BINNENLAND Een sympathiek pleidooi. Binnenlandse!) Nieuws. Parlementaire Kroniek Nederland en België Luchtverkeer, WCESSSBAG 14 APRIL 1920 43ste JAARGANG No 11616 DE ABONNEMENTSPRIJS BEDRAAGT VOOR HAARLEM EN AGENTSCHAPPEN: PER KWARTAAL f2,92>/2; PER WEEK 22»/2 CENT; FRANCO PER POST PER KWARTAAL f3,25 BIJ VOORUITBETALING BUREAU: NASSAULAAN 49, HAARLEM TELEFOON 1426 EN 2741 - TELEFOON AFDEEL1NG „DRUKKERIJ" No. 1748 ADVERTENTIEN 30 CENTS PER REGEL. BIJ CONTRACT BELANGRIJKE KORTING HEKSTE BLAD Dit nummer bestaat uit 2 bladen Het esiuur van het N.A.S. blijft aan. Niet laten zitten wat zit. Van bevoegde zijde bevestigd UIT ONZE OOST COURANT Met den B( nd veer aroote gezinnen te Rotterdam, wil het niet vlotten. üp dit feit werd onlangs in de „Maas bode'' door een inzender de aandacht geves tigd. Echter, niet alleen in de Maasstad doet zich dit betreurenswaardig verschijnsel voor. Ook in meerdere andere plaatsen van ons land, waar de Bond onder laaiende geest- uritt werd opgericht, wordt weinig of niets vernomen van een krachtige actie, waaruit een voprtschriicen naar bloei met practiscae resultaten, valt af te leiden. l)e .bond voor groote gezinnen schijnt uaar ingedommeld te zijn. En toch sohreef Mr. Bomans eens zeer juist: „Er bestaat wellicht gcen sympatieker vcreeniging voor do Katholieken, dan juist iieze." Waaraan valt het verschijnsel, waarop we zooeven wezen, dan toch toe te schrijven' Op eenige oorzaken, die belemmerend ge werkt hebben op den goeden gang van zaken vijst de Weieerw. beer II. Geertman, kape laan te Enschedé in de „Maasb." Wii laten den Écrw. schrijver frier zelf aan 't woord: „De hoofdoorzaak meen Ik te moeten zceken in het ondiepe van het vaar water. Men heeft ove-r het algemeen de taak van den bond van den beginne af aan te materialistisch opgevat. Men heeft te eenzijdig den nadruk gelegd op het stoffelijk steunen van de groote ge zinnen (bij bevallingen, bij het helpen aan goed-loonende betrekkingen, aan ruime woningen, bij progressieve ver mindering van belasting, enz. eng.) Zeker, werken in dien geest is zeer lof feliik en, meer dan noodzakelijk in den tegenwoordigen tijd. maar m.i. moet vooral de bedding van het godsdienstig zedelijk element verbreed en verdiept worden. Wil het „scheepje-' een betere vaart kunnen nemen, dan moet er dieper ge graven worden. Daar zit nog zooveel modder ender van het neomalthusia nisrne; de bedorven ideeën van het mo derne heidendom over „kinderzegen moeten grondig worden uitgebaggerd Het is nu wel is waar een tijd, waarin de havenarbeiders staken, maar voor de leden van den bond voor groote gezinnen mag dat geen reden ztin om ook het werk er bij neer te leggenet is hier nog genoeg te baggeren, het wordt hoog tijd." Echter, naast deze hoofdoorzaak bestaan nog meerdere, bü-oorzaken, die eveneens door kapelaan Geertman worden aangestipt; 1 Het Hoofdbestuur werkt te zeer 't verborgene, waarbij komt, d9 onderlinge verdeeldheid. 2°. Het Hoofdbestuur zelf wordt niet voldoende door de afdeelingen ondersteund 3 De standsorganisaties houden zich totaal onzijdig, waar hun steun hier toch noodzakelijk is. 4 Tal van Katholieke politieke en so ciale voormannen, blijven aan wal staan, d.w.?:. blijven buiten den Bond voor groote gezinnen en denhalve buiten de zegenrijke actie, die cr van uit kan gaan. Wii achten het gewensebt. de aandacht van degenen, wien zulks aangaat, te vestigen op het door kapelaan Geertman in het. be lang der goede zaak gehouden pleidooi voor een wederopleving van den Bond voor grooto gezinnen, waar zulks noodig blijkt te wezen. Diens zoo treffend Katholieke uitspraak „de bedorven ideeën van het moderne heiden dom over „kinderzegen" moeten grondig worden uitgebaggerd," maken wij volgaarne tot do onze. Ondanks de beschamende wijze, waarop op het congres te .Arnhem,, het bestuur van het Noderlandsch Arbeiderssecreta riaat is afgemaakt, met als bekroning op dit afmoaksysteem dus duidelijk uitgespro ken weiiseh der vergadering, dat het be stuur zou heengaan, is dit. daartoe niet te bewegen. Er waren op het Congres twee resoluties tegen het bestuur aangenomen- le. inzake de verbreking der samenwer king met het N. V. V. over do duurte-aotie 2e. 'betreffende het bekende arukel if de „Opbouw." Naar wij vernemen, lieeft het Bestuur eenstemmig besloten ia de aanneming van de eerste resolutie geen aanleiding te vinden, om af te treden. Ten aanzien van de aanneming der tweede resolutie heeft het Bestuur met 8 stemmen voor, één te gen en twee blanco do vraag ontkennend beantwoord, dat er voor den heer B. Lan- sin k Jr. beweegredenen zouden bestaan zijn functie als redacteur van „De Arbeid" tor beschikking van het bestuur te stellen De heer Lane&ik blijft dus aan, niet al leen als redacteur van „De Arbeid", maar ook als voorzitter van het Ni A. S. Het vervolgeongres van liet N. A. S. zal op 29 en 30 Mei worden gehouden. Dat „vervolg" zal wel een even ver schrikkelijke pan opleveren als het eerste gedeelte. ntusschen zitten die bestuursleden van 't N. A. S. als ingeroest op hun zetels. Ze willen er niet uit, uit vrees van in do onbeduidendheid te zullen terugzinken, waar ze eigenlijk thuis hoeren. Zeker, we moeten als katholieken pal staan voor handhaving Van orde cn gezag, en wij moeten zulks doen krachtens eigen overtuiging en uit liefde voor het volks welzijn. Maar dat wil cn mag volstrekt niet be- teekenen, dat wij maar moeten laten zitten wat zit en mogen inslapen met de gedachte „de Kerk van Rome vergaat toch niet.' Zulk een gedachte zou wel goedkoop zijr voor de meerbedeeldc katholieken, maai een magere troost voor de minderbedeel den onder ons, en zij zou oorzaak zijn, dat de Kerk slechts zeer gehavend uit den strijc zou komen en dat duizenden zielen zouden verloren gaan Hierbij sluiten zich verschillende vra gen van zelf aan. Heeft de ondervinding daaromtrent niets geleerd Was de propagandistische kracht der socialisten onder de minderbedeelden en- minder ontwikkelde katholieken niet sjerk, omdat de leidende personen onder katho lieken uit gebrekkig inzicht, uit tnchris- telijk eigenbelang of uit vrees niet durf den handelen of spreken volgens eigen chris telijke rechtvaaruigueidsbegrippei. Is het 'niet treurig dat socialisten, wier levensbeschouwing volgens eigen bekente nis rechtstreeks tegenover de onze staat en wier stelsel meer en meer een hersenschim, een fiasco blijkt, thans nog. reclame maken met zaken, die door onze partij moesten gedaan- worden Zetelen zij niet in onze raadzalen dank zij ook het gebrek aan positieve hervor ming in christelijker, zin bij or:ze eigen krin gen f En zien we nu reeds met duidelijk, hot zij, helaas ook gekozen door onze inindei onderlegde en bijziende katholieken,- than: reeds den onmisbaren zedelijken invloed onzer zoo moeitevol opgebouwde katholie ke instellingen trachten te ondermijnen „Wee ons, zoo schrijft 1'. E. o. f. in. in „De Volkskrant" wanneer wij, katholie ke^ vooral de meer vooraanstaanden en meer ontwikkelden onder ons bij al onzen strijd tegen liet krankzinnig Bolsje wisme, niet tevens openlijk en eerlijk be kennen, dat er in de thans bestaande, door het liberalisme geschapen, industriewcreld en handelswereld is een geweldige wanor de in de verhouding der menscheu en dal de bestaande ktassetégenstellihg in 't ge heel niet met de begrippen van het Evan gelie Gods is overeen te brengen Wee ons katholieken, wanneer ieder on zer niet in eigen kring eerlijk en belange loos medewerkt, om langs ordelijken weg de wanorde op te ruimen 1 Anders staan' wij mede schuldig aan de slagen, die onze Moederkerk zullen worden toegebracht en aan de noodlottige afdwa ling van velen onzer Denken wij hier eens aan de z. g. Her vorming en aan de Frar.sche revolutie -er vergeten wij niet het veelzeggend woord van onzen Paus Benedict lis De bestaande crisis moet door de katholieke kerk mede worden opgelost, anders zal zij tegen de katholieke Kerk worden opgelost Het orgaan van de cotftmuuisilsëhe par tij in Nederland, de „Tribune'", heel: een eigen correspondent bij de roode armee in het Buhrgebied. Deze medewerker iï één en al verrukking over de presta ties van dit Jeger. Hetgeen moeilijk an ders verwacht kou .worden. In zijn dorde epistel verschenen jn de „Tribune' van LO April .vertelt hij van een be zoek aan Essen. Hij schrijft: „We konden weer gaan en staan waa wc wilden. Zoo verhinderde niemand ons toe te zien hoe een groot kledingmaga zijn met een bezoek .der Roode Garde werd vereerd. „Hier zagen we toe, hoe er „geplun derd" werd. Het ging volkomen ordelijk. Telkens verdwenen .een 10-tal soldaten in het magazijn .en kwant er na een kor ten tijd weer uit met een nieuw pak en schoenen. Ook hier weer de al te groote bescheidenheid. Men stelde zich voor: de mannen kozen de sléchtste kwa liteit der goederen, waardelooze confec tiepakken, meer uit papier dan uit wol vervaardigd. Dat .was al het loon, dat ze vroegen nu zo n-Ben het eenige pak klee- ren on het .eenige paar schoenenia een veertiendaagschcn veldtocht hadden .ver sleten. En dan betreft het hier nog maar hoogstens .enkele honderden slechte con fectiepakken, die betaald .werden met cheques op .de groote banken...." Bij tienman tegelijk aantreden om pak ken te halen uit pen particulier kle dingmagazijn. Betaald met cheques, door de groode gardisten afgegeven papiertjes, waarvoor natuurlijk niemand iets geeft. Ruiterlijke:- dan deze communistische journalist-ooggetuige deed in zijn bemin nelijke naïviteit kantteekent het Hbld. kan niet erkend .worden, dat de roode benden hebben geplunderd zonder aun- halingsteekens. En de naïviteit .wordt aandoenlijk, wanneer deze ooggetuige verklaart, dat de roode heeren, jn hun groote beschei denheid, zorgvuldig1 pakken pn kleeren uit zochten van do slechts ie kwaliteit... NEDERLANDERS IN RUSLAND. Onze lezeis zullen met verontwaardiging en afschuw kennis hebben genomen van de mishandelingen die een Nederlander in Rus land van de Bolsjewisten de geestverwan ten en vrienden van David Wijnkoop en zijn volgelingen heeft ondergaan, welke mis handelingen wij uit den mond zelf van onzen landgenoot opteekenien. Dat deze landgenoot de eenige niet is, die de „zegeningen" der Bolsjewisten moest ondervinden, wordt bevestigd in het „Hbld.", dat van een zijner lezers het af schrift van een 'brief van een Nedei lander ontving, die eveneens in het land. dat vol gens ce Nederlandsche Bolsjewisten van „melk en honing" overvloeit" .werd gevan gen genomen De brief is gedagteekend: Moscou, 26 Ja nuari 1920. Wij ontkenen er het volgende aan. Zooals je weet. werd ik 2 Juni gearres teerd en na 2 weken v. blijf in de gevange nis te Feircgiad naar nriskou gevoerd, waar wij 14 dagen in verschillende concentratie kampen verbleven. Bij deze arrestatie is mij letterlijk alles afgenomen, zoo dat raj alken de kleeien overbleven, die ik aan haa. Na ens ontslag werd ons gezegd, dat wij mei 14 dagen naar Nederlanu zouden vt-rirekken. de trein was ïeeds gereed, maai- nog steeds wachien wij op verlof om ie mogen vei trekken. Wij, 7 Nederlanders en 2 dames, werden orgeromen bij de familie S. Korten tijd daarna kieeg ik verlof om mii voor het rege len mijner zaken naar Pet rograd te begeven. Daar weid ik echter opnieuw gearresteerd. Gelukkig werd ik spoedig vrijgelaten, maai bij mijn terugkomst ie Moscou werd ik 23 September wedefom gearresteerd en wel mei ds. Schim van eer Loeif en de heeren Hoek en Schaper. Men hield ons 52 dagen in de gevangenis, waar wij veel geleden hebben. Een onzer kueg wegens ziekte verlof naar Nederland le gaan; of hij vertrokken is of in Nederland aangekomen, is mij onbekend. Mijn zenuwen zijn dermate geschokt, dat het mii onverschillig js 0f jic jn de gevange nis ben of niei. Ben ik in de gevangenis, dan loop ik althans geen gevaar gearresteerd te worden- wan; men is geen oogenblik ze ker. Ons verhek hangt uitsluitend af van de Nederlandscin Re peering. Her eenige mi doel om ons naar Nederland ic krijgen, is dat men de Russen, in Neder land gemleincerd tegen ons inwisselt. Maar de Nederland-the regeering moet niet dralen, want anders zullen er geen Ne derlanders meer hier ter uitwisseling over zijn! Dan zullen wij allen zijn gestorven van uitputting en gebrek. Lenigen zijn reeds krankzinnig geworden. Kotm met zéér snel nulp, dan zip: we in eik geval allen voor ons leven geknakt. De onderaanen van alle. an dere landen die hier zijn, ontvangen voed- sel uit hun land, alleen wij Nederlanders aiets. EEN NIEUW R K. DAGBLAD. Met 1 April j-1- verscheen de wak kere «Niern/c Zeeuwsche Courant» te Goes als dagblad. Het blad mocht een geiukweusch o.nt vangen van Z. D. H. Mgr. A. J. Cailier, waarin de Bisschop zijn weigeincenden dank betuigt aan hen, wier ijverige ar beid tol dit schoon resultaat gek ia lieeft ca Gods o.imisöaren zegen afroept, opdat de arbeid welke thans gaat beginnen tot iieii van het kathoiek Jec.and, do heer lijkste vruchten moge afwerpen. De heeren J. W. Vieutngs en Jos. v. d Griendt treden respectieve.ijk als hoofd redacteur en directeur op, hetwelk wij een hartelijk welkom toeroepen in de steeds aangroeiende ge.etlcren der zich in de laatste jaren vooral, zoo krachtig ontwikkelde Katholieke uagbladpers. VEREENTGiNö VAN OORLOG EN MARiNE Op de vraag van he: gj (i2r Tweede Kamer den heer Rutgers betreffende ver eeniging van de Departementen van Oor log en van Marine, heeft Minister Ruys de Beerenbrouck geantwoord: Het voor nemen bestaat. Voorstellen met het oog op die vereeniging zuilen de Kamer be reiken. Door overleg e£n vergelijk.. Het bestuur van den Ned. R.K. Bond van Post-, Telegraaf-, en Telefoonperso neel «St. Petrus» deeit mede dat het co mité van zeven, gevormd uit de samen werkende postale organisaties, Zaterdag jl. een onderhoud met den directeur-ge- neraal der. P. cn 1 had. De directeur-generaal verklaarde gaarne te willen medewerken om langs den weg van overleg tot een vergelijk te komen; hij meende dat personen cn administratie elkander op die wijze inderdaad zullen kunnen vinden. DE BESTELLING OP ZONDAG. Naar wij vernemen, geldt de nieuwe be perking van den Zondagsdienst voorloo- pig niet voor stukken, voorzien «Bestel len op Zondag». Deze stukken blijven voorloopig opgenomen in de Zondagsbe stelling, mits zij tijdig voor die bestelling ter post zijn bezorgd. t i j DE ZAAK COUCKE. Zooals uien zich zal herinuerea. is er in de pers nog al wat te doen geweest over het feit, dat de ontslagen directeur van het Station te Amsterdam, uit de voorloopige hechtenis wa3 ontslagen. Het lid der Tweede Kamer, de heer De Blusonj'é had daarvoor vragen tot den Minis ter van Justitie gericht, waarvan de antwoor den nu zijn losgekomen. Ze luiden als volgt „Bij onderzoek is den minister gebleken, dat geen aanzuivering door vrienden van den ontslagen directeur van de N. V. „Het. Sta dion" te Amsterdam lieeft plaats gehad van een tekort, hetwelk naar meeniuar van de directie, door handelingen van dien direc teur zou zijn ontstaan. Het strafrechtelijk onderzoek in deze zaak duurt nog voort. De verdachte, dio zic-h aan vankelijk naar 't buitenland had begeven, doch zich later vrijwillig ter beschikking der justitie heeft gesteld, is uit do voorloopige hechtenis ontslagen, aangezien vrees voor herhaling van misdrijf en in verband met zijn vrijwilligen terugkeer en aanmelding bii de justitio vrees voor ontvluchting naar de itieening van het betrokken parket, niet meer bestond. Op grond van hetgeen gebleken ia, E de minister van meeniug, dat het vertrouwen in de justitie door de maatregelen van het betrokken parket, geenszins behoeft te zijn geschokt Overigens kunnen or. dit zij ten overvloede opgemerkt, gevallen voorkomen, dat naar aanleiding van vrijwillig herstel der door een misdrijf aangerichte schade, van vervol ging wordt afgezien, waarbij ieder geval ge heel op zich zelf is te beoordeelen." MALARIABESTRIJDING IN NOORD HOLLAND De afdeeling Noord-Holland van de ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten heeft Maandagmiddag in het Stadhuis te Amsterdam vergaderd. De vergadering werd geleid door den lieer Kooiman, burgemeester van Purme- rend Aanwezig waren ook de heeren dr. Aldersiioff, inspecteur van de Volks gezondheid cn dr. Jenny Weijerman. In overleg met deze heeren en na een be spreking met den Commissaris der Ko ningin, stelde het bestuur voor dat de ge meentebesturen gezamenlijk den strijd zul len aanbinden tegen het inalariagevaar. De kosten zullen volgens dat plan wor den gedragen door Rijk, Provincie en ge zamenlijke Gemeenten, Van de gemeen ten zal worden gevraagd 5 ct. per inwo ner per jaar, gedurende enkele jaren. De gelden worden ter beschikking gesteld van de vereeniging van Nederlandsche Ge- meenten, wier algemeene vergadering een commissie benoemt voor dagelijksc'ne lei ding en uitvoering van zaken, terwijl de inspecteur van de volksgezondheid be reid is de technische leiding op zich te némen. In deze commissie zouden ook Rijk en Provincie vertegenwoordigers kunnen benoemen. De provincie trekt zich in de laatste jaren de belangen der volks gezondheid zeer aan en het voorzitter schap der commissie zag het bestuur gaar ne bekleed door een lid van Gedeputeerde Staten. Dr. Alderhoff deelde mede dat het Rijk met het plan medegaat en gaarne de ver dere technische leiding op zich neemt. Verscheidene sprekers betuigden ver volgens algemeen .instemming met het plan. Het bestuur werd ten slotte gemach tigd zich ter zake tot gemeenten, rijk en provincie tc wenden. HET HUIS VAN DEN RAAD VAN AR BEID TE TIEL. Het socialistisch lid der Tweede Ka mer, de heer, L. M. Hermans, heeft aan den Minister van Financiën gevraagd: 1. Heeft de Minister inzake aankoop van het pand van deii heer S. Rink te Tiei voor den Raad van Arbeid aldaar, aan ambtenaren van de Registratie opgedra gen een onderzoek daarnaar in te stellen 2. Zoo ja, is dan de Minister bereid het desbetreffend rapport ter kennis van de Kamer tc brengen. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING Naar uit het antwoord van den Minis ter van Arbeid op de vragen van het Eer ste Kamerlid, den heer De Waal Male- fijt blijkt, is het de bedoeling van den Minister het wetsontwerp tot rege ing dei- verzekering tegen werkloosheid nog dit jaar in tc dienen. DE OVEREENKOMST Naar de «Msb.» uit Brussel verneemt, hebben de Kamerleden Brugman en De- veze Dinsdag den minister-president wil- en interpellceren over de teekening van het Ncderlandsch-Belgisch verdrag en wil len vragen om de teekening uit te stellen. De minister-president en minister Hij- tnans antwoordden, dat het bericht als zóu het verdrag 15 dezer geteekend worden, onjuist is. Op dien datum zal slechts de overhan diging plaats hebben van de conclusies van de Belgische en Nederlandsche ge volmachtigden. Na deze verklaring hebben de afgevaar digden voorloopig van hun interpellatie afgezien. y EEN NIEUWE VINDING VAN HANDLEY PAGE. Handley Pa ge heeft een nieuw soort vleu gel uitgevonden voor vliegmachines, dat, wanneer het in de praktijk z£d voldoen, een enormen vooruitgang v-oor de luchtvaart zal beteekenen. Men zal er door in staat worden gesteld, dank zij geringe daalsnelheid. uP een klein terrein te landen. De daling kan in vrywel verticale lijn plaats hebben, verwacht Handley Page. De machines kunnen kleiner zijn en de motor behoeft minder paarde- kracht om hetzelfde als tlhans bij meer H. P. te bereiken. Handley Page is uiteraard geheimzinnig over zijn vinding, die haar ontstaan dankt aan de bestudeering van de vleugels der vogels. VLIEGPROEVEN TE OSS. Zondag zijn te Oss (N--B.). oP het landgoed „den Elzenburg", de aangekondigde vlieg- demonstratios gehouden met een drietal ma. chiines van verschillend type. Niettegenstaande het minder gunstige weer, zijn do machines den geheelen middag tct schemeravond in de lucht geweest, loo pings vrilles, rugvliegen, spiegelgevechten en vele acrobatische toeren volgden elkander zonder ophouden op. Voor da passagiers- vluchten waren zooveel liefhebbers, waaron der ook dames, dat gedurende de loopendo week eiken middag nog passagiersvluchteu onernomen zullen worden tot en met Zon dag a.s„ welke dag dan tevens weder lueht- toeren vertoond zullen worden. Zaterdag reeds werd er gelegenheid gebo den een vlucht te maken. Tijdens het opstij gen. wierp een jongen uit de toeschouwers een steen naar de machine, waardoor do motor geraakt werd en de steen in het toestel •viel. gelukkig zonder schadG aan te richten. Do aviateur wenscht nadien niet meer op te stijgen, alvorens het terrein zoodanig was afgezet, dat dergelijke baladigheid niet meer konden voorkomen en hieraan heeft men direct voldaan. HET PESTGEVAAR. De pest in het Magelangsche breidt zich uit. De dessa Mengoelan schijnt de pest haard te zijn. Van één gezin stierven zes leden. Het verkeerswezen in Noord-West-Borneo De Regeering is voornemens om het verkeerswezen in Noord-West-Bomeo, de z.g. Chineesche districten, tot ontwikke ling te brengen. Daartoe zou een begin gemaakt worden met den aanleg van een tram van Pontianak naar. Sambas. Dit voornemen der, Regeering zal vooral met vreugde worden vernomen door Z. D.H. Mgr. Pacificus Bos, Apost. Vicaris van Nederlandsch-Borneo. In het onder houd dat wij in Febr. j.l. met den Kerk voogd mochten hebben, sprak Mgr. ook over het groote belang voor den bloei der Missie, dat in de verbetering van het verkeerswezen in Borneo, gelegen is. DEN HAAG, 13 April 1929. Do wet op het Lager Onderwijs. Heel groot, bleek op den eersten dag, dat dit hoogst belangrijk onderwerp aan de orde kwam, ,de belangstelling niet. De heer Ketelaar sprak zelfs van leege ban ken. Nu, dat zal gaandeweg wel beter worden. Nadat de spreektijd voor de algemeene beschouwingen op ,1 ,üur was vastgesteld, opende de heer GSSENDORP, B. D. A. P. de rij. Hij verklaarde zich dankbaar voor de aanmerkelijke, verbeteringen .welke het ontwerp in het onderwijs wil brengen, Verschillende verbeteringen gaan hem echter niet ver genoeg en andere wor den geheel achterwege gelaten. Spr. bestrijdt de schoolgeldheffing; er moet komen een kostelooze school voor allen. De leerplicht moet worden uitgebreid tot 8 jaar in plaats .van tot 7; het ver volgonderwijs moet .verplicht gorden ge steld; In de .wet moet een verbod komen van bijzondere belooningen .voor bijzon dere onderwijzers. Spr. dient .een motie jn ondcrtcekend door de vertegenwoordigers yan alle frac- ties«e.n uitsprekende dat de onderwijzers zullen worden opgenomen jn bijlage a. van het bezoldigingsbesluit ,en dat hun saLa,rissen zullen worden geregeld na ge organiseerd overleg met de onderwijzers organisaties. Deze motie zal bij de -alge meene beschouwingen jworden .behandeld. Dé heer ,OTTO (U. L.) zal voor het ontwerp stemmen al js het ontwerp geen radicale hervorming met gelijktijdige re geling van hel» .voorbereidend uitgebreid; juitGiigowoon cn vervolgonderwijs» Spreker is geen bewonderaar yan het uitlichten der salarisregeling waardoor deze onttrokken worclt aan den invloed der Staton-Generaal. Hij zou liever de rijheid tot oprichting van bijzondere scholen iets willen jnperken, doch hij ziefr daarvan af omdat hij zelfs den schijn an reactie tegen de volledige vrijheid dor bijzondere school wil vermijden. OOn-: billijkheden ziet spr. in de ongelijke ver deeling der lasten tusschen rijk en ge meente, in den .eigendom der bijzondere choolgebouwen voor de schoolbesturen en in de beschikking pvcr dc, gemeenlekuaf door, groepen ingezetenen. Daarom zal hij evenwel niet tegenstemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 1