k de trap op. Be deur der kamer, lie toegang tot het balkon verleent, was apen, en alles had het aanzien, dat er nog jinds kort gewerkt was, want de grond lag met splinters stokjes hout en krul ien verspreid. Toen ik van uit het portaal te kamer inzag, was er geen sterveling* m te ontdekken Nauwelijks was ik ech- ,er binnengetreden of ik gevoelde mij lot mijn schrik van achteren aangegre pen Ik kan u geen beschrijving geven van den schrik welke mijne zenuwen op dat oogenblik als het ware geheel erlamde. Elduard zeide mij daareven, dat ik zoo vreeselijk had gegild ik weet mij er niets van te herinneren. Zoo hij mij dit niet had verteld, zou ik altijd in het denkbeeld hebben verkeerd, dat ik niet het minste geluid had gegeven want als ik mij dien angstigen toestand opnieuw te binnen breng schijnt het mij toe, dat mijn keel in die oogenblikken ioegeschroefd was. Wat mijne ontsteltenis vermeerderde was bet vermoeden, als ren diksemstraal door mijn geest schietende, dat mijn aanvaller dezelfde was van vroe ger. Hij moet mij achter de deur opge «vacht hebben. Als een tijger viel hij mij in den rug aan en stopte mij een prop ,n den mond, maar hij was zoo spoedig niet van mijne handen meester, en terwijl hij met den oenen arm mijn schouder omklemde, als ware hij in een ijzeren boei gesloten, en den andere noodig had om mij de prop iu den mond te duwen, dio zeer klein was, maar, eenmaal om mijne lippen gebracht, vreeselijk uitzette had ik mijn handen nog vrij en bracht hom in mijne radeloosheid zijwaarts, en nog al tijd zonder hem te zien, oen slag in het aangezicht toe, welke hem eensklaps ach teruit deed deinzen. Ik rukte het hatelijk voorwerp, dat mij* bijna stikken deed, uit mijn mond en snelde naar de deur, welke hij gesloten had, om haar te openen, maar de sleutel was omgedraaid en daarna uit het slot verwijderd, deze poging bleef dus zonder vrucht. In dien tusschontijd had hij zich weder hersteld, en toen Rij mij opnieuw wilde aanvallen, bereikte hij den tweeden keer zoo gemakkelijk zijn doel niet, want de ongemeubileerde kamer bood mij ruimschoots gelegenheid zijn tijgerachtige grepen vruchteloos te maken. Eenigo seconden renden wij als beaetonen heen en weer. Ik gevoelde dat mijne krachten mij begaven, het was mij of het bloed in mijne a deren stolde, en het scheen mij op het laatst niet meer te ademen een kort, maar ver ward gebed ontsnelde mijn geest als op de vleugelen dor gedachten, en juist hoor de ik met geweldige slagen op de deur bonzen, toen hij zijn doei eindelijk bereikte en met mij do trap van het balkon opliep. Hij greep mijne handen nu zoo knellend vast, dat het mij onmogelijk werd ze van hem los te maken. Alle moeite werd door hem aangewend de prop, welke op den grond lag, weder machtig te worden maar ik verijdelde zijne pogingen door dien ik onophoudelijk jn beweging bleef. Intusschen ging het hameren en bonzen op de deur maar altijd voort. Eensklaps hoorde ik een akelig gekraak waarschijn lijk het oogenblik dat zij bezweek, en toen verloor ik mijn bewustzijn". (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5