TWEEDE BLAD BUITENLAND HET WITTE HUIS. Wat de Pers zegt FEUILLETON Handel en Nijverheid DONDERDAG 15 APRIL 1920 BELACHELIJK EN GEVAARLIJK. Nog altijd poseert Troelstra als de bezon nen re volutionnair, die aan bet Neder- landsche volk de lessen heeft te verstrek ken uit de revolutionnaire beweging in Europa en die juist op tijd bet sein tot re volutie in ons land geven zal. Hij zal wel zorgen, dat bet hier goed gaat. Want hij is zoo wijs en stork. Hij heeft den wereldoor log voorspeld. Niemand herinnert er zioh iets van en er zijn bewijzen voor het tegen deel, maar de bewusten gelooven het wel. spot de „Standaard" in een driestar. „Hij heeft ook de Enropeeeehe revolutie voorzien en geeft telkens den juisten kijk op de feitenals zij geschied zijn. Hij wijst dan de fouten aan en toont daardoor dat hij de eenige is, die weet hoe het moet gaan zonder ongelukken. „Waarlijk, als de revolutie ons land eens in vuur mocht zetten, en al de ver schrikkelijkheden, die het Duitsohe volk troffen, ons overkomen, dan zal de heer Troelstra, inmiddels zooveel mogelijk zorgend voor zijn veiligheid, omdat hij immers bouwen moet als alles afgebro ken is, ons precies voorrekenen waar de fout der mislukking zat. Hij heeft alles te voren geweten als het afgeloopen is. Over het geheel genomen, is het be lachelijke van deze pose niet te ontken nen. Maar het gevaarlijke heeft toch verre de overhand, omdat zoovelen ge reed staan dezen man te volgen op zijn kronkelweken. Hij doet, alsof hij sterk staat in zijn weten en kunnen. En het is slechts hop-e- looze zwakheid en vrees, die zijn optre den kenmerken. Hij is verlegen met de zaak, maar tracht zijn figuur te redden door zeer wijs den vinger aan het voorhoofd te brengen en te zeggen, ik studeer. Wacht op mijn woord. En die vrees kan hem elk oogenblik tot allerlei dwaze dingen brengen. Want zelfs de gruwelen In Duitsch'and keurt hij principieel niet af. In „Bet Volk" zegt hij, dat die rooven- de en plunderende benden, die elementen, die zelfs de comrnraust isohe leiders tot wanhoop brengen, de impulsieve elemen ten vormen, die wel niet kunnen bonwen, maar die blijkbaar niet gemist kunnen worden. Het blijkt voor ons volk een uiterst gevaarlijk element» De toestand in Duitschland. Uit het industriegebied. Over den toestand aan het front is, be halve enkele op zichzelf staande aanval len op posten en wachten, niets bijzonders te vermelden. Om de ontwapening door te voeren zul len m de eerstvolgende dagen Boohum en Wattenscheid door de troepen bezet wor den. Uit Barmen wordt dt. 14 dezer gemeld: In den afgeloopen nacht beproefde een bende roode gardisten het station en het hoofdpostkantoor te bezetten en te plun- dleren. Zij werden door de veiligheids dienst verdreven; eenige van hen werden gevangen genomen. Scheuring in de Centrumpartij? De meerderheidssocialistisohe „Rheini- sehe Volk&zei tung" doelt mede, dat een scheuring in de Centrumspartij in het Rijnland aanstaande is. Een aan invloed winnende strooming meent, dat de oude centrumspartij niet conservatief genoeg gebleven is. Haar wordt verweten, dat zij de grondbeginselen van het centrum heeft laten varen voor haar coalitie-politiek. Na de scheuring zal er een nieuwe centrums- partij ontstaan, die „Katholieke Volkspar tij" of „Christelijke Volkspartij" zal hee- ten. Onder de leiding van deze beweging zonden ook vele geestelijken zijn, en het geheele streven naar afscheiding zou zich niet alleen bepalen tot het Rijnland, maar ook in Westfalen, Hessen, de Palts en Bei eren bestaan, en veel kans op succes heb ben. Met name in Zuld-Duitsche Cen- trumskringen zou de antipathie tegen de Berlijnsche leiding van de Centrumpartij, wegens haar slappe houding bij de ongere geldheden in het Ruhr gebied, voortdurend toenemen. lo8.) En daarop volgde .de ontheffing van het verpletterend gewicht, dat zoo vele jaren mijne ziel bekneld hield. Hoe veel smart had ik mij zelve kunnen besparen. Het is des menschen plicht Bch voor vallen te behoeden doch heeft hij het ongeluk gehad te struikelen, is hij bezweken, dan moet hij weder opstaan en tot den liefderijken Vader terugkee- ren, van wien hij zich lichtzinnig had afgewend. In zulke ©ogenblikken kan het berouw alleen zijne redding wezen, geetl ander geneesmiddel zuivert zijne ziel van de melaatschheid waardoor zij dreigt te verteren. „Zoo ik het eerder hadde begrepen, In- tusschen was het niet zoozeer een wan bedrijf door de herinnering waarvan ik jarenlang gefolterd werd, neen, een sa menloop van omstandigheden waarvan de booze partiji trok, veroorzaakte een gebeur tenis welke mij' op dit oogenblik nog Wij laten dieze mededeeling natuurlijk voorloopig voor rekening van het socialis tische orgaan. Algemeene staking van rechts? DO „Vorwarts" schrijft; Op de moest verschillende plaatsen zijn berichten inge komen, volgens welke de Kappianen voor bereidingen zouden treffen voor een nieu we algemeene staking. Het gaat om een omerneming van misdadigers, tegen wie een verzoek tot aanhouding is ingediend, en die zieh aan hun verdiende straf ont trekken willen, en andere onrustige ele menten, die niet kwaad zouden worden aangeduid met het woord ,,reohts-bolsje- wisten". Volgens verschillende berichten zou de staking reeds in de eerstvolgende dagen men spreekt van (heden) Don derdag geproclameerd worden. Het resultaat van zulk een onderneming zou slechts hetzelfde kunnen zijn als dat van de eerste. Een militaire contra-revo lutie, zonder politieke leiding, is van te voren reeds tot mislukking veroordeeld. Dat er echter politici, van welke richting ook, zouden zijn, bereid het hoofd in de stoop te steken, moet betwijfeld worden. Ook die zouden een bankroet niet kunnen verhinderen en de ernstige gevolgen mede moeten dragen. Actie der spoorweglieden. De vijf Duitsehe vereenigingen van spoorwegmannen te Essen, die zich tot één bond vereenigd hebben, hebben de re geering een verklaring gezonden, waarin zij zeggen, dat wanneer de regeering weer aan den druk van links toegeeft en het weer zonder bescherming laat, de spoorwegmannen daar voor hun eigen veiligheid zullen zorgen. De bond kreeg de opdracht, alles voor een nieu wen strijd in gereedheid te brengen, wan neer de gebeurtenissen van de laatste we ken zich mochten herhalen. Tegen iedere terreur, of die van rechts of van links komt, moet krachtig worden opgetreden. Troepenconcentratie aan de Poolsche grens? Zooals aan de „Hamb. Nachrichten" ge meld wordt, zal op bevel van het opper commando te Berlijn, de grenswacht in het Oosten aanzienlijk versterkt worden, daar de Polen aan de grens grooto troe- penafdeelingen samentrekken om van den tegenwoordigen ongunstigen toestand gebruik te maken voor een inval. Er is bevel gegeven, dat twee bataljons van de rijksweerb rigade Schwerin en de genie troepen uit Hamburg naar het Oosten moeten vertrekken. DE TOESTAND IN IERLAND. Gelijk reeds gemeld, zijn de politieke gevangenen in Ierland een hongerstaking begonnen, wat over bet geheele land werkstakingen uitlokt, uit sympathie voor de gevangenen. In Dublin is deze sympathie-staking al gemeen en voor onbepaalden tijd gepro clameerd. Er waren aangrijpende tooneelen in de straten, doc-h er wordt niets gemeld van ongeregeldheden. Mensohen-massa's ver zamelden zioh in de nabijheid der gevan genis; zongen liederen en zonden gebeden op. De politieke medewerker der „Daily Chronicle" verneemt, dat de regeering voornemens is concessies te doen, die er toe zullen leiden, dat de gevangenen zul len behandeld worden als politieke misda digers. Er hadden nog enkele incidenten plaats buiten de gevangenis, waarin, naar be weerd werd eenige honger-stakers in kri tieken toestand verkeeren. Een hunner werd vandaar naar een ziekenhuis ver voerd. De heer Hugh Martin, correspondent van de „Daily News", geeft in zijn blad een levendig verhaal van zijn bezoek aan het tooneel der hongerstaking van de honderd Iersehe gevangenen in de Mount- joy-gevangenis te Dublin. ,,De gevangenisklok slaat zes uur. „Over een afstand van driehonderd me ter wordt de weg langs de gevangenismu ren opengehouden en aan elk einde van het vrijgehouden weggedeelte staat een cordon Engelsche soldaten opgesteld in frontkleeding. Ze hebben de beschikking over een gewapende auto en mitrailleuses. „Gewapende politie ondersteunt de mili tairen. Officieren loopen op het vrijgehouden gedeelte heen en weer. „Ik sta onder een menigte van 2000 mannen en vrouwen, dicht opeengepakt tegen de cordons aan, dicht bij den hoofd ingang der gevangenis. „Van hier kunnen we juist de vensters van de cellen zien van het blok honderd meter van den weg, waar de gevangen Ieren zijn opgesloten. „Even te voren wuifden honderden zak doeken en klonken Iersehe vrijheidsliede ren, om den gevangenen te toonen dat men hen niet vergat. Idoet huiveren wanneer ik haar gedenk doch die ik geenszins heb uitgelokt, ja, waren het in mijne macht geweest, zeker had voorkomen" „Zoo ge door uw geheim aan ons te openbaren u in een te onaangename po sitie tegenover uw kinderen aoudt plaat sen, ware 't dan maar niet beter, lieve moeder van uw voornemen af te zien?". „Ik heb er reeds op gezinspeeld mijn kind", sprak mevrouw TV au m bach „dat mijn angst en benauwdheden voortsproten utt de herinnering aan zeker treurig voorval in mijn leven, dat door He booze handeling den valschaardigen toeleg van een ander in het aanzijn werd geroepen Vrees niets, gij zult na haar verhaal uwe moeder evenzeer kunnen achten als vroe ger, doch haar des te meer beklagen, dat zij het slachtoffer der omstandighe den was en voor eene kleine afwijking zoo zwaar heeft geboet.' „Het is ook beter dat uwe moeder op heden geheel bevrijd wordt van den last welke haar drukt, al werd deze ook door de herinnering aan de schrik ba ars te misdaad bezwaard", zeide Eduard, zich tot Laura wendende. Hij had zijn eigen moe der in dien toestand voor zich gehad hij zou waarschijnlijk anders geredeneerd Af aar' te 6 uur hèersebt dotodsche stilte. „Wij allen outblooten het hoofd, „Het regen! Het is koud. „Een jong meisje met groote donkere oogen en een doodsbleek gelaat klimt op een hek en begint de „Rosary" te bidden. „Zij spreekt vloeiend en met mooie stem. „Zij spreekt Ierseh. „De menigte antwoordt met de Latijn- sehe antwoorden van de Mis. „Zij bidt haar rozenkrans en allen bid den mee. „En toen het gehed geëindigd was, be gon het gezang en gewuif opnieuw en het zal voortduren, gelijk het reeds dagen achtereen heeft geduurd." De gouverneur van de gevangenis deel de den correspondent mee, dat volgens den medicus de hongerstakers zeer zwak waren, maar dat ze niet in onmiddellijk levensgevaar verkeeren. Zie verder onder telegrammen. Een bericht uit Edinburg aan de „Ti mes", maakt melding van de aanhouding van twee sehepen in Sohotsche havens. Een dezer schepen kwam nit Zuid-Rus land, het andere uit Hamburg. En het heet, dat onder de kolen in de bunkers wapenen en munitie zijn gevonden en dat deze verborgen wapens voor Ierland zou den zijn bestemd. OOK SCHOTLAND? De „Daily Chronicle" merkt op, dat En geland meer aandacht diende te schenken aan het feit, dat er ook in Schotland stem men opgaan om meer zelfbestuur en die tot uiting kwamen in de vergadering, on lange gebonden door de „Scottish Home Rule Association". „Men weet zeer goed", zegt het blad, „dat er niet te minste deloyauteit in Schotland bestaat, doch er is zeer ernsti ge ontevredenheid die, zooals de voorzit ter der Association heeft opgemerkt, zou kunnen ontaarden in ernstiger toestanden, als niet op liberale wijze meer zelfbestuur wordt gegeven. Het is niet langer mogelijk den huldi gen stand van zaken langer te doen voort duren, voor Schotland evenmin als voor Engeland en Wales. Het ryksparlement kan niet ter zelfder tijd volle aandacht wijden aan de kwesties van verdediging, belastingen, e. d. zonder zich ook ernstig bezig te houden mot lokale aangelegenhe den. Daarom wordt de regeering er zoo vaak van beschuldigd, dat zij die lokale kwesties maar door het parlement jaagt". De tijden zijn rijp voor een stelsel van zelfbestuur, niet alleen voor Zuid-Ierland en Ulster, doch ook voor Schotland en Wales; zulks zou de behandeling der rijks-aangelegenheden ten goede komen". DE SPOoriri~riSi'A)üNG IN DE UNIE, President Wilson heeft Dinsdag voor de eerste maal sinds zijn ziekte een zit ting van het kabinet bijeengeroepen en een Spoorwegarbeiders baad benoemd. Deze Baad zal onmiddelijk bijeen ko men en de .eischen der arbeiders voor hoogere loonen en hun grieven tegen de spoorweg-maaischappijen onderzoeken riet kabinet was door den president bij eengeroepen ter bespreking van den al- gemeenen toestand. De bpoorw egaroeiders Baad bestaat uit negen leden, drie vertegenwoordigers van de werklieden, drie der directeuren en drie van het publiek. Uit Washington wordt d.d. 13 April gemeld: De hoofdstad was heden geïsoleerd van het overige gedeelte .van de Veiesnigde Staten, voor zoover betreft het vervoer van al.e goederen, inbegrepen levensmid delen. Er is beslag gelegd op alle in- en uitgaande vrachten. Het passagiers venteer is tengevolge vau uc moeilijkheden zeer beperkt. Op de Pensylvania-lijn rijden nog Siechts vijf treinen per .dag naar het Noorden. De autoritei.en-daren dat de toestand builc oou ernstig js. Veie motorvracht wagens en automobie len zijn in .dienst geteld tot het vervoer van levensmiddelen naar de stad. De procureur-generaal heeft den presi denten van de Pennsylvania en New-York Central Lijnen verzocht het departement van justitie in kenms te stellen met de namen van de stakers, met aanduiding van hen die de leiders schijnen te zijn. Drastische maatregelen zullen worden genomen ter bestraffing yan plaatselijke verkoopers, die de prijzen tijdens de voed- selschaarschle verhoogen. En uit New-York: 2oOd werklieden van de Pennsyivania-Iijn, die nog niet aan de staking deelnamen, hebben zich aan den kant der stakers geschaard. Door de hulp v»u vrijwillige werk krachten wordt ©en steeds toenemende hoeveelheid voedsel in de scad gebracht. Berichten uit phicago en uit het Westen melden, dat do toestand verbetert. Zie verder onder de Telegrammen. UIT DEN RIJKSDAG. i Sensationeel* onthullingen* Het is gisteren in den Duitsdien Rijksdag weer stormachtig toegegaan. Allerlei politieke vechtpartijen tussehen rechterzijdie, regeering en onafhankelijken, waarvan wij alleen behoe ven te vermelden, dat de afgevaardigde Brass onafhankelijk-socialist, in zijn zucht om de Regeering onaangenaam te zijn, kwam met allerlei kleine bijzonderheden over de jong ste onlusten in het Roergebied. Mar dat zou deni heerBrass leelijk op breken. Even later nam de nieuwe minister van Rijksweer, dr. Gessier. het woord en sprak ongeveer als volgt: „Als de heer Brass, gelijk uit zijn rede is gebleken, over een zoo uitnemend en uitvoe rig materiaal beschikt, hoe komt het dan, dat hij dit niet onmiddellijk ter beschikking der regeering heeft gesteld, opdat deze daarvan ten behoeve van de rust en de veiligheid in het Duitsehe rijk gebruik kon maken? De re geering had dit materiaal niet en moest haar wijsheid halen uit enkele korte mededeelingen in de onafhankelijke organen „Maar wat veel erger is: Dezelfde heer Brass, die zooeven hier gesproken heeft en die zijn eigen regeeringniet wilde inlichten, zag er geen bezwaar in de Entente-commissie in het bezette gebied wel in te lichten! „Volgens officieele telegrammen, die bij mij zijn binnengekomen, is de heer Brass kort ge leden in het bezette gebied gezien integen- woordigheid van een Fransch officier, had hij besprekingen met de Entente-commissie, gaf hij Entente-journalisten inzage van het ma teriaal, dat hij aan de Duitsdie regeering weigerde en waren zijn inlichtingen aan de Entente nog opzettelijk misleidend, zoodat hij bijv. vertelde, dat het aantal der Duitsehe troepen in de neutrale zpne niet 18.000, maar 180.000 bedroeg!" Van alle banken worden Brass verwen- schingen naar het hoofd1 gegooid: „Verrader! Foei! Foei!! Landverraad! Dat is hoogver raad! D*ruit met hem! D'ruit!" Maar dr. Gessier weet steeds weer de aan dacht naar zijn woorden terug te leiden. Het wordt tot een groote triomf voor den minister en een oogenblik later komt de rijks kanselier de echtheid van de telegrammen, waarop de regeering haar beschuldiging ba seert, nog eens bevestigen en deelt de minis ter van justitie mede, dat z. i. van hoogver raad niet kan worden gesproken, maar dat wel degelijk op den afgevaardigde Brass de verdenking van landverraad rust en dat nog hedenavond tot zijn vervolging de noodige stappen zullen worden gedaan. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN. De lage stand van de frank in België. Naar aanleiding van pen door de „Echo de la Bourse" opgegeven koerslijstje van den stand van de Belgische frank in Am sterdam, Londen, New-York, Madrid en Keulen, schrijft men aan den „Standaard": De Belgische frank ligt op sterven; de Belgische frank js dood... en de Duitsehe mark ontwaakt met schrikbarende snel heid tot een nieuw en sterk leven! Men behoeft waarlijk geen genie te zijn, om zich een tamelijk juist denkbeeld van zulk een ramp te kunnen vormen. Want een ramp is lietl Beeds nu ge voelen wij dat vrij sterk aan den lijve. En wat moet pr van ons worden, als 't zoo voortgaat? lederen dag stijgt de duur te van het leven; jederon dag wordt onze bevoorrading, wordt de aanvoer uit het buitenland moeilijker. Bij de wisselkoer sen van lieden is hij reeds zoo goed als onmogelijk. Het rijke Engeland toornt op ons, om dat... Engeland dreigt, ons de zoo onmis bare credieten te onthouden. ,Wij leven hier in angst, ,wij leven in jammer en smartelijke bezorgdheid voor de naaste toekomst... En onze dappere jongens naar Erankfort, om, als blijk van sympa thie voor 'n vriend, die het niet breeder heeft dan wij, dorre lauweren te gaan plukken. Havas meldt dat .er in een bosch bij Athus (Belgisch Luxemburg) een granaat is ontploft, waarbij zeven personen zijn gedood. In Lissabon js een typographensta- king uitgebroken. Sedert Bondag zijn er slechts twee bladen verschenen. De an dere hebben de eischen der typografen niet willen inwilligen. HET VOOBSOHOT AAN DE HAN DELSKAMER. Het >,Corr. Bur." meldt, dat de mededee- lipgen in de pers inzake een door de regee ring verleend voorschot van 5.000.000. aan de Groothandelsvereeniging „De llan- ueïskamer'' ten einde aan dit lichaam moge lijk te maken, „de duurte te bestrijden", in de taatste vergaderingen van den Aiddcfenstancfei raad een punt van bespreking hebben uü gemaakt. Naar aanleiding daarvan heeft de Midi denstandsraad een onderhoud gehad met den Minister van L. N. en H. De Minister verklaarde, dat van het ver* leen en van een voorschot geen sprake was doch de Staat alleen garant was tot een be paald bedrag,voor de wissels, welke de Han-« delskamer bij de Nederlandsche Bank verdia- konteerd. Het maximum van het bedrag der garantie is voorloopig bepaald op 3 niilli- lioen gulden. Wat het uitoefenen van toezicht betreft op de gestie van de Handelskamer, merkte de Minister op, dat uit den aard der zaak, het departement van Financiën volkomen be voegdheid heeft om zich te vergewissen van de wijze waarop de Handelskamer hare za ken drijft. De Middenstandsraad beschuldigde de Handelskamer bedriegelijke voorspiegelingen ervan te doen. Mocht de Handelskamer prima Engelsche stof in het buitenland kunnen aankoopen te gen ongeveer de helft van den hier te lande gevraagden prijs, t.w. resp. f 11 en 6, welke prijzen beide foutief zijn, dan kon z.i. zulks den prijs van een kostuum slechts met c.a. f 15 doen dalen; omdat op zeer be. langrijke onkosten als de bij collectief ar beidscontract geregelde maakloonen ook de Handelskamer geen invloed kan uitoefenen. KAAS-CONTROLE-STATION „NOORD HOLLAND." Op de Maandag j.L te Alkmaar gehouden algemeene vergadering van het kaasconfrole- station „Noord-Holland" betieurde de Voor zitter het. dat nog geen uitvoering was ge» geven aan het ministerieelbesluit waarbij be paald werd, dat na 1 Februari alleen de gemerkte kaas mocht wordij uitgevoerd. Tijdens de vergadering kwam steik naai voren, dat men dit algemeen noodzakelijk achtte. Een motie werd aangenomen waarin hierop sterk wordt aangedrongen. Vooral de dagfabrieken drongen er op aan om de speling van 2 pet. te verlagen op 1 pet. Het bestuui wees dit af, na een uiteenzet ting van dr. Schaap, die deed uitkomen, dat het van het hoogste belang was het product zoo te maken, dat men het buitenland ten alle tijden waarborgt een product van 40 procent vetgehalte in de droge stof. Een spe ling van 2 pcüs noodig omdat een veischil van 7/10 pet. in de analyses kan voorkomen en omdat het vetgehalte der kaas. in de droge naarmate de kaas ouder wordt terugloopt. De moeilijkheden aan de dagfabrieken waren wel te overwinnen. Men diende geloof te heb ben in de zaak. De directeur de heer de Waal deed nog uit komen, waarom men in het buitenland de kaas in Edammervonn met meer vertrouwt. De commissie uit het zuivelkantoor en d« handel die de Europeesche landen had be zocht. had een rapport uitgebracht, waaruit bleek, dat het merken der kaas voor het bui tenland noodig is. De regeering zal dereclame voor het mer ken in het buitenland regelen cn voor het binnenland zou het station zelfstandig een reclame voeren. Een reclameplaat, ontworpen door den kunstschilder Leo Gestel, zou spoe dig het licht op het oogenblik van de 100 fa brieken er reeds 66 aangesloten. Het totaalbedrag van de exploitatierekening van September tot December 1919 bleek te zijn 5712,68. De begrooting voor 1920 werd vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op 37.000. Besloien werd door de leden voor het le kwartaal 1920 als voorschot te laten betalen per 100 K.G. kaas. Voor leden in de le klas se 25.11 cent. in de 2e klasse 15.07 cent in de 3e klasse 12.555 cent en 4, 5, 6 en 7e klassel0.05 cent. UITLOTINGEN LOTEN VAN PARIJS. Trekking van 6 April. Obligatiën Communales du Crédit Foncier de France 2.60 pet. van 1879. No. 606295 fr. 100.000; no. 876664 fr. 25.000; nos. 13513, 164685, 569690, 796288 837147 911582 elk fr. 5000. Obligatiën 3 pet. van 18801884. No. 718613 fr. 100.000; no. 514978 fr. 25.000; nos. 403133, 445895, 448143 471314 680475 927019 elk fr. 5000. Obligatiën 3 pet. van 1891. No. 750241 fr. 100.000; no. 582317 fr. 10.000; no. 723693 fr. 5000; nos. 8347 30461 56171 68875 92537 195756 249108 307970 328371 349156 358686 361197 478487 480162 577253 661708 685526 723652 753888 837451 elk fr. 1000. Obligatiën 2.60 pet 1899. No. 118411 ft. 100.000; no. 297534 fr. 250.000; no. 351327 fr. 5000. De volgende nos. elk met fr. 500: 36383 71544 88490 91260 105796 142720 175565 194147 216047 224601 244735 267064 273921 293815 322723 336352 338666 341795 362015 376137 461185 497255 518172 556702 558820 allerlei militaire manoeuvres te laten mar ken, en het duurde dan ook niet lang, daar ik zelf veel smaak in dje oefeningen had, of ik exoerceerde als de beste sol daat Hoe zonderling het moge klmken dagelijks werd er een uur aan besteed otn mij in de behandeling van het ge weer te bekwamen, en die tijd van den dag benoorde altijd tot de aangenaamste „ogenblikken mijns vaders. De eerste .landgrepen werden mij met een gewonen jtok geleerd, doch toen ik den ouderdom van toeu jaren had bereikt, kreeg ik op aiyn verjam dag een karabijn, en nog ben ik niet vergeten, hoe ik er mede in myn schik was. Nooit heo ik eenig genoegen gevonden om, zooais de meeste meisjes met een pop te opeten, en ik hoorde, nog zeer jong, liever het geroffel van de ltoiu dan het zoetste wiegedeuntje. üe©n g rooier vermaak was er voor mij dan te luisteren naar verhalen uit het knjgsmaus leven, en mijn brave vader kon mij, wan neer ik soms wat ongezeglijk was, het best tot rede brengen, wanneer hij mij beloofde iets van de veldslagen ie ver tellen welke hij had bijgewoond en bij een van welke hij. gevaarlijk gewond word, ^Wordt vervolgd.) hebben, doch hij dacht daar met aan en kon zich de zienswijze van Laura niet geheel verklaren. „Het zal wel zoo erg niet wezen", sprak Ciara goedig, jje rijke erfenis had haar te zeer in een géed humeur gebracht, om met aiies van de Bchtate zijde in te zien. „Ik was van jongs af aan een vroolijk en levenslustig meisje", begon de verhaal ster. „Mijn geboorte kostte mijn moeder net leven en veroorzaakte bij de droef heid over de ramp, mijn vader een niet geringe teleurstelling, hij had een zoon ge- w^nscht, terwijl een dochter hem nu in zij ii geliefkoosde plannen voor de toe komst dwarsboomde. In hart en ziel een militair, sloot de woelige loopbaan welke hij zich had gekozen, geenszins zijn boe zem voor edele gewaai wordingen hij hau mijne moeder onuitsprekelijk lief, en haar dood was voor hem een onverwachte slag. die hem dreigde te pletteren. Het gemis der dierbare deed hem zich des te me<er aan zijn eenig kind hechten, en hij be minde mij weldra met al de toegevende en ©polierende liefde eens al te teo deren vaders, niettegenstaande Hij het altijd bejammerde dat hij geen zoon had. Wij woonden destijds te Berlijn. Mijn vader was koionel der Pruisische inianterie en beroemd om zijn dapperheid en beleid bij menige gelegenheid getoond. Zijn in nig verlangen was het altijd een zoon te bezitten, dien hij als militair kon oplei den en het voetspoor zien drukken van den vader, met roem en eer overladen. Menige ridderorde versierde zijn borst en hij stond bij den koning zeer hoog aangeschreven, die aan zijn weergalooze dapperheid aile recht liet wedervaren. „Het bloed van den krijgsheld bruiste mij door cie aderen, en nauwelijks was ik tot de jaren van onderscheid gekomen, of ik betreurde het, evenzeer als mijn vader, dat hij in mij geen zoon moctn begroeten. O, hoe gevoelde ik dat, zoo de Hemel mij het lot had beschoren deel uit te maken van het krachtige geslacht, de militaire loopbaan mijne roe ping mijne bestemming was. Helaas er viel niet aan te veranderen. Er kwamen, zoo ik vermoed, soms oogenblikken vo©f, dat mijn goede vader droomde in mijn geboorte zijn wensck vervuld te zien, althans het behoorde tot de eigenaardigheden van den moedigen man, om mjj, toen ik nog zeer jeugdig was, in de behandeling der wapens te oefenen Het was zijn grootste genot mjj 1 ii» TT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1920 | | pagina 5